Blog - Ziemia Klodzka

Rafting Bardo - gdzie wybrać się na spływ pontonowy?

Rafting Bardo - gdzie wybrać się na spływ pontonowy?

Znajdujemy się w Sudetach Środkowych, w województwie dolnośląskim, w Górach Bardzkich. To tutaj przepływa jedna z najpiękniejszych rzek regionu - Nysa Kłodzka. W okolicach Barda znajduje się Przełom Bardzki, czyli Przełom Nysy Kłodzkiej, ciągnący się na długości 15 kilometrów.

Dolina Nysy Kłodzkiej w tym miejscu położona jest na wysokości około 255 metrów nad poziomem morza. Pięć meandrów, wyciętych w skałach sprawiło, że zdecydowano o utworzeniu tu przystani, z której można zorganizować spływ pontonowy. Rzeka jest tym bardziej malownicza, że w wielu miejscach podcina górskie zbocza, odsłaniając tym samym skalne ściany i tworząc ciągi stromych, skalnych skarp.

Mimo tego, że znajdujemy się w górach, Nysa Kłodzka w tym miejscu przypomina raczej nizinną rzekę. Z tego względu możliwa była bezpieczna organizacja spływów, w których uczestnikami są nawet kilkuletnie dzieci. I tak mamy oto wspaniałą atrakcję turystyczną, która jest kompromisem pomiędzy spędzaniem wspólnego, miłego czasu z rodziną, a przeżyciem dzikiej przygody w sercu Gór Bardzkich…

Zacznijmy jednak od początku - jak przygotować się do spływu pontonowego Przełomem Bardzkim? Dlaczego rafting na Nysie Kłodzkiej stał się tak popularny? Co czeka Was podczas spływu pontonem? Jakie jeszcze atrakcje można zwiedzić tego samego dnia? Jeśli jesteście ciekawi - zapraszamy do lektury!     

Rafting Nysa Kłodzko - dla kogo?

Spływy pontonowe z roku na rok stają się coraz bardziej popularną atrakcją. Również dlatego, że nie ma w niej właściwie ograniczeń wiekowych. Może w nim uczestniczyć każdy - nawet małe dzieci (które na pokład pontonu naturalnie wchodzą pod opieką dorosłych). Waga dziecka musi wynieść minimum 15 kg - taki wymóg spełniają zwykle dzieci około 3 roku życia.

Pontony mieszczą do 7 osób (maksymalna waga wszystkich uczestników nie może przekroczyć 650 kg), dlatego z powodzeniem na jednym pontonie zmieści się cała rodzina. Aby ponton mógł wyruszyć w trasę minimalna ilość osób to 3 - lepiej jednak, gdy są to nawet 4 osoby. Haczykiem jest to, że na trasie spływu jest miejsce do przeniesienia pontonu, który waży w okolicach 65 kg. Wówczas warto, by na pokładzie był z nami ktoś silny, kto będzie w stanie unieść ponton i przenieść go kilka metrów dalej.

Ski-Raft - firma, organizująca spływy Przełomem Bardzkim oferuje też spływy z instruktorem. Standardem są spływy bez instruktora, ale jeśli ktoś nie czuje się wystarczająco pewnie, może dopłacić za obecność instruktorów. Co więcej, jeśli podróżuje z Wami pies, to również może on uczestniczyć w spływie! Pieski są zawsze mile widziane! Spływy pontonowe to też doskonały pomysł na grupowe wyjazdy - wycieczki szkolne, integracje firmowe i wszystkie inne formy wyjazdów większych grup zarówno dzieci, jak i dorosłych.  

Sezon na spływy pontonowe Przełomem Bardzkim - kiedy?

Sezon raftingowy w Bardzie rozpoczyna się w marcu i trwa aż do końca listopada. W przypadku, kiedy pogoda nie sprzyja, pada deszcz lub istnieje zagrożenie burzy, oceniane są na warunki na rzece. Jeśli stan wody nie pozwala na bezpieczne pływanie, wówczas spływ nie jest możliwy. Jeśli jest to jednak deszcz o niewielkim nasileniu, Ski-Raft przygotowuje płaszcze przeciwdeszczowe, z których skorzystać mogą zdecydowane na spływ osoby.

Spływ pontonowy po Nysie Kłodzkiej - czy jest bezpieczny?

Tak, jak pisaliśmy wcześniej, w spływie uczestniczyć mogą małe dzieci, a nawet pieski - nie trzeba mieć doświadczenia ani potrafić pływać. Ważne jest to, że zarówno pontony, jak i kamizelki ochronne pochodzą od sprawdzonych firm i spełniają wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Certyfikaty, które posiada sprzęt dają przystosowanie do pływania po górskich rzekach, stąd ich zniszczenie przy normalnym użytkowaniu jest właściwie niemożliwe. Przed spływem każda osoba poddawana jest krótkiemu szkoleniu - stosując się do wskazówek i wytycznych, podanych przez instruktora, zapewniacie bezpieczeństwo sobie i wszystkim innym uczestnikom spływu.

Ile czasu zajmuje spływ pontonem na Nysie Kłodzkiej?       

Spływ Ławica-Bardo zajmuje od 2 do 3,5 godziny w zależności od poziomu wody w rzece, a także kondycji pasażerów. W miesiącach letnich, kiedy wody jest mało spływ będzie trwał dłużej. W przypadku obfitych opadów, w sezonie wiosennym i jesienią nurt zwiększa swoją prędkość nawet dwukrotnie, więc spływ skończy się zdecydowanie szybciej. Do czasu spływu zawsze doliczany jest dodatkowy czas ok. 1,5 godziny - całość spływu może więc trwać do 5 godzin, w czasie których możecie niespiesznie podziwiać widoki czy zrobić przerwę na odpoczynek. 

Jak przygotować się na spływ pontonowy - o czym pamiętać? 

Jeśli macie już zebraną ekipę, która wspólnie podjęła decyzję o uczestniczeniu w raftingowej przygodzie, warto zarezerwować sobie właściwie cały dzień, ponieważ kończąc spływ w Bardzie czeka na Was do zobaczenia kilka miejsc, o których przeczytacie pod koniec artykułu. Na dzień spływu warto wybrać dzień słoneczny, albo przynajmniej taki, w którym nie pada deszcz (no chyba, że ktoś lubi zabawę w deszczu!).

Przed planowanym przyjazdem warto dokonać rezerwacji - w weekendy i w wysokim sezonie letnim oblężenie jest na tyle duże, że aby zagwarantować sobie miejsce na spływ, trzeba poinformować o tym telefonicznie pod numerem 725 300 303. Bilety można kupić też na stronie internetowej www.ski-raft.pl. Ci, którzy nie zdecydują się na wcześniejszy zakup biletów mogą kupić je w kasie przed rozpoczęciem spływu.         

Gdzie rozpoczyna się spływ?

Miejsce startu spływów po Nysie Kłodzkiej znajduje się w miejscowości Ławica. Można dojechać tam samochodem - do dyspozycji jest duży parking - albo pociągiem. Stacja kolejowa znajduje się niedaleko, więc pod Pałac Ławica (na teren zespołu folwarczno-pałacowego), gdzie zbiera się ekipa raftingowa, wystarczy niedługi spacer. Spod pałacu każdy uczestnik zostaje przewieziony na miejsce startu nad rzekę. Inna opcja to dostanie się do Barda - tam również znajduje się duży parking, na którym można bezpiecznie zostawić swój samochód. Ci, którzy przyjeżdżają pociągiem mogą wysiąść na stacji Bardo Śląskie. Ze stacji do przystani jest tylko kilka minut spacerem (najpierw trzeba przejść przez główną drogę, skręcić w prawo i przed zabytkowym kamiennym mostem znowu skręcić w prawo. Z przystani w Bardzie na ul. Skalnej do stacji początkowej w Ławicy dowiezie Was pracownik Ski-Raft.        

Na spływ ubieramy się zgodnie z prognozą pogody - najlepiej w sportowe ubranie, w którym będzie nam wygodnie. Warto wziąć ze sobą obuwie, w którym ewentualnie będzie można brodzić w wodzie - mogą być to stare trampki czy adidasy, buty dedykowane chodzeniu po wodzie czy sandały. Dno rzeki jest kamieniste, dlatego przy wchodzeniu do pontonu i przy opuszczaniu go przyda się takie obuwie. Podczas spływu jednak pomoczenie czy butów czy ubrania wcale nie musi się zdarzyć, jeśli tego nie chcemy. Przyda się też krem z filtrem - woda mocniej odbija promienie słoneczne, co łatwo może skończyć się poparzeniem oraz środek na komary.

Na spływ powinniśmy zabrać coś do picia i do jedzenia (w końcu czeka nas trochę fizycznego wysiłku, związanego z poruszaniem wiosłami!), ale dobra wiadomość brzmi tak, że w przystani w Bardzie po spływie będzie możliwość napełnienia brzuchów na kilka sposobów. Serwowany jest tam smażony kłodzki pstrąg, przyrządzany według starej receptury, z masłem czosnkowym i warzywami ryby z grilla, kiełbaski czy inne grillowe dania. Oprócz tego dostaniecie tam lody i zimne napoje. Dlatego też nie jest konieczne branie wielkiego ekwipunku - wystarczą małe przekąski.

Większe bagaże będą przeszkadzały podczas spływu! Jeśli macie ze sobą duży plecak czy walizkę i przyjeżdżacie bezpośrednio na przystań w Bardzie, istnieje opcja przetrzymania Waszych bagaży. Na obu przystaniach - i w Ławicy i Bardzie skorzystać można z komfortowych, czystych toalet. Po spływie pracownik Ski-Raft odbierze Was i przetransportuje na parking w Ławicy, skąd zaczynał się spływ. Jeśli na start spływu w Ławicy przyjedziecie rowerami, pracownicy firmy mogą bez problemu przewieźć Wasze rowery tak, by czekały one bezpiecznie na przystani w Bardzie.                 

Trasa spływu - rafting Przełomem Bardzkim      

15-kilometrowa trasa spływu z Ławicy do Barda przebiega pradawną doliną, pomiędzy kolorowymi łąkami, skałami, porośniętymi bujną roślinnością (która szczególnie piękna jest nie tylko jako zielona, ale też jesienią, kiedy wszystko zmienia barwy na złoto-rude). Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po drodze spotkacie dziką zwierzynę - sarny, dziki, czaple, perkozy, a - jeśli dopisze Wam szczęście - nawet muflona! Płynąc z Ławicy przyjrzycie się z bliska na przykład ruinom fabryki papieru i celulozy, która ucierpiała w wielkiej powodzi w 1997 roku, ale wciąż przyciąga wzrok turystów, zobaczycie przepiękną panoramę Barda, która z wody prezentuje się zupełnie inaczej niż z lądu, przepłyniecie pod malowniczymi mostami, jak np. wspomniany już gotycki most w Bardzie, a dopływając do mety, czyli przystani w Bardzie Waszym oczom ukaże się monumentalny obryw skalny, na który po wyjściu z pontonu można wejść, by podziwiać panoramę Barda z góry.         

Spływ pontonem - dlaczego warto?         

Umiarkowany wysiłek fizyczny, który musimy włożyć, by przemieścić się kajakiem wzdłuż rzeki wiąże się z szeregiem korzyści zdrowotnych, do których zaliczymy wzmocnienie kondycji, poprawę krążenia i pracy serca, wzmocnienie mięśni, poprawę sprawności układu oddechowego i pozytywny wpływ na układ nerwowy, ponieważ wspólny, polegający na współpracy wysiłek pozwoli “oczyścić głowę” i wyzwolić endorfiny. Poza tym wiadomo, że nic nie odpręża tak dobrze jak wysiłek fizyczny na łonie natury! W otoczeniu drzew, dzikiej zwierzyny i śpiewu ptaków łatwiej zapomnimy o obowiązkach i trudach dnia codziennego. Kontakt z rodziną czy przyjaciółmi to jedyne, co w tym momencie będzie miało znaczenie. Wspólnie podjęty wysiłek to świetny pomysł na spędzenie wartościowego czasu oraz pokonanie własnych słabości, a także na naukę pracy zespołowej. Jesteście gotowi podjąć wyzwanie i sprawdzić, czy tworzycie zgraną drużynę? Jak rozłożycie siły? Kto będzie miał największy wkład w poruszanie się pontonu po wodzie? Takie wspólne mierzenie się z wysiłkiem na pewno zacieśni Wasze więzi!   

Psst! Jeszcze jedno! Bilet na spływ pontonowy Ski-Raft uprawnia też do zwiedzania ekspozycji muzealnej w Pałacu Ławica. Możecie z nich skorzystać po powrocie do Ławicy, po zakończeniu spływu.          

Przełom Bardzki - atrakcje w okolicy               

Przełom Bardzki podziwiać można nie tylko z poziomu rzeki czy znad jej brzegów. Świetnym punktem widokowym jest Góra Kalwaria (Góra Bardzka) i obryw skalny, który zresztą powstał w wyniku podmywania wezbranej rzeki. Na obrywie znajduje się platforma widokowa, z której jak na dłoni widać wijącą się rzekę, całe miasteczko Bardo i okoliczne góry, w tym nawet Góry Stołowe! Do obrywu skalnego w Bardzie dojść można w około 20 minut z przystani Ski-Raft. Tuż obok niej znajduje się wejście na szlak, który oprócz tego, że prowadzi w efekcie na obryw na Kalwarii, to wiedzie poprzez kolejne stacje drogi krzyżowej (stąd wzięła się nazwa góry!). Po drodze miniecie też tzw. źródełko Maryi, przy którym podobno niewidomy pielgrzym odzyskał wzrok, przemywając oczy wypływającą wodą. Na szczycie Bardzkiej Góry oprócz platformy widokowej znajduje się kaplica, często odwiedzana przez pielgrzymów. Jednak zejdźmy na dół - Bardo ma też inne atrakcje! Sanktuarium Maryjne, ruchoma szopka, wzgórze różańcowe z czternastoma uroczymi kapliczkami, kamienny, zabytkowy most (będziecie pod nim przepływać podczas spływu!). Bardo to także tradycja piernikarstwa, sięgająca XV wieku - wpadnijcie do fabryki pierników (być może zaprowadzi Was tam sam zapach!).                  

Teraz coś dla miłośników rowerowych wypraw - przez Bardo przebiegają trasy singletrackowe - to jedne z najpiękniejszych tras rowerowych na Ziemi Kłodzkiej! Trasy nadają się do użytku zarówno dla zawodowców, jak i amatorów. Mogą z nich korzystać też dzieci. Z Barda dostępne są cztery pętle (czyli zamknięte trasy, które kończą się tam, gdzie się rozpoczęły): nieco ponad 3,2 - kilometrowa Pętla Hrabiowska, 15,5 - kilometrowa Pętla Łaszczowa, niemal 18 - kilometrowa Pętla Kłodzka i najdłuższa, 31,5 - kilometrowa Pętla Wilcza. Na terenie przystani Ski-Raft znajduje się stacja serwisowa i myjka rowerowa, a także bezpieczny parking rowerowy, z którego korzystać może każdy, który poza raftingiem na Nysie Kłodzkiej, zaplanował też rowerową wycieczkę po okolicy. Przystań Ski-Raft będzie doskonałym punktem wypadowym na wszystkie trasy singletrack.       

W niedalekim sąsiedztwie Barda znajduje się ponadto Kłodzko z największą twierdzą na Dolnym Śląsku, Ząbkowice Śląska, nazywane też miastem krzywej wieży (od stojącej tam krzywej wieży właśnie!), Złoty Stok, mający złotą historię, opowiedzianą w kultowej Kopalni Złota czy też Ławica, w której Ski-Raft ma resztę swoich atrakcji: pole paintballowe, grę terenową Folwark Szyfrów, przepiękny, secesyjny pałac i kilka innych miejsc spędzania wolnego czasu po spływie. Wszystkie wymienione miejsca znajdują się w zasięgu kilkunastu kilometrów, w sam raz do odwiedzenia jednego dnia. Atrakcji w okolicy Przełomu Bardzkiego jest sporo i nie sposób wybrać tylko jeden kierunek. Ale spróbujcie!               

Dłuższy pobyt w okolicy Przełomu Bardzkiego - noclegi        

Warto wiedzieć, że spływy Przełomem Bardzkim można zorganizować jako jednodniowe lub na większą ilość czasu. Ci, którzy chcą spędzić na Ziemi Kłodzkiej więcej niż jeden dzień mają dwie opcje noclegów. Pierwszą jest nocleg w Pałacu Ławica, który jest dostosowany nie tylko jako obiekt muzealny, ale posiada też komfortowe apartamenty, wykończone w historycznym stylu. Nocowanie w murach zabytkowego pałacu na pewno będzie ciekawym doświadczeniem! Drugą opcją noclegu jest glamping Ski-Raft, położony nieopodal, na skraju lasu przy Folwarku Ławica. Glamping jest czymś pomiędzy nocowaniem “na dziko” w namiocie a komfortowym noclegiem w hotelu. Glampingi to w istocie duże namioty postawione na podwyższeniu i w których śpi się w klasycznych łóżkach. Glamping znajduje się w cichym i dzikim zakątku Ławicy, dzięki czemu łączy w sobie zależy przygód w namiocie i nocowania w dogodnych warunkach. Na życzenie możliwe jest podanie śniadania - przed namiotem stoi stolik i ławki, więc można tam wygodnie spożyć swój posiłek. Istnieje też opcja zjedzenia śniadania nieco dalej, w budynku Pałacu Ławica. To od Was zależy, którą opcję wybierzecie! Obie są równie kuszące, a śniadania zjedzone w takich okolicznościach (dzikiej przyrody lub w pałacowych murach) smakują podwójnie dobrze!       

I to już wszystkie informacje, które powinieneś wiedzieć przed zaplanowaniem spływu pontonowego Przełomem Bardzkim. Mamy nadzieję, że nasz artykuł rozwiał wszelkie wątpliwości i zachęcił do spędzenia aktywnego czasu na łonie natury. Życzymy więc udanego wyjazdu i samych pięknych wspomnień, przywiezionych znad Nysy Kłodzkiej! Do zobaczenia!                       

Powiązane artykuły