Blog - Karkonosze

Weekend w Szklarskiej Porębie - co warto zobaczyć? Pomysły na weekendowy wypad do Szklarskiej Poręby

Weekend w Szklarskiej Porębie

Szklarska Poręba to jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości w południowej części Dolnego Śląska obok Karpacza czy Świeradowa-Zdroju. Jest położona w Karkonoszach - mówi się, że to stolica tych gór. Turystów przyciąga do siebie całym szeregiem atrakcji - zarówno szlaków górskich, wodospadów, muzeów, zabytków czy miejsc stworzonych z myślą o dzieciach.

Zimą do Szklarskiej Poręby przyjeżdżają ci, którzy kochają narty i deski snowboardowe, a latem ci, którzy wolą wędrowanie po szlakach Karkonoskiego Parku Narodowego. Szklarska Poręba to miasto dla każdego - coś dla siebie znajdą amatorzy aktywnego wypoczynku, miłośnicy statecznego odkrywania ciekawych miejsc, rodziny z dziećmi.

Jeśli wybieracie się na weekend do Szklarskiej Poręby i szukacie ciekawych atrakcji zachęcamy do zapoznania się z naszą listą najciekawszych weekendowych miejsc w mieście. Są na niej zarówno atrakcje przyrodnicze dla aktywnych, atrakcje typowo dla dzieci i miejsca, które z chęcią odwiedzają seniorzy lub ci, którym kondycja nie pozwala na długie, górskie wędrówki. To co, jesteście gotowi, by poznać najciekawsze atrakcje na weekend w Szklarskiej Porębie? Zapraszamy więc do lektury!  

  

SPIS TREŚCI:

Wodospad Kamieńczyka - weekend w Karkonoszach

wodospad kamienczyk

Proszę Państwa, oto król. Prawdziwa duma i jedna z najważniejszych atrakcji nie tylko Szklarskiej Poręby, ale i całych Karkonoszy. Wodospad Kamieńczyka to najwyższy wodospad po polskiej stronie tych gór i z pewnością najchętniej odwiedzany. 27-metrowa kaskada, spadająca do Wąwozu Kamieńczyka robi wręcz piorunujące wrażenie, szczególnie, gdy wody jest dużo, najczęściej po obfitych opadach.

Wodospad znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, do którego aby wejść, trzeba zakupić bilet. Co więcej, aby podziwiać go z bliska konieczne jest zakupienie dodatkowego biletu. Zanim wejdziecie na metalowy mostek, łączący kasy i punkt, z którego najbliżej podziwiać można spadającą wodę konieczne będzie także założenie kasku, który dostaniecie wraz z zakupionym biletem.

Bezpieczeństwo przede wszystkim, ale tuż po nim jest chęć zanurzenia się w naturze, w oszałamiających widokach, w górskim, dzikim klimacie… Do wodospadu można dojść na dwa sposoby, z centrum Szklarskiej Poręby przez Ski Arenę Szrenica lub z parkingu przy Szosie Czeskiej. Obie trasy to mieszanka z jednej strony dość prostych odcinków, a z drugiej odcinków usłanych śliskimi kamieniami.

Ułatwienie dla zwiedzających - meleksy do Wodospadu Kamieńczyka

44c34ab9 5536 43c5 894c bfc275dda146

Ci, którzy z jakiegoś powodu nie mogą pozwolić sobie na około godzinną wspinaczkę mogą skorzystać z przejazdu ekologicznymi meleksami. To duże ułatwienie dla dzieci, seniorów lub tych, którzy mają problemy z kondycją, a nie chcą rezygnować z takich widoków.

Więcej o melexach w Szklarskiej Porębie dowiecie się TUTAJ.

Wodospad Szklarki - weekend w Szklarskiej Porębie

wodospad szklarki

Skoro wiemy już nieco o Wodospadzie Kamieńczyka warto przybliżyć drugi pod względem wysokości wodospad w Karkonoszach - Wodospad Szklarki. Spadająca z nieco ponad 13 metrów kaskada właściwie znajduje się między Szklarską Porębą a Piechowicami. Jadąc główną ulicą - ulicą Jeleniogórską - ujrzycie parking - stąd trasa pod sam wodospad to już tylko 400 metrów.

DOM WCZASOWY TOPAS SZKLARSKA PORĘBA

Z tego też względu Wodospad Szklarki jest zdecydowanie bardziej dostępnym i łatwiejszym do odwiedzenia wodospadem niż jego wyższy brat. Stąd też często odwiedzają go rodziny nawet z małymi dziećmi. Do Wodospadu Szklarki wiedzieć też inny szlak, z centrum Szklarskiej Poręby - jest to szlak dłuższy i nieco bardziej wymagający. Tuż obok wodospadu znajduje się schronisko PTTK “Kochanówka”, gdzie możecie odpocząć czy posilić się przed dalszą wędrówką.

A możliwości i planów na dalsze zwiedzanie może być sporo - dojdziesz stąd szybko na platformę widokową Złoty Widok czy też do schroniska “Pod Łabskim Szczytem”. Ale po kolei…

Szrenica i Hala Szrenicka - wyciąg krzesełkowy   

szklarska

Obok obydwu wodospadów, kolejnym obowiązkowym i chętnie odwiedzanym przez turystów punktem jest Szrenica (1362 m n.p.m.), do której dojść można szlakiem przez Wodospad Kamieńczyka. Szlak jest raczej prosty (spota część trasy to po prostu betonowy chodnik), choć wiadomo, że każda górska wędrówka wymaga nieco wysiłku. W okolicach znajdują się dwa schroniska “Na Hali Szrenickiej” i “Szrenica”.

Mimo tego, że Szrenicy daleko do alpejskich rozmiarów, to w jej obrębie panuje alpejski klimat. Utrzymująca się tutaj długotrwale pokrywa śnieżna stwarza świetne warunki narciarskie (O Szrenica Ski Arenie przeczytasz pod koniec artykułu). Z powodu tego, że znajduje się tu stok narciarski, przy jego dolnej stacji działa wyciąg krzesełkowy, który zdecydowanie ułatwia dotarcie na szczyt Szrenicy ze Szklarskiej Poręby. 

baner mala japonia

Łabski Szczyt i Schronisko “Pod Łabskim Szczytem”  

Łabski Szczyt (1471 m n.p.m.) i schronisko, które leży nieco niżej (1168 m n.p.m.) tworzą nierozerwalną całość. Do schroniska dojdziesz, idąc wzdłuż potoku Szklarka (tak, to ten od wodospadu!). Schronisko jest jednym z najstarszych tego typu budowli w górach (pochodzi z XVII-tego wieku!) i ze względu na to, że w jego miejscu krzyżują się szlaki turystyczne, jest świetną bazą wypadową.

Można dojść stąd na Szrenicę, Samotnię czy Śnieżkę, choć dwa ostatnie szlaki wymagają już nieco więcej czasu i kondycji. Ze względu na to, że schronisko zasilane jest na agregat, nie zawsze jest tam dostęp do prądu. Nocleg w takim miejscu polecamy więc tylko tym, którzy gotowi są na przeżycie prawdziwej, górskiej przygody!    

Wysoki Kamień

wyoski kamien

Wysoki Kamień (1058 m n.p.m.) to jeden z najpopularniejszych punktów widokowych na Karkonosze i Góry Izerskie - można tu dość łatwo dojść ze stacji Szklarska Poręba Górna. Na szczycie Wysokiego Kamienia stoi wybudowane niedawno prywatne schronisko, w którym można posilić się przed dalszą wędrówką i odpocząć po trudach wspinaczki. Już niedługo będzie można tam nocować - sądzimy, że nocleg w takim miejscu będzie nie lada przeżyciem!  

Czarna Góra   

Czarna Góra (nie mylić z Czarną Górą w Masywie Śnieżnika!) ma 965 metrów wysokości nad poziomem morza i można dość do niej żółtym szlakiem z Zakrętu Śmierci lub czerwonym Głównym Szlakiem Sudeckim ze Szklarskiej Poręby. To mniej odwiedzany, a przez to bardziej kameralny szczyt - polecamy dla tych, którzy cenią sobie dzikość!   

Śnieżne Kotły - szlak   

Dla wielu turystów, nawet dla karkonoskich wyjadaczy Śnieżne Kotły to najpiękniejszy zakątek Karkonoszy. Dwa polodowcowe cyrki, czyli Mały i Wielki Śnieżny Kocioł bezapelacyjnie zachwycają swoją potęgą. Ich dna wypełnione są wodą - powstały w ten sposób Śnieżne Stawki.

Śnieżne Kotły łatwo rozpoznać też po charakterystycznej wieży przekaźnikowej. Do Śnieżnych Kotłów można dojść podczas tej samej wędrówki do wycieczka na Szrenicę lub idąc szlakiem, prowadzącym przez schronisko “Pod Łabskim Szczytem”. Niezależnie od tego, którą trasę wybierzecie, obiecujemy, że będzie warto! Ze Śnieżnych Kotłów jak na dłoni widać nie tylko Karkonosze, ale i Kotlinę Jeleniogórską. Widoki - nie ma tu ani grama przesady - zapierają dech w piersiach!     

Zakręt Śmierci - warto sprawdzić

Pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem Zdrój, na Drodze Sudeckiej, na wysokości 775 m n.p.m. znajduje się niezwykły wiraż, zwany Zakrętem Śmierci. Bardzo ostry, a przez to niebezpieczny zakręt w wielu przypadkach doprowadzał do wypadków, które kończyły się tragicznie zwłaszcza dlatego, że za drogą znajduje się głęboka przepaść. Zakrętu Śmierci nie należy się bać mimo jest budzącej grozę nazwy - wystarczy zachowanie bezpieczeństwa i rozwaga w pokonywaniu tego typu dróg.

Przy Zakręcie Śmierci znajduje się platforma widokowa - a trzeba przyznać, że roztaczająca się stąd panorama jest… zabójczo piękna!    

baner karkonosze 2023

Formacje skalne: Chybotek, Trzy Świnki, Końskie Łby, Paciorki, Twarożnik, Krucze Skały

Karkonosze to również ciekawe formacje skalne. Jedną z najbardziej popularnych jest Chybotek, znajdujący się tuż obok Złotego Widoku (opisanego punkt niżej). Ważąca kilkadziesiąt ton skała łatwo daje się wprowadzić w ruch - i jeszcze nigdy nie upadła! Żeby to zrobić musimy jednak wiedzieć, których punktów dotknąć - polecamy doszkolić się w tym zakresie! ;)

Inne popularne grupy skał to Trzy Świnki i Końskie Łby, które znajdziecie w drodze na Szrenicę, Paciorki na zboczu Śmielca, Twarożnik, położony między Szrenicą a Sokolnikiem czy też Krucze Skały, w okolicy których ma swój początek szlak na Wodospad Kamieńczyka. Odwiedzenie poszczególnych skałek będzie więc dodatkiem do wycieczki w inne ciekawe miejsca Szklarskiej Poręby.   

Złoty Widok - relaks z widokiem na panoramę Karkonoszy

Złoty Widok to - jak nazwa wskazuje - naprawdę złoty widok! Z wyremontowanej niedawno platformy rozciągają się widoki na jedną z najpiękniejszych panoram nie tylko w Karkonoszach, ale i całych Sudetach. Na turystów czekają drewniane leżaki, ławki i stoły, przy których można na przykład odpocząć albo coś zjeść, delektując się widokiem na okolicę. Kilkaset metrów dalej znajduje się kolejna atrakcja z naszej listy, czyli…   

Wlastimilówka    

Niedaleko Złotego Widoku stoi Wlastimilówka, czyli dom Wlastimila Hofmana, słynnego malarza, którego dzieła podobne są do tych autorstwa Jacka Malczewskiego. To właśnie we Wlastimilówce, czyli drewnianej chatce, w której żył i tworzył Hofman dziś urządzane jest muzeum poświęcone jego osobie. Obecnie chata jest w remoncie, ale we wrześniu 2024 ma nastąpić jej oficjalne otwarcie.

Tymczasem zapraszamy do domu Hauptmannów - innych artystów, żyjących niegdyś w Szklarskiej Porębie. Tam właśnie tymczasowo podziwiać można wystawę dzieł Hofmana. Wszystkich wrażliwych na sztukę oczywiście zapraszamy!   

Leśna Huta       

lesna huta

Jeśli jeszcze nie wiecie skąd wzięła się nazwa miasta Szklarskiej Poręby, to nic straconego - jak się domyślacie, chodziło o szkło. To właśnie ono od wielu lat tworzy szklarską tradycję, którą dziś kontynuuje Leśna Huta. Rodzinna huta szkła to nie tylko fabryka - to przede wszystkim miejsce z historią i duszą, zaklętą w szklanych, fantazyjnych naczyniach.

W Hucie możecie z bliska przyjrzeć się procesowi powstawania naczyń, wazonów, szklanych ozdób w przeróżnych kolorach i kształtach. Można też samemu spróbować swoich sił w szklarstwie podczas warsztatów z formowania szkła, warsztatów zdobienia szkła lub warsztatów malowania bombek. Płynna masa szklana, której temperatura sięga 1200 stopni Celsjusza w pierwszej chwili brzmi dość przerażająco, ale czujne oko profesjonalnego hutnika pozwoli Wam wyrzeźbić z niej prawdziwe dzieło sztuki!          

Muzeum Ziemi JUNA   

DSC 4426 copy 1

Muzeum Ziemi JUNA, a właściwie Muzeum Ziemi i Strażnica Walońska to 350 metrów kwadratowych wystawy poświęconej barwnej, niezwykłej kolekcji minerałów, które niegdyś stanowiły najcenniejszy łup walońskich poszukiwaczy. Wystawa zaprezentowana jest tak, by nie tylko móc zachwycać się wyglądem tych małych dzieł sztuki stworzonych przez naturę, ale i by móc czerpać mineralogiczną wiedzę.

W trakcie wizyty w Muzeum Ziemi JUNA odkryjecie, co błyszczy w sudeckich potokach i zobaczycie niezwykłą kolekcję (nie tylko) lokalnych minerałów. Czeka Was także gra na Wielkim Bębnie Paradnym, a także lekcja o tym, czym zajmowali się alchemicy i laboranci.

Na dzieci czekają warsztaty “Co w skałach siedzi?”, podczas których mogą dowiedzieć się, jak odnaleźć okruchy złota w piasku rzecznym czy jak dokonać preparacji minerałów za pomocą młotka i przecinaka. Każdy uczestnik warsztatów otrzyma okulary ochronne, fartuchy i potrzebne narzędzia po to, by wydobyć kamienie ozdobne, zamknięte w specjalnych kulach.      

Kuligi, dorożki i melexy w Szklarskiej Porębie    

kuligi szklarska poręba

Wiedzieliście, że tradycja organizowania kuligów sięga XVI wieku? Już wtedy szlachta bawiła się, jeżdżąc po śniegu saniami, ciągniętymi przez konie. Dziś tradycję tą kontynuuje się w Szklarskiej Porębie, kiedy to zimą firma Koń-Rad organizuje zimowe kuligi, zakończone pieczeniem kiełbasek na ognisku. Zwiedzanie Szklarskiej Poręby w takiej formie to nieopisana frajda - w kuligach chętnie biorą udział i dzieci i dorośli.

Miasto właściwie przez całą zimę przykryte jest białym puchem, dlatego pogoda jest tutaj pewniakiem. Trasa kuligu wiedzie przez malownicze leśne ścieżki, oblepione śniegiem - możemy więc podziwiać piękne krajobrazy, a przy tym cieszyć się czystym, górskim powietrzem.

Tych, którzy nie są pewni moralnych aspektów takiej rozrywki uspokajamy: konie traktowane są tu jak członkowie rodziny, a obowiązujące określone limity dotyczące ilości jednorazowego przewozu osób sprawiają, że zwierzęta nie są przeciążone pracą. Tak więc bez obaw i bez wyrzutów sumienia polecamy tę formę zwiedzania Szklarskiej Poręby!      

Muzeum Mineralogiczne       

2

Szklarska Poręba to dla poszukiwaczy minerałów niezwykłe miejsce - to właśnie dlatego osiedli tu Walonowie! Skarby ziemi podziwiać można w Muzeum Mineralogicznym, gdzie zgromadzono ponad 3 tysiące eksponatów z różnych krańców świata, nie tylko w okolic Karkonoszy. Na wystawach znajdziecie różnobarwne minerały, skamieniałości sprzed tysięcy lat, a nawet autentyczny meteoryt - fani kosmosu będą zachwyceni!

W gablotach podziwiać można unikatowe okazy minerałów znalezione po polskiej i czeskiej strony Karkonoszy. Dodatkowo na terenie muzeum stworzono “las karboński”, czyli skamieliny drzew, które rosły tu przed 300 milionami laty. Wizyta w Muzeum to również ciekawa przygoda dla fanów dinozaurów! To za sprawą skamieniałości i fragmentów szkieletów dinozaurów, ich jaj i skamielin innych zwierząt jak trylobity czy najstarszych śladów życia na ziemi - stromatolitów. Takiej dawki wiedzy nie można przeoczyć.   

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów

Bracia Hauptmannowie byli wybitnymi niemieckimi pisarzami przełomu XIX i XX wieku. To właśnie Szklarska Poręba stała się ich ostoją. Dom, a właściwie willa, w których powstawały najbardziej znane dzieła pisarzy dziś jest jednym z oddziałów Muzeum Karkonoskiego.

W środku obejrzeć można wystawę dotyczącą wyrobu szkła, z którego tereny Karkonoszy i Szklarskiej Poręby słyną od niepamiętnych czasów, a także wystawę poświęconą twórczości braci Hauptmannów, którym to dziś zawdzięczamy “Księgę Ducha Gór”. Do końca września 2024 roku w domu Hauptmannów znajduje się też wystawa czasowa pt. Wlastimilówka u Hauptmannów, o której pisaliśmy już wcześniej.     

Atrakcje dla dzieci w Szklarskiej Porębie

Szklarską Porębę wyjątkowo często odwiedzają także rodziny z dziećmi. Zimą ściąga je tam wszechobecny śnieg - dzieciaki kochają śnieżne szaleństwo na stokach, zjeżdżając na nartach czy sankach. Dzieci z chęcią pokonują też karkonoskie szlaki - zdobycie szczytu górskiego to dla nich zawsze powód do dumy i wielka satysfakcja. Jednak w Szklarskiej Porębie powstało też kilka miejsc, dedykowanych tylko dzieciom. Oto one!     

Wystawa Klocków LEGO Brick City  

brick city szklarska poręba

Klocki LEGO od lat są jedną z najchętniej używanych przez dzieci zabawek - z tego względu w Szklarskiej Porębie powstała wystawa stworzona z tysięcy klocków, ułożonych w różne scenki. W dodatku scenki przedstawiające historię regionu - zapomniane zajęcia dawnych mieszkańców gór. Zbudowani z klocków Walonowie, kowale, laboranci czy kurzacy - tego nie znajdziecie nigdzie indziej w Polsce!

Wystawa jest interaktywna - wizualne efekty i zaawansowane techniki modelarskie sprawią, że każde dziecko na długo zapamięta wizytę w Brick City. Zapewniamy, że to wspaniała przygoda z klockami Lego dla małego i dużego! Choć oficjalnie nikt dorosły się do tego nie przyzna… ;)

Park Linowy Trollandia     

Park Linowy Trollandia Szklarska Poręba

W samym centrum Szklarskiej Poręby, w parku miejskim znajduje się Trollandia - park linowy, gdzie wśród drzew zamontowano system platform i przeszkód. W parku bawić się mogą dzieci już od 3 roku życia, a kolejne trasy “Dzielny Skrzat”, “Ole Trole”, “Spacer Włóczykija” i “Leśna Tułaczka” różnią się od siebie stopniem trudności i ilością przeszkód do pokonania.

Zanim turysta wejdzie na którąkolwiek z tras zostaje przypięty do asekuracyjnej liny, która jest odpinana dopiero na mecie. Dlatego nawet ci, którzy mierzą się z lękiem, często ryzykują i… często wracają, bo wiedzą, że to nie tylko świetna, ale i bezpieczna zabawa. To jak, jesteście chętni na spacer kilka metrów nad ziemią?  

Park Rozrywki Esplanada      

Esplanada Szklarska Poręba

Rodzinny Park Rozrywki Esplanada to atrakcja dla dużych i małych, dostępna przez cały rok, podobnie jak Trollandia w samym centrum Szklarskiej Poręby, przy stacji Szklarska Poręba Górna. Wśród atrakcji znajdziemy m.in. ponad 500 m zjazd między drzewami kolejką grawitacyjną Alpine-Coaster, 12-metrową wieżę emocji, na której podczas spadania można poczuć stan nieważkości, tory do minigolfa, a dla najmłodszych Labirynt i Ogród Dmuchańców z torami przeszkód, zjeżdżalnią, suchym basenem, ślizgawkami i górką wspinaczkową.

Dzieci mogą się ścigać również na elektrycznych samochodach i motorach, a także wsiąść do strzelających laserową wiązką pontonów czy na symulator Rodeo. Atrakcji jest tyle, że spokojnie można spędzić tam nawet kilka godzin! Na miejscu czekają też napoje, desery i regionalne piwa serwowane na tarasie z fenomenalnym widokiem na górskie szczyty Karkonoszy.  

Atrakcje dla aktywnych w Szklarskiej Porębie

Szklarska Poręba to bez dwóch zdań idealne miejsce dla aktywnych turystów. Szlaki górskie, dostępne przez cały rok (z drobnymi wyjątkami) to jedno, ale miasto przyciąga też zimowych turystów, poszukujących idealnych warunków do uprawiania zimowych sportów. Szczególnie chętnie odwiedzanymi są dwa miejsca.      

Polana Jakuszycka      

Polana Jakuszycka to idealne miejsce na uprawianie narciarstwa biegowego, doceniane przez turystów, którzy w tym celu przyjeżdżają tu z całej Polski. Nie trzeba mieć własnego sprzętu - w sąsiedztwie działają wypożyczalnie nart, kijków i butów narciarskich, a dla tych, którzy chcą zacząć przygodę z biegówkami pod okiem profesjonalisty, istnieje możliwość odbycia szkolenia z instruktorem jazdy na nartach biegowych. Na Polanie Jakuszyckiej są organizowane imprezy sportowe jak Bieg Piastów czy Puchar Karkonoszy w narciarstwie biegowym. Jeśli jeszcze nie mieliście do czynienia z tym sportem, warto nadrobić zaległości! Biegówki są dobre dla każdego, a korzyści, jakie płyną z uprawiania narciarstwa biegowego jest wiele.   

Szrenica Ski Arena

Pisaliśmy o Szrenicy w kontekście górskich wędrówek, ale nie wspomnieliśmy o tym, że na Szrenicy znajduje się popularna stacja narciarska! Turyści korzystać mogą z 12 kilometrów nartostrad o różnym stopniu trudności - zjeżdżać mogą i dzieci i dorośli! Na miejscu są wypożyczalnie sprzętów, parkingi, wspomniany już wyciąg i punkty gastronomiczne - z powodzeniem można spędzić tu cały dzień, zachwycając się alpejskim klimatem, śniegiem i ruchem na świeżym powietrzu. W sam raz także na wypad z rodziną!   

Gdzie najlepiej zaparkować samochód w Szklarskiej Porębie? Parking, informacje

Jeśli przyjeżdżacie do Szklarskiej Poręby samochodem konieczne będzie znalezienie parkingu. Miejskie parkingi jak ten przy ul. Turystycznej obok Netto i ul. Uroczej 5 (przy dolnej stacji wyciągu na Szrenicę), przy ul. Jeleniogórskiej (przy wjeździe do Szklarskiej Poręby), przy ul. Kilińskiego 8, Prusa i Mickiewicza są parkingami płatnymi. Prywatne parkingi płatne znajdują się przy ul. 1 Maja 7 (przy sklepie spożywczym KAJA), przy ul. 1 Maja obok sklepu Lewiatan oraz przy ul. Jedności Narodowej przy skrzyżowaniu z drogą na Świeradów-Zdrój.     

Pozostałe atrakcje w pobliżu Szklarskiej Poręby    

Jeżeli zwiedzicie już wszystkie atrakcje w Szklarskiej Porębie, warto wybrać się na odkrywanie równie ciekawej okolicy! Poniżej przedstawiamy Wam kilka pomysłów na atrakcje niedaleko Szklarskiej Poręby.

Huta Julia w Piechowicach   

Huta Szkla Julia

W Piechowicach, rzut kamieniem ze Szklarskiej Poręby znajduje się kultowa już Huta Szkła Kryształowego Julia. To jeden z niewielu tego typu obiektów, który nieustannie od 150 lat, do dzisiejszych czasów zajmuje się produkcją szkła kryształowego. Turyści mogą zwiedzić hutę, przy okazji obserwując pracę szklarzy, a także wziąć udział w warsztatach zdobienia szkła. To ciekawe doświadczenie zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

W budynku działa też interaktywne centrum edukacyjno - historyczne “Krystalium”, w którym znajdziecie odpowiedź na wiele pytań, dotyczących tego niezwykłego surowca.   

Miasto Karpacz i jego atrakcje - Śnieżka, Kościół Wang, Samotnia

karpacz atrakcje

Karpacz określany jest jako druga stolica Karkonoszy - obok Szklarskiej Poręby rzecz jasna. To, podobnie jak Szklarska Poręba, miejsce rozpoczęcia szlaków - z Karpacza dojdziemy na Śnieżkę, do kultowych schronisk jak Samotnia czy Strzecha Akademicka, do Białego Jaru. W Karpaczu znajduje się też najsłynniejszy drewniany kościół w Polsce - Świątynia Wang, przywieziona tu z Norwegii oraz Dziki Wodospad, który w rzeczywistości wcale taki dziki nie jest (ale piękny i warty zobaczenia już tak!).   

Jelenia Góra  

Niedaleko Szklarskiej Poręby leży też Jelenia Góra - największe miasto tej części regionu, które do zaoferowania ma także ciekawe atrakcje - uzdrowiskowe Cieplice, położony na urwisku skalnym Zamek Chojnik czy też pobliskie zjawiskowo położone schronisko - Perła Zachodu w Siedlęcinie.  

I to już wszystkie miejsca na weekend w Szklarskiej Porębie i jej najbliższych okolicach, które chcieliśmy Wam dziś przedstawić. Mamy nadzieję, że wybraliście wśród nich te, które spełnią Wasze oczekiwania. Życzymy zatem udanego pobytu w Szklarskiej Porębie i wspaniałego weekendu. Do zobaczenia! 

MAPA ATRAKCJI KARKONOSZY

 

Powiązane artykuły

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024