Loading color scheme

Gmina Bystrzyca Kłodzka - dlaczego warto odwiedzić?
Bystrzyca Kłodzka

To gmina, którą warto polecić turystom. Piękne położona w Kotlinie Kłodzkiej, otoczona Górami Bystrzyckimi, pełna atrakcji przyrodniczych, doskonała na górskie spacery i wycieczki.

Walory turystyczne gminy Bystrzyca Kłodzka

Świetne miejsce do aktywnego wypoczynku. Jej walorami są górskie szczyty i wspaniałe krajobrazy oraz pełne uroku klimatyczne miejscowości. Bogactwo historyczne tych ziem widać w architekturze i niepowtarzalnych zabytkach. Znajdziemy tu pałace, zabudowę typową dla uzdrowisk, zabytki architektury sakralnej. W gminie Bystrzyca Kłodzka nie można się nudzić. Jest godna odwiedzenia o każdej porze roku. Wiosną i latem jest pełna zieleni, jesienią - najlepsza na wyprawy w góry. Turystykę pieszą można tu uprawiać cały rok. Bez czasowych ograniczeń można podziwiać także tutejsze zabytki i zwiedzać miejscowości uzdrowiskowe. Zimą można tu uprawiać narciarstwo zjazdowe i biegowe oraz podziwiać pokryte śniegiem górskie szczyty. Pełen wachlarz atrakcji turystycznych! Na turystów czekają oznakowane szlaki, schroniska i Punkt Informacji Turystycznej w Bystrzycy Kłodzkiej. Kto tam jeszcze nie był, niech już dziś planuje wycieczkę!

Bystrzyca Kłodzka - królewskie miasto

31

fot. Marcin Gomułka

Założone na przełomie XIII i XIV wieku średniowieczne miasto zachwyca zachowanym pierwotnym układem urbanistycznym z prawie w całości zachowanymi miejskimi fortyfikacjami. Zachowały się pomimo pożarów i wojen, są celem wycieczek wielu turystów. Uroku temu malowniczemu miastu dodaje jego położenie nad dwoma rzekami Nysą Kłodzką i Bystrzycą oraz jego dawna zabudowa, pełna zabytków, klimatycznych uliczek i ciekawych miejsc. Bystrzycka starówka nie jest duża, ale warto się nią przespacerować, aby poczuć klimat średniowiecznego miasta. Sporą atrakcją są zachowane do dziś w dobrym stanie mury miejskie z Bramą Wodną oraz Basztą Kłodzką, a także Basztą Rycerską, przerobioną na dzwonnicę. Zachowana w świetny stanie część fortyfikacji miejskich - Brama Wodna - pochodzi z XIV wieku, jest zbudowana z kamienia, wzmocniona ze względów strategicznych, nadbudowana wieżą. Przelot bramy zamykała od zewnątrz żelazna, spuszczana na łańcuchach krata. W pomieszczeniach wieży pobierano opłatę za wjazd do miasta. Bystrzyca Kłodzka jest pełna takich historii. Interesującą atrakcją turystyczną, jak przystało na średniowieczne miasto, są także bystrzyckie podziemia. Jest to zespół komór i korytarzy w staromiejskiej zabudowie miasta, stanowiących podziemną część wyburzonego więzienia. Warto zwiedzić także kościół pw. św. Michała Archanioła, zobaczyć ratusz miejski i pręgierz. Niepowtarzalnym miejscem z pewnością godnym rekomendacji jest Muzeum Filumenistyczne - jedyne w Polsce muzeum poświęcone zbiorom pudełek od zapałek oraz przedmiotom służącym do rozniecania ognia. Mieści się w dawnej siedzibie zboru ewangelickiego. Niespieszny spacer po mieście z pewnością pozwoli odkryć także inne jego uroki.

Współczesna Bystrzyca Kłodzka to tradycje filmowe. To w niej ponad pół wieku temu nakręcono film „Nikt nie woła” w reżyserii Kazimierza Kutza, powstawały tu także inne polskie filmy tak znakomitych reżyserów jak Agnieszka Holland, Krzysztof Kraze czy Aleksander Ford. Z najnowszych obrazów, scenerię królewskiego miasta wykorzystano w filmie „Pokot”, nakręconym na podstawie powieści noblistki Olgi Tokarczuk Miasto kultywuje pamięć o polskiej kinematografii, powstała Aleja Gwiazd, w której swoje miejsca znalazły m.in. podobizny Kazimierza Kutza, Roberta Gonery, Wiktora Zborowskiego. W mieście odbywają się także imprezy związane z filmem.

Na górskich szlakach

panorama Spalona

fot. Marcin Gomułka

Gmina Bystrzyca Kłodzka słynie z pięknych gór. Zatem wybieramy się na wycieczkę w Góry Bystrzyckie, a naszym celem jest szczyt Jagodna (977 m n.p.m.), drugi co do wysokości szczyt po Sasance (985 m n.p.m.). Na Jagodną dojdziemy oznakowanym szlakiem, podziwiając malownicze krajobrazy, na szczycie znajduje się wieża widokowa. Po górskich wędrówkach dobrze jest odpocząć, a najlepiej w Schronisku Jagodna na Przełęczy Spalona. Wytrawni górscy piechurzy twierdzą, że pyszne jedzenie oraz schroniskowy klimat sprawiają, że jest to jedno z najlepszych górskich schronisk w Polsce. Kolejną atrakcją Gór Bystrzyckich jest Torfowisko pod Zieleńcem. Ten unikatowy rezerwat, który przeniesie turystów do świata tundry. Góry Bystrzyckie to także piękne, rozległe łąki, trasy piesze i rowerowe. Po aktywnym górskim wypoczynku, warto zadbać o nocleg. Polecamy Lasówkę niedaleko Zieleńca. Zalet tego malowniczego agroturystycznego gospodarstwa nie sposób oddać w kilku słowach, warto tu przyjechać, aby się o nich przekonać.

117

fot. Marcin Gomułka

Masyw Śnieżnika to drugie pasmo górskie, na które warto się wybrać i zdobyć jego najwyższy szczyt Śnieżnik (1425 m n.p.m). To interesująca góra, bo z jego wierzchołka rozchodzi się kilka kolejnych grzbietów z takimi szczytami jak Mały Śnieżnik, Puchacz, Trójmorski Wierch. Miłośnicy gór mogą także zdobyć Stromą i Czarną Górę, która w sezonie zimowym przyciąga z kolei miłośników nart, sanek i zimowego szaleństwa. W Masywie Śnieżnika znajduje się gęsta sieć szlaków turystycznych. Odpocząć i nabrać sił można w Schronisku na Śnieżniku. Później polecamy odwiedzenie Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, jednej z najdłuższych jaskiń w Polsce. Naprawdę robi wrażenie!

Niesamowite Międzygórze

wodospad wilczki

fot. Marcin Gomułka

To miejsce, które jak wiele innych w gminie Bystrzyca Kłodzka, ma swój niepowtarzalny urok. Międzygórze jest spokojne, schowane wśród dzikich i pięknych gór Masywu Śnieżnika. Otaczają je lasy pełne górskich potoków. W Międzygórzu nie brakuje atrakcji turystycznych, przyciągających licznych odwiedzających. Jedną z nich jest Wodospad Wilczki, największy i najwyższy wodospad w Masywie Śnieżnika, który jest drugim co do wysokości w całych Sudetach. Powstał na linii uskoku tektonicznego, gdzie rzeka Wilczka spada z wysokości 22 m do kotła i dalej płynie wąskim wąwozem zwanym kanionem amerykańskim. Na turystów czekają szum wody, barwy natury, cisza i spokój oraz piękne widoki z tarasów. Ogród Bajek to miejsce, które zachwyci dzieci. Powstał w latach 20. ubiegłego wieku. Założył go Izydor Kristien w hołdzie baśniom, urzekającej okolicy i Duchowi Gór. Figury bajkowych postaci, rzeźby z kamienia, konarów drzew wzbudzają zaciekawienie i radość u dzieci. Innym obiektem godnym zwiedzenia jest Sanktuarium Maria Śnieżna. Znajdujące się na Górze Iglicznej, jest celem wycieczek i pielgrzymek ze względu na kopię cudownej figurki Matki Bożej Śnieżnej z Maria Zell w Austrii. Umieszczono ją na drzewie, blisko szczytu Iglicznej. Podczas gwałtownej burzy drzewo złamało się, a figurka ocalała cudownie nienaruszona. W Międzygórzu odbywają się także Biegi Śnieżnickie - Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich. To prawdziwa przygoda i nie lada wyzwanie.

Do uzdrowiska

8

fot. Marcin Gomułka

Dla potrzebujących regeneracji, podreperowania zdrowia lub spacerów w atmosferze i klimacie spokojnego i pięknego kurortu, gmina Bystrzyca Kłodzka też ma propozycję. To Uzdrowisko Długopole Zdrój, niewielka sudecka miejscowość, pięknie położona nad brzegiem Nysy Kłodzkiej, usytuowana na wysokości 370 - 400 m n.p.m. u stóp Gór Bystrzyckich. Panujące tu warunki klimatyczne sprzyjają wypoczynkowi, rehabilitacji i leczeniu. Podstawą lecznictwa w uzdrowisku są wody źródlane o charakterze szczaw. Pochodzą one z trzech źródeł i są wykorzystywane do kuracji pitnej oraz do kąpieli. W uzdrowisku leczone są głównie choroby wątroby, układu krążenia oraz stany wyczerpania fizycznego i nerwowego. Centrum uzdrowiska stanowi park zdrojowy z bujnym drzewostanem, pijalnią wód mineralnych i alejkami spacerowymi. Warto tam zajrzeć i spędzić uroczy dzień, nawet nie mając kłopotów ze zdrowiem.

Odwiedziny w pałacu

g7

fot. Marcin Gomułka

Gorzanów to pięknie położona wieś, w której mieści się jeden z najcenniejszych i największych na terenie Kotliny Kłodzkiej zespołów obiektów zabytkowych, w skład którego wchodzą: kościół, kaplice, zespoły dworskie, okazalsze zagrody kmiece i kapliczki przydrożne. Fundacja Pałac Gorzanów została właścicielem kompleksu pałacowo-parkowego w Gorzanowie w listopadzie 2012 roku. Przystąpiono do ratowania parku i budynków. Zrekonstruowano i postawiono nowe dachy nad skrzydłem wschodnim i zachodnim, rekonstruowane są stropy, przemurowano ogromną ilość rozpojonych, sypiących się murów. W pałacu znajduje się ponad 100 pomieszczeń, a jego powierzchnia to prawie 3,5 tysiąca m kw. Piękny renesansowy pałac, gratka dla miłośników zabytków i historii.

Mekka sportów zimowych

6

fot. Marcin Gomułka

Gmina Bystrzyca Kłodzka jest atrakcyjna o każdej porze roku. To także raj dla miłośników narciarstwa zjazdowego, biegowego i innych sportów zimowych. W Spalonej i Lasówce powstał ośrodek narciarstwa biegowego realizowany przez Gminę Bystrzyca Kłodzka. Łączna długość tras w Spalonej i Lasówce to około 40 kilometrów urozmaiconych szlaków, zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych narciarzy, dla turystów rekreacyjnych, ale także dla dzieci, dla wszystkich bez względu na wiek. W zimie jest tu pięknie i pomimo ruchu turystycznego można zrelaksować się w spokoju i wspaniałym otoczeniu.

Przeczytaj także:

Poznaj zabytki Ziemi Kłodzkiej

Podziemia Ziemi Kłodzkiej - poznaj sztolnie, kopalnie jaskinie

Wieże widokowe, które warto odwiedzić na Ziemi Kłodzkiej

Gmina Radków
Stronie Śląskie

Mała Japonia

miejsce na twoja reklame

miejsce na twoja reklame

Baner aplikacja

hotel stronie

bassau