Miasta Karkonoszy

Szklarska Poręba i okolice atrakcje turystyczne - co warto zobaczyć?

szklarska poręba, szklarska poręba atrakcje, karkonosze atrakcje, szklarska poręba atrakcje dla dzieci, co robić w szklarskiej porębieszklarska poręba na weekend

Szklarska Poręba - miasto niesamowitych atrakcji. Poznaj jedno z najsławniejszych turystycznie miejsc w Polsce i dowiedz się, dlaczego warto je odwiedzić.

Poznajcie niepotwarzalne miasto, jeden z najpiękniejszych zakątków Polski, gdzie z pewnością warto przyjechać. Miasto oferuje wszystko, co lubią i cenią turyści - możliwość wyprawy na piękne górskie szlaki, kontakt z niepowtarzalną przyrodą, aktywny wypoczynek, relaks, moc atrakacji turystycznych o każdej porze roku. Szklarska Poręba to drzwi do przygody i tylko od turystów zależy, którą jej formę wybiorą. To także doskonała baza wypadowa i ośrodek narciarski. Słowem - jest tu wszystko, czego potrzebujemy do wypoczynku i relaksu. Doskonałe Miejsce na wyjazd weekendowy, wakacyjny, które kusi atrakcjami o każdej porze roku.

Baza Turystyczna Niesamowitej Polski - atrakcje turystyczne, atrakcje przyrodnicze, baza noclegowa i gastronomiczna. Kliknij i zobacz!

SPIS TREŚCI:

Szklarska Poręba - miejsce na każdą porę roku

Miasto cechuje piękne położenie w dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływów. Nad Szklarską Porębą górue szczyt Szrenica (1362 metrów n.p.m.) oraz Wysoki Kamień (1058 m n.p.m.) i Czarna Góra (965 m n.p.m). Ponad 80% powierzchni miasta stanowią lasy. Nic dziwnego, że w połączeniu z pasmami górskimi Karkonoszy i Gór Izerskich, stanowią cel wypraw turystów spragnionych kontaktu z naturą i miłośników górskich wędrówek. Przyroda jest to niepowtarzalna, warto chociażby wspomnieć o skałach, rwących wodospadach, zmieniających się krajobrazach i bujnej roślinności.

widoczek szklarska poreba

Szklarska Poręba ma także swój specyficzny mikroklimat, co sprawia, że miasto jest największym ośrodkiem sportów zimowych w polskich Sudetach. Panujący tu klimat porównywalny jest z alpejskim. Centrum narciarstwa zjazdowego jest masyw Szrenicy, na których zlokalizowanych jest 5 tras zjazdowych o łącznej długości około 12 km, o różnym stopniu trudności. Uprawianiu narciarstwa sprzyja także dostępna infrastruktura i bogata sieć wyciągów narciarskich. W Szklarskiej Porębie pokrywa śnieżna utrzymuje się długo, co stanowi nie lada gratkę dla miłośników białego szaleństwa. Warunki atmosferyczne oraz położenie sprzyjają także uprawianiu zyskującego coraz bardziej na popularności narciarstwa biegowego. Trasy biegowe mają łączną długość około 100 km, jest zatem w czym wybierać.

baner mala japonia

Atrakcje dla aktywnych w Szklarskiej Porębie

Górskie wędrówki to atrakcja turystyczna, która nie ma sobie równych, a Szklarska Poręba jako baza do nich sprawdzi się doskonale. Szlaki turystyczne po pięknych, malowniczych i niepowtarzalnych trasach w obrębie Karkonoskiego Parku Narodowego i Górach Izerskich są godne polecenia turystom spragionym kontaktu z pięknem natury. Górska wspinaczka może być urozmaicona poszukiwaniem minerałów, których w tych okolicach nie brakuje. To także miłe urozmaicenie wyjazdu do Szklarskiej Poręby.

Karkonoski Park Narodowy - osobliwości natury

20190923 121809

Odwiedzając Szklarską Porębę i wędrując po górskich szlakach, warto przyjrzeć się dokładniej roślinności, ukształtowaniu terenu oraz rozejrzeć się za gatunkami żyjących tu zwierząt i ptaków. Karkonosze to bowiem jeden z najciekawszych pod względem krajoznawczym i przyrodniczym górski region Europy Środkowej. Czego tu nie ma! Surowy klimat, urozmaicona rzeźba terenu, charakterystyczne formy skalne, unikatowe ekosystemy leśne, zwierzęta i rośliny wysokogórskie - to cechy wyróżniające Karkonoski Park Narodowy.

Ciekawym doświadczeniem odwiedzających to niesamowite miejsce i wędrujących po górach jest obserwowanie zmieniającej się roślinności wraz z każdym kilometrem w górę. W Karkonoszach jest 5 pięter rośliności. Od rosnących niżej krokusów, storczyków, konwalii oraz innych bardzo rzadkich roślin takich jak dziewięćsił bezłodygowy czy liczydło górskie, po rosnące na wyższych partiach gór zarośla kosodrzewiny. W kotłach polodowcowych można zobaczyć zbiorowiska czeremchy skalnej, jarzębiny górskiej i brzozy omszonej karpackiej. Nad potokami i jeziorkami rośnie wierzba lapońska.

DOM WCZASOWY TOPAS SZKLARSKA PORĘBA

Najwyżej, na piętrze alpejskim rośnie tsit skucina, która późnym latem nadaje halnym murawom rudy kolor. Inną ciekawą i łatwą do zaobserwowania rośliną jest żółtawy porost. Wyjątkową szatą roślinną odznaczają się ściany kotłów polodowcowych, w szczególności Żyła Bazaltowa w Małym Śnieżnym Kotle - unikat w skali europejskiej. Występuje tutakże relikt epoki lodowcowej - skalnica śnieżna i endemit - skalnica bazaltowa.

Cudowne kolory górskich krajobrazów i niezwykłe okazy przyrodnicze - to warto zobaczyć! A gdyby tak przy okazji zobaczyć jakieś ciekawe zwierzę lub przyjrzeć się okazom ptaków? W Karkonoskim Parku Narodowym jest to możliwe. Można tu spotkać jelenie, sarny, muflony, lisy, kuny leśne oraz łasice. Karkonosze to także raj dla ptaków. Występują tu gatunki zagrożone w skali światowej, europejskiej i krajowej m. in. bielik, sokół wędrowny, puchacz, podróżniczek, cietrzew. W strumieniach pływają pstrągi potokowe, a w lasach można spotkać żmiję zygzakowatą.

Karkonosze i Góry Izerskie - czas na szlaki! Szrenica

Turystyka piesza ma w tych górach imponująco długą, bo kilkusetletnią tradycję. Sudety Zachodnie to region o bardzo dobrze rozwiniętej infrastrukturze turystycznej, przyjaznej piechurom. Sieć szlaków turystycznych, prowadzących od atrakcji do atrakcji, od schroniska do schroniska, stwarza bardzo przyjazny klimat dla górskich wędrówek.

szklarska

Szrenica to szczyt górski położony w zachodniej części Karkonoszy, w pobliżu granicy z Czechami, na południe od Szklarskiej Poręby. Doskonały punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórską oraz Góry Izerskie, a także Karkonosze czeskie. Na szlakach turyści spotkają bardzo atrakcyjne elementy rzeźby Karkonoszy, takie jak kotły polodowcowe opadające skalistymi ścianami oraz stawy i jeziorka polodowcowe znajdujące się w Kotle Wielkiego Stawu, Kotle Małego Stawu, Wielkim Śnieżnym Kotle. Podziwiać tu można także ciekawe skałki: Pielgrzymy, Słonecznik, Paciorki, Twarożnik, Trzy Świnki, Końskie Łby czy Śląskie Kamienie. Niewątpliwego uroku dodają Karkonoszom potoki i rzeki, spływające stromymi, skalistymi dolinami, często po głazach, tworząc kaskady i wodospady.

wodospad szklarki

O wodospadach wartych zobaczenia jeszcze napiszemy. Góry Izerskie to wymarzone miejsce do uprawiania turystyki rodzinnej. Ich częściowo łagodna linia sprawia, że mogą je zdobywać zarówno najstarsi jak i najmłodsi turyści. Góry są bogate w malownicze trasy, skały i kruszce, takie jak kwarc, turmaliny, granaty, ruda cyny, kobaltu, nieco złota i wiele innych. Kolejnym bogactwem z wnętrza gór są tryskające wody. Źródła potoków i rzek są zasobne w bardzo smaczną wodę. Występują tu także ciekawe zjawiska atmosferyczne, takie jak zamglenia. Nocą często występują spływy zimnego powietrza z wyższych partii gór, które w zaklęśnięciach terenu utrzymuje się bardzo długo.

baner karkonosze 2023

Na Izerskiej Łące powoduje to tzw. mrozowiska, niespotykane na taką skalę w żadnym innym miejscu w Polsce. Bardzo duże dobowe amplitudy temperatur przekraczają niejednokrotnie 25°C. Temperatura nawet w środku lata, nad ranem, czasem spada poniżej zera! Na terenie Szklarskiej Poręby wytyczone zostały także tematyczne szlaki turystyczne. W trakcie spaceru wybraną trasą można zapoznać się z historią, kulturą, tradycją oraz dawnymi wierzeniami i obyczajami mieszkańców Karkonoszy i Gór Izerskich.

Wodospad Kamieńczyka i Wodospad Szklarki

wodospad kamienczyk

Bez wycieczki nad Wodospad Kamieńczyka, nie ma zwiedzania Szklarskiej Poręby. To najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27 m do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka, który ma 100 m długośc, a pionowe, skalne ściany osiągają ponad 25 m wysokości. Za środkową kaskadą wodospadu znajduje się jaskinia, tzw. „Złota Jama” ze skupiskami pegmatytu i ametystów. To wspaniałe i tajemnicze miejsce, które zrobi wrażenie które spodoba się turystom w każdym wieku. Kaskady wody są silne, siła przyrody robi wrażenie.

Kolejnym wodospadem jest malowniczo położony Wodospad Szklarki, leżący w wąwozie. Spada w dół kaskadą zwężającą się u dołu i skręcającą spiralnie. Strumień wody wodospadu ma wysokość 13 metrów. Miejscem wartym zobaczenia są także Krucze Skały. Jest to okazała grupa skalna na prawym brzegu rzeki Kamiennej na wysokości 718 m n.p.m. Tworzą ją dwie potężne baszty granitowe o wysokości do 30 m, będące doskonałym punktem widokowym na Dolinę Kamiennej, część miasta i Góry Izerskie.

Karkonosze - taras widokowy Złoty Widok

Złoty Widok to jedno z wielu miejsc które oferują świetne widoki na Karkonosze. Taras widokowy Złoty Widok jest ulokowany na szczycie granitowych skałek, górujących nad Doliną Kamiennej i oferujących wspaniały widok na górskie panoramy. Taras widokowy z przygotowaną infrastrukturą i elementami do wypoczynku, jest bardzo atrakcyjnym miejscem relaksu. Posadowiony nad urwiskiem skalnym o ponad 20-mterowej wysokości, przyciąga turystów.

Dojść do Złotego Widoku najłatwiej od ul. Matejki i Wlastimilówki niebieskim szlakiem turystycznym i krótką ścieżką łącznikową. Można także od parkingu przy ul. Jeleniogórskiej opodal Wodospadu Szklarki: czarnym szlakiem dookoła Szklarskiej Poręby, następnie ścieżką Artystyczną i później szlakiem niebieskim. Niedaleko znajduje się także ciekawy kompleks skał o nazwie Chybotek. Najwyżej położony kamień o średnicy ok. 4 m wsparty w 2 miejscach daje się łatwo rozkołysać.

Wyciągiem na Szrenicę - kolej krzesełkowa

To propozycja, z ktorej warto skorzystać będąc w Szklarskiej Porębie, niezależnie od pory roku, lubiana przez rodziny z dziećmi. Całoroczna kolej krzesełkowa „Szrenica” składa się z dwóch odcinków - „Szrenica I” i „Szrenica II”. Wyciąg funkcjonuje w ramach SkiArena Szrenica. Stanowi najłatwiejszy sposób dotarcia ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę. Wyciąg został oddany do użytku w 1962 jako kolej z krzesełkami 1-osobowymi. Następnie przebudowano ją na kolej z krzesełkami 2-osobowymi.

Z dolnej stacji ma również swój początek funkcjonująca w okresie zimowym 6-osobowa kanapa „Karkonosz Express” wjeżdżająca na Świąteczny Kamień. Warto skorzystać z tych udogodnień i niewątpliwych atrakcji Szklarskiej Poręby.

Muzea i zabytki Szklarskiej Poręby - Muzeum Ziemi Juna, Leśna Huta

DSC 4426 copy 1

Okolice Szklarskiej Poręby zamieszkiwali dawniej Walonowie, trudniący się wydobywaniem i przetwarzaniem cennych złoż mineralnych Sudetów - rud żelaza, metali, kamieni szlachetnych i kwarcu. Stara Walońska Chata przy ul. Kołłątaja 12 to miejsce, w którym możemy poznać tradycje walońskie, rzemieślnicze oraz sposoby obróbki cennych kamieni i styl życia dawnych mieszkańców tych ziem. W Chacie kultywuje się obyczaje i podtrzymuje tradycje rzemieślnicze kowali, snycerzy, hutników, szlifierzy kamieni i zielarzy. W jej starych murach znajdują się liczne minerały, w większości znalezione w śląskich górach. Polecamy wybrać się w to niesamowite miejsce i przenieść się do świata minerałów, gór i dawnych obyczajów.

Kolejnym ciekawym miejscem jest Muzeum Ziemi JUNA. Znajdziecie w nim wyjąkową kolekcję minerałów szlachetnych i ozdobnych. Całość zaaranżowana została w pięknych salach, a wszystkiego dopełniają opowieści o średniowiecznych poszukiwaczach skarbów. Nieco więcej o tej atrakcji, piszemy poniżej. 

W Szklarskiej Porębie warto zobaczyć także Młyn Świętego Łukasza, jeden z najstarszych obiektów zabytkowych w mieście. Jest to budowla z 1870 roku, która była początkowo młynem, karczmą i tartakiem. Obecnie Młyn Świętego Łukasza to starannie odrestaurowany budynek, który w swoim wnętrzu kryje przytulną restaurację, urządzoną w stylu nawiązujacym do historii tego miejsca.

Kolejną atrakcję stanowi Leśna Huta jest to miejsce w którym poznajemy wielowiekową tradycję ręcznie formowanego szkła. Istnieje tu zarówno uroczy sklepik z wyrobami ale także istnieje możliwość zapisania się na pokaz. Podczas niego hutnicy używają dawnych narzędzi co nadaje dodatkowego uroku. Warto więc przekonać się na własnej skórze!

Atrakcje Szklarskiej Poręby - atrakcje dla dzieci

Szklarska Poręba i okolice to także doskonałe miejsce na wyjazd rodzinny. Rozrywek i atrakcji dla dzieci nie brakuje i są one rozmaite. Jedną z nich, oryginalną i godną polecenia jest Model Układu Słonecznego 1:1 000 000 000. Ta niebywała atrakcja dla turystów dużych i małych oraz miłośników nocnego rozgwieżdżonego nieba powstała w Górach Izerskich, przy Drodze Izerskiej od Osiedla Orle do osady Izera.

W ramach Izerskiego Parku Ciemnego Nieba wyznaczono astrościeżkę - model Układu Słonecznego z tabliczkami ukazującymi symbole planet w Układzie Słonecznym, ich nazwą oraz odwzorowaniem bryły z zachowaniem skali. Każdy głaz pochodzi z innego kamieniołomu dolnośląskiego, a kolory skał są dobrane tak, aby przypominały kolory planet, jakie symbolizują. Świetna przygoda i lekcja astronomii w jednym.

Poniżej poznacie najciekawsze atrakcje turystyczne Szklarskiej Poręby, zarówno dla dzieci i całych rodzin. Zapewniamy, że jest to prawdziwy "must be" w Szklarskiej Porębie. 

Leśna Huta

lesna huta

Leśna Huta to miejscowa huta szkła. To miejsce, w którym poznamy wielowiekową tradycję miasta. Dzięki bogatym złożom kwarcu i dużej ilości niezbędnego drzewa w podkarkonoskich lasach, Szklarska Poręba od dawna związana była ze szklarstwem. Pierwsza huta powstała w dzisiejszej Szklarskiej Porębie Dolnej w połowie XIV wieku. W Leśnej Hucie na oczach widzów wykonuje się ręcznie formowane szkła barwione w masie. Można obserwować wytop różnych form szklanych od ozdób po wazony i naczynia. Hutnicy używają przy tym dawnych narzędzi, co przydaje produkowanym tutaj przedmiotom dodatkowego waloru rzemieślniczej perfekcji.

Rodzinny Park Rozrywki Esplanada

 Esplanada Szklarska Poręba

Rodziny spragnione szalonych rozrywek muszą koniecznie odwiedzić Rodzinny Park Rozrywki Esplanada z atrakcjami dla małych i dużych. Znajduje się w samym sercu Szklarskiej Poręby, przy głównej drodze krajowej nr 3. Z centrum miasta widać konstrukcję górskiej kolejki grawitacyjnej „Alpine Coaster”. Ponad 500 metrowy zjazd poprowadzony między drzewami daje dużo emocji nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. Inne atrakcje Parku, to: wieża emocji - urządzenie na którym przez chwilę można poczuć stan nieważkości, labirynt, ogród dmuchańców, elekrtyczne samochidy i motory oraz moc innych rozrywek.

Zwierzaczkowo - Mini ZOO

zwierzaczkowo mini zoo szklarska poręba

Miejsce, gdzie można bezpośrednio obcować ze zwierzętami, wejść na ich teren, pogłaskać, wyszczotkować, przytulić. Ciekawskie kozy, owce i króliki same podchodzą i szukają kontaktu. Zobaczycie co zjada kura, w czym żywi się szop pracz. Dlaczego królik ma długie uszy? Czym różni się koń od osła? Jeśli kochacie zwierzęta, chcecie je lepiej poznać itrochę odpocząć pośród nich, wpadajcie do Zwierzaczkowo w Szklarskiej Porębie. 

Muzeum Ziemi JUNA

DSC 2623 copy 1

Strażnica Walońska to kolejne miejsce, które sięga do bogatej kultury walońskiej. Unikatowa w skali Polski kolekcja minerałów ozdobnych i szlachetnych, w atrakcyjnie zaaranżowanych salach, wraz z opowieścią o tradycjach i zwyczajach średniowiecznych poszukiwaczy skarbów – to godna polecenia atrakcja turystyczna. Muzeum to miejsce, którego mury nasycone są niezwykłą historią, a wnętrza skrywają najpiękniejsze i najbardziej niezwykłe skarby Ziemi i wytwory rąk człowieka. To historia, którą warto poznać. Dom Gerarda i Carla Hauptmannów został zbudowany w XIX wieku. Od 1994 roku Muzeum Karkonoskie z ekspozycją stałą poświęconą pisarzom. Wystawy stałe w Muzeum, to m.in.: W królestwie Ducha Gór, Schronisko górskie, Gerhart Hauptmann i jego krąg towarzyski, Carl Hauptmann i jego przyjaciele oraz Galeria Wlastimila Hofmana. Warto odwiedzić również Muzeum Mineralogiczne, aby poznać wydobywane tu skarby.

Wystawa Klocków Lego BRICK CITY

brick city szklarska poręba

Jedyne takie miejsce w Szklarskiej Porębie, gdzie zobaczycie interaktywną wystawę Klocków Lego. To świetnie miejsce nie tylko dla dzieci. Na wystawie znajduje się ponad 300 tys. klocków i 300 wyjątkowych modeli. Wielkie makiety prezentują unikalne budowle, które są zdalnie sterowane. Koniecznie zajrzyjcie do tego miejsca!

Kuligi, dorożki i melexy Koń-Rad

44c34ab9 5536 43c5 894c bfc275dda146

Latem - przejażdżki melexami i bryczkami po malowniczych zakątkach Szklarskiej Poręby. Podczas przejażdżki malowniczym duktem leśnym, położonym w najbardziej atrakcyjnej części Szklarskiej Poręby, skąd rozpościera się widok na przepiękną panoramę Karkonoszy, możecie się zrelaksować i poznać najpiękniejsze miejsca.

Zimą - nocne kuligi z pochodniami i ogniskiem. Wyjątkowy klimat, który poczuć możecie tylko w górach. Ważne jednak, aby zadbać o wcześniejszą rezerwację, ponieważ ta atrakcja cieszy się dużym zainteresowaniem turystów.

Muzeum Mineralogiczne

2

W Muzeum Mineralogicznym w Szklarskiej Porębie można obejrzeć blisko 4000 eksponatów, a dokładniej minerałów i skamieniałości z całego świata oraz jeden eksponat prosto z kosmosu - meteoryt Gibeon. Przed budynkiem znajduje się Las Karboński, jedyny taki w Europie. Kolejnym działem muzuem są skamieniałości i szkielety dinozaurów. Według naszych informacji jest to największa w Polsce prywatna kolekcja tych gatów z przed milionów lat.

Atrakcje turystyczne nieopodal Szklarskiej Poręby

Wiele ciekawych atrakcji znajdziecie również poza Szklarską Porębą -  w jej niedalekiej okolicy. Przedstawiamy kilka z nich, które koniecznie warto odwiedzić przybywając w ten region ze swoimi dziećmi.

Muzeum Sentymentów w Kowarach

Muzeum Sentymentów Kowary - atrakcje Karkonoszy

Miejsce nietypowe - zupełnie inne niż wszystkie, które zabierze Was w sentymentalną podróż w czasie! Cofniecie się do czasów minionej epoki. Znów odwiedzicie salon rodziców czy kuchnię babci. Wrócicie wspomnieniami do czasów PRL-u. Niezwykłe eskponaty, niesamowicie zaaranżowane sale - a przede wszystkim wyjątkowy klimat Muzeum Sentymentów na długo zapanie w Waszej pamięci.

Przeczytaj także: Muzeum Sentymentów w Kowarach

Gigantei - Karkonoski Park Ducha Gór

gigantei

Kolejną propozycją, która spodoba się dzieciom jest GIGANTEI - Karkonoski Park Ducha Gór, w którym to, co rzeczywiste przenika się z tym, co istnieje tylko w wyobraźni. Dzieci za sprawą uczestnictwa w grze terenowej poczują się jak prawdziwi odkrywcy - do zdobycia jest "Medal Odkrywcy GIGANTEI", ale to co najważniejsze, to satysfakcja z rozwiązania zagadek. Jak powstało GIGANTEI? Skąd wzięły się tam ogromne owady? Jakie szczyty i atrakcje można tam spotkać? Wszystkiego dowiecie się na miejscu. 

GIGANTEI zostało członkiem Karkonoskiej Marki Lokalnej - Skarby Ducha Gór, tym samym przyczyniając się do promocji Karkonoszy - jednego z najpiękniejszych zakątków Polski.   
 
 

Sky Walk w Świeradowie-Zdroju 

sky walk świardów-zdrój
Ścieżka w chmurach Sky Walk to jedna z kilku podobnych wież widokowych w Polsce, jednak wyróżnia ją to, że jest najwyższą wieżą widokową w naszym kraju. Wznosi się nad Świeradowem na wysokość 62 metrów. Ciekawostką jest, że świeradowska ścieżka jest jedyną ścieżką w koronach drzew w Europie, którą zwiedzać można również nocą. Na szczycie wieży podziwiać można widoki na świeradowskie uzdrowisko i krajobrazy Gór Izerskich.

Przeczytaj także: Sky Walk w Świeradowie-Zdroju

Trasy rowerowe Szklarska Poręba

trasy rowerowe szklarska poreba

Aktywnie można tu spędzić czas i wypocząć, wybierając rower. Sieć malowniczych szlaków w Karkonoszach i Górach Izerskich stanowwią trasy rowerowe o różnym stopniu trudności. Są takie z ostrymi podjazdami i stromymi zjazdami oraz trasy o łagodnym przebiegu, doskonałe na wycieczki rowerowe dla całej rodziny. Choć tak różne, łączy je jedno - pozwalają wypocząć na łonie natury, zrelaksować się i naładować pozytywną energią. Ruch na świeżym powietrzu jest bowiem dobry dla turystów w każdym wieku. Amatorzy jazdy szosowej odnajdą przyjemność na drogach biegnących w jedną stronę na Przedgórze Karkonoskie, w drugą na Przedgórze Izerskie. Zatem, zabierajcie rowery i w drogę! Położenie miasta sprzyja także dalszym, choć w sumie niedalekim wycieczkom do pobliskich miejscowości wypoczynkowych Dolnego Śląska i Karkonoszy po czeskiej stronie.

Pogoda w Szklarskiej Porębie - kiedy warto przyjechać?

pogoda szklarska poreba

Szklarska Poręba to miejscowość całoroczna. Na nudę nie ma co narzekać, ponieważ zarówno latem, jak i zimą jest tu co robić. Ze względu na pogodę polecamy odwiedzić miejscowość wiosną albo latem, natomiast również jesienią zdarzają się słoneczne dni, kiedy można wyruszyć na jeden ze szlaków. Zimą to miejsce wymarzone dla miłośników białego szaleństwa. Czekają tu na nich wyciągi, trasy narciarstwa biegowego, a także kuligi i pochodniami i ogniskiem.

Nocleg w Szklarkiej Porębie - hotel, apartament, pensjonat

noclegi szklarska poreba

W mieście znajdziecie rozbudowaną bazę noclegową, w zasadzie na każdą kieszeń. Nowoczesne hotele, apartamenty, domki, pensjonaty, a także kwatery prywatne. Do wyboru opcje ze śniadaniami, pełnym wyżywieniem, a także z samodzielnym dostępem do kuchni. Proste? no pewnie! Warto przed przyjazdem (szczególnie w sezonie) zarezerwować sobie nocleg dużo wcześniej. Sami już kilka razy mieliśmy problem z rezerwacją na miejscu! 

Pomocna w tym będzie z pewnością wyszukiwarka Booking.com. Niech was to nie przeraża. W jednym z naszych artykułów podpowiadamy - jak bezpiecznie rezerwować nocleg w Booking.com

Szklarska Poręba pełna wrażeń

wyoski kamien

Do Szklarskiej Poręby warto i należy przyjechać z wielu powodów. Po pierwsze - góry i przyroda Karkonoszy, wspaniałe widoki, niecodzienne zjawiska przyrodnicze. Po drugie – to wymarzone miejsce na aktywny wypoczynek, okolica jest bogata w trasy rowerowe, piesze, to także idealne miejsce dla narciarzy. Po trzecie – można tu zobaczyć wiele intersujących kompleksów skalnych, po czwarte - poznać historię wydobywania minerałów i produkcji szkła oraz bogatą tradycję walońską. Powodów można wymienić jeszcze bardzo wiele. Istotne jest także to, że Szklarska Poręba oferuje atrakcje dla turystów w każdym wieku – od dzieci po seniorów, baza i oferta jest bogata i z pewnością nie zawiedzie nikogo.

MAPA SZKLARSKA PORĘBA

Przeczytaj także:

Karpacz - co warto zobaczyć?

Siedlisko Pstrąga - atrakcje Karkonoszy

Muzeum Sentymentów w Kowarach - atrakcje Karkonoszy

SkyWalk w Świeradowie-Zdroju

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Miasta karkonosze

szklarska poręba, szklarska poręba atrakcje, karkonosze atrakcje, szklarska poręba atrakcje dla dzieci, co robić w szklarskiej porębieszklarska poręba na weekend

Szklarska Poręba i okolice atrakcje turystyczne - co warto zobaczyć?

Szklarska Poręba - miasto niesamowitych atrakcji. Poznaj jedno z najsławniejszych turystycznie miejsc w Polsce i dowiedz się, dlaczego warto je odwiedzić.

karkonosze atrakcje turystyczne, karkonosze atrakcje, karkonosze atrakcje dla dzieci, karpacz atrakcje, karpacz atrakcje turystyczne, karpacz atrakcje dla dzieci, co robić w karpaczu, muzeum zabawek karpacz, karkonoskie tajemnice, muzeum klocków lego karpacz, park miniatur kowary

Karpacz atrakcje turystyczne które warto zobaczyć 2023

Karpacz to urokliwa miejscowość turystyczna w Karkonoszach, która słynie z wielu malowniczych widoków, a i atrakcji turyści znajdą tu całe mnóstwo.

Kowary - atrakcje Karkonoszy

Kowary - poznaj atrakcje miejsowości

Na Dolnym Śląsku, gdzieś w Karkonoszach znajduje się niewielka, urocza miejscowość - sprawdźcie co warto w niej zobaczyć!

Karkonosze - odkrywaj z nami

Karkonosze atrakcje turystyczne, karpacz atrakcje turystyczne, kowary atrakcje turystyczne, szklarska poręba atrakcje turystyczne, miłków atrakcje, piechowice huta szkła, piechowice atrakcje, wakacje w polsce, gdzie na weekend karkonosze, gdzie na weekend góry

Karkonosze - atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć

Karkonosze to bezdyskusyjnie najbardziej malowniczy obszar Dolnego Śląska, który przyciąga do siebie rzeszę turystów.

karkonosze atrakcje, karkonosze atrakcje turystyczne, karkonosze na deszczowe dni, co robić gdy pada karpacz, wakacje w polsce

Karkonosze - 12 atrakcji turystycznych na deszczowe dni. Co warto zobaczyć i jakie ciekawe miejsca o…

Poznajcie 12 atrakcji turystycznych Karkonoszy, które odwiedzicie nawet podczas deszczowej pogody. Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać.

karkonosze atrakcje turystyczne, karkonosze atrakcje, karkonosze atrakcje dla dzieci, karkonosze top 20 atrakcji, atrakcje turystyczne dolny śląsk, karpacz atrakcje, jelenia góra atrakcje, szklarska poręba atrakcje

Karkonosze - 30 atrakcji wartych zobaczenia

Karkonosze to najbardziej turystycznie rozwinięty obszar na Dolnym Śląsku. Atrakcyjność tego regionu tworzą nie tylko urokliwe szlaki górskie ale także liczne atrakcje turystyczne.

Karkonosze atrakcje turystyczne, Karkonosze atrakcje dla dzieci, Karpacz atrakcje turystyczne, Szklarska Poręba atrakcje turystyczne, Kowary atrakcje turystyczne, Jelenia Góra atrakcje turystyczne, wakacje w górach, gdzie na weekend, wakacje w polsce

Karkonosze - odkryj 31 atrakcji turystycznych regionu

Gotowi na przygodę w Karkonoszach? Przygotowaliśmy dla Was spis 31 najciekawszych atrakcji turystycznych regionu. Jesteśmy pewni, że każdy z Was znajdzie tu coś dla siebie.

karkonosze atrakcje, karkonosze, karkonosze dla aktywnych, aktywnie w karkonoszach, aktywnie w karpaczu, atrakcje dla aktywnych, dolny śląsk atrakcje, lot balonem karkonosze, dream jump karkonosze, spływy pontonami berga karkonosze, kajakem po bobrze karkonosze, spływy karkonosze, termy cieplickie

Atrakcje dla aktywnych - odkryj Karkonosze

Karkonosze to region przepełniony licznymi atrakcjami turystycznymi. Dziś poznacie te, które zadowolą osoby, kochające aktywny wypoczynek.

Zimowe atrakcje Karkonoszy

Zimowe atrakcje Karkonoszy - co warto zobaczyć zimą?

Karkonosze to najchętniej odwiedzane góry na Dolnym Śląsku - jest tu mnóstwo szlaków, przepięknych widoków i pomniejszych atrakcji, które są atrakcyjne nie tylko w ciepłe, letnie dni, a również (a...

Świeradów Zdrój – atrakcje turystyczne

To niewielkie miasto w województwie dolnośląskim upodobali sobie nie tylko kuracjusze, korzystający z dobroczynnych własciwości tamtejszych wód mineralnych, ale również turyści, którzy lubią górskie wędrowki. Dużą zaletą jest także bliskość...

Weekend w Karpaczu

Weekend w Karpaczu - co warto zobaczyć? Pomysły na weekendowy wypad do Karpacza

Karpacz to obok Szklarskiej Poręby jedna z dwóch najczęściej odwiedzanych miejscowości po polskiej stronie Karkonoszy. Chętnie przyjeżdżają tu nie tylko mieszkańcy Dolnego Śląska, ale i turyści z całej Polski. Bliskość...

Weekend w Szklarskiej Porębie

Weekend w Szklarskiej Porębie - co warto zobaczyć? Pomysły na weekendowy wypad do Szklarskiej Poręby…

Szklarska Poręba to jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości w południowej części Dolnego Śląska obok Karpacza czy Świeradowa-Zdroju. Jest położona w Karkonoszach - mówi się, że to stolica tych gór. Turystów...

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad