Blog - kategoria ogólna

Dolny Śląsk - co warto zobaczyć? Najlepsze atrakcje turystyczne 2024

dolny śląsk atrakcje turystyczne dolny śląsk atrakcje dla dzieci karkonosze atrakcje ziemia kłodzka atrakcje, karpacz atrakcje, wałbrzych atrakcje, wrocław atrakcje, wakacje na dolnym śląsku, wakacje w polsce

Dolny Śląsk - atrakcje turystyczne

Województwo Dolnośląskie jest jednym z tych regionów Polski, o którym mówić można bez końca. Zarówno usytuowanie, architektura, jak i kultura tego regionu tworzą je naprawdę niezwykłym i atrakcyjnym pod wieloma względami.

Dolny Śląsk to prawdziwa skarbnica atrakcji turystycznych, która zdecydowanie zalicza się do prawdziwej czołówki najchętniej odwiedzanych regionów przez turystów. Nic w tym dziwnego, bo jeśli zaczniemy z bliska przyglądać się atrakcjom tego regionu to za każdym razem odkryjemy coś zupełnie nowego. Można tu znaleźć prawdziwe bogactwo dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. To przecież na Dolnym Śląsku poszukiwano legendarnego Złotego Pociągu. Przyciągnął on uwagę międzynarodowych mediów i wzbudził entuzjazm poszukiwaczy skarbów.

Zobaczymy tu zamki, pałace, uzdrowiska, wyjątkowe podziemne trasy turystyczne, a także całe mnóstwo fascynujących historii i legend. O jednym musicie pamiętać – nie zwiedzicie Dolnego Śląska w jeden dzień. Jesteśmy pewni, że aby poznać wszystkie atrakcje nie wystarczy Wam nawet cały tydzień. Dlatego warto wracać tu i odkrywać coraz to nowe miejsca, a odkrywać jest naprawdę co! Wielbiciele górskich wędrówek mają do przemierzenia wiele tras i do zdobycia kilka szczytów m.in. Śnieżkę, Górę Ślęża czy Szczeliniec, natomiast dla turystów ceniących zabytki i poznawanie lokalnej historii czekają tutaj prawdziwe perły architektury: Pałac w Ząbkowicach Śląskich czy Zamek Książ. Warto wybrać się tu i dowiedzieć jakie tajemnice skrywają ruiny zamków oraz kto mieszka w starych, opuszczonych kopalniach...

Dolny Śląsk to także jeden z najpopularniejszych regionów na organizację wycieczek szkolnych oraz imprez integracyjnych - nic w tym dziwnego, ponieważ zarówno walory krajobrazowe, jak i mnogość niesamowitych atrakcji turystycznych potrafią przyprawić o zawrót głowy!

POLECANE ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Przeżyj niezapomnianą przygodę z Wyprawą Balonem Balloon Expedition! Odkryj piękno Polski z perspektywy ptaka, ciesz się spokojem i ciszą podczas lotu oraz profesjonalizmem doświadczonego zespołu. Idealne dla miłośników przyrody i ekstremalnych emocji!

Jelenia Góra, dolnośląskie
Wyświetl szczegóły

Odkryj Zamek Międzylesie na Dolnym Śląsku — perłę architektury, łączącą bogatą historię z nowoczesnymi udogodnieniami hotelowymi. Idealne miejsce na historyczne i kulturalne eskapady.

Międzylesie, dolnośląskie
Wyświetl szczegóły

Zapraszamy do Muzeum Sentymentów w Kowarach, niezwykłego miejsca, które przenosi swoich gości w głąb epoki PRL. Unikalne eksponaty, od domowych sprzętów po przedmioty codziennego użytku, przypomną o minionych dekadach i pozwolą na chwilę nostalgii.

Kowary, dolnośląskie
Wyświetl szczegóły

Przygoda dobra z natury! Zapraszamy Was do magicznej krainy, gdzie latem będziesz mógł wypocząć na spływach pontonowych oraz kajakowych.

Ławica, dolnośląskie
Wyświetl szczegóły

Wrocław - dlaczego warto odwiedzić?

Wrocław - atrakcje Dolnego Śląska

Największym miastem na Dolnym Śląsku jest Wrocław – stolica województwa. Oprócz ogólnie znanych zabytkowych obiektów miasta, takich jak: archikatedra św. Jana Chrzciciela czy usytuowany na wrocławskiej starówce przepiękny most Tumski, Wrocław skrywa w sobie całe mnóstwo niewielkich budynków, domów, budowli i kamienic, a sąsiedztwo rzeki Odry nadaje wyjątkowego klimatu temu miejscu.

Na zwiedzanie Wrocławia warto przeznaczyć sobie kilka długich dni, ponieważ ilość miejsc wartych odwiedzenia jest naprawdę imponująca! Jeżeli szukacie inspiracji, koniecznie skorzystajcie z naszej darmowej Rozrywkowej Mapy Wrocławia i Dolnego Śląska - do pobrania tutaj.

Atrakcje we Wrocławiu, które warto zobaczyć

Wrocław to także wiele atrakcji turystycznych, takich jak choćby ZOO Wrocław, Hydropolis, Centrum Historii Zajezdnia czy Kwatera Główna. Nie brakuje tu także ciekawych muzeów oraz miejsc, gdzie można zorganizować urodziny. Jeśli chcecie odkryć wszystkie najpopularniejsze atrakcje we Wrocławiu, koniecznie przeczytajcie ten artykuł: Co warto zobaczyć we Wrocławiu?

Rozrywkowa Mapa Wrocławia i Dolnego Śląska - ZOBACZ BEZPŁATNIE

mapa wroclaw czerwiec 2023

Jednak Dolny Śląsk to nie tylko Wrocław, to także malownicze góry i doliny oraz gminy atrakcyjne turystycznie, które kuszą turystów wieloma niesamowitymi atrakcjami. Jeśli wybieracie się w podróż po Dolnym Śląsku z pewnością przyda Wam się jeden z naszych poradników, który krótko i szczegółowo pomoże zaplanować Wam atrakcje, które warto odwiedzić podróżując po tym regionie naszego kraju.

1. Kolejkowo Wrocław

kolejkowo wroclaw

Kolejkowo to cudowny świat w miniaturze. Znajdziecie tu ikoniczne miejsca Wrocławia i Dolnego Śląska w 25-krotnym pomniejszeniu. Tysiące małych mieszkańców wiedzie swoje, nie zawsze spokojne, życie. Stłuczka, randka, uciekający złodziej, budowa, koncert czy wesołe miasteczko. A to wszystko pośród jeżdżących pociągów, tramwajów i samochodów.

W Kolejkowie dzień trwa 9 minut, a noc 4 minuty. Po zmroku w budynkach zapalają się światła, na Niedokończonym Parkingu wyświetlana jest całonocna animacja opowiadająca historię, na makietę z burzowych chmur spadnie deszcz, a wystawa i jego miniaturowi mieszkańcy odkrywają przed nami drugie oblicze.

Wystawa jest multisensoryczna, oprócz wspaniałych widoków, odwiedzających słyszą dźwięki miasta, wsi czy burzy, a poszczególne scenki ożywiają interaktywnymi guzikami.

2. GoJump Wrocław

GO JUMP

GOjump to Największe Parki trampolin w Polsce, pełne atrakcji w postaci trampolin,  pierwszej w polsce digitalowej atrakcji, w której zbierzecie punkty w rankingu GOjump Heroez czy basenów z gąbkami, strefy zbijaka oraz koszykówki i odjazdowych zjeżdżalni. Po świetnej zabawie możecie wpaść do wygodnej kawiarnii GOcafe, w której czekają na Was pyszności. Niezapomniana zabawa czeka na Was w ogromnej hali przy ul. Jana Długosza 59-75 we Wrocławiu. 

Gdzie nas znajdziesz?

ul. Jana Długosza 59-75

3. Kwatera Główna - Centrum Laser Tag

kwatera główna

Atrakcje dla dzieci we Wrocławiu nie mają końca! Wszystkich, którzy mają ochotę przeżyć trochę szalonej przygody zapraszamy na laserowe wojny w centrum Wrocławia! Na miłośników ekstremalnych doznań w Kwaterze Głównej czekają emocje, adrenalina i rywalizacja. To jedyne miejsce we Wrocławiu, w którym zagrasz w laserowego paintballa!

Rozgrywki odbywają się w specjalnie przygotowanych podziemiach budynku znajdującego się przy ulicy Sienkiewicza 8a, obok Ogrodu Botanicznego i w sąsiedztwie Ostrowa Tumskiego. Przed przystąpieniem do gry, uczestnicy otrzymują sprzęt Zoltar: karabiny emitujące wiązkę podczerwoną oraz specjalne kamizelki z czujnikami. 

Atutem laserowego paintballa jest to, że gra jest bezbolesna i bezpieczna, a zastosowany w niej system wyklucza możliwość jakiegokolwiek oszustwa. Mogą w niej brać udział zarówno klienci indywidualni w prawie każdym wieku, jak i grupy zorganizowane.         

4. Kopalnia Wrocław - Strefa Wakacji

kopalnia wrocław

Lato? Słońce? Trzeba dobrze to wykorzystać! Wpadajcie do Miejsca Sportu i Rekreacji pod Wrocławiem - Kopalni Wrocław, prawdziwej Strefy Wakacji! Znajdziecie tutaj trzy plaże otoczone zielenią w obszarze NATURA 2000. Czekają tu na Was takie atrakcje jak: FLYBOARD, PARK WODNY, DESKI SUP, KAJAKI, PLAC ZABAW, STREET WORKOUT, BOISKA DO SIATKÓWKI i wiele innych ciekawych atrakcji.

Na terenie kompleksu znajdziecie Beach Bary z napojami i drinkami, Food Trucki z jedzonkiem, a także GRILLE, z których możecie korzystać bezpłatnie ( mając swój węgiel i jedzonko). W każdą wakacyjną niedzielę czas umilać będzie Wam DJ. Tutaj dobrej zabawy nie ma końca!

Jeżeli przyjeżdżacie samochodem na miejscu bez problemu go zaparkujecie, a jeżeli Kamperem to możecie skorzystać z dostępnego Camper Parku, gdzie swobodnie podepniecie go do prądu i wody i będziecie mogli zostać tu nawet na całe wakacje.

Gdzie nas znajdziesz?

Kopalnia Wrocław - Strefa Wakacji

Paniowice, ul. Odrzańska 11

5. GoAir

GoAir

GOair Powietrzne Miasto to największy dmuchany park rozrywki we Wrocławiu. Wskocz do świata pełnego szalonej zabawy na obszarze 1500 m², gdzie czeka na Ciebie aż 20 dmuchanych atrakcji. Park podzielony jest na dwie strefy, tak aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Mali Ninja to strefa dedykowana najmłodszym, w wieku od 0 do 3 lat, natomiast Arena Główna to miejsce dla starszych dzieci i dorosłych.

Dla rodziców przygotowano wygodną strefę odpoczynku w GOcafe, gdzie mogą delektować się smacznymi napojami i przekąskami, podziwiając jednocześnie radość swoich pociech. 

Gdzie nas znajdziesz?

ul. Długosza 42-46 51-162 Wrocław

6. Muzeum Światowego Kina - Movie Gate

movie gate

Movie Gate znajduje się w prawdziwym, doskonale zachowanym schronie wojennym - już z tego względu możemy mówić o jego wyjątkowości. W środku, 6 metrów pod ziemią, na powierzchni 536 metrów kwadratowych znajduje się 50 pomieszczeń, z których część wypełniona jest kolekcją unikatowych rekwizytów, kostiumów i elementów scenografii pochodzących z produkcji największych planów filmów takich jak Harry Potter, Gwiezdne Wojny, Gladiator czy X-Men. Ekspozycja ciągle się zmienia!

7. ZOO Team

zoo team wroclaw

Miałeś kiedyś okazję poczuć na własnej skórze dotyk ptasznika? A może chciałeś zawsze dotknąć węża boa? W ZOO TEAM możesz zobaczyć i wziąć na ręce wiele zwierząt egzotycznych, takich jak węże boa i pytony oraz różnego rodzaju płazy - małe i duże jaszczurki: warany, agamy, gekony i kameleony. Są też pająki ptaszniki i skorpiony.

Na wystawie znajdziesz ponad 100 zwierząt takich jak pająki, jaszczurki, węże, żółwie, wije, legwany, gekony, skolopendry czy modliszki, które nie tylko można dotknąć, ale przede wszystkim dowiedzieć się jak hodować je w warunkach domowych.

8. Happyland

happyland

Happyland to rodzinne centrum zabaw na świeżym powietrzu. Co ważne - największe we Wrocławiu i jego okolicach. Jeśli jeszcze o nim nie słyszeliście, to chcemy naprawić ten błąd. Happyland to nowo otwarta atrakcja, która już od pierwszych dni podbiła serca dzieciaków, pragnących wyszaleć się w miłych okolicznościach przyrody, z dala od zgiełku miasta.

Na ponad czterech tysiącach metrów kwadratowych dzieci mogą hasać w labiryntach, na zjeżdżalniach, trampolinach i dmuchańcach. W okresie letnim uruchomiona będzie także strefa wodna ze zjeżdżalniami. Dla najmłodszych dzieci dostępna jest strefa maluszka (kącik zabaw) - mogą się tam bawić dzieci do 3 roku życia, a na rodziców czeka pyszna kawa i coś słodkiego.

9. City Golf Wrocław

city golf1

A może macie ochotę pograć w golfa? We Wrocławiu też jest to możliwe! Rodzinne Centrum Golfa City Golf Wrocław to 10 stanowisk z matami, 10 stanowisk trawiastych, bunkier treningowy, dwa putting greeny (sztuczny i naturalny) oraz dołek treningowy długości 50 metrów. Na obiekcie znajduje się 18 torów do gry w mini golfa. Rodzinne Centrum prowadzi kurs gry golfa dla początkujących. Zajęcia pozwolą Wam dowiedzieć się, jak się ustawić, trzymać kij, czy wykonać prawidłowy golfowy zamac.

Można tu uczestniczyć w kursie na Zieloną Kartę i zdać egzamin. Składa się on z 10 lekcji. Posiadając Zieloną Kartę, jesteście uprawnieni do wejścia na pole golfowe, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zielona Karta umożliwia również uczestnictwo w turniejach dla osób początkujących. Na terenie obiektu znajduje się punkt serwujący kawę, herbatę i inne napoje.

10. Bungee Wrocław

bungee wroc

To opcja dla odważnych, którzy szukają we Wrocławiu najmocniejszych wrażeń! Jedyne we Wrocławiu profesjonalne skoki na bungee z żurawia wieżowego z 70 metrów czekają na Ciebie przy ul. Wróblewskiego 9! Najwyższej klasy sprzęt i opieka instruktorów pozwoli przełamać strach i przeżyć niezapomnianą przygodę.

Skok można oddać osobno lub w tandemie, a dodatkowo istnieje możliwość udokumentowania tej chwili na zdjęciach lub filmie. Po wjechaniu na platformę uraczysz się widokiem na cały Wrocław. Weź głęboki oddech i... skacz!

11. Przystań Złotniki - spływy pontonowe we Wrocławiu

spływy Wrocław

Spływy zaczynają się z Przystani Jarnołtów na prawym brzegu Bystrzycy. Wsiadając do dużych pontonów należy nastawić się na malownicze widoki i odpoczynek w otoczeniu lasu. Cały odcinek jest spławny, nie ma konieczności przenoszenia pontonu, a spływ trwa od 60 do 80 minut, w zależności od tempa wiosłowania i stanu wody. Spływ kończy się w Leśnicy, a stamtąd pracownicy zabiorą Cię do Ratynia.

Spacer po najciekawszym fragmencie Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy kończy się w tym samym miejscu, w którym zaczęliśmy spływ. Nad brzegiem Bystrzycy możliwe jest rozpalenie grilla czy urządzenie pikniku - prawda, że brzmi jak plan na weekend dla grupy przyjaciół albo rodziny?

12. Ogród Botaniczny

ogród botaniczny wrocław

Co jeszcze zwiedzić we Wrocławiu? Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego to miejsce, gdzie znajdziemy chwilę oddechu i relaksu pośród zieleni we Wrocławiu. Zachwyca odwiedzających bogatą kolekcją roślin zmieniającą się wraz z porami roku. Warto zobaczyć kolekcje roślin z Afryki i Meksyku, akwaria i inne wyjątkowe rośliny tropikalne. Ogród jest atrakcyjnym miejscem podziwiania piękna przyrody, edukacji i wypoczynku, szczególnie podczas intersujących imprez plenerowych.

13. Arboretum Wojsławice

ARBORETUM Wojsławice

Fot. Hanna Grzeszczak Nowak

Arboretum Wojsławice Ogród Botaniczny UWr urzeka o każdej porze roku. Na powierzchni ponad 60 ha można podziwiać ponad 15 tys. gatunków i odmian drzew, krzewów oraz bylin. Są wśród nich największa w Europie kolekcja liliowców oraz unikalne kolekcje m.in.: różaneczników, piwonii oraz hortensji. Na odwiedzjących czekają liczne wydarzeń kulturalne, miejsca piknikowe, altany oraz plac zabaw.

 Gdzie nas znajdziesz?
Niemcza, Wojsławice 2,
tel. 71-322-59-57

14. Sky Bowling

sky bowling

Sky Bowling to nowoczesna kręgielnia, która oferuje świetną zabawę na 24 nowoczesnych torach, turnieje z nagrodami i świetnie zaopatrzony bar. To idealne miejsce na wyjście z rodziną czy przyjaciółmi, ale również na zorganizowanie urodzin, imprezy firmowej czy wycieczki szkolnej. Kręgielnię znajdziecie w Sky Towerze - najwyższym budynku we Wrocławiu, gdzie znajduje się również punkt widokowy Sky Tower. 

Ostrów Tumski we Wrocławiu - poznaj zabytkowy Wrocław

wroclaw ostrow tumski

Najstarszą zabytkową dzielnicą miasta jest Ostrów Tumski. Turyści uwielbiają to miejsce i przybywają tu tłumnie. Można tu zwiedzić muzea, wspaniałe i zróżnicowane ogrody botaniczne oraz perełki architektoniczne. Jest to miejsce z długą historią, która sięga czasów pogańskich. Ślężanie licznie zamieszkiwali wówczas Ostrów Tumski. W średniowieczu pełnił funkcję rezydencji śląskich władców z dynastii Piastów. Od czasu założenia biskupstwa w 1000 r. pełnił funkcję siedziby władz kościelnych. 

Na Ostrowie Tumskim znajduje się wiele godnych uwagi budowli. Kolegiata Świętego Krzyża i kościół św. Bartłomieja, a także Brama Kluskowa, pomnik św. Jana Nepomucena i Pałac Arcybiskupi. Ostrów Tumski jest popularnym miejscem wypoczynku dla par. Przyciąga ich Most Tumski, który oddziela Piaskową Wyspę od Ostrowa. Most Zakochanych to jego potoczna nazwa. Pary od wielu lat wieszają na nim kłódki ze swoimi inicjałami na znak wielkiej miłości.

Panorama Racławicka we Wrocławiu - najsyłniejsza atrakcja Wrocławia

Bez wątpienia podczas pobytu we Wrocławiu nie można pominąć Panoramy Racławickiej. Ogromny obraz przedstawia bitwę pod Racławicami, w której Armia Powstańcza Tadeusza Kościuszki pokonała Rosjan. Muzeum Panoramy Racławickiej we Wrocławiu posiada specjalnie skonstruowaną rotundę, w której eksponowane jest dzieło. Panorama Racławicka to duże dzieło sztuki o długości 114 metrów i wysokości 15 metrów.

Co zjeść we Wrocławiu? Polecane restauracje

restauracje Wrocław

Po całym dniu zwiedzania Wrocławia z pewnością chętnie odwiedzicie tutejsze restauracje, kawiarnie czy bary. Musicie wiedzieć, że różnorodność kuchni z pewnością Was zaskoczy. Prócz tradycyjnej kuchni polskiej, znajdziecie tu restauracje włoskie, chińskie, koreańskie czy tureckie. Wrocław słynie także z ciekawych kawiarnii i lodziarni. Z pewnością Wasze pociechy będę w siódmym niebie! Przygotowaliśmy dla Was propozycję: Gdzie zjeść we Wrocławiu?

1. Polish Lody 

polish lody3

Kilka lat temu Polish Lody podbiły serca Wrocławian i dobra passa trwa do dziś. Każdego dnia czekają tu pyszne, naturalne lody rzemieślnicze - przez klasyczne, dostępne codziennie smaki: śmietanka, czekolada i truskawka po finezyjne, czasami dziwaczne i zaskakujące smaki - przez bakaliowe, o smaku Snickersa czy Kinderków, przez sorbety, a na lodach o smaku gorgonzoli kończąc. Jedna porcja powinna zaspokoić pragnienie słodyczy nie naruszając wyrzutów sumienia.

2. CHINGU - Korean Street Food

chingu 2

Dania w Chingu cechuje niebanalne połączenie smaków – ostrego, słodkiego i kwaśnego. W Chingu można też zjeść koreańskie klasyki takie jak bibimbap, tteokbokki, mandu, czy zaskakujący popcorn chicken.

Koncept Chingu wystartował we wrześniu 2017 r. na Wrocławskim Bazarze Smakoszy. Od kwietnia 2018 r. food truck Chingu brał udział w różnych eventach i zlotach food trucków zdobywając liczne wyróżnienia, w tym tytuł Food truck’a roku w ramach Nagród Wrocławskiej Gastronomii 2018, Nagrodę Publiczności podczas Wrocław StrEAT vol. 8 – AZJA Street Food Festival. Chingu znalazło się też wśród wyróżnionych w konkursie na Widelec Roku 2018. Wszystkich żądnych koreańskich smaków zapraszamy do Chingu - do food trucka i lokalu, który znajduje się tuż przy najsłynniejszych wrocławskich akademikach - Kredce i Ołówku.

3. Cybulskiego 10. Lody prawdziwe

cybulskiego 10

Lodziarnia działa nieprzerwanie od 1956 roku, jest jedną z najstarszych we Wrocławiu. Artystyczne Nadodrze oraz zabytkowe kamienice to otoczenie podkreślające idee przyświecające przy wytwarzaniu i serwowaniu lodów od pokoleń w tym miejscu. Lody na Cybulskiego to połączenie tradycji z nowoczesnością - lody wytwarzane są tu według przekazywanych z pokolenia na pokolenie receptur. Produkcja odbywa się na miejscu - tu nie ma lodów na zapas!

Tradycją na Cybulskiego 10 jest serwowanie puszystych sorbetów w podwójnych porcjach, za cenę jednej porcji! Klasyczne smaki to m.in. śmietanka, bakalia, kawa z mlekiem. Codziennie zaskoczyć się można też nowym połączeniem, jak ricotta z wiśnią, czekolada z powidłami śliwkowymi czy czerwona borówka z gruszką. I zawsze coś dla wegan!

4. Restauracja Dwór Polski

dwór polski restauracja wrocław

A może masz ochotę odpocząć na najbardziej klimatycznym dziedzińcu we Wrocławiu? Do tego zjeść coś pysznego - tradycyjne, ale w nowoczesnej formie dania kuchni polskiej? Być może wybierzesz dziczyznę albo potrawy z kaczką? A może chciałbyś odwiedzić Bistro Królestwo Ziemniaka i spróbować tego warzywa pod którąś z postaci: pieczonego ziemniaka, puree, kartacza, sałatki ziemniaczanej, a może placków?

Zapraszamy do Dworu Polskiego położonego w samym sercu miasta! Ciekawostką jest fakt, że są tu również organizowane Kolacje w Ciemności - Dine in the Dark. Takie eventy można spotkać tylko w ośmiu miastach Polski, w tym właśnie u nas!

36 ATRAKCJI DOLNEGO ŚLĄSKA - pobierz bezpłatną broszurę turystyczną!

W naszej bezpłatnej broszurze znajdziecie 28 polecanych atrakcji - ich zdjęcia, opisy, a także dane teleadresowe. Wystarczy kliknąć i cieszyć się wiedzą w pigułce. Nasze broszury znajdziecie również w hotelach na terenie Dolnego Śląska, restauracjach oraz Informacjach Turystycznych. Częstujcie się!

36 ATRAKCJI DOLNEGO ŚLĄSKA

Ziemia Kłodzka, Kotlina Kłodzka - poznaj atrakcje turystyczne, które warto odwiedzić

Atrakcji na Dolnym Śląsku jest całe mnóstwo. Poznacie tu wyjątkowe regiony turystyczne: Ziemię Kłodzką, Krainę Wygasłych Wulkanów, Karkonosze, Góry Sowie czy Góry Izerskie. Warto poznać historię i atrakcje tych miejsc.

Wkraczając w region Ziemi Kłodzkiej z pewnością będziecie pod ogromnym wrażeniem. Znajdziecie tu najróżniejsze atrakcje turystyczne - sławne kopalnie i jaskinie, zamki, pałace. Przygoda na Ziemi Kłodzkiej nie ma końca! Wyjątkowe, klimatyczne miasta, takie jak Kłodzko, Kudowa-Zdrój, Radków, Polanica-Zdrój, Bystrzyca Kłodzka, Stronie Śląskie i wiele innych. To miasta, które po prostu trzeba odwiedzić, aby poznać uroki Ziemi Kłodzkiej.

Co można robić na Ziemi Kłodzkiej? Dosłownie wszystko! Znajdziecie tu górskie szczyty, parki narodowe, przepiękne trasy rowerowe, muzea, parki rozrywki, spływy pontonowe i wiele, wiele innych. Jeśli szukacie inspiracji, co robić na Ziemi Kłodzkiej lub szukacie gotowych pomysłów, zapraszamy do lektury!

CZYTAJ TAKŻE:

Kłodzko - co warto zobaczyć? Poznaj atrakcje miasta

Gdzie spędzić weekend na Dolnym Śląsku? Kłodzko leży w malowniczej Kotlinie Kłodzkiej, nad Nysą Kłodzką. Jest jedną z najstarszych miejscowości w regionie. Urzeka wspaniałą architekturą, niezrównaną historią i niepowtarzalnym klimatem. Nad miastem góruje Twierdza Kłodzka. To w jej podziemia tłumnie zjeżdżają turyści. Jest wyjątkowe i w sposób nierozerwalny związane z burzliwą historią miasta. Twierdza Kłodzko została uznana za zabytek i udostępniona turystom. Czekają tu na turystów niezapomniane przygody, przejścia wąskimi tunelami, opowieści o więźniach i żołnierzach, tajemnice i mroczne zagadki. W wieży widokowej widać wspaniałą panoramę Ziemi Kłodzkiej.

Kłodzko - miasta Dolnego Śląska

Odwiedzając Kłodzko koniecznie trzeba zejść do podziemi. Ciekawa trasa, pokazująca dane życie mieszkańców tych ziem i historię tego niezwykłego miejsca. Warto przyjrzeć się kamienicom, rzeźbom i innym obiektom w Rynku. Ratusz jest centralną budowlą Rynku. Posiada 3 kondygnacje i niejednolity stylowo wizerunek. Jego elewacje są bogato zdobione licznymi kamiennymi detalami. Przed ratuszem znajduje się studnia ozdobiona figurą lwa w koronie wspierającego się 4 delfinach. Studnię zbudowano w XVI wieku lecz swój obecny kształt uzyskała w stuleciach XVII i XVIII.

Turyści z pewnością docenią kamienice – secesyjne lub bogato zdobione w stylu barkowym, z unikalnymi ozdobami na elewacjach. Most na Młynówce porównywany jest do Mostu Karola w Pradze. Nie chodzi o wielkość, bo jest niewielki, ale piękny, doceniany przez turystów, bardzo klimatyczny i chętnie fotografowany. Most św. Jana przerzucony jest nad Młynówką, łączy Wyspę Piasek z historycznym centrum Kłodzka. Warto poznać dolnośląskie atrakcje.

Przeczytaj także: Kłodzko - co warto zobaczyć?

ski-raft atrakcje dolny śląsk

Bystrzyca Kłodzka – atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć

Bogactwo historyczne Dolnego Śląska widać na przykładzie miast, w ich architekturze i niepowtarzalnych zabytkach, które warto zwiedzić latem. W Bystrzycy Kłodzkiej, malowniczo położonym mieście zobaczymy fragmenty średniowiecznych fortyfikacji. Ale nie tylko!

Zapraszamy do odwiedzenia tego uroczego miasta oraz innych miejscowości pełnych turystycznych atrakcji. Co warto zobaczyć w Bystrzycy Kłodzkiej? Na pewno mury miejskie z Bramą Wodną oraz Basztą Kłodzką, a także Basztą Rycerską, przerobioną na dzwonnicę. Interesującą atrakcją turystyczną, jak przystało na średniowieczne miasto, są bystrzyckie podziemia. Jest to zespół komór i korytarzy w staromiejskiej zabudowie miasta, stanowiących podziemną część wyburzonego więzienia.

Bystrzyca Kłodzka - miasta Dolnego Śląska

Warto zwiedzić także kościół pw. św. Michała Archanioła, zobaczyć ratusz miejski i pręgierz. Niepowtarzalnym miejscem z pewnością godnym rekomendacji jest Muzeum Filumenistyczne - jedyne w Polsce muzeum poświęcone zbiorom pudełek od zapałek oraz przedmiotom służącym do rozniecania ognia. Warto też odwiedzić Górę Parkową, położoną na wysokości 387 m n.p.m. Znajdziemy tam zabytkową architekturę parkową i sakralną - barokowy kościół pw. św. Floriana, późnobarokowa murowana kapliczka Habla oraz kapliczka z figurką Matki Bożej z Lourdes. Górę można zwiedzić także przy okazji wyprawy na górski szlak, bowiem przebiega przez nią część żółtego pieszego szlaku turystycznego (Bystrzyca Kłodzka - Marianówka - Międzygórze - Szeroka Kopa).

Przeczytaj także: Bystrzyca Kłodzka - co warto zobaczyć?

Zieleniec Sport Arena - narty na Ziemi Kłodzkiej

zieleniec sport arena

Położony pomiędzy dwoma pasmami gór Bystrzyckich i Orlickich ośrodek Zieleniec Sport Arena jest jednym z największych tego typu obiektów w całej Polsce. 31 kolei i wyciągów pozwala na korzystanie z 23 kilometrów zróżnicowanych i szerokich tras. Uzupełnienie infrastruktury narciarskiej stanowią szkoły i wypożyczalnie sprzętu oraz bogata baza noclegowa i gastronomiczna.

Więcej informacji znajdziecie na: www.zieleniec.pl

44 ATRAKCJE ZIEMI KŁODZKIEJ - Pobierz darmową broszurę turystyczną

baner ulotka Ziemia Kłodzka

Kudowa Zdrój – poznaj miasto i jego atrakcje turystyczne

Kudowa Zdrój od wieków słynie z cudownych właściwości szczawiowo-żelazowych wód mineralnych. Ich źródła znajdują się w Parku Zdrojowym oraz u podnóża Góry Parkowej. Kuracjusze z całej Polski, a także z zagranicy, przyjeżdżają tutaj leczyć różne dolegliwości: choroby serca, niedokrwistość, schorzenia przewodu pokarmowego, nadczynność tarczycy i schorzenia dróg oddechowych. Piękny park, wielość tras spacerowych, piękne tereny sprzyjają wypoczynkowi i regeneracji sił.

Kudowa-Zdrój miasta Dolnego Śląska

W mieście nie brakuje także atrakcji turystycznych i punktów widokowych. Bliskość Czech sprzyja wycieczkom, można tu zjeść smacznego pstrąga i cieszyć się pięknymi widokami. Do Kudowy Zdroju warto przyjechać z dziećmi i odwiedzić Muzeum Zabawek. To miejsce niezwykłe, kolorowe, wesołe. Powrót do czasów dzieciństwa, wspomnienia i wspaniała zabawa. Zarezerwujcie dużo czasu, bo naprawdę ciężko stąd wyjść.

Muzeum Zabawek zostało otwarte w 2002 roku przez małżeństwo miłośników zabawek, którzy po wielu latach gromadzenia eksponatów postanowili pokazać je szerszemu gronu. Na początku była to niewielka wystawa, dziś stanowi ona największą wystawę zabawek w Polsce, na którą składa się ponad 5 tysięcy zabawek!

Kolejnym wyjątkowym miejscem jest Szlak Ginących Zawodów - miejsce, gdzie poznacie jak wyglądały zapomniane dziś zawody, weźmiecie udział w ciekawych warsztatach i odwiedzicie tamtejsze mini ZOO.

Przeczytaj także: Kudowa-Zdrój - atrakcje turystyczne 2022

Uzdrowisko Polanica-Zdrój - co warto zobaczyć?

Polanica-Zdrój miasta Dolnego Śląska
To kolejne znane uzdrowisko na Dolnym Śląsku. Miasto urocze, położone jest prawie 400 m n.p.m., w malowniczej dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej. Na jej niepowtarzalny urok składa się wyjątkowy krajobraz, oryginalna architektura, specyficzny klimat oraz walory lecznicze. Pijalnia Wód oferuje naturalne skarby miejscowości. Wybudowano ją na początku XX wieku. Spacer po Parku Zdrojowym to prawdziwy relaks. Życie miasta tętni także na deptaku, który ciągnie się po obu brzegach przepływającej przez Polanicę-Zdrój, Bystrzycy Dusznickiej stanowiącej lewy dopływ Nysy Kłodzkiej.

Polanica Zdrój żyje przez cały rok, panuje tu gwar, w którym rozbrzmiewa czasem bicie dzwonów górującego nad Deptakiem kościoła Wniebowzięcia NMP zbudowanego w 1910 roku. W jego pobliżu mieści się najstarszy budynek w mieście, czyli wzniesiony przez jezuitów w latach 1706 -1708 dwór. Ciekawym obiektem jest Teatr Zdrojowy. W tym zabytkowym budynku aktualnie mieści się polanickie Centrum Kultury i Promocji. Letni Tor Saneczkowy „Góralka” spodoba się dzieciom, ale także dorosłym. Tor ma ponad 450 m długości.

Przeczytaj także: 13 atrakcji w Polanicy-Zdrój, których nie możesz przegapić

Radków, Szczeliniec Wielki i jego atrakcje - co warto zobaczyć?

Radków - miasta Dolnego Śląska
Miasto Radków jest nie tylko doskonałą bazą wypadową w Góry Stołowe, to także miejsce, które warto odwiedzić i wybrać się na spacer szlakiem zabytków. Miasteczko ma bogatą, średniowieczną historię. Jedną z atrakcji Radkowa jest bez wątpienia rynek, na którym znajduje się ratusz z Urzędem Miasta i Gminy. To dobre miejsce na odpoczynek, są tu ławeczki i alejki spacerowe. Na środku rynku znajduje się fontanna, wokół znajdują się zabytkowe kamieniczki.

Warto odwiedzić kościół św. Doroty, średniowieczną świątynię z barokowym wystrojem i pięknymi ołtarzami. O średniowiecznym rodowodzie miasteczka świadczą mury obronne, pochodzące z przełomu XIV i XV wieku. Podzielone są na trzy bramy: Górną - skierowaną na Broumov, Dolną - skierowaną na Wrocław oraz Bramę Kłodzką. Miejscem wartym zobaczenia jest także zabytek techniki - młyn wodny, powstały na przełomie XIX i XX wieku.

Przeczytaj także: Gmina Radków - zaplanuj wakacje w Polsce

Stronie Śląskie - Jaskinia Niedźwiedzia, Zalew, Masyw Śnieżnika

Stronie Śląskie miasta Dolnego Śląska

Największym atutem tego dolnośląskiego miasta jest piękny górski krajobraz oraz liczne walory przyrodnicze. To bez wątpienia jeden z najciekawszych kierunków turystycznych Dolnego Śląska. Najwyższym pasmem górskim po polskiej stronie tej części Sudetów Wschodnich jest Masyw Śnieżnika, najwyższy szczyt stanowi Śnieżnik (1425 m n.p.m.), najczęściej wybierany przez turystów szczyt w okolicy. Będąc w gminie Stronie Śląskie zwrócicie uwagę na jej walory przyrodnicze - rozległe lasy, górski krajobraz oraz malownicze miejscowości.

Śnieżnik to najpopularniejszy i zarazem najwyższy szczyt Sudetów Wschodnich i Masywu Śnieżnika. Na szczyt prowadzi przyjemny szlak, który nie sprawi trudności rodzinom z dziećmi oraz seniorom. Dzieciom, ale także dorosłym, z pewnością spodoba się najdłuższa jaskinia w Sudetach i jednocześnie najpiękniejsza w Polsce, czyli Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie. Jej odkrycie datowane jest na 1966 rok. Niecodzienne i warte odwiedzenia miejsce to Kopalnia Uranu w Kletnie. Dawniej wydobywano w niej żelazo, srebro i miedź. Obecnie udostępniono do zwiedzania ponad 200-metrową trasę.

Przeczytaj także: Stronie Śląskie - co warto zobaczyć?

Ząbkowice Śląskie - atrakcje Ziemi Ząbkowickiej, Krzywa Wieża

Ząbkowice Śląskie - miasta Dolnego Śląska

To miasto położone w województwie dolnośląskim, na Przedgórzu Sudeckim. Ciekawe zabytki architektoniczne i ślady mrocznej i interesującej historii miasta sprawiają, że warto je odwiedzić. Miasto może się poszczycić się ciekawymi zabytkami architektury. Znajduje się tu wyjątkowa Krzywa Wieża - jedna z kilku w Polsce, będąca obecnie punktem widokowym i atrakcją turystyczną tego uroczego miasta. Wieża mierzy 34 metry oraz nazywana jest "Śląską Pizą". Ale skąd określenie, że jest krzywa? Wszystko przez jej wysokie odchylenie, które wynosi aż 2,14m. Jest to dawna, czworoboczna dzwonnica kościoła parafialnego św. Anny, wybudowana w średniowieczu, w I połowie XV wieku.

Pod koniec XVI wieku wieża z powodu ruchów tektonicznych uległa znacznemu odchyleniu. I tak zostało do dziś. Z poziomu ulicy robi niesamowite wrażenie, piękne są także widoki z jej szczytu, można podziwiać okolice Ząbkowic Śląskich i Góry Sowie.

Laboratorium Frankensteina i Izba Pamiątek Regionalnych

Laboratorium Frankensteina Ząbkowice Śląskie

W najstarszym budynku mieszkalnym w Ząbkowicach Śląskich znajduje się Izba Pamiątek Regionalnych. W zbiorach Izby Pamiątek Regionalnych jest wiele elementów wyposażenia dawnych domostw z tego rejonu Dolnego Śląska. W tym samym budynku mieści się miejsce tajemnicze i pełne grozy. Jest to Laboratorium dr Frankensteina.

Ząbkowice przez wieki nosiły nazwę Frankenstein. Laboratorium nawiązuje do pewnych tajemniczych wydarzeń mających miejsce w XVII wieku. W roku 1606 do miejscowości Frankenstein przybyło 8 grabarzy (6 mężczyzn i 2 kobiety). Każdej nocy wychodzili na ulice miasta, by rozsypywać przed domami truciznę. Ludzie wdychając specyfik umierali, a oni mieli dzięki temu pełne ręce roboty. W ciągu kilku miesięcy w mieście zmarło ponad 2 tysiące ludzi. Początkowo sądzono, że to epidemia dżumy, ale śledztwo ujawniło prawdę. Grabarze zostali skazani na spalenie żywcem, wyrok wykonano 4 października 1606 roku. Czy turyści wychodzą stąd wystraszeni? Przyjeździe do Ząbkowic Śląskich i przekonajcie się sami!

Przeczytaj także: Ząbkowice Śląskie - atrakcje turystyczne

Karkonosze - poznaj atrakcje i miasta, które warto zobaczyć na Dolnym Śląsku

karkonosze atrakcje

Karkonosze to jeden z najpopularniejszych regionów nie tylko na Dolnym Śląsku ale także w Polsce. Najsłynniejszym szczytem Karkonoszy jest oczywiście Śnieżka ale nie brakuje tu także wielu innych niesamowitych szlaków i atrakcji turystycznych. Najpopularniejszymi miastami są tu oczywiście Karpacz, Jelenia Góra oraz Szklarska Poręba. Warto jednak pamiętać o mniejszych miejscowościach w których również nie brakuje wyjątkowych atrakcji - Kowary, Przesieka czy Piechowice.

Przygotowaliśmy dla Was podpowiedzi co warto zobaczyć przyjeżdżając w ten region naszego kraju. Co tu zobaczycie? Ogród Japoński w Przesiece, Leśną Hutę, Karkonoskie Tajemnice, Papugarnię Śnieżka, Kopalnię Podgórze, Park Rozrywki Esplanada i wiele, wiele innych. Miłej lektury!

Szklarska Poręba - jakie atrakcje warto zobaczyć w mieście?

Miasto cechuje piękne położenie w dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływów. Nad Szklarską Porębą góruje szczyt Szrenica (1362 metrów n.p.m.) oraz Wysoki Kamień (1058 m n.p.m.) i Czarna Góra (965 m n.p.m). Ponad 80% powierzchni miasta stanowią lasy. Nic dziwnego, że w połączeniu z pasmami górskimi Karkonoszy i Gór Izerskich, stanowią cel wypraw turystów spragnionych kontaktu z naturą i miłośników górskich wędrówek. Przyroda jest to niepowtarzalna, warto chociażby wspomnieć o skałach, rwących wodospadach, zmieniających się krajobrazach i bujnej roślinności.

Szklarska Poręba

Szklarska Poręba ma także swój specyficzny mikroklimat, co sprawia, że Szklarska Poręba jest największym ośrodkiem sportów zimowych w polskich Sudetach. Bez wycieczki nad Wodospad Kamieńczyka, nie ma zwiedzania Szklarskiej Poręby. To najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27 m do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka, który ma 100 m długości, a pionowe, skalne ściany osiągają ponad 25 m wysokości. Za środkową kaskadą wodospadu znajduje się jaskinia, tzw. „Złota Jama” ze skupiskami pegmatytu i ametystów.

Przeczytaj także: Szklarska Poręba i jej atrakcje - dlaczego warto tu przyjechać?

ulotka karkonosze atrakcje 2023

Świeradów Zdrój - góry i wody zdrojowe

Świeradów Zdrój to górska miejscowość wypoczynkowa i uzdrowiskowa, nieopodal granicy z Czechami i Niemcami. W uzdrowisku leczy się choroby reumatyczne, układu krążenia i układu nerwowego. Dom Źródlany z XVIII-tego wieku spalił się i na jego położeniu, pod koniec XIX-tego stulecia zbudowano Dom Zdrojowy, który turyści mogą podziwiać do dziś. Jego największą atrakcją jest unikatowa Hala Spacerowa - to długa na 80 m przeszkolona, zadaszona hala, o konstrukcji z modrzewia, dekoracyjnie zdobiona, z niedużą sceną. Znajduje się tu źródło z pijalnią wód (szczawy żelazisto-radonowe).

W sąsiedztwie Domu Zdrojowego jest, pochodzący z tego samego czasu Park Zdrojowy. Świeradów Zdrój to także doskonałe miejsce do wycieczek w Góry Izerskie. Najbliższy wierch to Izerski Stóg, na który dostać się można idąc jednym ze szlaków górskich lub wjechać nowoczesną Koleją Gondolową, której dolna stacja znajduje się w Świeradowie Zdroju. Kolej funkcjonuje cały rok, wwożąc zimą narciarzy, a latem - turystów rowerowych oraz pieszych. Miejsce dobre dla kuracjuszy i turystów, szukających pięknych widoków i ciekawych atrakcji.

Karpacz - co warto zobaczyć? Poznaj atrakcje turystyczne

Karpacz - miasta Dolnego Śląska
Karpacz jest doskonałą bazą wypadową w Karkonosze, zawsze przyciąga turystów. Podobnie jak zbudowana bez gwoździ Świątyni Wang, unikalnego zabytku Karpacza. Prowadzi do niego przyjemna trasa, podczas której podziwiamy wspaniałe widoki i pasma górskie. Karpacz to miasto pełne atrakcji. Jedną z nich jest Muzeum Zabawek. Można w nim zobaczyć fantastyczne zabawki, jakimi bawiły się dzieci na przełomie 300 lat, od XVIII-wiecznych figurek, umieszczanych w szopkach, poprzez porcelanowe lalki z XIX wieku, aż po zabawki, które znamy. Zbiory pochodzą z rożnych stron świata: z Japonii, Australii, Meksyku, Rosji, Niemiec. Wizyta w muzeum to prawdziwa nostalgiczna podróż w czasie, różnorodność eksponatów zadziwi turystów.

Będąc w Karpaczu, nie sposób pominąć Karkonoskich Tajemnic. To wyjątkowa multimedialna wystawa zorganizowana w podziemiach. Jedna z wiodących atrakcji turystycznych Karpacza. Przedstawia świat magiczny Karkonoszy, osnuty legendą Ducha Gór. Polecamy wyjazd do Karpacza, nie będziecie zawiedzeni.

Przeczytaj także: Karpacz - miejscowości turystyczne Karkonoszy

Sudety - Karkonosze, Masyw Śnieżnika i Góra Ślęża

Dolny Śląsk jest pełen pięknych pasm górskich, co niewątpliwie stanowi o atrakcyjnosci turystyczne tego regionu. To jeden z najczęstszych kierunków wybieranych przez wielbicieli pieszych wycieczek. Górskie szlaki przyciągają turystów z całej Polski. Gdzie się wybrać? Poznajmy najpopularniejsze szczyty górskie, które warto zdobyć.

Karkonosze - szlaki i szczyty górskie Śnieżka, Szrenica

sniezka
Zacznijmy od Śnieżki (1602 m n.p.m), która jest symbolem Karkonoszy. To graniczny szczyt, wchodzi w skład szczytów Korony Gór Polskich i jest najbardziej charakterystycznym szczytem w Karkonoszach. Na Śnieżkę możemy wejść na różne sposoby, w zależności od szlaku który wybierzemy. Szlak najrudniejszy, czyli czarny zaczyna się w Karpaczu przy dolnej bazie wyciągu na Małą Kopę. Jest to najkrótsza droga ze stromymi podejściami. Czas wejścia to około 2,5 godziny. Kolejny jest szlak czerwony, który prowadzi spod parkingu pod hotelem Orlinek przez Dolinę Łomniczki. Jest to bardzo ciekawy szlak z pieknymi widokami. Odcinek od Orlika do Schroniska nad Łomniczką jest bardzo łagodny i spacerowy. Potem natomiast zaczyna się trochę cięższa droga, która jest stroma i wąska. Czas wejścia to około 3 godziny. Najłatwiejsze szlaki na Śnieżkę to zielony i żółty od strony czeskiego Pec pod Sněžkou. Podejście jest dosyć łagodne, przez całą droge przeplatają się jedynie zółty i zielony szlak. Ładne widoki, czas wejścia – 3,5 godziny.

Szrenica (1362 m n.p.m.) to drugi po Śnieżce, najbardziej znany Polakom, szczyt polskich Karkonoszy. U jego stóp leży duży ośrodek narciarsko-turystyczny - Szklarska Poręba, odwiedzany tłumnie i latem i zimą, mekka turystów, miasto, które oferuje szerego różnorodych atrakcji. Nic dziwnego, że w połączeniu z pasmami górskimi Karkonoszy stanowią cel wypraw turystów spragnionych kontaktu z naturą i miłośników górskich wędrówek. Przyroda jest to niepowtarzalna, warto chociażby wspomnieć o skałach, rwących wodospadach, zmieniających się krajobrazach i bujnej roślinności. Szrenica położona jest całkowicie po polskiej stronie, w zachodniej części Karkonoszy. Sam szczyt góruje nad głównym grzbietem ok 60 metrów. Rumowisko skalne, które tworzy szczyt, pokryte jest charakterystycznymi zielono-żółtymi porostami - z daleka wyglądającymi jak szron. Pomimo, iż Szrenica nie jest zbyt wysokim szczytem, to w jej obrębie panuje klimat alpejski.

Góry Stołowe - jakie szczyty warto zdobyć? [Szczeliniec Wielki, Taras na Górze Guzowatej]

Szczeliniec Wielki Ziemia Kłodzka
Ziemia Kłodzka obfituje w szczyty górskie. Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem Gór Stołowych, trzeba odwiedzić koniecznie. To popularne miejsce, lubiane przez turystów w każdy wieku. Szczeliniec Wielki jest zbudowany z piaskowców, o charakterystycznym wyglądzie. Wiedzie na niego kręty szlak stworzony z kilkuset kamiennych schodów, początek szlaku znajduje się w okolicach Karłowa. Pokonanie schodów to dopiero początek przygody. Na szczycie czekają nas piękne widoki. Potem warto wyruszyć w dalszą trasę i zobaczyć kolejne niezwykłe miejsca gminy Radków i Gór Stołowych.

Wędrując górskimi duktami, warto zatrzymać się w Dolinie Pośny. Jest to obszar ścisłej ochrony w dolinie rzeki Pośny. Znajduje się niemal przy Drodze Stu Zakrętów prowadzącej z Karłowa do Radkowa. W dolinie zachwyca piękna roślinność, objęta ochroną gatunkową. Turystom odwiedzającym gminę Radków polecamy również spacer na platformę widokową na Górze Guzowatej. Znajduje się na wysokości 492 m n.p.m. i można stąd podziwiać polską i czeską część Gór Stołowych. Taras widokowy ma kształt elipsy, co nadaje mu interesującego charakteru. Do tarasu widokowego na Górze Guzowatej można dojść ścieżką od parkingu Przy Zalewie w Radkowie. Trasa jest krótka, ale stroma.

Masyw Śnieżnika - Śnieżnik, Czarna Góra

Stronie Slaskie widok
To pasmo szczyci się wspaniałym Śnieżnikiem. Jest to szczyt o wysokości 1425 m n.p.m., najwyższy w Sudetach Wschodnich i najwyższy na Ziemi Kłodzkiej. Szlak na Śnieżnik jest przyjemny, piękny, po drodze można spotkać kozice, odpocząć w schronisku im. Zbigniewa Fastnachta, zwanym „Szwajcarką”. Stamtąd już blisko na szczyt, pokonanie trasy zajmuje ok. 45 minut. Do podejścia zostaje 213 metrów przewyższenia. Ze Śnieżnika można dojrzeć Śnieżkę i podziwiać wspaniałe górskie panoramy. Nazwa szczytu nie jest przypadkowa, ponieważ pokrywa śnieżna utrzymuje się tutaj przez pół roku. Również i wiatr często daje tutaj popalić turystom. Zmienne warunki pogodowe to dodatkowa atrakcja Masywu Śnieżnika. Szczyt Śnieżnik to interesująca góra, bo z jego wierzchołka rozchodzi się kilka kolejnych grzbietów z takimi szczytami jak Mały Śnieżnik, Puchacz, Trójmorski Wierch. Miłośnicy gór mogą także zdobyć Stromą i Czarną Górę, która w sezonie zimowym przyciąga z kolei miłośników nart, sanek i zimowego szaleństwa. W Masywie Śnieżnika znajduje się gęsta sieć szlaków turystycznych. Odpocząć i nabrać sił można w Schronisku na Śnieżniku.

baner noclegi dolny slask

Czarna Góra (1205 m n.p.m) jest bardzo znana, to jeden z popularniejszych ośrodków narciarskich w województwie dolnośląskim. Położony jest na Ziemi Kłodzkiej w pobliżu miejscowości Sienna, z której prowadzi wyciąg narciarski na szczyt. Jeżeli chcemy zdbyć szczyt wiosną, latem lub jesienią, nic przyjemniejszego. Przez Czarną Górę przechodzą dwa szlaki turystyczne, zielony z Międzygórza do Stronia Śląskiego, oraz czerwony Główny Szlak Sudecki z Hali Pod Śnieżnikiem do Lądka Zdroju. Na przykład trasa z Przełęczy Puchaczówka na szczyt Czarnej Góry jest bardzo łatwa i przyjemna, szlak prowadzi w głąb lasu. To trasa idealna na weekendowy wyjazd. Po zdobyciu szczytu Czarnej Góry, można się udać w dalszą drogę do Przełęczy pod Jaworową Kopą, gdzie krzyżują się szlaki zielony i czerwony. Szlak zielony prowadzi do Schroniska na Iglicznej i do Międzygórza, a szlak czerwony na Żmijowiec i dalej do Schroniska PTTK na Śnieżniku.

Góry Bystrzyckie - szlaki, szczyty, schroniska [Jagodna, Sasanka, Przełęcz Spalona]

Góry Bystrzyckie Jagodna
Zachwycają pięknem. Polecany wyprawę na Jagodną (977 m n.p.m.). Na Jagodną dojdziemy oznakowanym szlakiem, podziwiając malownicze krajobrazy, na szczycie znajduje się wieża widokowa. Kolejną atrakcją Gór Bystrzyckich jest Torfowisko pod Zieleńcem. Ten unikatowy rezerwat, który przeniesie turystów do świata tundry. Góry Bystrzyckie to także piękne, rozległe łąki, trasy piesze i rowerowe. Po aktywnym górskim wypoczynku, warto zadbać o nocleg.

Możemy wybrać trasę Długopole-Zdrój - Góry Bystrzyckie - Przełęcz Spalona. Z Długopola-Zdroju wyruszamy w kierunku Przełęczy Spalona. Trasa wiedzie zboczami Gór Bystrzyckich, aż do przełęczy. Do przejścia jest 10-kilometrowy odcinek. Po drodze warto się przyjrzeć zabudowaniom jednej z najstarszej wsi w regionie – Ponikwy, gdzie w kościele św. Józefa Pracownika znajduje się fresk „Świętość Ponikwy”, przedstawiający dawnych mieszkańców wsi. Trasa jest piękna, po drodze mijamy urocze łąki. To także świetne miejsce do podziwiania Bystrzycy Kłodzkiej, Nysy Kłodzkiej, Masywu Śnieżnika, Gór Złotych i Bardzkich. Ostatnia część wędrówki wiedzie po fragmencie tzw. Autostrady Sudeckiej, zaliczanej do jednej z najurokliwszych dróg górskich w regionie. Cel - Przełęcz Spalona - osiąga się po 3 - 4 godzinach marszu. Tam czeka turystów nagroda - posiłek i odpoczynek w schronisku „Jagodna”.

Polecamy także odwiedzenie Doliny Dzikiej Orlicy, rozdzielającej Góry Bystrzyckie od Gór Orlickich. Środkiem doliny płynie rzeka Dzika Orlica, a dolina jest uznawana za najpiękniejszą górską dolinę na Ziemi Kłodzkiej (oraz jedną z piękniejszych w Polsce). Porównywana jest nawet do dolin alpejskich. Dolina Dzikiej Orlicy jest oazą spokoju, zwłaszcza poza sezonem turystycznym. Najwyższym szczytem Gór Bystrzyckich jest Sasanka (985 m n.p.m.) w masywie Jagodnej (977 m n.p.m.). Jednak to właśnie Jagodna jest błędnie podawana za najwyższe wzniesienie. Zapewne dlatego, że to na nią prowadzi szlak oraz to tutaj znajduje się wieża widokowa. Oba szczyty warto zdobyć.

Masyw Ślęży

masyw slezy
Góra Ślęża (718 m n.p.m) położona jest ok. 30 km od Wrocławia. Na Ślęży może być sporo turystów, to popularna góra, miejsce wielu weekendowych wycieczek. Przypuszczalnie to właśnie od góry Ślęży wywodzi się nazwa plemienia Ślężan, którego przedstawiciele zamieszkiwali okolice przed powstaniem państwa polskiego w X wieku. W tym czasie góra pełniła funkcję najważniejszego ośrodka pogańskiego kultu słowiańskiego boga słońca – Swaroga.

Na Ślęży znajduje się zabytkowy kościół katolicki oraz wzniesione na początku XX wieku schronisko, niedawno przemianowane na Dom Turysty PTTK. Wytyczona w okolicy gęsta sieć szlaków turystycznych, wśród których są dwie ścieżki archeologiczne. To interesujące miejsce. Wystarczy krótki spacer po gęstym lesie, który porasta zbocze góry, by zrozumieć, że atmosfera wokół Ślęży ma w sobie coś wyjątkowego, a nawet tajemniczego.

Wycieczki baner

Zabytki, zamki, pałace na Dolnym Śląsku

Zamek Grodno

Dolny Śląsk to również nie lada gradka dla wielbicieli historii - zabytków i legend. Na terenie całego regionu odkryć możemy wspaniałe zamki, pałace i wieże. Te obiekty zachwycają turystów. Rezydencje ówczesnych władców, warownie, budowle obronne lub ich ruiny. Pałace i zamki to bogactwo historyczne i architektoniczne Dolnego Śląska.

Wiemy już, że Dolny Śląsk to region bogaty w zabytki, wśród których są także przepiękne pałace i zamki. Pochodzą z różnych epok, o bogatej, często burzliwej historii, tak typowej dla tych ziem, która przechodziła pod panowanie wielu władców na przestrzeni dziejów. Wojny, pożary, kataklizmy nie pozostały bez wpływu na te budowle. Odbudowywane w różnych epokach, zmieniały przeznaczenie i wygląd. Są wspaniałe i godne obejrzenia.

Przeczytaj także: Zamki i pałace Dolnego Śląska, które warto odwiedzić

Zamek w Międzylesiu

Zamek Miedzylesie Kopiowanie
Zespół pałacowo-zamkowy w Międzylesiu to rozległy kompleks, choć poważnie zniszczony, przechowuje w sobie ponad siedmiusetletnią historię, zaklętą w renesansowych i barokowych murach. Ponoć zatrzymał się w nim sam Jan III Sobieski po sukcesie odsieczy wiedeńskiej. Zamek można zwiedzać, oferta jest interesująca, podobnie jak burzliwe dzieje pogranicza polsko-czeskiego. 700-letni obiekt był świadkiem wielu historycznych zawirowań.

Najstarsze wzmianki o grodzie obronnym dzisiejszego miasta sięgają drugiej połowy IX wieku. Król Czech Wacław II przekazał dobra międzyleskie wraz z miastem klasztorowi Cystersów z Kamieńca Ząbkowickiego. Cystersowie sprzedali miasto, a odkupił je przedstawiciel rycerskiego rodu von Glaubitz. Prawdopodobnie wtedy w połowie XIV wieku, w centrum miasteczka powstał murowany zamek. W 1421 miasto stało się punktem oparcia dla wojsk księcia głogowskiego, który stąd uderzył na czeskie Litice i Potsztejn. W efekcie husyci spalili je wraz z zamkiem, z którego ocalała jedynie osmolona wieża, zwana dziś Czarną. Odbudowaną wkrótce warownię Henryk I Podiebrad, król Czech, przekazał w 1472 roku Balthasarowi von Tschischwitz zaś siedem lat później oddał ją swemu ochmistrzowi Georgowi von Bischofscheim.

Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://zamekmiedzylesie.pl/

Zamek Książ w Wałbrzychu

zamek ksiaz
To jedna z najpiękniejszych budowli w Polsce, cudownie położony, góruje nad okolicą. Jest otoczony lasami, robi niesamowite wrażenie. Jego historia sięga kilkuset lat i związana jest z dynastią Piastów Śląskich. Powstał pod koniec XIII wieku, na życzenie Bolka I Surowego. Od początku warownia była uważana za „klucz do Śląska”, o bardzo istotnym znaczeniu strategicznym.

Jego dzieje były burzliwe, ulegał zniszczeniom, był odbudowywany i przebudowywany. Najsłynniejszą postacią zamieszkującą ongiś zamek, z którą wiążą się legendy i niesamowite opowieści, bez wątpienia była Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, czyli Księżna Daisy. Jej historię opowiada turystom przewodnik. Tajemnicą osnute są zwłaszcza podziemia Zamku Książ. Według jednych teorii miał tutaj powstać schron lub też podziemny kompleks, w którym planowano prowadzić prace nad bronią atomową lub też fabryka sprzętu wojskowego.

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim

Zamek Grodno
Zamek Grodno położony jest w Zagórzu Śląskim na Górze Choina na wysokości 450 m n.p.m. Ma niesamowitą i barwną 700-letnią historię. Sięga czasów Piastów Śląskich, poprzez Koronę Czeską, Święte Cesarstwo Rzymskie, Królestwo Prus, skończywszy na okresie II wojny światowej i pierwszych lat powojennych. Początki średniowiecznej warowni w tym miejscu sięgają czasów Piastów Śląskich. Pod koniec XVI wieku zamek zmienił oblicze – został przebudowany na renesansową rezydencję.

Dziś Zamek Grodno jest jedną z najważniejszych i najlepiej zachowanych warowni na terenie Dolnego Śląska. W zamku możemy zobaczyć wiele z zachowanych średniowiecznych murów, jak i niektóre z ocalałych renesansowych pomieszczeń, a widok rozciągający się z zamkowej wieży należy do jednych z najpiękniejszych w okolicy. Dzieje zamku były burzliwe, ale udało mu się wyjść z licznych opresji cało i do dziś zachwyca turystów i miłośników historii. Będąc w Zamku Książ, warto podjechać kawałek dalej i go zwiedzić.

Pałac Marianny Oriańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim

palac kamieniec zabkowicki
Aby zwiedzić pałac w Kamieńcu Ząbkowickim, trzeba wspiąć się wysoko. Ale warto, bo to największa atrakcja turystyczna tego miasta. Pałac góruje nad miastem, robi wrażenie. Powstał z inicjatywy Marianny Oriańskiej, która chciała, aby pałac stanowił także rodzaj twierdzy i bezpiecznego miejsca. Pałac okala park. Atmosfera tego miejsca jest dość tajemnicza, prawdziwa gratka dla miłośników średniowiecznych klimatów.

To prawdziwa perła architektury. Przez wiele lat była to reprezentacyjna rezydencja należąca do najznamienitszych królewsko-książęcych rodów Europy, dynastii Oranje-Nassau oraz Hohenzollernów. Wyróżniała się pod względem architektonicznym, zarówno na tle dotychczasowego dorobku Schinkla (projektanta), jak i współczesnej mu europejskiej architektury. Nowatorskie w przypadku Kamieńca jest nawiązywanie do form rodzimej gotyckiej pomorskiej architektury i przeniesienie tych form na Śląsk. Z pewnością warto wybrać się do Kamieńca Ząbkowickiego, aby poczuć ten niecodzienny klimat.

Zamek Wleń warty zobaczenia

Zamek Wleń
Kolejnym zamkiem na Dolnym Śląsku, który warto zwiedzić, jest Zamek Wleń. Ten piastowski zabytek udostępniony jest turystom. Z jego szczytu można podziwiać panoramę Sudetów Zachodnich. To najstarszy murowany zamek w Polsce, ma ponad 850 lat! Był budowany jako siedziba obronna. Przed wybudowaniem zamku funkcjonował w tym miejscu otoczony wałem gród. Wokół zamku roztacza się Rezerwat Przyrody Góra Zamkowa.

Historia zamku sięga X wieku, w XII został rozbudowany o elementy kamienne, wieżę, kaplicę, część do mieszkania oraz mur obwodowy. Naprawdę warto wybrać się do Wlenia i dotknąć najdawniejszej historii. Droga do zamku wiedzie wąską, brukowaną alejką, otoczoną kamiennym murem. Magiczne miejsce, godne polecenia.

Zamek Topacz - zamek i hotel

zamek topacz
Zamek Topacz to średniowieczny obiekt, który zmienił się w luksusowy hotel. Jego początek sięga XIV wieku. Czy warto wybrać się do Zamku Topacz na wycieczkę? Z pewnością. Zamkowy klimat i oddech historii łączy się z turystycznymi atrakcjami dla starszych i młodszych. Czekają na nich restauracja, tereny rekreacyjne ze ścieżkami rowerowymi i dla rolkarzy, plażą, kortami tenisowymi, rozległymi ogrodami. Mieści się tam również Muzeum Motoryzacji z wieloma cennymi okazami.

Zwiedzający Zamek Topacz zachwycą się nie tylko przepiekną architekturą tego niepowtarzalnego obiektu, ale także wybiorą się w wyjątkową podróż do czasów, kiedy motoryzacja posiadała indywidualny i niepowtarzalny charakter. Muzeum Motoryzacji to raj dla jej miłośników, przenosi ich do pionierskich lat trzydziestych XX wieku, gdy powstawały konstrukcje Sokoła 1000 oraz 600, czy Fiata 508. Kolejny etap zwiedzania pokaże klimat powojennych dekad PRL, pełnych motocykli i samochodów dziś już niespotykanych na naszych drogach. W muzeum można zobaczyc ponad 100 pojazdów polskiej produkcji, a także największą w Polsce kolekcję samochodów Rolls Royce & Bentley.

Bajkowy Zamek Czocha

zamek czocha
Wygląda jak z bajki albo filmu, kryje wiele sekretów, jego komnaty są pełne tajemnic. Aby je poznać, a naprawdę warto, trzeba koniecznie odwiedzić Zamek Czocha, cudowny dolnośląski zamek, który słynie z ukrytych przejść i labiryntów. Średniowieczne zamczysko kryje w swych murach wiele sekretów skrzętnie ukrywanych przez kolejnych właścicieli, a odtajnianych przez dzisiejszych odkrywców.

Zwiedzanie Zamku Czocha z przewodnikiem to interesująca lekcja historii okraszona barwnymi legendami przekazywanymi sobie opowieściami. Zwiedzanie rozpoczyna się w wielkiej Sali Rycerskiej, okazjonalnie pełniącej rolę sali balowej. Tu goście stawiają pierwsze kroki w stronę niezwykłej wędrówki po zamku, który został okrzyknięty polskim Hogwartem. Równie piękne są kolejne pomieszczenia, takie jak Sala Marmurowa gdzie ich wzrok przykuwają ścienne malowidła oraz kominek. Z nim wiąże się straszna legenda - zamurowano w nim noworodka. Do dyspozycji zwiedzających sa także Skarbiec i sala Biblioteczna z masońską symboliką. Do zwiedzania dostępna jest Sala Portretowa, ogromne zainteresowanie wzbudza słynna Komnata Książęca owiana legendą o specjalnie umiejscowionej zapadni pod małżeńskim łożem, która zrzucała śpiącego do lochu.

Pałac Wojanów - romantyczna rezydencja

Pałac Wojanów

fot. SOP THE DRONE

Pałac Wojanów na Dolnym Śląsku to nowoczesne centrum konferencyjne osadzone w murach romantycznej rezydencji dworskiej. Zamieszkały nieprzerwanie od ponad 400 lat, oferuje noclegi w luksusowych apartamentach i komfortowych pokojach, wyposażonych w wygodne stylowe meble, podkreślające historyczny charakter obiektu. Pałac Wojanów znajduje się około 9 km na wschód od Jeleniej Góry oraz 14 km od Karpacza. Warto wybrać się na wycieczkę i zobaczyc obiekt z zewnątrz.

Pierwsze wzmianki o majątku w Wojanowie pojawiły się już w 1281 roku, gdy tutejsze dobra należały do Eberharda von Schildau. Renesansowy dwór w Wojanowie pojawił się dopiero roku 1607 za sprawą Nikolausa von Zedlitz und Nimmersatt. Uczynił to w przeddzień trudnych dla regionu czasów, a sam pałac nie nacieszył włodarzy zbyt długo. Siedziba rodu została spalona przez wojska szwedzkie kilkanaście lat później, podczas wojny trzydziestoletniej. Odbudowy podjął się Christoph von Zedlitz w roku 1667, nadając jej barokowy wymiar. Od początku XVIII wieku majątek w Wojanowie często zmieniał właścicieli. 

Twierdze Dolnego Śląska - które warto odwiedzić?

Twierdze Dolnego Śląska

Poznaliście już trochę Dolny Śląsk. Bez wątpienia jest to region pełen tajemnic. Zamki pałace, niesamowite ruiny i ich mroczne historie. To wszystko kryją za sobą zabytki Dolnego Śląska. Tajemnice tego regionu rozbudzają wyobraźnię miłośników zwiedzania. Twierdze, Zamki, bunkry, podziemia to miejsca, w których panuje niepowtarzalna atmosfera. Każdy z obiektów był świadkiem wielu wydarzeń historycznych, bowiem te ziemie miały burzliwą historię, zmieniały władców i właścicieli, nie omijały jej wojny, pożary i inne kataklizmy.

Dolany Śląsk to także styk wielu kultur, różnorodność i pełne pasji opowieści. Dlatego koniecznie musicie odwiedzić dolnośląskie twierdze - Twierdzę Kłodzką i Twierdzę Srebrna Góra. Pierwsza, jest symbolem Kłodzka i celem wielu wycieczek. Druga - porównywana do francuskiej twierdzy Verdun zachwyca wielkością i dostojnością. Czas zatem poznać je bliżej.

Twierdza Kłodzko

twierdza klodzko
Turyści upodpobali sobie klimat Kłodzka, jest atrakcje turystyczne i bogactwo niepowtarzalnych zabytków. Jednym z nich, niepowtarzalnym i wyjątkowym jest Twierdza Kłodzka. To w jej podziemnia tłumnie zjeżdżają turyści z całej Polski i nie tylko, wycieczki szkolne nigdy nie omijają tego miejsca. Trzeba przyznać, że jest wyjątkowe i w sposób nierozerwalny związane z burzliwą historią miasta. Znajduje się w miejscu, gdzie stał niegdyś drewniany gród warowny, o którym pierwsza, pisemna wzmianka będąca równocześnie pierwszą wzmianką o Kłodzku, pochodzi z 981 r. Twierdza Kłodzka na górze Fortecznej stała się najbardziej rozpoznawalnym punktem miasta. W 1622 roku miasto zostało opanowane przez Austriaków, którzy rozpoczęli przebudowę wcześniej istniejącego obiektu zamkowego, nadając mu obronny charakter.

Następnie Kłodzko przeszło pod panowanie króla Fryderyka II. Rozbudowano obiekt, usunięto pozostałości renesansowego zamku, kaplic i kościoła. Powstał także fort na Owczej Górze położony po przeciwległej stronie Nysy Kłodzkiej. Oba forty połączono umocnieniami, przegradzając koryto rzeki, a na koronie umocnień powstał zwodzony most. Głównym projektantem Twierdzy Kłodzkiej był Gerhard Cornelius de Walrawe, który pracował przy budowie innych tego typu obiektow i znany był ze świetnej znajomości francuskiej szkoły fortyfikacyjnej. I wtakim kształcie Twierdza Kłodzko przetrwała do dzisiaj.

Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra
Majestatyczna budowla patrzy z góry na lasy i przełęcze. Na terenie twierdzy mieści się Forteczny Park Kulturowy. Twierdza Srebrna Góra to wyjątkowe miejsce, największa twierdza górska w Europie i jedna z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Można zwiedzać cały obiekt, oczywiście są też tajemnicze podziemia. Obejmują wydrążone pod ziemią tunele oraz kazamaty. Twierdzę Srebrna Góra zwiedza się z przewodnikiem, który wprowadzi turystów w historyczny świat, w życie żołnierzy w murach twierdzy, w sekrety jej budowy.

W skład twierdzy wchodzi 6 fortów i kilka bastionów, a jej wnętrza mieszczą ponad 300 pomieszczeń. W razie wojny Twierdza Srebrna Góra miała być domem dla prawie 4000 żołnierzy. Z wieży widokowej, udostępnionej turystom rozciąga się wspaniały widok na pasma górskie. Twierdza Srebrna Góra jest unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Rozległość całego zespołu i jego lokalizacja na szczytach pozwala zaliczyć srebrnogórską warownię do największych górskich założeń obronnych naszego Europy. Jest wyjątkową atrakcją i miejscem sprzyjającym miłośnikom historii, przyrody, turystyki.

Jaskinie, sztolnie i kopalnie Dolnego Śląska

Dolny Śląsk to kraina niesamowita, pełna niecodziennych obiektów, zabytków i tajemnic. Bez wątpienia takimi są również dolnośląskie jaskinie, sztolnie i kopalnie. To nie tylko atrakcje turystyczne, ale również miejsca, gdzie poznamy wydobywcze tradycje regionu, pracę górników, bogactwo minerałów i surowców. Tradycje wydobywania kruszców i są tu bogate. Złoty Stok na przykład był w XVI wieku europejską potęgą w wydobyciu złota, turystyka w tym regionie czerpie z tego do dziś.

Kopalnie uranu czy byłe kopalnie węgla także są zakorzenione na Dolnym Śląsku. A tajemnicze podziemne miasta? Sztolnie? Budzą chęć przeżycia przygody i odkrycia tajemnic. Nie brakuje ich tutaj. Wyprawa szlakiem podziemnych atrakcji Dolnego Śląska będzie ekscytująca!

Kopalnia Uranu w Kletnie - zejdź do podziemi (Ziemia Kłodzka)

kopalnia uranu
Podziemna Trasa Turystyczno-Edukacyjna w jednej ze sztolni po byłej fabryce kopalni uranu to atrakcja turystyczna Dolnego Śląska i Kletna. W trakcie przemierzania sztolni turyści poznają ciekawe historie związane z wydobywaniem minerałów oraz zanurzą się w ten niezwykły świat. Historia górnictwa w Kletnie sięga 600 lat, będzie to więc wycieczka w przeszłość, także tą znacznie odleglejszą. Udostępniona do odwiedzania sztolnia nr 18 znajduje się przy drodze łączącej Kletno z Sienną. Zwiedzając labirynt kolorowych korytarzy przeniesiemy się w czasie i odbędziemy prehistoryczną podróż przedstawiającą 500 milionów lat ewolucji na tle historii geologicznej Masywu Śnieżnika. A to wszystko dzięki ekspozycji ukazującej mapy paleogeograficzne, powstawanie kontynentów oraz ich dryf, procesy minerałotwórcze.

Turyści zobaczą wspaniałe minerały, takie jak: fluoryt, ametyst, baryt, chalkopiryt, chalkozyn czy malachit. Ekspozycję uatrakcyjniają kolekcja starych map, lamp olejowych, naftowych, karbidowych oraz innego sprzętu górniczego przybliży ciężką pracę górnika od średniowiecza po czasy współczesne.

Dawna Kopalnia Nowa Ruda - historia górnictwa w Nowej Rudzie

Dawna Kopalnia Nowa Ruda
Dawna Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie zaprasza turystów, którzy lubią przygody i atrakcje, ale także miłośników historii i ciekawych opowieści. Jakie atrakcje proponuje muzeum w Nowej Rudzie? Turyści poznają historię górnictwa oraz ciekawostki, związane z wykonywaniem tego zawodu. W trakcie wycieczki turyści odwiedzą dyspozytornię, która jest sercem kopalni oraz udadzą się na emocjonującą przejażdżkę prawdziwą górniczą kolejką. Przewodnicy chętnie opowiedzą wszystkim o górnictwie, nie zabraknie ciekawostek.

W kopalni turyści będą mogli poczuć się, jakby wkroczyli do wciąż działającego miejsca. Wszystkiego będzie można dotknąć, a nawet popracować górniczymi narzędziami. Pozostawione po górnikach sprzęty dalej działają. Są wśród nich m.in.: przenośnik, kombajn, młot pneumatyczny czy lutnię wentylacyjną. Wzdłuż trasy są ekspozycje pokazujące pracę górników, koni czy dzieci. Wielką atrakcją noworudzkiej kopalni jest duch Skarbnik, który straszy oraz rozbawia turystów. Podziemna trasa skrywa wiele tajemnic i warto je odkryć!

Kopalnia Podgórze w Kowarach (Karkonosze)

Kopalnia podgórze Kowary - Karkonosze atrakcje
Kopalnia Podgórze w Kowarach oferuje gościom zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej. To kopalnia wyjątkowa, wydobywano z niej bowiem uran. Zwiedzając podziemia, turyści poznają pasjonującą historię górnictwa trwającą od XII wieku, ale będzie również coś z historii najnowszej. Dla miłośników tajemnic jest tajna działalność Zakładów Przemysłowych R-1. Goście poznają specyfikę pracy górników, techniki eksploatacji podziemnych złóż uranu oraz zajrzą za kulisy wyścigu zbrojeń w trakcie zimnej wojny.

Podziemia Kopalni Podgórze to miejsce, w którym historia, nauka oraz ciekawostki z dawnych lat przybliżą turystom fakty ze skrywanej historii PRL. Trasa turystyczna liczy ok 1600 metrów. Zwiedzanie Kopalni Podgórze to także lekcja historii górnictwa na terenie Dolnego Śląska począwszy od XIII wieku. Zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej trwa ok. 1,20 godz., długość trasy to 1600 metrów.

Podziemne Miasto Osówka - dotknij tajemnicy (Ziemia Wałbrzyska)

podziemne miasto osowka 4
Znajduje się w Sierpnicy i jest to miejsce wyjątkowe. Kolejny przystanek na naszej trasie dolnośląskich podziemi szczególnie przypadnie do gustu miłośnikom tajemnic II wojny światowej. Jest to obiekt wojenny, budowany pod kryptonimem Riese w Górach Sowich przez III Rzeszę Niemiecką w latach 1943 - 45. Przez krótki czas wykonano tam prawie 2 km podziemnych korytarzy, hal i chodników. Do zwiedzania udostępnione są wartownie, korytarz techniczny oraz ogromna hala o wysokości 10 m i wiele budowli na powierzchni ziemi.

Trasy podziemne podzielona na historyczną, ekstremalną, edukacyjną oraz trasę „Ekspedycja Riese”. Jakie tajemnice kryje Podziemne Miasto Osówka? Według jednej z hipotez, po ukończeniu budowy Niemcy planowali rozlokować tutaj naukowców pracujących nad wunderwaffe i prototypem bomby atomowej. Mówi się też o ukrytym w pobliżu „złotym pociągu” i ciężarówkach ze zrabowanym złotem Wrocławia.

Atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku - co warto zobaczyć?

Szczeliniec Wielki - atrakcje Dolny Śląsk

Województwo Dolnośląskie to całe mnóstwo niesamowitych atrakcji turystycznych. Swoje miejsce znajdzie tu turysta w każdym wieku - młodzież, rodziny z dziećmi, a także seniorzy. Wachlarz możliwości jest naprawdę szeroki. Parki rozrywki, muzea, ogród japoński, spływy kajakowe, a może spacer w chmurach? Przygotowaliśmy dla Was propozycję wielu ciekawych miejsc. Podzieliliśmy je regionami, aby łatwiej było Wam planować wycieczki.

Wrocław - atrakcje turystyczne

Co warto zobaczyć we Wrocławiu? To jedno z najbardziej znanych miast na Dolnym Śląsku - nic w tym dziwnego, ponieważ Wrocław zachwyca niesamowitymi atrakcjami, zabytkami oraz klimatem, jakiego próżno szukać gdziekolwiek indziej.

Kwatera Główna - Centrum Laser-Tag

laser tag wrocław

Kolejnym obowiązkowym punktem podczas wizyty na Dolnym Śląsku, a dokładniej w stolicy województwa, we Wrocławiu, jest Centrum Laser -Tag Kwatera Główna. Ale czym jest ten laser tag? To alternatywa dla tradycyjnego paintballa - jest to więc propozycja dla tych, którzy lubią adrenalinę. W podziemnym labiryncie Kwatery Głównej czekają na Was dwie bazy, tunele, antresole, przeszkody w postaci zapór z opon i worków z piaskiem. Wszystko to okraszone jest niezwykłymi efektami dźwiękowymi i świetlnymi.

Unosząca się mgła nadaje uczucia tajemniczości i zagrzewa do walki, którą stoczysz z rodziną czy grupą znajomych. To również doskonałe miejsce na zorganizowanie urodzin dla dzieci, wieczoru kawalerskiego czy imprezy firmowej. Dodatkowym atutem tego typu rozrywki jest fakt, że jest ona bezpieczna i bezbolesna - w przeciwieństwie do tradycyjnego paintballa. A po starciu można odprężyć się w znajdującym się w tym samym budynku Pubie Stajnia 8a. Zapraszamy wszystkich śmiałków!

Ziemia Kłodzka - atrakcje turystyczne

ziemia klodzka

Ziemia Kłodzka to obszerny region, bogaty w wyjątkowe miejsca. Górskie szczyty, wielokilometrowe trasy rowerowe, wspaniałe zamki i podziemia. Swoje miejsce znajdzie tu każdy - dzieci, rodzice, młodzież, a także seniorzy. Różnorodność tego regionu sprawia, że zaznacie tu zarówno chwil spokoju i odpoczynku oraz aktywnie spędzicie czas. Jesteśmy pewni, że zachwyci Was równie mocno jak nas. Gotowi na podróż? Zaczynamy!

Przeczytaj także: Ziemia Kłodzka - 25 atrakcji, które musisz zobaczyć

1. Spływy pontonowe i kajakowe Ski-Raft

Spływy pontonowe Ski-raft Ziemia Kłodzka atrakcje
Spływ pontonowy Przełomem Bardzkim to wyprawa pięcioma meandrami Nysy Kłodzkiej. Odcinek, który trzeba przepłynąć to jedno z najpiękniejszych miejsc w tej okolicy. Cisza, mnóstwo zieleni, woda i nierzadko spotykane po drodze dzikie zwierzęta to nasz przepis na udany czas. I nie ma w tym ani grama przesady! Do wyboru są pontony (opcja bezpieczniejsza, w której uczestniczyć mogą nawet małe dzieci) lub kajaki, na których pokonać musimy pięć meandrów Nysy Kłodzkiej.

Spływ startuje w Ławicy i kończy się w Bardzie, niespełna 10 km dalej. Koniec spływu nie oznacza jednak końca przygody - po spływie możemy udać się na dalszą wycieczkę szlakami turystycznymi Barda. Spływ zakończyć możemy (a nawet wypada!) pysznym pstrągiem, który smażony jest na miejscu, przy przystani Ski-Raft.

Przeczytaj także: Spływy pontonowe Ski-Raft

3. Golf na Ziemi Kłodzkiej

golfowa wioska ziemia kłodzka

To jedyne górskie pole golfowe w okolicy. Znajduje się w Szczytnej koło Polanicy-Zdroju, w samym sercu Kotliny Kłodzkiej. W przyjaznej atmosferze pod okiem instruktorów postawisz “pierwsze kroki w golfie”. Na miejscu dostępna jest wypożyczalnia sprzętu dla początkujących i zaawansowanych oraz miejsca noclegowe w domkach z widokiem na panoramę gór. Odpoczynek w ośrodku to nie tylko sport na świeżym powietrzu, ale i relaks w otoczeniu Gór Orlickich, Bystrzyckich i Stołowych. Czyste powietrze, zieleń, cisza. Nie można chcieć więcej!

4. FunPark Polanica-Zdrój

funk park polanica zdroj

Nowo powstały park rozrywki to 14 niesamowitych atrakcji: potężne dmuchańce o różnej tematyce m.in. piraci i dżungla, tyrolka, wieżyczkowy plac zabaw, piaskownice i brodziki z łódkami dla młodszych dzieci. To wszystko osłodzone pysznymi goframi i lodami oraz aromatyczną kawą czekającą na rodziców, którzy znajdą wygodne miejsce na obszernym tarasie i chwilę relaksu pod parasolem. To cały dzień wyśmienitej zabawy!

5. Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim

palac kamieniec zabkowicki

Aby zwiedzić pałac w Kamieńcu Ząbkowickim, trzeba wspiąć się wysoko. Ale warto, bo to największa atrakcja turystyczna tego miasta. Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim wraz z otaczającym go parkiem powstał w XIX wieku. Po latach znów stał się wizytówką gminy Kamieniec Ząbkowicki. To prawdziwa perła architektoniczna na skalę europejską. Imponuje okazała formą, wielkością i bogactwem rozwiązań architektonicznych.

Przybywając w okolice Kamieńca to absolutny “must see” - pałacowe komnaty, ogród, a także pobliskie mauzoleum rodu Hohenzollernów warte są zobaczenia!

6. Wieża Widokowa w Suszynie

wieza suszyna

Wieża “Suszynka” stoi w Suszynie, w gminie Radków i ma 27 m wysokości. Na 22 metrze znajduje się platforma widokowa, na którą prowadzi 140 schodów i z której można podziwiać Góry Stołowe, Broumovskie Ściany, Górę św. Anny, Górę Wszystkich Świętych, Góry Bardzkie, Góry Orlickie, Góry Sowie, Złote czy Masyw Śnieżnika. Może nie jest to najwyższa wieża na Dolnym Śląsku, ale gwarantujemy, że widoki wciąż piękne i niezapomniane!

7. Miejska Trasa Turystyczna - Złoty Stok

zloty stok

Poznaj historię urokliwego miasteczka Złoty Stok, którego układ pozostaje niezmieniony od XVI w.! Zapraszamy na wycieczkę miejską trasą turystyczną, na której zobaczysz zabytkowe kamienice i kręte uliczki, skrywające niejedną tajemnicę. Odkryj je razem z nami podczas wyprawy ekologicznym meleksem - repliką Forda Buicka z początku XX w.! Przewodnicy opowiedzą m.in. o mennicy, w której bito złote dukaty, wieży kościoła ewangelickiego, którego dzwony miały swój udział w dwóch wojnach światowych, najstarszej czynnej fabryce prochu na świecie, znajdującej się zaledwie 3 km od centrum miasta, a także pokażą wyremontowane mauzoleum rodziny Guttlerów, wyglądem przypominające rzymski Panteon.

8. Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich

Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich

Średniowieczna Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich jest jedną z największych ciekawostek turystycznych Dolnego Śląska. Wysokość wieży wynosi 34 m - to najwyższa krzywa wieża w Polsce! Na szczyt “Śląskiej Pizy” wiedzie 139 schodów, a na jej szczycie czeka punkt widokowy na miasto i okolice. W sąsiedztwie Krzywej Wieży warto wstąpić też do Izby Pamiątek Regionalnych, a także przejść śladami Frankensteina i rozstrzygnąć, o co chodzi z tym Frankensteinem w Ząbkowicach!

9. Wodospad Wilczki w Międzygórzu

wodospad wilczki

To największy i najwyższy wodospad w Masywie Śnieżnika. Nad wodospadem znajduje się mostek, wokół którego wyznaczono ścieżki i schodki prowadzące do tarasów widokowych tak, by można było oglądać wodospad i wąwóz z każdej strony. Tuż obok znajduje się Dom Nad Wodospadem, który zaprasza na noclegi i do restauracji. Należy wspomnieć, że to nie jedyna atrakcja Międzygórza. Miasteczko samo w sobie wygląda jak wyjęte z bajki - tyrolski klimat na Dolnym Śląsku to dosyć niespotykana sprawa!

10. Muzeum Porcelany w Wałbrzychu (Ziemia Wałbrzyska)

muzeum porcelany wałbrzych

Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, najstarsza i najdłużej działająca instytucja kultury w mieście, to jedyny obiekt tej klasy na muzealnej mapie Polski. Jako Muzeum Porcelany obiekt działa od 2015 roku, będąc przykładem najciekawszej metamorfozy ekspozycyjnej na Dolnym Śląsku. Prezentuje swojej publiczności jedną z najbogatszych kolekcji historycznej porcelany śląskiej, m.in . pochodzącą z XIX-wiecznych fabryk wałbrzyskich, oraz starannie wyselekcjonowaną kolekcję porcelany z najważniejszych wytwórni europejskich. 

Muzealną ekspozycję stanowi kilka tysięcy obiektów, wystawa polskiej ceramiki z lat 50. i 60. XX wieku, galeria polskiego malarstwa współczesnego i cyklicznie organizowane wystawy czasowe. Edukacja w muzeum to całoroczne warsztaty kreatywne dla dzieci, zajęcia edukacyjne, spacery ze sztuką i wykłady.

Co zjeść na Ziemi Kłodzkiej? Polecane restauracje i smażalnie

restauracje ziemia klodzka

Wycieczka na Ziemię Kłodzką z pewnością zajmie Wam wiele godzin aktywnego zwiedzania. Prócz uciech dla ducha, pamiętać należy również o tym, żeby brzuch był pełny - wtedy zadowolenie z podróżowania będzie całkowite! W temacie restauracji również przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji - są to miejsca, które sami chętnie odwiedzamy. Lista ta będzie uaktualniać, jednak zaznaczamy, że pojawiać się będą tu miejsca, które z czystym sumieniem będziemy mogli Wam polecić.

Złoty Jar

Zloty Jar
Złoty Jar to ukryta w głębi lasu stuletnia willa, położona w Górach Złotych, nad Złotym Potokiem. Znajduje się tu restauracja z wyśmienitą kuchnią opartą na regionalnych produktach sezonowych. Na piętrze znajdują się pokoje do wynajęcia dla samotnie podróżujących i tych z rodziną, dla dużych ekip i małych grup, dla szkół i firm. To jednak nie są zwykłe pokoje - skrzypiące podłogi, zapach starego budynku, brak zasięgu w telefonie i wyjątkowe wnętrza czynią to miejsce magicznym. To nie hotel, to nie pałac, to nie luksusowe miejsce. To magiczna kryjówka od wszelkiego zła tego świata, z klimatem i duszą!

Przeczytaj także: Złoty Jar w Złotym Stoku

Złoty Pstrąg

zloty pstrag
Wędkowanie to bez wątpienia jedno z najbardziej relaksujących hobby - obcowanie w otoczeniu często dzikiej przyrody zawsze jest odprężające (no, może pod warunkiem, że akurat nie chce Cię zjeść cała chmara komarów). Wyobraź sobie piękny, słoneczny, letni dzień, mnóstwo zieleni, wodę i ciszę. I siebie pośród tych drzew, z wędką w ręku. Siedzisz nad czystym stawem. Po raz pierwszy nie musisz zostawiać dzieci w domu - możecie przyjechać tu razem.

One zajmą się sobą w parku zabaw, w których dostępne są dmuchańce, statek piratów, mini tyrolka i piaskownica. To jednak nie wszystko - frajdę sprawi im również obcowanie ze zwierzętami z wiejskiej zagrody. Dzieciaki będą miały okazję pogłaskać i przyjrzeć się z bliska kozom, kurom, królikom czy owcom fryzyjskim. A Ty dzierżąc dumnie wędkę (własną lub wypożyczoną na miejscu) skupiasz się na wyłowieniu ryby, która potem wyląduje na Twoim talerzu. 

Przeczytaj także: Łowisko i Karczma Złoty Pstrąg

Łowisko Raj Pstrąga

raj pstraga
Raj Pstrąga to najstarsza w województwie hodowla pstrąga, rodzinny lokal i teren rekreacyjny, gdzie możesz zatrzymać się by odpocząć z wędką w dłoni, uciec na chwilę od otaczającego Cię zabieganego świata, porozmawiać przy dużym stole z gospodarzami i spotkanymi właśnie ludźmi, a co najważniejsze - skosztować naturalnego, pozbawionego chemicznych dodatków jedzenia i cieszyć się chwilą oddechu w najbardziej zielonym, nieskażonym ludzką ręką obszarze Polski!

Specjalnie dla tych, którzy chcą zostać tu na dłużej, obok przygotowano Osadę Pstrąga, czyli kilka całorocznych, drewnianych domków.

Przeczytaj także: Raj Pstrąga - Goszów

Karkonosze - atrakcje turystyczne

karkonosze

Przenosimy się do Karkonoszy, to jeden z najbardziej rozwiniętych turystycznie regionów w Polsce. Do najpopularniejszych miejscowości (które poznaliście nieco wyżej) zaliczamy: Karpacz, Szklarską-Porębę czy Jelenią Górę. To jednak nie wszystkie miejscowości o których powinniście wiedzieć. Jeżeli jesteście poszukiwaczami atrakcji turystycznych zajrzyjcie jeszcze do innych, nieco mniejszych ale równie ciekawych miejscowości: Kowary, Przesieka czy Piechowice. Pozostając w temacie atrakcji turystycznych Karkonoszy, przygotowaliśmy dla Was listę - naszym zdaniem - najciekawszych atrakcji tego regionu.

Przeczytaj także: Karkonosze - odkryj 31 atrakcji turystycznych

1. Karkonoskie Tajemnice

karkonoskie tajemnice
Historia Ducha Gór zawsze fascynowała miłośników Karkonoszy. Gdy w 2011 roku na działce przy ul. Mickiewicza 1 w Karpaczu wykopano zagadkowy kostur, legenda odżyła ze zdwojoną siłą. Dokładnie w miejscu odnalezienia mistycznego przedmiotu powstało Niesamowite muzeum opowiadające bogatą historię tego regionu.

Całość ekspozycji mieści się w podziemiach, co nadaje zwiedzaniu dodatkowego smaku, wyostrzając zmysły i podkreślając magiczną historię Ducha Gór. Doskonale połączono tu historię z nowoczesnością, dzięki zastosowaniu najnowszych zdobyczy techniki, możemy zagrać na laserowej harfie czy stworzyć własną wizję Władcy Gór. 

Przeczytaj także: Karkonoskie Tajemnice - poznaj atrakcje Karkonoszy

2. Mała Japonia - Siruwia

Ogród Japoński Siruwia Mała Japonia - Karkonosze atrakcje
Mała Japonia - Ogród Japoński Siruwia to jedno z najciekawszych miejsc Karkonoszy. W każdym zakątku Małej Japonii czekają niezwykłe atrakcje, które musisz zobaczyć. Zachwycone będą zarówno osoby szukające relaksu i odpoczynku, jak i te, które poszukują wrażeń i nowych doświadczeń. Znajdziemy tam Wystawę “Samuraj - Rycerz dawnej Japonii”, Art Museum Bonsai, najwyższy plac zabaw dla dzieci na Dolnym Śląsku, wystawę lalek japońskich, a także japońską kawiarenkę, w której skosztujemy specjałów rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni.

W Małej Japonii odbywa się mnóstwo dodatkowych wydarzeń jak Festiwal Kwitnących Azalii, Festiwal Samurajów czy Festiwal Japońskiej Herbaty, które potrafią przenieść nas myślami właśnie do Japonii.

Przeczytaj także: Mała Japonia - Ogród Japoński Siruwia w Karkonoszach

3. Najwyższy Plac Zabaw na Dolnym Śląsku

Najwyższy plac zabaw na Dolnym Śląsku
Najmłodszych odkrywców i poszukiwaczy przygód zapraszamy do najnowszej atrakcji w Małej Japonii - Ogrodzie Japońskim Siruwia: nowoczesnego placu zabaw, który nie ma sobie równych. To najwyższy plac zabaw na Dolnym Śląsku! Na dzieci czeka 9 ponad 10-metrowych zjeżdżalni, linowe wieże wspinaczkowe, leżaki i plaża z białym piaskiem. Każdy mały amator przygód, który miał okazję korzystać z placu zabaw w Siruwii potwierdzi, że była to wspaniała przygoda!

4. Muzeum Sentymentów w Kowarach

Muzeum Sentymentów Kowary - atrakcje Karkonoszy
Muzeum Sentymentów to miejsce nietypowe podobnie jak jego nazwa. Dlaczego? Bo gromadzi nie tylko przedmioty z minionej epoki, ale również eksponaty niematerialne, czyli wspomnienia i sentymenty. Cofnij się w czasie o 30-40 lat i przypomnij sobie przedmioty znane Ci z kuchni Twojej babci, salonu rodziców czy też własnego pokoju. Przypomnij sobie jak wyglądała pralka “Frania”, ile rzeczy mieściło się w meblościankach obowiązkowych w każdym domowym salonie sprzed lat, jak szybko mieliła mięso maszynka montowana na blacie stołu czy jaką grubość miało pudło telewizora, który wyświetlał tylko w czerni i bieli.

A to tylko kropla w morzu eksponatów, spływających do Muzeum z całego regionu, pomieszczonych na ponad 400 metrach kwadratowych. Wizyta w Muzeum to moc wzruszeń, śmiechu i przywołanie wspomnień. Dla jednych to teleportacja do codzienności tamtych lat, dla innych całe dzieciństwo, a dla najmłodszych “prehistoria”.

Przeczytaj także: Muzeum Sentymentów w Kowarach - atrakcje Karkonoszy

5. Muzeum Klocków Lego w Karpaczu

Muzeum Klocków Lego Karpacz
Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego to największa ekspozycja klocków w Karpaczu i jedyne miejsce w Polsce wypełnione autorskimi efektami specjalnymi. Muzeum to dwa piętra niesamowitej zabawy oraz 80 interaktywnych przycisków i joysticków wprawiających w ruch makiety. Zapewniamy, że to wspaniała przygoda z klockami Lego dla małego i dużego! Choć oficjalnie nikt dorosły się do tego nie przyzna…

6. GIGANTEI - Park Ducha Gór

Gigantei Piechowice - atrakcje karkonoszy
Gigantei, czyli Karkonoski Park Ducha Gór to miejsce rodzinnej rozrywki, gdzie dzieci dadzą się ponieść fantazji z szalonym chemikiem i duchem gór Karkonoszem. Spacer alejkami to nie tylko spotkania z gigantycznymi owadami i strażnikami górskimi, ale i dawka wiedzy o Karkonoszach. Tutaj poznasz Karkonosze w nieco inny niż klasyczny sposób: zdobędziesz Śnieżkę, Skalny Stół i Pielgrzymy, zajrzysz do Śnieżnych Kotłów i zrelaksujesz się przy wodospadzie Kamieńczyka. Co prawda pomniejszonym, ale równie uroczym co ten oryginalny!

Przeczytaj także: Gigantei czyli z wizytą u Ducha Gór Karkonosza

7. Chata na głowie w Miłkowie

chata milkow
W Karkonoszach, a dokładniej w miejscowości Miłków nieopo­dal Karpacza, znajdziesz atrakcję, która przyprawi Cię o zawrót głowy. To jedyne takie miejsce na południu Polski, gdzie można obejrzeć świat odwrócony o 171 stopni. Do budynku wchodzi się przez okno szczytowe i spaceruje po suficie. Całość jest kompletnie wyposażo­na, dzięki czemu możecie poczuć, jak wyglądałoby życie, gdy wszystko dosłownie „stoi na głowie”. Dodatkowa atrakcja to chatka grawitacyjna. Wchodzisz do środka, rozsiadasz się wygodnie, aż nagle… dom zaczyna wirować wokół Ciebie! Chwila... a może to Ty będziesz się obracać? Zachęcamy Was do przeżycia tej przygody na własnej skórze.

Przeczytaj także: Chata na głowie w Miłkowie - atrakcje Karkonoszy

8. Siedlisko Pstrąga w Mysłakowicach

Siedlisko Pstrąga atrakcje Karkonosze
Siedlisko Pstrąga to kraina dobrego jedzenia i rozrywki. Przybywając na miejsce goście mogą odbyć spacer po dnie stawu wśród gigantycznych makiet ryb, skorzystać z łowiska (zapraszamy i zaawansowanych i początkujących!), a dzieci będą bawić się w parku dmuchanych zamków. Jednak najważniejsza część to oczywiście skosztowanie pstrąga z pieca, przygotowanego w oparciu o tajemniczą recepturę znaną tylko w Siedlisku Pstrąga w Mysłakowicach!

Przeczytaj także: Siedlisko Pstrąga w Mysłakowicach - atrakcje Karkonoszy

9. Spływy pontonami Berga

spływy pontonowe karkonosze berga
Spływy pontonowe po rzece Bóbr to atrakcja dla rodzin z dziećmi, grup szkolnych i świetny pomysł na wyjazdy firmowe. Głębokość wody waha się od 0,1 do 2 metrów, a na pokład pontonu wejść może od 3 do 10 osób. Spływ po pięknym parku krajobrazowym Doliny Bobru to smak prawdziwej przygody, a przede wszystkim relaksu w otoczeniu zachwycającej przyrody. Organi­zatorzy przygotowali do wyboru dwie trasy: krótsza ma 6 km, a jej przepłynię­cie zajmuje około 1,5 godziny – to do­godna propozycja dla rodzin z dziećmi. Dłuższa przygotowana została dla osób o nieco większej sprawności, trasa liczy 10 km, a jej pokonanie zajmuje około 2,5 godziny.

Przeczytaj także: Spływy pontonami Doliną Bobru - atrakcje Karkonoszy

10. Alpine Coaster w Karpaczu

alpine coaster kolorowa karpacz
Centrum Rekreacji i Sportu “Kolorowa” to dwa tory saneczkowe w samym centrum Karpacza. Ponad 1000 m zjazdu na bobslejowym torze alpejskim Alpine Coaster i Letnim Torze Saneczkowym jest gwarancją dobrej zabawy dla całej rodziny! Podjazd toru ma długość 240 metrów, zjazd - ponad 1000 metrów, a maksymalna do osiągnięcia prędkość to 35 km/h. Z toru saneczkowego korzystać można przez cały rok, bez względu na warunki pogodowe. W środku zmieszczą się dwie osoby o łącznej masie 170 kg. Czy to dzieci, czy dorośli - to rozrywka dla każdego!

11. Park Rozrywki Esplanada

Esplanada - atrakcje Karkonoszy
Rodzinny Park Rozrywki Esplanada to atrakcje dla dużych i małych przez cały rok w centrum Szklarskiej Poręby! Wśród atrakcji znajdziemy m.in. ponad 500 m zjazd między drzewami kolejką grawitacyjną Alpine-Coaster, 12-metrową wieżę emocji, na której podczas spadania można poczuć stan nieważkości, tory do mini golfa, a dla najmłodszych Labirynt i Ogród Dmuchańców z torami przeszkód, zjeżdżalnią, suchym basenem, ślizgawkami i górką wspinaczkową. Dzieci mogą się ścigać również na elektrycznych samochodach i motorach, a także wsiąść do strzelających laserową wiązką pontonów czy na symulator Rodeo. Na miejscu czekają też napoje, desery i regionalne piwa serwowane na tarasie z widokiem na Karkonosze.

12. Muzeum Przyrodnicze Jelenia Góra

muzeum przyrodnicze jelenia góra
Dzisiejsze Muzeum mieści się w budynku dawnego Klasztoru Cystersów. Powstało w oparciu o dawne zbiory przyrodnicze rodu Schaffgotschów. Największa część ekspozycji zaprezentowana jest w formie efektownych, nowoczesnych dioram, przedstawiających fascynujący świat przyrody. Nazwa muzeum jest jednak nieco myląca, bo oprócz przyrodniczych ciekawostek można dowiedzieć się więcej o historii regionu. Jeśli więc masz ochotę na przyrodniczą podróż - obejrzeć z bliska spreparowane zwierzęta, poznać geologię okolicy, porównać wielkości jaj różnych ptaków czy zachwycić się prawdziwymi rogami i porożami zwierząt to zapraszamy do jedynego w okolicy Muzeum Przyrodniczego!

13. Kajakiem po Bobrze

kajakiem po bobrze
Spływy kajakowe w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru to idealny sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu na łonie natury. Kajakiem po Bobrze to wypożyczalnia najlepszej jakości sprzętu i gwarancja profesjonalnej obsługi. Daj się porwać w Dolinie Bobru! Są trzy opcje spływu (Nielestno-Marczów, Nielestno-Dębowy Gaj, Nielestno-Lwówek Śląski), różniące się długością i czasem spływu. W spływie mogą uczestniczyć również dzieci - do przemyślenia jeśli chodzi o planowanie rodzinnego weekendu!

Góry Izerskie - atrakcje turystyczne

Góry Izerskie to pasmo górskie w Sudetach Zachodnik, położone na polsko-czeskim pograniczu. To jeden z wciąż na nowo odkrywanych zakamarków na terenie Dolnego Śląska. Najwyższym szczytem jest Wysoka Kopa, która położona jest na wysokości 1126 m n.p.m. Najbardziej znanym miastem jest tu Świeradów-Zdrój i jest on często wybieranym kierunkiem dla trurystów poruszających się w tym regionie. Góry Izerskie to przede wszystkim liczne, ciekawe szlaki turystyczne i rowerowe. Zimą to prawdziwe królestwo nart biegowych. Przygotowano tu dla nich liczne trasy, które zachwycają szczególnie podczas zimowej scenerii.

Sky Walk czyli spacer w chmurach

sky walk świardów-zdrój
Sky Walk to najwyższa wieża widokowa w Polsce! Sky Walk Świeradów-Zdrój zaprowadzi Cię na wysokość 62 metrów. Zachwycająca konstrukcja jest uzupełniona o edukacyjne, kulturowe i ekstremalne elementy, które napotkasz w trakcie spaceru po kładce o długości 850 metrów. Jeśli mało nam w życiu adrenaliny to na szczycie Sky Walka zamontowano siatkę, na którą można wejść i szklany balkon, po wejściu na który mamy wrażenie jakbyśmy unosili się w powietrzu! A jeśli po spacerze na górę nie chce nam się schodzić, to w kilka sekund możemy zjechać na dół 105 metrową zjeżdżalnią.

Przeczytaj także: Sky Walk w Świeradowie-Zdroju

Wycieczki z psem po Dolnym Śląsku

podroze z psem
Często planując wyjazdy, właściciele czworonogów zastanawiają się, czy będą mogli zwiedzać konkretne obiekty - muzea, parki narodowe, zamki, pałace. To istotne, gdy chcemy wyjechać z psem. Dobrą informacją jest fakt, że coraz więcej obiektów turystycznych otwiera się na psiego podróżnika. A jeżeli planujemy wycieczkę po Dolnym Śląsku? Gdzie wybrać się z czworonogiem? Przygotowaliśmy dla Was propozycję kilku ciekawych miejsc.

Jeśli temat psich wycieczek mocno Was zainteresuje, zajrzyjcie do artykułu Gdzie na Dolny Śląsk z psem? 16 pomysłów na wycieczki z czworonogiem

Wycieczki szkolne na Dolnym Śląsku

informator szkolny wiosna 2023
Wycieczka szkolna nie musi być nudna i kojarzyć się z mało interesującymi dzieci zabytkami i muzeami. Pokażemy, gdzie warto pojechać, aby ciekawie spędzić szkolną wycieczkę. Wszystkie nasze propozycje dotyczące wycieczek szkolnych zebraliśmy w Informatorze Szkolnym - znajdziecie w nim wycieczki na terenie Dolnego Śląska, Opolszczyzny, Śląska oraz Małopolski. Jesteśmy pewni, że znajdziecie w nim miejsca, które przypadną Wam do gustu.

Zobacz także: 60 pomysłów na wycieczkę szkolną

Noclegi na Dolnym Śląsku

noclegi Dolny Śląsk

Szukasz noclegu na terenie Dolnego Śląska? Warto skorzystać ze sprawdzonych i bezpiecznych metod rezerwacji. Z pomocą przychodzi wyszukiwarka Booking.com, dzięki której wybierzecie nocleg skrojony na miarę. Szukacie apratamentu? A może hotelu z pełnym wyżywieniem? A może jesteście wielbicielami kontaktu z naturą i szukacie agroturystyki? Sprawdźcie koniecznie!

Nie wiesz jak rezerwować? Przeczytaj: Booking.com - jak bezpiecznie rezerwować nocleg?

Dolny Śląsk - do zobaczenia!

karkonosze

Region Dolnego Śląska to naprawdę idealne miejsce na spędzenie wakacji, weekendu, a także wycieczki szkolnej czy obozu sportowego. Oprócz zabytków i obcowania z historią, znajdziecie tu również przepiękne widoki i niezapomniane przeżycia. Zapraszamy do Dolnego Śląska!

ulotka ziemia kłodzka 2023

Przeczytaj także:

Booking.com - jak oszczędzić i zarezerwować nocleg? Poradnik dla turysty 2022

ZIEMIA KŁODZKA - ATRAKCJE KTÓRE MUSISZ ZOBACZYĆ

KARKONOSZE - ATRAKCJE TURYSTYCZNE

WROCŁAW - ATRAKCJE, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ

ATRAKCJE ZIEMI WAŁRZYSKIEJ - POZNAJ JE Z NAMI

Powiązane artykuły

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024