Loading color scheme

Śląsk dla dzieci i rodzin z dziećmi

Zwiedzając Śląsk z pewnością zastanawiacie się jakie atrakcje czekają tu dla rodzin z dziećmi. Przygotowaliśmy dla Was krótki spis.

Atrakcje dla dzieci na Śląsku

Na Śląsku nie ma czasu na nudę. Beskidy, rozliczne szlaki górskie, wycieczki tematyczne tropem zabytków industrialnych, dawnych kopalń i podziemi, zamków i pałaców, architektury drewniane. Nie brakuje tu skansenów i interesujących muzeów. Wszędzie można wybrać się z dziećmi, zwłaszcza, że wakacje za pasem. Dziś polecamy kolejne miejsca na rodzinne wyprawy.

Szyndzielnia

Zacznijmy od wycieczki w góry. Celem naszej wyprawy jest Szyndzielnia, szczyt w Beskidzie Śląskim o wysokości 1026 m n.p.m. Jedziemy do Bielsko-Białej, skąd możemy dostać się na szczyt. Wiadomo, jak to jest z dziećmi, a szczególnie z maluchami - piesze zdobywanie górskich szczytów może nastręczać pewne trudności. Nie zapominając, że podróżujemy z dziećmi, wybieramy opcję ławtwiejszą, ale nie mniej ciekawą. Najprostszym sposobem dostania się na Szyndzielnię jest kolejka linowa, którą jedziemy na szczyt około 6 minut. W tym czasie można podziwiać piękne widoki, rzeczywiście zapierają dech w piersiach. Po wjeździe na samą górę warto udać się na wieżę widokową, aby zobaczyć panoramę samego miasta oraz Beskidu Małego i Śląskiego. Sam przejazd kolejką w jedną lub obie strony to frajda dla dzieci i ciekawa atrakcja turystyczna Śląska i Bieskidu Śląskiego. Naprawdę warto się tam wybrać.

Szczyrk i jego atrakcje

Skoro jesteśmy już w Beskidach i spodobało nam się podziwianie górskich widoków, warto wybrać się do Szczyrku. Chcemy zdobyć Skrzyczne - szczyt, który przyciąga turystów zarówno latem, jak i zimą. Na popularność tego miejsca, oprócz niekwestionowanych walorów przyrodniczych i cudownych górskich panoram i szlaków, wpływa także dobrze rozwinięta infrastruktura, w tym kolej linowa czynna przez cały rok. Dla podróżujących z dziećmi to doskonała opcja i ekscytujące przeżycie dla najmłodszych. Latem dla turystów dostępne są dwie trasy. Pierwszą, do górnej stacji na Hali Skrzyczeńskiej obsługuje największa w Polsce 10-osobowa kolej gondolowa, na którą można zabrać także psa. Z Hali można rozpocząć wędrówkę na szczyt Skrzycznego lub przesiąść się na 6-osobową kanapę, która obsługuje drugą trasę na Zbójnicką Kopę. Takie rozwiązanie z pewnością zadowoli całą rodzinę i pozwoli miło i ciekawie spędzić latni dzień.

Kolej Wąskotorowa w Rudach

Kolejną atrakcją Śląska dla dzieci i rodzin z dziećmi jest Kolej Wąskotorowa w Rudach. To miejsce tętni życiem i warto je odwiedzić. Zabytkowe budynki, w tym ponad stuletnia hala lokomotywowni, są sukcesywnie odrestaurowywane. Na torach postojowych gromadzone są unikatowe lokomotywy i wagony, a większość z tych eksponatów w przyszłości będzie można zobaczyć w ruchu. Już teraz na szlaku spotkać można parowóz Las-49 czy spalinową lokomotywę Lxd2. Okazjonalnie na tory wyjeżdża najstarszy na świecie jeżdżący elektrowóz wąskotorowy, wyprodukowany w 1896 roku.

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe w Bytomiu

Skoro jesteśmy w temacie kolei i zabytków z nia związanych, warto wybrać się na przejażdżkę unikalną kolejką. Górnośląskie Koleje Wąskotorowe w Bytomiu. to najstarsza nieprzerwanie czynna kolej wąskotorowa na świecie. Działa jako kolej turystyczna, zapewniająca dogodny dojazd nad Zalew Nakło-Chechło oraz do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Na stacji Bytom Karb Wąskotorowy znajdują się: kolekcja zabytkowego taboru kolejowego, Izba Tradycji (niewielkie muzeum) oraz nastawnia Bytom Karb Wąskotorowy, gdzie turyści mogą zobaczyć unikatowe i czynne mechaniczne urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Stację można zwiedzać z przewodnikiem. Polecamy również odwiedzenie zabytkowej nastawni, a także Izby Tradycji.

Zagroda Żubrów w Jankowicach

Kolejna atrakcja turystyczna Śląska zachwyci dzieci i dorosłych, wszystkich lubiących kontakt z naturą i wypoczynek na świeżym powietrzu. Jest to Zagroda Żubrów w Jankowicach. Głównym walorem turystycznym i przyrodniczym jest zagroda pokazowa żubrów linii pszczyńskiej, a na niej oprócz wspaniałych okazów żubra, wielka łąka i stary drzewostan bukowo-sosnowy. Wokół zagrody przebiega ścieżka dydaktyczna, która umożliwia obserwowanie zwierząt w naturalnym dla nich środowisku. Na ścieżce umieszczono liczne tablice przedstawiające zagadnienia związane z ochroną przyrody, ekologią i gospodarką leśną. Ponadto na terenie ośrodka znajduje się budynek dydaktyczny, mieszczący salę konferencyjną i bibliotekę, a także wiata widokowa, z której można oglądać łąkę i stanowiska karmowe żubrów. Wspaniałe miejsce na rodzinny wypoczynek.

Papugarnia Carmen w Katowicach

Takim samym świetnym, choć zupełnie innym miejscem, polecanym na Śląsku rodzinom z dziećmi jest Papugarnia Carmen w Katowicach. Koniecznie trzeba odwiedzić to miejsce, ponieważ jest to największa papugarnia w Polsce! Znajduje się tu ponad 100 wielobarwnych ptaków. Co spotka rodziny w tym niezwykłym miejscu? Feeria kolorów i dźwięków przygody! Można tu zobaczyć, jak piękna jest natura. Odwiedziny w Papugarni Carmen to unikalna atrakcja zarówno dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wiek odwiedzjących nie ma znaczenia! Tylko tutaj można zobaczyć te barwne, tropikalne ptaki z tak bliska, dotknąć ich, a nawet nakarmić! Znajdują się tu różne gatunki papug: ara ararauna, ara severa, ara nobilis, kakadu żołtoczube, kakadu różowe, nimfa, amazonka i inne. Wszystkie na wyciągnięcie ręki!

Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie

Kolejne atrakcje dla miłośników przyrody i wszystkich lubiących przebywac w otoczeniu zwierząt, to Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie oraz Wesołe Rancho w Dąbrowie Górniczej-Strzemieszyce Małe. Chorzowskie ZOO znajduje się na terenie Parku Śląskiego. Śląski Ogród Zoologiczny jest jednym z młodszych w Polsce, a jednocześnie jednym z większych pod względem powierzchni i liczby zwierząt. Zajmuje obszar prawie 48 ha, a żyje w nim ponad 300 gatunków świata fauny. Najliczniejszą grupę stanowią ryby (ponad 1200 osobników) i ptaki (ponad 600). Turyści zobaczą tutaj puchacze, żurawie, strusie afrykańskie, nandu, flamingi, pelikany. Są też gady, płazy i bezkręgowce. Wśród 76 gatunków ssaków znajdują się hipopotamy, słonie afrykańskie, nosorożce białe, niedźwiedzie, bizony, tygrysy syberyjskie, różne gatunki antylop, gerezy abisyńskie, mandryle, lemury. Ale to nie wszystkie gtunki, które możemy tutaj poznać. ZOO może się pochwalić jedną z większych kolekcji zwierząt afrykańskich. Ogród obsadzony jest cennymi gatunkami drzew i krzewów. Kontakt z łagodnymi zwierzętami umożliwia najmłodszym minizoo. Można głaskać zwierzęta i być z nimi bardzo blisko.

Wesołe Rancho w Dąbrowie Górniczej-Strzemieszyce Małe

Wesołe Rancho w Dąbrowie Górniczej-Strzemieszyce Małe. Można tu zobaczyć kilkadziesiąt gatunków egzotycznych zwierząt sprowadzonych z ogrodów zoologicznych, m.in. z Holandii, Niemiec czy Węgier, niektórych z nich nie spotkamy nawet w chorzowskim ZOO. W prywatnym zoo można zobaczyć m.in. antylopę, wielbłąda, owce Soay, owce św. Jakuba, somalijskie barany czy konie.

Śląski Park Rozrywki Legendia

Będąc w Chorzowie i odwiedzając Park Śląski, rodziny z dziećmi napotkają na szereg ciekawych rozrywek i atrakcji turystycznych. Jednym z nich jest najstarsze wesołe miasteczko w Polsce – Śląski Park Rozrywki Legendia. Coś dla siebie znajdą tutaj miłośnicy spokjnej rodzinnej rozrywki oraz amatorzy mocniejszych doznań pełnych adrenaliny. Kolejnym miejcem do odwiedzenia w Parku Śląskim jest Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. To rozrywka i edukacja w jednym, polecamy calym rodzinom. Z pewnością relaks i odpoczynek rodziny odnajdą także w różanym parku Rosarium. Mnóstwo wspanialych okazów róż, piękne barwy, zapachy. Cudowne miejsce na relaks i odpoczynek.

Park Linowy Trollandia na Górze Żar

W Międzybrodziu Żywieckim znajduje się kolejna atrakcja dla dzieci i młodzieży, choć i dorołsi nie powinni się tu nudzić. Jednym słowem - miejsce na rodzinną wycieczkę i aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Jest to Park Linowy Trollandia na Górze Żar. Park linowy oferuje 3 trasy o rożnym poziomie trudności, mini park linowy dla dzieci oraz zjazd tyrolką z wysokości 15 metrów. Dostępne trasy są dostosowane do wieku i umiejętności odwiedzających. Trollinkowo to trasa dla najmłodszych dzieci. Przeszkody zawieszone są na wysokości 1 - 2,5 metra. Dzielny Skrzat – dla dzieci, które osiągnęły 120 cm wzrostu. Na wysokości od 3 do 5 metrów znajduje się 11 przeszkód. Spacer Włóczykija - 13 elementów i 5 metrów nad ziemią - tak prezentuje się trasa niebieska. Minimalny wzrost to 140 cm. Leśna Tułaczka - najtrudniejsza do przejścia trasa przeznaczona dla osób w wieku od 16 lat. Na wysokości powyżej 6 m trzeba pokonać 13 przeszkód, aby dotrzeć do ostatniego poziomu. Na koniec tej trasy niespodzianka - Trolka Tyrolka - czyli trasa zjazdowa z wysokości około 15 metrów! Na turystow czeka tu moc wspaniałej zabawy, adrenaliny i wrażeń!

Centrum Zabaw dla Dzieci w Bujakowie

Na koniec „Przygoda” Centrum Zabaw dla Dzieci w Bujakowie. Niechy nazwa was nie zmyli, bo jest to miejsce na spędzenie wspólnego czasu z całą rodziną. Konstrukcja zabawowa, wielośc urządzeń dla najmłodszych jest niewątpliwie największą atrakcją Centrum Zabaw. Ale znajdzie się także coś dla starszych pociech. Dla nich jest salon gier. Rozgrywki czy turnieje w bilard, koszykówkę, cymbergaja to fajne sposoby na spędzenie wspólnego, rodzinnego czasu. Są też wyścigi samochodowe, które mogą być nie lada atrakcją i świetnym sposobem na zabawę w rodzinnym gronie. Dla rodziców, którzy chcą odpocząć, przygotowano pyszną kawę i herbatę. To idealne miejsce do aktywnego spędzenia radosnych i niezapomnianych chwil.

 

miejsce na twoja reklame

miejsce na twoja reklame

Baner aplikacja

miejsce na twoja reklame

miejsce na twoja reklame