Blog - Ziemia Klodzka

Zima w górach, czyli gdzie na zimowy wypoczynek na Ziemi Bystrzyckiej

Zima w Bystrzycy Kłodzkiej

Zimowe urlopy czas zacząć planować, choć wiemy, że nie jest to prosta sprawa. Z setek zimowych atrakcji trzeba wybrać zaledwie część, która pojawi się jako punkty wycieczek czy to podczas międzyświątecznej przerwy, czy to podczas ferii zimowych.

Zima w Bystrzycy Kłodzkiej

 Spędzaliście już zimę na terenie Ziemi Kłodzkiej? O jej atrakcjach pisaliśmy tutaj. Zimą góry mają swój niesamowity urok, a jedne z piękniejszych dolnośląskich gór znajdują się przecież w gminie Bystrzyca Kłodzka. Co więc możemy robić w okolicy zimową porą? Odpowiadamy! Jeśli mamy tu fanów narciarstwa biegowego, to zatrzymajcie się na dłużej. Jeśli natomiast narty niekoniecznie są Waszą bajką, ale lubicie górskie wędrówki, to… również czytajcie dalej.
W gminie Bystrzyca Kłodzka narciarzy wysyłamy do Stacji Narciarstwa Biegowego Spalona. Trasy biegowe w Spalonej są zróżnicowane pod względem trudności - więc i amatorzy i wyczynowcy znajdą tu coś dla siebie.

Do dyspozycji jest pięć tras. Pierwsza - Polana Biegowa ma długość ok. 800 m i w sezonie zimowym jest oświetlona. Inna trasa to Pętla Duża Jagodna, która ma 15 km długości i biegnie z polany na Przełęczy Spalona w kierunku Sasina, na Sasankę i dalej na Jagodną (977 m n.p.m.). To trasa dla bardziej zaawansowanych biegaczy, z solidnym podbiegiem, natomiast trochę łatwiejszą trasą jest Pętla Mała Jagodna. Tak jak Duża Jagodna, 12 km trasy biegnie z polany na Przełęczy Spalona również w kierunku Sasina, na Sasankę i z finałem na Jagodnej, która jest najwyższym wzniesieniem w Górach Bystrzyckich. Na szczycie Jagodnej stoi też otwarta prawie dwa lata temu wieża widokowa. Czwarta trasa - Pętla Zielona - jest łatwą trasą dla początkujących biegaczy, ma 5 km długości i biegnie z Przełęczy Spalona przez wzgórze Sasin. Ta trasa jednak jest przygotowywana przy dużych opadach śniegu, kiedy pokrywa śnieżna wynosi co najmniej 50 cm.

ski tracks gdbc0d5507 1920


Ostatnia z tras to Pętla Czerwona, 4-kilometrowa trasa z początkiem i końcem na polanie na Przełęczy Spalona, naprzeciwko Schroniska PTTK “Jagodna” w kierunku Popielnej Doliny, przez Sasin i porośnięte lasami tereny Gór Bystrzyckich. Ta trasa również jest dostępna tylko w przypadku dużej ilości śniegu. W schronisku czeka nas odpoczynek i przepyszny poczęstunek (nie bez powodu turyści twierdzą, że to jedno z najlepszych schronisk w Polsce!). Oprócz Gór Bystrzyckich, gmina Bystrzyca Kłodzka ma też Masyw Śnieżnika. Na szczycie Śnieżnika buduje się właśnie wieża widokowa, więc za jakiś czas będzie to kolejna atrakcja na tym terenie. A co oprócz Śnieżnika? Trójmorski Wierch, Czarna Góra, Stroma, Mały Śnieżnik. Wybór jest duży, ale wszystkie te miejsca łączy jedno: gęsta sieć szlaków, które służą górskim wędrówkom, i które oferują widoki zapierające dech w piersiach.

Inne miejscowości, które oferują trasy biegowe to Międzygórze i Lasówka

q30
Samo Międzygórze jest prawdziwą perełką architektoniczną na skalę naszego kraju. Możecie je kojarzyć z tyrolskiej zabudowy, którą zostawili nam jeszcze Niemcy. Idziemy o zakład, że przyjeżdżając tu pierwszy raz, prędzej czy później wrócicie na dłużej. Skąd to wiemy? Ano, po pierwsze: w Międzygórzu znajduje się najwyższy w Masywie Śnieżnika, a drugi najwyższy w całych Sudetach Wodospad Wilczki. Zimą, spadająca z wysokości 22 metrów tworzy lodospad, który jest iście bajkowym widokiem. Jednak prawdziwym “must see” Międzygórza są tyrolskie domki, w których najczęściej można też przenocować, a także Góra Igliczna, która przyciąga turystów i pielgrzymów ze względu na obecność figury Matki Bożej Śnieżnej, z którą wiąże się ciekawa historia. Jaka? Nie zdradzamy. Zostawiamy Wam to do odkrycia na miejscu.
Szlak narciarstwa biegowego dookoła Międzygórza może być dodatkową atrakcją dla turystów, przybywających tu zimą, pod warunkiem odpowiedniej ilości śniegu. Przygodę z nartami biegowymi możemy rozpocząć na polanach na górze Jawor.
W Lasówce mamy natomiast do dyspozycji pętlę liczącą 5 km. Do wyboru są 2 ślady: do stylu klasycznej i częściowo do stylu łyżwowego. Z pętlą w Lasówce łączy się nowa, 13-sto kilometrowa pętla z łącznikiem. Stąd również będziemy mieć zapewnione wspaniałe widoki, m.in. na Góry Orlickie.

s1

W okolicy funkcjonuje kilka wypożyczalni sprzętu narciarskiego: jedna w Międzygórzu i dwie w Spalonej, w tym jedna tuż przy wyciągu narciarskim.

Do gminy Bystrzyca zapraszamy nie tylko osoby będące narciarzami - te malownicze tereny można poznawać również spacerując lub saneczkując rodzinnie, korzystając przy tym z pysznej kuchni w schronisku Jagodna i pensjonatach w Międzygórzu. Więcej nie zdradzamy - po prostu musicie odkryć to sami!

Na zimowe ferie, na święta, na weekend czy na każdą wolną chwilę - zapraszamy do gminy Bystrzyca Kłodzka. Nie musisz być profesjonalnym narciarzem - spośród wielu tras wybrać możecie najbardziej odpowiednią dla siebie i obiecujemy, że będziecie zadowoleni! Do zobaczenia na trasie!

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Gmina Bystrzyca Kłodzka - dlaczego warto odwiedzić?

Ziemia Kłodzka - 25 atrakcji, które musisz odwiedzić

Spływy pontonowe na Ziemi Kłodzkiej

 

 

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad