Atrakcje województwa opolskiego

Gród Rycerski w Byczynie - atrakcje Opolszczyzny

Niekwestionowana atrakcja turystyczna Opolszczyzny, gratka dla miłośników historii. To tutaj, w tej drewnianej budowli, można przenieść się w czasie do tej epoki średniowiecza. Obiekt jest umiejscowiony w malowniczym miejscu, 4 km od Byczyny, na wyspie otoczonej naturalną fosą nad zalewem Biskupice-Brzózki.

Gród Rycerski to ciekawe miejsce na wycieczkę, odbywa się tu również wiele intersujących wydarzeń, takich jak turnieje rycerskie czy pokazy. Średniowicze jest w tym niepowtarzalnym miejscu na wyciągnięcie ręki. Miejsce dla dorosłych i dzieci, idealne na rodzinny wyjazd.

Od jarmarku do grodu

Architektura Grodu Rycerskiego robi wrażenie. Wykonany jest z drzewa modrzewiowego na wzór średniowicznej osady z jej zabudowaniami i charakterystycznymi elementami. Gród powstał dzięki Europejskiemu Funduszowi Rozwoju Regionalnego i Urzędowi Gminy Byczyna. Jest pod opieką byczyńskiego ośrodka kultury. Budowę, trwającą dwa lata, rozpoczęto we wrześniu 2005 roku. Międzynarodowe otwarcie zebrało kilka tysięcy turystów. Pomysł stworzenia grodu narodził się w 2003 roku na pierwszym Jarmarku Średniowiecznym w Byczynie dzięki Opolskiemu Bractwu Rycerskiemu i władzom gminy Byczyna. WBractwo ma swoją siedzibę właśnie w grodzie. Należy do niego kilkudziesięciu wojów i białogłowych z różnych miast południowej Polski. Dzięki bractwu w grodzie dzieje się wiele ciekawych rzeczy. Bractwo krzewi i odtwarza kulturę oraz sposób życia w średniowieczu, a jego członkowie bractwa regularnie ćwiczą na warsztatach i treningach fechtunku. Zajmują się również odtwarzaniem średniowiecznych strojów i wyposażenia. Opolskie Bractwo Rycerskie organizuje turnieje rycerskie oraz kolonii. W grodzie odbywa się także Jarmark Średniowieczny, na którym prezentowane są m.in. orientalne pokazy tańcabrzucha i średniowiecznego, pokazy iluzjonistyczne, ognia, artyleryjskie, kaskaderskie i dudziarzy oraz scenki średniowieczne. Toczą się także turnieje bojowe wojów wczesnośredniowiecznych oraz turnieje łucznicze. Organizwoane są tu także koncerty, biesiady staropolskie i zabawy plebejskie (to dopiero pomysł!). Można także przyjrzeć się pokazom pisania gęsim piórem, tkactwa, kowalstwa, płatnerstwa, mincerstwa, grawerowania, kaletnictwa i wyrobu biżuterii. Wszystko oczywiście w średniowiecznym duchu.

Rzut toporem i inne atrakcje

Na terenie grodu znajduje się karczma, stajnia, liczne warsztaty rzemieślnicze - kowalskie, tkackie, garncarskie, łucznicze i inne. Można tu poznać redniowieczne rzemiosło, używane wtedy narzędzia oraz poczuć unikalny klimet tamtych czasów. Turyści, którzy odwiedzą tę atrakcję województwa opolskiego i gminy Byczyna, będą mogli spróbować swoich sił w rzutach toporem, włócznią i nożem (takie zabawy w tym grodzie!). Jest tu również możliwość sprawdzenia się w miotaniu inną bronią. Organizatorzy zachęcają do skorzystania z kąpieli parowych w balii, a także do obejrzenia z przewodnikiem „Komnaty strachu” - wystawy narzędzi tortur. Turyści mogą także skorzystać z toru łuczniczego, strzelając do tarczy z łuku historycznego. W byczyńskim grodzie znajdują się karczma, pokoje gościnne, stajnia, zbrojownia, kuźnia. Obiekt dla przybywających turystów oferuje wiele atrakcji, wśród nich lekcje historii dla dzieci, szkolenia z zakresu fechtunku bronią średniowieczną, naukę strzelania z łuku czy jazdy konnej. Odbywają się tutaj również warsztaty rzemiosł średniowiecznych (kowalstwo, płatnerstwo, mincerstwo) oraz pokazy strojów średniowiecznych, bitywy rycerskie, koncerty. Takich atrakcji turystycznych próżno szukać w innych miejscach!

Spacer po grodzie i kąpiele

Co turyści mogą obejrzeć w tej średniowiecznej osadzie? Wiele niesamowitych miejsc. Atrakcji naprawdę nie brakuje! Któż nie chciałby sobaczyć średniowiecznej sali tortur? Prztyjuemny będzie także spacer dziedzińcem, wokół murów obronnych czy zwiedzanie podgrodzia z wsytawą machin oblężniczych i torem łuczniczym. W obiekcie znajduje się karczma ze staropolskimi potrawami, w której można odpocząć i zregenerować się przed kolejnymi aktywnościami w grodzie. A kąpiele w baliach szwedzkich? Brzmi trochę jak sredniowieczne SPA? Być może… Któż nie chciałby spróbować tej atrakcji? Mieszczą się na dziedzińcu grodu. Można z nich korzystać zarówno latem jak i zimą. W jednej bali mieści się osiem osób. W grodzie żyją też zwierzeta, warto je poznać.

Nowocześniej niż w średniowieczu

W tym miejscu nie zabraknie także innych, równie ciekawych co średniowiczne życie, form rozrywki. Turyści mogą skorzystać z kajaków, rowerów wodnych, spróbowac się w grze w paintball oraz odwiedzić minizoo. Komnata zagadek, czyli escape room, przyciągnie młodszych i starszych turystów spragnionych przygody i lubiących łamigłówki. Inne atrakcje rekreacyjne wokół grodu są związane z możliwością podziwiania malowniczej okolicy. Należą do nich na przykład przejażdżki bryczką, nauka jazdy konnej, jazda quadami po okolicy, pływanie kajakami, rowerkami wodnymi lub łódkami po zalewie oraz zabawa w paintballa lub w inne gry terenowe w przygrodowym lesie.

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Opolskie - odkrywaj z nami

opolszczyzna, opolszczyzna atrakcje, opolskie atrakcje, opole atrakcje, krasiejów, krasiejów atrakcje, opole, jurapark, jurapark opole, jurapark krasiejów, atrakcje dla dzieci opole, turystyka, wakacje w polsce

JuraPark Krasiejów oraz Park Nauki i Ewolucji Człowieka - atrakcja Opolszczyzny

JuraPark Krasiejów to idealne miejsce na weekendową wycieczkę ze znajomymi lub rodziną. Krasiejów położony jest zaledwie pół godziny drogi od Opola, w kierunku Ozimka.

opolskie, opolskie atrakcje, opolskie parki rozrywki, opole atrakcje, głuchołazy, głuchołazy atrakcje, nysa atrakcje, co robić w opolskim, opolszczyzna turystyka, opolszczyzna atrakcje turystyczne, turystyka w polsce, gdzie na weekend, góry opawskie, wakacje w polsce

Opolskie - TOP 25 atrakcji turystycznych

Jesteście ciekawi atrakcji turystycznych województwa opolskiego? Góry Opawskie, jeziora, lasy, parki rozrywki, muzea, atrakcje dla dzieci, spływy kajakowe oraz wiele, wiele innych.

opolskie, opolskie atrakcje, opolskie parki rozrywki, opole atrakcje, głuchołazy, głuchołazy atrakcje, nysa atrakcje, co robić w opolskim, opolszczyzna turystyka, opolszczyzna atrakcje turystyczne, turystyka w polsce, gdzie na weekend, góry opawskie, wakacje w polsce

Aktywnie na Opolszczyźnie - poznaj atrakcje

Szukacie atrakcji w Opolszczyźnie, które zadowolą osoby lubiące aktywny wypoczynek?

opolszczyzna atrakcje, opolskie atrakcje turystyczne, opole atrakcje, opole atrakcje dla dzieci, góry opawskie, kopa biskupia, zamek moszna, fabryka robotów, jurapark krasiejów

Opolskie - co warto zobaczyć?

Co warto zobaczyć na Opolszczyźnie? Poznaj atrakcje najmniejszego województwa w Polsce.

opolskie, opolskie atrakcje, opolskie parki rozrywki, opole atrakcje, głuchołazy, głuchołazy atrakcje, nysa atrakcje, co robić w opolskim, opolszczyzna turystyka, opolszczyzna atrakcje turystyczne, turystyka w polsce, gdzie na weekend, góry opawskie, wakacje w polsce, zamek moszna, wieża piastowska

Odkryj z nami zabytki Opolszczyzny

Są z nami poszukiwasze polskich zabytków? Na Opolszczyźnie znajdziecie ich całe mnóstwo!

10 pomysłów na Dzień Dziecka na Opolszczyźnie

10 pomysłów na Dzień Dziecka na Opolszczyźnie

Dzień Dziecka już za kilka dni. Warto więc zaplanować ten dzień wyjątkowo!

Góry Opawskie - dlaczego warto odwiedzić?

Góry Opawskie - dlaczego warto odwiedzić?

Góry Opawskie to najbardziej wysunięte na wschód pasmo górskie Sudetów. Mimo że dla województwa opolskiego jest to jedyne pasmo górskie, czasem zapomniane wśród turystów.

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad