Blog - województwo dolnośląskie

Dolny Śląsk - kraina zamków i pałaców

dolny śląsk atrakcje, dolny śląsk zamki, zamek książ wałbrzych, zamek grodno, pałac marianny orańskiej, ząbkowice śląskie, atrakcje turystyczne

Gdzie pojechać, co zobaczyć, jakie czekają nas wyzwania? Przeczytajcie ten artykuł, a dowiecie się sami. Zamki i pałace od zawsze pobudzały wyobraźnię i przyciągały rzesze turystów. Zacznijmy zatem od nich. Na Dolnym Śląsku jest ich niemało, bo aż 31! Każdy ma swoją historię, niektóre mroczne tajemnice. Są to doskonałe miejsca na wyjazd rodzinny. Łyk historii, piesze wycieczki, wspaniałe widoki z wież widokowych gwarantują niesamowite przeżycia.

Przeczytaj także: Wieże widokowe na Dolnym Śląsku

SPIS TREŚCI:

Zamek Grodziec zachwyca Dolny Śląsk

zamek grodziec2


Zamków nie brakuje na terenie Gór i Pogórza Kaczawskiego i od nich zaczniemy naszą wycieczkę po dolnośląskich zamkach i pałacach. Zamek Grodziec to nasza pierwsza propozycja. Miłośnicy historii będą zachwyceni! Grodziec to mała miejscowość, a górujący nad nią gotycko-renesansowy zamek to największa atrakcja turystyczna. Zabytek jakich mało, otwarty dla turystów, nie można go przegapić zwiedzając Góry i Pogórze Kaczawskie. To najlepiej zachowany zamek Pogórza Kaczawskiego.

Zbudowany na malowniczym wzgórzu powulkanicznym (sporo jest takich w tej okolicy), na wysokości 389 m n.p.m. Klimat zamku jest niepowtarzalny, a historia sięga XII wieku, gdy pojawiły się pierwsze wzmianki o tej budowli. Zamek był systematycznie rozbudowywany, zniszczony podczas wojen husyckich. W 1470 roku Zamek Grodziec został odkupiony przez legnickiego księcia Fryderyka I. Sprowadził do Grodźca murarskich mistrzów z Legnicy, Wrocławia i Görlitz, którym zawdzięczamy dzisiejszy układ przestrzenny budowli. Za czasów Fryderyka II Zamek Grodziec stał się jedną z piękniejszych rezydencji gotycko-renesansowych na Śląsku i pozostał nią do dziś.

Turystom oferuje klimat średniowiecznego grodu i rycerskich zwyczajów. Podobno nadal na zamku można spotkać rycerzy!

Godziny otwarcia, cennik:

Zamek Grodziec jest otwarty dla turystów przez cały tydzień od poniedziałku do niedzieli.

Od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 -17.00, sobota - niedziela w godzinach 10.00 -18.00.

Bilet normalny kosztuje 25 zł, ulgowy – 20 zł (młodzież ucząca się, emeryci, renciści).

Organizacja ogniska dla grup - 5 zł za osobę.

Bilet pozwala zwiedzać górną część zamku, m.in.: sale zamkowe, krużganki i dziedziniec. Dodatkową atrakcję dla zwiedzających stanowi wystawa narzędzi tortur.

ponton

Zamek Wleń - dlaczego warto odwiedzić?

Zamek Wleń
Kolejnym zabytkiem i tak, tak - zamkiem, który warto zwiedzić jest Zamek Wleń. Ten piastowski zabytek udostępniony jest turystom. Z jego szczytu można podziwiać panoramę Sudetów Zachodnich. To najstarszy murowany zamek w Polsce, ma ponad 850 lat! Był budowany jako siedziba obronna. Przed wybudowaniem zamku funkcjonował w tym miejscu otoczony wałem gród. Wokół zamku roztacza się Rezerwat Przyrody Góra Zamkowa. Historia zamku sięga X wieku, w XII został rozbudowany o elementy kamienne, wieżę, kaplicę, część do mieszkania oraz mur obwodowy. Naprawdę warto wybrać się do Wlenia i dotknąć najdawniejszej historii. Droga do zamku wiedzie wąską, brukowaną alejką, otoczoną kamiennym murem.

Godziny otwarcia, cennik:


W sezonie obejmującym okres od maja do października zamek można zwiedzac codziennie w godz. 10.00 - 18.00, od kwietnia do listopada w godz. 10.00 - 16.00.

Możliwe jest także zwiedzanie zamku przez grupy także w innym terminie, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym: +48 883 127 097.

Bilet normalny kosztuje 7 zł, ulgowy - 5 zł.

Mroczny Zamek w Bolkowie

Zamek Bolków
fot. SOP THE DRONE

Zamek w Bolkowie najbardziej znany jest z odbywającego się na nim festiwalu muzyki gotyckiej „Castle Party”. Wiadomo, to niebywała atrakcja turystyczna Zamku Bolków. Ale nie tylko z tej okazji festiwalu warto go odwiedzić. Takich zabytków nie ma wiele, a ten na Pogórzu Kaczawskim jest naprawdę warty obejrzenia. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z XII wieku, gdy rozpoczęła się jego budowa. Prawdziwy rozwój zabudowań synem Bolesława II, Bolkiem I. Władca Świdnicko-Jaworski, zwany Surowym, rozbudował zamek dodając potężne kamienne mury obronne wzbogacone systemem bram oraz wzniósł murowane budynki mieszkalne. W tym czasie powstała także słynna wieża dziobowa.

Dalsza rozbudowa w duch gotyku przypada na lata rządów Bernarda oraz Bolka II. W tym okresie powstał również słynny budynek mieszkalno-gospodarczy zwany Domem Gotyckim. Zamek Bolków staje się w tym czasie twierdzą i siedzibą skarbca książęcego. Targany przez wojny, pożogi i zawirowania polityczne, zamek przetrwał do dziś i cieszy oczy zwiedzających. Zamek Bolków jest dostępny dla zwiedzających w prawie całej okazałości. Co więcej, jest siedzibą jednego z Oddziałów Muzeum Karkonoskiego.

W zachowanych fragmentach możemy oglądać słynną wieżę z dziobem, Dom Gotycki czy Dom Niewiast, a także dziedziniec wraz ze starodawną studnią. Zamek Bolków to jeden z najważniejszych zabytków średniowiecznej architektury na Dolnym Śląsku. Stanowią go w większości utrwalone ruiny, budynek muzeum zamku jest zadaszony.

Godziny otwarcia, cennik:

W poniedziałek możemy zwiedzać zamek za darmo od godz. 9.00 do 15.30, sale wystawowe są zamknięte.

Od wtorku do niedzieli w godz. 9.00 - 15.30.

Bilet normalny kosztuje 18 zł, ulgowy 10 zł. Karta Dużej Rodziny - dorośli 15 zł, dzieci - 7 zł

Monumentalny i wspaniały Zamek Książ w Wałbrzychu

zamek ksiaz2


O Zamku Książ napisano już chyba wszystko. Jest ciągłą inspiracją dla autorów przewodników turystycznych, miłośników zwiedzania, znawców i pasjonatów historii, poszukiwaczy skarbów i tajemnic, autorów książek i dziennikarzy. Zamek, jego mieszkańcy i ich losy, podziemia, palmiarnia, tajemne przejścia, sekrety – to wszystko kryje nimb tajemniczości i zagadkowości. Nic dziwnego, że Zamek Książ na Dolnym Śląsku przyciąga liczną rzeszę turystów. To jedna z najpiękniejszych budowli w Polsce, cudownie położony, góruje nad okolicą. Jest otoczony lasami, robi niesamowite wrażenie.

Jego historia sięga kilkuset lat i związana jest z dynastią Piastów Śląskich. Powstał pod koniec XIII wieku, na życzenie Bolka I Surowego. Od początku warownia była uważana za „klucz do Śląska”, o bardzo istotnym znaczeniu strategicznym. Jego dzieje były burzliwe, ulegał zniszczeniom, był odbudowywany i przebudowywany. Najsłynniejszą postacią zamieszkującą ongiś zamek, z którą wiążą się legendy i niesamowite opowieści, bez wątpienia była Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, czyli Księżna Daisy. Jej historię opowiada turystom przewodnik.

Tajemnicą osnute są zwłaszcza podziemia Zamku Książ. Według jednych teorii miał tutaj powstać schron lub też podziemny kompleks, w którym planowano prowadzić prace nad bronią atomową lub też fabryka sprzętu wojskowego. Po wojnie zamek okrutnie niszczał, plądrowany przez okoliczną ludność. Dziś jeden z najwiekszych w Europie kompleksów pałacowo-parkowych prezentuje się pieknie i budzi powszechny podziw. Oprócz samego zamku, warto zejść do ruin Zamku Stary Książ oraz odwiedzić Palmiarnię. Zarezerwujcie sporo czasu, bo atrakcji turystycznych w Zamku Książ nie brakuje.To przepiekne miejsce, jeżeli jeszcze go nie odwiedziliście, nie zwlekajcie!

Godziny otwarcia, cennik:

Zamek Książ można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 -16.00 oraz w soboty i niedziele od 10.00 do 18.00.

Kasy biletowe są czynne godzinę krócej.

Palmiarnia czynna cały tydzień od 10.00 do 18.00, kasy czynne pół godziny krócej.

Ceny biletów są uzaleznione od tego, ile obiektów chcemy zwiedzić.

Wycieczki

Zamek Topacz - architektura i motoryzacja

zamek topacz
Zamek Topacz, to średniowieczny obiekt, który zmienił się w luksusowy hotel. Jego początek sięga XIV wieku. Czy warto wybrać się do Zamku Topacz na wycieczkę? Z pewnością. Zamkowy klimat i oddech historii łączy się z turystycznymi atrakcjami dla starszych i młodszych. Czekają na nich restauracja, tereny rekreacyjne ze ścieżkami rowerowymi i dla rolkarzy, plażą, kortami tenisowymi, rozległymi ogrodami.

Mieści się tam również Muzeum Motoryzacji z wieloma cennymi okazami. Zwiedzający Zamek Topacz zachwycą się nie tylko przepiekną architekturą tego niepowtarzalnego obiektu, ale także wybiorą się w wyjątkową podróż do czasów, kiedy motoryzacja posiadała indywidualny i niepowtarzalny charakter. Muzeum Motoryzacji to raj dla jej miłośników, przenosi ich do pionierskich lat trzydziestych XX wieku, gdy powstawały konstrukcje Sokoła 1000 oraz 600, czy Fiata 508. Kolejny etap zwiedzania pokaże klimat powojennych dekad PRL, pełnych motocykli i samochodów dziś już niespotykanych na naszych drogach.

W muzeum można zobaczyc ponad 100 pojazdów polskiej produkcji, a także największą w Polsce kolekcję samochodów Rolls Royce & Bentley. Na terenie Zamku Topacz można uprawiac sport, w okolicy nie brakuje tras rowerowych i rolkowych. Staw i rzeka umożliwiają spływy kajakowe.

Zamek Topacz znajduje się w miejscowości Ślęza, przy ul. Głównej 12.

Pałac Marianny Oriańskiej - pałac w Kamieńcu Ząbkowickim

palac kamieniec zabkowicki
Aby zwiedzić pałac w Kamieńcu Ząbkowickim, trzeba wspiąć się wysoko. Ale warto, bo to największa atrakcja turystyczna tego miasta. Pałac Góruje nad miastem, robi wrażenie. Powstał z inicjatywy Marianny Oriańskiej, która chciała, aby pałac stanowił także rodzaj twierdzy i bezpiecznego miejsca. Pałac okala park. Atmosfera tego miejsca jest dość tajemnicza, prawdziwa gratka dla miłośników średniowiecznych klimatów. To prawdziwa perła architektury.

Przez wiele lat była to reprezentacyjna rezydencja należąca do najznamienitszych królewsko-książęcych rodów Europy, dynastii Oranje-Nassau oraz Hohenzollernów. Wyróżniała się pod względem architektonicznym, zarówno na tle dotychczasowego dorobku Schinkla (projektanta), jak i współczesnej mu europejskiej architektury. Nowatorskie w przypadku Kamieńca jest nawiązywanie do form rodzimej gotyckiej pomorskiej architektury i przeniesienie tych form na Śląsk. Z pewnością warto wybrać się do Kamieńca Ząbkowickiego, aby poczuć ten niecodzienny klimat.

Godziny otwarcia, cennik:

Zamek można zwiedzać z przewodnikiem. Zwiedzanie rozpoczyna się co godzinę od 10.00 do 17.00.

W okresie od 1 maja do 30 września ostatnie wejście do pałacu jest o godz. 18.00, w pozostałych miesiącach, tj. styczeń, luty, marzec, kwiecień, październik, listopad i grudzień - ostatnie wejście o godz. 17.00.

W pozostałych miesiącach - ostatnie wejście jest o godz. 17.00.

Ceny biletów: bilet normalny - 25 zł, ulgowy - 15 zł. Grupy powyżej 30 osób. - 15 zł za osobę.

Widoki z Zamku Chojnik

zamek chojnik
Zamek dumnie góruje nad Sobieszowem, dzielnicą Jeleniej Góry na górze Chojnik, na wysokości 627 m n.p.m. Aby zwiedzić zamek i znajdujące się tam muzeum, trzeba najpierw zdobyć górę. To atrakcja Dolnego Śląska, którą warto zobaczyć. Zamek Chojnik zbudowany jest z kamienia, a usytuowany na skalistej górze. Już samo wejście na nią daje ogromną satysfakcję. Na szczycie na turystów czeka dużo wrażeń. Piękna budowla, kręte trasy i wspaniały widok z wieży zamkowej, są warte wysiłku i bólu nóg. To bardzo atrakcyjny cel wędrówek pieszych. Dla turystów przygotowano także infrastrukturę, na przykład sklepik z pamiątkami.

Godziny otwarcia, cennik:

Zamek Chojnik jest otwarty w miesiącach: kwiecień - czerwiec, wrzesień - październik w godzinach 10.00 – 17.00.

W lipcu oraz sierpniu od 10.00 do18.00, od listopada do marca - 10.00 – 16.00 (w tym okresie zamek jest nieczynny w poniedziałki). Bilet normalny kosztuje 7 zł.

Tajemnice Zamku Czocha

zamek czocha

Wygląda jak z bajki albo filmu, kryje wiele sekretów dotyczących dawnego zycia, a jego komnaty są pełne tajemni. Aby je poznać, a naprawdę warto, trzeba koniecznie odwiedzić Zamek Czocha, cudowny dolnośląski zamek, który słynie z ukrytych przejść i labiryntów. Średniowieczne zamczysko kryje w swych murach wiele sekretów skrzętnie ukrywanych przez kolejnych właścicieli, a odtajnianych przez dzisiejszych odkrywców.

Zwiedzanie Zamku Czocha z przewodnikiem to interesująca lekcja historii okraszona barwnymi legendami przekazywanymi sobie opowieściami. Zwiedzanie rozpoczyna się w wielkiej Sali Rycerskiej, okazjonalnie pełniącej rolę sali balowej. Tu goście stawiają pierwsze kroki w stronę niezwykłej wędrówki po zamku, który został okrzyknięty polskim Hogwartem. Równie piekne są kolekne pomieszczenia, takie jak Sala Marmurowa gdzie ich wzrok przykuwają ścienne malowidła oraz kominek. Z nim wiąże się straszna legenda - zamurowano w nim noworodka. Do dyspozycji zwiedzających sa także Skarbiec i sala Biblioteczna z masońską symboliką. To pobudza wyobraźnię pasjonatów historii i poszukiwaczy przygód. Do zwiedzania dostępna jest Sala Portretowa, ogromne zainteresowanie wzbudza słynna Komnata Książęca owiana legendą o specjalnie umiejscowionej zapadni pod małżeńskim łożem, która zrzucała śpiącego do lochu.

W zamku znajduje się także wystawa sprzętu łączności używanego przez wojsko polskie w okresie PRL-u oraz wystawa skarbów znalezionych na zamku podczas remontu w 2015 roku. Obiekt jest majeststyczny, cudowny, wymarzone zdjęcie do spacerów, sesji zdjęciowych, relaksu i odpoczynku. Zwiedzać można także dziedziniec i salę tortur. To wspaniały XIII-wieczny zamek, który w XXI wieku łączy pasję i zamiłowanie historii z nowoczesnością i dbaniem o turystów. Warto zwiedzić go z przewodnikiem, bo jeden z piękniejszych obiektów turystycznych Dolnego Śląska kryje w sobie wiele tajemnic, także tych mrocznych. Aby zasmakować wszystkich, warto wybrać się tam na weekend. Otoczenie zamku jest świetnym miejscem na romantyczną sesję zdjęciową.

Godziny otwarcia:

Zamek Czocha można zwiedzać codziennie, godziny są uzaleznione od pory roku.

Od godz. 10.00 do 16.00,18.00 lub 20.00.

Zamek Grodno - zamek, który strzeże gór

Zamek Grodno

Jest to zamek Grodno w Zagórzu Śląskim. Usytuowany jest na wzgórzu Choina 450 m n.p.m. Strzeże granicy Gór Sowich i Gór Wałbrzyskich. Podobnie jak wiele zamków na Dolnym Śląsku, początkowo był średniowieczną warownia, by potem zmienić się w renesansową rezydencję. Zachowało się sporo średniowiecznych murów, jak i renesansowych pomieszczeń. Warto wybrać się na wycieczkę do Zamku Grodno. Widok z wieży też wzbudzi zachwyt turystów. Zamek jest bowiem jedną z najbardziej malowniczo położonych warowni na Dolnym Śląsku.

Jego historia sięga ponad 700 lat, choć pierwsze wzmianki o zbudowanej w tym miejscu strażnicy sięgają aż IX wieku. Budowniczym murowanej konstrukcji był Piast Śląski, książę Bolko I Surowy. Nadrzędną rolą Zamku Grodno było zabezpieczenie szlaku handlowego biegnącego doliną. Dzieje zamku były burzliwe, ale udało mu się wyjśc z licznych opresji cało i do dzis zachwyca turystów i miłośników historii. Będąc w Zamku Książ, warto podjechac kawałek dalej. Zwiedzanie zamku oraz dojscie do niego z parkingu zajmuje ok. 2 godzin.

Godziny otwarcia, cennik:

Zamek Grodno Obiekt czynny jest codziennie. Od października do kwietnia: od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 17.00, ostatnie wejście o 16.00, w soboty, niedziele i święta od 9.00 do 18.00, ostatnie wejście o 17.00.

W miesiącach od maja do września: od poniedziałku do piątku od 9.00 do 18.00, ostatnie wejście o 17.00, w soboty, niedziele i święta od 9.00 do 19.00, ostatnie wejście o 18.00.

W dni robocze zamek zwiedza się z przewodnikiem, pierwsze wejście z jest o 10.00.

W soboty, niedziele i święta zamek zwiedza się tylko samodzielnie (bez przewodnika). Kasa biletowa zamykana jest na godzinę przed zamknięciem zamku. Bilet normalny kosztuje 26 zł, ulgowy - 21 zł.

Zamek Kliczków - francuska elegancja

Zamek Kliczków
Pośród gęstych Borów Dolnośląskich, przy meandrach rzeki Kwisa znajduje się średniowieczny Zamek Kliczków. To wyjątkowe miejsce, gdzie historia i tradycja łączą się z nowoczesnością i technologią. W Kliczkowie spotkamy kolejny z cudownych dolnosląskich zamków. Obiekt nawiązujące swą formą do słynnych francuskich budowli, które można spotkac nad Loarą. Zamek przechodził metamorfozy i przebudowy, co wiązało się także ze zmianą jego przeznaczenia. Początkowo był warownią, która miała chronić Księstwo Świdnicko-Jaworskie. W XIV wieku, obiekt zmienił swój charakter na zamkowo-folwarczny. Kolejne rody zarządzające, w tym szczególnie zasłużeni Rechenbergowie, rozbudowywali zamek i przystosowywali go do zmieniających się czasów.

Pod koniec XIX wieku kompleks uzyskał swój obecny kształt. Był miejscem, do którego tłumnie przybywała śmietanka niemieckiej arystokracji. Zamek został otoczony ogromnym, osiemdziesięciohektarowym parkiem w stylu angielskim. To właśnie w nim znajduje się najciekawszy, bo unikatowy w skali całego kraju, element tego kompleksu. Książę Fryderyk zu Solms-Baruth postanowił obok tradycyjnego w większych posiadłościach mauzoleum stworzyć również cmentarz dla swych ulubionych koni. Dziś pamięć o nich przywołują zaledwie dwa ocalałe nagrobki, które wciąż przyciągają turystów i gości mieszczącego się dziś w Zamku Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego. Dziś bowiem w zamku mieści się hotel, jest to miejsce wypoczynku i relaksu. Zamek jest także udostępniany turystom i można go zwiedzać. Naprawdę warto, bo to wspaniała budowla, kryjąca dawne historie, świadek burzliwych dziejów ziemi, na której stoi.

Godziny otwarcia, cennik:

Cena zwiedzania dla osób indywidualnych: dorośli 25 zł za osobę, dzieci 4 -15 lat 18 zł za osobę, dzieci poniżej 4 roku życia – bezpłatnie.

Indywidualne zwiedzanie Zamku Kliczków z przewodnikiem odbywa się w każdym tygodniu od wtorku do niedzieli. Zwiedzanie Zamku Kliczków z przewodnikiem nie odbywa się w poniedziałki.

Zwiedzanie od wtorku do piątku odbywa się w godzinach 11:00, 13:00, 15:00 , a w soboty i niedziele w godzinach: 12.00, 13.00, 14.00, 15.00.
Co jeszcze warto zwiedzić w okolicy? Które miejsca koniecznie odwiedzić będąc w Kliczkowie? Informacje o tym turyści uzyskają w Punkcie Informacji Turystycznej w Zamku Kliczków (mieszczącym się w sklepie z pamiątkami).

Pałac Łomnica - pałac na Dolnym Śląsku

palac lomnica
Pałace i zamki ulokowane na Dolnym Śląsku mają burzliwe dzieje, historia często nie była dla nich łaskawa. Tereny pogranicza łączą się z niepokojem, walkami, trudną historią. Niejeden pałac, zamek czy folwark przechowuje w sobie piętno burzliwych dziejów, zmian i prób siły. Tym bardziej cieszy, gdy znajdzie się ktoś, kto problematyczne położenie zamieni w atut - tak jak w łomnickim Dominium. Położenie może przydawać obiektom także inne roli - łączenia kultur. Tak jest w przypadku Pałacu Łomnica. W skład posiadłości wchodzi barokowy pałac z 1720 roku, tzw. Mały Pałac oraz muzealny folwark. Całość otulona jest przez romantyczny park, którego granicę wyznacza rzeka Bóbr.

Kompleksem zawiadują potomkowie przedwojennych właścicieli, którzy podnieśli tę perełkę z ruiny i stworzyli miejsce spotkań, festynów, szezenia tradycji i kultury lokalnej. Liczne kiermasze pozwalają na zapoznanie z rękodziełem, a coroczne Święta Lnu oraz Pierników stanowią ważne wydarzenia w życiu regionu. Na co dzień w Łomnicy język polski miesza się z niemieckim, a na pobliskich szlakach komunikacyjnych pojawia się coraz więcej zagranicznych gości. W jednej części Pałacu mieści się hotel, natomiast w Dużym Pałacu mieści się muzeum, w którym można oglądać zabytkowe meble, dzieła sztuki oraz przedmioty codziennego użytku z różnych epok. Całość uzupełniają dwie restauracje. Łomnica to magiczny świat z dwoma pałacami, przyległym parkiem i tętniącym życiem folwarkiem. Jeżeli chcemy odkrywać Dolinę Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, piękno Karkonoszy i Dolnego Śląska, z pewnością musimy odwiedzić to urocze miejsce.

Godziny otwarcia, cennik:

W Pałacu Łomnica na turystów czeka multimedialna wystawa „Trzy wieki zycia Pałacu”.

Czynna jest jest w godz. 10.00 - 17.00, można również zwiedzać zabytkowy park, który jest otwarty cały rok.

Cennik biletów: bilet normalny - 24 zł, ulgowy - 19 zł. Dzieci do lat 6 gratis.

Romantyczna rezydencja, czyli Pałac Wojanów

Pałac Wojanów
fot. SOP THE DRONE

Pałac Wojanów na Dolnym Śląsku to nowoczesne centrum konferencyjne osadzone w murach romantycznej rezydencji dworskiej. Zamieszkały nieprzerwanie od ponad 400 lat, oferuje noclegi w luksusowych apartamentach i komfortowych pokojach, wyposażonych w wygodne stylowe meble, podkreślające historyczny charakter obiektu. Pałac Wojanów znajduje się około 9 km na wschód od Jeleniej Góry oraz 14 km od Karpacza.

Warto wybrać się na wycieczkę i zobaczyc obiekt z zewnątrz. Pierwsze wzmianki o majątku w Wojanowie pojawiły się już w 1281 roku, gdy tutejsze dobra należały do Eberharda von Schildau. Renesansowy dwór w Wojanowie pojawił się dopiero roku 1607 za sprawą Nikolausa von Zedlitz und Nimmersatt. Uczynił to w przeddzień trudnych dla regionu czasów, a sam pałac nie nacieszył włodarzy zbyt długo. Siedziba rodu została spalona przez wojska szwedzkie kilkanaście lat później, podczas wojny trzydziestoletniej. Odbudowy podjął się Christoph von Zedlitz w roku 1667, nadając jej barokowy wymiar.

Od początku XVIII wieku majątek w Wojanowie często zmieniał właścicieli. W roku 1831 przeszły w ręce Karla Albrechta Ike, radcy sądowego Królestwa Pruskiego. Zgodnie z jego zaleceniami, pałac został przebudowany w stylu neogotyckim. Gdy Ike przeniósł się do Królestwa Polskiego, majątek ten zakupił dla swej córki Luizy Niderlandzkiej, król pruski Fryderyk Wilhelm III. To wówczas pałac zyskał uroczy park oraz została dokonana niewielka przebudowa.

Ważne informacje:

Z uwagi na hotelowy charakter obiektu, Pałac nie oferuje możliwości zwiedzania wnętrz budynków.

Zamek Sarny

TG 170703 Zamek Sarny 4454


Zamek Sarny znajduje się niedaleko Kłodzka, na pograniczu Gór Sowich oraz Gór Stołowych. Zamek Sarny jest jednym z najciekawszych architektonicznie, historycznych kompleksów pałacowo-folwarcznych na Dolnym Śląsku. Jego początki sięgają średniowiecza, potem zmienił charakter na renesansowy, w kolejnym stuleciu zamek został przebudowany na pałac (w 1661 roku oraz w pierwszej połowie XVIII wieku przez Götzenów). Był wówczas jedną z najbardziej okazałych rezydencji rodowych na Ziemi Kłodzkiej. Przez większość czasu budowla należała do rodziny hrabiów von Götzen. W kolejnych latach zbudowano przepiękna kaplicę św. Jana Nepomucena. Była bogato zdobiona freskami poświęconymi świętemu męczennikowi oraz innym świętym. Pałac po II wojnie światowej trafił w ręce Skarbu Państwa. W roku 2014 trafił w ręce fundacji, która planuje rewitalizację obiektu. Obiekt robi wrażenie. Jeżeli będziecie zwiedzać okolice Kłodzka, wybierzcie się tam!

W 2017 roku po kapitalnym remoncie uruchomiono dom bramny. Kaplica Św. Jana Nepomucena z malowidłem z 1738 roku jest codziennie dostępna do zwiedzania.

Zamek w Międzylesiu

Zamek Miedzylesie Kopiowanie


Dzięki zespołowi pałacowo-zamkowemu Międzylesie wyróżnia się na tle innych miasteczek Kotliny Kłodzkiej. Ten rozległy kompleks, choć poważnie zniszczony, przechowuje w sobie ponad siedmiusetletnią historię, zaklętą w renesansowych i barokowych murach. Ponoć zatrzymał się w nim sam Jan III Sobieski po sukcesie odsieczy wiedeńskiej. Zamek można zwiedzać, oferta jest interesująca, podobnie jak burzliwe dzieje pogranicza polsko-czeskiego. 700-letni obiekt był świadkiem wielu historycznych zawirowań.

Najstarsze wzmianki o grodzie obronnym dzisiejszego miasta sięgają drugiej połowy IX wieku. Król Czech Wacław II przekazał dobra międzyleskie wraz z miastem klasztorowi Cystersów z Kamieńca Ząbkowickiego. Cystersowie sprzedali miasto, a odkupił je przedstawiciel rycerskiego rodu von Glaubitz. Prawdopodobnie wtedy w połowie XIV wieku, w centrum miasteczka powstał murowany zamek. W 1421 miasto stało się punktem oparcia dla wojsk księcia głogowskiego, który stąd uderzył na czeskie Litice i Potsztejn. W efekcie husyci spalili je wraz z zamkiem, z którego ocalała jedynie osmolona wieża, zwana dziś Czarną.

Odbudowaną wkrótce warownię Henryk I Podiebrad, król Czech, przekazał w 1472 roku Balthasarowi von Tschischwitz zaś siedem lat później oddał ją swemu ochmistrzowi Georgowi von Bischofscheim. Zamek zmieniał właścicieli, na jego kształt wpływ miały także kolejne wojny. W czasie najazdu szwedzkiego miasto po raz kolejny zostało spalone. Nowy właściciel ziem, magnat austriacki Michael Ferdynand hrabia von Althann, w 1653 roku rozpoczął odbudowę miasta. Na podstawie planów sporządzonych przez uznanego włoskiego architekta Jacobo Carove do zamku dobudowano dwa skrzydła barokowego pałacu. W tej formie i prawie niezmienionym stanie zamek przetrwał aż do roku 1945 kiedy to w maju rodzina von Althann opuściła zamek przed nadciągającą Armią Czerwoną. Później częśc zamku strawił pożar.

Godziny otwarcia, cennik:

Dziś zamek można zwiedzać, poznając historię miasta i regionu oraz wojen husyckich. Sala Balowa zwana Salą Szeptów, Czarna Wieża, oryginalne barokowe zdobne piece ogrzewające tak potężny obiekt, sgraffito na wewnętrznym dziedzińcu - to niektóre atrakcje czekające na zwiedzających w sezonie (styczeń-luty i kwiecień -październik) codziennie o godzinach: 12.00, 14.00 oraz 16.00. Poza sezonem konieczna jest wcześniejsza rezerwacja telefoniczna.

Ceny biletów: 20 zł normalny,15 zł ulgowy. Dla gości zamku - rabat -33%.

Pałac Pakoszów

Pałac Pakoszów
Pałac Pakoszów jest kolejny na naszym szlaku zamków i pałaców Dolnego Śląska. Musicie przyznac, że jest ich całkiem sporo… Jest to późnobarokowa posiadłość usytuowana w zacisznej okolicy pomiędzy Piechowicami a Jelenią Górą. Pałac został wzniesiony w roku 1725, na zlecenie burmistrza Jeleniej Góry, Johanna Martina Gottfrieda. Obiekt służył początkowo jako reprezentacyjne pomieszczenia mieszkalne oraz manufaktura, która wybielała najwyższej jakości len produkowany w okolicy. Po II wojnie światowej pałac trafiał w ręce różnych instytucji, w 2004 roku, stał się własnością potomków dawnych właścicieli. W środku niezwykłe wrażenie czyni sala balowa o długości ponad setki metrów. Pałac otoczony jest dużym ogrodem.

Ważne informacje:

W Pałacu Pakoszów znajduje się luksusowy hotel i obecnie obiekt nie jest udostępniony dla turystów.

Tajemnicze ruiny Zamku w Ząbkowicach Śląskich

Zamek w Ząbkowicach Śląskich
Renesansowy Zamek w Ząbkowicach Śląskich, którego ruiny możemy współcześnie podziwiać, wzniesiono w 1532 roku. Jednak na miejscu niegdyś imponującej rezydencji, istniała wcześniej inna, typowo obronna warownia. Pierwotny zamek powstał prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV wieku. W pierwszej połowie kolejnego stulecia gotycka twierdza oparła się, choć nie bez uszczerbku, najazdom Husytów, ale, mimo zastosowanych umocnień, już w 1468 roku została zdobyta przez mieszkańców Wrocławia, Nysy i Świdnicy.

Los zamku przypieczętowano jeszcze w XV wieku, kiedy po kilkumiesięcznym oblężeniu, stała się własnością króla Węgier. W tym czasie budowla częściowo uległa zniszczeniu i w takim stanie, po śmierci węgierskiego władcy, znalazła się w rękach księcia ziębickiego, Karola I. Na jego polecenie, w 1532 roku zrujnowany zamek zastąpiła warowna rezydencja, której nadano cechy stylu renesansowego. Współcześnie dostępne ruiny zamku są zachowane w dość dobrym stanie. Zachowała się wieża bramna, udało się też odgruzować część zamkowych piwnic. Nad wejściem do zamku widać płytę z piaskowca z ziębickimi i oleśnickimi orłami, szachownicą ziębicko-świdnicką i kłodzkim łukiem. Nad płytą znajduje się herb króla Karola I Podiebrada.
Będąc w Ząbkowicach Śląskich, warto zobaczyć te malownicze ruiny.

Zamek w Głogowie - zamek książąt głogowskich

Zamek Głogów
fot. Marcin Kopij

Zamek Głogowski, czyli dawna siedziba władców Księstwa Głogowskiego, wzniesiony został w poł. XIII w przez księcia Konrada I. Początkowo była to budowla drewniana z murowaną wieżą, ulokowana przy brodzie przez Odrę. W roku 1291 warownia spłonęła. Na przełomie XIII i XIV wieku zbudowano na planie prostokąta nową murowaną siedzibę. Przez kolejne wieki była częstokroć przebudowywana, a w wiekach XVII i XVIII, zamek nabrał charakteru rezydencji pałacowej. Do dnia dzisiejszego zachowała się cylindryczna, romańska wieża. Zamek został mocno zniszczony w 1945 roku. Z ważniejszych gości odwiedzających jego mury można wspomnieć o Napoleonie, który zawitał tu aż dwa razy.

Obecnie siedzibę ma tu Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Zamek Książąt Głogowskich znajduje się na ul. Brama Brzostowska 1. Muzeum specjalizuje się w gromadzeniu zbiorów archeologicznych, historycznych oraz numizmatów pochodzących z terenów dawnego Księstwa Głogowskiego, a także dzieł sztuki współczesnej, szczególnie związanych z tym terenem artystów. W zbiorach niniejszego muzeum znajduje się również unikatowa w skali europejskiej kolekcja 52 figurek wykonanych przez Inuitów.

Godziny otwarcia:

Muzeum można odwiedzać od środy do niedzieli w godz. 7.00 - 16.00.

Zamek Książęcy w Oleśnicy


Jest to najbardziej okazały zabytek tego dolnośląskiego miasta, atrakcja turystyczna Dolnego Śląska, jeden z cenniejszych okazów. Zbudowany w XIV wieku zachwyca swoją wielkością i rozmachem. Zbudowany w XIV wieku i usytuowany w południowo-zachodniej części fortyfikacji miejskich. Do 1492 roku księstwo oleśnickie należało do Piastów Śląskich, a po śmierci Konrada IX Białego, zamek przeszedł w 1495 roku we władanie księcia ziębickiego, Henryka I, potem księcia Jana, synów króla czeskiego Jerzego z Podiebradów. Od roku 1647 zamkiem zarządzały książęce rodziny z rodu von Wirttenberg-Weiltigen (Oels), potem von Braunschweig. W 1884 roku Zamek stał się tronowym lennem monarchii pruskiej i rezydencją każdorazowego następcy tronu pruskiego, a od 1926 roku, po wielu pertraktacjach - prywatną własnością rodziny von Hohenzollern.
Zamek Książęcy to hotel, zaplecze konferencyjne, centrum kulturalne, ale przed wszystkim wspaniały zabytek. Na trasie zamków i pałaców nie może go zabraknąć.

Pięknie w Krobielowicach

Zamek w Krobielowicach
fot. SOP THE DRONE

Historyczny zamek w Krobielowicach niedaleko Wrocławia (około 20 km) powstał w XIV wieku. Najpierw wzniesiono wieżę obronną. To był początek historii tego wyjątkowego miejsca, położonego na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy, które do dziś zaskakuje swoim pięknem. Pierwotna budowla była ufortyfikowanym dworem i postawała w XIV, stanowiąc własność rodu von Sitten. Następnie wieś przeszła w ręce klasztoru minorytów. W I połowie XVI wieku majątki zostały przejęte przez klasztor premonstratensów. Za ich panowania dwór zyskał 3 skrzydła w stylu renesansowym i został przekształcony w pałac. Z czasem dobudowano fasadę i 3 wieże, zachowując je w stylu barokowym.

W każdym zakątku tego miejsca czuć ducha niezwykłej historii. Autentycznie zachowane elementy sprzed lat sprawiają, że ten wyjątkowy zamek koło Wrocławia ma ten sam charakter, co dawniej. W zamku mieści się obecnie hotel. Na terenie obiektu znajduje się pole golfowe z driving range (strzelnicą do ćwiczeń). Doskonałe miejsce na relaksujący pobyt w pieknym otoczeniu.

Pałac Kamieniec

 Pałac Kamieniec
fot. SOP THE DRONE

Znajdujący się w Kotlinie Kłodzkiej Pałac Kamieniec, w którym mieści się hotel to miejsce klamatyczne i pełne uroku. Architektoniczny rarytas, rezydencja zbudowana jest w stylu eklektycznym, przyciąga uwagę i stanowi atrakcję dla turystów. Pałac położony jest pośród wzgórz, wokół znajduje się park krajobrazowy. Pałac Kamieniec to wielowiekowa historia zaklęta w architekturze, ogrodzie i krajobrazie. Położona pośród łagodnie falujących wzgórz rezydencja znajduje się w samym sercu malowniczej Kotliny Kłodzkiej.

Otoczony kameralnym ogrodem pałac od momentu wzniesienia był prywatną rezydencją. Po kilkudziesięciu latach zapomnienia obiekt odzyskał dawny blask otwierając swoje podwoje dla wszystkich tych, którzy cenią sobie kontakt z historią i naturą. Pałac Kamieniec to dziś hotel o bogatej i interesującej historii, miejsce wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Goście odwiedzając pałac mogą skorzystać z noclegu w stylowych pokojach, spróbować tradycyjnych potraw i deserów przygotowanych przez pałacową kuchnię, zorganizować rodzinne przyjęcie i napawać się pięknem ogrodu i otaczającej go natury. Mogą również wziąć udział w jednej z cyklicznych imprez jak Święto Wiatru lub Spotkaniach Piernikarskich czy posłuchać muzyki klasycznej w trakcie organizowanych koncertów. To miejsce po latach zapomnienia i popadania w ruinę znowu tętni życiem.

Pałac Staniszów wśród zieleni

Pałac Staniszów
fot. Góry Olbrzymie

Pałac Staniszów położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie Karpacza i Szklarskiej Poręby oraz 7 km od centrum Jeleniej Góry. Dzięki swojemu położeniu stanowi doskonały punkt wypadowy do zwiedzania okolicznych zabytków i atrakcji Kotliny Jeleniogórskiej. Przepiękny i rozległy park przypałacowy został zaprojektowany przez Petera Josefa Lenne. Jest to jeden z pierwszych parków w stylu angielskim założony na Dolnym Śląsku. Ukształtowany w różnorodny sposób przez liczne grupy skalne, bogaty drzewostan oraz osie widokowe jest wspaniałym, harmonijnym połączeniem naturalnych warunków krajobrazowych oraz niezwykłej wyobraźni architekta. Kaskadowo połączone stawy są ciekawym uzupełnieniem krajobrazu, rajem dla dzikich kaczek, ptactwa wodnego i roślinności. Do końca II wojny światowej Staniszów uznawany był za najpiękniejszą osadę w Kotlinie Jeleniogórskiej. To piękne miejsce. Pierwsza wzmianka o wsi Staniszów datowana jest na 1395 rok. Była to wówczas własność książąt Reiss.

Pałac został zbudowany w latach 1784 -1787 na polecenie hrabiego Henryka von Reiss. Powstała imponująca rezydencja, otoczona parkiem zajmującym łącznie 194 hektary, w którym znajdowały się również sztuczna grota, pustelnia i wiszące skały. Pałac ma przyznany tytuł Pomnika Historii.

Zamek Księcia Henryka


fot. Rafał Gieron

A właściwie jego ruiny, znajdują się na szczycie Wzgórza Grodna, w niewielkim lesie pomiędzy Staniszowem a Marczycami, na Wzgórzu Grodna (504 m n.p.m.) znajduje się wybudowany w 1806 roku zamek myśliwski, zwany na cześć jego ówczesnego właściciela i fundatora, Zamkiem Księcia Henryka. Prace budowlane trwały dość długo - w 1818 roku wzniesiona została mająca ponad 15 metrów wysokości wieża, na której szczyt wiodły liczące 77 stopni schody.

Budowa zakończona została w 1841 roku, a w zwieńczonym dwuspadowym dachem. Zwiedzanie zamku to to odwiedzenie zachowanych wnetrz oraz wejście po schodach na sam szczyt wieży, z której można zobaczyć piękne widoki na Zbiornik Sosnówka, Zamek Chojnik i najpopularniejsze szczyty w Karkonoszach - Śnieżkę czy Szrenicę.

Godziny otwarcia, cennik:

Zamek Księcia Henryka otwarty jest od maja do października, od godziny 10.00 do 17.00. Bilet normalny kosztuje 5 złotych, a ulgowy 2 złote. W sklepiku jest możliwość przybicia pieczątki i zakup pamiątek. Turystom udostępniono parkingi: parking przy Złoty Widok Grill Bar (wykoszona polana po prawej stronie przed szlabanem do lasu), parking dla autokarów przy kościele w Staniszowie oraz arking w Marczycach przy niebieskim szlaku z Cieplic.

Zamek w Roztoce

Zamek w Roztoce
fot. SOP THE DRONE

To kolejne wyjątkowe miejsce zapatrzone w swoją wielowiekową historię. Zamek jest najbardziej charakterystyczną i najlepiej eksponowaną częścią całego zespołu rezydencjonalnego w Roztoce, mieści się przy ul. Zamkowej 3. O dawnej metryce budowli świadczy zachowana do dziś fosa i wieża południowa, stanowiąca wyraźne nawiązanie do średniowiecznych budowli obronnych. Z tarasu położonego na górnej kondygnacji wieży, w pogodne dni podziwiać można malowniczą panoramę Karkonoszy.

Zamek jest okazałą budowlą o charakterze pałacowym, wzniesioną na bazie wcześniejszej barokowej rezydencji. Turystom, odwiedzającym ten niezwykły obiekt z pewnością spodobają się zamkowe wnętrza. Szczególnie bogaty wystrój zachowały reprezentacyjne pomieszczenia pierwszego piętra, nawiązującego do włoskiej tradycji piano nobile. Zwiedzić można również położone w amfiladzie wspaniałe sale oraz Salon Gobelinów, Salon Muzyczny Bolka von Hochberga, Pokój Hermowy, dawną bibliotekę oraz dwukondygnacyjną Salę Balową.

Wnętrza zdobią okazałe boazerie, opracowane malarsko i sztukatorsko plafony oraz kominki wykonane z różnokolorowych marmurów. Zachwy budzi Ogród Francuski. Położony we wschodniej części rezydencji, jest jednym z najlepiej zachowanych na Dolnym Śląsku. Ogród oddzielono od zamku dziedzińcem honorowym wyznaczonym wysokim murem z kutą kratą, otwartym ozdobną bramą, położoną na osi głównego wejścia do zamku. Ogród kwiatowy rozplanowany w formie regularnych parterów obsadzanych wzorzystymi, wielobarwnymi kobiercami z sezonowych kwiatów, otacza centralnie położoną kamienną fontannę.

W ogrodzie znajdują się dwie podłużne oranżerie, w których trzymano śródziemnomorskie rośliny, szczególnie wrażliwe na lokalne warunki klimatyczne. W południowo-wschodnim narożniku ogrodu zachował się niewielki domek ogrodnika, nakryty mansardowym dachem. Wokół pałacu powstał Park Angielski. Założono go w Roztoce w drugiej połowie XIX wieku. Rozplanowany na powierzchni 18 ha park w sposób naturalny łączy się z otwartym krajobrazem pól uprawnych i stanowi zieloną otulinę rezydencji. Starannie zakomponowane wnętrza parkowe powiązane ze sobą systemem osi i otwarć widokowych, tworzą zielone enklawy, sprzyjające relaksowi i kontemplacji natury. Ciekawostką są zachowane ślady dawnego systemu hydrotechnicznego zasilającego zamkową fosę i położoną nieopodal elektrownię wodą.

Cennik:

Bilet upoważniający do zwiedzania z przewodnikiem kosztuje: normalny: 30 zł od osoby, ulgowy dla młodzieży szkolnej - 20 zł, dzieci do lat 4 - wstęp wolny. Zwiedzanie trwa około 70 minut. Bilet można zakupić online oraz w kasie w holu Zamku, na 10 minut przed zwiedzaniem.

Pałac Królewski we Wrocławiu

Pałac Królewski Wrocław
Położony w południowej części historycznego Starego Miasta we Wrocławiu przy ul. Kazimierza Wielkiego. Pałac Królewski jest nie tylko jednym z najważniejszych zabytków w stolicy Dolnego Śląska. Mieści się w nim Muzeum Historyczne. Zgromadzono tu zbiory dokumentujące historię miasta od średniowiecza po czasy współczesne. Zwiedzajacy obejrzą tu archiwalia dotyczące historii miasta, w tym zbiór plakatów i druków ulotnych XIX - XX wieku, negatywy archiwalne dotyczące wydarzeń historycznych, polskie sztandary organizacji społecznych i politycznych, zabytki kultury materialnej i rzemiosła, w tym szyldy wrocławskich przedsiębiorstw XVI - XX wieku oraz kartografia wrocławska z tego samego okresu.

W dziale ikonografii zgromadzono malarstwo wrocławskie XIX i XX wieku, grafika wrocławska XVI -XX, negatywy archiwalne oraz fotografie dokumentujące architekturę miasta oraz porcelana i szkło z widokami Wrocławia. W dziale teatralnym zgromadzono archiwalia związane z działalnością wrocławskich teatrów oraz zbiór teatralnych plakatów i projektów scenograficznych oraz kolekcja kostiumów ze sztuk granych we wrocławskich teatrach po 1945 roku.

Godziny otwarcia i cennik:

Godziny otwarcia Muzem Historycznego: wtorek - piątek w godz. 10.00 - 17.00. sobota - niedziela 10.00 - 18.00. Bilety kosztują 15 i 10 zł, wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny.

Zamek w Leśnicy

Zamek Leśnica
fot. devwon7

Niegdyś nieprzystępna twierdza otoczona fosą i chroniona przez groźne basteje, dziś centrum życia kulturalnego i park, które każdego dnia czekają na gości. To kolejny wrocławski zamek - Zamek w Leśnicy, w którym mieści się Centrum Kultury Zamek. Pewnie niewielu spośród podziwiających barokową budowlę, zdaje sobie sprawę z tego, iż gdyby nie pewne fałszerstwo z początku XIII wieku, w miejscu tym mogliby podziwiać opactwo cysterskie. Henryk Brodaty, wbrew woli ojca, Bolesława Wysokiego, postanowił zatrzymać Leśnicę dla siebie.

Historia zatoczyła jednak koło i po licznych perturbacjach na przestrzeni wieków, w XVIII stuleciu dobra leśnickie stały się wreszcie własnością zakonu. W tamtym czasie Leśnica była już dobrze rozbudowanym pałacem, któremu zakonnicy postanowili nadać barokowy wystrój. Mimo kolejnych zmian, budynek do dziś zachował swój świecki, obronno-pałacowy charakter. Piekne miejsce, godne obejrzenia i odwiedzenia.

Ważne informacje:

Centrum Kultury Zamek jest otwarte codziennie, nie trzeba kupować biletów wstępu. Zamek i park można zwiedzać z przewodnikiem. Jeżeli jesteście zainteresowani taką formą zwiedzania, można skorzystac z usług licencjonowanych przewodników miejskich.

Pałac Morawa

palac morawa
fot. ©Magdalena Kuchta, autorka przewodników po Dolnym Śląsku www.silvermint.pl

Dziś znajduje się tam hotel. Mieści się on w zabytkowym, pseudoklasycystycznym pałacyku z drugiej połowy XIX wieku położonym we wsi Morawa, około 4 km na wschód od Strzegomia. Budynek pałacowy stoi na skraju dwunastohektarowego parku, wraz z którym tworzy zespół pałacowo-parkowy wpisany do rejestru zabytków. W obiekcie, obok Pałacu Morawa, swoją siedzibę ma Fundacja św. Jadwigi, prowadząca charytatywne przedszkole i ośrodek edukacyjny.

Kompleks pałacowo-parkowy w Morawie to doskonałe miejsce do wypoczynku, położone z dala od miejskiego zgiełku i hałasu, stanowiące oazę ciszy i spokoju. Cudowne miejsce, godne polecenia turystom odwiedzającym Dolny Śląsk. Pałac Morawa położony jest w samym sercu najpiękniejszej części regionu, przez co stanowi idealną bazę wypadową w pobliskie Sudety z ich najwyższym szczytem Śnieżką, w kryjące wiele tajemnic z czasów II Wojny Światowej Góry Sowie, jak również do Zamku Książ, Muzeum Gross Rosen, czy zabytkowego Wrocławia.

Pałac w Prężycach – angielski styl


fot. Margo Cysewska

Pałac położony jest we wsi Prężyce, w województwie dolnośląskim, w powiecie średzkim, w gminie Miękinia. Pałac wybudowany na planie prostokąta w stylu neogotyku angielskiego posiada wieżę czworoboczną wtopioną w boczną ścianę (po lewej stronie od frontu budynku) i dwie wieżyczki cylindryczne na rogach tej ściany. Mury zwieńczone krenelażem. Od strony stawu na rogu pałacu ryzalit w formie balkonu. Na bocznej ścianie, po prawej stronie frontu budynku, weranda.

Obiekt jest częścią zespołu pałacowego, w skład którego wchodzi jeszcze park z pierwszej połowy XIX wieku. Nie można przejść obok niego obojętnie. Pałac jest pełen majestatu. Wybudowany został w stylu Tudorów. Rezydencja jest okazała. Biały pałac w Prężycach wygląda jak miniaturowy, królewski zamek. Arkady dodają mu wdzięku. Pałac otacza Park krajobrazowy z 1860 roku o powierzchni ponad 4 ha. Z jego założenia zachował się układ dróg i kompozycji, stawy, lodownia, dawne granice, lipowa aleja oraz altana ze specjalnie przycinanych i naginanych grabów.

Pałac w Szalejowie Dolnym

Pałac w Szalejowie Dolnym
fot. Radek Bucyk

Pałac w Szalejowie Dolnym koło Kłodzka jest jednym z wielu opuszczonych pałaców na Dolnym Śląsku. Kiedyś majątek jezuitów, a potem rezydencja pruskich rodów szlacheckich, przetrwał dziejowe zawieruchy we względnie dobrym stanie. Trudno jest określić konkretną datę wzniesienia pałacu, ponieważ o jego początkach wiemy niewiele. W XVII wieku kłodzki zakon jezuitów ufundował dwór przy folwarku w Szalejowie Dolnym, a obecny pałac został wzniesiony z wykorzystaniem murów tej budowli.

Pałac otoczony jest parkiem, murowany, tynkowany. Wzniesiony na rzucie prostokąta. Urządzone są: biblioteka, gabinet osobliwości, pokój myśliwski, wnętrza z portretami przodków, zbrojownia, jadalnia z wystrojem wykonanym w drewnie przez Franza Neugebauera. Wystrój wnętrz uzupełniany był do przełomu XIX i XX wieku. W latach 20. XX w. pałac zniszczony w pożarze i odbudowany w nieco zmienionej formie. Będąc w Kłodzku warto wybrać się do Szalejowa Dolnego i zobaczyć ten obiekt.

Pałac w Bożkowie

fot. Fly By Zarko

To bardzo piękny obiekt. Usytuowany w gminie Nowa Ruda, pomiędzy Kłodzkiem a Nową Rudą. Wybudowany w XVI wieku przez hrabiego von Magnis. Od około 1520 roku budynek znajdował się w posiadaniu rodziny von Raueck. Po wojnie czesko-palatynackiej (1618-1624) posiadłość została skonfiskowana i oddana przybocznemu lekarzowi cesarza, Casparowi Jäschke von Eisenhut. Następnie przeszła w ręce jezuitów, od których wykupił ją Johann Georg von Götzen, który rozbudował zamek i w znacznym stopniu przyczynił się do budowy kościoła w jego obecnym kształcie.

Ostatnia przebudowa zamku nastąpiła po jego wielkim pożarze w 1870 roku za hrabiego Wilhelma von Magnis. Po 1945 roku pałac przeszedł na własność skarbu państwa. Od roku 2010 znajduje się w rękach prywatnych. Obecny kształt pałacu jest wynikiem przebudowy, która miała miejsce w latach 1787-1791, kiedy to obiekt stanowił rezydencję Alexandra von Magnis oraz późniejszych renowacji i wydarzeń. Na początku XIX wieku założono park ze sztucznymi ruinami z płytami nagrobnymi i tarczami herbowymi z XVI i XVII wieku oraz leśniczówkę. W 1870 roku w pałacu miał miejsce ogromny pożar, który niemal doszczętnie strawił budowlę. Rok później przystąpiono do odbudowy obiektu, został on całkowicie przebudowany.

Zamek Kapitanowo

Zamek Kapitanowo
fot. Patryk Sowa

Znajduje się w Ścinawce Średniej. Zamek Kapitanowo to jeden z najcenniejszych zabytków rezydencjonalno-obronnych w Polsce. Jego przeszło 700 lat historii oraz wyjątkowi mieszkańcy gwarantują, że ta atrakcja turystyczna na długo pozostanie w pamięci podrózników. W zamku Kapitanowo można obejrzeć drugi co do wielkości donżon w Polsce, krużganki, kuchnie, tajne schody. Perełek tu nie brakuje. Niezwykła aura panująca we wnętrzach stanowi adekwatne tło dla wspaniałej kamieniarki w postaci unikatowych portali, obramień okiennych oraz kominków.

Znakomita większość spośród 64 zamkowych sal nakryta została sklepieniami o przeróżnej konstrukcji. Kilka już wyremontowanych i umeblowanych antykami pomieszczeń oczekuje na miłośników dawnych dziejów Ziemi Kłodzkiej. Niesamowity i wspaniały obiekt, który można zwiedzać. Zamkowi goście w towarzystwie fachowego przewodnika mieć będą okazję na empiryczne spotkanie tak z murami zamkowymi, jak i z licznymi artefaktami odkrytymi w trakcie badań obiektu - dla pasjonatów wyjątkową atrakcją będzie możliwość otrzymania do rąk własnych wybranych spośród nich. W Zamku Kapitanowo organizowane są nietypowe lekcje historii tak dla dorosłych jak i młodzieży szkolnej. Burzliwe dzieje Zamku rozciągnięte na przestrzeni siedmiu wieków stanowią wspaniałą kanwę dla opowieści historycznych - od architektury obronnej aż po codzienne życie zamkowych mieszkańców. Oferta sierowana jest do turystów indywidualnych i grupowych. Starszą część zamku można zwiedzac także nocą, ze świecami.

Zamek w Goli Dzierżoniowskiej

Zamek w Goli Dzierzoniowskiej
fot. Tomasz_KW

To jeden z obiektów zamkowych na Dolnym Śląsku doskonale odbudowany i świetnie dostosowany do dzisiejszych czasów. Zabytkowy obiekt, położony w powiecie dzierżoniowskim, 45 kilometrów od Wrocławia, to miejsce, które nie tylko można zwiedzić, ale skorzystać w nim z możliwości noclegów czy zabiegów odnowy biologicznej, działa w nim bowiem hotel, restauracja i centrum SPA, znane jako Uroczysko Siedmiu Stawów. Zamek został wybudowany w roku 1580, przez Leonarda von Rohnau. Fundamenty zamku, w całości oparte są na skale granitowej. Warto jednak wspomnieć, że ślady zamieszkiwania ludzi w tym miejscu, notowane były już w 1000 roku.

Dzisiejszy wygląd jednak jest nieco inny od pierwotnego wyglądu zamku, był on bowiem wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany. Nie zmieniły się jednak główne założenia architektoniczne zamku. Od początku istnienia do dziś, jest to obiekt dwukondygnacyjny, w części wieżowej, posiadający przewyższenia. Na dziedzińcu zamku, do dziś rośnie rozłożysta lipa, której wiek oceniany jest na 300 lat. Renesansowy styl zachwyca turystów, którzy ogladają ten wspaniały obiekt.

Historia zamku to szereg wydarzeń pozytywnych i negatywnych. Do tych drugich można zaliczyć wypędzenie ostatnich właścicieli zamku. Rodzina von Prittwitz und Gaffron musiała go opuścić, obiekt zaś zaczął popadać w ruinę. Sytuacja poprawiła się na początku wieku, kiedy to rozpoczęto prace remontowe, skomplikowała się jednak ponownie w czasach wojny. Zamek uległ zniszczeniom, choć nie były one bardzo duże. Nowe życie zamku rozpoczęło się w roku 2000. Wtedy to zaczęto szeroko zakrojony remont i prace, których celem była adaptacja zamku na centrum hotelowo- rekreacyjne. Zamek w Goli Dzierżoniowskiej, jest dziś jednym z ciekawych obiektów rekreacyjnych w Polsce, miejscem, w którym stare łączy się z nowoczesnością w najlepszym wydaniu.

Dolny Śląsk bogaty w zamki i pałace

zamek grodziec
To region, gdzie, aby poznać jego burzliwą historię, trzeba wybrać się śladami zamków i pałaców. Ich burzliwe dzieje są odzwierciedleniem zawieruchy dziejowej, bogatej historii Dolnego Śląska, wielokulturowości i różnorodności. Obawiaja się one w stylach architektonicznych, inspiracjach, wpływach i kulturze materialnej. Niektóre obiekty łączą ze sobą nawet osoby architektów, którzy podjęli próbę odbudowy niektórych. Wiele z nich znajduje się na europejskim szlaku zamków i pałaców. To niesamowite!

Mimo wspólnych cech, każda z budowli zachowała jednak swoją odrębną charakterystykę, a już na pewno ubrała się w swój wyjątkowy klimat. Przez epoki wiodą nas przede wszystkim ludzie – ci, którzy zyli w tamtych czasach, budowali i urządzali pałace, zamki i rezydencje, projektowali ogrody i budowali kaplice. Dziś możemy na Dolnym Śląsku oglądać ich dzieła, zanurzyć się w historii, legendach, baśniach i tajemnicach. To wspaniała przygoda!

Nocleg w Zamku? To możliwe!

zamki noclegi dolny slask

Wiele z przedstawionych przez nas pałaców czy obiektów zamkowych w swojej ofercie posiada również noclegi - a z takiej okazji warto skorzystać! Zachęcamy Was do skorzystania ze skutecznej i bezpiecznej wyszukiwarki noclegów Booking.com. W jednym z naszych artykułów podpowiadamy Wam jak przebiega rezerwacja, na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru obiektu noclegowego. Zachęcamy Was do lektury Booking.com - jak oszczędzić i zarezerwować nocleg? Poradnik dla turysty 

MAPA DOLNY ŚLĄSK - ATRAKCJE TURYSTYCZNE

 

 

Przeczytaj także:

ZIEMIA KŁODZKA - ATRAKCJE, KTÓRE MUSISZ ODWIEDZIĆ

KARPACZ - MIEJSOWOŚCI TURYSTYCZNE KARKONOSZY

ŚWIDNICA - ODKRYJ Z NAMI ATRAKCJE MIASTA

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad