Blog - Karkonosze

Zimowe atrakcje Karkonoszy - co warto zobaczyć zimą?

Zimowe atrakcje Karkonoszy

Karkonosze to najchętniej odwiedzane góry na Dolnym Śląsku - jest tu mnóstwo szlaków, przepięknych widoków i pomniejszych atrakcji, które są atrakcyjne nie tylko w ciepłe, letnie dni, a również (a może w szczególności) zimą.

Odkryj zimowe atrakcje Karkonoszy

Gdzie warto wybrać się zimą w Karkonoszach? Karpacz, Szklarska Poręba, Jelenia Góra, Kowary, Piechowice, Przesieka - to tylko nieliczne miejscowości w Karkonoszach, gdzie znajdziecie wiele niesamowitych miejsc i atrakcji turystycznych. Zachęcamy Was do odwiedzenia jednego z najbardziej malowniczych regionów na Dolnym Śląsku. Które atrakcje koniecznie trzeba odwiedzić? Poniżej znajdziecie kilka wskazówek!

Spis treści:

Zimowe wędrówki po Karkonoskich szlakach

97318548 m

Pierwszą i najważniejszą, zdawałoby się, atrakcją w Karkonoszach są górskie wędrówki. Zimą sprawa może być nieco bardziej skomplikowana niż wtedy, gdy na górskich szlakach nie ma śniegu. Najbardziej zagrożone lawinami trasy (najczęściej mowa tu o szlakach prowadzących dnem Śnieżnych Kotłów) są zimą zamknięte, jednak wiele szlaków, w których śnieg nie stwarza zagrożenia jest cały czas dostępnych. Najchętniej pokonywaną przez nawet mniej doświadczonych turystów trasą jest trasa na Śnieżkę, prowadząca spod Świątyni Wang przez Samotnię, Strzechę Akademicką i Dom Śląski. W tym miejscu warto zatrzymać się przy poszczególnych obiektach.

1. Świątynia Wang w Karpaczu

110704910 m

Kościół przywieziony w 1842 roku wprost z Norwegii to najbardziej znana drewniana świątynia w tej części Polski i najstarsza, która znajduje się na terenie naszego kraju. Został zbudowany na przełomie XII i XII wieku w miejscowości Vang, jednak z czasem przestał mieścić miejscową ludność, a koszty jego utrzymania i naprawy przerosły możliwości tamtejszych wiernych, co zadecydowało o tym, że kościół wystawiono na sprzedaż. Jak jednak norweska świątynia trafiła do Karpacza?
Początkowo rozłożony na części kościół przywieziono do Berlina, jednak ówczesny król Prus, Fryderyk Wilhelm IV zmienił zdanie co do miejsca postawienia kościoła w Berlinie i ostatecznie postanowił przenieść go w Karkonosze, aby mógł służyć ewangelikom, mieszkającym w Karpaczu i okolicznych miejscowościach.

I tak służy po dziś dzień - w środku w każdą niedzielę i święta są odprawiane bowiem nabożeństwa ewangelickie. A jeśli nie chcecie uczestniczyć w religijnej części związanej z kościołem, to warto pochylić się nad architekturą budynku. Wyrzeźbione w drewnie ozdobne ornamenty zachwycają turystów, którzy rokrocznie licznie przyjeżdżają do Karpacza. Pod Świątynią Wang zaczyna się również niebieski szlak prowadzący do schroniska Samotnia.

2. Samotnia

screenshot 20220125 134459 com.instagram.android edit 328025374902551

fot. Magdalena Stawiarska

To jedno z najpiękniej (o ile nie najpiękniej!) położonych schronisk górskich w Karkonoszach i jednocześnie najstarszych w Polsce. Schronisko znajduje się w Kotle Małego Stawu, tuż przy Małym Stawie. Działalność Samotni sięga XVII wieku, kiedy to na jej miejscu stała buda, która służyła ludziom zajmującym sie hodowlą bydła i połowem pstrągów w stawie. Z czasem dobudowywano do niej kolejne części, aż w 1934 roku powstał budynek, który możemy podziwiać obecnie. Schronisko działa normalnie przez cały rok, więc jeśli masz w planach nocleg w górach, to w Samotni czeka 49 miejsc noclegowych, łazienki, bufet, punkt GOPR i informacja turystyczna. Nocleg w takim miejscu to prawdziwa przygoda - trudno o bardziej klimatyczne miejsce w tej części Karknoszy.

3. Strzecha Akademicka

fb img 1643116324490

fot. Kasia Mojek

To z kolei schronisko górskie, uważane za najstarsze w Karkonoszach. Znajduje się po sąsiedzku ze schroniskiem Pod Łabskim Szczytem i początkowo, podobnie jak Samotnia, pełniła rolę pasterskiej budy. Obecny kształt Strzechy Akademickiej prawie nie zmienił się od 1912 roku. Przez ostatnie 20-30 lat przeprowadzono jednak wiele modernizacji, w trakcie których wymieniono dach, okna, łazienki oraz stworzona została sauna i inne urządzenia rekreacyjne. Co ważne, Strzech znajduje się na terenie polany górskiej Złotówka, która zimą funkcjonuje jako stok narciarski. Do Strzechy Akademickiej dotrzeć można również wyciągiem krzesełkowym, który działa zarówno latem, jak i zimą. Zimowa droga z górnej stacji wyciągu prowadzi nad górną krawędzią Białego Jaru. Wymaga ona jednak szczególnej ostrożności.

4. Dom Śląski

fb img 1643117404247

fot. Anna Ruczkowska

Jeśli postawiliśmy sobie za ambitny cel zdobycie Śnieżki zimą i znajdujemy się już w Domu Śląskim, to znak, że jesteśmy już prawie na miejscu. Schronisko Dom Śląski znajduje się na Równi Pod Śnieżką i to tutaj swój bieg zaczynają rzeki Łomnica, Łomniczka, Biała Łaba i Upa. Tutaj również znajduje się główny węzeł szlaków narciarskich - łącznie korzystać można z ok. 35 kilometrów tras. W zależności od tego ile śniegu znajduje się aktualnie na szlakach, możemy pokonać je na kilka sposobów - na nartach biegowych, skiturowych albo rakietach śnieżnych. Co ważne - musimy pamiętać, że znajdujemy się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Z tego względu trasy nie są w żaden sposób przygotowywane ani ratrakowane, co powinniśmy wziąć pod uwagę podczas planowania naszej wyprawy.

Jeśli warunki na szlaku nie sprzyjają wędrówkom, do Domu Śląskiego można dostać się kolejką linową na Kopę. Jeśli zaś wyciąg nie działa, pozostaje czarny szlak, który zaczyna się przy jego dolnej stacji. Stamtąd dojście na miejsce zajmie około 1,5 godziny. Stąd na sam szczyt Śnieżki pozostało jakieś 20 minut wspinaczki.

5. Śnieżka

110753973 m

Przedstawiać jej raczej nie trzeba - to symbol Karkonoszy, będący jednocześnie ich najwyższym szczytem (1602 m n.p.m.). Na samej górze znajduje się Obserwatorium Meteorologiczne, z którego badań wiemy, że Śnieżka to niezwykle “humorzasta” góra. Pogoda często zmienia się tu w kilka sekund. Na szczycie Śnieżki średnia temperatura roczna jest bliska zeru, a najwyższy zanotowany podmuch wiatru niemal przekroczył 300 km/h! Również w słoneczne dni jest tu raczej wietrznie, co wzmaga uczucie zimna. Z tego względu musimy pamiętać przede wszystkim o odpowiednim ubiorze, szczególnie zimą.

6. Szrenica

screenshot 20220125 145120 com.instagram.android edit 330521511021441

fot. Stani Stanisław Pawłowski - Krajobrazy Dolnego Śląska

https://www.instagram.com/krajobrazydolnegoslaska

Szrenica (1362 m n.p.m.) to drugi najbardziej znany po Śnieżce szczyt Karkonoszy. U stóp Szrenicy leży Szklarska Poręba, która często określana jest jako stolica Karkonoszy. Mimo tego, że Szrenicy daleko do alpejskich rozmiarów, to w jej obrębie panuje alpejski klimat. Utrzymująca się tutaj długotrwale pokrywa śnieżna stwarza świetne warunki narciarskie. Jedna z tras wiedzie ze Szrenicy na Śnieżne Kotły - oczywiście można ją pokonać również pieszo, jednak zimą coraz więcej osób decyduje się na pokonanie jej korzystając z nart biegowych. Ale po kolei - start takiej wycieczki możemy zaplanować spod Ski Areny w Szklarskiej Porębie. Stamtąd na Szrenicę możemy wjechać kolejką linową.

Dalsza droga prowadzi ze Szrenicy czerwonym szlakiem bezpośrednio w stronę Śnieżnych Kotłów. Do pokonania są 4 km malowniczej trasy, na której mijamy m.in. formację skalną Trzy Świnki (1290 m n.p.m.), położony na polsko-czeskiej granicy Twarożnik (1320 m n.p.m.), Czeską Budkę, hotel górski Łabska Bouda (blisko możemy podziwiać widoki na Wodospad Panczawski - najwyższy wodospad w Karkonoszach, Dolinę Łaby i Wodospad Łabski). Po dotarciu pod Łabski Szczyt musimy pokonać jeszcze tylko ok. 0,5 km spokojnej, raczej łatwej trasy. Docierając na Śnieżne Kotły, które są pozostałościami po zlodowaceniach i spoglądając w dół, możemy dostrzec Śnieżne Stawki. Jednak najważniejszym widokiem, który może zapierać dech w piersiach jest widok właśnie na Mały i Wielki Śnieżny Kocioł. To jeden z najpiękniejszych widoków, jakie czekają nas w Karkonoszach!

Film o zimowych atrakcjach turystycznych KarkonoszyA po górskich wędrówkach…

1. Muzeum Sentymentów w Kowarach

DSC 0352

Jeśli chcemy odpocząć po całodziennej wyprawie w góry, albo jeśli pogoda pokrzyżowała nam ambitne plany zdobywania szczytów na nartach, to opcją, która może nas zainteresować jest Muzeum Sentymentów w Kowarach. W środku spotkamy niesamowity świat PRL-u. Jeżeli chcecie pokazać dzieciom i wnukom jak żyło się w PRL-u, musicie odwiedzić to miejsce. Muzeum mieści się z dawnej Fabryce Dywanów "Kowary", która w czasach PRL była ważnym dla regionu zakładem pracy.

Co ciekawe, większość eksponatów zgromadzonych w Muzeum Sentymentów to przednioty codziennego użytku w Polsce Ludowej. Wnętrza zaaranżowano na typowe ówczesne mieszkania. Turyści zobaczą tu najbardziej charakterystyczne sprzęty, narzędzia, urządzenia czy meble.

Dodatkowo z naszą darmową aplikacją tanieodkrywanie.pl można uzyskać 10% rabat na bilety wstępu do Muzeum Sentymentów. A to nie jedyne miejsce, w którym można złapać rabat…

2. Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach

272006006 4909924232386930 1956457701888172179 n

To kolejne miejsce, w które możesz się udać, jeśli akurat nie przebywamy na górskich szlakach czy stokach. Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska to miejsce czynne o każdej porze roku. Zarówno latem, jak i zimą robi na odwiedzających ogromne wrażenie. W Parku Miniatur zobaczycie perfekcyjnie wykonane modele zamków, pałaców, kościołów oraz ratuszy z regionu Dolnego Śląska. Wszystkie budowle wykonane zostały w skali 1:25.

Co ważne - tutaj również z aplikacją tanieodkrywanie.pl kupicie bilet z 5% upustem! Wystarczy zainstalować aplikację, na miejscu wygenerować rabat i cieszyć się z zaoszczędzonych pieniędzy!

3. Kuligi Koń-Rad w Szklarskiej Porębie

IMG 6754

Czy Wam też na hasło “kulig” robi się ciepło na sercu? Tak, bo to przecież jedno z najmilszych wspomnień dzieciństwa! Zresztą - kuligi organizowane są w Polsce już od przeszło 500 lat. Początkowo brali w nich udział tylko majętni szlachcice, natomiast dziś czasy się zmieniły i każdy z nas ma komfort wzięcia udziału w kuligu. W Szklarskiej Porębie kuligi takie organizuje stajnia Koń-Rad. Na co dzień mieszka w niej dziewięć pięknych, zadbanych koni, które gdy spadnie śnieg, ruszają na wycieczkę po przykrytej białym puchem Szklarskiej Porębie. Trasa wiedzie malowniczym, leśnym duktem i całość trwa ok. 45 minut. Po kuligu czeka nas ognisko,na którym możemy upiec kiełbaski. A wiadomo, że po kuligu w środku mroźnej zimy nic nie smakuje lepiej niż gorąca, pachnąca kiełbaska wyciągnięta wprost z ognia!

Pamiętajcie, że z aplikacją tanieodkrywanie.pl jazdę po Szklarskiej Porębie można wykupić 5% taniej. Generowanie rabatu działa wszędzie na tej samej zasadzie - w zainstalowanej aplikacji należy kliknąć “skorzystaj z rabatu”. To nic nie kosztuje, a nasz portfel pozostanie nieco grubszy ;)

4. Papugarnia Śnieżka w Karpaczu

papugarnia karpacz

Jeśli już jesteśmy w temacie zwierząt, to  w przerwach między górskim wędrowaniem, zachęcamy do odwiedzin Papugarni Śnieżka w Karpaczu. To jedyne takie miejsce na Dolnym Śląsku i w Karkonoszach, które pozwoli odkryć tajemnice związane z tymi przepięknymi, kolorowymi ptakami. Już na wstępie wysoce prawdopodobne, że powitają nas kulturalnym “cześć”, poproszą grzecznie “daj buziaka”, a na pożegnanie rzucą koleżeńskie “nara!”. W papugarni nie tylko można zaobserwować codzienne, czasami zupełnie zaskakujące zachowania papug, ale i wdać się w dyskusję (a z mądrym to i miło pogadać! ;)), zrobić pamiątkowe zdjęcie czy nawet wziąć papugę na rękę.

A bilet z aplikacją tanieodkrywanie.pl czeka z 10% upustem, więc podwójnie warto!

Co jeszcze warto zobaczyć w Karkonoszach?

143835308 m

To tylko niektóre z miejsc, jakie można, a nawet i trzeba odwiedzić będąc w Karkonoszach. W kolejce są również inne - Leśna Huta w Szklarskiej Porębie, Park Miniatur Budowle Świata w Mysłakowicach, Muzeum Zabawek w Karpaczu, Domek na głowie w Miłkowie, Kopalnia Uranu Podgórze, GIGANTEI- Karkonoski Park Ducha Gór - wszystkie z obowiązującym na bilety wstępu rabatem. Lista jest długa, więc wierzymy, że wybierzecie z niej to, co interesuje Was najbardziej. W końcu urlop w najpiękniejszych górach na Dolnym Śląsku trzeba wykorzystać najlepiej jak się da! A gdy się nie da - wrócić jak najprędzej. Na własnej skórze możemy stwierdzić, że w raz odwiedzone Karkonosze trzeba wrócić. Do odkrycia jest tu wiele - zaśnieżone szlaki, przepiękne widoki, ciekawe muzea, atrakcje dla dzieci. Również zimowa pora sprzyja poznawaniu okolicy, więc wyciągajcie kalendarz i planujcie pobyt w Karkonoszach. Jeżeli chcecie poznać więcej atrakcji Karkonoszy, zajrzyjcie do naszego artykułu o 27 najciekawszych atrakcjach Karkonoszy. Do zobaczenia!

Ulotka Karkonosze atrakcje turystyczne 2021

 

ulotka 2021

Mapa atrakcji Karkonoszy

Zgarnij rabat NA TanieOdkrywanie.pl

TanieOdkrywanie.pl to darmowa i prosta aplikacja mobilna, która umożliwia nie tylko dostęp do ogromnej i wciąż rosnącej bazy najlepszych atrakcji, restauracji, transportu i innych usług turystycznych w Twoim regionie lub miejscowości którą planujesz odwiedzić, ale daje także możliwość korzystania z rabatów na wszystkie oferowane w aplikacji obiekty oraz usługi.

179402339 299673085120159 3787055330747284031 n

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Booking.com - jak oszczędzić i zarezerwować nocleg? Poradnik dla turysty 2022

ZIMA W GÓRACH CZYLI GDZIE NA ZIMOWY WYPOCZYNEK NA ZIEMI BYSTRZYCKIEJ

STRONIE ŚLĄSKIE - ZIMOWE ATRAKCJE TURYSTYCZNE

KOWARY - POZNAJ ATRAKCJE MIEJSCOWOŚCI

 

 

 

Powiązane artykuły

Zobacz również

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad