fbpx

Blog - Ziemia Klodzka

Ziemia Kłodzka – które miejscowości warto odwiedzić?

Miejscowości Ziemi Kłodzkiej

Miejscowości Ziemi Kłodzkiej - które warto odwiedzić?

Ziemia Kłodzka to magiczny region, położony na terenie Dolnego Śląska. Jeśli wybieracie się tu na urlop, bądź weekendowy wyjazd, powinniście poznać miejscowości turystyczne, które z pewnością dostarczą Wam mnóstwa atrakcji.  Wybór miejscowości nie jest przypadkowy. Znajdziecie tu miejsca, które słyną z turystyki oraz te mniejsze miejscowości, w których zaznacie ciszy i spokoju.

Przygotowaliśmy dla Was spis miast i miasteczek – począwszy od Kłodzka, po Polanicę-Zdrój, Kudowę-Zdrój, Stronie Śląskie, Duszniki-Zdrój oraz Międzygórze. Wśród przygotowanej przez nas listy z pewnością odnajdziecie miejsce, które Was zainteresuje.

Postaramy się również przedstawić Wam atrakcje, które czekają na Was w tych miejscowościach. Zapraszamy do lektury!

Kłodzko

48325964 m

Kłodzko leży w wojewódzkie dolnośląskim i jest głównym miastem ziemi kłodzkiej. Pierwsze historyczne wspomnienia tego miasta sięgają roku 981. Na terenie Kłodzka znajdują się liczne renesansowe, barokowe i klasycystyczne zabytkowe kamieniczki. Ale główne zabytkowe budowle mieszczą się Wyspie Piasek, która położona jest w centralnej części miasta pomiędzy korytem Nysy Kłodzkiej a kanałem Młynówka. Z miastem wyspa połączona jest dziewięcioma mostami. Jednym z nich jest zabytkowy gotycki most św. Jana nad Młynówką przypominający most Karola w Pradze. Największą budowlą na wyspie jest kościół Matki Bożej Różańcowej. Najbardziej znaną budowlą w Kłodzku jest Twierdza Kłodzko z której rozciąga się widok na panoramę miasta. Oprócz twierdzy inne atrakcje tego miejsca to Podziemna Trasa Turystyczna oraz Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Wartym odwiedzenia jest również Minieuroland Kłodzko.

Przeczytaj także: Kłodzko - co warto zobaczyć? Atrakcje turystyczne 2022

Radków

untitled 16

To gmina przyjazna seniorom i rodzicom z dziećmi. Zaznacie tu błogich chwil wytchnienia z dala od zgiełku miasta, a przy tym nie będziecie się nudzić. Latem czekają tu na Was piękne ścieżki rowerowe i szlaki turystyczne, a zimą również ciekawe trasy narciarskie o długości blisko 50 km. Swoje miejsce znajdą tu także miłośnicy wspinaczek górskich. Zatem, jeśli szukacie miejsca na idealny urlop - trafiliście doskonale. Gmina Radków zaprasza Was w swoje progi!

Przeczytaj także: Gmina Radków - zaplanuj wakacje w Polsce

Wycieczki

Kudowa-Zdrój

kudowa zdroj

Kudowa Zdrój to miasto uzdrowiskowe w powiecie kłodzkim w województwie dolnośląskim. Dookoła miejscowości rozciągają się Góry Stołowe i Wzgórza Lewińskie, ich zbocza stanowią naturalna barierę chroniącą przed nieprzyjemnym wiatrem i dzięki temu klimat jest tu łagodniejszy niż na pozostałym obszarze Ziemi Kłodzkiej. Szczególnie ważnym czynnikiem uzdrowiska są naturalne źródła wód mineralnych. Kudowa Zdrój jest wypełniona wieloma atrakcjami i miejscami wartymi zobaczenia dla osób w każdym wieku. To tu znajduje się Muzeum Zabawek, Park Zdrojowy, Szlak Ginących Zawodów czy kaplica Czaszek w jednej z dzielnic miasta - Czeremnej. 

Przeczytaj także: Kudowa Zdrój - atrakcje turystyczne 2022

Polanica-Zdrój

polanica zdroj

Polanica-Zdrój to miasto uzdrowiskowe w Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Położona jest w dolinie Bystrzycy Dusznickiej u podnóża masywu Piekielnej Góry, a południowa część miasta na zboczach Gór Bystrzyckich w pobliżu Kamiennej Góry. To miasteczko, które przypadnie do gustu osobom lubiącym poczuć turystyczny klimat. Czeka tu na Was doskonale przygotowana baza noclegowa i gastronomiczna oraz wiele ciekawych miejsc spacerowych. Jeśli planujecie podróż z dziećmi, Polanica okaże się doskonałym wyborem. Niedawno powstał tu FunPark przygotowany specjalnie dla nich. Dobra zabawa jest więc gwarantowana!

Międzygórze

miedzygorze

Międzygórze to wieś w województwie dolnośląskim położona w dolinie u podnóża Śnieżnika. Jest to jedyna wioska w Polsce, której klimat przypomina miejscowości położone wysoko w alpejskich górach Szwajcarii lub Austrii. Oficjalnie jest to górska stacja klimatyczna. Przez jej centrum przepływa górski potok Wilczka. Widok malowniczych willi w stylu tyrolskim, dodatkowo uprzyjemnia chwile odpoczynku w czasie przerwy pomiędzy zdobywaniem kolejnych szczytów górskich. Co warto tu zobaczyć? Na pewno zaporę wodną, a właściwie kamienną tamę z początków XX wieku, która została wybudowana na rzece Wilczka jako zabezpieczenie przed powodzią, Wodospad Wilczki, który mieści się w obrębie rezerwatu przyrody o tej samej nazwie ,,Wodospad Wilczki’’ i jest największym i najwyższym w masywie Śnieżnika oraz Ogród Bajek, który położony jest na stromym zboczu Leśnica.

Przeczytaj także: Atrakcje turystyczne gminy Bystrzyca Kłodzka

Stronie Śląskie

stronie slaskie

Gmina Stronie Śląskie należy do powiatu kłodzkiego w województwie dolnośląskim. Położona jest we wschodnich Sudetach na obszarze Masywu Śnieżnika, Gór Bialskich i Złotych, w granicach Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Gmina Stronie Śląskie to taki zakątek Polski gdzie można zaplanować wyjazd o każdej porze roku, bowiem zawsze znajdziemy coś dla siebie. Stonie Śląskie zimą oferuje wspaniale przygotowane stacje narciarskie gdzie znajdują się znakomicie przygotowane trasy zjazdowe dla początkujących i zaawansowanych narciarzy oraz 300 km tras narciarstwa biegowego w obszarze polsko - czeskiego pogranicza. Wiosną i jesienią w ciszy można podziwiać Śnieżnicki Park Krajobrazowy. To raj dla turystów kochających dziką przyrodę gdyż znaczna część Gór Bialskich i Masywu Śnieżnika należy do europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000. Osobom lubiącym aktywny wypoczynek polecamy liczne szlaki górskie, trasy rowerowe, latem przepięknie położony Zalew w Starej Morawie oraz wiele innych atrakcji. Najsławniejszą atrakcją gminy jest znajdująca się w miejscowości Kletno – Jaskinia Niedźwiedzia.  To jedna z najpiękniejszych jaskiń w Polsce – głównie ze względu na bardzo ciekawą szatę naciekową. Godną uwagi jest również Kopalnia Uranu w Kletnie.

Przeczytaj także: Stronie Śląskie - co warto zobaczyć?

Nowa Ruda

Ratusz

Nowa Ruda jest położona nad rzeką Włodzicą u podnóża Gór Sowich. Tarasowy układ miasta, urozmaicona rzeźba terenu, ciekawie krzyżujące się ulice, liczne mosty i wiadukty czynią z niej atrakcyjne krajobrazowo i turystycznie miejsce. To miasto czerwonego piaskowca. Najpiękniejsze panoramy na okolice rozpościerają się z dwóch wież widokowych, które znajdują się na sąsiadujących wzniesieniach: Górze Anny oraz Górze Wszystkich Świętych. Na aktywnych czekają systemy dobrze zintegrowanych ścieżek rowerowych (miejskich i górskich), które łączą polsko-czeskie pogranicze. Do najciekawszych atrakcji tego miasta należy również Dawna Kopalnia Nowa Ruda, którą warto poznać będąc w okolicy. 

Przeczytaj także: Nowa Ruda - miejscowości turystyczne Ziemi Kłodzkiej

Ząbkowice Śląskie

krzywa wieza

Ząbkowice Śl. należą do tych miast na Dolnym Śląsku, które nie zostały zniszczone w czasie II wojny światowej. Lata powojenne uczyniły z Ząbkowic Śl. ośrodek rozwiniętego przemysłu, szczególnie elektrotechnicznego i jeden z bogatszych rejonów rolniczych województwa. Dziś Ząbkowice Ślaskie są ważnym  ośrodkiem administracyjnym, centrum życia gospodarczego i kulturalnego powiatu ząbkowickiego. Na gości, turystów i mieszkańców Ząbkowic Śląskich czeka nowo przygotowany Szlak Frankensteina, Zamek, Krzywa Wieża i Izba Pamiątek Regionalnych z Laboratorium Frankensteina oraz z ciekawą atrakcją turystyczną – Salą Grabarzy. Przedstawiona tam będzie historia procesu ośmiu grabarzy z miasta Frankenstein, którzy byli odpowiedzialni za wybuch epidemii tragicznej w skutkach.

Przeczytaj także: Ząbkowice Śląskie - atrakcje turystyczne

Duszniki-Zdrój

duszniki zdroj

Duszniki Zdrój to małe, uzdrowiskowe miasto, które leży na dawnym szlaku handlowym prowadzącym z Pragi czeskiej do wojewódzkiego miasta Wrocławia. Duszniki położone są w wąskiej dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej, która z jednej strony otoczona Górami Bystrzyckimi, a z drugiej Górami Orlickimi. Latem to jedne z najbardziej znanych miast uzdrowiskowych, natomiast zimą zamienia się w prawdziwą wioskę narciarską, a to za sprawą nieopodal położonej stacji narciarskiej Ski Zieleniec. Wielbicieli przyrody zainteresuje fakt, że występuje tu szereg gatunków roślin, które przetrwały aż od czasów epoki lodowcowej. Historia miasta jest nierozerwalnie związana z historią uzdrowiska. O jego powstaniu zadecydowało odkrycie licznych źródeł wód leczniczych. Lecznicze właściwości źródła "Zimny Zdrój" znane są już w 1408 roku. Sława wód dusznickich wybiegała daleko poza granice kraju. Ze względu na swój przyjemny smak były poszukiwane jako napój biesiadny przez znakomite rody. Jedną z najsławniejszych atrakcji jest Muzeum Papiernictwa. Duszniki to doskonałe miejsce wypoczynku i regeneracji sił. Znajdą tu coś dla siebie zarówno ci, którzy szukają ciszy i spokoju jak i wytrawni turyści. 

Lądek Zdrój

Lądek Zdrój to miasto w powiecie kłodzkim, położone nad rzeką Biała Lądecka w Sudetach Wschodnich, a właściwie pomiędzy Górami Złotymi a Krowiarkami W Lądku Zdrój istnieje więcej zabytków niż typowych atrakcji turystycznych, ale to nie przeszkadza turystom licznie przyjeżdżać do tej części województwa dolnośląskiego. Przyciąga ich między innymi jeden z niewielu płaskich rynków na Ziemi Kłodzkiej. W jego centralnym punkcie znajduje się ratusz otoczony zabytkowymi, barokowymi kamieniczkami. Obok ratusza można obejrzeć piaskowcowy pręgierz z 1666 roku, który ma ponad 3 metry wysokości. Oprócz najstarszego obiektu uzdrowiskowego w Lądku Zdrój znajduje się też wiele innych takich obiektów, a wśród nich wartym odwiedzenia jest sanatorium ,,Wojciech’’. Ten budynek położony jest w parku zdrojowym, a każdy gość zwraca tu szczególną uwagę na basen pod okazałą kopułą, który widzi podczas kosztowania pitnych wód leczniczych. Jeszcze jedną wizytówką miasta jest most św. Jana położony w centrum Lądka Zdrój na rzece Białej Lądeckiej. A skoro już mowa o rzece to warto przyjrzeć się jeszcze jaskini przy której zobaczymy krzyż. Arboretum w Lądku Zdrój im. Mieczysława Wilczkiewicza to ogród dendrologiczny, w którym kolekcjonuje i prowadzi się badania nad drzewami i krzewami. Jest to miejsce gdzie można odpocząć od codziennego szumu, ponieważ zostało zrobione w charakterze spacerowego parku, a spośród innych tego typu obiektów wyróżnia go naturalność i zachowanie przyrody w takim stanie jaką ja tu kiedyś zastano. Arboretum można zwiedzać od maja do końca października od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00. Ceny biletów: ulgowy 2 zł i normalny 4 zł. Choć jaskinia Radochowska nie leży w samej miejscowości, to warto o niej wspomnieć przy okazji Lądka Zdrój gdyż to tylko 15 minut samochodem z centrum miasta.

 

DARMOWA APLIKACJA TURYSTYCZNA TANIEODKRYWANIE

TanieOdkrywanie.pl to darmowa i prosta aplikacja mobilna, która umożliwia nie tylko dostęp do ogromnej i wciąż rosnącej bazy najlepszych atrakcji, restauracji, transportu i innych usług turystycznych w Twoim regionie lub miejscowości którą planujesz odwiedzić, ale daje także możliwość korzystania z rabatów na wszystkie oferowane w aplikacji obiekty oraz usługi.

Darmowa aplikacja pomoże Ci zaoszczędzić czas, pieniądze oraz zaplanować każdy dzień Twojego urlopu w zależności od Twoich preferencji. Najlepsze atrakcje turystyczne, restauracje, a nawet dojazd do wybranego miejsca, to wszystko znajduje się w ogromnej bazie TanieOdkrywanie.pl. Aplikacja to po prostu „RABAT NA OKOLICĘ”. Pozwól, żeby Twój smartphone stał się wirtualnym przewodnikiem, który zaprowadzi Cię w najciekawsze miejsca znacznie taniej niż ceny regularne. W celu najwygodniejszego korzystania z oprogramowania wskazana jest włączona funkcja lokalizacji, dzięki czemu TanieOdkrywanie.pl zaprowadzi Cię najwygodniejszą drogą do celu.

aplikacja to

 PRZECZYTAJ TAKŻE:
Booking.com - jak oszczędzić i zarezerwować nocleg? Poradnik dla turysty 2022

Powiązane artykuły