fbpx

Miasta ziemi kłodzkiej

Gmina Radków - TOP 10 atrakcji turystycznych

Gmina Radków - top 10 atrakcji

Gmina Radków to jedna z najbardziej atrakcyjnych turystycznie gmin w regionie. Odkryjecie tu wspaniałe miejsca, sporą liczbę atrakcji przyrodniczych oraz architektonicznych.

Poznaj TOP 10 atrakcji gminy Radków

To gmina turystyczna przyjazna seniorom i rodzicom z dziećmi. Zaznacie tu błogich chwil wytchnienia z dala od zgiełku miasta, a przy tym nie będziecie się nudzić. Latem czekają tu na Was piękne ścieżki rowerowe i szlaki turystyczne, a zimą również ciekawe trasy narciarskie o długości blisko 50 km. Swoje miejsce znajdą tu także miłośnicy wspinaczek górskich. Zatem, jeśli szukacie miejsca na idealny urlop - trafiliście doskonale. Gmina Radków zaprasza Was w swoje progi!

W upalne dni, idealnym miejscem na wypoczynek będzie Zalew Radkowski – to ośrodek rekreacyjny z bogatą bazą noclegową oraz wypożyczalnią sprzętu wodnego. Atrakcyjność kąpieli podkreśla piękny widok na Góry Stołowe. Poznacie tu również wiele historycznych zabytków m.in. renesansowy ratusz z 1545 r., kościół poewangelicki św. Andrzeja z 1905 oraz kościół św. Doroty. Wartym zobaczenia są także pozostałości po murach miejskich oraz wiele niesamowitych, zabytkowych kamienic na tutejszym rynku. To jednak dopiero początek atrakcji.  Jedną z miejscowości, którą koniecznie powinniście odwiedzić są Wambierzyce - przez wielu nazywane Dolnośląską Jerozolimą. To jedno z najsławniejszych miejsc kultu chrześcijan już od początku XIII wieku. Wybierając się w ten rejon Ziemi Kłodzkiej, odkryjecie prawdziwą perłę architektury sakralnej.

untitled 8

fot. Sczeliniec Wielki, Gmina Radków

Mamy tu miłośników górskich wędrówek? Jeśli tak - mamy tu coś dla Was: Szczeliniec Wielki, czyli najwyższy szczyt Gór Stołowych. Na szczycie znajduje się całoroczne schronisko PTTK, gdzie smacznie zjecie, a także będziecie mieć okazję przenocować. Wartymi zobaczenia są jeszcze Błętne Skały czy Skalne Grzyby ale o tym poczytacie poniżej.

Przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po miejscach, które warto zobaczyć. Gotowi? No to zaczynamy!

Co warto zobaczyć w Radkowie?

Taras widokowy na górze Guzowata 

untitled 18

Taras zlokalizowany jest ponad zalewem radkowskim na wysokości 450 m n.p.m., w miejscu istniejącego kiedyś punktu widokowego, budowla w kształcie elipsy, wychylona lekko nad zboczem niewątpliwie stanowi bardzo atrakcyjny punkt na mapie turystycznej region – a to wszystko za sprawą widoków, które się stąd roztaczają na Góry Stołowe, Broumovskie Ściany i Zalew Radkowski. Na terenie przyległym do tarasu powstała mała infrastruktura turystyczna w postaci drewnianych ław i stołów, stojaków rowerowych oraz tablic informacyjnych z mapą pogranicza oraz opisem atrakcji turystycznych.

Zalew Radkowski     

zalew radkow

To jedno z najbardziej znanych na Ziemi Kłodzkiej kąpielisk. Atrakcyjność tego miejsca sprawia, że przyciąga do siebie turystów z całej Polski. Jeżeli szukacie relaksu i odprężenia, z pewnością je tu znajdziecie. Na terenie zalewu znajduje się ośrodek rekreacyjny - z miejscami noclegowymi oraz wypożyczalnią sprzętu wodnego. Podczas kąpieli turyści mogą zachwycać się pięknym widokiem na Góry Stołowe.

Wambierzyce - bazylika, kalwaria i ruchoma szopka   

wambierzyce

Miejscowość jest znanym ośrodkiem pielgrzymkowy i turystyczny na Dolnym Śląsku, zwana "dolnośląskim Jeruzalem". Warto zobaczyć tu kościół parafialny Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Stojąca dziś budowla została wybudowana w 1720 roku i jest stylizowana na jerozolimskiej świątyni Salomona. Do świątyni prowadzą monumentalne, kamienne schody o trzech ciągach. Wszystkich stopni jest 56, z czego 33 w środkowym ciągu symbolizuje lata życia Jezusa na Ziemi. Bazylika robi ogromne wrażenie, bogato zdobiona elewacja zawiera dodatkowo 1400 punktów świetlnych, które tworzą niesamowitą iluminację. Liczne krużganki skrywają wiele ołtarzy i rzeźb. W ołtarzu głównym honorowe miejsce zajmuje oczywiście zabytkowa figurka Matki Boskiej. Poczynając od świątyni, aż po szczyt przeciwległego wzgórza zbudowanych zostało ponad 70 kapliczek. Są one wykonane w różnych stylach architek-tonicznych i stanowią razem kalwarię wyjątkową na skalę całej Europy.

Znajduje się tu także najstarsza w Polsce ruchoma szopka, budowana od połowy XIX wieku. Stworzył ją Longin Wittig wraz z synem. Pełna misternych, kolorowych i poruszających się figurek szopka bardzo szybko stała się ciekawostką dla odwiedzających to miejsce pielgrzymów i turystów. Obecnie całość zawiera 800 figurek, w tym 300 ruchomych.

Wieża widokowa w Suszynie   

wieza suszyna

Wieża Suszynka o wysokości 27 metrów stoi na wzniesieniu 469,2 m n.p.m., należącym do południowo-wschodniej części Wzgórz Ścinawskich. Na 22 metrze znajduje się platforma widokowa, na którą prowadzi 140 schodów. Przekrój wewnętrzny wieży wynosi sześć na sześć metrów. Wieża jest żelbetowa, na zewnątrz i od wewnątrz wyłożona okładziną kamienną z piaskowca. Jest to biało-żółtawy piaskowiec górnokredowy – tzw. „ciosowy”. Z wieży można oglądać: Góry Stołowe, Broumovskie Ściany, Górę Świętej Anny, Górę Wszystkich Świętych, Góry Bardzkie, Góry Orlickie, Góry Sowie, Góry Złote oraz Masyw Śnieżnika.

Szczeliniec Wielki    

untitled 7

Szczeliniec Wielki to jeden z najbardziej polecanych przez nas szczytów. Jest to najwyższy szczyt Gór Stołowych (919 m n.p.m.). Wznosi się charakterystycznym stoliwem złożonym z dwóch części, rozciętych przełęczą ok 867 m nad wierzchowiną środkowego piętra Gór Stołowych. Góruje ok 150 m. nad Karłowem, który stanowi najdogodniejszy punkt wyjścia na szczyt. Z daleka Szczeliniec wielki wygląda na masyw o rozległym, płaskim wierzchołku i prawie pionowych zboczach. W rzeczywistości rozległa wierzchowina stoliwa jest gęsto spękana, dość znacznie w głąb.  Z punktów widokowych znajdujących się w rezerwacie roztaczają się wspaniałe widoki obejmujące większość pasm górskich polskich i czeskich Sudetów. Panoramy te zaliczane są do najpiękniejszych w polskich górach. Na szczyt Szczelińca prowadzą liczące 680 stopni kamienne schody.

Szczeliniec Wielki cieszy się również dużym zainteresowaniem turystów, dlatego w sezonie i w dni wolne od pracy, aby ominąć tłumy turystów, warto zaplanować wycieczkę o wczesnych porach lub późnym popołudniem.

Na Szczelińcu znajduje się całoroczne Schronisko „Na Szczelińcu” w którym możecie  odpocząć, smacznie zjeść i nasycić się przepiękną panoramą na Góry Sowie, Karkonosze oraz Broumovskie Ściany. Szczególnie parom polecamy zachwycić się niesamowitymi wschodami i zachodami słońca. Najbliższe miejscowości wypadowe to Karłów i Pasterka. Dojazd od strony Radkowa lub Kudowy Zdrój. Naprawdę warto zobaczyć.

SKALNE GRZYBY 

skalne grzyby 6

Na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych znajdziecie Skalne Grzyby, czyli skały wyrzeźbione przez naturę. To niesamowita przygoda zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych. Duże zgrupowanie bardzo oryginalnie ukształtowanych form skalnych rozrzuconych na długości około 2 km na wysokości 680 - 700 m. Wśród świerkowego i świerkowo-sosnowego lasu wznoszą się zgrupowania malowniczych grzybów, maczug, młotów, baszt a nawet całych murów skalnych. Szereg form skalnych posiada własne nazwy są to np.: "Borowik", "Skalne Wrota", "Zrośnięte Grzyby", "Pingwinki", "Piętrowe Grzyby". Formy te są wynikiem procesów wietrzenie zachodzących od epoki lodowcowej i stanowią jedną z największych atrakcji krajoznawczych i krajobrazowych Gór Stołowych.

Białe Skały

białe ściany 2

Zgrupowanie okazałych, widokowych skał piaskowcowych na pn. i pn.-wsch. krawędzi stoliwa Narożnika. Wznoszą się na wys. ok. 780-800 m. i osiągają do 20-30 m. wysokości. Krawędź stoliwa jest to porozcinana głębokimi wąwozami i rozpadlinami, których zbocza tworzą skalne mury i wolno stojące baszty skalne. Część z nich posiada własne nazwy, w większości nadane przez wspinaczy. Białe skały należą do najciekawszych krajobrazowo miejsc w Górach Stołowych. Nazw ich się wiąże z wyglądem ponieważ zbudowane są z piaskowców o bardzo jasnym zabarwieniu na skutek znacznej zawartości kwarcu. Ciągną się one na długości ok. 1 km tworząc kilka skupisk w dolinkach, rozdzielonych wąskimi przejściami. Szczególnie atrakcyjna jest ich część środkowa i pn.-zach.

Muzeum Kamienia LAPIDARIUM

muzeum kamienia suszyna 1

Muzeum kamienia, zwane również geoparkiem to baza dydaktyczna mająca na celu prezentację geoatrakcji terenu przygranicznego obejmującego swoim zasięgiem pasma Gór Stołowych oraz Broumovskich Stien. Ścieżka dydaktyczna w postaci małej architektury z przestrzeniami do ekspozycji materiałów geologicznych tj. kolekcji eksponatów kamiennych w postaci minerałów oraz kamieni półszlachetnych występujących lokalnie w różnych epokach wraz tablicami informującymi o budowie geologicznej Sudetów i Gminy Radków, rozwoju Sudetów od Karbonu, dawnych krajobrazach okolic Radkowa w Permie, a także o skałach magmowych.

Dodatkowe atrakcje warte odwiedzenia

Zespół Pałacowy „SARNY”

Położony na skalnym występie zbocza w dolinie rzeki Ścinawki pomiędzy Górami Sowimi a Stołowymi jest jednym z najciekawszych architektonicznie historycznych kompleksów pałacowo-folwarcznych w obecnych granicach Dolnego Śląska. Zwiedzanie głównego budynku jest bezpłatne. Możliwe jest również wejście na wieżę, mająca charakter punktu widokowego.

Zamek Kapitanowo

Pochodzi z XIV wieku. Pełnił rolę zarówno obronną, jak i siedziby rodów szlacheckich. Historia zamku rozpoczyna się od wybudowania donżonu. Budowla poprzez liczne przebudowania zyskała charakter zamku dopiero w XV wieku. Za okres świetności zamku należy uznać okres renesansu (XVI-XVII wiek). Obecnie jest to obiekt udostępniany turystom do zwiedzania. Warto podkreślić, że zamek był używany do lat 90 XX wieku, później opustoszały uległ zniszczeniom. Jednakże zachował swój magiczny charakter.

Muzeum kamieni półszlachetnych i minerałów

Zgromadzono tu różne postaci agatu, jaspisu, chalcedonu, miki, skał wulkanicznych, oraz inne okazy kamieni i minerałów występujących w okolicy.  

Już wiesz dlaczego warto odwiedzić gminę Radków?

Odkrywaj, zwiedzaj i dziel się przeżyciami. W gminie Radków odnajdziesz wszystko czego potrzebujesz do spędzenia niezapomnianych wakacji. Przemierzaj górskie szlaki, wybierz się na wycieczkę rowerową licznymi trasami oraz zachwycaj się niesamowitymi widokami i górskim powietrzem.

 

 

Punkt Informacji Turystycznej w Radkowie:

ul. Rynek 6, 57-420 Radków

tel./fax +48 74 871 22 70

Biuro promocji gminy Radków we Wrocławiu:

ul. Pretficza 21, Wrocław

tel. +48 71 786 77 48

e-mail: biuro@teraz-zycie.pl

www.radkowklodzki.pl

 

DARMOWA APLIKACJA TURYSTYCZNA TANIEODKRYWANIE

TanieOdkrywanie.pl to darmowa i prosta aplikacja mobilna, która umożliwia nie tylko dostęp do ogromnej i wciąż rosnącej bazy najlepszych atrakcji, restauracji, transportu i innych usług turystycznych w Twoim regionie lub miejscowości którą planujesz odwiedzić, ale daje także możliwość korzystania z rabatów na wszystkie oferowane w aplikacji obiekty oraz usługi.

Darmowa aplikacja pomoże Ci zaoszczędzić czas, pieniądze oraz zaplanować każdy dzień Twojego urlopu w zależności od Twoich preferencji. Najlepsze atrakcje turystyczne, restauracje, a nawet dojazd do wybranego miejsca, to wszystko znajduje się w ogromnej bazie TanieOdkrywanie.pl. Aplikacja to po prostu „RABAT NA OKOLICĘ”. Pozwól, żeby Twój smartphone stał się wirtualnym przewodnikiem, który zaprowadzi Cię w najciekawsze miejsca znacznie taniej niż ceny regularne. W celu najwygodniejszego korzystania z oprogramowania wskazana jest włączona funkcja lokalizacji, dzięki czemu TanieOdkrywanie.pl zaprowadzi Cię najwygodniejszą drogą do celu.

aplikacja to

Powiązane artykuły

Miasta ziemi kłodzkiej

Kłodzko atrakcje turystyczne

Kłodzko - Co Warto Zobaczyć? Atrakcje turystyczne 2022

Kłodzko leży w wojewódzkie dolnośląskim, jest największym miastem ziemi kłodzkiej z siedzibą powiatu kłodzkiego. Pierwsze historyczne wspomnienia tego miasta sięgają roku 981.

Stronie Śląskie atrakcje turystyczne

Stronie Śląskie - co warto zobaczyć?

Każdy, kto lubi wypoczywać blisko przyrody ulegnie urokowi Stronia Śląskiego i jego okolic. To raj stworzony dla turystów kochających aktywny wypoczynek!

Gmina Radków - top 10 atrakcji

Gmina Radków - TOP 10 atrakcji turystycznych

Gmina Radków to jedna z najbardziej atrakcyjnych turystycznie gmin w regionie. Odkryjecie tu wspaniałe miejsca, sporą liczbę atrakcji przyrodniczych oraz architektonicznych.

Nowa Ruda na Ziemi Kłodzkiej

Nowa Ruda - miejscowości turystyczne Ziemi Kłodzkiej

Gmina Miejska Nowa Ruda położona jest w północno-zachodniej części powiatu kłodzkiego, w dolinie rzeki Włodzicy i Woliborki, pomiędzy Górami Sowimi, a Wzgórzami Włodzickimi.

Bystrzyca Kłodzka

Bystrzyca Kłodzka - Co Warto Zobaczyć? Atrakcje i Mapa 2022

To gmina, którą warto polecić turystom. Piękne położona w Kotlinie Kłodzkiej, otoczona Górami Bystrzyckimi, pełna atrakcji przyrodniczych, doskonała na górskie spacery i wycieczki.

Ząbkowice Śląskie - atrakcje turystyczne

Ząbkowice Śląskie - atrakcje turystyczne

Ząbkowice Śląskie, nazywane do II wojny światowej “Frankensteinem” to niezbyt wielkie, ale bardzo urocze miasto w południowej części województwa dolnośląskiego, na Przedgórzu Sudeckim, niedaleko Kłodzka.

Kudowa Zdrój - atrakcje turystyczne 2022

Kudowa Zdrój - atrakcje turystyczne 2022

Kudowa-Zdrój leży w południowej części województwa dolnośląskiego, w powiecie kłodzkim. To niewielkie, ale urocze miasto, ważne dla kuracjuszy i turystów, którzy przyjeżdżają tu z całego kraju i z zagranicy, głównie...

Bardzo atrakcje turystyczne

Bardo atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć w Bardzie?

Bardo to miasto na Dolnym Śląsku, jedna z perełek Ziemi Kłodzkiej. Malowniczo położone w Górach Bardzkich nad przełomem Nysy Kłodzkiej.

Polanica-Zdrój atrakcje

13 atrakcji w Polanicy-Zdroju, których nie możesz przegapić

Polanica-Zdrój to uzdrowiskowe miasto leżące na terenie Dolnego Śląska, na Ziemi Kłodzkiej, w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, u podnóża Piekielnej Góry. Jest ciekawe pod względem urbanistycznym, bo nie ma w niej...

Ziemia kłodzka - odkrywaj z nami

Atrakcje dla aktywnych na Ziemi Kłodzkiej

Aktywnie na Ziemi Kłodzkiej – poznaj atrakcje na świeżym powietrzu

Ziemia Kłodzka na Dolnym Śląsku to doskonałe miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku.

25 atrakcji Ziemi Kłodzkiej

Ziemia Kłodzka – 25 Atrakcje Które Musisz Zobaczyć

Chcesz odkryć atrakcje turystyczne Ziemi Kłodzkiej? To najbardziej różnorodny region pod względem atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku.

Atrakcje przyrodnicze Ziemi Kłodzkiej

Ziemia Kłodzka - poznaj 7 atrakcji przyrodniczych, które warto zobaczyć

Ziemia Kłodzka to przepiękny region, pełen miejsc, które zachwycić mogą każdego.

Góry Sowie

Góry Sowie – co warto zobaczyć?

Góry Sowie to pasmo górskie w Sudetach Środkowych, które rozciąga się od Gór Wałbrzyskich, po Srebrną Górę oraz Góry Bardzkie.

Masyw Śnieżnika

Masyw Śnieżnika – poznaj najlepsze atrakcje turystyczne w okolicy

Masyw Śnieżnika to najwyższe pasmo górskie w polskiej części Sudetów Wschodnich.

Miejscowości Ziemi Kłodzkiej

Ziemia Kłodzka – które miejscowości warto odwiedzić?

Jeśli wybieracie się na urlop, bądź weekendowy wyjazd w rejon Ziemi Kłodzkiej, powinniście poznać miejscowości turystyczne, które z pewnością dostarczą Wam mnóstwa atrakcji.

Atrakcje Ziemi Kłodzkiej

Ziemia Kłodzka - atrakcje które musisz zobaczyć

Ziemia Kłodzka to magiczne miejsce, gdzie za każdym razem możemy odkryć coś zupełnie nowego.

Muzea Ziemi Kłodzkiej

Śladami ciekawych muzeów – poznaj z nami wyjątkowe miejsca na Ziemi Kłodzkiej

Gdzie najlepiej poznać historię regionu? Dlaczego warto odwiedzać muzea? Muzea od zawsze przyciągały wielbicieli historii oraz uczniów szkół.

Kotlina Kłodzka atrakcje turystyczne

Kotlina Kłodzka i Okolice - co warto zobaczyć w Kotlinie Kłodzkiej? Atrakcje turystyczne i ciekaw…

Kotlina Kłodzka to najbogatszy w atrakcje turystyczne obszar województwa Dolnośląskiego. Co warto tutaj zobaczyć? Przeczytajcie.