Blog - województwo dolnośląskie

Majówka na Dolnym Śląsku - co warto zobaczyć?

Majówka na Dolnym Śląsku

Majówka już za chwilę, dlatego żeby pomóc Wam zaplanować ten czas stworzyliśmy listę 20 miejsc, w które warto wybrać się podczas długiego weekendu majowego.

20 pomysłów na majówkę na Dolnym Śląsku

Dolny Śląsk to kopalnia niesamowitych atrakcji turystycznych. Zaplanowanie więc długiego, majowego weekendu wcale nie należy do łatwych. Ogrom atrakcji niejednego może przyprawić o zawrót głowy. Dziś podpowiemy Wam, gdzie zatem naszym zdaniem warto wybrać się na majówkę na Dolnym Śląsku. Jest w czym wybierać, także sugerujemy wygodnie rozsiąść się w fotelu i zapraszamy do lektury.

SPIS TREŚCI:

1. Atrakcje Gminy Radków (Ziemia Kłodzka)

Radków - atrakcje Ziemia KłodzkaChoć Radków i okolice kojarzą się głównie ze Szczelińcem Wielkim i Błędnymi Skałami, chcemy podkreślić, że atrakcji na tym terenie jest znacznie więcej. Na majówkę do Radkowa najlepiej zabrać rower - rozbudowana infrastruktura rowerowa sprawiła, że Radków i sąsiednie miejscowości stały się celem licznych turystów poruszających się na rowerach. Rowerem dotrzemy do takich miejsc jak Wieża Widokowa w Suszynie, taras widokowy na Górze Guzowatej, Zamek Sarny i Kapitanowo czy schronisko Pasterka. Okrążymy również Zalew Radkowski (tam to dopiero czekają widoki!), nad którym można odpocząć nieco dłużej, na przykład rozpalając grilla.

Przeczytaj także: Radków - zaplanuj wakacje w Polsce

2. Atrakcje Gminy Stronie Śląskie (Ziemia Kłodzka)

Stronie Śląskie - atrakcje
Otoczone górami Stronie Śląskie i jego najbliższe okolice zachwycają nie tylko zimą. W majówkę znajdziemy tu co najmniej kilka propozycji na aktywne spędzenie czasu. Zalew w Starej Morawie, wspinaczka na Śnieżnik i nowowybudowaną wieżę widokową, odwiedziny u niedźwiedzia w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, Kopalnia Uranu, stary wapiennik, Muzeum Minerałów, Park Linowy czy trasy rowerowe i single tracki - to pomysły zarówno na wypadek słabszej pogody, jak i kiedy słońce zaszczyci nas swoją obecnością. Już sam fakt otoczenia gór i czystego, górskiego powietrza powinien nas przekonać do wizyty w gminie Stronie Śląskie!

Przeczytaj także: Stronie Śląskie - co warto zobaczyć?

ponton

3. Bystrzyca Kłodzka i jej atrakcje (Ziemia Kłodzka)

Bystrzyca Kłodzka - atrakcje majówka
Majówka to doskonały czas żeby odwiedzić również gminę Bystrzyca Kłodzka - zarówno spacer po tym zabytkowym mieście, jak i wizyta w pobliskim Międzygórzu może stać się sentymentalną wycieczką okraszoną aktywnością fizyczną. Alpejska zabudowa Międzygórza, Wodospad Wilczki, górskie szlaki prowadzące na przykład na Jagodną, na której stoi ciekawa wieża widokowa, a także wędrówki po Masywie Śnieżnika, wizyta w uzdrowisku Długopole-Zdrój czy odwiedziny w Pałacu Gorzanów - to tylko część atrakcji w Bystrzycy i okolicach.

Przeczytaj także: Bystrzyca Kłodzka - Co Warto Zobaczyć? Atrakcje i Mapa 2022

4. Podróże dorożkami i melexami po Szklarskiej Porębie (Karkonosze)

dorożki melexy Szklarska PorębaJeśli za majówkowy cel obraliście Karkonosze, to więcej niż pewne, że zajrzycie także do Szklarskiej Poręby. I dobrze, bo to właśnie tu oprócz przemierzania górskich szlaków na pieszo, będziecie mogli skorzystać z innej formy zwiedzania. Chodzi o przejażdżki melexami i bryczkami po zakątkach Szklarskiej Poręby, które dowiozą nas nawet pod sam Wodospad Kamieńczyka. Podczas przejażdżki malowniczym duktem leśnym, położonym w najbardziej atrakcyjnej części Szklarskiej Poręby, skąd rozpościera się widok na przepiękną panoramę Karkonoszy, możemy zrelaksować się i dać odpoczynek naszym nogom. To bardzo przydatna atrakcja szczególnie dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na dłuższe piesze wędrówki - dla rodzin z mniejszymi dziećmi lub osób o słabszej kondycji.

Przeczytaj także: Melexy, dorożki, kuligi - zwiedzaj Szklarską Porębę

5. Ogród Japoński Siruwia - Mała Japonia w Przesiece

Ogród Japoński Siruwia Mała Japonia KarkonoszeOgród Japoński Siruwia wraca po zimowej przerwie właśnie w weekend majowy. Z tej okazji zorganizowane będą specjalne wydarzenia, które jeszcze bardziej pomogą przybliżyć nam klimat Japonii (a przecież znajdujemy się w samym sercu Karkonoszy!). Oprócz standardowego spaceru po ogrodzie inspirowanym Japonią czekają liczne atrakcje.

Tegoroczna majówka rozpocznie się już 29 kwietnia, w sobotę. I to właśnie w weekend 29.04. - 30.04 podziwiać będzie można wystawę drzewek bonsai z pokazem cięcia i pielęgnacji.

To jednak dopiero początek atrakcji majówkowych w Małej Japonii! 1, 2 i 3 mają będziecie mogli uczestniczyć w wykładzie, prowadzonym przez Sōke, który opowie o historii samurajów - ich zbrojach, mieczach, taktyce walk, ciekawostkach z życia, które z pewnością Was zaskoczą! Oprócz dawki wiedzy teoretycznej będziecie mogli uczestniczyć w pokazie cięcia ryżowych mat japońskich Tameshigiri przy użyciu mieczy samurajskich katana.

Kto ma ochotę przedłużyć swoją majówkę o kolejne dni, to 4 i maja zapraszamy na warsztaty origami, czyli japońskiej sztuki składania papieru. Każdy, pod okiem animatora będzie mógł wyczarować z kolorowych arkuszy wyjątkowe figurki. W kolejny weekend, 6 i 7 maja odbędzie się pokaz i warsztaty drzeworytów japońskich. Słowem - będzie się działo!

Dodatkową atrakcją podczas całego tygodnia majowego będzie towarzyszący Festiwal Japońskiej Herbaty, w trakcie którego będziecie mogli degustować wyśmienitych japońskich herbat, przywiezionych prosto z Kraju Kwitnącej Wiśni, takich jak sencha, bancha, gyokuro, organiczna matcha czy hojicha.

Przeczytaj także: Mała Japonia – ogród japoński Siruwia w Karkonoszach

ulotka karkonosze atrakcje 2023

6. Papugarnia Śnieżka w Karpaczu

papugarnia karpacz
Jeśli chcecie spędzić czas na wesoło, rozmawiając z nietuzinkowymi koleżkami, to musicie wpaść do Papugarni Śnieżka w Karpaczu. Papuzi team tworzy aż 12 różnych gatunków papug - wszystkie są w stanie skraść serca odwiedzających ich gości. Na turystów czekają dwa pomieszczenia - w jednym mieszkają duże papugi Ary, a w drugim - mniejsze, choć równie przyjazne inne gatunki. Wszystkie papugi, będące mieszkańcami “Śnieżki” są kontaktowe i nie boją się ludzi. Lubią siadać wszędzie, więc trzeba patrzeć pod nogi i być gotowym na to, że nagle na ramieniu wyląduje nam któryś z ptaków.
Jeśli wybieracie się na majówkę z małymi dziećmi na pokładzie pamiętajcie o tym, żeby oswoić je z myślą, że wolno latające papugi siadają praktycznie wszędzie - lądowiskiem może stać się nawet Wasza głowa. Zwabienie ptaka do siebie nie jest trudne - wystarczy w ręku mieć karmę, a same chętnie przylecą do odwiedzających.

Przeczytaj także: Papugarnia Śnieżka w Karpaczu  

7. Kopalnia Złota w Złotym Stoku

kopalnia05
Z definicji kopalnia, a w praktyce całodzienny ośrodek z mnóstwem atrakcji dla małych i dużych. Przez sztolnie, w których niegdyś wydobywano złoto, przeprowadzi nas przewodnik, który swoją barwną opowieścią, pełną humoru przybliży historię tego miejsca. Oprócz ciekawostek czeka nas zjazd podziemną zjeżdżalnią, przejazd górniczą kolejką podziemną, a przy odrobinie szczęścia nasze twarze muśnie spadająca z podziemnego wodospadu woda.

Inną atrakcją na terenie kompleksu w Złotym Stoku jest pokryta pomarańczowo-żółtą ochrą Sztolnia Ochrowa oraz Średniowieczna Osada Górnicza, w której samemu można wprawić w ruch potężne, 3-tonowe młyńskie koło deptakowe lub 15-metrowy kierat. Oprócz tego na dzieci czekają takie atrakcje jak płukanie złota, wybijanie monet, przejście przez Ścieżkę Strachu czy wizyta w Izbie Kata. Na skorzystanie z wszystkich atrakcji trzeba zarezerwować cały dzień!

Przeczytaj także: Odkryj Koplanię Złota w Złotym Stoku

Wycieczki

8. Atrakcje Złotoryi  (Pogórze Kaczawskie)

Panorama miasta
Uważane za najstarsze polskie miasto na prawie magdeburskim Złotoryja przyciąga swoją “złotą historią” i samorodkami, które i dziś przy odrobinie szczęścia można znaleźć w przepływającej tu rzece Kaczawie. Złotoryja jest bazą wypadową na Pogórze Kaczawskie - to właśnie tu znajduje się słynna Kraina Wygasłych Wulkanów.

Jedną z najważniejszych atrakcji Złotoryi jest jednak Muzeum Złota, które znajduje się w zabytkowym, XVIII-wiecznym budynku i gromadzi minerały i skały występujące na Pogórzu Kaczawskim. Bogactwo geologiczne tej części Polski jest ogromne - świadczą o tym formy skalne jak chociażby bazaltowe Organy Wielisławskie oraz znana na tym terenie Ostrzyca Proboszczowicka, będąca dziś wygasłym wulkanem. Toteż do Muzeum Złota warto wstąpić chociaż na kilka chwil. Po wizycie w muzeum i spacerze po złotoryjskiej starówce warto wybrać się na pobliski Zamek Grodziec czy wspomnianą Ostrzycę.

Przeczytaj także: Miasto Złotoryja - poznaj atrakcje turystyczne

9. Wycieczka do Świdnicy (Ziemia Wałbrzyska)

Świdnica atrakcje na majówkę Ziemia Wałbrzyska
Świdnica to niemal 70-tysięczne miasto z bogatą historią i ciekawymi zabytkami. Co warto zobaczyć w Świdnicy? Sztandarowym obiektem, który widoczny jest z każdej drogi dojazdowej do miasta jest XIV-wieczna katedra pw. św. Stanisława i św. Wacława. Jeden z największych rzymsko-katolickich, gotyckich kościołów w Polsce, posiadający najwyższą na Śląsku (101,5 m!) wieżę przyciąga bogatym wystrojem i niezwykłą historią.

Spacerując po Świdnicy nie sposób nie zwrócić uwagi na odbudowaną po zniszczeniach wieżę ratuszową i kolorowe kamienice przy Rynku. Na jednej z kondygnacji wieży, z wysokości 38 metrów podziwiać można panoramę Świdnicy. Ci, którzy interesują się historią, odsłonią tajniki dziejów kupiectwa i historii regionu w Muzeum Dawnego Kupiectwa, które znajduje się w samym sercu świdnickiej starówki. Zaprojektowane aranżacje pozwolą przenieść się do dawnej wiejskiej karczmy, apteki czy przedwojennej stacji paliw.

Podczas wycieczki po mieście przy skwerze na ul. Franciszkańskiej czeka Was zaskakujące spotkanie z rzeźbą “dzikiej rodzinki”. Podobno potarcie uszu dzika przynosi szczęście! Historia Świdnicy związana jest również z najsłynniejszym asem myśliwskim I wojny światowej - Czerwonym Baronem. Replika znanego wszystkim dobrze z kreskówek, filmów i komiksów samolotu Czerwonego Barona stoi dziś w parku przy ul. Sikorskiego. Przy okazji wizyty w Świdnicy nie sposób pominąć kultowego Kościoła Pokoju. To 365-letnia świątynia, wykonana w całości z drewna, jednak opisanie jej słowami jest właściwie niemożliwe. Tam po prostu trzeba być!

Przeczytaj także: Świdnica - odkryj z nami atrakcje miasta

10. Miasto Frankensteina - Ząbkowice Śląskie (Ziemia Kłodzka)

Krzywa Wieża Ząbkowice Śląskie atrakcje Ziemia KłodzkaLeżące na Ziemi Kłodzkiej Ząbkowice Śląskie nazywane są miastem Frankensteina. Wycieczkę po Ząbkowicach rozpocznijmy od Rynku - już na początku z pewnością zachwycą nas niesamowitym budynkiem ząbkowickiego Ratusza. Innym budynkiem, symbolem Ząbkowic jest Krzywa Wieża, która jest najbardziej krzywą wieżą w Polsce - ma aż 2,14 m odchylenia od pionu. Na jej szczyt prowadzi 139 schodów, a po dojściu na górę podziwiać można widoki na miasto i okolice.

Choć Ząbkowice Śląskie kojarzyć powinniśmy przede wszystkim z Krzywej Wieży, to w mieście nie brak też innych atrakcji. W najstarszym budynku mieszkalnym w Ząbkowicach - Dworze Kauffunga można nie tylko zasiąść na ławie oskarżonych wśród grabarzy, zwiedzić podziemia laboratorium słynnego doktora Frankensteina, zobaczyć gabinet autorki opowieści o Frankensteinie - Mary Shelley, ale i pomóc jej w napisaniu nowej książki, dopisując kolejne wersy do przygotowanej księgi. To będzie strrraszna, ale i fascynująca wizyta!

Przeczytaj także: Ząbkowice Śląskie - atrakcje turystyczne

baner ulotka Ziemia Kłodzka

11. Spływ pontonowy Ski-Raft (Ziemia Kłodzka)

Spływy pontonowe Ski-raft Ziemia Kłodzka

Jeśli majówka na świeżym powietrzu to doskonałą opcją będzie spływ pontonowy doliną Nysy Kłodzkiej. To jedno z niewielu takich miejsc na Dolnym Śląsku i jedyne na Ziemi Kłodzkiej. Aktywne spędzanie czasu łączymy z przebywaniem na łonie natury, a trzeba przyznać, że widoki, które czekają podczas spływu Przełomem Bardzkim i w okolicach są naprawdę przepiękne!
Cisza, mnóstwo zieleni, woda i nierzadko spotykane po drodze dzikie zwierzęta to nasz przepis na udany czas. I nie ma w tym ani grama przesady! Do wyboru są pontony (opcja bezpieczniejsza, w której uczestniczyć mogą nawet małe dzieci) lub kajaki, na których pokonać musimy pięć meandrów Nysy Kłodzkiej.

Spływ startuje w Ławicy i kończy się w Bardzie, niespełna 10 km dalej. Koniec spływu nie oznacza jednak końca przygody - po spływie możemy udać się na dalszą wycieczkę szlakami turystycznymi Barda. Spływ zakończyć możemy (a nawet wypada!) pysznym pstrągiem, który smażony jest na miejscu, przy przystani Ski-Raft. Po wszystkim pracownicy Ski-Raftu odwiozą nas z powrotem do Ławicy.

Dodatkowo, na dzieci i dorosłych, którzy lubią wyzwania i zagadki w Ławicy czeka Folwark Szyfrów - gra terenowa, w której drużyny muszą rozwiązać zagadki, wytężyć wszystkie zmysły i stanąć oko w oko z historią. Wizytę w Bardzie i okolicach możemy dopełnić wspinaczką na obryw skalny (widoki na Bardo są stamtąd wyjątkowo piękne!), spacerem po miasteczku, lub udać się do pobliskiego Kamieńca Ząbkowickiego czy też Kłodzka.


Przeczytaj także: Spływy pontonowe i kajakowe Ski-Raft na Ziemi Kłodzkiej

12. Dla miłośników rowerów - wycieczki Singletrackami Glacensis (Ziemia Kłodzka)

singletrack11
Mając głęboką nadzieję, że pogoda w majówkę będzie dla nas łaskawa, możemy zaplanować prawdziwą rowerową wyprawę. Umożliwią to Singletracki, czyli wąskie ścieżki, najczęściej jednokierunkowe, prowadzące przez miejscowości i zakątki najciekawszych dolnośląskich miejscowości. W pobliżu szlaków wyznaczono punkty dostępowe, czyli miejsca, w których można zostawić samochód i rozpocząć jazdę. Singletrack Glacensis składa się z 27 pętli i jednego odcinka dwukierunkowego. Można zaplanować wycieczkę jednodniową lub kilkudniowe zwiedzanie połączone z jazdą rowerem. Wszystkie ścieżki od Srebrnej Góry do Jagodnej to łącznie około 260 km, razem z łącznikami asfaltowymi lub szutrowymi. Szlaki mają określone poziomy trudności w skali od 1 do 4., skorzystają z niej więc zarówno niedoświadczone rodziny z dziećmi, jak i “starzy wyjadacze”, mający za sobą wiele godzin jeżdżenia podobnymi trasami.

Przeczytaj także: Singletrack Glacensis - ponad 200 km tras na Ziemi Kłodzkiej

13. Muzeum Sentymentów w Kowarach (Karkonosze)

Muzeum Sentymentów Karkonosze atrakcje
Muzeum Sentymentów to majówkowa propozycja dla tych, którzy spędzą weekend w Kowarach lub okolicach. Muzeum to wehikuł czasu do przeszłości i jednocześnie okazja, by przenieść się, dosłownie i w przenośni, do czasów PRL-u i powspominać dawne czasy. Przekraczając próg Muzeum i stawiając nogę w kolejnych pomieszczeniach, prawie nieuniknionym jest uronienie łezki wzruszenia.

Przenosimy się przecież do czasów naszej młodości, kiedy to pranie robiliśmy w pralce “Frani”, głównym meblem w każdym salonie była ogromna meblościanka na wysoki połysk, kiedy paliło się “Klubowe” i gdy pokój każdego nastolatka był obwieszony plakatami z wizerunkiem Madonny. Odwiedziny w Muzeum Sentymentów zachwycą i starszych i młodszych, którzy na szczęście czasów PRL-u nie pamiętają, ale będą mieli okazję poznać namiastkę tamtejszego życia.

baner mala japonia

Przeczytaj także: Muzeum Sentymentów w Kowarach - atrakcje Karkonoszy

14. Ścieżka w chmurach Sky Walk w Świeradowie-Zdroju (Góry Izerskie)

sky walk świardów-zdrój
Ścieżka w chmurach Sky Walk to jedna z kilku podobnych wież widokowych w Polsce, jednak wyróżnia ją to, że jest najwyższą wieżą widokową w naszym kraju. Wznosi się nad Świeradowem na wysokość 62 metrów. Ciekawostką jest, że świeradowska ścieżka jest jedyną ścieżką w koronach drzew w Europie, którą zwiedzać można również nocą. Na szczycie wieży podziwiać można widoki na świeradowskie uzdrowisko i krajobrazy Gór Izerskich.

Sky Walk ma po drodze dla zwiedzających kilka niespodzianek: poza delikatnie wijącą się 850-metrową ścieżką spacerową, którą można pokonać w ok. 20 minut, znajdziemy tu kokon pająka - plątaninę sieci, którą uwielbiają przede wszystkim dzieci, siatka relaksacyjna w kształcie kropki, mapy z panoramą gór czy przeszklona platforma, po wejściu na którą ma się wrażenie jakby nic nie było pod spodem! To miejsce grozy dla osób z lękiem wysokości - ale i okazja, by ten lęk przezwyciężyć. W drodze powrotnej można zejść tą samą trasą lub w ciągu kilku sekund zjechać ze zjeżdżalni.

Przeczytaj także: Sky Walk w Świeradowie-Zdroju

15. Podziemne Miasto Osówka (Ziemia Wałbrzyska)

podziemne miasto osowka 3
Podziemne Miasto Osówka to najbardziej zaawansowany pod względem budowlanym projekt na terenie Gór Sowich, główna kwatera Hitlera, o której dziś niewiele wiadomo. Była budowana przez więźniów przebywających pod władzą okupanta, jednak o jej roli dyskutuje się do dzisiaj. To miejsce, które z każdym krokiem postawionym pod ziemią fascynuje bardziej - najwięcej daje do myślenia fakt, że całe podziemne miasto powstało dzięki pracy ludzi, którymi rękami i prymitywnymi narzędziami drążyli, centymetr po centymetrze, kolejne korytarze. Osówkę powinien odwiedzić każdy, nawet jeśli nie jest zbyt wielkim fanem historii.
Do zwiedzania udostępniona jest trasa historyczna, trasa ekstremalna i trasa naziemna.

Przeczytaj także: Kompleks Podziemne Miasto Osówka - atrakcje ziemi wałbrzyskiej

16. Sery Lutomierskie (Ziemia Kłodzka)

Sery Lutomierskie z Gór Sowich
W Serowarni Sery Lutomierskie z Gór Sowich codziennie organizowane są warsztaty warzenia sera na wesoło, które dla dzieci i młodzieży są świetną okazją do poznania procesu serowarstwa, a dla seniorów - powrotem do przeszłości, kiedy to nierzadko w dzieciństwie sami mieli okazję uczestniczyć albo obserwować to, co działo się w gospodarstwie. Na uczestników warsztatów czeka duża dawka wiedzy, zabawy, spacer po gospodarstwie oraz poczęstunek - śniadanie u rolnika, złożone z produktów powstających na terenie serowarni w Lutomierzu: serów, masła, maślanki, pieczywa, sezonowych owoców, ciasta i ziołowej herbaty.

W trakcie warsztatów każdy uczestnik otrzymuje odzież ochronną, swoją formę, wybiera zioła i wyrabia ser. Wcześniej jednak trzeba przygotować mleko, pokroić skrzep oraz ręcznie odciągnąć serwatkę. Więcej nie zdradzamy - jeśli macie ochotę na majówkę pachnącą mlekiem, to obierzcie kierunek Lutomierz!

Przeczytaj także: Zagroda Edukacyjna - Sery Lutomierskie z Gór Sowich

17. Łowisko Złoty Pstrąg (Ziemia Kłodzka)

Łowisko Złoty Pstrąg Kłodzko
W malowniczo położonym Boguszynie Dolnym, rzutem kamieniem od Kłodzka jest takie miejsce, które słynie z dobrych ryb, ale odwiedzają je nie tylko wędkarze. “Złoty Pstrąg” to łowisko i karczma rybna, w której oprócz tego, że dobrze zjecie, czekają też inne atrakcje. Wierzcie nam na słowo - to według wielu najlepsza ryba w okolicy!

Oprócz ryb złowionych własnoręcznie w jednym z dwóch zbiorników wodnych dostępne są też ryby morskie. Oprócz tego, na miejscu, w piecu opalanym drewnem wypiekany jest pyszny, chrupiący chleb na zakwasie, a także uraczyć się można swojskimi produktami takimi jak mleko kozie, mleko owcze, sery i jaja od zwierząt mieszkających w zagrodzie. A po dniu wędkowania wcale nie trzeba wracać do domu - do wynajęcia jest tutaj drewniany Domek Góralski. To świetna opcja na majówkę, bo Boguszyn może stać się wygodną bazą wypadową do Kłodzka, Zieleńca czy Barda.

Przeczytaj także: Łowisko i Karczma Złoty Pstrąg

18. Majówka w Srebrnej Górze (Ziemia Kłodzka)

Twierdza Srebrna Góra Ziemia Kłodzka

W Srebrnej Górze szykuje się majówka w klimacie PRL. Gmina Stoszowice zaprasza na Jubileuszową, XI edycję Majówki Srebrnogórskiej w klimacie PRL! Impreza tradycyjnie zaplanowana jest na 1 maja, a na gości, chcących przenieść się do czasów Rzeczpospolitej Ludowej czekać będą atrakcje.

19. GIGANTEI - Karkonoski Park Ducha Gór

Gigantei Karkonosze atrakcje dla dzieci

Z racji tego, że pogoda na majówkę zapowiada się pięknie, to warto wybrać się do Gigantei. To miejsce, w którym rzeczywistość przenika się z fantazją, tworząc jedyny w swoim rodzaju park zawierający elementy edukacyjne i rozrywkowe. Przekraczając bramę wejściową znajdziecie się w krainie ducha gór Karkonosza, który poprowadzi Was przez piękne szlaki gór, począwszy od ich wschodnich części tj. Przełęcz Okraj, Skalny Stół czy Sowią Przełęcz do ich zachodnich krańców, aż po wodospad Kamieńczyka.

Piękny widok rozciągający się z Parku na całą panoramę Karkonoszy dopełni doznań. Dzieci natomiast poczują się jak prawdziwi odkrywcy, zdobywając kolejną „górę” będą poznawać wspaniałe postaci strażników i schwytanych przez nich olbrzymich owadów. Część z nich charakterystyczna jest tylko i wyłącznie dla tego obszaru. Będziecie mogli zobaczyć gigantyczną 3 metrową mrówkę, 5m gąsienicę – Kapturnicę Dziewannówkę czy niepowtarzalnego motyla Niepylaka Apollo, który wyginął w Sudetach w XIX w, a w 2007 roku Karkonoski Park Narodowy przystąpił do jego reintrodukcji. Do tego wszystkiego czeka na Was gra terenowa GIGAPRZYGODA, dzięki której wiele edukacyjnych treści na długo zostanie w waszej pamięci. Od 2020 roku miejsce certyfikowane Karkonoską Marką Lokalną Skarby Ducha Gór.

20. Złoty Stok

Złoty Stok

fot. Damian Białas

Złoty Stok to urokliwe miasteczko, które słynie z wpisanego w swą historię wydobycia złota. Miasto oferuje wiele ciekawych miejsc do zwiedzania, bogatą przeszłość oraz niezwykły klimat. Odwiedzając miasto warto wybrać się m.in. na zwiedzanie Miejskiej Trasy retro melexem lub zdobycie wieży widokowej, skąd rozpościera się przepiękna panorama miasta.

21. Na majówkę do Wrocławia

110175806 m

Jeśli na weekend majowy chcieliście wybrać się do Wrocławia, to polecamy ominąć najbardziej oblegane miejsca, w których z pewnością będą ogromne kolejki. Nasze propozycje na weekend majowy to:

Apex One - symulatory samochodów wyścigowych

apexone wroclaw

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji usłyszeć o Apex One we wrocławskim Sky Towerze, to spieszymy z wyjaśnieniami. Apex One to największe centrum simracingowe w Polsce. Co to znaczy?
Nieliczni wiedzą, że to właśnie we Wrocławiu budowane są skomplikowane mechanizmy wykorzystywane do symulatorów aut oraz bolidów, których wyścigi możemy oglądać w telewizji. Stworzone przez wrocławską firmę platformy ruchu dostępne są jednak nie tylko dla profesjonalnych kierowców. W centrum symulatorów samochodów wyścigowych Apex One każdy może poczuć się jak Robert Kubica.

W centrum dostępne są trzy strefy wyścigowe - F1, GT i PRO, różniące się między sobą systemami ruchu w symulatorach. Co ciekawe, te same symulatory służą do szkoleń i treningów zawodowych kierowców wyścigowych i rajdowych na całym świecie. I my, którzy do tej pory nie mieliśmy pojęcia o tym jak prowadzi się bolid, możemy na własnej skórze spróbować poprowadzić swój pojazd. Wystarczy założyć słuchawki, skupić się i dojechać do celu.

Wrażenia podczas jazdy są identycznie odczuwalne jak te, których doświadczają zawodowi kierowcy - zapewnia to m.in. ruch kierownicy oraz fotela, który porusza się, w zależności od strefy, w kilku płaszczyznach. Do Apex One najlepiej przyjść w grupie po to, by zorganizować wyścig i sprawdzić komu najbliżej do kariery Lewisa Hamiltona!

Hydropolis czyli Centrum Nauki o Wodzie

Hydropolis Wrocław

Jeśli mielibyśmy robić ranking najciekawszych muzeów w województwie (a już na pewno we Wrocławiu), to Hydropolis byłoby na podium. To interaktywne, nowoczesne muzeum - centrum wiedzy o wodzie. Za sprawą multimedialnych technologii możemy obejrzeć i dotknąć wodę w różnych postaciach. Hydropolis jest podzielone na strefy tematyczne, w których dowiemy się m.in. skąd wzięła się woda na Ziemi, jak wyglądają najgłębsze z głębin oceanów, jak przebiegała ewolucja życia w wodzie, ile wody jest w człowieku, jak działały starożytne wynalazki wodne i ile litrów wody dziennie zużywa mieszkaniec Wrocławia, a ile mieszkaniec Dubaju. Najbardziej spektakularną częścią jest jednak strefa z symulatorem zamieci śnieżnej i ognia z pary wodnej. I co ważne - w Hydropolis dobrze się bawią nie tylko dzieci. Założymy się, że o większości tych ciekawostek nie mieliście pojęcia!

Przeczytaj także: Hydropolis - atrakcja turystyczna Wrocławia

Centrum Historii Zajezdnia

centrum historii zajezdnia wrocław

Jeśli nie jesteśmy tymi, którzy majówkowy odpoczynek kojarzą jedynie z grillowaniem, odpowiednią opcją będzie Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu. Centrum powstało w dawnej zajezdni autobusowej jako wystawa historyczna i miejsce wszelakich projektów edukacyjnych i kulturalnych, związanych z najnowszą, powojenną historią Wrocławia i Polski.

Jeśli więc sami interesujemy się tą dziedziną lub mamy na pokładzie małego miłośnika historii, to w środku czekają na nas przeróżne wystawy, np. taka, zaaranżowana w kolejowym wagonie lub wystawa stała “Wrocław 1945-2016”, rozmieszczona na dwóch poziomach zajezdni, stworzona ze scenografii odwzorowującej m.in. warszawski kanał, sklep mięsny z lat 80. XX wieku czy kiosku RUCH-u z poprzedniego stulecia. Wizytę w Centrum Historii połączyć można też z innymi atrakcjami znajdującymi się w okolicy - Muzeum Współczesnym, Muzeum Pana Tadeusza czy Aquaparkiem.

ZOO TEAM

zoo team wroclaw

Na majówkę polecamy wizytę w nieco ustronnym miejscu - galerii Arkady Wrocławskie. Niektórzy uważają, że Arkady czasy świetności mają za sobą, jednak nic bardziej mylnego! W dni takie jak weekend majowy warto wybrać się chociażby do ZOO TEAM, czyli wyjątkową wystawę egzotycznych zwierząt, które można wziąć na własne ręce.
W ZOO TEAM najczęstszymi gośćmi są rodziny z dziećmi, które zachwycone odkrywają czy wielkie ptaszniki rzeczywiście są tak włochate jak głosi legenda albo czy boa da się pogłaskać. Na wystawie znajdziemy ponad 100 zwierząt takich jak pająki, jaszczurki, węże, żółwie, wije, legwany, gekony, skolopendry czy modliszki, które nie tylko można dotknąć, ale przede wszystkim dowiedzieć się jak hodować je w warunkach domowych.

Przeczytaj także: ZOO TEAM Wrocław - świat zwierząt egzotycznych

Majówka na Dolnym Śląsku

Mamy nadzieję, że wymienione propozycje sprawiły, że w Waszych głowach zaświeciły się lampki i że któraś z nich znajdzie się w Waszych majówkowych planach. To skarbnica pomysłów zarówno na pogodną, słoneczną majówkę jak i na wypadek, kiedy pogoda nie zechce współgrać. Weekend aktywny, pełen historycznych ciekawostek czy pod znakiem spokojnego czasu z rodziną nad wodą? Ostateczny wybór opcji na majówkę zostawiamy Wam. Życzymy udanego wypoczynku!

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad