Podróżując po malowniczym regionie Dolnego Śląska, znajdziemy urokliwą miejscowość Międzylesie. Ta niewielka miejscowość, osadzona na Wysoczyźnie Międzyleskiej, skrywa w sobie wiele tajemnic historii i zachwycających krajobrazów.
Miejscowości Ziemii Kłodzkiej, które warto odwiedzić
Duszniki-Zdrój to malownicze miasto uzdrowiskowe położone w Polsce, w województwie dolnośląskim, na terenie Kotliny Kłodzkiej, będącej częścią Sudetów Środkowych. Miasto znane jest ze swojego zdrowotnego mikroklimatu, naturalnych źródeł mineralnych i bogatej historii, która sięga średniowiecza.
Stronie Śląskie kojarzyć możecie z okolicami Śnieżnika czy Jaskinią Niedźwiedzią. Dawniej słynęło ze swojej szklarskiej tradycji, dziś jest uznawane jako siedziba najmocniej zalesionej gminy w Polsce! Ale warto zaznaczyć, że Stronie to przede wszystkim górskie miasteczko, którego największymi atutami są przepiękne trasy spacerowe i rowerowe, które ściągają w te rejony turystów nie tylko z Polski, ale i sąsiednich Czech.
Ziemia Kłodzka to ośrodek uzdrowisk - jest ich tu największe zagęszczenie w kraju! Szereg miasteczek, w których biją źródła wody mineralnej przyciąga co roku rzesze kuracjuszy, ale nie tylko! Przepiękne parki zdrojowe, pijalnie wód i pozostałe atrakcje, niekoniecznie związane z aspektami zdrowotnymi okazują się atrakcyjne także dla niezależnych turystów, którzy po prostu chcą miło spędzić czas. Jednym z kłodzkich uzdrowisk, w dodatku jednym z najbardziej znanych jest Polanica-Zdrój, położona malowniczo u wylotu Piekielnej Góry, w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, w pobliżu Gór Bystrzyckich i Stołowych.
Kłodzko - urokliwe miasto pełne historii, tajemniczych zakamarków, jedno z najstarszych miast na Dolnym Śląsku. Miasto Twierdzy Kłodzkiej i stolica Ziemi Kłodzkiej. Doskonała baza wypadowa do kolejnych atrakcji. A przecież są ich tu dziesiątki! Ziemia Kłodzka to jeden z najbardziej obfitych w zabytki i atrakcje regionów nie tylko Dolnego Śląska, ale i całej Polski.
Ach, kto nie był w Kudowie, niech szybko naprawi ten błąd! Urokliwe miasto w samym sercu Ziemi Kłodzkiej, u podnóża Gór Stołowych to przede wszystkim uzdrowisko, na które składają się Park Zdrojowy, Pijalnia Wód Mineralnych i dwa sanatoria “Zameczek” i “Polonia”. Największym skarbem tego miejsca są lecznicze wody - szczawy wodorowęglanowo-wapniowo-sodowe, żelaziste i borowe, tryskające z trzech ujęć, bijących w Parku Zdrojowym.
Kłodzko - stolica Ziemi Kłodzkiej i jednocześnie największe jej miasto to jedno z najstarszych w Polsce i jedno z najchętniej odwiedzanych miast Dolnego Śląska. Ponad 1000-letnia historia Kłodzka oraz jego otoczenie przez Góry Bardzkie, Złote, Góry Bystrzyckie, Masyw Śnieżnika, Wzgórza Włodzickie i Góry Stołowe sprawiły, że jest ono celem dla wielu turystów, przybywających na Ziemię Kłodzką. Kłodzko jest także świetną bazą wypadową do okolicznych atrakcji - a w niewielkim promieniu jest ich naprawdę sporo!
Polanica-Zdrój to jedno z uzdrowiskowych miast na terenie Ziemim Kłodzkiej na Dolnym Śląsku. Jej naturalne zasoby w postaci wód mineralnych sprawiły, że stała się jednym z bardziej popularnych celów nie tylko kuracjuszy, ale i zwykłych turystów, którzy z przyjemnością chcą skorzystać z uroków polanickiego Parku Zdrojowego czy racząc się leczniczymi wodami w Pijalni Wód Mineralnych. Atrakcji w Polanicy jest oczywiście więcej, więc można przyjechać tu także na kilka dni.
Srebrna Góra na Dolnym Śląsku to ładnie położona miejscowość w Kotlinie Kłodzkiej na granicy Gór Sowich i Bardzkich, pomiędzy Nową Rudą i Ząbkowicami Śląskimi. Osada górnicza istniała tutaj już w XIV wieku, a wydobywano tu galen, z którego pozyskiwano srebro. Stąd nazwa.
Dolny Śląsk słynie z atrakcji turystycznych. Zabytki, piękne pasma górskie, pałace i parki. Godne odwiedzenia i urocze są również dolnośląskie miasta. Mają swój urok, ciekawą historię i warto się im przyjrzeć z bliska. Jednym z nich jest Legnica.
Lądek-Zdrój to pięknie położone miasto. Znajduje się na Ziemi Kłodzkiej, u stóp malowniczych Gór Złotych, Gór Bialskich i Krowiarek, wzdłuż rzeki Białej Lądeckej. To znane uzdrowisko, bo walory przyrodnicze i klimatyczne sprzyjają regeneracji organizmu i wypoczynkowi.
Poznajcie atrakcje turystyczne Dzierżoniowa, miasta leżącego w województwie dolnośląskim, pomiędzy Świdnicą i Ząbkowicami Śląskimi. To miasto, podobnie jak wiele innych na Dolnym Śląsku, było świadkiem burzliwej historii i zmian, jakie za sobą niosła. Warto odwiedzić Dzierżoniów i poczuć jego klimat.
To urokliwie położone miasto w województwie dolnośląskim. Usytuowanie Kamieńca Ząbkowickiego w pobliżu gór, koryta Nysy Kłodzkiej, licznych zbiorników wodnych oraz jego ciekawe zabytki sprawiają, że jest on bardzo atrakcyjny turystycznie.
Długopole Zdrój to maleńka miejscowość uzdrowiskowa na Dolnym Śląsku, malowniczo położona w południowej części Kotliny Kłodzkiej, nad Nysą Kłodzką. To turystyczna propozycja dla lubiących klimat uzdrowiska, ale bardziej spokojnego i zacisznego. Miejsce na relaks i weekendową wycieczkę.
Złoty Stok to miasto w województwie dolnośląskim warte uwagi turystów. Słynie głównie z zabytkowej kopalni złota, ale nie tylko.
Polanica-Zdrój to uzdrowiskowe miasto leżące na terenie Dolnego Śląska, na Ziemi Kłodzkiej, w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, u podnóża Piekielnej Góry. Jest ciekawe pod względem urbanistycznym, bo nie ma w niej typowego rynku.
Bardo to miasto na Dolnym Śląsku, jedna z perełek Ziemi Kłodzkiej. Malowniczo położone w Górach Bardzkich nad przełomem Nysy Kłodzkiej.
Kudowa-Zdrój leży w południowej części województwa dolnośląskiego, w powiecie kłodzkim. To niewielkie, ale urocze miasto, ważne dla kuracjuszy i turystów, którzy przyjeżdżają tu z całego kraju i z zagranicy, głównie Czech i Niemiec.
Ząbkowice Śląskie, nazywane do II wojny światowej “Frankensteinem” to niezbyt wielkie, ale bardzo urocze miasto w południowej części województwa dolnośląskiego, na Przedgórzu Sudeckim, niedaleko Kłodzka.
To gmina, którą warto polecić turystom. Piękne położona w Kotlinie Kłodzkiej, otoczona Górami Bystrzyckimi, pełna atrakcji przyrodniczych, doskonała na górskie spacery i wycieczki.
Gmina Miejska Nowa Ruda położona jest w północno-zachodniej części powiatu kłodzkiego, w dolinie rzeki Włodzicy i Woliborki, pomiędzy Górami Sowimi, a Wzgórzami Włodzickimi.
Gmina Radków to jedna z najbardziej atrakcyjnych turystycznie gmin w regionie. Odkryjecie tu wspaniałe miejsca, sporą liczbę atrakcji przyrodniczych oraz architektonicznych. Wartymi uwagi są także liczne trasy rowerowe, którymi możecie dojechać dosłownie wszędzie!
Każdy, kto lubi wypoczywać blisko przyrody ulegnie urokowi Stronia Śląskiego i jego okolic. To raj stworzony dla turystów kochających aktywny wypoczynek!
Kłodzko leży w wojewódzkie dolnośląskim, jest największym miastem ziemi kłodzkiej z siedzibą powiatu kłodzkiego. Pierwsze historyczne wspomnienia tego miasta sięgają roku 981.