Blog - Ziemia Klodzka

Górskie klimaty na jesień, czyli weekend na Ziemi Bystrzyckiej

Bystrzyca Kłodzka - atrakcje turystyczne

Planowanie wyjazdu na Dolny Śląsk nie jest prostą sprawą. Z setek atrakcji trzeba wybrać zaledwie część, która pojawi się jako punkty wycieczki. Jesienią w szczególności lubimy zdobywać góry, a jedne z piękniejszych dolnośląskich gór znajdują się przecież w gminie Bystrzyca Kłodzka. 

Co warto zobaczyć w Bystrzycy Kłodzkiej i okolicach?

Gdzie więc warto być, odwiedzając Ziemię Bystrzycką? Zdradzamy nasze ulubione miejsca! Jeśli mamy tu fanów narciarstwa, to zatrzymajcie się na dłużej. Jeśli natomiast narty niekoniecznie są Waszą bajką, ale lubicie górskie wędrówki, to… również czytajcie dalej. Bystrzyca i okolice otoczone są Górami Bystrzyckimi, które i latem i zimą przyciągają turystów spragnionych aktywnego wypoczynku. Więcej o atrakcjach zimowych przeczytacie tutaj. Od czego więc zacząć turystyczną przygodę w Gminie Bystrzyca? Po pierwsze, od samej Bystrzycy.

Atrakcje Bystrzycy Kłodzkiej

To bardzo stare, bo sięgające przełomu XIII i XIV wieku miasto, w którym średniowieczny klimat czuć do dziś. To za sprawą zachowanej do dziś zabytkowej zabudowy, m.in. murów miejskich z Bramą Wodną, Basztą Kłodzką i Basztą Rycerską. Warty zobaczenia jest również bystrzycki ratusz i pręgierz, a ciekawym miejscem jest też Muzeum Filumenistyczne – jedyne w Polsce muzeum dotyczące zbiorów pudełek od zapałek i przedmiotów służących do rozniecania ognia. Oprócz tego, po spacerze bystrzycką starówką można zapuścić się w podziemia, które niegdyś służyły jako więzienie. Jednak należy zaznaczyć, że nawet budynki mieszkalne, ułożone tak, by sprawiać wrażenie chaosu, mają swój nieopisany urok. Polecamy dłuższy spacer, również po bocznych uliczkach – wtedy klimat miejsca czuć najintensywniej.

Górskie szczyty Ziemi Kłodzkiej

111

fot. Marcin Gomułka

Po zwiedzeniu miasta możemy już wyruszyć w góry... Jeśli Góry Bystrzyckie to i Jagodna (977 m n.p.m.) – tam też skorzystać możemy z otwartej rok temu wieży widokowej. Po drodze czeka też odpoczynek i przepyszny poczęstunek w Schronisku Jagodna (nie bez powodu turyści twierdzą, że to jedno z najlepszych schronisk w Polsce!). Wędrówka po Górach Bystrzyckich powinna też zahaczać o Torfowisko pod Zieleńcem (znajdujące się już na terenie gminy Duszniki Zdrój), które można zwiedzać spacerując drewnianymi, specjalnie przygotowanymi przejściami. Oprócz Gór Bystrzyckich, gmina Bystrzyca Kłodzka ma też Masyw Śnieżnika. Na szczycie Śnieżnika buduje się właśnie wieża widokowa, więc za jakiś czas będzie to kolejna atrakcja na tym terenie. A co oprócz Śnieżnika? Trójmorski Wierch, Czarna Góra, Stroma, Mały Śnieżnik. Wybór jest duży, ale wszystkie te miejsca łączy jedno: gęsta sieć szlaków, które służą górskim wędrówkom.

Międzygórze - miejscowość, którą musisz odwiedzić

Miedzygorze

Na koniec zwiedzania zostawiamy prawdziwą perełkę. Mowa o Międzygórzu, które możecie kojarzyć z  tyrolskiej zabudowy. Przyjeżdżając tu pierwszy raz idziemy o zakład, że prędzej czy później wrócicie tu na dłużej. Skąd taka pewność? Po pierwsze w Międzygórzu znajduje się najwyższy w Masywie Śnieżnika, a  drugi najwyższy w  całych Sudetach wodospad Wilczki. Spadająca z wysokości 22 metrów rzeka tworzy bajkowy klimat: szum wody, zieleń, cisza i przepiękne widoki z  tarasów ułożonych wokół wodospadu pozwolą zrelaksować się i zapomnieć o całym złu tego świata. Kolejnym “must see” Międzygórza są domki tyrolskie, w  których najczęściej można też przenocować (czujecie ten klimat?!), a  także Góra Igliczna, która przyciąga turystów i pielgrzymów ze względu na obecność figury Matki Bożej Śnieżnej, z którą wiąże się ciekawa historia. Jaka? Nie zdradzamy. Zostawiamy Wam to do odkrycia na miejscu.

Uzdrowisko Długopole Zdrój

8

Gmina Bystrzyca Kłodzka to także uzdrowisko. Do Długopola Zdrój zapraszamy wszystkich, którzy potrzebują regeneracji i  odpoczynku w  pięknym górskim kurorcie. W  Uzdrowisku na kuracjuszy czekają lecznicze kąpiele, przepiękny park zdrojowy, pijalnia wód mineralnych, aleje spacerowe i  przede wszystkim wykwalifikowany personel, który na uzdrawianiu zna się jak mało kto.

Pałac Gorzanów

g3

Kolejną atrakcją gminy jest kompleks pałacowo-parkowy w  Gorzanowie. W jego skład wchodzą: kaplice, kościół, dworki, przydrożne kaplice i najważniejsze – pałac, który przez ostatnie lata wraca do formy sprzed lat za sprawą intensywnego remontu. To właśnie również między innymi kompleks w Gorzanowie będzie można zwiedzać podczas odbywających się już po raz XII Dni Turystyki Ziemi Bystrzyckiej. Oprócz tego w  programie imprezy jest zwiedzanie Bystrzycy z przewodnikiem, spacer filmowy po mieście (tradycje filmowe w  Bystrzycy sięgają bowiem wielu lat wstecz!), nocne zwiedzanie miasta (proszę się bać, ale tylko trochę!), nocny bieg z duchem oraz rajd pieszy i rowerowy (więc aktywni również znajdą coś dla siebie). Impreza odbędzie się już niebawem, w dniach 24-26.09.2021, więc zapisujcie datę w kalendarzu! Widzimy się na miejscu!

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Gmina Bystrzyca Kłodzka - dlaczego warto odwiedzić?

Ziemia Kłodzka - 25 atrakcji, które musisz odwiedzić

Spływy pontonowe na Ziemi Kłodzkiej

 

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad