Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

1104

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie na Dolnym Śląsku to jedna z najdłuższych i najgłębszych jaskiń w Polsce oraz najdłuższa jaskinia w Sudetach. Ale gabaryty to jedno, a jej niezwykły wygląd to druga sprawa. Z tego powodu odwiedzają ją tysiące turystów każdego roku.

Jak przygotować się do zwiedzania Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie?

Nie ma możliwości, by dojechać do Jaskini Niedźwiedziej inaczej niż własnym transportem. Parking znajduje się ok. 1,5 km poniżej pawilonu wejściowego do jaskini, dlatego najpierw czeka nas około 20-minutowy spacer malowniczą, leśną drogą. Z myślą o tych, którzy nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na wejście na własnych nogach, w wysokim sezonie turystycznym z parkingu do wejścia kursują elektryczne meleczki lub bryczki. Wejście do Jaskini znajduje się w północnej części Masywu Śnieżnika, na prawym zboczu doliny Kleśnicy, na wysokości 800 m n.p.m. Po wizycie w kasach biletowych, w oczekiwaniu na wejście możemy zaczepić o Centrum Edukacji Przyrodniczej i salę projekcyjną, w której wyświetlany jest film o eksploracji jaskini i odkryciu Partii Mastodonta w 2012 roku.

Zwiedzanie 

360-metrowa trasa turystyczna w Jaskini Niedźwiedziej biegnie środkowym piętrem. Jest magicznie oświetlona, a sama droga to specjalnie przygotowany chodnik, na tyle szeroki, że bez problemu poruszać nim mogą się także osoby na wózkach inwalidzkich. To właśnie z myślą o osobach niepełnosprawnych wytyczono część trasy, która omija konieczność pokonywania stromych schodów. Pokonując całą trasę zobaczymy około 500 metrów jaskini. Czas zwiedzania to ok. 45 minut, pełnych opowieści przewodnika oraz zachwytów nad szatą naciekową i historią jaskini. Należy pamiętać, że temperatura w jaskini jest stała przez cały rok i wynosi ok. 6 stopni Celsjusza, w związku z czym, w połączeniu z wysoką wilgotnością powietrza, mocno odczuwalny jest chłód. Należy więc być ubranym ciepło, w polarową bluzę lub kurtkę i wygodne buty. Przed wejściem do jaskini należy pozostawić wszystkie bagaże i plecaki.

Liczba zwiedzających jaskinię w ciągu roku musi być ograniczona ze względu na ochronę unikalnego mikroklimatu. Zwiedzanie odbywa się w grupach maksymalnie 15-osobowych. Na trasie nie wolno także dotykać szaty naciekowej. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem - to on pilnuje porządku i przestrzegania regulaminu, jednak należy pamiętać o samodyscyplinie.

Trasa Ekstremalna

Dla prawdziwych śmiałków dostępna jest Trasa Ekstremalna - stare dolne partie Jaskini Niedźwiedziej, których pokonanie zajmie około 3 godzin. Zwiedzanie w tym wariancie odbywa się w specjalnych kombinezonach, kasku i z oświetleniem, pod opieką członków sekcji speleologicznej. Pokonanie tej trasy możliwe jest tylko dla osób szczupłych i sprawnych fizycznie. Aby potwierdzić możliwość uczestniczenia w trasie ekstremalnej należy wykonać test dostępny na stronie internetowej jaskini. Koszt zwiedzania ekstremalnego to 250 zł.

Bilety

Ze względu na ogromną popularność Jaskini Niedźwiedziej jedyną gwarancją wstępu jest wcześniejsza rezerwacja lub zakup biletu on-line na stronie internetowej Jaskini. Koszt biletu normalnego to 50 zł. Bilety ulgowe w cenie 35 zł przysługują dzieciom i młodzieży szkolnej, studentom do 26 roku życia, osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom. Dzieci do lat 3 wchodzą do jaskini za darmo.

Obecnie brak filmów.
Gdzie nas znajdziesz?
Kletno 18, 57-550 Kletno, dolnośląskie, Polska
https://www.niesamowitapolska.eu/jaskinia-niedzwiedzia-w-kletnie
Udogodnienia
Firma nie została zgłoszona. Zgłoś się teraz do firmy i uzupełnij brakujące dane!

Zgłoś roszczenie

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad