Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

 

Kopalnia Złota w Złotym Stoku to duży obszar w Kotlinie Kłodzkiej z atrakcjami corocznie odwiedzanymi przez tysiące turystów z różnych części świata. Jeśli chcesz zobaczyć to niezwykłe miejsce pełne dobrej zabawy i pozytynej energii zapraszamy Cię na wędrówkę po podziemiach oraz lądzie! Na całym obszarze Kopalni Złota znajdziesz fantastycznie zorganizowane atrakcje dla dzieci i dorosłych. Do głównych atrakcji zaliczamy zwiedzanie: Kopalni Złota, Średniowiecznej Osady Górniczej oraz Sztolni Ochrowa, które odkrywasz i poznajesz w towarzystwie przewodnika. Dołącz do tysiąca turystów z różnych części Polski i świata, którzy zobaczyli to niezwykłe miejsce pełne dobrej zabawy i pozytywnej energii.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku to bardzo ciekawa i zaskakująca propozycja spędzenia wolnego czasu na mapie Dolnego Śląska. Zwiedzając Kopalnie Złota poznasz tajemnice ukryte głęboko pod ziemią. Jej miła obsługa i pro turystyczne nastawienie zachęca do powrotu w to miejsce i oznaczenia go jako ciekawe i interesujące miejsce na swojej turystycznej mapie podróży.

Jesteście ciekawi co tu spotkacie? W poniższym artykule dowiecie się wszystkiego o tym wyjątkowym miejscu. Miłej lektury!

Kopalnia złota

Zobacz czym Podziemna Trasa Turystyczna w Kopalni Złota zachwyca tysiące turystów z całego świata! W podziemnej trasie turystycznej poznasz narzędzia i historię górnictwa. W towarzystwie przewodnika zobaczysz 500 metrowy odcinek Sztolni Gertruda z którą jest związana legenda o zbłąkanej Gertrudzie. Na trasie w tej części możesz zobaczyć:

-bogatą ekspozycje map i planów kopalni z okresu od XVIII do XX wieku (w tym tajemniczą mapę Sztolni Czarnej);

- gabloty z dawnymi narzędziami górniczymi i hutniczymi, minerały, wystawę lamp górniczych;

- piec muflowy, laboratoryjny piec, w którym wytapiano złoto;

- osiemnastowieczny wózek do transportu rudy.
 
Zobaczysz Chodnik Śmierci
Na najwyższej kondygnacji znajduje się chodnik o niezwykle ponurej historii. Tutaj bowiem skazywano na śmierć górników podejrzanych o kradzież złota. Skazańców stawiano pod ścianą, gdzie w specjalnie wydrążonych otworach zalewano ich po łokcie zaprawą, po czym umierali samotnie w męczarniach.
 
Przejedziesz się Pomarańczową Kolejką
Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych w Kopalni Złota jest 300 metrowa trasa podziemna, którą można pokonać jedynie pomarańczowym tramwajem. Kolejka, która pozwoli na chwilę odetchnąć i zobaczyć Kopalnię z innej strony.

 

Sztolnia ochrowa

sztolnia ochrowa

Poznaj tajemnice nowo odkrytej sztolni owianej wieloma legendami. Odkryj piękne ciasne korytarze zdobione naturalną pomarańczowo-żółtą ochrą i zobacz zwietrzeliny skał bogatych w związki żelaza, które stosowane są w farbach oraz kosmetykach! Przenieś się w wyjątkowo wąskie i magiczne miejsce. Średniowieczny klimat sztolni, kręty 130 metrowy tunel jest efektem trudnych warunków i ciężkiej pracy górników w sztolni. Doskonale obrazują to tablice przedstawiające narzędzia używane kilkaset lat temu do drążenia tuneli. Na średniowiecznym chodniku kutym ogniem, widać osmolenia, które świadczą o wykorzystywaniu nietypowej metody ogniowej. Jedną z najbardziej intrygujących atrakcji jest fragment zalanego starego szybu. Od kilkumetrowego szybu z oryginalną drewnianą obudową odchodzi średniowieczny systemem drewnianych rur odwadniających sprzed kilkuset lat. Taki sam system jaki pokazywany jest na rycinach z XVI wieku.

Średniowieczna osada górnicza

osada gornicza 2

Przenieś się do średniowiecza i przekonaj się jak wyglądała praca w tym okresie. Zobacz unikatową na skalę Europejską replikę Średniowiecznej Osady Górniczej na którą składają się działające urządzenia zbudowane w skali 1:1. Odbędziecie tu fascynującą podróż w czasie, która uczy i bawi, zobaczycie prawdziwe i działające urządzenia, wszystkie rodzaje drewnianych urządzeń technicznych, które powstały na podstawie średniowiecznych rycin Georgiusa Agricoli. Każda maszyna funkcjonuje i jest przedstawiona tak, aby włączyć widza do zabawy – wystarczy siła własnych mięśni, aby wprawić w ruch np.: potężne 3 tonowe młyńskie koło deptakowe, 15-metrowy kierat, hutę i stęporowe kruszarki.

 Lekcje fizyki
Nie ma lepszego sposobu na poznanie fizyki jak samodzielne sprawdzenie zasad jej działania. Dzięki różnorodnym doświadczeniom w Osadzie Górniczej można poznać proste prawa fizyki wykorzystywane do uruchamiania i pracy rozmaitych urządzeń. Daj się porwać w wir zabawy połączonej z nauką i eksperymentuj z prawami fizyki w sposób aktywny i kreatywny.
 
Ścieżka strachu
Labirynt to obowiązkowy punkt dla miłośników niezapomnianych wrażeń. Dawka tajemnicy i śmiechu to coś co warto przeżyć na wesoło w Domu Strachów. Sprostaj zadaniu i przejdź labirynt odnajdując drogę do średniowiecza przez wirujący tunel z efektami dźwiękowymi i świetlnymi, które dają niesamowite złudzenie percepcyjne.
 
 
Jesteś ciekawy gdzie znajdują się poszczególne atrakcje? Rzuć okiem na mapę i zobacz jak wygląda Miasto Złota!
  • mapa kopalnia zlota2

Kopalnia Złota

ul. Złota 7, 57-250 Złoty Stok

www.kopalniazlota.pl

Materiał sponsorowany

 kopalnia złota w złota - galeria

Sztolnia ochrowa - galeria

Średniowieczna osada górnicza - galeria

Powiązane artykuły

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024