Blog - Wrocław

Wrocław Stare Miasto - co warto zobaczyć we Wrocławiu?

co warto zobaczyć we Wrocławiu?

Stare Miasto we Wrocławiu to część pełna wspaniałych zabytków, obiektów ważnych kulturowo. To także część miasta, gdzie można smacznie zjeść, spacerować, zabawić się. Każdy turysta odnajdzie na starówce coś dla siebie. Czas tam spędzony nigdy nie będzie stracony!

Starówka to wizytówka Wrocławia, jej duma i chluba. Miejsce spotkań, wspólnego spędzania wolnego czasu i rozrywki. To także miejsce ważnych miejskich wydarzeń i imprez kulturalnych. Wspaniała i niepowtarzalna architektura przyciąga turystów. Co zatem zobaczymy na starówce?

Rynek we Wrocławiu

Centrum starówki zajmuje rynek założony około 1240 roku, prostokątny plac, z którego wybiega jedenaście ulic i przejść. W Rynku ulokowały się przepiękne kamienice o romantycznych nazwach, pomnik Aleksandra Fredry, Ratusz, fontanna, pręgierz oraz kawiarnie i restauracje.

Ratusz

Imponujący rozmiarami trójnawowy gotycki ratusz z charakterystyczną, metrów wieżą z ceramicznym szczytem. Budowla jest pięknym przykładem świeckiego budownictwa Wrocławia z okresu późnego średniowiecza. Początki jego budowy sięgają XIV wieku, rozbudowywany był przez dwa następne stulecia.

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej

Zgromadzono w nim przedmioty związane z wrocławskimi rzemieślnikami i artystami. W Sali Wielkiej zobaczymy późnogotyckie sklepienia krzyżowo-żebrowe oraz portale i płaskorzeźby. To jedna z największych takich sal w Europie. W miejscu dawnej kaplicy mieści się Sala Książęca, gdzie można obejrzeć przedmioty wykonane ze srebra od XVI do XIX wieku. Wykonali je wybitni wrocławscy mistrzowie złotniczy. Kontynuując spacer po pomieszczeniach Ratusza, warto zajrzeć też do Izby Seniora Rady i Sali Mieszczańskiej.

Pręgierz

Charakterystyczne miejsce. Dziesięciometrowy pręgierz wykonany z piaskowca stojący na placu przed ratuszem, jest chyba najpopularniejszym miejscem spotkań wrocławian. To wierna kopia pręgierza, który stał w tym miejscu od roku 1492, lecz uległ zniszczeniu w lutym 1945 roku i został ostatecznie rozebrany w kwietniu 1947 roku. Aż do 1985 roku wrocławski Rynek pozbawiony był tego charakterystycznego obiektu u zbiegu ulic Oławskiej i Świdnickiej. Oficjalne odsłonięcie zrekonstruowanego pręgierza nastąpiło 30 grudnia 1985 roku.

Pomnik Aleksandra Fredry

Wcześniej stał we Lwowie. Na wrocławskim Rynku zastąpił pomnik króla Prus Fryderyka Wilhelma III. Wraz z przesiedleńcami pomnik Aleksandra Fredry przyjechał do Wrocławia i stanął na Rynku. Obelisk autorstwa Leonarda Marconiego z 1879 roku po demontażu we Lwowie i czasowym przystanku w warszawskim Wilanowie trafił w 1956 roku na rynek, jest najstarszym polskim pomnikiem w mieście.

Kościół Świętej Elżbiety

Na Rynkiem góruje wieża kościoła św. Elżbiety. Bazylika wzniesiona została w drugiej połowie XIV wieku,  trójnawowa, ceglana. Wieża, 90 metrów wysokości, fragmenty z XIII wieku, późniejsza z renesansowym hełmem z 1535 roku. Z wieży można podziwiać panoramę Wrocławia. Przed kościołem na uwagę zwracają dwie małe kamieniczki przed kościołem Jaś – stylu gotycko-renesansowym i Małgosia w stylu barokowym.

Fontanna Zdrój Wrocław

Fontanna Zdrój to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc we Wrocławiu. Powstała w 1996 roku według projektu Alojzego Gryta z Akademii Sztuk Pięknych. Znajduje się znajduje się na placu Gołębim, czyli w zachodniej części wrocławskiego Rynku. Przykemne miejsce zwłaszcza na upalne dni.

Wrocławskie Jatki

W niedalekiej odległości od wrocławskiego Rynku mieści się wyjątkowa uliczka - Wrocławskie Stare Jatki znajdują się pomiędzy ulicami Odrzańską i Kiełbaśniczą, w pobliżu ulicy Malarskiej. Dawniej wypełniona kilkudziesięcioma mięsnymi kramami, dziś przyciąga licznymi galeriami artystów i pamiątek z Wrocławia oraz nietypowym pomnikiem. Sami sprawdźcie jakim.

Plac Solny

Do Rynku przylega Plac Solny wyodrębniony w 1241 na składy i targ soli przywożonej z Małopolski. Zobaczymy tu kamienice mieszczańskie odbudowane po zniszczeniach wojennych z wyróżniającą się kamienicą Oppenheimów i klasycystycznym gmachem Starej Giełdy.

Uniwersytet Wrocławski

W północnej części wrocławskiej starówki, wzdłuż Odry, na linii dawnych murów miejskich, ciągnie się zespół głównego budynku Uniwersytetu Wrocławskiego. Piękna budowla, jeden z symboli Wrocławia. Gmach ma około 200 metrów długości, należy do najpiękniejszych barokowych pałaców środkowej Europy.  U wejścia głównego obok fontanny z szermierzem wznosi się piękny portal barokowy z około 1736 roku z postaciami alegorycznymi. Wnętrza gmachu uniwersytetu są bogato dekorowane i robią wrażenie.

Turyści mogą podziwiać liczne figury i malowidła. Najwspanialszym pomieszczeniem jest aula Leopoldina z lat trzydziestych XVIII wieku, pełnej dekoracji, złoceń, rzeźb i malowideł. Warto zajrzeć również do Oratorium Marianum, czyli pięknej sali muzycznej.

Ulica Świdnicka

To historyczna ulica Świdnicka, reprezentacyjny trakt prowadzący ro Rynku, ważna część Starego Miasta, świadcząca o jego charakterze. Szeroka arteria europejskiego miasta. Przy ul. Świdnickiej zlokalizowany jest gmach Opery Wrocławskiej, jednego z najbardziej znaczących teatrów w Polsce, wystawiających cieszące się wielkim uznaniem spektakle operowe. Budynek teatru wzniesiono w latach 1839 -1841. Wspaniały gmach, cudowne miejsce.

Panorama Racławicka

Ważna atrakcja turystyczna Wrocławia, miejsce niezwykłe i jedyne w swoim rodzaju. Panorama Racławicka umieszczona jest w specjalnie zbudowanej w tym celu rotundzie. Słynne dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka powstało na przełomie lat 1893-94, dla uczczenia setnej rocznicy insurekcji kościuszkowskiej. Początkowo znajdowało się we Lwowie po wojnie trafiło do Wrocławia, ale udostępnione dopiero po 1985 roku. Obowiązkowy punkt na turystycznej mapie Wrocławia.

W pobliżu rotundy znajduje się neorenesansowy budynek z końca XIX wieku, mieszczący obecnie Muzeum Narodowe.

Wyspa Piasek

W obrębie starówki znajduje się Wyspa Piasek, której nazwa pochodzi od wzniesionego na niej w latach 1334 -1390 gotyckiego kościoła Najświętszej Marii Panny na Piasku, zniszczonego podczas oblężenia, następnie odbudowanego po wojnie. Wyspa ma powierzchnię około pięciu hektarów. Z północy na południe biegnie przez nią ulica św. Jadwigi. Tędy we wczesnym średniowieczu przebiegał trakt handlowy.

Dzielnica Czterech Wyznań

To wspaniałe miejsce świadczące o wielokulturowości i tolerancji Wrocławia znajduje się także w obrębie starówki. Znajduje się w centrum miasta, w pobliżu Rynku. Jej granice wyznaczają ulice, przy których stoją: kościół katolicki, kościół ewangelicki, prawosławny sobór i synagoga. Tę klimatyczną Dzielnicę Czterech Wyznań tworzy obszar ograniczony ulicami Kazimierza Wielkiego, Świętego Mikołaja, Pawła Włodkowica i Świętego Antoniego.

W odległości kilkuset metrów od siebie znajdują się: prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy, kościół św. Antoniego z Padwy - świątynia rzymskokatolicka, synagoga Pod Białym Bocianem oraz kościół ewangelicko-augsburski Opatrzności Bożej.

Synagoga pod Białym Bocianem

Naprawdę warto zwiedzić tę synagogę przy ul. Włodkowica. To budynek w stylu klasycystycznym z elementami architektury rzymskiej. Wewnątrz obejrzeć można wystawę przygotowaną przez Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej „Historia Odzyskana. Życie Żydów we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku”, która przedstawia losy mieszkańców Wrocławia pochodzenia żydowskiego, od czasów średniowieczna poprzez niemiecko-żydowskie oświecenie i unicestwienie pod rządami nazistów, powojenny komunizm po dzisiejsze czasy w demokratycznej Polsce.

Ostrów Tumski

Jednym z najbardziej znanych obiektów jest Katedra Wrocławska, czyli Archikatedra św. Jana Chrzciciela. Monumentalna, gotycka budowla znajduje się Na Ostrowie Tumskim, gdzie koniecznie musicie zajrzeć. Ostrów Tumski to najstarsza, zabytkowa część miasta. Jest to popularne miejsce wśród zakochanych, spacerowiczów i turystów. Miejsce pełne dostojnej architektury sakralnej, uroczych zakątków, zieleni ze znanym mostem, na którym lubią fotografować się zakochane pary.

Najstarszymi budowlami w tym miejscu są: późnoromański kościół pw. św. Idziego z początków XIII wieku oraz kościół pw. św. Marcina, pozostałość książęcego zamku Piastów Śląskich z przełomu XII i XIII wieku. Katedra pw. Jana Chrzciciela, czyli najbardziej rozpoznawalny wrocławski obiekt, została wybudowana w stylu gotyckim w miejscu, gdzie wcześniej stały mniejsze świątynie.

Wiosną 1945 roku, podczas walk o Festung Breslau, katedra została zniszczona. Jej odbudowa trwała wiele lat. Na wieży katedry znajduje się punkt widokowy. Bilety na punkt widokowy można kupić przy wejściu.

Kościoły, mosty

Na Ostrowie Tumskim jest także wiele innych interesujących miejsc, takich jak Kolegiata Świętego Krzyża i kościół św. Bartłomieja, pomnik św. Jana Nepomucena - pozostałość czeskiego panowania na Śląsku, Brama Kluskowa – związana z nią legenda opowiada o mężczyźnie, któremu zmarła żona objawiła się we śnie i zostawiła mu garnek pełen klusek. Zastrzegła, że musi zostawić przynajmniej jedną, aby garnek sam się napełniał.

Mężczyzna chciał zjeść wszystkie, dlatego jedna z nich uciekła przed nim aż na szczyt bramy. No i wreszcie słynny most Tumski. Pary zostawiały na nim kłódki z imionami jako symbol trwałości uczucia, a kluczyki do nich wrzucały do Odry. Po remoncie mostu zabroniono przyczepiać kłódki do jego barier.

Mostek Pokutnic

Znajduje się między wieżami kościoła św. Marii Magdaleny przy ul. Szewskiej. Mostek Pokutnic znajduje się na piątej kondygnacji, na wysokości 45 metrów. Aby wejść na kładkę, trzeba pokonać 247 schodów. Warto wejść, żeby zobaczyć widok z góry. Kościół w stylu gotyckim powstał w XIV wieku w miejsce wcześniej istniejących świątyń, które zniszczono podczas najazdu Mongołów na Wrocław. Budowlę wiele razy przebudowywano.

Jej świetność przypada na przełom XV i XVI wieku. Miała wtedy 16 kaplic i 58 ołtarzy. Już wtedy istniała kładka łącząca dwie wieże.

Relaks nad Odrą

Odra i położone u jej brzegu przystanie statków wycieczkowych. Wrocław to piękne miasto, miasto mostów. Rzeka Odra daje ogromne możliwości, także turystyczne, a jej nadbrzeża są coraz piękniej zagospodarowane. Oglądanie stolicy Dolnego Śląska z rzecznej perspektywy, to atrakcja turystyczna godna polecenia każdemu odwiedzającemu. Cudowne widoki, spokój, relaks, możliwość podziwiania zabytków, przebywanie blisko natury – to walory rejsów po Odrze z Żeglugą Pasażerską.

Z pokładu statku Wrocław jest jeszcze piękniejszy. Polecamy także spacer bulwarami.

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad