Blog - Ziemia Klodzka

Ziemia Kłodzka – które miejscowości warto odwiedzić?

miasta Ziemi Kłodzkiej, miasta Dolnego Śląska, gdzie na weekend ziemia kłodzka, kłodzko co zobaczyć, turystyka w polsce, gdzie na weekend góry

Miejscowości Ziemi Kłodzkiej - które warto odwiedzić?

Ziemia Kłodzka to magiczny region, położony na terenie Dolnego Śląska. Jeśli wybieracie się tu na urlop, bądź weekendowy wyjazd, powinniście poznać miejscowości turystyczne, które z pewnością dostarczą Wam mnóstwa atrakcji.  Wybór miejscowości nie jest przypadkowy. Znajdziecie tu miejsca, które słyną z turystyki oraz te mniejsze miejscowości, w których zaznacie ciszy i spokoju.

Przygotowaliśmy dla Was spis miast i miasteczek – począwszy od Kłodzka, po Polanicę-Zdrój, Kudowę-Zdrój, Stronie Śląskie, Duszniki-Zdrój oraz Międzygórze. Wśród przygotowanej przez nas listy z pewnością odnajdziecie miejsce, które Was zainteresuje.

Postaramy się również przedstawić Wam atrakcje, które czekają na Was w tych miejscowościach. Zapraszamy do lektury!

Kłodzko

48325964 m

Kłodzko leży w wojewódzkie dolnośląskim i jest głównym miastem ziemi kłodzkiej. Pierwsze historyczne wspomnienia tego miasta sięgają roku 981. Na terenie Kłodzka znajdują się liczne renesansowe, barokowe i klasycystyczne zabytkowe kamieniczki. Ale główne zabytkowe budowle mieszczą się Wyspie Piasek, która położona jest w centralnej części miasta pomiędzy korytem Nysy Kłodzkiej a kanałem Młynówka. Z miastem wyspa połączona jest dziewięcioma mostami. Jednym z nich jest zabytkowy gotycki most św. Jana nad Młynówką przypominający most Karola w Pradze. Największą budowlą na wyspie jest kościół Matki Bożej Różańcowej. Najbardziej znaną budowlą w Kłodzku jest Twierdza Kłodzko z której rozciąga się widok na panoramę miasta. Oprócz twierdzy inne atrakcje tego miejsca to Podziemna Trasa Turystyczna oraz Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Wartym odwiedzenia jest również Minieuroland Kłodzko.

Przeczytaj także: Kłodzko - co warto zobaczyć? Atrakcje turystyczne 2022

Radków

untitled 16

To gmina przyjazna seniorom i rodzicom z dziećmi. Zaznacie tu błogich chwil wytchnienia z dala od zgiełku miasta, a przy tym nie będziecie się nudzić. Latem czekają tu na Was piękne ścieżki rowerowe i szlaki turystyczne, a zimą również ciekawe trasy narciarskie o długości blisko 50 km. Swoje miejsce znajdą tu także miłośnicy wspinaczek górskich. Zatem, jeśli szukacie miejsca na idealny urlop - trafiliście doskonale. Gmina Radków zaprasza Was w swoje progi!

Przeczytaj także: Gmina Radków - zaplanuj wakacje w Polsce

Wycieczki

Kudowa-Zdrój

kudowa zdroj

Kudowa Zdrój to miasto uzdrowiskowe w powiecie kłodzkim w województwie dolnośląskim. Dookoła miejscowości rozciągają się Góry Stołowe i Wzgórza Lewińskie, ich zbocza stanowią naturalna barierę chroniącą przed nieprzyjemnym wiatrem i dzięki temu klimat jest tu łagodniejszy niż na pozostałym obszarze Ziemi Kłodzkiej. Szczególnie ważnym czynnikiem uzdrowiska są naturalne źródła wód mineralnych. Kudowa Zdrój jest wypełniona wieloma atrakcjami i miejscami wartymi zobaczenia dla osób w każdym wieku. To tu znajduje się Muzeum Zabawek, Park Zdrojowy, Szlak Ginących Zawodów czy kaplica Czaszek w jednej z dzielnic miasta - Czeremnej. 

Przeczytaj także: Kudowa Zdrój - atrakcje turystyczne 2022

Polanica-Zdrój

polanica zdroj

Polanica-Zdrój to miasto uzdrowiskowe w Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Położona jest w dolinie Bystrzycy Dusznickiej u podnóża masywu Piekielnej Góry, a południowa część miasta na zboczach Gór Bystrzyckich w pobliżu Kamiennej Góry. To miasteczko, które przypadnie do gustu osobom lubiącym poczuć turystyczny klimat. Czeka tu na Was doskonale przygotowana baza noclegowa i gastronomiczna oraz wiele ciekawych miejsc spacerowych. Jeśli planujecie podróż z dziećmi, Polanica okaże się doskonałym wyborem. Niedawno powstał tu FunPark przygotowany specjalnie dla nich. Dobra zabawa jest więc gwarantowana!

Międzygórze

miedzygorze

Międzygórze to wieś w województwie dolnośląskim położona w dolinie u podnóża Śnieżnika. Jest to jedyna wioska w Polsce, której klimat przypomina miejscowości położone wysoko w alpejskich górach Szwajcarii lub Austrii. Oficjalnie jest to górska stacja klimatyczna. Przez jej centrum przepływa górski potok Wilczka. Widok malowniczych willi w stylu tyrolskim, dodatkowo uprzyjemnia chwile odpoczynku w czasie przerwy pomiędzy zdobywaniem kolejnych szczytów górskich. Co warto tu zobaczyć? Na pewno zaporę wodną, a właściwie kamienną tamę z początków XX wieku, która została wybudowana na rzece Wilczka jako zabezpieczenie przed powodzią, Wodospad Wilczki, który mieści się w obrębie rezerwatu przyrody o tej samej nazwie ,,Wodospad Wilczki’’ i jest największym i najwyższym w masywie Śnieżnika oraz Ogród Bajek, który położony jest na stromym zboczu Leśnica.

Przeczytaj także: Atrakcje turystyczne gminy Bystrzyca Kłodzka

Stronie Śląskie

stronie slaskie

Gmina Stronie Śląskie należy do powiatu kłodzkiego w województwie dolnośląskim. Położona jest we wschodnich Sudetach na obszarze Masywu Śnieżnika, Gór Bialskich i Złotych, w granicach Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Gmina Stronie Śląskie to taki zakątek Polski gdzie można zaplanować wyjazd o każdej porze roku, bowiem zawsze znajdziemy coś dla siebie. Stonie Śląskie zimą oferuje wspaniale przygotowane stacje narciarskie gdzie znajdują się znakomicie przygotowane trasy zjazdowe dla początkujących i zaawansowanych narciarzy oraz 300 km tras narciarstwa biegowego w obszarze polsko - czeskiego pogranicza. Wiosną i jesienią w ciszy można podziwiać Śnieżnicki Park Krajobrazowy. To raj dla turystów kochających dziką przyrodę gdyż znaczna część Gór Bialskich i Masywu Śnieżnika należy do europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000. Osobom lubiącym aktywny wypoczynek polecamy liczne szlaki górskie, trasy rowerowe, latem przepięknie położony Zalew w Starej Morawie oraz wiele innych atrakcji. Najsławniejszą atrakcją gminy jest znajdująca się w miejscowości Kletno – Jaskinia Niedźwiedzia.  To jedna z najpiękniejszych jaskiń w Polsce – głównie ze względu na bardzo ciekawą szatę naciekową. Godną uwagi jest również Kopalnia Uranu w Kletnie.

Przeczytaj także: Stronie Śląskie - co warto zobaczyć?

Nowa Ruda

Ratusz

Nowa Ruda jest położona nad rzeką Włodzicą u podnóża Gór Sowich. Tarasowy układ miasta, urozmaicona rzeźba terenu, ciekawie krzyżujące się ulice, liczne mosty i wiadukty czynią z niej atrakcyjne krajobrazowo i turystycznie miejsce. To miasto czerwonego piaskowca. Najpiękniejsze panoramy na okolice rozpościerają się z dwóch wież widokowych, które znajdują się na sąsiadujących wzniesieniach: Górze Anny oraz Górze Wszystkich Świętych. Na aktywnych czekają systemy dobrze zintegrowanych ścieżek rowerowych (miejskich i górskich), które łączą polsko-czeskie pogranicze. Do najciekawszych atrakcji tego miasta należy również Dawna Kopalnia Nowa Ruda, którą warto poznać będąc w okolicy. 

Przeczytaj także: Nowa Ruda - miejscowości turystyczne Ziemi Kłodzkiej

Ząbkowice Śląskie

krzywa wieza

Ząbkowice Śl. należą do tych miast na Dolnym Śląsku, które nie zostały zniszczone w czasie II wojny światowej. Lata powojenne uczyniły z Ząbkowic Śl. ośrodek rozwiniętego przemysłu, szczególnie elektrotechnicznego i jeden z bogatszych rejonów rolniczych województwa. Dziś Ząbkowice Ślaskie są ważnym  ośrodkiem administracyjnym, centrum życia gospodarczego i kulturalnego powiatu ząbkowickiego. Na gości, turystów i mieszkańców Ząbkowic Śląskich czeka nowo przygotowany Szlak Frankensteina, Zamek, Krzywa Wieża i Izba Pamiątek Regionalnych z Laboratorium Frankensteina oraz z ciekawą atrakcją turystyczną – Salą Grabarzy. Przedstawiona tam będzie historia procesu ośmiu grabarzy z miasta Frankenstein, którzy byli odpowiedzialni za wybuch epidemii tragicznej w skutkach.

Przeczytaj także: Ząbkowice Śląskie - atrakcje turystyczne

Duszniki-Zdrój

duszniki zdroj

Duszniki Zdrój to małe, uzdrowiskowe miasto, które leży na dawnym szlaku handlowym prowadzącym z Pragi czeskiej do wojewódzkiego miasta Wrocławia. Duszniki położone są w wąskiej dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej, która z jednej strony otoczona Górami Bystrzyckimi, a z drugiej Górami Orlickimi. Latem to jedne z najbardziej znanych miast uzdrowiskowych, natomiast zimą zamienia się w prawdziwą wioskę narciarską, a to za sprawą nieopodal położonej stacji narciarskiej Ski Zieleniec. Wielbicieli przyrody zainteresuje fakt, że występuje tu szereg gatunków roślin, które przetrwały aż od czasów epoki lodowcowej. Historia miasta jest nierozerwalnie związana z historią uzdrowiska. O jego powstaniu zadecydowało odkrycie licznych źródeł wód leczniczych. Lecznicze właściwości źródła "Zimny Zdrój" znane są już w 1408 roku. Sława wód dusznickich wybiegała daleko poza granice kraju. Ze względu na swój przyjemny smak były poszukiwane jako napój biesiadny przez znakomite rody. Jedną z najsławniejszych atrakcji jest Muzeum Papiernictwa. Duszniki to doskonałe miejsce wypoczynku i regeneracji sił. Znajdą tu coś dla siebie zarówno ci, którzy szukają ciszy i spokoju jak i wytrawni turyści. 

Lądek Zdrój

Lądek Zdrój to miasto w powiecie kłodzkim, położone nad rzeką Biała Lądecka w Sudetach Wschodnich, a właściwie pomiędzy Górami Złotymi a Krowiarkami W Lądku Zdrój istnieje więcej zabytków niż typowych atrakcji turystycznych, ale to nie przeszkadza turystom licznie przyjeżdżać do tej części województwa dolnośląskiego. Przyciąga ich między innymi jeden z niewielu płaskich rynków na Ziemi Kłodzkiej. W jego centralnym punkcie znajduje się ratusz otoczony zabytkowymi, barokowymi kamieniczkami. Obok ratusza można obejrzeć piaskowcowy pręgierz z 1666 roku, który ma ponad 3 metry wysokości. Oprócz najstarszego obiektu uzdrowiskowego w Lądku Zdrój znajduje się też wiele innych takich obiektów, a wśród nich wartym odwiedzenia jest sanatorium ,,Wojciech’’. Ten budynek położony jest w parku zdrojowym, a każdy gość zwraca tu szczególną uwagę na basen pod okazałą kopułą, który widzi podczas kosztowania pitnych wód leczniczych. Jeszcze jedną wizytówką miasta jest most św. Jana położony w centrum Lądka Zdrój na rzece Białej Lądeckiej. A skoro już mowa o rzece to warto przyjrzeć się jeszcze jaskini przy której zobaczymy krzyż. Arboretum w Lądku Zdrój im. Mieczysława Wilczkiewicza to ogród dendrologiczny, w którym kolekcjonuje i prowadzi się badania nad drzewami i krzewami. Jest to miejsce gdzie można odpocząć od codziennego szumu, ponieważ zostało zrobione w charakterze spacerowego parku, a spośród innych tego typu obiektów wyróżnia go naturalność i zachowanie przyrody w takim stanie jaką ja tu kiedyś zastano. Arboretum można zwiedzać od maja do końca października od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00. Ceny biletów: ulgowy 2 zł i normalny 4 zł. Choć jaskinia Radochowska nie leży w samej miejscowości, to warto o niej wspomnieć przy okazji Lądka Zdrój gdyż to tylko 15 minut samochodem z centrum miasta.

Ulotka Ziemia Kłodzka - atrakcje turystyczne 2022

Dzięki współpracy z portalem turystycznym Nawypad, możecie w poniższej broszurze poznać 36 najciekawszych atrakcji turystycznych Ziemi Kłodzkiej. Co w niej znajdziecie? Najważniejsze informacje - adres, godziny otwarcia, a także krótki opis tego, co tam znajdziecie! 

POZNAJ 36 ATRAKCJI ZIEMI KŁODZKIEJ

ulotka ziemia klodzka 2022

 

DARMOWA APLIKACJA TURYSTYCZNA TANIEODKRYWANIE

TanieOdkrywanie.pl to darmowa i prosta aplikacja mobilna, która umożliwia nie tylko dostęp do ogromnej i wciąż rosnącej bazy najlepszych atrakcji, restauracji, transportu i innych usług turystycznych w Twoim regionie lub miejscowości którą planujesz odwiedzić, ale daje także możliwość korzystania z rabatów na wszystkie oferowane w aplikacji obiekty oraz usługi.

Darmowa aplikacja pomoże Ci zaoszczędzić czas, pieniądze oraz zaplanować każdy dzień Twojego urlopu w zależności od Twoich preferencji. Najlepsze atrakcje turystyczne, restauracje, a nawet dojazd do wybranego miejsca, to wszystko znajduje się w ogromnej bazie TanieOdkrywanie.pl. Aplikacja to po prostu „RABAT NA OKOLICĘ”. Pozwól, żeby Twój smartphone stał się wirtualnym przewodnikiem, który zaprowadzi Cię w najciekawsze miejsca znacznie taniej niż ceny regularne. W celu najwygodniejszego korzystania z oprogramowania wskazana jest włączona funkcja lokalizacji, dzięki czemu TanieOdkrywanie.pl zaprowadzi Cię najwygodniejszą drogą do celu.

aplikacja to

 PRZECZYTAJ TAKŻE:
Booking.com - jak oszczędzić i zarezerwować nocleg? Poradnik dla turysty 2022

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad