Miasta ziemi kłodzkiej

Gmina Radków - TOP 10 atrakcji turystycznych

gmina radków top 10 artakcjiatrakcje radkowaatrakcje dla dzieci gmina radkówwakacje w radkowiewakacje w polsceszczeliniec wielki gdzie na weekend

Gmina Radków to jedna z najbardziej atrakcyjnych turystycznie gmin w regionie. Odkryjecie tu wspaniałe miejsca, sporą liczbę atrakcji przyrodniczych oraz architektonicznych. Wartymi uwagi są także liczne trasy rowerowe, którymi możecie dojechać dosłownie wszędzie!

Poznaj TOP 10 atrakcji gminy Radków

Gmina Radków to gmina turystyczna przyjazna seniorom i rodzicom z dziećmi. Zaznacie tu błogich chwil wytchnienia z dala od zgiełku miasta, a przy tym nie będziecie się nudzić. Latem czekają tu na Was piękne ścieżki rowerowe i szlaki turystyczne, a zimą również ciekawe trasy narciarskie o długości blisko 50 km. Swoje miejsce znajdą tu także miłośnicy wspinaczek górskich. Zatem, jeśli szukacie miejsca na idealny urlop - trafiliście doskonale. Gmina Radków zaprasza Was w swoje progi!

Co robić w Radkowie?

W upalne dni, idealnym miejscem na wypoczynek będzie Zalew Radkowski – to ośrodek rekreacyjny z bogatą bazą noclegową oraz wypożyczalnią sprzętu wodnego. Atrakcyjność kąpieli podkreśla piękny widok na Góry Stołowe. Niedawno poddany został gruntownej przebudowie, otwarty dla turystów będzie ponownie już w czerwcu 2023 r. 

Poznacie tu również wiele historycznych zabytków m.in. renesansowy Ratusz z 1545 r., kościół poewangelicki św. Andrzeja z 1905 oraz kościół św. Doroty. Wartym zobaczenia są także pozostałości po murach miejskich oraz wiele niesamowitych, zabytkowych kamienic na tutejszym rynku. To jednak dopiero początek atrakcji.

Jedną z miejscowości, którą koniecznie powinniście odwiedzić są Wambierzyce - przez wielu nazywane Dolnośląską Jerozolimą. To jedno z najsławniejszych miejsc kultu chrześcijan już od początku XIII wieku. Wambierzyce słyną przede wszystkim z Sanktuarium Maryjnego. Jest to imponująca bazylika, której wielkość robi ogromne wrażenie na przyjeżdżających tu turystach. Wybierając się w ten rejon Ziemi Kłodzkiej, odkryjecie prawdziwą perłę architektury sakralnej. Do Wambierzyc co roku przyjeżdża szerokie grono turystów

Mamy tu miłośników górskich wędrówek? Jeśli tak - mamy tu coś dla Was: Szczeliniec Wielki, czyli najwyższy szczyt Gór Stołowych. Na szczycie znajduje się całoroczne schronisko PTTK, gdzie smacznie zjecie, a także będziecie mieć okazję przenocować. Wartymi zobaczenia są jeszcze Błętne Skały czy Skalne Grzyby ale o tym poczytacie poniżej.

Przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po miejscach, które warto zobaczyć. Gotowi? No to zaczynamy! 

Dom Gościnny

Co warto zobaczyć w Radkowie?

Taras widokowy na górze Guzowata 

untitled 18

Taras zlokalizowany jest ponad zalewem radkowskim na wysokości 450 m n.p.m., w miejscu istniejącego kiedyś punktu widokowego, budowla w kształcie elipsy, wychylona lekko nad zboczem niewątpliwie stanowi bardzo atrakcyjny punkt na mapie turystycznej region – a to wszystko za sprawą widoków, które się stąd roztaczają na Góry Stołowe, Broumovskie Ściany i Zalew Radkowski.

Na terenie przyległym do tarasu powstała mała infrastruktura turystyczna w postaci drewnianych ław i stołów, stojaków rowerowych oraz tablic informacyjnych z mapą pogranicza oraz opisem atrakcji turystycznych.

Skansen - Muzeum Etnograficzne, Mini ZOO Wambierzyce

skansen wambierzyce

Kolejną atrakcją w Wambierzycach jest odradzający się po latach Sakansen w którym przeniesiecie się w czasie do odległej, imponującej historii. Zwiedzanie rozpoczniecie od wyjąkowo zaaranżowanych pomieszczeń, takich jak: Stara kuźnia czy warsztat stolarski. Ogrom eksponatów, malownicze położenie skansenu, a także "kawał" historii, którą skrywa w sobie to miejsce sprawia, że jest to miejsce, które koniecznie powinniście odwiedzić przyjeżdżając do Wambierzyc. 

Dodatkową atrakcję stanowi Mini ZOO, gdzie z bliska podziwiać będziecie mogli strusie, owce, towarzyskie kozy, kaczki, niezwykłe okazy ptaków oraz konia, Kubusia.

Adres:

Wiejska 52

57-411 Wambierzyce

Zalew Radkowski     

zalew radkow

To jedno z najbardziej znanych na Ziemi Kłodzkiej kąpielisk. Atrakcyjność tego miejsca sprawia, że przyciąga do siebie turystów z całej Polski. Jeżeli szukacie relaksu i odprężenia, z pewnością je tu znajdziecie. Na terenie zalewu znajduje się ośrodek rekreacyjny - z miejscami noclegowymi oraz wypożyczalnią sprzętu wodnego. Podczas kąpieli turyści mogą zachwycać się pięknym widokiem na Góry Stołowe.

Wambierzyce - bazylika, kalwaria i ruchoma szopka   

Wambierzyce

Miejscowość jest znanym ośrodkiem pielgrzymkowy i turystyczny na Dolnym Śląsku, zwana "dolnośląskim Jeruzalem". Warto zobaczyć tu kościół parafialny Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Stojąca dziś budowla została wybudowana w 1720 roku i jest stylizowana na jerozolimskiej świątyni Salomona. Do świątyni prowadzą monumentalne, kamienne schody o trzech ciągach. Wszystkich stopni jest 56, z czego 33 w środkowym ciągu symbolizuje lata życia Jezusa na Ziemi. Bazylika robi ogromne wrażenie, bogato zdobiona elewacja zawiera dodatkowo 1400 punktów świetlnych, które tworzą niesamowitą iluminację.

Liczne krużganki skrywają wiele ołtarzy i rzeźb. W ołtarzu głównym honorowe miejsce zajmuje oczywiście zabytkowa figurka Matki Boskiej. Poczynając od świątyni, aż po szczyt przeciwległego wzgórza zbudowanych zostało ponad 70 kapliczek. Są one wykonane w różnych stylach architek-tonicznych i stanowią razem kalwarię wyjątkową na skalę całej Europy.

Znajduje się tu także najstarsza w Polsce ruchoma szopka, budowana od połowy XIX wieku. Stworzył ją Longin Wittig wraz z synem. Pełna misternych, kolorowych i poruszających się figurek szopka bardzo szybko stała się ciekawostką dla odwiedzających to miejsce pielgrzymów i turystów. Obecnie całość zawiera 800 figurek, w tym 300 ruchomych.

Wieża widokowa w Suszynie   

wieza suszyna

Wieża Suszynka o wysokości 27 metrów stoi na wzniesieniu 469,2 m n.p.m., należącym do południowo-wschodniej części Wzgórz Ścinawskich. Na 22 metrze znajduje się platforma widokowa, na którą prowadzi 140 schodów. Przekrój wewnętrzny wieży wynosi sześć na sześć metrów. Wieża jest żelbetowa, na zewnątrz i od wewnątrz wyłożona okładziną kamienną z piaskowca. Jest to biało-żółtawy piaskowiec górnokredowy – tzw. „ciosowy”. Z wieży można oglądać: Góry Stołowe, Broumovskie Ściany, Górę Świętej Anny, Górę Wszystkich Świętych, Góry Bardzkie, Góry Orlickie, Góry Sowie, Góry Złote oraz Masyw Śnieżnika.

Szczeliniec Wielki    

untitled 7

Szczeliniec Wielki to jeden z najbardziej polecanych przez nas szczytów. Jest to najwyższy szczyt Gór Stołowych (919 m n.p.m.). Wznosi się charakterystycznym stoliwem złożonym z dwóch części, rozciętych przełęczą ok 867 m nad wierzchowiną środkowego piętra Gór Stołowych. Góruje ok 150 m. nad Karłowem, który stanowi najdogodniejszy punkt wyjścia na szczyt. Z daleka Szczeliniec wielki wygląda na masyw o rozległym, płaskim wierzchołku i prawie pionowych zboczach. W rzeczywistości rozległa wierzchowina stoliwa jest gęsto spękana, dość znacznie w głąb.  Z punktów widokowych znajdujących się w rezerwacie roztaczają się wspaniałe widoki obejmujące większość pasm górskich polskich i czeskich Sudetów. Panoramy te zaliczane są do najpiękniejszych w polskich górach. Na szczyt Szczelińca prowadzą liczące 680 stopni kamienne schody.

Szczeliniec Wielki cieszy się również dużym zainteresowaniem turystów, dlatego w sezonie i w dni wolne od pracy, aby ominąć tłumy turystów, warto zaplanować wycieczkę o wczesnych porach lub późnym popołudniem.

Na Szczelińcu znajduje się całoroczne Schronisko „Na Szczelińcu” w którym możecie  odpocząć, smacznie zjeść i nasycić się przepiękną panoramą na Góry Sowie, Karkonosze oraz Broumovskie Ściany. Szczególnie parom polecamy zachwycić się niesamowitymi wschodami i zachodami słońca. Najbliższe miejscowości wypadowe to Karłów i Pasterka. Dojazd od strony Radkowa lub Kudowy Zdrój. Naprawdę warto zobaczyć.

SKALNE GRZYBY 

skalne grzyby 6

Na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych znajdziecie Skalne Grzyby, czyli skały wyrzeźbione przez naturę. To niesamowita przygoda zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych. Duże zgrupowanie bardzo oryginalnie ukształtowanych form skalnych rozrzuconych na długości około 2 km na wysokości 680 - 700 m. Wśród świerkowego i świerkowo-sosnowego lasu wznoszą się zgrupowania malowniczych grzybów, maczug, młotów, baszt a nawet całych murów skalnych. Szereg form skalnych posiada własne nazwy są to np.: "Borowik", "Skalne Wrota", "Zrośnięte Grzyby", "Pingwinki", "Piętrowe Grzyby". Formy te są wynikiem procesów wietrzenie zachodzących od epoki lodowcowej i stanowią jedną z największych atrakcji krajoznawczych i krajobrazowych Gór Stołowych.

Białe Skały

białe ściany 2

Zgrupowanie okazałych, widokowych skał piaskowcowych na pn. i pn.-wsch. krawędzi stoliwa Narożnika. Wznoszą się na wys. ok. 780-800 m. i osiągają do 20-30 m. wysokości. Krawędź stoliwa jest to porozcinana głębokimi wąwozami i rozpadlinami, których zbocza tworzą skalne mury i wolno stojące baszty skalne. Część z nich posiada własne nazwy, w większości nadane przez wspinaczy. Białe skały należą do najciekawszych krajobrazowo miejsc w Górach Stołowych.

Nazw ich się wiąże z wyglądem ponieważ zbudowane są z piaskowców o bardzo jasnym zabarwieniu na skutek znacznej zawartości kwarcu. Ciągną się one na długości ok. 1 km tworząc kilka skupisk w dolinkach, rozdzielonych wąskimi przejściami. Szczególnie atrakcyjna jest ich część środkowa i pn.-zach.

Muzeum Kamienia LAPIDARIUM

muzeum kamienia suszyna 1

Muzeum kamienia, zwane również geoparkiem to baza dydaktyczna mająca na celu prezentację geoatrakcji terenu przygranicznego obejmującego swoim zasięgiem pasma Gór Stołowych oraz Broumovskich Stien. Ścieżka dydaktyczna w postaci małej architektury z przestrzeniami do ekspozycji materiałów geologicznych tj. kolekcji eksponatów kamiennych w postaci minerałów oraz kamieni półszlachetnych występujących lokalnie w różnych epokach wraz tablicami informującymi o budowie geologicznej Sudetów i Gminy Radków, rozwoju Sudetów od Karbonu, dawnych krajobrazach okolic Radkowa w Permie, a także o skałach magmowych.

Dodatkowe atrakcje warte odwiedzenia

Zespół Pałacowy „SARNY”

Położony na skalnym występie zbocza w dolinie rzeki Ścinawki pomiędzy Górami Sowimi a Stołowymi jest jednym z najciekawszych architektonicznie historycznych kompleksów pałacowo-folwarcznych w obecnych granicach Dolnego Śląska. Zwiedzanie głównego budynku jest bezpłatne. Możliwe jest również wejście na wieżę, mająca charakter punktu widokowego.

Zamek Kapitanowo

Pochodzi z XIV wieku. Pełnił rolę zarówno obronną, jak i siedziby rodów szlacheckich. Historia zamku rozpoczyna się od wybudowania donżonu. Budowla poprzez liczne przebudowania zyskała charakter zamku dopiero w XV wieku. Za okres świetności zamku należy uznać okres renesansu (XVI-XVII wiek). Obecnie jest to obiekt udostępniany turystom do zwiedzania. Warto podkreślić, że zamek był używany do lat 90 XX wieku, później opustoszały uległ zniszczeniom. Jednakże zachował swój magiczny charakter.

Muzeum kamieni półszlachetnych i minerałów

Zgromadzono tu różne postaci agatu, jaspisu, chalcedonu, miki, skał wulkanicznych, oraz inne okazy kamieni i minerałów występujących w okolicy.  

Już wiesz dlaczego warto odwiedzić gminę Radków?

zalew radków

Odkrywaj, zwiedzaj i dziel się przeżyciami. W gminie Radków odnajdziesz wszystko czego potrzebujesz do spędzenia niezapomnianych wakacji. Przemierzaj górskie szlaki, wybierz się na wycieczkę rowerową licznymi trasami oraz zachwycaj się niesamowitymi widokami i górskim powietrzem.

Poznaj 44 atrakcje Ziemi Kłodzkiej - bezpłatna broszura do pobrania dla turystów

ulotka ziemia kłodzka 2023

 

 {gallery}dolnoslaskie/ziemia_klodzka/artykuly/radkow{/gallery}

Punkt Informacji Turystycznej w Radkowie:

ul. Rynek 6, 57-420 Radków

tel./fax +48 74 871 22 70

Biuro promocji gminy Radków we Wrocławiu:

ul. Pretficza 21, Wrocław

tel. +48 71 786 77 48

e-mail: biuro@teraz-zycie.pl

www.radkowklodzki.pl

 

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Miasta ziemi kłodzkiej

kłodzko atrakcje turystyczne, kłodzko co zobaczyć, kłodzko zabytki, miasta dolnego śląska, gdzie na weekend polska, gdzie na weekend góry, wakacje w polsce, wakacje z dziećmi, turystyka w polsce

Kłodzko - Co Warto Zobaczyć? Atrakcje turystyczne 2023

Kłodzko leży w wojewódzkie dolnośląskim, jest największym miastem ziemi kłodzkiej z siedzibą powiatu kłodzkiego. Pierwsze historyczne wspomnienia tego miasta sięgają roku 981.

dolny śląsk, dolny śląsk atrakcje, stronie śląskie, stronie śląskie atrakcje, czarna góra, jaskinia niedźwiedzia, kopalnia uranu kletno

Stronie Śląskie - co warto zobaczyć?

Każdy, kto lubi wypoczywać blisko przyrody ulegnie urokowi Stronia Śląskiego i jego okolic. To raj stworzony dla turystów kochających aktywny wypoczynek!

gmina radków top 10 artakcjiatrakcje radkowaatrakcje dla dzieci gmina radkówwakacje w radkowiewakacje w polsceszczeliniec wielki gdzie na weekend

Gmina Radków - TOP 10 atrakcji turystycznych

Gmina Radków to jedna z najbardziej atrakcyjnych turystycznie gmin w regionie. Odkryjecie tu wspaniałe miejsca, sporą liczbę atrakcji przyrodniczych oraz architektonicznych. Wartymi uwagi są także liczne trasy rowerowe, którymi możecie...

nowa ruda, nowa ruda atrakcje turystyczne, nowa ruda kopalnia, nowa ruda dla dzieci, atrakcje dla dzieci ziemia kłodzka, atrakcje turystyczne dolny śląsk, wakacje w polsce, gdzie na weekend dolny śląsk

Nowa Ruda - miejscowości turystyczne Ziemi Kłodzkiej

Gmina Miejska Nowa Ruda położona jest w północno-zachodniej części powiatu kłodzkiego, w dolinie rzeki Włodzicy i Woliborki, pomiędzy Górami Sowimi, a Wzgórzami Włodzickimi.

Bystrzyca Kłodzka

Bystrzyca Kłodzka - Co Warto Zobaczyć? Atrakcje i Mapa 2023

To gmina, którą warto polecić turystom. Piękne położona w Kotlinie Kłodzkiej, otoczona Górami Bystrzyckimi, pełna atrakcji przyrodniczych, doskonała na górskie spacery i wycieczki.

Ząbkowice Śląskie - atrakcje turystyczne

Ząbkowice Śląskie - atrakcje turystyczne

Ząbkowice Śląskie, nazywane do II wojny światowej “Frankensteinem” to niezbyt wielkie, ale bardzo urocze miasto w południowej części województwa dolnośląskiego, na Przedgórzu Sudeckim, niedaleko Kłodzka.

Kudowa Zdrój - atrakcje turystyczne 2022

Kudowa Zdrój - atrakcje turystyczne 2023

Kudowa-Zdrój leży w południowej części województwa dolnośląskiego, w powiecie kłodzkim. To niewielkie, ale urocze miasto, ważne dla kuracjuszy i turystów, którzy przyjeżdżają tu z całego kraju i z zagranicy, głównie...

Bardzo atrakcje turystyczne

Bardo atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć w Bardzie?

Bardo to miasto na Dolnym Śląsku, jedna z perełek Ziemi Kłodzkiej. Malowniczo położone w Górach Bardzkich nad przełomem Nysy Kłodzkiej.

Polanica-Zdrój atrakcje

13 atrakcji w Polanicy-Zdroju, których nie możesz przegapić

Polanica-Zdrój to uzdrowiskowe miasto leżące na terenie Dolnego Śląska, na Ziemi Kłodzkiej, w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, u podnóża Piekielnej Góry. Jest ciekawe pod względem urbanistycznym, bo nie ma w niej...

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad