Trzy Korony w Pieninach

Trzy Korony w Pieninach

Trzy Korony to najwyższy masyw górski w Pieninach Właściwych, posiada pięć wierzchołków, z których najwyższe to: Okrąglica (982 m n.p.m.), Płaska Skała (950 m n.p.m) i Pańska Skała (920 m n.p.m). Zbudowany jest z wapieni. Trzy Korony to także najpopularniejszy punkt widokowy w Pieninach. Nic dziwnego, skoro z góry można podziwiać piękną panoramę Doliny Dunajca i wspaniały widok na Tatry Słowackie.

Trzy Korony pierwotnie zwano Pieninami. W 1834 pojawiła się w dokumentach nazwa Kronenberg (przetłumaczona na polski jako Korona), a od 1860 funkcjonuje obecna nazwa. W masywie Trzech Koron znaleziono aż 7 gatunków roślin niewystępujących poza tym nigdzie indziej w Pieninach. Rosną tu endemiczne gatunki roślin, takie jak mniszek pieniński i złocień Zawadzkiego. Prócz nich występują liczne i rzadkie gatunki naskalnych roślin wapieniolubnych. Wspaniała i niepowtarzalna przyroda to niewątpliwy rarytas i atrakcja Pienin. Trzy Korony od bardzo dawna są celem wypraw turystycznych. Już w XIX wieku pisano o najpiękniejszych widokach, jaki się z nich roztaczają. W 1906 roku wyznaczono pierwszą trasę turystyczną na szczyt. To atrakcja turystyczna jakich mało.

Cudowne widoki

Aby podziwiać wspaniałe widoki ze szczytu Trzy Korony, trzeba najpierw wspiąć się na niego. Trzy Korony, to obok Sokolicy, najbardziej spektakularny szczyt w Pieninach i równocześnie jeden z symboli regionu. Skąd nazwa Trzy Korony? Otóż z oddali można zobaczyć kształt masywu, który przypomina wykutą w skale koronę. Charakterystyczną skalną koronę tworzy pięć turni szczytowych. Najwyższa z nich to Okrąglica, to właśnie na niej znajduje się platforma widokowa - rozciąga się z niej przepiękna panorama na Dolinę Dunajca, Beskid Sądecki, Gorce i Tatry. Wejście na najwyższy szczyt Trzech Koron - Okrąglicę jest proste. Wchodzi się po stalowych schodach i pomostach. Trzeba zwrócić uwagę, że ruch odbywa się obu kierunkach więc może być ciasno. Na platformę prowadzą ażurowe schody, dlatego należy się trzymać poręczy. W sezonie możne być ciasno i tłoczno. Na platformie widokowej mieści się około 30 osób. Z platformy widokowej na Okrąglicy, można zajrzeć w 500-metrową przepaść oraz podziwiać krajobrazy Pienin i Tatr. Na Trzy Korony prowadzi kilka szlaków turystycznych, każdy jest inny, mają różną długość oraz poziom trudności. Poznajmy niektóre z nich, aby zaplanować wyprawę i zobaczyć, która z tras jest dla nas najodpowiedniejsza. Wejście na Trzy Korony jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych Pienin. Warto ją poznać.

Szlak ze Szczawnicy

To nie jest trudny szlak, można wybrać się na niego z dziećmi. Jedynymi niebezpieczeństwami są przepaście, ostre skały, wystające korzenie i podejścia skalne. Czas przejścia wynosi ok. 3,5 godziny, długość trasy - 9,6 km. Jest to najdłuższa opcja dotarcia na Trzy Korony Tutaj czeka na turystów słynna pienińska sosenka oraz bajeczny widok! Dalsza część trasy wiedzie przez Sokolą Perć. Znajdują się na niej punkty widokowe, w tym nieco niedoceniany Czertezik. Następnym przystankiem w drodze na Trzy Korony jest Przełęcz Szopka, zwana Przełęczą Chwała Bogu. Większość przewodników opowiada, że nazwa pochodzi od okrzyku ulgi po trudach podejścia. Z przełęczy rozpościera się śliczna panorama na Tatry i Spisz. Podążając na zachód, wkroczycie w Pieniny Czorsztyńskie, w przeciwną stronę  - na Trzy Korony. Trasa powoli zmierza ku końcowi. Gdy na podejściu miniecie szałas po prawej stronie, będzie to znak, że Trzy Korony są już niedaleko. Trochę dalej pobierana jest opłata za wstęp na szczyt. Na szczycie Okrąglicy (Trzech Koron) znajduje się taras widokowy. Najbliższym schroniskiem jest albo PTTK Sokolica w Szczawnicy lub PTTK Trzy Korony, który wznosi się nad Sromowcami Niżnymi. Schronisko jest położone idealnie pod skalnymi ścianami szczytu Trzech Koron.

Szlak ze Sromowców Niżnych

Trzy Korony prezentują się najładniej od strony leżącej nad samym Dunajcem wsi Sromowce Niżne. Rozglądajcie się uważnie i podziwiajcie te przepiękne góry. Czas przejścia na Trzy Korony wynosi 2 godziny, trasa ma długość 4,2 km. Jest bardzo prosta, w sam raz na rodzinną wyprawę. Szlak zaczyna się w Sromowcach Niżnych przy kładce, łączącej dwa Brzegi Dunajca. Wiedzie w kierunku Schroniska Trzy Korony. Następnie szlak prowadzi przez przepiękny Wąwóz Szopczański. Idziemy dnem tego pięknego Wąwozu i podziwiamy cuda przyrody - białe wapienne skały zanurzone zieleni. Zimą ze ścian spływają lodospady i osuwają się drobne lawinki śniegowe. Trasa wygląda szczególnie pięknie jesienią, wówczas białe skały wyraźnie kontrastują z kolorowym lasem. Następnie w drodze na Trzy Korony wchodzimy na teren Pienińskiego Parku Narodowego. Jest tu naprawdę pięknie, wapienne zbocza porośnięte zielenią cieszą oczy turystów. Zimą natomiast widać piękne formy lodowe wodospady. Szlakiem można chodzić o każdej porze roku. Szlak prowadzi do Przełęczy Chwała Bogu. Obok szlaku płynie Szopczański Potok. Legenda głosi, a Pieniny są pełne legend, że to właśnie w tym wąwozie górale uratowali króla Jana Kazimierza przed Szwedami. Na przełęczy szlak zostaje przecięty szlakiem niebieskim. Należy na niego wejść i stamtąd ruszyć na szczyt Trzech Koron. Po około 30 minutach marszu wychodzi się do na jeden ze szczytów Trzech Koron. Jest to Okrąglica, na której znajduje się opisany wcześniej taras widokowy.

Szlak z Krościenka

To zdaniem doświadczonych piechurów najłatwiejszy szlak Na trzy Korony. Aby go przebyć potrzebujemy ok. 2 godzin, długość - 4,4 km. Chwilami trzeba uważać na strome podejścia, wystające korzenie drzew na ścieżce. Na szlaku można dodatkowo odwiedzić ruiny Zamku Pieniny. Szlak z Krościenka na Trzy Korony jest najstarszą trasą turystyczną w Pieninach, która została wyznaczona już w roku 1906. Ulicę Trzech Koron w Krościenku otwiera szlak. Kierujcie się żółtymi znacznikami. Na końcu ulicy miejskie chodniki miejskie chodniki zmienią się na polno-leśne ścieżki. Początkowy fragment trasy wiedzie skrajem lasu, po drodze wspaniałe widoki. Malownicza trasa wiedzie przez las, stopniowo pojawia się niebieski szlak na Sokolicę, następnie niebieski szlak na Zamek Pieniński i stąd już tylko 15 min na Przełęcz Szopka, zwana jak wiadomo także Przełęczą Chwała Bogu. Tutaj dociera również żółty szlak ze Sromowców oraz niebieski z Przełęczy Osice, czyli od strony Czorsztyna.

Szlak z Czorsztyna

Jest to najłagodniejsza trasa na Trzy Korony, jednak też najdłuższa i nieco problematyczna logistycznie. Szlak jest łatwy i dla każdego. Jest jedno strome podejście od Przełęczy Szopka na szczyt Trzech Koron. Można wyruszyć z Zamku Czorsztyn, który zwiedzimy przy okazji, przez miejscowość Czorsztyn, przełęcz Osice (uwaga na samochody, ponieważ szlak przecina drogę asfaltową), Macelak, Przełęcz Trzy Kopce, Przełęcz Szopka. Przed wejściem na Trzy Korony trzeba zapłacić za wejście do Pienińskiego Parku Narodowego. Wędrówkę można też rozpocząć na Przełęczy Osice, którą przecina niebieski szlak. Na szlaku nie ma tłumów, dzięki czemu można spokojnie spacerować i rozkoszować się przyjemnymi widokami. A jest ku temu kilka okazji w postaci widokowych polan, na których odsłaniają się widoki choćby na tatrzańskie wierchy. Dotarcie na Przełęcz Chwała Bogu zajmuje turystom przeważnie ok. 1,5 godziny.

Jak zejść z Trzech Koron?

Gdy udało nam się zdobyć najpopularniejszy szczyt w Pieninach, nacieszyliśmy się wspaniałymi widokami, czas pomyśleć o zejściu. Dróg, jak to zwykle w górach, jest kilka. Możemy na przykład zejść ze szczytu Trzech Koron do Szczawnicy. Idziemy do Przełęczy Szopka niebieskim szlakiem, następnie żółtym w kierunku Polany Wyrobek oraz Bańków Gronik. Dalsza część szlaku już powinna być znajoma - niebieski szlak prowadzi do Szczawnicy (Sokolica, przeprawa przez Dunajec, schronisko Orlica, Szczawnica). To szlak o średnim poziomie trudności, będzie strome zejście, po drodze korzenie i ostre skały. Trasa to około 8 km. Do Sromowców Niżnych wracamy niebieskim szlakiem w kierunku Polany Kosarzyska. Tu krzyżują się szlaki niebieski i zielony. Kontynuujemy wycieczkę szlakiem zielonym, który łagodnie prowadzi już do miejscowości Sromowców Niżnych. Długość - 4,4 km. Zejście ze szczytu Trzech Koron do Krościeńka nad Dunajcem prowadzi szlakiem niebieskim, następnie żółtym aż do Krościenka. Stopień trudności - łatwy, łagodne zejście, długość - 4,4 km.

 

 

Powiązane artykuły

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024