Blog - kategoria ogólna

27 pomysłów na długi weekend na Dolnym Śląsku

Długi weekend na Dolnym Śląsku

Ciekawi jesteście naszych propozycji spędzenia długiego weekendu na Dolnym Śląsku? Przedstawiamy Wam 27 atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć!

Długi czerwcowy weekend już za pasem, dlatego, aby ułatwić Wam wybór co robić w długi weekend na Dolnym Śląsku stworzyliśmy listę 27 miejsc, w które warto wybrać się w tym czasie. Gdzie zatem wybrać się na długi weekend na Dolnym Śląsku? Zabierzemy Was w podróż w malowniczy region Karkonoszy, Ziemi Kłodzkiej i... zobaczycie sami!

Wiemy, że wybór nie będzie łatwy! Liczba miejsc jest naprawdę spora ale jesteśmy pewni, że w naszych propozycjach odnajdziecie coś dla siebie. Czekają tu na Was m.in. kopalnie, spływy pontonowe, ogród japoński, chata na głowie, podziemne miasto i wiele innych.

SPIS TREŚCI:

1. Siruwia - Mała Japonia w Przesiece

Mała Japonia atrakcje Karkonosze

W długi weekend w Małej Japonii w Przesiece odbędzie się premiera tegorocznej Bitwy Epok. Tym razem japońscy wojownicy zmierzą się z Mongołami. Oparte na faktach historycznych opowieści przeniosą widzów w XIII wieku i pokażą obronę samurajów przed najazdami dzikich Mongołów. W obydwu próbach podbicia Japoniii interweniowali bogowie - jak wówczas wierzono, silne tajfuny pomogły Japończykom odeprzeć przeważające siły wroga atakującego od morza. To był Kamikaze, czyli “boski wiatr” - tajfun, który zgodnie z tradycją, zesłany przez bogów, ocalił Japonię przed dwukrotną inwazją Mongołów. Te dramatyczne wydarzenia będą kanwą przygotowanych inscenizacji i pokazów walk prawdziwych wojowników japońskich. Widowisko będzie wzbogacone o specjalne efekty dźwiękowe i pirotechniczne. Widowiska odbędą się w dniach 16-19.06. o godz. 12:00, 14:00, 16:00 i 18:00.

To jednak nie jedyna atrakcja przygotowana na długi weekend w Siruwii. 16-19 czerwca będziecie mieli jedyną okazję, by zobaczyć w Muzeum Samuraja unikalną ekspozycję japońskich mieczy. Ponadto równocześnie odbywać się będzie Festiwal Sake Matsuri, podczas którego goście będą mieli okazję degustować japońskie sake, a także zakupić różne rodzaje tego japońskiego trunku czy ceramiki do sake.
Dodatkowo z okazji długiego weekendu czeka specjalna niespodzianka dla dzieci - w cenie bilety będą mogły wziąć udział w warsztatach origami, czyli sztuce składania figurek ze specjalnego papieru origami.

Ponadto oczywiście będzie można pospacerować i zrelaksować się w ogrodzie inspirowanym Japonią wśród japońskiej roślinności, oczek wodnych i górskiego klimatu, a dzieci dodatkowo mogą poszaleć w Najwyższym Parku Zabaw na Dolnym Śląsku!

Więcej o ogrodzie japońskim Siruwia znajdziecie tu: www.malajaponia.pl

2. Spływ pontonowy Ski-Raft w Ławicy

spływy pontonowe ski-raft

Czerwiec to świetny czas, by spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu, więc doskonałą opcją będzie spływ pontonowy doliną Nysy Kłodzkiej. To jedno z niewielu takich miejsc na Dolnym Śląsku i jedyne na Ziemi Kłodzkiej. Aktywne spędzanie czasu łączymy z przebywaniem na łonie natury, a trzeba przyznać, że widoki, które czekają podczas spływu Przełomem Bardzkim i w okolicach są naprawdę przepiękne!

Cisza, mnóstwo zieleni, woda i nierzadko spotykane po drodze dzikie zwierzęta to nasz przepis na udany czas. I nie ma w tym ani grama przesady! Do wyboru są pontony (opcja bezpieczniejsza, w której uczestniczyć mogą nawet małe dzieci) lub kajaki, na których pokonać musimy pięć meandrów Nysy Kłodzkiej. Spływ startuje w Ławicy i kończy się w Bardzie, niespełna 10 km dalej. Koniec spływu nie oznacza jednak końca przygody - po spływie możemy udać się na dalszą wycieczkę szlakami turystycznymi Barda. Spływ zakończyć możemy (a nawet wypada!) pysznym pstrągiem, który smażony jest na miejscu, przy przystani Ski-Raft. Po wszystkim pracownicy Ski-Raftu odwiozą nas z powrotem do Ławicy.

Dodatkowo, na dzieci i dorosłych, którzy lubią wyzwania i zagadki w Ławicy czeka Folwark Szyfrów - gra terenowa, w której drużyny muszą rozwiązać zagadki, wytężyć wszystkie zmysły i stanąć oko w oko z historią. Wizytę w Bardzie i okolicach możemy dopełnić wspinaczką na obryw skalny (widoki na Bardo są stamtąd wyjątkowo piękne!), spacerem po miasteczku, lub udać się do pobliskiego Kamieńca Ząbkowickiego czy też Kłodzka.

Więcej o spływach Ski-Raft znajdziecie tu: www.ski-raft.pl

baner ulotka Dolny Slask

3. Krośnicka Kolej Wąskotorowa

23KrosniceKKW
Krośnice to niewielka, ale urocza miejscowość 50 km na północ od Wrocławia. Oprócz pięknych krajobrazów prawdziwym hitem w Krośnicach jest Parkowa Kolejka Wąskotorowa, po której kursuje parowóz Px48-1907 wyprodukowany w 1955 roku w Fabryce Lokomotyw w Chrzanowie. Przejazd taką kolejką to ogromna frajda, również dla dzieciaków! Nieopodal stacji głównej znajduje się wiata grillowa, staw rekreacyjny z kąpieliskiem, wypożyczalnią łódek i rowerów wodnych, plac zabaw i strefa dla dzieci złożona z dmuchańców, suchego basenu, autek akumulatorowych i łódeczek.

Oprócz tego Krośnice to idealne miejsce na wycieczkę na świeżym powietrzu! W tym celu można wypożyczyć rower lub przyjechać z własnym po to, by okrążyć krośnickie stawy. Jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy skorzystać z rowerów to pozostaje inna opcja - zwiedzanie Doliny Baryczy meleksem! Wycieczka trwa ok. 1,5 godz - po niej zapraszamy na ognisko!

4. Atrakcje Nowej Rudy

nowa ruda2

Dobrze wiemy, że kopalnie to jeden z tych rodzajów miejsc, w które dzieci przybywają szczególnie chętnie. Dlatego jest i ona! Dawna Kopalnia Nowa Ruda to atrakcja ciekawa i dla dorosłych i dla dzieci, którzy podczas wizyty w kopalni poznają od podstaw tajniki wydobywania węgla, z czego zresztą między innymi słynie region. Kto w dzieciństwie marzy by zostać górnikiem, w kopalni może i nim nie zostanie, ale na pewno pozna z bliska pracę górnika, a nawet będzie miał okazję przejechać się podziemną kolejką górniczą!

Poza tym Nowa Ruda to także: centrum miasta z jednym z najpiękniejszych ratuszów na Dolnym Śląsku, wieże widokowe, najwyższa w Polsce ścianka wspinaczkowa oraz liczne szlaki piesze i rowerowe.

ponton

6. Miasto Frankensteina - Ząbkowice Śląskie

Ząbkowice Śląskie - miasta Dolnego Śląska
Leżące na Ziemi Kłodzkiej Ząbkowice Śląskie nazywane są miastem Frankensteina. Wycieczkę po Ząbkowicach rozpocznijmy od Rynku - już na początku z pewnością zachwycą nas niesamowitym budynkiem ząbkowickiego Ratusza. Innym budynkiem, symbolem Ząbkowic jest Krzywa Wieża, która jest najbardziej krzywą wieżą w Polsce - ma aż 2,14 m odchylenia od pionu. Na jej szczyt prowadzi 139 schodów, a po dojściu na górę podziwiać można widoki na miasto i okolice.

Choć Ząbkowice Śląskie kojarzyć powinniśmy przede wszystkim z Krzywej Wieży, to w mieście nie brak też innych atrakcji. W najstarszym budynku mieszkalnym w Ząbkowicach - Dworze Kauffunga można nie tylko zasiąść na ławie oskarżonych wśród grabarzy, zwiedzić podziemia laboratorium słynnego doktora Frankensteina, zobaczyć gabinet autorki opowieści o Frankensteinie - Mary Shelley, ale i pomóc jej w napisaniu nowej książki, dopisując kolejne wersy do przygotowanej księgi. To będzie strrraszna, ale i fascynująca wizyta!

Warto zajrzeć również do ząbkowickiego Zamku, a dodatkowo wspomnimy, że już w weekend 8-9 lipca Ząbkowice będą obchodzić Dni Krzywej Wieży! Zapiszcie tę datę w swoich kalendarzach, bo to będą dni wypełnione mnóstwem atrakcji!

Więcej o atrakcjach Ząbkowic Śląskich znajdziecie tu: https://www.niesamowitapolska.eu/wojewodztwa/dolnoslaskie/ziemia-klodzka/miasta/zabkowice-slaskie-atrakcje-turystyczne

baner ulotka Ziemia Kłodzka

7. Bystrzyca Kłodzka

Bystrzyca Kłodzka - miasta Dolnego Śląska
Zwykły weekend może być niewystarczający, ale długi weekend to w sam raz pretekst do tego, żeby odwiedzić również gminę Bystrzyca Kłodzka - zarówno spacer po tym zabytkowym mieście, jak i wizyta w pobliskim Międzygórzu może stać się sentymentalną wycieczką okraszoną aktywnością fizyczną. Alpejska zabudowa Międzygórza, Wodospad Wilczki, górskie szlaki prowadzące na przykład na Jagodną, na której stoi jedna z ciekawszych dolnośląskich wież widokowych, a także wędrówki po Masywie Śnieżnika, wizyta w uzdrowisku Długopole-Zdrój czy odwiedziny w Pałacu Gorzanów - to tylko część atrakcji w Bystrzycy i okolicach. Jeśli macie ochotę spędzić ten czas w górskim klimacie to jedną z możliwości będzie Bystrzyca.

Więcej o atrakcjach w gminie Bystrzyca Kłodzka znajdziecie tu: https://www.niesamowitapolska.eu/wojewodztwa/dolnoslaskie/ziemia-klodzka/miasta/bystrzyca-klodzka-atrakcje-turystyczne

8. Chata na Głowie w Miłkowie

Chata na głowie Miłków
Co Wy na to, żeby odwiedzić mury domu, który stoi do góry nogami? Co więcej, wszystko w środku jest do góry nogami, odwrócone o 180 stopni! W Chacie na Głowie w Miłkowie możecie być pewni, że Wasze błędniki spłatają Wam figla! Obok jest też drugi budynek - chatka grawitacyjna, która robi pełne obroty wokół własnej osi. Więc jeśli chcecie spędzić trochę czasu w dosyć nietypowych warunkach, to Chata na Głowie w Miłkowie poleca się!

Więcej o Chacie na Głowie znajdziecie tu: https://www.niesamowitapolska.eu/wojewodztwa/dolnoslaskie/karkonosze/atrakcje/chata-na-glowie-karkonosze

9. Podziemne Miasto Osówka

podziemne miasto osowka
Podziemne Miasto Osówka to najbardziej zaawansowany pod względem budowlanym projekt na terenie Gór Sowich, główna kwatera Hitlera, o której dziś niewiele wiadomo. Była budowana przez więźniów przebywających pod władzą okupanta, jednak o jej roli dyskutuje się do dzisiaj. To miejsce, które z każdym krokiem postawionym pod ziemią fascynuje bardziej - najwięcej daje do myślenia fakt, że całe podziemne miasto powstało dzięki pracy ludzi, którymi rękami i prymitywnymi narzędziami drążyli, centymetr po centymetrze, kolejne korytarze.

Osówkę powinien odwiedzić każdy, nawet jeśli nie jest zbyt wielkim fanem historii. Do zwiedzania udostępniona jest trasa historyczna, trasa ekstremalna i trasa naziemna.

Więcej o Podziemnym Mieście Osówka przeczytacie tu: https://www.niesamowitapolska.eu/wojewodztwa/dolnoslaskie/ziemia-walbrzyska/atrakcje/podziemne-miasto-osowka

10. Papugarnia Śnieżka w Karpaczu

papugarnia karpacz
Jeśli macie na pokładzie dzieci i chcecie spędzić czas na wesoło, rozmawiając z nietuzinkowymi koleżkami, to musicie wpaść do Papugarni Śnieżka w Karpaczu. Papuzi team tworzy aż 12 różnych gatunków papug - wszystkie są w stanie skraść serca odwiedzających ich gości. Na turystów czekają dwa pomieszczenia - w jednym mieszkają duże papugi Ary, a w drugim - mniejsze, choć równie przyjazne inne gatunki. Wszystkie papugi, będące mieszkańcami “Śnieżki” są kontaktowe i nie boją się ludzi. Lubią siadać wszędzie, więc trzeba patrzeć pod nogi i być gotowym na to, że nagle na ramieniu wyląduje nam któryś z ptaków.

Jeśli wybieracie się na majówkę z małymi dziećmi pamiętajcie o tym, żeby oswoić je z myślą, że wolno latające papugi siadają praktycznie wszędzie - lądowiskiem może stać się nawet Wasza głowa. Zwabienie ptaka do siebie nie jest trudne - wystarczy w ręku mieć karmę, a same chętnie przylecą do odwiedzających.

Więcej o Papugarni Śnieżka znajdziecie tu: https://www.niesamowitapolska.eu/wojewodztwa/dolnoslaskie/karkonosze/atrakcje/papugrania-sniezka-karpacz

ulotka karkonosze atrakcje 2023

11. Przejażdżki meleksem w Szklarskiej Porębie

przejażdżki melexem Szklarska Poręba
Jeśli za weekendowy cel obraliście Karkonosze, to więcej niż pewne, że część z Was zajrzy także do Szklarskiej Poręby. I dobrze, bo to właśnie tu oprócz przemierzania górskich szlaków na pieszo, będziecie mogli skorzystać z innej formy zwiedzania. Chodzi o przejażdżki melexami i bryczkami po zakątkach Szklarskiej Poręby, które dowiozą Was nawet pod sam Wodospad Kamieńczyka. Podczas przejażdżki malowniczym duktem leśnym, położonym w najbardziej atrakcyjnej części Szklarskiej Poręby, skąd rozpościera się widok na przepiękną panoramę Karkonoszy, możecie zrelaksować się i dać odpoczynek Waszym nogom.

To bardzo przydatna atrakcja szczególnie dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na dłuższe piesze wędrówki - dla rodzin z mniejszymi dziećmi lub osób o słabszej kondycji.

Więcej o przejażdżkach meleksami i dorożkami znajdziecie tu: https://www.niesamowitapolska.eu/wojewodztwa/dolnoslaskie/karkonosze/atrakcje/kon-rad-dorozki-melexy-kuligi-szklarska-poreba

12. Sery Lutomierskie z Gór Sowich - Lutomierz

Sery Lutomierskie z Gór Sowich
W Serowarni Sery Lutomierskie z Gór Sowich codziennie organizowane są warsztaty warzenia sera na wesoło, które dla dzieci i młodzieży są świetną okazją do poznania procesu serowarstwa, a dla seniorów - powrotem do przeszłości, kiedy to nierzadko w dzieciństwie sami mieli okazję uczestniczyć albo obserwować to, co działo się w gospodarstwie. Na uczestników warsztatów czeka duża dawka wiedzy, zabawy, spacer po gospodarstwie oraz poczęstunek - śniadanie u rolnika, złożone z produktów powstających na terenie serowarni w Lutomierzu: serów, masła, maślanki, pieczywa, sezonowych owoców, ciasta i ziołowej herbaty.

Dodatkowo w niedzielę, 19 czerwca wypada dzień, kiedy w Serach Lutomierskich odbywać się będą Targi Zdrowej Żywności Prosto od Rolnika. To doskonała okazja do tego, by nabyć zdrową, ekologiczną żywność od lokalnych producentów, rękodzieło regionalne, pamiątki czy antyki. To jedyna taka okazja w miesiącu, więc wpadnijcie wesprzeć małe, lokalne manufaktury!

Więcej o Serowarni w Lutomierzu znajdziecie tu: https://www.niesamowitapolska.eu/wojewodztwa/dolnoslaskie/ziemia-klodzka/produkty-regionalne/sery-lutomierskie-z-gor-sowich

13. Siedlisko Pstrąga w Mysłakowicach

Siedlisko Pstrąga atrakcje Karkonosze
Siedlisko Pstrąga to jedno z tych miejsc, gdzie czas płynie wolniej. W otoczeniu przyrody wszystko wydaje się być zupełnie inne! To miejsce to przede wszystkim pyszne ryby i inne regionalne produkty należące do Karkonoskiej Marki Lokalnej, Park Mega Ryb, czyli możliwość spaceru po dnie stawu po to, by poznać jego faunę i florę, Skoczylandia, czyli przygotowany z myślą o dzieciach park zabaw z dmuchańcami, trampolinami i zjeżdżalniami oraz, oczywiście, łowisko, w którym sami możecie złowić rybę (nawet jeśli nie jesteście wprawionymi wędkarzami!).

Wpadnijcie - z naszej strony obiecujemy, że będą na Was czekać piękne widoki i pyszne jedzenie!

Więcej o Siedlisku Pstrąga znajdziecie tu: https://www.niesamowitapolska.eu/wojewodztwa/dolnoslaskie/karkonosze/atrakcje/siedlisko-pstraga-myslakowice

14. Atrakcje Gminy Stronie Śląskie

Stronie Śląskie
Otoczone górami Stronie Śląskie i jego najbliższe okolice zachwycają nie tylko zimą. W czerwcowy długi weekend znajdziemy tu co najmniej kilka propozycji na aktywne spędzenie czasu. Zalew w Starej Morawie, wspinaczka na Śnieżnik i nowowybudowaną wieżę widokową, odwiedziny u niedźwiedzia w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, Kopalnia Uranu, stary wapiennik, Muzeum Minerałów, Park Linowy czy trasy rowerowe i single tracki - to pomysły zarówno na wypadek słabszej pogody, jak i kiedy słońce zaszczyci nas swoją obecnością. Już sam fakt otoczenia gór i czystego, górskiego powietrza powinien nas przekonać do wizyty w gminie Stronie Śląskie!

Więcej o atrakcjach w gminie Stronie Śląskie znajdziecie tu: https://www.niesamowitapolska.eu/polecane-miasta/stronie-slaskie-atrakcje

15. Atrakcje Gminy Radków

Radków - atrakcje Ziemia Kłodzka
Choć Radków i okolice kojarzą się głównie ze Szczelińcem Wielkim i Błędnymi Skałami, chcemy podkreślić, że atrakcji na tym terenie jest znacznie więcej. Na długi weekend do Radkowa najlepiej zabrać rower - rozbudowana infrastruktura rowerowa sprawiła, że Radków i sąsiednie, mniejsze miejscowości stały się celem licznych turystów, poruszających się na rowerach. Rowerem dotrzemy do takich miejsc jak Wieża Widokowa w Suszynie, taras widokowy na Górze Guzowatej, Zamek Sarny i Kapitanowo czy schronisko Pasterka. Okrążymy również Zalew Radkowski (tam to dopiero czekają widoki!), nad którym można odpocząć nieco dłużej, na przykład rozpalając grilla i korzystając z plaży i kąpieliska. Pogodę już zamówiliśmy!

Więcej o atrakcjach w gminie Radków znajdziecie tu: https://www.niesamowitapolska.eu/polecane-miasta/radkow-atrakcje-ziemi-klodzkiej

16. Przejażdżki Singletrackami Glacensis

singletrack
A jak już jesteśmy przy rowerach to zapraszamy na Singletracki, czyli wąskie ścieżki, najczęściej jednokierunkowe, prowadzące przez miejscowości i zakątki najciekawszych dolnośląskich miejscowości. W pobliżu szlaków wyznaczono punkty dostępowe, czyli miejsca, w których można zostawić samochód i rozpocząć jazdę. Singletrack Glacensis składa się z 27 pętli i jednego odcinka dwukierunkowego. Można zaplanować wycieczkę jednodniową lub kilkudniowe zwiedzanie połączone z jazdą rowerem.

Wszystkie ścieżki od Srebrnej Góry do Jagodnej to łącznie około 260 km, razem z łącznikami asfaltowymi lub szutrowymi. Szlaki mają określone poziomy trudności w skali od 1 do 4., skorzystają z niej więc zarówno niedoświadczone rodziny z dziećmi, jak i “starzy wyjadacze”, mający za sobą wiele godzin jeżdżenia podobnymi trasami.

Więcej o trasach Singletrack Glacensis przeczytacie tu: https://www.niesamowitapolska.eu/blog/dolnoslaskie/ziemia-klodzka/singletrack-trasy-ziemia-klodzka

17. Spływy pontonowe po Bobrze

Spływy pontonowe po bobrze BERGA
Nie jest tajemnicą, że Dolny Śląsk to jeden z najbardziej atrakcyjnych przyrodniczo regionów Polski. Mamy tu góry, jeziora i rzeki, które udało się zagospodarować tak, by służyły również turystom. Jedną z rzek, z której możemy korzystać na co dzień jest Bóbr, a właściwie jego fragment w okolicy Nielestna, gdzie zlokalizowana jest przystań pontonowo - kajakowa BERGA. To właśnie tutaj malownicza Dolina Bobru objęta jest Parkiem Krajobrazowym. Dzieje się tak nie bez kozery - w tym miejscu czeka nas nie tylko szumiąca rzeka, ale i czyste powietrze, dzika zwierzyna i mnóstwo zieleni. W takich okolicznościach przyrody po prostu nie ma przyjemniejszej rozrywki niż rzeczny spływ kajakiem bądź pontonem.

Z kajaków chętniej korzystają osoby, które wcześniej miały już z nimi styczność. Drugą opcją, z której cieszyć się mogą i duzi i mali, rodziny, pary i grupy przyjaciół, a także po prostu ci, którzy uwielbiają przygody i aktywny odpoczynek, jest spływ pontonem. Z pontonem raftingowym poradzą sobie nawet osoby, które uczestniczą w takiej wyprawie pierwszy raz w życiu. Pontony Berga pomieszczą od 4 do 12 osób, więc z powodzeniem zmieszczą się tu również duże rodziny czy grupy przyjaciół. Na spływ można przybyć nawet z psem (pupile płyną za darmo!).

Więcej o Spływach Berga znajdziecie tu: https://www.niesamowitapolska.eu/wojewodztwa/dolnoslaskie/karkonosze/atrakcje/splywy-pontonami-berga

18. Sky Walk w Świeradowie-Zdroju

sky walk Świeradów-Zdrój
Ścieżka w chmurach Sky Walk to jedna z kilku podobnych wież widokowych w Polsce, jednak wyróżnia ją to, że jest najwyższą wieżą widokową w naszym kraju. Wznosi się nad Świeradowem na wysokość 62 metrów. Ciekawostką jest, że świeradowska ścieżka jest jedyną ścieżką w koronach drzew w Europie, którą zwiedzać można również nocą. Na szczycie wieży podziwiać można widoki na świeradowskie uzdrowisko i krajobrazy Gór Izerskich.

Sky Walk ma po drodze dla zwiedzających kilka niespodzianek: poza delikatnie wijącą się 850-metrową ścieżką spacerową, którą można pokonać w ok. 20 minut, znajdziemy tu kokon pająka - plątaninę sieci, którą uwielbiają przede wszystkim dzieci, siatka relaksacyjna w kształcie kropki, mapy z panoramą gór czy przeszklona platforma, po wejściu na którą ma się wrażenie jakby nic nie było pod spodem! To miejsce grozy dla osób z lękiem wysokości - ale i okazja, by ten lęk przezwyciężyć. W drodze powrotnej można zejść tą samą trasą lub w ciągu kilku sekund zjechać ze zjeżdżalni.

Więcej o Sky Walk przeczytacie tu: https://www.niesamowitapolska.eu/wojewodztwa/dolnoslaskie/karkonosze/atrakcje/sky-walk-w-swieradowie-zdroju

19. Łowisko Złoty Pstrąg w Boguszynie

łowisko złoty pstrąg
W malowniczo położonym Boguszynie Dolnym, rzutem kamieniem od Kłodzka jest takie miejsce, które słynie z dobrych ryb, ale odwiedzają je nie tylko wędkarze. “Złoty Pstrąg” to łowisko i karczma rybna, w której oprócz tego, że dobrze zjecie, czekają też inne atrakcje. Wierzcie nam na słowo - to według wielu najlepsza ryba w okolicy! Oprócz ryb złowionych własnoręcznie w jednym z dwóch zbiorników wodnych dostępne są też ryby morskie.

Oprócz tego, na miejscu, w piecu opalanym drewnem wypiekany jest pyszny, chrupiący chleb na zakwasie, a także uraczyć się można swojskimi produktami takimi jak mleko kozie, mleko owcze, sery i jaja od zwierząt mieszkających w zagrodzie. A po dniu wędkowania wcale nie trzeba wracać do domu - do wynajęcia jest tutaj drewniany Domek Góralski. To świetna opcja na majówkę, bo Boguszyn może stać się wygodną bazą wypadową do Kłodzka, Zieleńca czy Barda.

Więcej o Złotym Pstrągu przeczytacie tu: https://www.niesamowitapolska.eu/wojewodztwa/dolnoslaskie/ziemia-klodzka/restauracje/karczma-zloty-pstrag-boguszyn

20. Muzeum Sentymentów w Kowarach

Muzeum Sentymentów Karkonosze atrakcje
Muzeum Sentymentów to propozycja dla tych, którzy spędzą weekend w Kowarach lub okolicach. Muzeum to wehikuł czasu do przeszłości i jednocześnie okazja, by przenieść się, dosłownie i w przenośni, do czasów PRL-u i powspominać dawne czasy. Przekraczając próg Muzeum i stawiając nogę w kolejnych pomieszczeniach, prawie nieuniknionym jest uronienie łezki wzruszenia. Przenosimy się przecież do czasów naszej młodości, kiedy to pranie robiliśmy w pralce “Frani”, głównym meblem w każdym salonie była ogromna meblościanka na wysoki połysk, kiedy paliło się “Klubowe” i gdy pokój każdego nastolatka był obwieszony plakatami z wizerunkiem Madonny. Odwiedziny w Muzeum Sentymentów zachwycą i starszych i młodszych, którzy na szczęście czasów PRL-u nie pamiętają, ale będą mieli okazję poznać namiastkę tamtejszego życia.

Więcej o Muzeum Sentymentów przeczytacie tu: https://www.niesamowitapolska.eu/wojewodztwa/dolnoslaskie/karkonosze/atrakcje/muzeum-sentymentow-w-kowarach

21. Minieuroland w Kłodzku

Minieuroland w Kłodzku
W Minieurolandzie można podziwiać ponad 40 makiet najznamienitszych budowli z Dolnego Śląska, Ziemi Kłodzkiej, Europy oraz ze świata. Wszystko to znajduje się w otoczeniu pięknego ogrodu, obfitego w tysiące unikatowych gatunków drzew i krzewów. Miniatury przedstawione są w skali 1:25 z zachowaniem najdrobniejszych szczegółów. Z okazji długiego weekendu przygotowano tam specjalną atrakcję pod nazwą “Kulinarna Przygoda - smakowite SHOW w Minieurolandzie”, w trakcie której dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach kulinarnych! We wszystkie dni długiego weekendu (16-19 czerwca) o godz. 11:00 grupa dzieciaków (do 12 osób) będzie mogła samodzielnie przygotować BURGERY tym samym poznając tajniki gotowania, zasady łączenia różnych składników czy posługiwania się przyrządami kuchennymi.

O godz. 13:00 serwowana będzie pizza, a o 15:00 deser i koktajl! Warsztaty będą trwać 1,5 h, a na uczestników czekać będą pamiątkowe czapki i fartuszki! Rezerwacji miejsca na warsztaty można dokonywać drogą mailową: rezerwacja@minieuroland.pl.

Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://minieuroland.pl/kulinarna-przygoda-czerwiec-2022/.

22. Otwarcie Zamku Świny

Zamek Swiny

Ta wiadomość rozpromieni wszystkich miłośników historii, sztuki i pięknych miejsc - już w tę sobotę (18 czerwca) nastąpi oficjalne otwarcie Zamku Świny dla zwiedzających! Po wielu miesiącach zmagań z zabezpieczeniem infrastruktury i tworzeniu ścieżki turystycznej pracownicy Zamku będą witać pierwszych gości od godziny 10:00. Czekaliśmy na ten moment bardzo długo - w końcu się udało, więc mamy nadzieję, że część z Was wybierze właśnie kierunek Świny!

23. Karkonoski Park Ducha Gór, czyli Gigantei

gigantei2
Jeśli planujecie spędzić długi weekend blisko gór, to warto wybrać się do Gigantei - Karkonoskiego Parku Ducha Gór. Gigantei jest miejscem rodzinnej rozrywki, w którym rzeczywistość przenika się z fantazją tworząc jedyny w swoim rodzaju park zawierający zarówno elementy edukacyjne, jak i rozrywkowe. Przekraczając bramę wejściową znajdziecie się w krainie ducha gór Karkonosza, który poprowadzi Was przez piękne szlaki górskie. Dzieci natomiast poczują się jak prawdziwi odkrywcy! Zdobywając kolejną „górę” będą poznawać wspaniałe postaci strażników i schwytanych przez nich olbrzymich owadów. O jakie owady chodzi? Tego dowiecie się na miejscu!

Dodatkowo w GIGANTEI czeka na Was gra terenowa GIGAPRZYGODA, dzięki której wiele edukacyjnych treści na długo zostanie w waszej pamięci, i której rozwiązanie pozwoli każdemu dziecku zdobyć medal “Odkrywcy GIGANTEI”.

Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.niesamowitapolska.eu/wojewodztwa/dolnoslaskie/karkonosze/atrakcje/gigantei-atrakcje-karkonosze

24. Pałac Marianny Orańskiej

palac kamieniec zabkowicki
Górujący nad Kamieńcem Ząbkowickim Pałac to jedno z największych założeń pałacowych w Polsce i całej Europie. Komnaty, przypałacowy rozległy park, opowieść o księżniczce Mariannie, a także Mauzoleum Rodu Hochbergów - na zwiedzanie tego wszystkiego należy zarezerwować kilka godzin. Zdecydowanie warto, bo pałac z roku na rok pięknieje. A historia niestety nie była dla niego łaskawa…

25. Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu

Karkonoskie Tajemnice Karpacz
Wszyscy wiemy, że Karkonosze to miejsce wspaniałych legend i kraina mistycznego Ducha Gór. W Karpaczu, w samym centrum miasta znajduje się jedno wyjątkowo magiczne miejsce, osnute legendą, poświęcone Duchowi Gór. To ekspozycja nagradzana w wielu konkursach, nawiązująca do karkonoskich legend, zaaranżowana tak, byśmy sami poczuli się częścią tajemniczego świata Karkonoszy.

W środku czeka na nas prawdziwa gra świateł, iluzji, a przede wszystkim legendy opowiedziane w bajkowy sposób. Dzieci będą zachwycone!

Przeczytaj więcej: https://www.niesamowitapolska.eu/wojewodztwa/dolnoslaskie/karkonosze/atrakcje/karkonoskie-tajemnice-karpacz

26. Łowisko Raj Pstrąga - Goszów

raj pstraga
Łowisko Raj Pstrąga jest najstarszą w województwie dolnośląskim hodowlą pstrąga. Na ponad hektarowym terenie zbudowano miejsce, w którym nie tylko można zjeść pstrąga samodzielnie wyłowionego z wody, ale przede wszystkim zatrzymać, odpocząć od otaczającego nas zabieganego świata, porozmawiać przy dużym stole, delektować się widokami z tarasu i jedzeniem bez chemicznych dodatków - z miejsca nieskażonego ludzką ręką.

Znajdują się tu również drewniane domki górskie, więc jeśli planujecie dłuższy pobyt i zwiedzanie Ziemi Kłodzkiej, to macie już gotową propozycję!

Przeczytaj więcej: https://www.niesamowitapolska.eu/wojewodztwa/dolnoslaskie/ziemia-klodzka/restauracje/raj-pstraga-restauracje-ziemia-klodzka

27. Park Rozrywki Esplanada w Szklarskiej Porębie

Esplanada Szklarska Poręba
Park Rozrywki Esplanada znajduje się w samym centrum Szklarskiej Poręby i będzie doskonałym pomysłem na weekend dla rodzin z dziećmi. Jedną z atrakcji jest kolejka grawitacyjna „Alpine Coaster”. Ponad 500 metrowy zjazd poprowadzony między drzewami daje wiele emocji nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. Specjalna konstrukcja pojazdów zapewnia bardzo wysokie bezpieczeństwo umożliwiające samodzielną jazdę dzieci powyżej 8 roku życia, a pod opieką rodziców na zjazdy mogą się wybrać nawet 3-latki.

Jednak to dopiero początek atrakcji. W głębi odrestaurowanego parku stoi „Wieża emocji”, na której przez chwilę można poczuć stan nieważkości spadając 12 metrów w dół. Na gości czeka też Mini Golf, Labirynt i Ogród Dmuchańców, elektryczne mini samochodziki i motory, symulator Rodeo, a nawet Laser Ponton, czyli strzelające laserową wiązką pontony na kółkach.

Po sąsiedzku - Śląsk

A może macie ochotę na nieco dłuższy wyjazd, dzięki któremu odkryjecie inne ciekawe zakątki naszego kraju? Jeśli tak, zapraszamy Was na Śląsk. To region wciąż przez wielu nieodkryty - warto jednak wybrać się tu i poznać równie ciekawe atrakcje turystyczne. Poniżej polecane przez nas wyjątkowe miejsca na Śląsku.

1. Funzeum w Gliwicach

Funzeum Gliwice atrakcje Śląsk
Dodatkowo jeśli planujecie wyjazd poza Dolny Śląsk, warto zajrzeć do Funzeum w Gliwicach. Nazwa Funzeum, którą tłumaczyć można jako Muzeum Radości odzwierciedla to, co czeka na gości odwiedzających to miejsce. Na prawie 4 tysiącach metrów kwadratowych znajduje się niezliczona ilość eksponatów. Funzeum to dwie wystawy:
- Wystawa Koloru, czyli 32 instalacje artystyczno-edukacyjne z 37 scenkami, w których zrobisz przepiękne, niepowtarzalne zdjęcia
- Wystawa Światła, gdzie znajdziesz zwierciadła, naturalne i sztuczne światła z 25 scenkami do zdjęć.

Dla dzieciaków to niesamowita frajda móc zaszaleć w takim miejscu!
Funzeum specjalnie z okazji długiego weekendu przygotowało promocję dla osób, które jeszcze nie miały okazję zwiedzać tego miejsca: bilety na długi weekend (od 16.06. do 19.06.) można kupić z 30% zniżką! Promocja trwa do środy, 15.06

2. Kopalnia Guido - Zabrze

Kopalnia Guido Zabrze
Kopalnia Guido w Zabrzu to cały kompleks, który z pewnością spodoba się dzieciom. Zwiedzanie odbywa się w prawie całkowitym mroku! Na poziomie 320 metrów pod ziemią poznać można warunki wydobycia węgla, zasady panujące pod ziemią i tradycje górnicze, a także przejechać odcinek trasy wyjątkową podwieszaną kolejką! To jedyna taka kolejka na świecie udostępniona dla turystów. Kolejka zawiezie Was w rejon pracy dwóch kombajnów górniczych - z bliska będziesz mógł przyjrzeć się jak pracują te potężne maszyny do urabiania skał i węgla.

Dodatkowo 18 czerwca w Zabrzu odbędzie się Zabrzański Festiwal Orkiestr - to kolejny pretekst, by odwiedzić Zabrze w najbliższych dniach!

Propozycje na długi czerwcowy weekend na Dolnym Śląsku

Mamy nadzieję, że wymienione propozycje sprawiły, że łatwiej zdecydujecie o tym, co robić w długi weekend. Ten wpis to skarbnica pomysłów zarówno na pogodny, słoneczny weekend, jak i na wypadek, kiedy pogoda negatywnie nas zaskoczy (choć takich sytuacji nie przewidujemy!). Weekend aktywny, pełen historycznych ciekawostek czy pod znakiem spokojnego czasu z rodziną nad wodą? Ostateczny wybór opcji na długi weekend zostawiamy Wam. Życzymy udanego wypoczynku!

Powiązane artykuły

Polecane katalogi