Blog - województwo opolskie

Opolskie - TOP 25 atrakcji turystycznych

opolskie, opolskie atrakcje, opolskie parki rozrywki, opole atrakcje, głuchołazy, głuchołazy atrakcje, nysa atrakcje, co robić w opolskim, opolszczyzna turystyka, opolszczyzna atrakcje turystyczne, turystyka w polsce, gdzie na weekend, góry opawskie, wakacje w polsce

Opolskie - co warto zobaczyć? Poznaj atrakcje turystyczne

 Opolskie to najmniejsze województwo w Polsce - i choćby z tego powodu, warto koniecznie je odwiedzić! Co ciekawe, opolskie to przede wszystkim różnorodność - lasy, góry, jeziora oraz miasteczka pełne ciekawej historii. Nie ma tu miejsca na nudę, bo dla aktywnych turystów czeka tu również wiele niesamowitych miejsc.

Zabierzemy Was w podróż po najciekawszych atrakcjach województwa - JuraPark w Krasiejowie, Zamek Moszna, Fabryka Robotów, a może Gród Rycerski w Byczynie? Gotowi na przygodę po województwie opolskim? Zaczynamy!

SPIS TREŚCI:

Co warto zobaczyć w Opolskim?

Województwo opolskie to przede wszystkim region przepełniony pięknymi lasami i jeziorami. Do najsławniejszych jezior, które odwiedzają turyści z całej Polski zaliczają się bez wątpienia: Jezioro Nyskie, Otmuchowskie oraz Jezioro Turawskie. To idealne miejsca do letniego wypoczynku dla osób kochających wodne szaleństwa. Prócz jezior, opolskie przepełnione jest także pięknymi rzekami, dlatego możecie liczyć tu na bardzo przyjemne i łagodne trasy spływów kajakowych. To jednak nie wszystko - poniżej prezentujemy Wam (naszym zdaniem) najciekawsze atrakcje turystyczne tego województwa. Miłej lektury!

1. Zamek Moszna    

zamek moszna

Zamek w Mosznej należy do największej atrakcji turystycznej województwa opolskiego. Słynie w kraju i za granicą ze swojego niepowatrzalnego uroku za sprawą bajkowej architektury. W obiekcie funkcjonuje restauracja, kawiarnia, hotel oraz SPA.

Dla zwiedzających dostępne są sale reprezentacyjne, można tez podziwiać widok na okolice z wież zamkowych, a latem spacerować pośród azalii i rododendronów licznie wzbogacających park

Przeczytaj także: Zamek Moszna - dlaczego warto zobaczyć?

2. Fabryka Robotów w Mosznej  

fabryka robotow 1

To jedyne miejsce w Polsce a nawet w Europie gdzie budowane są ogromnie stalowe roboty inspirowane filmami Sci-fi. Wszystkie znajdujące się tu postacie zostały zbudowane ręcznie przez jednego człowieka Sebastiana Kucharskiego. Dzięki pasji właściciela do filmów fantasy i ogromnej kreatywności możecie podziwiać te nietuzinkowe dzieła.

Głównym materiałem z jakiego powstają to złom samochodowy oraz inne odpady stalowe które zostały przeznaczone do recyklingu. Największe i najbardziej pracochłonne roboty budowane są około 700 godzin ważą nawet 900 kilo i dochodzą do 3.5 m wysokości. Możecie tu spotkać roboty w różnych wielkościach od kilkunastu cm do kilku metrów w różnych etapach zaawansowania budowy zarówno gotowe, jak i w trakcie budowy. Po za postaciami z filmów Sci-fi znajdziecie tu również rzeczy bardziej użytkowe wykonane ta samą technika począwszy od stołów po przez podstawki pod książki, pendrive wykonane w stylu steampunk.

 Przeczytaj także: Fabryka Robotów w Mosznej - warto odwiedzić

3. Gród Rycerski w Byczynie 

byczyna grod rycerski

Zapraszamy do Grodu Rycerskiego pod Byczyną. To tutaj w Biskupicach, można przenieśc się w czasie do średniowiecza podczas Międzynarodowych Turniejów Rycerskich oraz uczestniczyć w warsztatach rzemiosł dawnych na niezapomnianych wycieczkach szkolnych, letnich obozach rycerskich i weekendowych pobytach. 

Warto odwiedzić również salę tortur, zbrojownię, karczmy oraz inne obiekty na podgrodziu, które zapewnią Wam ciekawą przygodę ze średniowieczem.

4. Muzeum Kolwastwa w Prószkowie

muzeum kowalstwa prószków

Zapraszamy do wspaniałych zabytkowych pomieszczeń kuźni. Przeniesiemy się w świat rozgrzanego żelaza, poznając tajniki zawodu kowala, jego warsztat oraz narzędzia. Nie mniej prawdziwą atrakcją jest pokaz kucia żelaza metodami tradycyjnymi. Istnieje możliwość kupna pamiątek oraz umieszczenia na nich indywidualnych dedykacji lub inicjałów. Zapewniamy wszystkie niezbędne narzędzia i materiały.

5. Schronisko pod Biskupią Kopą

Schronisko Biskupia Kopa Góry opawskie

Schronisko PTTK „Pod Biskupią Kopą” im. Bohdana Małachowskiego to jedyny taki obiekt w Górach Opawskich. Położone jest na wysokości 765 metrów n.p.m., w pobliżu szczytu Biskupiej Kopy na terenie Parku Krajobrazowego Gór Opawskich. W swojej ofercie posiadamy 50 miejsc noclegowych (50 zł/os.), serwujemy pyszne dania, a także organizujemy liczne imprezy.

6. Kompleks rekreacyjny "Nad Białką" w Głuchołazach

basen glucholazy

Na blisko 3 ha. terenu stworzono kompleks o charakterze wypoczynkowo sportowym. Sercem obiektu jest część basenowa składająca się z basenu rekreacyjnego zczęścią pływacką (4 tory, 25 metrów) oraz częścią rekreacyjną zatrakcjami wodnymi. Dla najmłodszych zbudowano brodzik z parasolem wodnym oraz zjeżdżalnią „Słonik”. Dodatkowymi atrakcjami wchodzącymi w skład kompleksu są plac zabaw, boiska piaskowe do siatkówki, piłki nożnej oraz zjeżdżalnie i punkt gastronomiczny

7.  Łowisko Pstrąg w Moszczance

Łowisko moszczanka

Zapraszamy na niecodzienne spędzenie wolnego czasu przy połowach pstrąga. Obiekt położony jest wmalowniczych Górach opawskich pod Młyńską Górą i funkcjonuje przez cały rok

8. Zalew Kluczbork

zalew kluczbork

Zapraszamy do odwiedzenia malowniczego zalewu położonego zaledwie 3 km od Kluczborka. Znajdziesz tutaj piaszczystą plażę, żaglówki, kajaki, bazę noclegowogastronomiczną, plac zabaw i trasę pieszo-rowerową. W okolicy czekają na Was liczne atrakcje, m.in.:
• 115 km tras rowerowych
• Ośrodek Turystyczno-Wypoczynkowy w Bąkowie
• Muzeum im. Jana Dzierżona
• Zabytkowy Park Miejski w Kluczborku
• Pasieka Zarodowa i apiinhalatory w Maciejowie
• Spływy kajakowe

9. Byczyna

Byczyna atrakcje turystyczne

Zapraszamy do Byczyny nie bez kozery nazywanej „polskim Carcasonne”, z powodu jej XV/XVI-wiecznych murów miejskich, które są ewenementem w skali kraju. Otaczają miasto 912-metrowym łańcuchem długości, mają dwie wieże i basztę, które gmina planuje udostępnić dla zwiedzających. Warto obejrzeć także inne liczne zabytki średniowiecznej perełki Opolszczyzny oraz poznać miejskie tajemnice, sekretne miejsca m.in. posiedzeń czarownic, czy lokalne historie chociażby o wybitnej astronomce Marii Cunitz, pastorze Köellingu i hetmanie Janie Zamojskim. Przyjedźcie do Byczyny!

10. Stumilowy Lasek

stumilowy lasek żyrowa opolskie atrakcje

Zapraszamy całe rodziny do spędzenia wolnego czasu w Stumilowym Lasku. Wśród atrakcji najmłodsi odkryją: bajkowe domki mieszkańców Lasku, Bajkową Trasę, domek Hobbita, wioskę Indian, statek piracki, kolorowe wózeczki, którymi można pojeździć po Lasku, lokomotywę „Kubuś Express”, a także wiele innych!

11. Spływy kajakowe - Party Kajaki 

spływy kajakowe opolskie party kajaki

Spływy kajakowe to doskonała alternatywa dla tradycyjnie spędzanego czasu wolnego. Jeśli mamy ochotę na odrobinę szaleństwa to udział w takich rajdzie na trasie kajakowej jest najlepszym rozwiązaniem, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Dzieci są szczególną grupą odbiorców, ponieważ jeśli we wczesnym wieku pokażemy im, że spędzanie aktywnie czasu wolnego jest znacznie bardziej przyjemne od siedzenia przy komputerze czy przed telewizorem.

12. Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu

muzeum wsi opolskiej

Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu to jedyne tego typu muzeum w województwie opolskim, które powstało na wolnym powietrzu. Jego działalność sięga już ponad 50 lat, a w tym czasie udało zrobić się bardzo wiele. Do dyspozycji turystów jest plenerowa ekspozycja zabytków drewnianej architektury wiejskiej Śląska Opolskiego. Ta ekspozycja składa się z 50 budowli drewnianych, które są w pełnie wyposażone i urządzone. 

Muzeum znajduje się pośród drzew i łąk kwiatowych - co sprawia, że jest również doskonałym miejscem na rodzinne spacery i relaks na łonie przyrody.

13. Port Jachtowy w Krapkowicach 

FD8A8886

W Krapkowicach miłośnicy wodnych atrakcji odnajdą port jachtowy. Znajduje się w nim wypożyczalnia różnego rodzaju sprzętu pływającego m.in. kajaki kanoe, łodzie motorowe, żaglówki, rowerki wodne, szkółka żeglarska czy rejsy po Odrze łodzią spacerową.

14. Rejsy po Odrze Statek Opolanin 

statek opolanin

W Opolu czekają na Was również rejsy wycieczkowe statkiem Opolanin po rzece Odrze. Rejs trwa 45 minut i podczas podróży można zobaczyć wiele ciekawych zabytków Opola, które z perspektywy Odry wydają się być bardziej urokliwe. Ze statku podziwiać można m.in. Opolską Wenecję, ratusz, katedrę, Wieżę Piastowską czy kościół Franciszkanów. 

Przystań: od strony miasta (ul. Odrowążów) oraz przystań od strony ZOO (Wyspa Bolko, zatoczka przy "Pagaj Pub")

Więcej dowiecie się tutaj: tel. +48 693 132 333

15. Zaginione Miasto Rosenau w Pokrzywnej   

rosenau zaginione miasto

Interaktywny Park Rozrywki i Edukacji "Rosenau - Zaginione miasto" to miejsce wypoczynku, zabawy i edukacji dla całych rodzin. Dla osób zainteresowanych głównie rekreacją dostępne są: basen o wymiarach olimpijskich, zjeżdżalnie, a także park linowy. Dodatkową atrakcję stanowi możliwość pływania po jeziorze rowerem wodnym.

16. Szlak Miejski w Głuchołazach   

Głuchołazy atrakcje góry opawskie

Blisko 8. kilometrowy Szlak Miejski prowadzący przez najbardziej charakterystyczne części miasta, m.in.: zabytkową starówkę z wczesnogotyckim portalem kościoła św. Wawrzyńca, wieżę Bramy Górnej oraz wyrobiska średniowiecznego górnictwa złota.

Przeczytaj także: Głuchołazy - poznaj atrakcje

17. Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie 

jurapark krasiejow

JuraPark w Krasiejowie to wyjątkowe miejsce na mapie atrakcji Opolszczyzny, które jest chętnie odwiedzane przez rodziny z dziećmi. Znajdziecie tu masę ekscytujących niespodzianek, Tunel Czasu, Kino 5D, Prehistoryczne Oceanarium oraz Ścieżkę edukacyjną, gdzie można podziwiać 250 modeli dinozaurów. Dopełnieniem histroii Ziemi jest Park Nauki i Ewolucji Człowieka.

 Przeczytaj także: Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie

18. Rueda Wakepark Januszkowice   

wakepark

Rueda Wakepark Januszkowice to wyjątkowe miejsce na mapie polskich wakeparków. Znajduje się tu nowoczesna infrastruktura do uprawiania nart wodnych i wakeboardingu wraz z szerokim zapleczem sanitarnym, noclegowym i gastronomicznym.

Na terenie wakeparku przygotowano strefę relaksu, gdzie możecie odpocząć na pufach, leżakach i hamakach. Przed jazdą proponujemy rozgrzewkę na trampolinie lub zewnętrznej siłowni.

19. Wieża Piastowska w Opolu   

wieza piastowska

Wieża Piastowska w Opolu to pozostałość po istniejącym niegdyś Zamku Piastowskim, który zlokalizowany był na odrzańskiej wyspie Pasiece. Wieża należy do jednych z najstarszych w kraju zabytków architektury obronnej, pełni też rolę symbolu Opola i województwa opolskiego. 

Obecnie, wieża mierzy 35 metrów i jest dostępna dla turystów. Zwiedzanie odbywa sie co pół godziny i trwa około 40 min. Warto się tu wybrać, ponieważ prócz ciekawych opowieści przewodnika, czeka tu na Was jeszcze pokaz multimedialny oraz niesamowite widoki na Opole i okolicę.

20. Zamek Górny w Opolu  

zamek gorny opole

Zamek Górny to atrakcja na mapie Opola, która oddana dla turystów została całkiem niedawno, bo w 2018 roku. Tak naprawdę do zwiedzania oddano ostatni zachowany element Zamku Górnego, niemniej warto odwiedzić to miejsce, ponieważ podczas 40 minutowego zwiedzania z przewodnikiem, poznacie wiele ciekawych faktów historycznych. 

Z dostępnych informacji wynika, że zamek budowany został w latach 1382-1387. Na przestrzeni setek lat, musiały dziać się w jego murach niesamowite historie... 

21. Co jeszcze warto zobaczyć na Opolszczyźnie? Góry Opawskie

Góry Opawskie

Prócz wymienionych przez nas atrakcji turystycznych musimy wspomnieć jeszcze o kilku miejscach, które koniecznie powinniście odwiedzić. Wśród nich są oczywiście Góry Opawskie wraz z najbardziej popularnym szczytem Kopą Biskupią. Szczególnie w letnie dni ten łagodny szlak i tamtejsze Schronisko przyciągają amatorów górskich wędrówek. To idealny szlak dla rodzin z dziećmi, który nie wymaga wielkiego wysiłku.

22. Góra św. Anny

Gora sw anny

Kontynuując naszą podróż po województwie warto zobaczyć na własne oczy przepiękne sanktuarium na górze św. Anny. To jeden z ulubionych kierunków turystyki sakralnej ale nie tylko. To również miejsce na które często swoje ślady kierują rowerzyści - opolskie słynie bowiem z przepięknych tras rowerowych

23. Stobrawski Park Krajobrazowy

stobrawski park krajobrazowy

Kolejnym punktem na naszej mapie atrakcji jest Stobrawski Park Krajobazowy. To wyjątkowe miejsce położone jest w okolicy Opola (pomiędzy Opolem, a Kluczborkiem) na powierzchni aż 52 tysięcy hektarów. Na tym obszarze znajduje się wiele szlaków pieszych, rowerowych oraz naprawdę wiele miejsc wartych zobaczenia. My z czystym sumieniem polecamy Wam zobaczenie Wydm w Kosowcach, Parku w Pokoju oraz Ogrodu Botanicznego w Zagwiździu.

24. Paczków i Muzeum Gazownictwa

Paczków atrakcje Muzeum Gazownictwa

Zmieniamy kierunek. Na mapie miast, które warto odwiedzić jest Paczków - urocze miasto z przepięknym rynkiem i ratuszem. Warto przejść się ulicami Paczkowa i napić się kawy w jednej z tamtejszych kawiarenek. To oczywiście nie koniec. Najsławniejszą atrakcją w tej okolicy jest Muzeum Gazownictwa, które sami mieliśmy okazję odwiedzić kilkukrotnie. Znajduje się tam kolekcja gazomierzy oraz wielu dawnych sprzętów gospodarstwa domowego.

25. Opole - Muzeum Polskiej Piosenki i ZOO Opole

ZOO Opole

Powrócimy jeszcze na chwilę do Opola. Znajdują się tu dwa punkty obowiązkowe dla każdego turysty czyli Muzuem Polskiej Piosenki oraz ZOO Opole. Muzeum to obiekt, który powstał stosunkowo niedawno, dlatego jeśli byliście w Opolu z 10 lat temu, z pewnością warto wrócić, żeby odkryć to miejsce. Muzeum to swego rodzaju chołd oddany polskiej scenie muzycznej. Przedstawia historię polskiej muzyki od lat 20. ubiegłego wieku do czasów współczesnych.

Ogród Zoologiczny w Opolu to jedna z perełek tego regionu. To idealne miejsce na spacer zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i grupy młodzieży. Jest to również jeden z najczęściej wybieranych kierunków na wycieczki szkolne. W ZOO zobaczycie żyrafy, nosorożce, pandy, goryle, mrówkojady oraz różne gatunki małp i małpiatek. Znajduje się tu również jedyny w Polsce basen z uchatkami kalifornijskimi - szczególnie zapraszamy Was w porze karmienia. Jest na co popatrzeć!

MAPA  ATRAKCJI OPOLSZCZYZNY

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Booking. com - jak rezerwować nocleg?

Odkryj z nami zabytki Opolszczyzny

Aktywnie na Opolszczyźnie - poznaj atrakcje

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad