Blog - Pogórze Kaczawskie

Atrakcje turystyczne Pogórza Kaczawskiego

Atrakcje turystyczne Pogórza Kaczawskiego

Pogórze Kaczawskie jest częścią górskiego pasma Sudetów Zachodnich. To jedyny region w naszym kraju, w którym można spotkać pozostałości po wulkanach.

Poznaj atrakcje Pogórza Kaczawskiego

Region jest warty odwiedzenia, bo ciekawych miejsc tu nie brakuje. To obszar na którym atrakcje turystyczne są bardzo ciekawe i zróżnicowane. Możemy zwiedzać miasta z bogatą historią i zabytkami, średniowieczne zamki, kościoły, cuda przyrody, szczyty górskie. Kraina Wygasłych Wulkanów - to atrakcja wyjątkowa. Na Pogórzu Kaczawskim nie brakuje górskich szlaków, ścieżek rowerowych i interesujących miejsc.

Zacznijmy od tego, co warto zobaczyć na Pogórzu Kaczawskim wybierając się na górskie szlaki. Będąc tam bowiem, nie można nie zdobyć kilku, nie tak znów wysokich, ale za to interesujących szczytów. Góry Kaczawskie stanowią niewysoki, ale bardzo rozległy kompleks, a krajobraz jest wprost malowniczy. Najwyższe wzniesienia osiągają ponad 650 m. n.p.m. Na zboczach wzgórz spotyka się ciekawe formy skalne, a szczyty uformowane są w stożki o wulkanicznym kształcie. Góry charakteryzują się rozległym i urokliwym pogórzem, ciągnącym się na północ aż do Złotoryi, gdzie w okolicy znajduje się szczególnie ciekawa Wilcza Góra (373 m n.p.m.) z jedyną w tej części Europy różą bazaltową. Wędrówki świerkowym lasem nadają wycieczkom szczególnego uroku. Wapienne podłoże lasu powoduje, że można to zobaczyć ciekawą i nieczęsto występującą roślinność.

Kraina Wygasłych Wulkanów

received 386710432311815

Obszar Gór Kaczawskich i Pogórza Kaczawskiego jest zwany Krainą Wygasłych Wulkanów. Miliony lat temu bowiem obszar ten nękały wybuchy wulkanów, erupcje, trzęsienia ziemi. Po tych zamierzchłych czasach pozostały pamiątki w postaci stożkowych wzniesień, interesujących krajobrazów, jaskiń oraz skarbów ukrytych w ziemi. Z pewnością turyści odwiedzający Pogórze Kaczawskie powinni wybrać się na Ostrzycę, nazywaną Śląską Fudżijamą, z unikatowym gołoborzem bazaltowym chronionym rezerwatem Ostrzyca Proboszczowicka. Ostrzyca to także piękny punkt widokowy wznoszący się na wysokości 501 m n.p.m. Bardzo ciekawy jest Rezerwat „Wilcza Góra”. Dawniej, w znajdującym się tam kamieniołomie eksploatowano bazalt z komina wulkanu. Warto również odwiedzić Czartowską Skałę, ciekawą bazaltową górę o przeszłości wulkanicznej. Najwyższym wzniesieniem jest Skopiec (724 m n.p.m.).

received 313308423225733

Ponieważ te pasma górskie są interesujące i unikatowe także jeśli chodzi o podłoże geologiczne i mnogość minerałów i skał, na Pogórzu Kaczawskim warto zwiedzić Szwajcarię Lwówecką, zwaną także Lwóweckimi Skałami. To zespół skał piaskowych, znajdujących się na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Bobru. Taka wycieczka będzie nie lada gratką dla miłośników pieszych wędrówek. Wzniesienia są podobne do Gór Stołowych, ale są dużo, dużo niższe. Skały, tworzące Szwajcarię Lwówecką, osiągają wysokość 30 - 50 m. Całe wzniesie rozciąga się na wysokości 250 m n.p.m. Położone jest w okolicy Lwówka Śląskiego. Wokół Lwówka Śląskiego utworzone zostały cztery trasy turystyczne, z których każda przecina Lwóweckie Skały. Ich łączna długość wynosi ok. 100 km. Każdy znajdzie trasę odpowiednią dla siebie. Na terenie Lwóweckich Skał jest ścieżka dydaktyczna, której celem jest ułatwienie zwiedzania tych pięknych okolic. Rozpoczynają ją schody, a przy trasie znajduje się tablica informacyjna, zawierająca najważniejsze informacje o obiekcie. Na końcu ścieżki znajduje się punkt widokowy, obowiązkowy cel każdej wycieczki w góry i na wzgórza. Rozciąga się z niego widok na pasma górskie.

Lwówek Śląski - uroki miasta

lwowekslaski

Będąc tak blisko, nie sposób ominąć Lwówka Śląskiego, bardzo urokliwego miasta. Zresztą, dlaczego omijać? Lepiej je zwiedzić i zobaczyć jego najciekawsze zabytki. Lwówek Śląski ma bogatą i ciekawą historię. Jest jednym z najstarszych miast Polski (prawa miejskie uzyskał w 1217 roku, lokowany na prawie magdeburskim). Do czasu wojny trzydziestoletniej Lwówek Śląski był jednym z najbogatszych i zarazem jednym z największych miast na Śląskumiastem królewskim, które posiadało m.in.: prawo do organizacji targów i jarmarków, handlu solą czy bicia własnej monety. Ślady historii możemy dostrzec w Lwówku Śląskim na każdym kroku. Dlatego spacer po mieście obfituje w możliwość podziwiania wielu zabytków. Bez wątpienia należy do nich gotycko-renesansowy, XIII-wieczny Ratusz w Rynku, który jest jednym z najstarszych ratuszy w Polsce. To zabytek pierwszej klasy i duma miasta. Na uwagę zasługują także zabytkowe świątynie - kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i kościół świętego Franciszka z Asyżu. Cennym zabytkiem miejskim jest także gmach Urzędu Miasta i Gminy - Pałac Książęcy Hohenzollernów. W mieście zachowało się wiele zabytkowych, XIX i XX-wiecznych kamienic.

Złotoryja - poznaj atrakcje

Panorama miasta

Co jeszcze warto zobaczyć na Pogórzu Kaczawskim? Skoro mowa o miastach, to jak już powiedzieliśmy, uroczych miejscowości w tym regionie nie brakuje. Ich historyczne walory są nie do przecenienia. Obok Lwówka Śląskiego warto odwiedzić także Złotoryję. Największym miastem, które jednocześnie sama w sobie stanowi ciekawą atrakcję turystyczną i może być bazą wypadową na górskie wędrówki jest Złotoryja, zwana miastem złota i zabytków. Co warto zwiedzić w Złotoryi? Z pewnością te miejsca, które wiążą się z historią wydobywania w tym mieście złotego kruszcu. Pozostałością po wydobyciu złota w postaci rudy jest dzisiejsza Kopalnia Złota Aurelia. Do zwiedzania udostępniono około 100-metrową sztolnię z XVII wieku. Nieopodal Rynku znajduje się także Muzeum Złota, zlokalizowane w klimatycznej, wolnostojącej kamienicy z połowy XVIII wieku. Zgromadzono tu wiele eksponatów związanych z wydobywaniem kruszcu oraz bogatą kolekcję minerałów z okolicznych rzek, gór i pagórków. By podkreślić tradycje wydobywcze, od 1994 roku organizowane są Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Polski w Płukaniu Złota. To impreza, która doskonale promuje miasto i ściąga miłośników „Gorączki Złota”.

planty 2

Złotoryja to także miasto o ciekawej historii i interesujących zabytkach. Złotoryja to najstarsze miasto w dzisiejszej Polsce na prawie magdeburskim. Nadano je już w 1211 roku. O tym, że miasto bardzo szybko rozwijało się już średniowieczu, świadczą liczne zabytki - fragmenty murów miejskich, Baszta Kowalska, Kościół Najświętszej Marii Panny (z wieżą widokową), Kościół św. Jadwigi, Rynek wraz z Ratuszem czy Fontanny Delfinów oraz Górników. W centrum znajdziemy także sporo zabytkowych kamienic, które świadczą o bogactwie zamieszkujących tu kupców i rzemieślników.

fontanna gornikow

Miasto położone jest na kilku pagórkach, co nadaje mu niepowtarzalnego uroku i kolorytu. Widoczne jest mnóstwo zieleni, odnowione zabytki i kamienice oraz dbałość o każdy szczegół architektury. Wszystko to turyści mogą bez pośpiechu zobaczyć poruszając się licznymi ścieżkami pieszo-rowerowymi. Ważnym atutem turystycznym Złotoryi jest jego ulokowanie. Warto skorzystać z tego. To miasto, oprócz tego, że ma wiele atrakcji turystycznych, jest także świetną bazą wypadową na górskie szlaki.

Grodziec - co warto tu zobaczyć?

zamek grodziec2

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia w Górach i Pogórzu Kaczawskim jest Grodziec, leżący w gminie Zagrodno. To gmina wiejska, leżąca w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego, w powiecie złotoryjskim. Jest doskonałym miejscem do uprawiania turystyki pieszej i górskiej. Znajduje się tu także kilka cennych architektonicznie zabytków. My polecamy Zamek Grodziec. Miłośnicy historii nie zawiodą się. Grodziec to mała miejscowość, a górujący nad nią gotycko-renesansowy zamek to największa atrakcja turystyczna. Zbudowany na malowniczym wzgórzu powulkanicznym (sporo jest takich w tej okolicy), na wysokości 389 m n.p.m. Klimat zamku jest niepowtarzalny, a historia sięga XII wieku, gdy pojawiły się pierwsze wzmianki o tej budowli. Zamek był systematycznie rozbudowywany, zniszczony podczas wojen husyckich. W 1470 roku Zamek Grodziec został odkupiony przez legnickiego księcia Fryderyka I. Sprowadził do Grodźca murarskich mistrzów z Legnicy, Wrocławia i Görlitz, którym zawdzięczamy dzisiejszy układ przestrzenny budowli. Za czasów Fryderyka II Zamek Grodziec stał się jedną z piękniejszych rezydencji gotycko-renesansowych na Śląsku i pozostał nią do dziś.

zamek grodziec

Na początku napisaliśmy, że Pogórze Kaczawskie to także kraina średniowiecznych zamków. Czy stanowią one atrakcyjne miejsce dla turystów? Bez wątpienia. Dlatego odwiedzający te okolice powinni udać się na Zamek Grodziec. To kolejnym miejsce warte odwiedzenia w Górach i Pogórzu Kaczawskim. Miłośnicy historii nie zawiodą się. Grodziec to mała miejscowość, a górujący nad nią gotycko-renesansowy zamek to największa atrakcja turystyczna. Zbudowany na malowniczym wzgórzu powulkanicznym (sporo jest takich w tej okolicy), na wysokości 389 m n.p.m. Klimat zamku jest niepowtarzalny, a historia sięga XII wieku, gdy pojawiły się pierwsze wzmianki o tej budowli. Zamek był systematycznie rozbudowywany, zniszczony podczas wojen husyckich. W 1470 roku Zamek Grodziec został odkupiony przez legnickiego księcia Fryderyka I. Sprowadził do Grodźca murarskich mistrzów z Legnicy, Wrocławia i Görlitz, którym zawdzięczamy dzisiejszy układ przestrzenny budowli. Za czasów Fryderyka II Zamek Grodziec stał się jedną z piękniejszych rezydencji gotycko-renesansowych na Śląsku i pozostał nią do dziś.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

 

 

 

Powiązane artykuły

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024