Blog - Karkonosze

Karkonosze - odkryj 31 atrakcji turystycznych regionu

Karkonosze atrakcje turystyczne, Karkonosze atrakcje dla dzieci, Karpacz atrakcje turystyczne, Szklarska Poręba atrakcje turystyczne, Kowary atrakcje turystyczne, Jelenia Góra atrakcje turystyczne, wakacje w górach, gdzie na weekend, wakacje w polsce

Co warto zobaczyć w Karkonoszach? Poznaj 44 atrakcje turystyczne

Odkrywaj z nami jeden z najciekawszych regionów turystycznych w Polsce. Zapewniamy, że nie ma tu czasu na nudę. Oprócz przemierzania szlaków i zdobywania górskich szczytów, czeka tu na Ciebie cała masa atrakcji turystycznych. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy artykuł, w którym znajdziecie wszystkie najciekawsze atrakcje w Karpaczu, Kowarach, Piechowicach, Borowicach, Miłkowie, Mysłakowicach, Szklarskiej Porębie, Jeleniej Górze i Świeradowie-Zdrój.

Mamy nadzieję, że artykuł okaże się pomocny podczas planowania wakacyjnych podróży lub weekendowych wyjazdów. Jednego możecie być pewni - przyjazd w Karkonosze to świetny wybór!

SPIS TREŚCI

 1. Karkonosze - atrakcje i ciekawe miejsca
 2. Górskie szczyty – pierwsza jest Śnieżka
 3. Wejście lub wjazd na Szrenicę
 4. Wielki Szyszak
 5. Łabski Szczyt
 6. Śmielec
 7. Karkonoski Park Narodowy pełen unikatowych okazów
 8. Wodospad Kamieńczyk i Wodospad Szklarki
 9. Trasy rowerowe w Karkonoszach - Pasmo Rowerowe Olbrzym
 10. Skarby Ducha Gór - Karkonoska Marka Lokalna
 11. ATRAKCJE TURYSTYCZNE W KARPACZU
  1. Karkonoskie Tajemnice
  2. Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego w Karpaczu
  3. Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu
  4. Papugarnia Śnieżka Karpacz  
  5. Wieża Widokowa Orlinek w Karpaczu
  6. Całoroczna kolej linowa Winterpol 
 12. ATRAKCJE TURYSTYCZNE W KOWARACH
  1. Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach  
  2. Kopalnia Podgórze w Kowarach  
  3. Muzeum Sentymentów w Kowarach  
 13. ATRAKCJE TURYSTYCZNE W PIECHOWICACH
  1. GIGANTEI - Karkonoski Park Ducha Gór
 14. ATRAKCJE TURYSTYCZNE W MYSŁAKOWICACH
  1. Park Fauny i Flory Słodkowodnej w Mysłakowicach 
 15. ATRAKCJE TURYSTYCZNE W MIŁKOWIE
  1. Chata na głowie w Miłkowie  
 16. ATRAKCJE TURYSTYCZNE W SZKLARSKIEJ PORĘBIE
  1. Rodzinny Park Rozrywki Esplanada 
  2. Park Linowy Trollandia
  3. Mini ZOO - Zwierzaczkowo
  4. Dorożki Melexy Koń-Rad
  5. Brick City - Wystawa Klocków Lego w Szklarskiej Porębie
  6. LEŚNA HUTA
  7. Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie  
 17. ATRAKCJE TURYSTYCZNE W JELENIEJ GÓRZE
  1. Termy Cieplickie  
  2. Muzeum Przyrodnicze
  3. Muzeum Motoryzacji w Jeleniej Górze
  4. ZOO TEAM Jelenia Góra
  5. Balloon Expedition - wyprawy balonem 
 18. ATRAKCJE W OKOLICY
  1. Zamek Czocha
  2. SKOK MARZEŃ
  3. Projekt Arado w Kamiennej Górze
  4. Pałac Łomnica
  5. ZOObaczysko
  6. Pałac Wojanów
  7. Świat Lemurów w Łącznej
  8. Muzeum Kargula i Pawlaka
  9. Centrum Paintball-owe w Mieroszowie
  10. Spływ Bobrem 
  11. Kajakem po Bobrze 
  12. Spływy kajakowe Bobrem
  13. Kościół Pokoju w Świdnicy
 19. GÓRY IZERSKIE - atrakcje turystyczne 
  1. SkyWalk w Świeradowie-Zdroju
  2. SKI&SUN Świeradów Zdrój
  3. Czarci Młyn
  4. Wycieczka - Górskie Panoramy Świeradowa-Zdroju
 20. Karkonosze - atrakcje dla dzieci
 21. Pogoda w Karkonoszach - kiedy warto przyjechać na urlop?
 22. Noclegi w Karkonoszach - gdzie spać?
 23. MAPA ATRAKCJI KARKONOSZY
    1. przeczytaj także:

Karkonosze - atrakcje i ciekawe miejsca

Karkonosze to wspaniałe górskie szlaki i piękna przyroda. Poznajcie zatem jeden z najpiękniejszych zakątków Dolnego Śląska i Polski, gdzie z pewnością warto przyjechać. Ten region oferuje wszystko, co lubią i cenią turyści - możliwość wyprawy na piękne górskie szlaki, kontakt z niepowtarzalną przyrodą, aktywny wypoczynek, relaks, moc atrakacji turystycznych o każdej porze roku.

Wyprawa w Karkonosze to przede wszystkim górskie wycieczki i wędrówki po malowniczych szlakch, to podziwianie piękna natury, która tutaj była wyjątkowo hojna. Szczyty górskie, skały, unikatowa roślinność, ciekawe gatunki ssaków i ptaków. I jeszcze jeden walor nie do pezcenienie – w Karkonoszach jest pięknie o każdej porze roku i nie brakuje atrakcji turystycznych.

Górskie szczyty – pierwsza jest Śnieżka

Śnieżka (1602 m n.p.m) jest symbolem zarówno Karkonoszy. Góruje nad Karpaczem, który oprócz tego, że jest miastem pełnym atrakcji turystycznych, stał się bazą wypadowa w góry. Śnieżka to graniczny szczyt, wchodzi w skład szczytów Korony Gór Polskich i jest najbardziej charakterystycznym szczytem w Karkonoszach. Na Śnieżkę możemy wejść na różne sposoby, w zależności od szlaku który wybierzemy.

Szlak najrudniejszy, czyli czarny zaczyna się w Karpaczu przy dolnej bazie wyciągu na Małą Kopę. Jest to najkrótsza droga ze stromymi podejściami. Czas wejścia to około 2,5 godziny. Kolejny jest szlak czerwony, który prowadzi spod parkingu pod hotelem Orlinek przez Dolinę Łomniczki. Jest to bardzo ciekawy szlak z pieknymi widokami. Odcinek od Orlika do Schroniska nad Łomniczką jest bardzo łagodny i spacerowy. Potem natomiast zaczyna się trochę cięższa droga, która jest stroma i wąska. Czas wejścia to około 3 godziny.

Najłatwiejsze szlaki na Śnieżkę to zielony i żółty od strony czeskiego Pec pod Sněžkou. Podejście jest dosyć łagodne, przez całą droge przeplatają się jedynie zółty i zielony szlak. Ładne widoki, czas wejścia – 3,5 godziny.

Wejście lub wjazd na Szrenicę

Szrenica (1362 m n.p.m.) to drugi po Śnieżce, najbardziej znany Polakom, szczyt polskich Karkonoszy. U jego stóp leży duży ośrodek narciarsko-turystyczny - Szklarska Poręba, odwiedzany tłumnie i latem i zimą, mekka turystów, miasto, które oferuje szerego różnorodych atrakcji. Ponad 80% powierzchni miasta stanowią lasy. Nic dziwnego, że w połączeniu z pasmami górskimi Karkonoszy stanowią cel wypraw turystów spragnionych kontaktu z naturą i miłośników górskich wędrówek.

Przyroda jest to niepowtarzalna, warto chociażby wspomnieć o skałach, rwących wodospadach, zmieniających się krajobrazach i bujnej roślinności. Szrenica położona jest całkowicie po polskiej stronie, w zachodniej części Karkonoszy. Sam szczyt góruje nad głównym grzbietem ok 60 metrów. Rumowisko skalne, które tworzy szczyt, pokryte jest charakterystycznymi zielono-żółtymi porostami - z daleka wyglądającymi jak szron. Pomimo, iż Szrenica nie jest zbyt wysokim szczytem, to w jej obrębie panuje klimat alpejski.

Na Szrenicę można dostać się wyciągiem ze Szklarskiej Poręby. To propozycja, z której warto skorzystać, lubiana przez rodziny z dziećmi. Całoroczna kolej krzesełkowa „Szrenica” składa się z dwóch odcinków - „Szrenica I” i „Szrenica II”. Wyciąg funkcjonuje w ramach SkiArena Szrenica. Z dolnej stacji ma również swój początek funkcjonująca w okresie zimowym 6-osobowa kanapa „Karkonosz Express” wjeżdżająca na Świąteczny Kamień.

Warto skorzystać z tych udogodnień i niewątpliwych atrakcji Szklarskiej Poręby. Piecgurom polecamy wejście czerwonym szlakiem od strony Wodospadu Kamieńczyka, lub idąc łagodną, utwardzoną drogą ze Szklarskiej Poręby. Ze Szrenicy można udać się na wycieczkę do Śnieżnych Kotłów. Na szlakach turyści spotkają bardzo atrakcyjne elementy rzeźby Karkonoszy, takie jak kotły polodowcowe opadające skalistymi ścianami oraz stawy i jeziorka polodowcowe znajdujące się w Kotle Wielkiego Stawu, Kotle Małego Stawu, Wielkim Śnieżnym Kotle.

Podziwiać tu można także ciekawe skałki: Pielgrzymy, Słonecznik, Paciorki, Twarożnik, Trzy Świnki, Końskie Łby czy Śląskie Kamienie. Niewątpliwego uroku dodają Karkonoszom potoki i rzeki, spływające stromymi, skalistymi dolinami, często po głazach, tworząc kaskady i wodospady.

baner karkonosze 2023

Wielki Szyszak

Wysoki karkonoski szczyt, ale stosunkowo mało znany. Znajduje się na wysokości 1509 m n.p.m. jest to drugim pod względem wysokości, szczytem w polskiej części Karkonoszy. Wielki Szyszak położony jest w pobliżu Śnieżnych Kotłów i Łabskiego Szczytu. Nie prowadzi na niego ani jeden szlak turystyczny, ale można na niego wejść od Czarnej Przełęczy po drodze wybudowanej z kamiennych tafli - drogę tę ufundowała rodzina Schaffgotschów. Na wierzchołku postawiono pomnik cesarza Niemiec Wilhelma I. Wierzchołkiem biegnie polsko-czeska granica. Piękne widoki.

Łabski Szczyt

Położony na wysokości 1471 m n.p.m) to trzeci pod względem wysokości, szczyt w polskich Karkonoszach, położony między Szrenicą i Wielkim Szyszakiem. Znajduje się w zachodniej części Śląskiego Grzbietu pomiędzy Śnieżnymi Kotłami i Szrenicą. Sam szczyt położony jest po naszej stronie granicy. Na hali poniżej szczytu, na wysokości 1168 metrów n.p.m. znajduje się górskie Schronisko Pod Łabskim Szczytem - to jedno ze starszych - powstało w XVII wieku, znajduje się tu węzeł szlaków turystycznych. By wejść na szczyt ze Szklarskiej Poręby trzeba poświęcić mniej więcej 3 godziny.

Można ruszyć ze Schroniska Kochanówka i wędrować szlakiem niebieskim aż do Małego Śnieżnego Kotła, a stamtąd szlakiem czerwonym na Łabski Szczyt, można także wyjść z ul. 1 Maja i podążać szlakiem żółtym ewentualnie czerwonym szlakiem przez Wodospad Kamieńczyka - ta droga, zwłaszcza do wodospadu, jest dość stroma. Analogiczna ilość czasu będzie potrzebna jeśli chcemy dotrzeć na Łabski Szczyt z Jagniątkowa lub Michałowic.

DOM WCZASOWY TOPAS SZKLARSKA PORĘBA

Śmielec

Jest to kolejny karkonoski wierzchołek, połozony na Śląskim Grzbiecie, powyżej Czarnego Kotła Jagniątkowskiego. Pokryty zarastającą kosówką, gołoborzem, granitowy wierzchołek Śmielec leży nad Jagniątkowem - dzielnica Jeleniej Góry, między Wielkim Szyszakiem i Czeskimi Kamieniami. Na smielec dotrzemy niebieskim szlakiem z Jagniątkowa, czerwonym, szlakiem z kierunku Karpacza bądź Szklarskiej Poręby. Poniżej Śmielca położony jest Czarny Kocioł Jagniątkowski - jeden z karkonoskich kotłów polodowcowych. Warto się tam wybrać.

Karkonoski Park Narodowy pełen unikatowych okazów

Wędrując po górskich szlakach, warto przyjrzeć się dokładniej roślinności, ukształtowaniu terenu oraz rozejrzeć się za gatunkami żyjących tu zwierząt i ptaków. Karkonosze to bowiem jeden z najciekawszych pod względem krajoznawczym i przyrodniczym górski region Europy Środkowej. Czego tu nie ma! Surowy klimat, urozmaicona rzeźba terenu, charakterystyczne formy skalne, unikatowe ekosystemy leśne, zwierzęta i rośliny wysokogórskie - to cechy wyróżniające Karkonoski Park Narodowy.

Ciekawym doświadczeniem odwiedzających to niesamowite miejsce i wędrujących po górach jest obserwowanie zmieniającej się roślinności wraz z każdym kilometrem w górę. W Karkonoszach jest 5 pięter rośliności. Od rosnących niżej krokusów, storczyków, konwalii oraz innych bardzo rzadkich roślin takich jak dziewięćsił bezłodygowy czy liczydło górskie, po rosnące na wyższych partiach gór zarośla kosodrzewiny.

W kotłach polodowcowych można zobaczyć zbiorowiska czeremchy skalnej, jarzębiny górskiej i brzozy omszonej karpackiej. Nad potokami i jeziorkami rośnie wierzba lapońska. Najwyżej, na piętrze alpejskim rośnie tsit skucina, która późnym latem nadaje halnym murawom rudy kolor. Inną ciekawą i łatwą do zaobserwowania rośliną jest żółtawy porost. Wyjątkową szatą roślinną odznaczają się ściany kotłów polodowcowych, w szczególności Żyła Bazaltowa w Małym Śnieżnym Kotle - unikat w skali europejskiej. Występuje tutakże relikt epoki lodowcowej - skalnica śnieżna i endemit - skalnica bazaltowa.

Cudowne kolory górskich krajobrazów i niezwykłe okazy przyrodnicze - to warto zobaczyć! A gdyby tak przy okazji zobaczyć jakieś ciekawe zwierzę lub przyjrzeć się okazom ptaków? W Karkonoskim Parku Narodowym jest to możliwe. Można tu spotkać jelenie, sarny, muflony, lisy, kuny leśne oraz łasice. Karkonosze to także raj dla ptaków. Występują tu gatunki zagrożone w skali światowej, europejskiej i krajowej m. in. bielik, sokół wędrowny, puchacz, podróżniczek, cietrzew. W strumieniach pływają pstrągi potokowe, a w lasach można spotkać żmiję zygzakowatą.

Wodospad Kamieńczyk i Wodospad Szklarki

Wodospad Szklarki

 Wodospad Kamieńczyka to najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27 m do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka, który ma 100 m długośc, a pionowe, skalne ściany osiągają ponad 25 m wysokości. Za środkową kaskadą wodospadu znajduje się jaskinia, tzw. „Złota Jama” ze skupiskami pegmatytu i ametystów. To wspaniałe i tajemnicze miejsce, które zrobi wrażenie które spodoba się turystom w każdym wieku.

Kaskady wody są silne, siła przyrody robi wrażenie. Kolejnym wodospadem jest malowniczo położony Wodospad Szklarki, leżący w wąwozie. Spada w dół kaskadą zwężającą się u dołu i skręcającą spiralnie. Strumień wody wodospadu ma wysokość 13 metrów.

Trasy rowerowe w Karkonoszach - Pasmo Rowerowe Olbrzym

rowery 2

Pasmo Rowerowe Olbrzymy to trasy położone na terenie trzech gmin: Jelenia Góra, Piechowice i Podgórzyn. Pasmo to ścieżki MTB, czyli przeznaczone dla kolarzy górskich, do jazdy na rowerach górskich. Pasmo Rowerowe Olbrzymy zlokalizowane jest w całkiem wysokich górach. Nawet na niebieskich trasach zdarzają się trudniejsze elementy, które mniej zaawansowany kolarz będzie musiał ominąć. Na niebieskich trasach są również podjazdy: mogą wymagać trochę kondycji fizycznej.

Łącznie do dyspozycji pasjonatów rowerowych oddano ponad 70 km tras. Nazwy tras to imiona słowiańskich bogów i demonów: Perun, Utopiec, Doppler, Zmora, Borowy, Poświst, Skarbek, Licho, Błotnik, Rokitnik, Skrzat, Jaga, Leszy, Czart. Dla rowerzystów przygotowano 3 pętle. Pierwsza to Pętla Piechowice (część zachodnia) - trasa między Michałowicami, Piechowicami, a Jagniątkowem (długość 19,5 km), druga - Pętla Przesieka (część wschodnia) - trasa między Przesieką, Zachełmiem i Borowicami (długość trasy - 23,5 km), a trzecia - Pętle Szlakowo - Szutrowe - trasy pomiędzy dwiema pętlami głównymi, skierowane są do rowerzystów bardziej rekreacyjnych, to mniej wymagająca pętla o długości 18,5 km.

Skarby Ducha Gór - Karkonoska Marka Lokalna

karkonoska marka lokalna

Karkonoska Marka Lokalna – Skarby Ducha Gór to oferta spędzenia czasu w Karkonosze SLOW – wypełniona autentycznym klimatem, smakiem regionu. To okazja do skosztowania wyrazistych górskich smaków, zakupienia lokalnego rękodzieła. To możliwość uzupełnienia urlopu o warsztaty rękodzielnicze ikulinarne w wyjątkowych miejscach: serowarstwa, wypieku chleba, przygotowywania przetworów, wypieku i lukrowania pierników, filcowania, szklarskie, grafiki czy ceramiki.

Czytaj więcej: https://skarbiecduchagor.pl/

ATRAKCJE TURYSTYCZNE W KARPACZU

Karpacz to jedno z najsławniejszych turystycznie miast zaraz po Zakopanem. Nie ma się co dziwić, bo klimat tej uroczej górskiej miejscowości jest naprawdę niezwykły. Centrum Karpacza stanowi przepiękny deptak, otoczony licznymi restauracjami, kawiarniami i sklepami. Szczególnie w letnie wieczory polecamy spacer deptakiem i zatrzymanie się w jednej z knajpek. Wbrew pozorom to nie w samym centrum odnajdziemy najciekawsze atrakcje turysytczne Karpacza. Najbliżej deptaku znajdują się Karkonoskie Tajemnice, do reszty atrakcji dotrzemy wybierając się na spacer lub korzystając ze środków transportu.

Przeczytaj więcej: Karpacz - miejscowości turystyczne Karkonoszy

Karkonoskie Tajemnice

Karkonoskie Tajemnice Karpacz

Karkonoskie Tajemnice, zwycięzca w konkursie National Geographic „7 Nowych Cudów Polski”, to podziemna, multimedialna ekspozycja poświęcona legendarnej postaci Ducha Gór. W Karkonoskich Tajemnicach można wysłuchać wspaniałych opowieści oraz dokonać fascynujących odkryć. Na gości czeka 12 opowieści m.in. historia zasiedlających Karkonosze zielarzy, poszukiwaczy minerałów i bogactw naturalnych – Walończyków, dawnych hutników szkła czy legendy związane z Władcą Karkonoszy – Duchem Gór.

Multimedialny i interaktywny charakter ekspozycji powoduje, że odwiedzający poszerzają swoją wiedzę poprzez działanie izabawę.

Adres:
ul. Adama Mickiewicza 1a, 58-540 Karpacz,

tel. 75 76 19 999

Czynne codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00.

Cennik biletów: https://karkonoskietajemnice.pl/cennik

Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego w Karpaczu

108778181 1349679541897181 7220592396336040231 n

Muzuem Techniki i Budowli z Klocków Lego to jedyna tego typu ekspozycja klocków w Kapraczu. A co ciekawe, jest to również jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie budowle z klocków lego wypełnione zostały efektami specjalnymi! Muzuem to tak naprawdę dwa piętra zabawy oraz ponad 80 interaktywnych przycisków i joysticków, które sprawiają, że makiety zaczynają się ruszać. Polecamy zarówno dzieciakom, jak i dorosłym.

Adres:

ul. Mickiewicza 11, 58-540 Karpacz
tel. +48 602 629 833

Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu

muzeum zabawek4

Muzeum Zabawek to niezwykłe miejsce na mapie Karpacza, które chętnie odwiedzane jest przez dosłownie wszystkich - dzieci, młodzież i dorosłych. Przybywając do Muzeum Zabawek zobaczycie ekspozycję zarówno dawnych, jak i współczesnych zabawek. Wystawy zaaranżowane zostały w bajkowym stylu, znajdziecie w nich m.in. miniaturowe domku dla lalek, misie oraz porcelanowe lalki. 

Godziny otwarcia:
wtorek - piątek: 9.00 - 16.30
sobota- niedziela: 10.00 – 17.30

Adres: 
ul. Kolejowa 3, 58-540 Karpacz
te. 75 76 18 523

Papugarnia Śnieżka Karpacz  

papugarnia karpacz

Papugarnia Śnieżka w Karpaczu to miejsce, gdzie spędzicie niezapomniane chwile z rodziną w otoczeniu egzotycznych ptaków. W Papugarni zobaczycie ogromną różnorodność gatunków i kolorów niesamowitych ptaków jakimi są papugi. Istnieje również możliwość karmienia niektórych z nich - szczegółowo o tym co można, a czego nie opowiedzą wam na miejscu opiekunowie papug

Adres:
ul. Brzezie Karkonoskie 25i, 58-535 Miłków
tel. 501 971 114

Otwarte codziennie: od 10:00 do 18:00

Przeczytaj więcej: Papugarnia Śnieżka w Karpaczu - co musisz wiedzieć?

Wieża Widokowa Orlinek w Karpaczu

bilboard orlinek

Wieża widokowa Orlinek to obowiązkowy punkt każdej wyprawy w Karkonosze oraz pobytu w Karpaczu. Tylko w tym miejscu rozpościera się zapierający dech w piersiach widok, nie tylko na góry, ale również na Karpacz i całą okolicę. Punkt widokowy to nie tylko doskonała alternatywa dla wszystkich, którzy nie planują wybierać się dalej szlakami, ale również doskonałe uzupełnienie dla tych, którzy już zwiedzili Karkonosze.

Godziny otwarcia:

Sezon letni od 10:00 do 18:00 (sezon letni trwa do 1.10)
Sezon zimowy od 10-16.30 (1.10-1.04)

Adres:
ul. Olimpijska 9, 58-540 Karpacz

Całoroczna kolej linowa Winterpol 

winterpol

W samym centrum Karpacza u podnóża Śnieżki mieści się kompleks Winterpol Karpacz Biały Jar. Znajduje się tam nowoczesna, 6-osobowa, wyprzęgana kanapa z osłonami przeciwwietrznymi, która działa zarówno zimą, jak i w okresie letnimi dla turystów pieszych. 

Przy wyciągu odnajdziecie również 3 trasy o różnym poziomie trudności, bike park, plac zabaw dla dzieci, wypożyczalnie sprzętu sportowego, szkoła narciarska, punkty gastronomiczne oraz komfortowa Villa Witerpol.

Adres:

ul. Turystyczna 5, 58-540 Karpacz

ATRAKCJE TURYSTYCZNE W KOWARACH

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach  

FD8A7420

Odwiedzając park poznacie perfekcyjnie wykonane modele zamków, pałaców, kościołów oraz ratuszy z regionu Dolnego Śląska, wszystkie zrobione sa w skali 1:25, wraz z największą w Europie miniaturą gór, jakimi w tym przypadku jest pasmo Karkonoszy, wraz ze Śnieżnką (1602 m n.p.m.) oraz wiernie odtworzonymi szlakami i schroniskami.

Po zwiedzaniu warto wybrać się do Pałacowej Bawialni. Najmłodsi będą mieli okazję przeżyć gigantyczną frajdę na dmuchanych zamkach i innych atrakcjach.

Przeczytaj także: Park Miniatur Kowary - atrakcje Karkonoszy

Kopalnia Podgórze w Kowarach  

130847291 1510311075838768 724590997875062871 n

Kopalnia Podgórze w Kowarach to druga co do wielkości w Polsce i największa w Kowarach kopalnia uranu. Dla turystów przygotowano tutaj trzy trasy: turystyczną, która przebiega przez sztolnię 19a, która powstała w latach 50 XXw., trasę ektremalną, która przebiega przez surową kopalnię i stanowi wyjątkową przygodę oraz trasę nurkową, która dostępna jest wyłącznie dla wykwalifikowanych nurków.

Zdaniem odwiedzających Kopalnia to najciekawszy obiekt turystyczny na terenie Kowar. Podziemia to miejsce w którym historia, nauka oraz ciekawostki z dawnych lat pozwolą Wam przeniknąć do skrzętnie skrywanej historii PRL-u

Adres:
Kowary, ul. Podgórze 54

tel. 538 715 100, tel. 780 161 191

Muzeum Sentymentów w Kowarach  

MSF 0033

Muzeum Sentymentów to miejsce nietypowe, które gromadzi nie tylko przedmioty z minionej epoki, ale również eksponaty niematerialne, czyli wspomnienia i sentymenty. Kowarska atrakcja turystyczna wystartowała w czerwcu 2018 roku na terenie dawnej Fabryki Dywanów w Kowarach. Inicjatorem tej wyjątkowej wystawy jest Andrzej Olszewski, który od wielu lat zbiera różnego rodzaju przedmioty, będące kopalnią wspomnień z tamtych czasów.

Dodatkowo sentymentalną wystawę wzbogacają m.in. oryginalna trybuna, z której Edward Gierek przemawiał do załogi Fabryki Dywanów „KOWARY” podczas wizytacji zakładu w 1978 roku, a także oryginalne jej laboratorium, w którym powstaje izba pamięci tej kultowej dla regionu, nieistniejącej już fabryki. 1 Maja 2019 roku nastąpiło otwarcie Pokoju Prezesa i sekretariatu, w których to okazjonalnie można się spotkać z sekretarką Dorotą Przybyłą i Panem Prezesem!

Adres:

Muzeum mieści się w dawnej Fabryce Dywanów w Kowarach przy ul. Zamkowej 9
maj-wrzesień czynne codziennie
tel. 601 553 876

Przeczytaj także: Muzeum Sentymentów w Kowarach - atrakcje Karkonoszy

ATRAKCJE TURYSTYCZNE W PIECHOWICACH

GIGANTEI - Karkonoski Park Ducha Gór

gigantei foto www.kotylak.pl Rafał Kotylak 16

Rodzinny park tematyczny: - o Karkonoszach; - w Karkonoszach; - z widokiem na Karkonosze. Daj ponieść się fantazji wraz z szalonym chemikiem Olem i duchem gór Karkonoszem. Spacerując szlakami naszego parku poznasz ciekawe miejsca w Karkonoszach oraz napotkasz modele gigantycznych owadów, a także strażników karkonoskich. Wszystko to w pięknej scenerii ogrodu górskiego. Gwarantowana rozrywka i edukacja dla całej rodziny!

Adres: 

ul. Siewna 2, 58-573 Piechowice
tel. 603 389 910, 691 741 205

ATRAKCJE TURYSTYCZNE W MYSŁAKOWICACH

Park Fauny i Flory Słodkowodnej w Mysłakowicach 

01 park mega ryb

Atrakcją parku są niepowtarzalne, gigantyczne makiety fauny słodkowodniej. Specjalnie zaprojektowane ścieżki, pozwolą Wam przejść po prawdziwym dnie stawu, w którym możemy z bliska poznać budowę ryb, owadów, płazów i gadów. Całość atrakcji dopełnia możliwość wędkowania!

Adres:

58-533 Mysłakowice, ul. Łąkowa 4/1
tel. 794 717575

ATRAKCJE TURYSTYCZNE W MIŁKOWIE

Chata na głowie w Miłkowie  

chata milkow

To jedyne takie miejsce na południu Polski, gdzie możecie obejrzeć świat odwrócony o 171 stopni. Do budynku wchodzi się przez okno szczytowe i spaceruje po suficie. Chata na głowie jest kompletnie umeblowana i wyposażona w przedmioty codziennego użytku! 

Dodatkową atrakcję stanowi Chatka grawitaczjna, ktra starczy Wam niesamowitych przeżyć. Wchodzisz do środka, rozsiadasz się wygodnie, aż nagle... dom zaczyna wirować wokół Ciebie! A może jednak to Ty się obracacsz? Warto to sprawdzić!

Adres:

58-533 Mysłakowice, ul. Łąkowa 4/1
tel. 794 717575

ATRAKCJE TURYSTYCZNE W SZKLARSKIEJ PORĘBIE

Rodzinny Park Rozrywki Esplanada 

widok1

Rodzinny Park Rozrywki Esplanada to atrakcje dla dużych i małych przez okrągły rok. Wśród atrakcji znajdziecie tu m.in. 500m zjazd kolejką grawitacyjną apline-coaster, 12-metrową wieżę emocji, tory do mini golfa, a dla najmłodszych Ogród Dmuchańców. 

Kawiarnia Cafe park Esplanada zaprasza dodatkowo na przepyszną kawę, ciasta i desery lodowe, serwowane na tarasie z widokiem na Karkonosze.

Godziny otwarcia:
od 10.30 – 21.00

Adres:
ul. Grabskiego 5a, Szklarska Poręba

Park Linowy Trollandia

Trollandia park linowy szklarska

Park Linowy Trollandia to miejsce bezpiecznej i dobrej zabawy! Znajdziecie tu 5 zróżnicowanych tras linowych. To miejsce, gdzie dzieci rozwijają koordynację ruchową, a jednocześnie dobrze bawią się naświeżym powietrzu. Bezpieczeństwo stoi tu na pierwszym miejscu – to idealny miejsce dla dzieci w każdym wieku.

Adres:

ul. Jedności Narodowej
58-580 Szklarska Poręba
tel. 661 220 004

Mini ZOO - Zwierzaczkowo

zwierzaczkowo mini zoo szklarska poręba

Miejsce, gdzie można bezpośrednio obcować ze zwierzętami, wejść naich teren pogłaskać, wyszczotkować, przytulić. Ciekawskie kozy, owce ikróliki same podchodzą i szukają kontaktu. Zobaczycie co zjada kurka, aczym żywi się szop pracz. Dlaczego królik ma długie uszy? Czym różni się koń od osła? Jeśli kochacie zwierzęta chcecie je lepiej poznać i trochę odpocząć pośród nich, zapraszamy!

Od wakacji oferta wzbogaci się o wystawę węży i jaszczurek. Organizujemy warsztaty zrobienia świec. Malowanie figurek gipsowych, ogniska,urodziny pośród zwierząt.

Adres:

Szklarska Poręba, ul. Piotra Skargi 3

Dorożki Melexy Koń-Rad

kon-rad dorozki kuligi szklarska poreba

W Szklarskiej Porębie macie możliwość wziąć udział w przejażdżkach bryczkami, gdzie na raz jesteśmy w stanie zabrać 30 osób. Oferujemy również przejazd samochodem retro, do którego wejdzie 8 osób. Jeździmy malowniczą trasą do samego Wodospadu Kamieńczyka.

Adres:

Szklarska Poręba
605-385-443 KONRAD

Brick City - Wystawa Klocków Lego w Szklarskiej Porębie

brick city

Największa Wystawa Klocków Lego w Szklarskiej Porębie oraz wystawa Historia Regionu. W tym miejscu zobaczycie dwie wystawy, kupując jeden bilet. Warto zobaczyć niesamowite budowle z klocków lego, które zrobią wrażenie nie tylko na dzieciach ale również ich rodzicach. Podczas drugiej wystawy, poznacie historię regionu w pigułce. To doskonała okazja, aby w miły i przyjemny sposób poznać region w którym spędzacie wakacje.

Adres:

ul. Jedności Narodowej 5

Szklarska Poręba

LEŚNA HUTA

lesna huta

W Leśnej Hucie można na własne oczy obserwować wytopy różnych form szklanych od ozdób po wazony i naczynia. Mistrz Henryk Łubkowski, podtrzymuje wielowiekową tradycję hutnictwa w Szklarskiej Porębie. Zapraszamy na pokazy ręcznej produkcji, warsztaty dla dzieci, a także do naszego sklepu fifi rmowego. Warsztaty po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej.

Adres:

Szklarska Poręba, ul. Kołłątaja 2

Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie  

2

W Muzeum Mineralogicznym można obejrzeć blisko 4000 eksponatów: minerałów i skamieniałości z całego świata, a także jeden eksponat z kosmosu - meteoryt Gibeon. Przed budynkiem Muzeum, znajduje się jedyny w Europie "Las Karboński" - są to skamieniałe pnie drzewa Dadoxylon, które rosły około 300 milionów lat temu. Osobnym działem muzeum są skamieniałości i szkielety dinozaurów. Jest to największa w Polsce prywatna kolekcja gadów z przed milionów lat.

Godziny otwarcia:
W sezonie czynne codziennie 10-18
poza sezonem od wtorku do niedzieli 10-18
poniedziałki nieczynne

Adres:
ul. Kilińskiego 20, 58-580 Szklarska Poręba

ATRAKCJE TURYSTYCZNE W JELENIEJ GÓRZE

Termy Cieplickie  

termycieplickie

Termy Cieplickie to kameralny park wodny, zlokalizowany w centrum uzdrowiskowym Jeleniej Góry, w którym można znaleźć gamę ciekawych atrakcji, m.in.: zjeżdżalnie rurowe i trzytorowa zjeżdżalnia rodzinna, leżanki wodne, jacuzzi, bicze i płaszcze wodne, dziką rzekę i huśtawkę wodną. Na terenie kompleksu znajdują się również wyjątkowe baseny termalne zdrojowe oraz norweskie, które pozwalają na zrelaksowanie się na zewnątrz w gorącej wodzie, nawet przy najzimniejszej temperaturze.

Adres:

ul. Park Zdrojowy 5, 58-560 Jelenia Góra

Muzeum Przyrodnicze

muzeum przyrodnicze jelenia góra

Dzisiejsze Muzeum mieści się w budynku dawnego klasztoru cystersów. Powstało w oparciu o dawne zbiory przyrodnicze rodu Schaffff gotschów. Największa część ekspozycji zaprezentowana jest w formie efektownych, nowoczesnych dioram, przedstawiających fascynujący świat przyrody. Wystawa entomologiczna to okazy krajowe i zagraniczne.

Czynne: V-IX 9.00-17.00 wtorek-niedziela
X-IV 9.00-16.00 wtorek-niedziela
Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze

Muzeum Motoryzacji w Jeleniej Górze

muzeum motoryzacji jelenia góra

Muzeum Motoryzacji Jelenia Góra to magiczne miejsce dla miłośników motoryzacji zarówno przedwojennej, jak i tzw. youngtimerów. Znajdziecie tu ponad sto eksponatów, w tym wiele unikatowych samochodów imotocykli. Niezwykle interesująca jest ekspozycja „Samochody w Miniaturze w Jeleniej Górze” – wystawa kolekcjonerskich modeli firm CMC, Auto Art czy Rally Legends.

Czynne codziennnie
w godz. 10.00-17.00

Adres:
Galeria Nowy Rynek, II poziom
ul. Podwale 25, Jelenia Góra

ZOO TEAM Jelenia Góra

zoo team

W ZOO TEAM – świecie zwierząt egzotycznych czekają prawdziwe przygody! To miejsce dla śmiałków, którzy chcieliby na własnej skórze sprawdzić czy ptaszniki rzeczywiście są tak włochate jak głosi legenda, albo jakie są w dotyku łuski waranów i czy boa da się pogłaskać. Wśrodku poznamy również ciekawostki dotyczące ich budowy i życia.

Adres:

Jelenia Góra
Galeria Nowy Rynek

Balloon Expedition - wyprawy balonem 

Karki 1

Szukasz wyjątkowej atrakcji? Kochasz dreszczyk emocji? Chcesz zobaczyć piękno Polski z nowej perspektywy? Usłysz syk gorącego powietrza napełniającego czaszę balonu, wznieś się w przestworza i zaznaj poczucia błogiego zawieszenia w czasie i przestrzeni… Tak, takie emocje zapewni Ci tylko lot widokowy balonem.

Już teraz wybierzcie jedno spośród dostępnych miejsc startu i zaplanujcie swoją własną, podniebną przygodę życia. Na pokładzie naszego bajecznie kolorowego balonu nie ma miejsca na nudę. Podczas lotu widokowego zobaczycie zapierające dech w piersiach widoki. 

ATRAKCJE W OKOLICY

Zamek Czocha

zamek czocha

Odkrywaj historię imagię razem z nami! Czocha to średniowieczna twierdza, znana z wielu filmów. Przyciąga turystów wspaniałą historią, tajnymi przejściami oraz budzącymi grozę legendami, a w jej kamiennych zakamarkach kryje się Multimedialna Sala Tortur. Zapraszamy na Nocne iWieczorne Zwiedzanie oraz imprezy plenerowe, gdzie historia tańczy zmagią. Na Gości czeka hotel, restauracja, kawiarnia i stoiska z pamiątkami.

Godziny zwiedzania obiektu z przewodnikiem:
V–X: 10:00-18:00, XI–IV: 10:00-17:00, VII–VIII: 10:00-20:00

Adres:
59-820 Leśna, tel. +48 757 211 553

SKOK MARZEŃ

jump world karpacz

Skoki ze 100 metrowej wieży: • 4 sekundy swobodnego lotu • wyjątkowe widoki • niezapomniane wrażenia • doskonały prezent • kameralne spotkania na 100 metrach (urodziny, oświadczyny.

Adres:

ul. Kościuszki 142, 58-532 Kostrzyca
tel. 881 420 320

Projekt Arado w Kamiennej Górze

projekt arado

Przyjedź do Podziemnej Trasy Turystycznej „Projekt Arado” w Kamiennej Górze. Wciel się w rolę agenta Polskiego wywiadu. Weź udział wmisji, od której zależą losy II wojny światowej! Wpodziemiach „Arado” zobaczysz ponad 100 eksponatów! Wtym unikatowe uzbrojenie lotnicze. A także szczątki maszyny szyfrującej “Enigma” ielementy niemieckiej wunderwaffe! Rakiety V2 i bomby latającej V1!

Adres:

Lubawska 1a, 58-400 Kamienna Góra

Pałac Łomnica

palac lomnica

Multimedialna wystawa „Trzy wieki życia w Pałacu Łomnica”. Fascynująca przygoda z historią dla małych i dużych odkrywców: - Podróż w czasie - Aplikacja z 60 krótkimi fifi lmami, w tym specjalnymi dla dzieci - 18 historycznie wyposażonych sal - Czynne codziennie 11:00-17:00. Po zwiedzaniu zapraszamy do rustykalnej Restauracji „Stara Stajnia” na folwarku.

Adres:

ul. Karpnicka 3
58-531 Łomnica

ZOObaczysko

zoobaczysko

Ptasi Park ZOObaczysko to miejsce, w którym można podziwiać papugi latające na wolności i przylatujące do ludzi. Nasi goście chodzą między swobodnie spacerującymi ozdobnymi kurami, kaczkami, pawiami, żurawiami czy królikami i karmią je, jeśli zwierzę ma na to ochotę.

Adres:

Karkonoska 28a
58-564 Sosnówka

Pałac Wojanów

palac wojanow

Romantyczna rezydencja zrestauracją ala carte. Pałac i otaczający go park wyglądają jak z bajki. Miejsce zachęca do spacerów i odpoczynku. Wyjątkowe SPA&SWELLNES oferuje zabiegi natwarz i ciało. Whistorycznych murach można skorzystać z basenu, saun, jacuzzi i nowoczesnej siłowni. Wpodziemiach winiarnia.

Adres:

ul. Wojanów 8,| 58-508 Jelenia Góra
tel. +48 75 754 53 00

Świat Lemurów w Łącznej

zoo łączna

Nie musisz być na Madagaskarze i Afryce by obcować z dzikimi zwięrzętami. U nas wszystko na wyciągnięcie ręki! Dotkniesz, nakarmisz oraz poznasz rzadkie gatunki zwierząt. Zapraszamy do Świata Lemurów na terenie ZOO Łączna. Przeżyj niezapomnianą przygodę!

Adres:

Łączna 25
58-350 Mieroszów
tel. 665 148 038

Muzeum Kargula i Pawlaka

muzeum kargula i pawlaka

Odwiedź Karguli i Pawlaków w Lubomierzu. W Muzeum Kargula i Pawlaka zobaczysz pamiątki związane z kultową komedią Sylwestra Chęcińskiego, przede wszystkim rekwizyty wykorzystane przy kręceniu fifi lmu: karabin, z którego zamek wylata, granat do świątecznego ubrania, sierp tatowy i wiele innych. Podejdź do słynnego płotu i wspominaj kultowe postacie najpopularniejszej polskiej komedii. Zasiądź na krześle kinowym z czasów premiery fifi lmu i jeszcze raz obejrzyj najzabawniejsze fragmenty.

Adres:

Lubomierz, ul. Wacława Kowalskiego 1
Czynne codziennie.

Centrum Paintball-owe w Mieroszowie

paintball mieroszów

Jedyne takie centrum Paintball-owe w Karkonoszach. 3 poligony, super obsługa, niezapomniane imprezy okolicznościowe i co najważniejsze, tylko u nas doświadczysz emocji jakich nie znajdziez nigdzie indziej. Dla młodszych i starszych... Strzelanie do tarczy kulkami zfarbą, gry zręcznościowe, bumperball.

Adres:

Łączna 5
58-350 Mieroszów/Wałbrzych

Spływ Bobrem 

berga

Spływy pontonami po rzece Bóbr to atrakcja idealna dla rodzin z dziećmi, grup szkolnych oraz wyjazdów firmowych. Spływy pontonami raftingowymi – to atrakcja, która łączy ze sobą trzy elementy – współdziałanie na wodzie, aktywny wypoczynek oraz spędzanie niezapomnianych chwil na łonie natury.  Atrakcja jest idealna dla aktywnych rodzin z dziećmi oraz grup dzieci i młodzieży.

Kajakem po Bobrze 

kajakiempobobrze

Spływy kajakowe w Krajobrazowym Parku Doliny Bobru to idealny sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu na łonie natury. Kajakiem po Bobrze to wypożyczalnia najlepszej jakości sprzętu i gwarancja profesjonalnej obsługi klienta. Daj się porwać Dolinie Bobru!

Spływy kajakowe Bobrem

Spływy kajakowe i pontonowe rzeką Bóbr to super przygoda imożliwość spędzenia wolnego czasu nałonie natury. Trzy trasy do wyboru: 10 km ,13 km, 20 km.

Adres:

Nielestno k/Jeleniej Góry
tel. 664 483 338

Kościół Pokoju w Świdnicy

Kościół Pokoju Świdnica

Kościół Pokoju w Świdnicy, to prawdziwa perełka architektoniczna – jest największą ewangelicką drewnianą Świątynią z prawie 400-letnią historią wpisaną nalistę światowego dziedzictwa UNESCO. Według legendy do budowy kościoła nie użyto ani jednego gwoździa. Wnętrze kościoła zachwyca barokowym ołtarzem imnóstwem pozłacanych wyrytych w drewnie złoceń.

Adres:

Plac Pokoju 6
58-100 Świdnica

GÓRY IZERSKIE - atrakcje turystyczne 

SkyWalk w Świeradowie-Zdroju

sky walk

Najwyższa wieża widokowa w Polsce! Sky Walk Świeradów- Zdrój zaprowadzi Cię na wysokość 62 metrów. Zachwycająca konstrukcja jest uzupełniona o edukacyjne, kulturowe oraz ekstremalne elementy, które napotkasz w trakcie spaceru po kładce o długości 850 metrów.

SKI&SUN Świeradów Zdrój

 ski&sun świeradów zdrój

SKI&SUN Świeradów Zdrój KOLEJ GONDOLOWA obowiązkowa atrakcja w Sudetach Zachodnich, w 8minut przenosi nas do górnej stacji na wysokość 1060 m n.p.m. ulokowanej naStogu Izerskim. Funkcjonuje przez cały rok. Wokresie zimowym służy narciarzom. Nartostrada ma długość 2,5 km. Jest oświetlona i daje możliwość wieczornej jazdy. Latem obsługuje turystów pieszych i rowerowych. Gondole przystosowane są do przewozu osób niepełnosprawnych. Przejazd gwarantuje niesamowite widoki na górską panoramę.

Adres:

ul. Źródlana 7, 59-850 Świeradów-Zdrój
tel. +48 756 152 020

Czarci Młyn

czarci mlyn

XIX-wieczny młyn dla osób, pragnących poznać jego historię. Zzewnątrz budynek wygląda niepozornie, jednak wszystko kryje się w środku. Wobiekcie zachowała się fasada pieca oraz urządzenia, w które młyn był wyposażony. Najciekawsze z nich jest koło wodne, dzięki któremu odbywała się cała produkcja.

Adres:

ul. Lwówecka 5, 59-850 Świeradów-Zdrój
tel. +48 570 778 078

Wycieczka - Górskie Panoramy Świeradowa-Zdroju

Wybierz się na wycieczkę po Świeradowie-Zdroju. Tylko z nami zobaczysz najpiękniejsze widoki i poznasz historię miasta. Pokażemy Ci panoramę i miejsca, których sam jeszcze nie odnalazłeś. Naszych gości możemy przed wyjazdem odebrać bezpośrednio z hotelu lub pensjonatu! Zawieziemy Cię również na wieżę Sky Walk, a już niedługo zapraszamy w nowy klimat: Sabat Czarownic. :)

Adres:

Świeradów-Zdrój, ul. Gajowa 2
tel. +48 513 137 837, 664 007 850

Karkonosze - atrakcje dla dzieci

Karkonosze to prawidzwy raj dla dzieci i całych rodzin. Atrakcje turystyczne skrojone na miarę - bawią i edukują. Mamy nadzieję, że przygotowana przez nas lista atrakcji pomoże Wam w zaplanowaniu idealnego urlopu, a Wam i Waszym pociechom nie będzie się nudzić!

Pogoda w Karkonoszach - kiedy warto przyjechać na urlop?

Kiedy warto przyjechać w Karkonosze? To region, który zaprasza do siebie o każdej porze roku. Mnogość atrakcji zapewnia rozrywkę zarówno podczas słonecznych dni, jak i deszczowych. Karkonosze to jeden z najciekawszych regionów turystycznych w Polsce. Latem przybywają tu tłumy turystów, więc jeżeli kochacie ciszę i spokój wybierzcie miesiące wiosenne lub jesień. Zimą Karkonosze zamieniają się w raj dla miłośników białego szaleństwa.

Przeczytaj także: Karkonosze - 12 atrakcji na deszczowe dni

Noclegi w Karkonoszach - gdzie spać?

W Karkonoszach znajdziecie rozbudowaną bazę noclegową - hotele, pensjonaty, agroturystyka, pola namiotowe i campingowe. Pamiętajcie jednak - szczególnie w okresie letnim - o wcześniejszej rezerwacji noclegu. Po przyjeździe na miejsce może okazać się, że trudno będzie Wam znaleźć nocleg w odpowiedniej cenie. Pomocna w tym może okazać się znana wyszukiwarka Booking.com

Przeczytaj także: Booking.com - jak zarezerwować nocleg w hotelu?

MAPA ATRAKCJI KARKONOSZY

przeczytaj także:

Booking.com - jak oszczędzić i zarezerwować nocleg? Poradnik dla turysty 2022

KARKONOSZE- ATRAKCJE TURYSTYCZNE

PARK MINIATUR W KOWARACH - ATRAKCJA KARKONOSZY

KARKONOSKIE TAJEMNICE - POZNAJ ATRAKCJE KARKONOSZY

MUZEUM SENTYMENTÓW W KOWARACH

Powiązane artykuły