fbpx

Blog - kategoria ogólna

100 pomysłów na wakacje w Polsce

100 pomysłów na wakacje w Polsce

Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami - wyjazdy wakacyjne powoli czas planować. Część z nas wybierze się na egzotyczne wakacje za granicą, a część zostanie w Polsce.

I dobrze! Mamy przecież tak dużo pięknych miejsc, jeszcze nieodkrytych! Prowadząc na Facebooku nasz fanpage Niesamowita Polska wielokrotnie spotykamy się z komentarzami świadczącymi o zaskoczeniu, że mamy w naszym kraju tak wiele wspaniałych miejsc, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia. Każde województwo to osobna historia - wszystkie są inne, niektóre skrajnie różnią się od siebie, ale wszystkie łączy jedno - ogromna ilość ciekawych zakątków, w których można spędzić wartościowy czas. Czy to z rodziną, czy w parze, czy w grupie przyjaciół, czy nawet pojedynczo!

Przedstawiamy Wam listę 100 pomysłów na wakacje w Polsce. Przedstawione miejsca to odkryte i sprawdzone przez nas destynacje na dłuższe wakacyjne wyjazdy lub krótkie, weekendowe wypady za miasto. Prosimy się częstować!

FILM - pomysły na wakacje w Polsce

 

SPIS TREŚCI:

Województwo Dolnośląskie

Zaczynamy od województwa Dolnośląskiego - to region przepełniony masą atrakcji turystycznych. Polecimy Wam kilka ciekawych kierunków, które sami sprawdziliśmy. Przygotujcie się na ogromną dawkę informacji, ponieważ jest to województwo bogate w górskie szczyty, kopalnie, zamki, jaskinie, twierdze i... no sprawdźcie sami!

Więcej o atrakcjach województa Dolnośląskiego przeczytacie Tutaj.

Pomysł 1: Wrocław

20191010 182543

Wrocław ma kilka imion - dla jednych to “miasto spotkań”, dla innych “miasto stu mostów”, a jeszcze inni określają go jako “Wenecja północy”. Którzy z nich mają rację? Właściwie wszyscy, bo we Wrocławiu nie tylko spotkamy wspaniałych ludzi, ale i tworzone przez nich miejsca, do których chętnie się wraca. Na ulicach Wrocławia prawie niemożliwe jest uniknięcie spotkania z wszędobylskimi krasnalami, których dziś już chyba nikt nie jest w stanie dokładnie policzyć. Wrocław ma też ogrom mostów. Jest ich dokładnie 101 oraz 33 kładki, co plasuje go na pierwszym pod tym względem miastem w Polsce i jednym z pierwszych w Europie. Co oprócz obowiązkowych punktów jakimi są Rynek oraz najstarsza część miasta - Ostrów Tumski, spaceru nadodrzańskimi bulwarami i mostami możemy zwiedzić we Wrocławiu?

Oprócz poniższych propozycji, zachęcamy Was do przeczytania artykułu o atrakcjach turystycznych Wrocławia.

Hydropolis

FD8A6078

To interaktywne, unikatowe na skalę Polski, interaktywne centrum wiedzy o wodzie stworzone w podziemnym, zabytkowym, XIX-wiecznym zbiorniku wody czystej. W Hydropolis dowiemy się skąd się biorą fale, jak to możliwe, że woda płonie, jak działa drukarka wodna czy jak powstają chmury. Hydropolis to multimedialne technologie, ekrany dotykowe, wierne repliki, interaktywne instalacje i modele, które w nowoczesny sposób mają przekazać gościowi informacje o wodzie, bez której nie byłoby życia na ziemi. W Hydropolis zaobserwujemy jak działa najdłuższa w Europie drukarka wodna, staniemy w samym środku sceny polowania żarłacza tygrysiego na ławicę 1500 tuńczyków, wejdziemy do legendarnego batyskafu Trieste, będziemy podziwiać najdokładniejszą na świecie akrylową kopię rzeźby Dawida, odkryjemy Wrocław z lotu ptaka za sprawą najnowocześniejszej makiety w Polsce, a także sprawdzimy zasady działania najważniejszych starożytnych wynalazków wodnych.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej, wpadajcie do artykułu: Hydropolis - atrakcja turystyczna Wrocławia

ZOO Wrocław

Afrykarium 43

Wrocławskie ZOO stało się najchętniej odwiedzaną atrakcją w Polsce, odkąd w 2014 roku na jego terenie powstało Afrykarium. To najstarszy ogród zoologiczny w naszym kraju, a wrocławskie Afrykarium to pierwsze w Polsce i jedyne tego typu oceanarium na świecie.
Ogromny pawilon, mieści w 21 basenach aż 15 milionów litrów wody, w których żyje ponad 350 gatunków ryb, hipopotamy, żółwie, pingwiny, kotiki, manaty, płaszczki, krokodyle i wiele wiele innych zwierząt pochodzących z rejonów afrykańskich. Najczęściej fotografowanym miejscem w Afrykarium jest podwodny tunel - można się poczuć tak, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w kapsule wodnej.

Lecz poza Afrykarium, wrocławskie ZOO ma do zaoferowania wiele więcej. Zewnętrzne wybiegi, woliery z ptakami, Odrarium, fokarium czy terrarium są domem dla ponad 10 tysięcy zwierząt. Dodatkowo, małe dzieci mogą skorzystać ze specjalnie przygotowanych wózków (spacer po zoo może zająć nawet kilka godzin), parku linowego czy wielu punktów gastronomicznych, w których można się posilić, by mieć siłę na dalsze zwiedzanie. Wrocławskie ZOO przyciąga co roku rzesze turystów, którzy w wakacyjne weekendy stoją w długich kolejkach, by móc dostać się do środka. Z tego też powodu polecamy wybrać się tam możliwie poza sezonem lub w środku tygodnia.

Więcej o atrakcji jaką jest ZOO Wrocław, przeczytacie Tutaj.

ZOO TEAM

ZOO TEAM 1180
ZOO TEAM od zwykłego ZOO różni się tym, że tutaj na własnej skórze można dowiedzieć się jakie są egzotyczne zwierzęta. Do ręki można wziąć ptasznika, węża boa, pytona, skorpiona czy różnego rodzaju płazy - małe i duże jaszczurki: warany, agamy, gekony i kameleony. Każdy, kto chce przełamać swoje lęki albo zawsze chciał dowiedzieć się jak z bliska wyglądają egzotyczne zwierzęta, jakie w dotyku są łuski waranów i czy ptaszniki rzeczywiście są tak włochate jak mówią, wysyłamy do ZOO TEAM!

Ziemia Kłodzka

Ziemia Kłodzka to jeden z najbardziej atrakcyjnych turystycznie i przyrodniczo regionów Dolnego Śląska. Znajdziesz tu park narodowy, góry, jaskinie, kopalnie, muzea, rzeki - słowem: wszystko, to, czego szukają turyści i co potrzebne jest żeby spędzić wspaniały urlop. Szukanie tych odpowiednich atrakcji może zająć zbyt dużo czasu i w jego trakcie łatwo się zgubić - jest ich naprawdę wiele! Dlatego wybraliśmy te z nich, które naszym zdaniem, są najciekawsze. Oto one!

Jeżeli chcecie dowiedzieć się jeszcze więcej o atrakcjach Ziemi Kłodzkiej - koniecznie przeczytajcie ten artykuł.

Pomysł 2: Stronie Śląskie

untitled 0212


Stronie Śląskie położone w obszarze czterech pasm górskich i czterech dolin rzecznych jest rajem głównie dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas. Znajdziemy tu masę tras pieszych i rowerowych, biegnących przez Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Góry Złote i Krowiarki. W Stroniu Śląskim i jego najbliższych okolicach znajdziemy też inne atrakcje, do których wstąpić możemy w międzyczasie wycieczki rowerowej lub pieszej wyprawy. Oto one.

Jaskinia Niedźwiedzia

2 Ekspozycja w Pawilonie Wejściowym

Położona w Masywie Śnieżnika nad potokiem Kleśnica - Jaskinia Niedźwiedzia to jedna z najpiękniejszych jaskiń krasowych w Polsce i z całą pewnością najpiękniejsza na Dolnym Śląsku. Jest jednocześnie najdłuższą jaskinią w całych Sudetach. 700 metrów jaskini służy jako trasa turystyczna, w której podziwiać można wspaniałe, bogate i świetnie zachowane formy naciekowe - stalagmity, stalaktyty i stalagnaty. Wytyczone, oświetlone ścieżki w jaskini pozwalają na wygodne zwiedzanie również osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim. Poza zapierającymi dech w piersiach krasowymi tworami natury w środku podziwiać można autentyczne szczątki zamieszkałych jaskinię przed laty zwierząt, w tym kompletny szkielet niedźwiedzia jaskiniowego.

Kopalnia Uranu Kletno

kopalnia uranu
Podziemna Trasa Turystyczna w Kopalni Uranu w Kletnie to atrakcja, którą połączyć można z wizytą w Jaskini Niedźwiedziej. Do dyspozycji turystów udostępniono ok. 400 metrów chodników, których pokonywanie połączone jest z podziwianiem ciekawie oświetlonych minerałów, jak fluoryt, ametyst czy kwarc. Sztolnię zwiedza się ok. 40-45 minut, w czasie których przewodnik uracza nas opowieścią o historii wydobycia uranu w tym miejscu. Należy zaznaczyć, że dziś kopalnia jest całkowicie bezpieczna pod względem promieniowania radioaktywnego.

Wycieczki

Pomysł 3: Radków

untitled 14

Radków i jego najbliższe okolice znajduje się w samym sercu Gór Stołowych - jednego z najciekawszych pasm górskich w Polsce. Na pewno kojarzycie je z fantastycznych skał w przeróżnych kształtach, które miały okazję być planem filmowym dla wielu produkcji, jak np. Opowieści z Narnii. Gdzie więc warto się udać podczas wizyty w Radkowie?

Szczeliniec Wielki

untitled 7

W Karłowie znajdującym się na terenie gminy Radków znajduje swój początek najchętniej uczęszczana trasa, prowadząca na najwyższy szczyt Gór Stołowych - Szczeliniec Wielki. Na Szczeliniec wiedzie 665 kamiennych schodów, dookoła których czekają zdumiewające widoki! Skały układają się w rozmaite kształty - najbardziej znanymi obiektami są np. Małpolud, Kwoka, Wielbłąd czy Słoń. Wszystko jednak zależy od naszej wyobraźni, której dorośli mogą dzieciom pozazdrościć - w skałach dostrzec można wtedy o wiele więcej! Na szczycie Szczelińca, na urwisku skalnym znajduje się kultowe schronisko, w którym przenocujemy po górskim trekkingu. Obudzić się z widokami, które funduje Szczeliniec to prawdziwa rozkosz!

