Miasta ziemi kłodzkiej

Kłodzko - Co Warto Zobaczyć? Atrakcje turystyczne 2024

kłodzko atrakcje turystyczne, kłodzko co zobaczyć, kłodzko zabytki, miasta dolnego śląska, gdzie na weekend polska, gdzie na weekend góry, wakacje w polsce, wakacje z dziećmi, turystyka w polsce

Kłodzko - atrakcje turystyczne

Miasto-perełka. Kłodzko jest pięknie położonym miastem w województwie dolnośląskim, w malowniczej Ziemi Kłodzkiej - o atrakcjach Ziemi Kłodzkiej przeczytacie tutaj, nad Nysą Kłodzką i jej dopływami. Jest jedną z najstarszych miejscowości w regionie, prawa miejskie uzyskało około 1275 roku, ale największy rozkwit nastąpił w XVI wieku. Urzeka wspaniałą architekturą, niezrównaną historią i niepowtarzalnym klimatem. Kto choć raz odwiedził Kłodzko, będzie tu z radością powracał.

Co warto zobaczyć w Kłodzku? Ciekawe miejsca

FD8A1790

Kłodzko jest częstym celem wycieczek szkolnych, wyjazdów weekendowych, wakacyjnych czy feryjnych z wielu powodów. Turyści upodpobali sobie klimat miasta, jest atrakcje turystyczne i bogactwo niepowtarzalnych zabytków. Ale przyjeżdżają tutaj nie tylko dlatego. Miejsce to stanowi świetną bazę wypadową w okoliczne góry i do innych, także ciekawych miast Kotliny, jak Kudowa, Polanica czy Bystrzyca Kłodzka. Blisko stąd również do Parku Narodowego Gór Stołowych ze słynnym Szczelińcem w gminie Radków. Kłodzko jest sercem Ziemi Kłodzkiej i bije bardzo, barodzo mocno.

baner atrakcje ziemia klodzka

SPIS TREŚCI - KŁODZKO ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Twierdza Kłodzko - co warto zobaczyć?

DJI 0019Twierdza Kłodzko

Nad miastem góruje Twierdza Kłodzka. To w jej podziemnia tłumnie zjeżdżają turyści z całej Polski i nie tylko, wycieczki szkolne nigdy nie omijają tego miejsca. Trzeba przyznać, że jest wyjątkowe i w sposób nierozerwalny związane z burzliwą historią miasta. Znajduje się w miejscu, gdzie stał niegdyś drewniany gród warowny, o którym pierwsza, pisemna wzmianka będąca równocześnie pierwszą wzmianką o Kłodzku, pochodzi z 981 r. Twierdza Kłodzka na górze Fortecznej stała się najbardziej rozpoznawalnym punktem miasta.

W 1622 roku miasto zostało opanowane przez Austriaków, którzy rozpoczęli przebudowę wcześniej istniejącego obiektu zamkowego, nadając mu obronny charakter. Następnie Kłodzko przeszło pod panowanie króla Fryderyka II. Rozbudowano obiekt, usunięto pozostałości renesansowego zamku, kaplic i kościoła. Powstał także fort na Owczej Górze położony po przeciwległej stronie Nysy Kłodzkiej. Oba forty połączono umocnieniami, przegradzając koryto rzeki, a na koronie umocnień powstał zwodzony most.

FD8A6388

Głównym projektantem Twierdzy Kłodzkiej był Gerhard Cornelius de Walrawe, który pracował przy budowie innych tego typu obiektow i znany był ze świetnej znajomości francuskiej szkoły fortyfikacyjnej. I wtakim kształcie Twierdza Kłodzko przetrwała do dzisiaj. Rozwój techniki artyleryjskiej sprawił, że z czasem obiekt stracił swe militarne znaczenie i służył głównie jako więzienie i magazyn. Podczas II wojny światowej mieściło się tutaj więzienie oraz fabryka produkująca elementy do sprzętu wojskowego. W 1960 roku Twierdza Kłodzko została uznana za zabytek i udostępniona turystom. Można zwiedzać podziemia oraz górną część obiektu. Świetna przygoda z lekcją historii.

Przewodnicy opowiedzą jak wyglądało życia żołnierzy w armii pruskiej, zaprezentują jedną z naszych armat, oprowadzą po kazamatach i bastionach. Z góry twierdzy rozciąga się wyśmienity widok na miasto, a przy dobrej pogodzie także na otaczające je góry. W Twierdzy Kłodzkiej czekają na turystów niezapomniane przygody, przejścia wąskimi tunelami, opowieści o więźniach i żołnierzach, tajemnice i mroczne zagadki. W wieży widokowej widać wspaniałą panoramę Ziemi Kłodzkiej i choćby dla tego widoku, warto wspiąć się na samą górę.

baner ski raft

Podziemna Trasa Turystyczna Kłodzka - ciekawe miejsca

fb img 1642412827526

Odwiedzając Kłodzko koniecznie trzeba zejść do podziemi. Pod kłodzką starówką ciągną się podziemia, udostępniane częściowo do zwiedzania. Tunele, chodniki i korytarze są efektem pracy mieszczan, którzy już od XIII powiększali i udoskonalali swoje piwnice. Ciekawa trasa, pokazująca dane życie mieszkańców tych ziem i historię tego niezwykłego miejsca.

Wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej znajduje się u podnóża twierdzy, wyjście - poniżej kościoła parafialnego Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przy ul. Zawiszy Czarnego. Kłodzkie podziemia mają bogatą historię - drążone były przez mieszkańców miasta już w XIII wieku, służyły zarówno celom gospodarczym - jako piwnice, w których przechowywano wino i żywność oraz militarnym - jako miejsce schronienia przed ewentualnym najeźdźcą, a czasy były niebezpieczne.

Obecna Podziemna Trasa Turystyczna ma ponad 500 m długości i prowadzi od ul. Zawiszy Czarnego pod Placem Kościelnym, ulicami Kościelną, Armii Krajowej, Tumską i Czeską, do wyjścia w rejonie ul. Grodzisko. Podziemny szlak składa się z ciągu korytarzy, pochylni i komór, jest oświetlony, w kilku jego odgałęzieniach znajdują się ekspozycje o charakterze historycznym. Można tam zobaczyć m.in. stare beczki, studnię, piec chlebowy, miniatury gilotyn, topór katowski. Podziemna Trasa Turystyczna to miejsce w sam raz na krótką wycieczkę, spodoba się dzieciom, zaciekawi i pozostawi miłe wspomnienia, owiane nutką tajemnicy.

Rynek Kłodzki zachwyca - tu kwinie turystyka

img 20220117 104358

Spacerując po tym pięknym mieście, warto dokladnie przyjrzeć się kamienicom, rzeźbom i innym obiektom w Rynku. Tu po prostu trzeba zatrzymać się na dłużej, aby aby poczuć atmosferę tego niezwykłego miejsca. Architektura urzeka i zachwyca. Ratusz jest centralną budowlą Rynku. Pierwszy ratusz wzniesiono w mieście przypuszczalnie w XIV wieku, ale został strawiony przez pożar. Formę, w jakiej zachowany jest do dzisiaj nadano mu w 1890 roku, jedynie wieża z galerią o 16 arkadach pochodzi z lat 1653-54. Ratusz posiada 3 kondygnacje i niejednolity stylowo wizerunek.

Jego elewacje są bogato zdobione licznymi kamiennymi detalami. Przed ratuszem znajduje się studnia ozdobiona figurą lwa w koronie wspierającego się 4 delfinach. Studnię zbudowano w XVI wieku lecz swój obecny kształt uzyskała w stuleciach XVII i XVIII. Interesująca i warta obejrzenia budowla.

baner noclegi ziemia klodzka

Turyści lubiący architektoniczne perełki, z pewnością docenią ciekawe kamienice – secesyjne lub bogato zdobione w stylu barkowym, z unikalnymi ozdobami na elewacjach. W oczy rzucają się płaskorzeźby zwierząt - kamienica „Pod Jeleniem” posiada barokową elewację ozdobioną symbolem jelenia, „Pod Niedźwiedziem” poszczycić się może płaskorzeźbą spacerującego niedźwiedzia.

Na uwagę zasługuje także kolumna wotywna Najświętszej Maryi Panny. Późnobarokowa kolumna maryjna z roku 1680 miała stanowić wotum za ocalenie miasta z zarazy oraz pożaru w 1676 roku. Kolumna została wykonana przez miejscowego rzeźbiarza Jana Adama Bayerhoffa i ślusarza Jana Scholza.  Piaskowcowy monument była wzorowany na praskiej kolumnie maryjnej. To niejedyne nawiązanie do czeskiej Pragi w tym niezykłym mieście…

Most na Młynówce w Kłodzku - dolnośląski zabytek

fb img 1642412391580

Porównuje się go do słynnego Mostu Karola w Pradze. Oczywiście nie chodzi o wielkość, bo jest niewielki, ale piękny, doceniany przez turystów, bardzo klimatyczny i chętnie fotografowany. Most św. Jana przerzucony jest nad Młynówką, łączy Wyspę Piasek z historycznym centrum Kłodzka. Początki budowy mostu sięgają prawdopodobnie drugiej połowy XIII wieku. Most wzniesiono z kamienia oraz późniejsze, bo barkowej cegły. Jako zaprawę zastosowano najpewniej spoiwo wapienne z dodatkiem ogromnej ilości kurzych białek, przez co niektórzy nazywają go „Mostem na jajach”. Inne popularne określenia tego pięknego zabytku to "Most gotycki" oraz "Most Wita Stwosza".

Zabytek wspiera się na 3 filarach, ma 4 przęsła. Niegdyś na końcach mostu znajdowały się bramy Górna i Dolna. Tę pierwszą wzniesiono już w XIII wieku i najprawodpodobniej stanowiła część miejskich murów obronnych. Dolną zbudowano dwa wieki później. Obie zostały rozebrane w XIX stuleciu. Most był wielokrotnie przebudowywany i wzmacniany, zwłaszcza w czasie wojen husyckich. A później remontowany.

Ozdobiony jest przez 6 kamiennych figur, które zostały ufundowane przez bogatych mieszkańców Kłodzka w XVII - XVIII wieku. Przechodnie mogą podziwiać rzeźby patrona mostu, najpopularniejszego na Śląsku świętego - św. Jana Nepomucena, św. Wacława oraz figurę ukazująąa Pietę. Po wschodniej stronie widać patrona miasta św. Franciszka Ksawerego, Chrystusa Ukrzyżowanego, oraz rzeźby przedstawiające Trójcę Świętą i Ukoronowanie Najświętszej Panny Marii. Wspaniałe miejsce, znane nie mniej niż twierdza czy ratusz.

Zwierzęce kłodzkie kamienice - Kłodzko atrakcje turystyczne

Klodzko kamienice

Nie tylko w Rynku można spotkać zwierzęce motywy na kamienicach. Wizerunków zwierząt, wyposażonych niejednokrotnie w okazałe portale, posągi czy medale, jest znacznie więcej. Na ulicach Braci Gierymskich, Matejki i Grottgera, na kamienicach wzniesionych przeważnie w XVIII wieku znajdują się przedstawienia białego konia, lwa, raka, wilka. Stanowią one pozostałość dawnego sposobu znakowania budynków, zaiste znacznie oryginalniejszego niż numerowanie.

Zabytki sakralne w Kłodzku

Klodzko kosciol

W mieście nie brakuje zabytkowych kościołów. Spośród zabytków sakralnych w Kłodzku na pierwszy plan wysuwa się gotycki kościół parafialny Wniebowzięcia NMP przy placu Kościelnym. To monumentalna gotycka budowla obok której trudno przejść obojętnie. Świątynia powstała jako wotum za uzyskanie przez Czechy metropolii kościelnej i usamodzielnienie się od obcych struktur kościelnych. Dawniej świątynia była otoczona jeszcze murem cmentarnym, po którym do dziś pozostała brama, zwana Czarną Bramą. Świątynia jest przykładem kamiennej późnogotyckiej budowli sakralnej, która silnie nawiązuje do praskiego gotyku.

Warto zwiedzić także kościół Matki Bożej Różańcowej, należący do zespołu klasztornego przy pl. Franciszkańskim. Kościół jest trójnawową bazyliką, którą obejmują od frontu 2 trzykondygnacyjne wieże zwieńczone baniastymi kopułami. Klasztor wzniesiony jest na planie kwadratu, ma wewnętrzny dziedziniec. Wystrój wnętrza świątyni jest w większości neorenesansowy, wykonany w XIX wieku. Szczególnie cenna jest barokowa rzeźba grupy Ukrzyżowania, W klasztorze, pokrywające ściany jego refektarza, freski autorstwa Feliksa Antoniego Schefflera ukazujące Trójcę Świętą, św. Franciszka oraz innych męczenników. Kłodzko jest bogate w niesamowite zabytki.

Cmentarz żydowski w Kłodzku

To prawdziwy rarytas nie tylko dla miłośników judaików. Miejsce spoczynku kłodzkich Żydów jest usytuowane przy ulicy Bohaterów Getta. Cmentarz składa się z dwóch części - starszej, niemieckiej - z nagrobkami pochodzącymi z XIX i XX wieku oraz połączonej z nią schodami części powojennej. Epitafia na macewach są w językach hebrajskim, niemieckim oraz dwujęzyczne - niemieckie i hebrajskie. Na cmentarzu zachowało się przynajmniej 215 nagrobków. Najstarsza część niemiecka z zachowanymi nagrobkami z połowy XIX wieku (najstarsza odczytana data śmierci - 1845 rok) i późniejszymi datami, składa się z kilku typów macew, różniących się pod względem materiału, stylu architektury cmentarnej i stanu zachowania. Łatwo dostrzec symbolikę nagrobną, mówiącą o życiu zmarłego: dłonie w geście kapłańskim, dzbany, połamane drzewa. Można tu zaobserwować również nagrobki w postaci sarkofagów marmurowych (rodzina Brieger, Samuel Caro) i wykonanych z piaskowca.

Poziome płyty pomników nagrobnych są w większości dobrze czytelne. Boki ozdobiono ornamentami głównie roślinnymi. W tej części znajdują się także typowe dla starszej XX-wiecznej części pomniki w formie obelisku ustawionego na cokole, wykonane głównie z kamienia szlachetnego - marmuru, granitu i sjenitu, sięgające do 2,5 m. Jest tu rownież zbiorowa mogiła Żydów zamordowanych pod koniec wojny w Kłodzku. Do dziś zachował się kamień nagrobny w formie tablicy granitowej osadzonej w piaskowcu, ufundowany przez powojennych Żydów kłodzkich zrzeszonych w Kongregacji Wyznania Mojżeszowego. Płyta została zrekonstruowana z dwóch kawałków.

Przy alejce przy wschodniej ścianie kirkutu umiejscowiony jest grobowiec rodziny Zimmermann złożony z boków z czerwonego piaskowca oraz przypominającej trójkąt granitowej płyty nagrobnej. Na reszcie obszaru zachowały się komory grzebalne, czasami z podstawami macew, wykonanymi głównie z piaskowca. Druga część cmentarza, pochodząca z okresu od końca XIX do końca lat trzydziestych XX wieku, prezentuje się nieco inaczej. Przy wejściu widoczna jest duża liczba zachowanych oryginalnych macew, dominują wytworzone z kamienia szlachetnego, często polerowanego, kamienie nagrobne w formie już nie tradycyjnych płyt prostokątnych o łukowym zakończeniu, ale nawiązujące bardziej stylem architektury cmentarnej do niemieckich wzorców. Obeliski ustawione są na podstawach z piaskowca, niemalże identyczne z macewami z cmentarza żydowskiego w Berlinie.

Zobaczyć tu można nawiązujące do wzorców neoklasycystycznych pomniki w formie kolumn umieszczonych na cokołach, złamane kolumny mają symbolizować przerwanie życia. Stan zachowania powyższych form nagrobnych jest bardzo dobry i dobry, część ma niewielkie ubytki, epitafia są dobrze czytelne. Zachowała się pewna liczba pomników z piaskowca w formie stojących prostokątów z osadzonymi płytami inskrypcyjnymi z granitu, czasami marmuru. Stan zachowania elementów piaskowcowych jest z kilkoma wyjątkami dość dobry. Znając polskie realia, kłodzki cemnatrz jest dość dobrze zachowany i stanowi namacalny dowód zamożności i asymilacji kłodzkich Żydów, którzy żyli na tych terenach.

Wielokulturowe Kłodzko

fb img 1642412192423

Zwiedzając to cudowne miasto, nie sposób nie zauważyć różnorodności architektoniczenej i kulturowej. To bogactwo wynika z położenia i historii tych ziem. Jego rozwój i znaczenie kształtowało strategiczne położenie między doliną Nysy Kłodzkiej a Górą Forteczną (369 m n.p.m). Od średniowiecza miasto było centrum komunikacyjnym o charakterze handlowym i obronnym. Dzieje Kłodzka to wspólna historia Czechów, Niemców i Polaków, katolików, protestantów, Żydów, rzemieślników, kupców, zakonników i żołnierzy. Wpływy różnych kulru widoczne są do dziś. Na styku kultur, religii i profesji przez stulecia rozwijało się miasto. Dziś jest centrum kulturalno-turystycznym pogranicza polsko-czeskiego. Polecamy wycieczkę do Kłodzka. Zimą, wiosną, latem czy jesienią – zawsze warto!

Co warto zobaczyć w Kłodzku?

1. Twierdza Kłodzko   

twierdza klodzko

Pierwsze informacje o twierdzy pochodzą z tego samego okresu co wspomnienia o Kłodzku, ale ten obiekt dopiero w 1960 roku został uznany za zabytek i udostępniony dla turystów. Teraz dla wszystkich zwiedzających oprócz ciekawych historii, wielu legend i mitów czekają podziemne korytarze, labirynty, poczucie się jak żołnierz przy przeglądaniu armat i piękne widoki panoramy miasta i otaczających je gór. Warto poznać choć część sekretów jakie kryje w sobie ten obiekt.

2. Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku   

podziemna trasa klodzko

Podziemne korytarz i tunele, które teraz mamy możliwość zwiedzać, kiedyś były po prostu piwnicami pod budynkami Starego Miasta. To tam mieszkańcy gromadzili wszystkie mniej potrzebne rzeczy do użytku codziennego, ale również w tych podziemnych labiryntach w czasach wojen toczyło się codzienne życie. Podziemna trasa liczy około 600 metrów długości, a niektóre komory mają nawet głębokość 30 metrów, co kiedyś przyniosło temu miejscu dość dużą sławę, ponieważ wzdłuż biegł tędy Bursztynowy Szlak.

3. Muzeum Ziemi Kłodzkiej   

muzeum ziemi klodzkiej

Muzeum ziemi kłodzkiej już od ponad 40 lat gromadzi kulturalne dobra tego obszaru, prowadzi też badania naukowe i działalność oświatową. W muzeum można zwiedzić dwie wystawy stałe: ,,Zegarymechaniczne popularne na Śląsku w XIX i XX w’’ i ,,Współczesne Kłodzkie Szkło artystyczne na tle tradycji szklarstwa Ziemi Kłodzkiej’’.

Atrakcje turystyczne do 40 km od Kłodzka

Kłodzko to przede wszystkim bogata, tajemnicza i nieco mroczna historia. Każdy kto zechce ją poznać, na długo pozostanie pod urokiem tego wyjątkowego miasta. Skoro poznałeś już atrakcje turystyczne Kłodzka, czas odkryć te, które znajdują się całkiem niedaleko - a z całą pewnością warto je odwiedzić. Przygotowaliśmy dla Ciebie spis atrakcji turystycznych, które odnajdziesz 40 km od Kłodzka. Gotowy odkrywać Ziemię Kłodzką?

1. Kopalnia Złota w Złotym Stoku - 19 km od Kłodzka

kopalnia02

Kopalnia Złota w Złotym Stoku to miejsce chętnie odwiedzane przez dzieci, rodziców, młodzież, a także seniorów. Jest to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. Kopalnia Złota wraz z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem oraz Średniowiecznym Parkiem Techniki stanowi atrakcję unikatową w skali europejskiej.

Dlaczego warto tu przyjechać? Czeka tu na Was przejazd podziemnym pomarańczowym tramwajem, spotkanie z Gnomem i Alchemikiem, płukanie złota, a także dodatkowe atrakcje, takie jak: Osada Górnicza, Pradawna Sztolnia Ochrowa, Wystawa Minerałów czy Muzeum Górnictwa i Historii. Na miejscu czeka na Was również karczma „Stara Kuźnia”, którą osobiście sprawdziliśmy i serdecznie polecamy!

- Czas zwiedzania: ok. 1,5 h

- Godziny otwarcia: 9:00-16:00

2. Spływy pontonowe i kajakowe Ski-raft w Ławicy - 4,5 km od Kłodzka

ski raft splywy

Jeżeli podróżujecie na Ziemi Kłodzkiej i szukacie niezapomnianych emocji - mamy dla Was wyjąkową atrakcję turystyczną czyli spływy pontonowe i kajakowe ski-raft. To atrakcja dla wszystkich, którzy lubią aktywnie spędzać swój czas wolny, a przy tym marzą o niezapomnianej przygodzie.

Odwiedzając Ski Raft Restor jesteśmy pewni, że nie pożałujecie! To jedna z takich atrakcji turystycznych Ziemi Kłodzkiej do której stale będziecie chcieli powracać. Ski-raft to świat pełen adrenaliny i dobrej przygody, który gwarantuje bajkowe widoki i niezapomniane przeżycia.

Spływy rozpoczynają się w miejscowósci Ławica, gdzie znajduje się również uroczy pałac i jeszcze kilka ciekawych atrakcji - o nich przeczytacie w naszym artykule.

- Czas zwiedzania: w zależności od wybranej trasy

- Godziny otwarcia: 9:00-16:00

3. Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie - 39 km od Kłodzka

jaskinia niedzwiedzia srodek

Szukacie atrakcji turystycznych w gminie Stronie Śląskie? Tutaj również nie brakuje niesamowitych atrakcji turystycznych! Jedną z nich jest Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, która jest najdłuższą jaskinią w Sudetach. Ze względu na bardzo bogatą i dobrze zachowaną szatę naciekową uchodzi za najpiękniejszą jaskinię w naszym kraju. Jaskinia jest rozwinięta horyzontalnie na trzech poziomach. Znana długość sal i korytarzy wynosi ponad 3 km, natomiast głębokość to ok. 60 m. Poziom górny zachowany jest szczątkowo. Poziomem środkowym biegnie udostępniona dla turystów niezwykle atrakcyjna trasa turystyczna z niepowtarzalną i dobrze zachowaną szatą naciekową jaskini oraz dużą ilością kości zwierząt epoki lodowcowej.

- Czas zwiedzania: ok. 45 min

- Godziny otwarcia: 9:00-16:40

Uwaga: Obowiązkowa wcześniejsza rezerwacja biletów!

4. Kopalnia Uranu w Kletnie - 38 km od Kłodzka  

kopalnia uranu kletno

Tak jak wspominaliśmy w gminie Stronie Śląskie czeka na Was kilka wyjątkowych atrakcji turystycznych. W miejscowości Kletno, nieopodal Jaskini Niedźwiedzia znajdziecie Kopalnie Uranu w Kletnie. Jest to wyjątkowe miejsce, gdzie miliony lat procesów geologicznych oraz przeszło sześć wieków tradycji górniczych stworzyło unikalną w skali kraju atrakcję turystyczną. Zachwycisz się tutaj pięknem kolorowych minerałów oraz poznasz tajemniczą historię tajnej sowieckiej kopalni uranu. Zapewniamy Was, że jest to jedna z tych atrakcji turystycznych Ziemi Kłodzkiej, którą koniecznie musicie odwiedzić!

- Czas zwiedzania: ok. 45 min

- Godziny otwarcia: 9:00-16:30

5. Dawna Kopalnia Nowa Ruda - 25 km od Kłodzka

Dawna Kopalnia Nowa Ruda Zwiedzanie kopalni dzieli się na dwie części – muzealną i podziemną. Na każdej z czterech sal wystawowych turyści zapoznają się z inną tematyką dotyczącą kopalni. Pierwsza sala dotyczy samego węgla. Można na niej prześledzić proces jego węgla, dowiedzieć się o jego właściwościach oraz zobaczyć jego różne rodzaje. Kolejna sala dotyczy historii górnictwa, e trzeciej sali turyści dowiedzą się, dlaczego noworudzka kopalnia była jedną z najniebezpieczniejszych kopalń w Europie. Ostatnia sala to dyspozytornia, zwana "sercem kopalni".  W samej kopalni turyści będą mogli poczuć się, jakby wkroczyli do wciąż działającego miejsca. Nie tylko wszystko można zobaczyć, ale i samemu dotknąć, a nawet popracować górniczymi narzędziami. Pozostawione po górnikach sprzęty dalej działają. W akcji można zobaczyć na przykład przenośnik, kombajn, młot pneumatyczny czy lutnię wentylacyjną. Zaciekawieni? Poznajcie z nami więcej atrakcji Dolnego Śląska!

- Czas zwiedzania: ok. 70 min.

- Godziny otwarcia: 9:00-17:00

6. FunPark Polanica-Zdrój - 13 km od Kłodzka

funk park polanica zdroj

W Polanicy stworzono miejsce specjalnie dla Twoich pociech. Park rozrywki FunPark to synonim uśmiechu i świetnej zabawy na świeżym powietrzu. Zapewniamy 14 niesamowitych atrakcji: potężne dmuchańce, tyrolkę, rozbudowany wieżyczkowy plac zabaw oraz piaskownice i brodziki z łódeczkami dla mniejszych dzieci. To wszystko osłodzone pysznymi goframi i lodami oraz aromatyczną kawą dla rodziców i opiekunów. 

- Czas zwiedzania: ok. 1 h

- Godziny otwarcia: 10:00-20:00 

7. Wioska Indiańska HOWGH

wioska indiańska bystrzyca kłodzka

Gdzie znajduje się wioska? Nieopodal Bystrzycy Kłodzkiej, w miejscowości Stary Waliszów. Wioska indiańska tworzy prawdziwe centurm animacji, gdzie czeka na Was moc dobrej zabawy! Na wstępie powita Was animator, który sprawi, że nie będzie miejsca na nudę. Weźmiecie tu udział w licznych grach i zabawach, takich jak:  gra na bębnach czy gra w piłkę indiańską. To jednak nie wszystko, przed Wami jeszcze liczne wyzwania, m.in. stworzenie plemienia, przejście próby siły oraz zdobycie pióra. Na miejscu spotkacie również gromadkę przyjaznych zwierząt czyli owieczki, kozy czy króliki. 

8. Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich - 23 km od Kłodzka

krzywa wieza

Średniowieczna Krzywa Wieża jest jedną z największych ciekawostek turystycznych Dolnego Śląska. Wysokość wieży wynosi 34m – jest ot najwyższa krzywa wieża w Polsce! Pokonując 139 stopni, można zobaczyć Ząbkowice Śląskie i okolice ze szczytu korony - panorama jest niezapomniana. Jej przeszłość jest tajemnicza, a historia niewyjaśniona. Do dziś nie można z całą pewnością stwierdzić, kiedy dokładnie powstała Krzywa Wieża, w jakim celu ją zbudowano, ani dlaczego jest pochylona. Krzywa Wieża kryje w sobie tajemnicę i legendę, którą koniecznie trzeba poznać.

W pomieszczeniu Krzywej Wieży znajduje się wystawa: "Średniowieczna izba tortur i więzienie w lochu głodowym". Dodatkowo, każdy z odwiedzających może zrobić sobie zdjęcie w dybach. Początki krzywej wieży nie są dziś znane z powodu braku źródeł pisanych. Kilku niemieckich badaczy twierdziło, że wieża jest pozostałością przedlokacyjnego zamku (tzw. Bergfried). Zamek ten miał zostać wzniesiony przez książąt świdnickich, a zniszczony przez wojska walczące z czeskim królem Jerzym z Podiebradów.

- Czas zwiedzania: ok. 1 h

- Bilety: normalny - 12,00 zł / ulgowy - 8,00 zł

- Godziny otwarcia: 9:30-17:30 

9. Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim - 23 km od Kłodzka 

palac marianny oranskiej kamieniec

Pałac Marianny Orańskiej wraz z otaczającym go parkiem, powstał w XIX wieku. Po latach znów stał się wizytówką gminy Kamieniec Ząbkowicki. To prawdziwa perła architektoniczna na skalę europejską. Imponuje okazałą formą, wielkością oraz bogactwem rozwiązań architektonicznych.

- Czas zwiedzania: ok. 1,5 h

- Godziny otwarcia: 10:00-17:00 

10. Kuźnia Alchemiczna GeoGut - 28 km od Kłodzka

kuznia alchemiczna2

Kuźnia Alchemiczna to miejscy styku nauki i magii, w którym znajdziecie: galerię i sklep z minerałami, biżuterią i wyrobami z kamieni regionalnych, wystawę minerałów UV oraz jajek z kamieni ozdobnych, Plenerowe Muzeum Skał Regionalnych. Dla aktywnych: poszukiwanie minerałów na Skalnym Rozłupisku, płukanie złota, warsztaty geologiczne, pokazy przecinania i obróbki kamieni, gra terenowa na ścieżce geologicznej na Górę Siniak.

- Godziny otwarcia: 11:00-15:00 

11. Golfowa Wioska w Szczytnej - 16 km od Kłodzka

golfowa wioska

Ciekawi Was jak wygląda gra w golfa? Co jest istotą gry i jakie są zasady? W Szczytnej odnajdziecie jedyne górskie pole golfowe, położone 565 m n.p.m. W przyjaznej, rodzinnej atmosferze pod okiem instruktorów, będziecie mieć okazję rozpocząć swoją przygodę z tym sportem. Na miejscu funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu, infrastruktura do ćwiczeń (Putting Green i Driving Range) dla początkujących, jak i zaawansowanych golfistów oraz miejsca noclegowe.

- Czas gry: 180 min

- Bilety: 80,00 zł/ (pn-czw) 95,00 zł (pt-nd, święta)

12. Twierdza Srebrna Góra - 28 km od Kłodzka  

twierdza srebrna gora

Podążamy dalej odkrywając atrakcje turystyczne Ziemi Kłodzkiej i jej okolic. Docieramy do Srebrnej Góry, gdzie znajduje się wyjątkowa atrakcja czyli Twierdza Srebrna Gόra. Jest ona unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Twierdza Srebrna Gόra to w rzeczywistości nie jeden obiekt, a cały zespół wznoszących się nad miasteczkiem fortόw. Twierdza składa się bowiem aż z sześciu fortόw i kilku bastionόw. Głόwny jej trzon tworzy zespół bastionόw z Donjonem w środku.  Podczas pobytu odwiedzający goście mają możliwość spotkać się z przewodnikiem- żołnierzem, który w interesujący sposób przedstawia historię i ciekawostki Twierdzy.

- Czas zwiedzania: ok. 1,5-2 h

- Godziny otwarcia: 10:00-17:00

PRODUKTY REGIONALNE

1. Sery Lutomierskie z Gór Sowich - 29 km od Kłodzka

Malwina z mamů 36

Ta podróż będzie interesująca, pachnąca, a przede wszystkim smaczna. Miejsce, które chcemy Wam przedstawić jest niezwykłe. W Lutomierzu, maleńkiej miejscowości nieopodal Srebrnej Góry i Ząbkowich Śląskich znajduje się Zagroda Edukacyjna. Pani Malwina wraz z mamą Stanisławą Paternak stworzyły miejsce, które przyciąga wielbicieli sera i produktów regionalnych Dolnego Śląska.

Prócz sklepiku z produktami regionalnymi, organizowane są również warsztaty robienia sera dla dzieci, młodzieży i całych rodzin. W ramach zajęć turyści mogą zwiedzić gospodarstwo rolne, a także - skosztować śniadania u rolnika. Co ciekawe, w każdą III niedzielę miesiąca odbywają się tu Targi Zdrowej Żywności Prosto od Rolnika - przybywają na nie mieszkańcy wielu pobliskich miast, w tym Wrocławia, Świdnicy i Wałbrzycha.

- Czas zwiedzania: ok. 1-2 h

- Godziny otwarcia: 9:00-19:00

2. Karczma i Łowisko "Złoty Pstrąg" - 4 km od Kłodzka

aFD8A6871

Łowisko w Boguszynie to miejsce, które każdy miłośnik ryb i wędkowania powinieni odwiedzić przemierzając Ziemię Kłodzką. Wędkarze będą mogli spędzić miło czas na łonie natury z wędką w dłoni, a rodziny z dziećmi doskonale wypoczną w tutejszym parku zabaw, a także wiejskiej zagrodzie, gdzie czekać będzie na Was bliski kontakt ze zwierzętami - kozami, królikami, owcami czy kurami. 

Prócz pysznego, lokalnego pstrąga, kupicie tutaj swojskie produkty: chleb wypiekany na zakwasie, jaja, mleko kozie oraz sery.

Gdzie na zakupy w Kłodzku? 

Galeria Twierdza Kłodzko

Jednak Kłodzko to nie tylko zabytki i historia. Miasto to również doskonałe miejsce na zakupy i rodzinne wyprawy. Galeria Kłodzko stanowi centrum handlowe, które zaspokoi potrzeby każdego odwiedzającego. Czy to w poszukiwaniu najnowszych trendów modowych, wygodnych butów na długie spacery po historycznych uliczkach czy artykułów niezbędnych w gospodarstwie domowym - każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Oprócz szerokiej oferty sklepów, Galeria Twierdza Kłodzko oferuje różnorodność gastronomiczną, co czyni ją idealnym miejscem na odpoczynek i regenerację sił podczas zwiedzania. Dzięki temu, zarówno mieszkańcy, jak i turyści mogą cieszyć się pełnym wrażeń dniem, w którym kultura i historia łączą się z nowoczesnym shoppingiem.

Ulotka Ziemia Kłodzka - atrakcje turystyczne 2024

Dzięki współpracy z portalem turystycznym Nawypad, możecie w poniższej broszurze poznać 44 najciekawszych atrakcji turystycznych Ziemi Kłodzkiej. Co w niej znajdziecie? Najważniejsze informacje - adres, godziny otwarcia, a także krótki opis tego, co tam znajdziecie! 

ulotka ziemia klodzka 2024

Więcej informacji znajdziecie w Punkcie Informacji Turystycznej:

57-300 Kłodzko, ul. Czeska

tel. +48 74 873 64 77

tel. kom. +48 519 409 181

trasa@podziemia.klodzko.pl

Mapa atrakcji Ziemi Kłodzkiej - 25 atrakcji turystycznych

 

Powiązane artykuły

Miasta ziemi kłodzkiej

kłodzko atrakcje turystyczne, kłodzko co zobaczyć, kłodzko zabytki, miasta dolnego śląska, gdzie na weekend polska, gdzie na weekend góry, wakacje w polsce, wakacje z dziećmi, turystyka w polsce

Kłodzko - Co Warto Zobaczyć? Atrakcje turystyczne 2024

Kłodzko leży w wojewódzkie dolnośląskim, jest największym miastem ziemi kłodzkiej z siedzibą powiatu kłodzkiego. Pierwsze historyczne wspomnienia tego miasta sięgają roku 981.

dolny śląsk, dolny śląsk atrakcje, stronie śląskie, stronie śląskie atrakcje, czarna góra, jaskinia niedźwiedzia, kopalnia uranu kletno

Stronie Śląskie - co warto zobaczyć?

Każdy, kto lubi wypoczywać blisko przyrody ulegnie urokowi Stronia Śląskiego i jego okolic. To raj stworzony dla turystów kochających aktywny wypoczynek!

gmina radków top 10 artakcjiatrakcje radkowaatrakcje dla dzieci gmina radkówwakacje w radkowiewakacje w polsceszczeliniec wielki gdzie na weekend

Gmina Radków - TOP 10 atrakcji turystycznych

Gmina Radków to jedna z najbardziej atrakcyjnych turystycznie gmin w regionie. Odkryjecie tu wspaniałe miejsca, sporą liczbę atrakcji przyrodniczych oraz architektonicznych. Wartymi uwagi są także liczne trasy rowerowe, którymi możecie...

nowa ruda, nowa ruda atrakcje turystyczne, nowa ruda kopalnia, nowa ruda dla dzieci, atrakcje dla dzieci ziemia kłodzka, atrakcje turystyczne dolny śląsk, wakacje w polsce, gdzie na weekend dolny śląsk

Nowa Ruda - miejscowości turystyczne Ziemi Kłodzkiej

Gmina Miejska Nowa Ruda położona jest w północno-zachodniej części powiatu kłodzkiego, w dolinie rzeki Włodzicy i Woliborki, pomiędzy Górami Sowimi, a Wzgórzami Włodzickimi.

Bystrzyca Kłodzka

Bystrzyca Kłodzka - Co Warto Zobaczyć? Atrakcje i Mapa 2024

To gmina, którą warto polecić turystom. Piękne położona w Kotlinie Kłodzkiej, otoczona Górami Bystrzyckimi, pełna atrakcji przyrodniczych, doskonała na górskie spacery i wycieczki.

Ząbkowice Śląskie - atrakcje turystyczne

Ząbkowice Śląskie - atrakcje turystyczne

Ząbkowice Śląskie, nazywane do II wojny światowej “Frankensteinem” to niezbyt wielkie, ale bardzo urocze miasto w południowej części województwa dolnośląskiego, na Przedgórzu Sudeckim, niedaleko Kłodzka.

Kudowa Zdrój - atrakcje turystyczne 2022

Kudowa Zdrój - atrakcje turystyczne 2024

Kudowa-Zdrój leży w południowej części województwa dolnośląskiego, w powiecie kłodzkim. To niewielkie, ale urocze miasto, ważne dla kuracjuszy i turystów, którzy przyjeżdżają tu z całego kraju i z zagranicy, głównie...

Bardzo atrakcje turystyczne

Bardo atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć w Bardzie?

Bardo to miasto na Dolnym Śląsku, jedna z perełek Ziemi Kłodzkiej. Malowniczo położone w Górach Bardzkich nad przełomem Nysy Kłodzkiej.

Polanica-Zdrój atrakcje

13 atrakcji w Polanicy-Zdroju, których nie możesz przegapić

Polanica-Zdrój to uzdrowiskowe miasto leżące na terenie Dolnego Śląska, na Ziemi Kłodzkiej, w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, u podnóża Piekielnej Góry. Jest ciekawe pod względem urbanistycznym, bo nie ma w niej...

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024