Błędne Skały

bledne skaly

Znajdujące się na polsko-czeskim pograniczu Błędne Skały z wydrążonymi w kamieniu korytarzami, tunelami i labiryntami skalnymi robią prawdziwą furorę wśród dorosłych i dzieci. Przeciskanie się przez wąskie szczeliny to ogromna frajda! Podczas spaceru między skałami, przeciskając się przez szczeliny (czasem nawet na kolanach!) uruchamiamy też swoją wyobraźnię - w skałach można zauważyć przeróżne kształty i postaci. Również nazwy rozrzuconych na powierzchni 21 hektarów bloków skalnych nawiązują do ich kształtów. I tak podczas pokonywania labiryntów możemy natrafić na grzyby, stoły, tunele, kurze stopki czy czaszki.

Pomysł 4. Wizyta w Złotym Stoku

Złoty Stok to niewielkie, ale ciekawe miasto, położone w sercu Gór Złotych, sąsiadujące z Czechami. Znajdziemy tu kilka atrakcji, które w połączeniu z wyprawą do Kłodzka, Kamieńca Ząbkowickiego czy Ząbkowic Śląskich dadzą nam całkowity i kompletny plan urlopowy.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

kopalnia03

Z definicji kopalnia, a w praktyce całodzienny ośrodek z mnóstwem atrakcji dla małych i dużych. Przez sztolnie, w których niegdyś wydobywano złoto, przeprowadzi nas przewodnik, który swoją barwną opowieścią, pełną humoru przybliży historię tego miejsca. Oprócz ciekawostek czeka nas zjazd podziemną zjeżdżalnią, przejazd górniczą kolejką podziemną, a przy odrobinie szczęścia nasze twarze muśnie spadająca z podziemnego wodospadu woda. Inną atrakcją na terenie kompleksu w Złotym Stoku jest pokryta pomarańczowo-żółtą ochrą Sztolnia Ochrowa oraz Średniowieczna Osada Górnicza, w której samemu można wprawić w ruch potężne, 3-tonowe młyńskie koło deptakowe lub 15-metrowy kierat. Oprócz tego na dzieci czekają takie atrakcje jak płukanie złota, wybijanie monet, przejście przez Ścieżkę Strachu czy wizyta w Izbie Kata.

Więcej o atrakcjach Kopalni Złota przeczytacie Tutaj

Pomysł 5: Bystrzyca Kłodzka i jej atrakcje

31
Bystrzyca Kłodzka to kolejna obowiązkowa destynacja w trakcie wizyty na Ziemi Kłodzkiej. Na terenie gminy znajduje się Międzygórze, które kojarzyć możemy z charakterystycznej, tyrolskiej zabudowy i najpiękniejszego w okolicy wodospadu Wilczki. W samej Bystrzycy zwiedzimy jednak…

Muzeum Filumenistyczne

muzeum filumenistyczne
To jedyne w Polsce muzeum dotyczące zbiorów pudełek od zapałek i przedmiotów służących do rozniecania ognia. Osobliwe, ale całkiem ciekawe miejsce, do którego wejść możemy w przerwie na zwiedzanie centrum Bystrzycy - jej Rynku, zabytkowej zabudowy, murów miejskich czy baszt: Kłodzkiej i Rycerskiej.

Pomysł 6. Ząbkowice Śląskie - miasto krzywej wieży

 ttil9d8

Leżące na Ziemi Kłodzkiej Ząbkowice Śląskie nazywane są miastem Frankensteina. Skąd wzięła się ta nazwa? Jakie atrakcje czekają nas w tym mieście? Wycieczkę po Ząbkowicach rozpocznijcie od Rynku - już na początku z pewnością zachwycice się niesmowitym budynkiem ząbkowickiego Ratusza.

Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich

zcuyzb0m
Krzywa Wieża to symbol Ząbkowic Śląskich i jedna z kilku takich wież w Polsce. Ząbkowicka wieża jest jednak najbardziej krzywa - ma aż 2,14 m odchylenia od pionu. Na jej szczyt prowadzi 139 schodów, a po dojściu na górę podziwiać można widoki na miasto i okolice. Do dziś nie wiadomo dlaczego Krzywa Wieża jest krzywa - najbardziej prawdopodobną wersją jest ta o ruchach tektonicznych ziemi lub osiadania fundamentu wskutek rozmoknięcia gruntu. Tak czy siak - krzywa wieża stoi, ma się dobrze, a zdjęcia przy wieży wychodzą prawie tak dobrze jak przy najsłynniejszej krzywej wieży na świecie - Wieży w Pizie.

Laboratorium dr Frankensteina

ahfusyge
Choć Ząbkowice Śląskie kojarzyć powinniśmy przede wszystkim z Krzywej Wieży, to w mieście nie brak też innych atrakcji. W najstarszym budynku mieszkalnym w Ząbkowicach - Dworze Kauffunga można nie tylko zasiąść na ławie oskarżonych wśród grabarzy, zwiedzić podziemia laboratorium słynnego doktora Frankensteina, zobaczyć gabinet autorki opowieści o Frankensteinie - Mary Shelley, ale i pomóc jej w napisaniu nowej książki, dopisując kolejne wersy do przygotowanej księgi. To będzie strrraszna, ale i fascynująca wizyta!

Pomysł 7: Złotoryja - stolica złota w Polsce

Panorama miasta
Uważane za najstarsze polskie miasto na prawie magdeburskim Złotoryja przyciąga swoją “złotą historią” i samorodkami, które i dziś przy odrobinie szczęścia można znaleźć w przepływającej tu rzece Kaczawie. Złotoryja jest bazą wypadową na Pogórze Kaczawskie - to właśnie tu znajduje się słynna Kraina Wygasłych Wulkanów. Jedną z najważniejszych atrakcji Złotoryi jest jednak…

Muzeum Złota

muzeum zlota
Muzeum znajduje się w zabytkowym, XVIII-wiecznym budynku i gromadzi minerały i skały występujące na Pogórzu Kaczawskim. Bogactwo geologiczne tej części Polski jest ogromne - świadczą o tym formy skalne jak chociażby bazaltowe Organy Wielisławskie oraz znana na tym terenie Ostrzyca Proboszczowicka, będąca dziś wygasłym wulkanem. Toteż do Muzeum Złota warto wstąpić chociaż na kilka chwil.

Pomysł 8: Bardo - miasto cudów?

Bardo to niewielka, ale urocza, klimatem przypominająca trochę włoskie miasteczko miejscowość, która mimo tego, że nie należy do najbardziej znanych, to ma na tyle ciekawe atrakcje, które pozwolą spędzić cały dzień dobrej zabawy.

Spływy pontonowe Ski-Raft - Folwark Szyfrów

WR180803PR 2120
W wakacyjne dni możemy wykorzystać pogodę spędzając czas na spływie pontonowym przepiękną doliną Nysy Kłodzkiej. Spływ odbywa się Przełomem Bardzkim i wiedzie pięcioma meandrami Nysy Kłodzkiej. Oprócz szumu wody, świetnej zabawy (ktoś musi wiosłować!) turyści liczyć mogą też na obcowanie z dziką przyrodą: istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że po drodze spotkamy sarny, czaple, perkozy czy nawet dziki. Poza tym zieleń. Duuużo zieleni! Jeśli więc marzymy o tym, żeby odpocząć aktywnie, przebierając wiosłami, a przy okazji pobyć w najbardziej urokliwym miejscu w tej części Ziemi Kłodzkiej, to już nic lepszego nie wymyślimy. Poziom trudności spływu na wyznaczonym odcinku Nysy Kłodzkiej nie jest wysoki - na wyprawę raftingową z powodzeniem możemy zabrać nawet 3, 4-letnie dzieci.

Pomysł 9. Góry Sowie i ich atrakcje

Uważane za najbardziej tajemnicze tereny Dolnego Śląska, Góry Sowie skrywają wiele zagadek. Jedną z największych, do dziś niewyjaśnionych jest obecność nazistowskiego kompleksu Riese, złożonego z kilku samodzielnych części. Jedna z nich to…

Podziemne Miasto Osówka

podziemne miasto osowka
Podziemne Miasto Osówka to najbardziej zaawansowany pod względem budowlanym projekt na terenie Gór Sowich, główna kwatera Hitlera, o której dziś niewiele wiadomo. Była budowana przez więźniów przebywających pod władzą okupanta, jednak o jej roli dyskutuje się do dzisiaj. To miejsce, które z każdym krokiem postawionym pod ziemią fascynuje bardziej - najwięcej daje do myślenia fakt, że całe podziemne miasto powstało dzięki pracy ludzi, którymi rękami i prymitywnymi narzędziami drążyli, centymetr po centymetrze, kolejne korytarze. Osówkę powinien odwiedzić każdy, nawet jeśli nie jest zbyt wielkim fanem historii.

Pomysł 10: Świdnica i jej atrakcje

Ogród rózany. fot.Wiktor Bakiewicz

fot. Wiktor Bakiewicz

Organizowane w Świdnicy imprezy są dodatkowym magnesem na turystów, jednak trzeba przyznać, że miasto samo z siebie ma sporo atrakcji! Świdnicki rynek z kolorowymi kamieniczkami dookoła, przepiękny Kościół Pokoju, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO czy wieża ratuszowa, z której podziwiać można panoramę miasta i okolic to tylko niektóre z miejsc wartych zobaczenia przy okazji wizyty w Świdnicy. Nie sposób przejść też obojętnie obok Katedry św. Stanisława i św. Wacława, która posiada najwyższą wieżę na całym Śląsku, a także obok Muzeum Dawnego Kupiectwa. To w końcu z kupiectwem silnie związana jest historia miasta. Oprócz tego spacer po Świdnicy to osobliwe budynki, zabytkowe kamienice i replika samolotu Fokker Dr. I, na którym podczas I wojny światowej latał as lotnictwa, nazywany Czerwonym Baronem. Świdnica to miasto tętniące życiem. Zwiedzanie połączone ze świdnickimi imprezami to doskonały pomysł na weekend, nie tylko dla mieszkańców!

Karkonosze

O Karkonoszach mówić można wiele. Park Narodowy, Śnieżka, Śnieżne Kotły, górskie szlaki - wszystko to jest na wyciągnięcie rąk. Jednak nie wszyscy lubią lub mogą pozwolić sobie na całodzienne wędrówki po górach. Dla tych, którzy mają ochotę na przebywanie nie tylko na łonie karkonoskiej natury, mamy kilka propozycji.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej, zapraszamy Was do naszego artykułu TOP 27 atrakcji, które musisz zobaczyć w Karkonoszach.

Pomysł 11: Karpacz i okolice

110753921 m
Karpacz słynie jako stolica Karkonoszy - nic dziwnego, skoro to tu zaczynają się i kończą liczne szlaki dla górskich piechurów. Jednak znajdziemy tu też kilka innych atrakcji, które przyciągają turystów, pragnących odpocząć w nieco inny sposób.

Więcej o atrakcjach Karpacza przeczytacie Tutaj.

Karkonoskie Tajemnice

Karkonoskie Tajemnice KarpaczNazwa Karkonoskie Tajemnice w 100% odzwierciedla czego możemy się spodziewać w tym miejscu. Obiekt poświęcony jest legendom i opowieściom dotyczącym Karkonoszy. W podziemnych korytarzach znajduje się multimedialna wystawa nawiązująca do Ducha Gór, zielarzy, Walończyków i poszukiwaczy skarbów naturalnych. To połączenie historii z nowoczesnością, która przedstawiona jest za pomocą gry świateł i rozbrzmiewających z głośników opowieści.

W środku znajdziemy np. harfę z niewidzialnymi strunami, największą w Polsce rzeźbę przedstawiającą Ducha Gór, zwarzymy własny eliksir, poszukamy kamienia filozoficznego i będziemy rozpędzać burzowe chmury za pomocą bębna. Wystawę można zwiedzać za pomocą multimedialnego przewodnika w formie tabletu w polskiej, angielskiej, niemieckiej, rosyjskiej i czeskiej wersji językowej.

Papugarnia Śnieżka Karpacz

papugarnia karpacz
A jeśli chcemy spędzić czas na wesoło, rozmawiając z nietuzinkowymi koleżkami, to musicie wpaść do Papugarni Śnieżka w Karpaczu. Papuzi team tworzy aż 12 różnych gatunków papug - wszystkie są w stanie skraść serca odwiedzających ich gości. Na turystów czekają dwa pomieszczenia- w jednym mieszkają duże papugi Ary, a w drugim- mniejsze, choć równie przyjazne inne gatunki. Wszystkie papugi - mieszkanki “Śnieżki” są kontaktowe i nie boją się ludzi. Lubią siadać wszędzie, więc trzeba patrzeć pod nogi i być gotowym na to, że nagle na ramieniu wyląduje nam któryś z ptaków.

Jeśli wybierasz się do nas z małymi dziećmi na pokładzie pamiętaj o tym, żeby oswoić je z myślą, że wolno latające papugi siadają praktycznie wszędzie - lądowiskiem może stać się nawet Twoja głowa. Dzieci często reagują strachem na takie bezpośrednie zachowania papuzich mieszkańców, jednak zaznaczamy, że nie ma powodu, żeby się bać. Czasami konieczne jest jednak zachęcenie papugi do bliższego kontaktu. Zwabienie ptaka do siebie nie jest trudne - wystarczy w ręku mieć karmę, a same chętnie przylecą do odwiedzających.

Ogród Japoński - Mała Japonia

20190526 Klaudia Cieplinska Fotografia Siruwia 67 copy
W samym sercu Karkonoszy, na wysokości 600 m n.p.m. rozpościera się zachwycający bogactwem roślin i harmonijną kompozycją Ogród Japoński. Krzewy, kwiaty, drzewa, oczka wodne- wszystko tutaj współgra ze sobą, tworząc przestrzeń pełną spokoju, nazywaną przez niektórych wręcz oazą.

Chlubą tego miejsca jest imponująca kolekcja różaneczników- znajdziemy tam aż 3000 krzewów w ponad 80 odmianach! Cały ogród zaprojektowany jest zgodnie z zasadami “feng shui”, a oprócz dalekowschodnich akcentów ogrodowych znajdziemy tu Muzeum “Samuraj”- Rycerz dawnej Japonii. To jedna z największych w Polsce kolekcji zbroi japońskich, a jednym z najważniejszych eksponatów jest 800-letni miecz. Dodatkową atrakcją jest Art Museum Bonsai- stworzona dla i przez koneserów sztuki ogrodowej unikalna kolekcja fascynujących drzewek bonsai, z których niektóre zostały sprowadzone prosto z Kraju Kwitnącej Wiśni i liczą ponad 100 lat. Miłośnicy japońskich klimatów będą zachwyceni również Wystawą Lalek Japońskich. Po wszystkim odpocząć można w japońskiej kawiarence- w zaaranżowanym na Japonię miejscu nic nie smakuje lepiej niż japońskie przysmaki!

Pomysł 11: Kowary

FD8A3937

Położone gdzieś pomiędzy Karkonoszami, Rudawami Janowickimi a Kotliną Jeleniogórską, nad rzeką Jedlicą - Kowary to miasto z przemysłową historią. Z pozoru niezbyt rzucające się w oczy typowe dolnośląskie miasteczko, z drugiej strony pełne turystycznych “smaczków”, którymi są…

Muzeum Sentymentów

200817LUW204

Muzeum Sentymentów w Kowarach to nie jest zwykłe muzeum z nudnymi eksponatami i trudną do zrozumienia sztuką. Tu sztukę tworzą tu zwykłe przedmioty codziennego użytku sprzed lat. Dla jednych to teleportacja do codzienności tamtych lat, dla innych całe dzieciństwo, a dla najmłodszych “prehistoria”.

Muzeum powstało w 2018 roku na terenie dawnej Fabryki Dywanów w Kowarach, stąd dywanowe akcenty - galeria i izba pamięci kultowej fabryki, a nawet oryginalna trybuna, z której Edward Gierek przemawiał do załogi fabryki w 1978 roku. Ponadto przypomnicie sobie jak wyglądała pralka “Frania”, ile rzeczy mieściło się w meblościankach, obowiązkowych w każdym domowym salonie sprzed lat, jak szybko mieliła mięso maszynka montowana na blacie stołu czy jaką grubość miało pudło telewizora, który wyświetlał tylko w czerni i bieli. A to tylko kropla w morzu eksponatów, spływających do Muzeum z całego regionu, pomieszczonych na ponad 400 metrach kwadratowych.

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska Kowary

FD8A7420
To zbiór miniatur zabytków Dolnego Śląska zbudowanych w skali 1:25 lub 1:50: kościoły, zamki, pałace, ratusze, schroniska górskie, w których każdy detal przedstawiony jest z największą starannością. Miniatury znajdują się w otoczeniu drzew i krzewów, które dodatkowo umilają spacer parkowymi alejkami. Wśród miniatur znajdziemy takie obiekty jak świątynia Wang, Zamek Chojnik, Obserwatorium na Śnieżce, Zamek Książ czy Pałac w Mosznej. Łącznie zobaczymy 60 miniatur, których oglądanie zajmie ok. dwóch godzin - przyznajcie, że nigdy tak szybko nie odwiedziliście tylu miejsc na raz!

Więcej o Parku Miniatur Kowary przeczytacie Tutaj.

Góry Izerskie

Góry Izerskie odwiedzane są prawie tak chętnie jak Karkonosze. Podczas wyprawy w Izery możemy wybrać się w takie miejsca jak Wysoki Grzbiet, Wysoki Kamień, do Szklarskiej Poręby, Jakuszyc, Piechowic czy do schronisk: Izerskiego Stogu, Chatki Górzystów lub Schroniska Orle. Ważnym ośrodkiem w Górach Izerskich jest też…

Pomysł 12: Świeradów-Zdrój

Świeradów to jedna z najchętniej odwiedzanych na tym terenie miejscowości uzdrowiskowych. Oprócz uzdrowiska, posiadającego ponad 70-cio metrową halę spacerową. Świeradów posiada też kilka innych atrakcji, które rokrocznie przyciągają rzesze turystów.

Ścieżka w chmurach Sky Walk

sky walk
Ścieżka w chmurach w Świeradowie-Zdroju, czyli Sky Walk umożliwia podziwianie krajobrazów z wysokości 62 metrów. Z góry roztacza się widok na romantyczną zabudowę świeradowskiego uzdrowiska i zachwycającą przyrodę. Konstrukcja to 850-metrowy spacer, który uatrakcyjnią dodatkowe niespodzianki jak siatka w kształcie kropli, szklana platforma sprawiająca wrażenie, że nasze ciało unosi się w powietrzu, czy też 105-metrowa zjeżdżalnia, która w kilka sekund sprowadzi nas z powrotem na ziemię.
Sky Walk to też jedyna w Polsce ścieżka w chmurach, którą spacerować można również w nocy. Jest subtelnie oświetlona i robi jeszcze większe wrażenie!

Województwo Małopolskie

Województwo małopolskie ma najwięcej w Polsce parków narodowych - znajdziemy tu najwspanialsze, a już na pewno najbardziej znane góry w Polsce, ogrom rezerwatów przyrody, stare zamki, rzeki, uzdrowiska. Wszystko to powoduje, że co roku Małopolskę odwiedza ponad 13-15 mln turystów. Również tych, którzy chcą spędzić tam swój urlop!

Więcej o atrakcjach województwa Małopolskiego przeczytacie Tutaj

Pomysł 13: Wycieczka do Krakowa i okolic

82968979 s
Atrakcji Krakowa nie sposób wymienić w krótkiej notatce - obowiązkowymi punktami wycieczki do Krakowa będą bez wątpienia Stare Miasto z Sukiennicami i Kościołem Mariackim, Barbakan, Brama Floriańska i Zamek Królewski na Wawelu, a także kultowy Kazimierz czy Kopiec Kościuszki. Gdzie natomiast warto wybrać się, jeśli mamy do dyspozycji kilka dni i chcemy udać się poza miasto?

Kopalnia Soli Wieliczka

Kopalnia Soli Wieliczka
Kopalnia Soli Kamiennej w Wieliczce to chyba najbardziej znana kopalnia turystyczna w Polsce i jedna z najwspanialszych, o czym świadczy jej obecność na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Określana w rankingach jako jedno z siedmiu cudów Polski kopalnia odwiedzana jest chętnie przez turystów z całego świata. Trasa turystyczna prowadzi przez podziemne komory, solankowe jeziora i kultową już, stworzoną w całości z soli Kaplicę św. Kingi. Turyści pokonując ponad 800 stopni nie tylko zwiedzają zakamarki kopalni, ale i poznają jej historię, dawne narzędzia i maszyny górnicze. Trasa ma długość 3,5 km i prowadzi 135 metrów wgłąb ziemi. Jeśli ciekawią Was stworzone z soli kryształy, skąd wzięła się w tym miejscu sól i jak to możliwe, że pod ziemią zostały stworzone takie cuda - koniecznie zapiszcie sobie to miejsce na swojej urlopowej liście!

Park Rozrywki Energylandia w Zatorze

energylandia park rozrywki
Energylandia w Zatorze to największy w naszym kraju park rozrywki - jeden dzień to za mało żeby skorzystać z każdej z atrakcji! Atrakcje w Energylandii znajdziemy w sześciu strefach: familijnej - o umiarkowanym stopniu, w której najlepiej bawić się będą całe rodziny, bajkolandii - strefie dla najmłodszych, urządzonej w bajkowym klimacie, strefie ekstremalnej - dostępnej dla tych, którzy nie boją się maksymalnego poziomu adrenaliny, Water Parku - tropikalnej wyspie, w Smoczym Grodzie - strefie stylizowanej na średniowieczne miasteczko oraz w najnowszej, tajemniczej wyspie na środku oceanu - Aqualantis.
W parku skorzystamy z rollercoasterów, w tym największego, 77-metrowego Hyperiona, rozpędzającego się do 142 km/h, największej na świecie drewnianej kolejki górskiej czy Speed Water Coasteru - 60-metrowej kolejki, której trasa przecinana jest wodnymi przeszkodami. W najbliższym czasie w Energylandii otwarta zostanie nowa strefa - Sweet Valley, która przeniesie nas do bajkowej, słodkiej krainy.

Pomysł 14: Pieniny

101648037 m
Kto z nas nie kojarzy Trzech Koron? Albo magicznej Sokolicy czy Wąwozu Homole? Albo cudnie położonych zamków-sąsiadów: Zamku Czorsztyn i Niedzica? Pieniny to doskonały pomysł na wakacje na łonie natury - bo chyba nie ma lepszego połączenia niż góry + woda!

Więcej o atrakcjach Pienin przeczytacie Tutaj.

Flisacy Pieniny

ea47a2693cc68ed7ac46e834a768b6c4
Wyjechać w Pieniny i nie skorzystać ze spływu Dunajcem to jak wyjechać do Paryża i nie widzieć wieży Eiffla. Spływ rozpoczyna się na przystani flisackiej w Sromowcach Kątach lub na przystani w Sromowcach Niżnych i kończy w Szczawnicy lub Krościenku. Spływy trwają kolejno 2 godz. 15 minut lub 2 godz. 45 minut. A dlaczego warto wybrać się na spływ? Po pierwsze uroki Pienińskiego Parku Narodowego są nie do opisania słowami!

Podziwianie niezmienionej od setek lat dzikiej przyrody z poziomu flisackiej tratwy to świetna przygoda dla tych, którzy nie przepadają za długimi, pieszymi wędrówkami. Po drugie - wcale nie musimy płynąć tratwą! Jeśli szukamy większych wrażeń możemy wybrać spływ pontonowy - rafting w tych okolicach jest ostatnio bardzo popularny, a także bezpieczny, nawet jeśli mamy na pokładzie dzieci. Jeśli dodamy do tego piękną pogodę, wszechobecną zieleń i szumiącą wodę, okazuje się, że mamy całkiem ciekawy przepis na rodzinny wyjazd. Więcej przeczytacie Tutaj.

Spiska Kraina

Spiska Kraina w Niedzicy - Pieniny
Rodzinny Park Rozrywki Spiska Kraina w Niedzicy to kolejna propozycja dla rodzin z dziećmi. Park to zbiór atrakcji, które spodobają się nie tylko dzieciom. Znajdziemy tu park linowy, Małpi Gaj, dmuchane zamki, zjeżdżalnie, tunele, tory przeszkód, planetarium,, laserowy paintball w tematyce Gwiezdnych Wojen, Kino 12D, tory pontonowe i Golden Bungee czy Park Miniatur okolicznych zabytków. Wszystkie atrakcje przeplatane są nawiązaniamido historii - park ma uczyć i bawić, więc jest to najlepsze rozwiązanie kiedy idzie o dobrze spędzony czas z dziećmi. Na terenie parku znajduje się też Karczma Zadyma, serwująca regionalne dania i - dla rodziców - kraftowe piwa.

Niedzica

94101884 m
Niedzica to jedna z, jeśli nie najchętniej odwiedzana miejscowość w Pieninach. Oczywistym i obowiązkowym punktem wycieczki do Niedzicy jest Zamek pochodzący z IV wieku! Warownia jest położona na wapiennym wzgórzu, 80 metrów nad Dunajcem (Zalewem Czorsztyńskim), dzięki czemu widoki z góry zapierają dech w piersiach! Po zwiedzeniu murów zamku można wybrać się nad Jezioro Czorsztyńskie, które jest drugą najważniejszą atrakcją miejscowości. Po jeziorze pływają statki wycieczkowe, a na brzegu utworzone są piaszczyste plaże, na których można odpocząć, leżąc i podziwiając widoki na Zamek w Niedzicy czy Czorsztynie. W Niedzicy więc odnajdzie się każdy - zarówno ten, który woli spokojny odpoczynek, jak i poszukiwacz przygód pokonujący szlaki i zdobywający średniowieczne zamki.

Szczawnica

122579449 m
Szczawnica to uzdrowiskowe miasto położone nad potokiem Grajcarek. Ale niech nie zmyli Was słowo “uzdrowisko” - to oczywiście jeden z powodów, dla których do Szczawnicy przyjeżdżają turyści, jednak miasto ma też atrakcje, z których korzystać mogą nie tylko kuracjusze. Po spacerze Placem Dietla i parkowymi alejkami oraz promenadą nad Grajcarkiem warto wybrać się na Palenicę, na którą można wjechać kolejką albo wspiąć się po niespełna godzinnej wędrówce. W Szczawnicy warto też wypożyczyć rower, który sprawdzi się podczas wycieczki po okolicach w słoneczne dni. Spacer przełomem Dunajca zastąpić można jednak spływem flisackim, który prowadzi między wysokimi, nawet 300-metrowymi wapiennymi ścianami. Wybór pozostawiamy Wam, choć naszym zdaniem najlepiej nie ograniczać się i skorzystać z obu opcji, bo każda z nich niesie ze sobą inne emocje i wrażenia.

Województwo Opolskie

Góry Opawskie
Województwo opolskie z niezrozumiałych dla nas powodów często jest pomijane jako atrakcyjny turystycznie region naszego kraju. Wierzymy, że wynika to z niewiedzy odnośnie atrakcji Opola. A przecież zarówno samo miasto, jak i jego okolice mogą okazać się świetnym miejscem do spędzenia urlopu. Znajdziemy tu zamki, pałace, zabytki, szlaki turystyczne, parki krajobrazowe - a więc wszystko to, czego potrzeba turystom do spędzenia wartościowego czasu na naszej (o)polskiej ziemi.

Więcej o atrakcjach województwa opolskiego przeczytacie Tutaj.

Pomysł 15: Opole i okolice

123518496 m
Opole kojarzy się przede wszystkim jako miejsce muzycznych festiwali, jednak atrakcji dla turystów jest zgoła więcej. O muzycznych tradycjach Opola przypomina Amfiteatr, który przed laty był miejscem odbywania się największych muzycznych imprez w Polsce. Będąc w Opolu nie możemy oczywiście zapominać o uroczym, pełnym kolorowych kamieniczek rynku czy charakterystycznym, obwieszonym kłódkami Moście Groszowym. Dodatkowo w słoneczny dzień warto wybrać się na Wyspę Bolko i do opolskiegZOOo , które nazywane są zielonymi płucami Opola. Nie bez powodu zresztą - to zasługa pękającego od zieleni parku, pomostów i rzeki.

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

Do “muzycznej” historii Opola nawiązuje też Muzeum Polskiej Piosenki. Nawet, jeśli nie uważamy się za fanów polskich przebojów, po wizycie w muzeum istnieje ryzyko, że lekko zmienimy zdanie. Za pomocą muzycznych ścian, na których umieszczone są monitory wyświetlające teledyski, fragmenty koncertów, reportaży czy programów telewizyjnych jesteśmy w stanie prześledzić historię polskiej piosenki od lat 20-tych po dzień dzisiejszy. W ścianach umieszczone są także soczewki, przez które podejrzeć możemy tło historyczne danego okresu. Największą atrakcją Muzeum są jednak budki do nagrywania piosenek, które rejestrują ulubiony utwór zwiedzającego i który następnie może być przesłany w mailu na pamiątkę wizyty w Muzeum.

Wieża Piastowska w Opolu

wieza piastowska
Wieża Piastowska to jeden z symboli Opola i ostatnia pozostałość po nieistniejącym obecnie Zamku Piastowskim. Po pokonaniu 165 schodów z wysokości ok. 35 metrów podziwiać można panoramę miasta i jego najbliższych okolic. Na wieżę wchodzi się w towarzystwie przewodnika, który uracza nas opowieścią o historii Opola.

Zamek Moszna

zamek moszna
Położony w odległej o 30 km od Opola Zamek, a właściwie Pałac w Mosznej to jeden z najpiękniejszych polskich zamków. Przypomina wyglądem zamek z intro Disneya - to za sprawą uroczych wież i wieżyczek, których podobno jest aż 99! Zamek został wykonany jako spełnienie fantazji autora Franza-Huberta Tiele-Wincklera. Trzeba przyznać, że wyszło mu to nieźle - stojąc pod progami pałacu mamy wrażenie, że zaraz przekroczymy progi realnego świata i znajdziemy się w bajce. Wrażenia tego dopełnia fakt, że przy zamku jest rozległy, 20-hektarowy park z prastarymi dębami i lipami. Przemierzając parkowe alejki i zaglądając do legendarnych 365 pomieszczeń zamku poczujemy się jak prawdziwi książęta i księżniczki! Zamek można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem, który zdradzi tajemnice, jakie skrywają mury Zamku w Mosznej.

Fabryka Robotów

fabryka robotow 9
Odrywając się od zamkowej części dalsza wędrówka po Mosznej zaprowadzi nas do Fabryki Robotów. To jedyne takie miejsce w naszym kraju i w Europie, gdzie na własne oczy podziwiać możemy ogromne, stalowe roboty zbudowane przez jednego człowieka! Niektóre roboty budowane były przez nawet 700 godzin - w efekcie mierzą 3,5 metra wysokości i ważą 900 kg! Patrząc na to, co wyszło spod ręki autora trudno jest uwierzyć, że zostało to zrobione ze złomu samochodowego i innych odpadów, które mogły skończyć na wysypisku, a skończyły jako atrakcja turystyczna.

JuraPark Krasiejów

jurapark krasiejow
Zlokalizowany niecałe 30 km od Opola Krasiejów będzie świetną destynacją dla osób (szczególnie tych w wieku szkolnym), które chcą spędzić wiosenny weekend łączący naukę z zabawą. Park Nauki i Rozrywki Krasiejów to największy plenerowy park dotyczący prehistorii w Europie - na 40 ha stoi ok. 250 modeli dinozaurów, kino 5D, prehistoryczne oceanarium 3D, pawilon z autentycznymi kośćmi dinozaurów oraz multimedialne muzeum poświęcone historii pojawienia się człowieka na ziemi.

Więcej o JuraParku w Krasiejowie przeczytacie Tutaj.

Pomysł 16: Śląsk

ttt

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza

tt

Funzeum 

yy

 

Wakacje zaplanowane?

Mamy nadzieję, że nasza lista 100 pomysłów na wakacje pomoże Wam zdecydować o tym, gdzie warto wybrać się na urlop w Polsce. Życzymy Wam owocnych poszukiwań, ciekawych doznań i oczywiście udanego wypoczynku! Do zobaczenia gdzieś w Polsce!

Przeczytaj także:

BOOKING - jak rezerwować nocleg? [Poradnik]

Ziemia Kłodzka - 25 atrakcji, które musisz zobaczyć

50 pomysłów na wycieczkę szkolną

 

Powiązane artykuły

banner home