Poznaj Czechy i ich atrakcje - co warto zobaczyć?

Czechy atrakcje

Polacy lubią odwiedzać Czechy. Najczęściej wybieramy tereny przygraniczne, bogate w zabytki, pasma górskie i atrakcje dla rodzin. Z przyjemnością odwiedzamy czeskie karczmy, zajadamy się smażonym serem i popijamy lokalnym piwem. Dużym powodzeniem turystów z Polski i całego świata cieszy się oczywiście Praga. Poznajcie także inne atrakcje turystyczne Czech.

W Czechach, znanych z niedalekich podróży, reporterskich książek Mariusza Szczygła i własnych obserwacji, doceniamy prostą, ale smaczną kuchnię, swobodny sposób bycia południowych sąsiadów, specyficzne poczucie humoru, dystans do otaczającego świata, życzliwość i język, który staramy się zrozumieć. To niewielkie państwo na sporo do zaoferowania także pod względem turystycznym.

SPIS TREŚCI:

Trochę historii na początek

Jak podaje Encyklopedia PWN, w starożytności ziemie Czech zajmowali celtyccy Bojowie (stąd łacińska nazwa Czech - Bohemia. W końcu IX wieku dokonała się chrystianizacja Czech w obrządku słowiańskim, co wpłynęło na dalsze losy kraju. Przez dwa wieku państwo rządzili książęta prascy z rodu Przemyślidów. To oni zjednoczyli sąsiednie plemiona słowiańskie we wczesnofeudalne państwo czeskie, które po uznaniu 929 zwierzchnictwa króla niemieckiego Henryka I, stało się krajem lennym Rzeszy, zachowując jednak samodzielność wewnętrzną. Rozciągnęli zwierzchnictwo na Morawy, Śląsk i ziemie Wiślan. Przyjazne stosunki między Czechami a Polską (małżeństwo Mieszka I z czeską Dobrawą przed 966, będące wstępem do chrztu Polski) wkrótce uległy pogorszeniu wskutek rywalizacji Przemyślidów i Piastów.

Dzieje państwa czeskiego były burzliwe, aby w XII wieku odzyskać jedność. Następnie władcy Czech otrzymali dziedziczny tytuł królewski i zostali zaliczeni do grona elektorów Rzeszy, rozpoczął się napływ ludności niemieckiej. Potem nastąpiła era husytów, sekularyzacja kościoła i obrona czeskich interesów. Wojny husyckie i niejednolitość religijną Czech pogłębiła się w XVI wraz z postępami reformacji. Ograniczenie przywilejów szlacheckich, swobód religijnych oraz odrębności państw. doprowadziły do konfliktu czeskiej reprezentacji stanowej z Habsburgami, który zapoczątkował wojnę trzydziestoletnią.

W wyniku wojny Czechy utraciły Łużyce na rzecz Saksonii, rozpoczął się proces germanizacji. Rozwój przemysłu w końcu XVIII wieku sprzyjał napływowi żywiołu czeskiego do miast. Tworzyło się czeskie mieszczaństwo i inteligencja. Przemiany te umożliwiły odrodzenie narodowe Czechów w XIX wieku. W 1918 została proklamowana niepodległa Czechosłowacja, prezydentem został Masaryk. W skład Czechosłowacji weszły: Czechy, Morawy, Śląsk Opawski, Słowacja, Ukraina Zakarpacka, ponadto w wyniku sporu z Polską rozstrzygniętego 1920 przez arbitraż międzynarodowy przyznano Czechosłowacji zachodnią część Śląska Cieszyńskiego oraz części Spiszu i Orawy. Po II wojnie światowej Czechosłowacja należała do ONZ, RWPG i Układu Warszawskiego.

W 1960 Zgromadzenie Narodowe uchwaliło nową konstytucję, która zmieniła nazwę państwa na: Czechosłowacką Republikę Socjalistyczną (CSRS). W 1992 Słowacja ogłosiła deklarację niepodległości, Powstały samodzielne państwa Czechy i Słowacja.

Kultura i kuchnia

Poczciwy wojak Szwejk, proza Bohulila, Hrabala, smaczne i proste jedzenie, dobre piwo, wesoła zabawa. Tak, z tym kojarzą nam się Czechy. Społeczeństwo czeskie charakteryzuje wysoka kultura osobista oraz duże przywiązanie do tradycji państwa. Mieszkańcy tego kraju dumni są ze swojej narodowości i języka, który w naszym kraju cieszy się ogromną popularnością i jest lubiany przez Polaków. Czesi są liberalni i otwarci.

59% ludności zamieszkującej Czechy to ateiści lub agnostycy a jedyne 26% to katolicy, 2,5% ludności jest wyznania protestanckiego. Kultura czeska znana jest na całym świecie ze swoich osiągnięć filmowych. Kino czeskie cieszy się ogromny uznaniem wśród światowych krytyków i filmoznawców. Międzynarodową gwiazdą jest czeski reżyser Milos Forman, który jest twórcą największych dzieł kina: „Amadeusz”, „Lot nad kukułczym gniazdem” czy „Hair”. Dużą popularnością wśród Polskich turystów cieszą się pomysłowi bohaterowie kreskówek i baśni: Sąsiedzi, Krecik, Rumcajs, Cypisek.

W Czechach pije się najwięcej na świecie piwa, jest go  ponad 600 rodzajów. Zachowało się tu ponad 2 000 zamków. Radość poznawania Republiki Czeskiej podkreśla urok tradycji, wspaniały smak tutejszej kuchni, która ma korzenie chłopskie oraz smaczne piwo i wino. Na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO, czyli zwyczajów i wydarzeń kulturalnych, zapisane zostały również tradycje rodem z Czech. Są to przykład sokolnictwo, barwne pochody karnawałowe w regionie Hlinec, męski taniec ludowy verbuňki wyjątkowe wydarzenie zwane Jazdą Królów. Będąc w Czechach koniecznie trzeba spróbować tradycyjnych piw, takich jak Pilsner Urquell czy Budweiser Budvar oraz likieru  Becherovka.

Regiony Czech

Czechy są zróżnicowane kulturowo ze względu na swoją historię. To kraj bogaty w pałace, zamki, zabytki UNESCO, klimatyczne miasta. Nie brakuje tu uzdrowisk, pasm górskich i parków narodowych. Do wyboru są zatem atrakcje przyrodnicze, kulturalne, historyczne i wiele, wiele innych. Nasi południowi sąsiedzi mają sporo do zaoferowania. Zwiedzając Czechy poznamy wiele interesujących miejsc, zrelaksujemy się i nabierzemy optymizmu.

Morawy i Śląsk słyną z zabytków UNESCO, zamków i pałaców, wina, tradycji folklorystycznych i zabytków techniki. Co warto zobaczyć w tym regionie? Zamek i ogrody w miejscowości Kromieřiž, Ołomuniec, Brno, i zespół parkowo - pałacowy Lednice-Valtice, największy kompleks parkowy na świecie. Warto zwiedzić także Morawski Kras z ponad tysiącem jaskini i przepaścią Macocha. Godne uwagi są także zabytki techniki w Ostrawie i dawne imperium firmy obuwniczej Bata w mieście Zlín. Czechy Południowe zachwycą was mnogością lasów, piękną przyrodą, nie brakuje tu zamków i uroczych wsi.

Warto odwiedzić historyczne miasta, takie jak Czeski Krumlov. Wizyta w neogotyckim zamku Hluboká spodoba się miłośnikom historii i uroczych okoliczności przyrody. Nad jeziorem Lipno można spędzić czas aktywnie i przyjemnie. A może Czechy Środkowe?  Tu też nie zabraknie  zamków i wspaniałych pałaców. Na turystów czekają również malownicze doliny rzek, muzea górnictwa, kopalnie srebra. To doskonała propozycja dla polskich turystów, odwiedzających Pragę, bowiem te urokliwe zakątki znajdują się zaledwie godzinę drogi od stolicy. To wspaniała kraina bogata przyrodniczo, ale nie tylko.

Godny odwiedzenia jest z pewnością zamek króla Karola IV, Karlštejn, oraz Kutná Hora, miasto wpisane na listę UNESCO. Czechy Północne są dość często odwiedzane przez Polaków. Baśniowy Park Narodowy Czeska Szwajcaria, góry, skalne miasta - to ich największe atrakcje. W skalnych miastach na turystów czekają punkty widokowe, tarasy skalne i labirynty. Polecamy wjechać wyciągiem na szczyt nowoczesnego nadajnika telewizyjnego na górze Ještěd. Można też zdobyć Śnieżkę od czeskiej strony. Wycieczka w górę rzeki Łaby to kolejna propozycja. Co nieco już wiemy o tym regionie, bo Polacy często odwiedzają czeskie skalne miasto.

Co jeszcze czeka nas w Czechach Wschodnich? Historyczna stadnina koni i jeździeckich tradycji, pierników i szopki. Wspomniane już skalne miasto Adršpach należy do najsłynniejszych w Czechach. Turystyczną perełką Czech Wschodnich są zabytki wojskowe, takie jak miasto-twierdza Josefov czy miejsce, w którym w 1866 roku rozegrała się bitwa pod Hradec Králové. Warto odwiedzić także wspaniały renesansowy zamek w Litomyšlu, wpisany na listę UNESCO oraz barokowy kompleks zamkowo-pałacowy Kuks.

Czechy Zachodnie słyną z piwa i miast uzdrowiskowych. Każdy, kto kocha piwo, pokocha Pilzno oraz muzeum piwowarstwa i browar Pilsner Urquell! Czechy Zachodnie słyną także z miast uzdrowiskowych, takich jak  Karlowe Wary. Na spragnionych relaksu czekają Mariańskie Łaźniach i Franciszkowe Łaźnie. Ostatnim regionem Czech jest Wysoczyzna.  Piękne miejsce z pagórkowatymi krajobrazami, skałami, lasami i zabytkami. Wspaniały region na aktywny wypoczynek.

Bajkowa Praga i jej hity turystyczne

Kto raz przyjedzie do stolicy Czech, będzie chciał tu wracać. Miasto urzeka swoim pięknem i niepowtarzalnym urokiem. Za każdym razem można odkrywać je na nowo. Prawdziwa perła wśród europejskich miast, cel wycieczek turystów z całego świata. Praga jest uważana za jedno z najpiękniejszych miast starego kontynentu. Wąskie, tajemnicze zaułki, majestatyczne zabytki i budowle, cudne ogrody i klimatyczne knajpki - powodów, dla których warto odwiedzić to miasto jest bez liku.

Do najbardziej znanych zabytków Pragi należy bez wątpienia Most Karola. Łączy on Stare Miasto z Małą Straną. Cudowne miejsce, szczególnie urokliwe późnym wieczorem. Przerzucony nad Wełtawą jest zwykle pierwszym miejscem, które odwiedzają turyści. Powstał w 1357 roku na zlecenie ówczesnego króla, Karola IV. W XVII w na balustradach mostu ustawiono 30 rzeźb przedstawiających świętych. Jedna z nich przedstawia św. Jana Nepomucena, który miał zostać właśnie tutaj stracony. Legenda głosi, że dotknięcie figury przynosi szczęście.

Rynek Staromiejski jest nim od 1895 roku. Znajduje się tu kilka wartych uwagi zabytków. Najbardziej charakterystycznym z nich jest gotycki kościół pw. Najświętszej Marii Panny przed Tynem. Inne ciekawe miejsca to pomnik spalonego na stosie Jana Husa, czeskiego reformatora Kościoła i bohatera narodowego. A także Dom pod Minutą, w którym mieszkał niegdyś Franz Kafka oraz Mały Rynek, na którym mieści się urocza fontanna z 1560 roku. Zegar astronomiczny Orloj to kolejna atrakcja Rynku. Od 600 lat pokazuje czas oraz położenie ciał niebieskich na nieboskłonie.

Nie ma na świecie drugiego takiego zegara. Punktem obowiązkowym wycieczki po Pradze jest Zamek na Hradczanach. To największa tego typu budowla świata, gdzie od 1918 roku rezyduje prezydent Republiki Czeskiej. Na tej ulicy mieszkał Franz Kafka, dlatego miłośnicy jego prozy (a jest ich mnóstwo!) muszą odwiedzić Złotą Uliczkę. Zresztą, bez wizyty w tym magicznym miejscu, wizyta w Pradze nie ma sensu. Ta magiczna uliczka zapełniona maleńkimi, kolorowymi domkami znajduje się przy wnękach zamkowych murów obronnych. Przez stulecia miejsce to miało status slumsów, w których najpierw mieszkała biedota, a potem praska cyganeria.

Najsłynniejszym lokatorem Złotej Uliczki był bez wątpienia Kafka, który w 1917 roku w domku nr 22 miał swoją tymczasową pracownię. Za sprawą genialnego pisarza zaułek ten przeżywa największy rozkwit w historii. Plac Wacława przebija Rynek Staromiejski popularnością i liczbą turystów. To prawdziwe serce miasta. Tłumy prażan i turystów,  najsłynniejsze sklepy i restauracje, a także centralna stacja metra znajdują się właśnie na Placu Wacława.

Jeden z największych placów Europy dostał dumną nazwę patrona kraju św. Wacława. To w tym miejscu odbywają się najważniejsze historyczne wydarzenia, z balkonu przemawiał do Czechów legendarny prezydent Waclaw Havel. Nad placem góruje ogromny gmach główny Muzeum Narodowego, a jego zbiory zachwycą każdego. Reprezentują najróżniejsze dziedziny nauki i sztuki - od archeologii przez historię naturalną i zoologię po muzykę. Szczególnie interesująca jest wystawa znalezionych na terenie Czech artefaktów z czasów rzymskich, a także gigantyczna kolekcja entomologiczna. Wyszehrad to najstarsze miejsce w Pradze.

Historyczny kompleks na stromym wzgórzu nad Wełtawą to jedno z miejsc, które z pewnością warto zobaczyć. Według legendy to właśnie tutaj swoją siedzibę miał pierwszy czeski władca i założyciel miasta, książę Krok. W czasach średniowiecza zamek wyszechradzki był drugim królewskim lokum obok rosnących w siłę Hradczan.

Żydowski świat, Praska Wenecja i David Černy

Nadal pozostajemy w Pradze, nie sposób w dwóch akapitach opisać jest atrakcje turystyczne. Pokażemy jeszcze trzy, które pokazują różnorodność miasta i … wszechobecnego czeskiego ducha widocznego także w dziełach sztuki. Żydowska dzielnica Josefov znajduje się w centralnej części miasta, na prawym brzegu Wełtawy. Polecamy wizytę w Synagodze Staronowa, odwiedzenie Ratusza Żydowskiego i Starego Cmentarza Żydowskiego.

Podczas II wojny światowej Hitler oszczędził Josefov, gdyż postanowił, że to właśnie tutaj znajdzie się muzeum wymarłej rasy. Dziś możemy zajrzeć także do niesamowitej Synagogi Hiszpańskiej, pospacerować między wiekowymi macewami na historycznym cmentarzu czy skosztować oryginalnych dań kuchni koszernej. Podobno tu na Josefovie został powołany do życia legendarny Golem. Okolice wyspy Kampa to Praska Wenecja. Wyspę oddziela od Malej Strany malowniczy Czarci Potok. Warto się tutaj wybrać latem, kiedy w parku na południu wyspy odbywają się liczne koncerty i festiwale.

Na wyspie ukryte są też kontrowersyjne bobasy autorstwa Davida Černego, ale do tego artysty jeszcze wrócimy. Praga słynie z artystycznego klimatu, ze sztuką można obcować na ulicach. Wszystko za sprawą jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów czeskich Davida Černego, którego kontrowersyjne rzeźby oraz instalacje pojawiają się w różnych punktach miasta. Najsłynniejsze z nich to m.in. człowiek wiszący nad ul. Husovą na Starym Mieście, zbudowana z kilkudziesięciu obrotowych, lustrzanych paneli Głowa Franza Kafki w pobliżu Placu Wacława oraz gigantyczne dzieci z kodami kreskowymi zamiast twarzy na wyspie Kampa.

Ostrawa - muzea po kopalniach

Ostrawa to miasto przemysłowe, które teraz czerpie z tego dziedzictwa. Korzysta na tym turystyka. Przystosowany dla potrzeb ruchu turystycznego obszar dawnego kombinatu przemysłowego Dolní Vítkovice to niebanalna atrakcja turystyczna, jeden z najważniejszych zabytków techniki w Czechach. Warto odwiedzić Muzeum Ostrawskie, centralny Plac Masaryka, Browar Ostravar oraz Nowy Ratusz z tarasem widokowym, z którego możemy podziwiać panoramę miasta.

Historię wspomnianego wcześniej przemysłu metalurgicznego oraz górnictwa możemy dokładnie poznać w kompleksie Landek Park, na terenie którego mieści się największe muzeum górnictwa w Republice Czeskiej.

Brukowane uliczki Krumlowa

Krumlow jest warty odwiedzin. Turystów zachwyci średniowieczna architektura miasteczka położonego malowniczo nad Wełtawą, u stóp monumentalnego zamku z XIII wieku. Czas jakby się zatrzymał. Malownicze, brukowane uliczki zabytkowego centrum to doskonałe miejsce na spacer i podziwianie architektonicznych perełek. Będąc w Krumlowie nie można pominąć Zamku wznoszącego się dumnie na stromej skale nad Wełtawą.

To drugi, pod względem wielkości, zamek w Czechach, którego najstarsza część pochodzi z połowy XIII wieku. Zwiedzanie obiektu zwieńczy spacer po ogrodach zamkowych. Główną ozdobę ogromnego na 11 hektarów, utrzymanego w stylu francusko-angielskim ogrodu stanowi kaskadowa fontanna z posągami postaci znanych z mitologii. Warto także odwiedzić dzielnicę Latrán, podziwiając mieszczańskie kamienice oraz Bramę Budziejowicką.

Do czeskich wód!

Uzdrowiska to miejscowości ze specyficznym, spokojnym, relaksującym klimatem. W Czechach najbardziej znane są Karlove Wary, Mariańskie Łaźnie i Franciszkowe Łaźnie. Razem tworzą Zachodnioczeski Trójkąt Uzdrowiskowy. Biją tu dziesiątki gorących źródeł (w samych Karlowych Warach jest ich aż 79), które wspomagają leczenie chorób serca, naczyniowych i układu ruchu. Poza tym kuracjuszy przyciągają czyste i lecznicze powietrze, moc zabiegów leczniczych, a także inne atrakcje, także turystyczne.

Przepiękna architektura miast przyciąga równie mocno jak uzdrowiskowy klimat. Karlowe Wary to uzdrowisko z tradycjami, duma Czech, ale nie tylko. Miasto znane jest na całym świecie. To idealne miejsce na relaks o każdej porze roku. Bywali tu miedzy innymi Goethe, Beethoven, car rosyjski Piotr Wielki czy Paganini. To nie jest zwyczajna uzdrowiskowa miejscowość, to ucieleśnienie uzdrowiskowej elegancji.

Turyści zachwycą się z pewnością zjawiskową kolumnadą, architekturę i wystrojem ekskluzywnych domów zdrojowych. Karlove Wary są także wspaniale położone - z zalesionej dolinie. Prawdziwej atmosfery uzdrowiska można zasmakować spacerując po zabytkowym centrum, w magicznym otoczeniu płynącej tu rzeki Teplej. Warto zwiedzić budynek Teatru Miejskiego, Cesarskich Łaźni i kościół pod wezwaniem św. Marii Magdaleny.

Niedaleko stąd tryska z ziemi najgorętsze źródło Karlowych. Turystom spodobają się także spacery do licznych punktów widokowych. Przyjemna jest na przykład wyprawa kolejką linową na wieżę widokową Diana, skąd roztacza się przepiękny widok na miasto. Turystów kuszą także miejscowe produkty. Przede wszystkim są to wyroby znanej na świecie huty szkła Moser, porcelana z Karlowych Warów firmy Thun oraz likier ziołowy Becherovka, o którym mówi się, że to trzynaste źródło Karlowych Warów. Zatem wybierzcie się do wód, a nie pożałujecie!

Skalne Miasto Adršpach - atrakcje blisko granicy

Skalne Miasto znane jest turystom z Polski, my mamy bowiem swoje Błędne Skały, a Adršpach jest popularną przygraniczną atrakcją turystyczną. Najpopularniejsze europejskie skalne miasto w północno-wschodnich Czechach to dwa ogromne zbiorowiska skał - Adršpašské skály oraz zlokalizowane w odległości kilku kilometrów od nich Teplické skály. Oba położone w granicach jednego z najbardziej znanych piaskowcowych terenów wspinaczkowych na całym globie, na obszarze jednego rezerwatu przyrody.

Nietypowe formacje skalne połączone Wilczym Parowem powstały po ustąpieniu morza kredowego, a później po zakończeniu eksploatacji kopalni piasku. Dodatkowe atrakcje to wodospady, możliwy jest rejs łódką po jeziorku. Na terenie Skalnego Miasta wytyczono kilkukilometrowe szlaki dla turystów.

Czeska Szwajcaria - jak tu pięknie!

Kolejna wspaniała atrakcja turystyczna naszych zachodnich sąsiadów to położony malowniczo na Wyżynie Dieczyńskiej w północnych Czechach Park Narodowy. Polecamy gorąco to piękne miejsce nad Łabą. Zobaczymy tu największą w Europie naturalną skalną bramę. Jest to Brama Pravčicka. To atrakcja turystyczna jakich mało.

Skały z piaskowca, cudowna przyroda zachwycą turystów. Inne malownicze miejsce na terenie parku to Wąwóz Edmunda, przez który przeprawa łączy w sobie elementy romantycznego spacery wąskim kanionem z ekscytującymi przeprawami przez rzekę Kamenica na pokładzie flisackich łodzi. Wycieczki odbywają się pomiędzy wąwozami, skalnymi formacjami i ukrytymi w dolinach miasteczkami. Raj dla oka i ducha!

Ogród Europy jest w Czechach

Zespół pałacowo-parkowy Lednice-Valtice, położony tuż przy granicy austriackiej jest wpisany na listę obiektów dziedzictwa kulturowego i naturalnego UNESCO. Jest to wyjątkowy kompleks pełen stawów, drzew i kwiatów szlachetnych, zwany także Ogrodem Europy. Zajmuje 18 hektarów. Można tu spacerować, podziwiać i degustować wina. Dziedzictwo rodu Liechtensteinów (dawnych właścicieli tych ziem) obejmuje obszar kilkudziesięciu kilometrów kwadratowych, na których znalazło się miejsce dla dwóch pałaców, ogrodów i stawów.

Największą atrakcją Valtic jest barokowy, trzypiętrowy zamek Valtice.  Wrażenie robi już zadbany rynek przed wejściem do zamku i znajdujący się na nim kościół Wniebowzięcia Marii Panny. Zamek Valtice i Pałac Lednice to niezwykłej urody miejsce. Piwnice zamku Valtice to także niezwykła atrakcja turystyczna tego wspaniałego miejsca. Mieści się w nich Salon Win Republiki Czeskiej, w którym możemy spróbować 100 najlepszych win czeskich.

Jańskie Łaźnie i niezwykła ścieżka

Ścieżka miedzy koronami drzew w resorcie Lipno to kolejna atrakcja turystyczna, dedykowana przede wszystkim miłośnikom przyrody i aktywnego wypoczynku. Z wysokiej na 40 metrów i długiej na 675 metrów ścieżki w Lipnie nad Wełtawą, w południowym zakątku Czech, podziwiać można zjawiskową przyrodę Szumaw, Jezioro Lipeńskie, Góry Novohradskie, a nawet oddalone Alpy.

Nie mniej atrakcji czeka na podniebnym chodniku w sercu karkonoskich lasów, czyli w Jańskich Łaźniach. Na skonstruowanej u podnóża Czarnej Góry ścieżce można nie tylko wspiąć się na punkt widokowy na szczycie 45-metrowej wieży, ale i zajrzeć pod ziemię, do korzeni leśnych olbrzymów.

Czeskie Karkonosze

To temat nam bliższy, bo po polskiej stronie to pasmo górskie cieszy się niezwykłą popularnością. Na górskie wędrówki można wybrać się także do południowych sąsiadów. Karkonosze to słyną z pięknej przyrody oraz ciekawych zabytków. Na ich terenie znajduje się jeden z najchętniej odwiedzanych w Europie parków narodowych. Słynie z bogatej flory lasów liściastych, świerkowych, górskich łąk, zarośli kosodrzewiny oraz unikalnej północnej tundry.

W Czechach, podobnie jak w Polsce znajdziemy tu wspaniałe i groźne wodospady (Mumlawy, Panczewy), wieże widokowe (w tym lubianą przez turystów ścieżkę w koronach drzew), ruiny średniowiecznych zamków. Polecamy odwiedziny w historycznej hucie szkła Novosad. Czeskie Karkonosze to dwa grzbiety - Grzbiet Graniczny - którym biegnie granica państwowa, i Czeski Grzbiet.

Ważniejsze szczyty: Czarna Góra - Černá hora - (1299 m n.p.m.), Lisia Góra - Liščí hora - (1363 m n.p.m.) i Góra Studzienna - Studniční hora, trzeci pod względem wysokości wierzchołek Karkonoszy (1554 m n.p.m.). Czeskie Karkonosze są doskonale przygotowane do przyjęcia turystów. Setki kilometrów oznakowanych szlaków turystycznych, wiele schronisk turystycznych, skomunikowane szlaki ze szlakami w Polsce, wiele szlaków dla rowerzystów. W wielu miejscowości kursują tzw. "cyklobusy" - autobusy przystosowane do przewozu rowerów.

Las Czeski - odkryj bogactwo przyrodnicze

Park Narodowy Szumawa - Las Czeski. Wielkie połacie lasu rosnącego na granicy Czech i Bawarii są tak rozległe, że stanowią największy zalesiony obszar leśny naszego kontynentu. Szumawa to rozciąga się na pograniczu Czech, Niemiec i Austrii. Szumawa to miejsce, które chętnie odwiedzają miłośnicy aktywnego wypoczynku. Szumawa jest turystycznym rajem dla każdego kto lubi spacery i wyprawy rowerowe.

Park Narodowy Szumawa rozciąga się na południowym zachodzie kraju południowoczeskiego przy granicy z Niemcami i na krótkim odcinku z Austrią. Dawniej obszar strzeżony, obecnie atrakcja turystyczna. Rozległe lasy, torfowiska, jeziora lodowcowe. Na licznych wzgórzach utworzono punkty widokowe, najbardziej znany z nich znajduje się na górze Poledník (1315 m n.p.m.). Największe jeziora lodowcowe (Diabelskie i Czarne) są trudno dostępne, wysokie oceny zbiera nieskażona przyroda na obszarze Puszczy Boubínký.

Znajdziemy tu przepiękne krajobrazy, liczne zabytki. Poprzez krainę wiedzie sieć tras turystycznych i dziesiątki kilometrów ścieżek rowerowych. Szumawa oferuje wyjątkowe warunki do spędzenia wypoczynku pełnego wrażeń.

Brno - miasto zabytków

Jest to drugie co do wielkości miasto Czech, stolica Moraw. Może poszczycić się ciekawymi zabytkami. Na początek urzekająca starówka. W mieście zobaczymy pozostałości dawnych murów miejskich, znajdują się w niewielkiej odległości na południe od Katedry św. Piotra i Pawła. Warta uwagi jest również gotycka katedra pod wezwaniem św. Piotra i Pawła. Polecamy wejście do wnętrza świątyni, aby zobaczyć gotycki ołtarz, piękne witraże w prezbiterium oraz pochodzącą z początków XIV wieku kamienną rzeźbę Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus.

Można także wejść na wieżę, do skarbca oraz do Kaplicy Zwiastowania. Kościół św. Jakuba to kolejny zabytek Brna. Świątynia to gotyk w najczystszej postaci. Ufundowana została w XIII wieku przez bogatego niemieckiego mieszczanina, wieżę zaś dobudowano później, bo w XVI wieku. Wnętrze jest niezwykle jasne, przestronne, przy ołtarzu znajdują się palmy. Zwrócić uwagę trzeba tutaj na pięknie zdobione, ciemnobrązowe ławki z XVIII wieku, a także krzyż i płyty nagrobne z tego samego stulecia. W pobliżu kościoła znajduje się wejście do krypt, które wchodzą w skład udostępnionej dla turystów trasy wiodącej podziemiami miasta Brna.

Teatr Mahenove Divadlo to XIX-wieczny budynek Mahenovego Divadla, który słynny jest zwłaszcza z jednej rzeczy. Tutaj po raz pierwszy w Europie zastosowano światło elektryczne - wcześniej aktorzy grali a publiczność oglądała spektakle przy świetle świec. Miłośników architektury współczesnej z całą pewnością zainteresuje willa Tugendhatów wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ten luksusowy dom mieszkalny powstał na bazie projektu samego Ludwiga Miesa van der Rohe i stanowi chlubę całych Moraw.

To symbol modernizmu, prawdziwa gratka. Willa znajduje się w dzielnicy Cerna. Słynny architekt niemiecki van der Rohe stworzył to dzieło dla bogatej rodziny żydowskiej, od których nazwiska willa wzięła swą nazwę.

Kutna Hora - skarbiec państwowy

Tego miasta nie mogło zabraknąć w naszej podróży po Czechach i ich atrakcjach. Kutná Hora, miasto srebra, nazywane jest także państwowym skarbcem, z racji tego, że jej bogactwa w znacznym stopniu przyczyniły się do rozwoju Królestwa Czeskiego. Centrum miasta ze względu na swe historyczne znaczenie i wspaniałą architekturę zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Symbolem Kutnej Hory jest unikatowy późnogotycki kościół świętej Barbary (chrám svaté Barbory).

Centrum życia gospodarczego w dawnej Kutnej Horze stał się Włoski Dwór, który był siedzibą władców oraz królewska mennica, gdzie pierwsze grosze bito już za panowania Wacława II, który sprowadził tu rzemieślników z włoskiej Florencji i rozpoczął reformę monetarną. Ślady tych historii możemy oglądać do dziś. Oprócz ekspozycji na temat mincerstwa można odwiedzić także mieszczące się w podziemiach Włoskiego Dworu muzeum „Ujawnienie tajemniczego oblicza z wystawą poświęconą złoczyńcom, czarownicom, heretykom i podpalaczom oraz ich sędziom i katom. Kolejnym wyjątkowym miejscem na mapie miasta jest Kaplica Czaszek.

uż samo odwiedzenie wpisanej na listę UNESCO katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Jana oraz znanego na całym świecie ossuarium kościoła cmentarnego Wszystkich Świętych to wyjątkowe przeżycie. W godzinach wieczornych po tych zabytkach oprowadzają przewodnicy w cysterskich habitach. Pomieszczenia kościoła i ossuarium oświetlone są tylko świecami, a turyści mogą posłuchać chorału gregoriańskiego oraz muzyki organowej. Wyjątkową budowlą, dzięki której wizyta w Kutnej Horze będzie wspaniałym doświadczeniem jest także kościół świętej Barbary. Możemy poznać także winiarskie tradycje tych okolic.

Z malowniczego placu do winnic pod Sukovem prowadzi winiarska rowerowa trasa edukacyjna. Szlak o długości 6 km łączy historyczne centrum Kutnej Hory z winnicami. Kutna Hora to zatem idealne miejsce na degustację doskonałego wina, poznanie tradycji mincerskich oraz obejrzenie wspaniałej architektury i niecodzienne spotkanie z historią Czech.

Zamek króla Karola

Celem podróży po Czechach może być także jest zamek króla Karola IV, Karlštejn. Zamek Karlštejn, zajmuje wyjątkowe miejsce wśród czeskich zamków. Został zbudowany przez czeskiego króla i cesarza rzymskiego Karola IV. jako miejsce przechowywania królewskich skarbów, zbiorów świętych relikwii i klejnotów koronnych. Warownia ta wzniesiona została w połowie XIV wieku na polecenie ówczesnego króla czeskiego i późniejszego cesarza Świętego Imperium Rzymskiego - Karola IV Luksemburskiego. Z założenia twierdza ta miała stanowić bezpieczne miejsce schronienia królewskich zbiorów, insygniów koronacyjnych oraz relikwii.

To właśnie tutaj w czasie wojen husyckich toczonych pomiędzy husytami a Luksemburgami w latach 1419-1436 przechowywane były przewiezione z praskiego zamku klejnoty koronacyjne. Zamek reprezentuje ciekawą trójpoziomową budowlę. Najniższe piętra służyły niegdyś za pomieszczenia mieszkalne królewskiej pary. Poziom wyżej znajdował się kościół Marii Panny wraz z prywatną kaplicą Karola IV. Na najwyższym poziomie zaś w tzw. Wielkiej Wieży umiejscowiono okazałą bogato zdobioną kaplicę św. Krzyża. Jej wygląd zainspirowany został opisem Niebiańskiego Jeruzalem w biblijnej księdze Objawienia.

To właśnie tutaj przechowywane były czeskie klejnoty koronne (m in. korona króla Wacława) oraz cenne święte relikwie i ważne dokumenty państwowe. Bardzo imponujący układ poszczególnych budynków oraz górująca nad całym kompleksem wieża zachwycą zwiedzających. W kaplicy zamkowej św. Krzyża można podziwiać obrazy Mistrza Teodoryka. Zamek Karlštejn pochodzi z XIV wieku. Wyróżnia się wśród innych również stopniową aranżacją poszczególnych części budowli, w zależności od rangi i znaczenia. Najniżej znajduje się Podzamcze z Kasztelanią z oryginalną studnią.

Nad nimi rozpościera się dwupiętrowy Pałac Cesarski z sypialniami króla, jego dworu i szlachty. Kolejny poziom stanowi mniejsza Wieża Mariańska z kaplicą, a nad wszystkim dominuje Wielka Wieża, w której miał się znajdować czeski skarb królewski. Kaplica św. Krzyża umieszczona w najwyżej położonej Wysokiej Wieży budziła taki szacunek, że król Karol IV na znak pokory wchodził do niej boso. W zamku Karlštejn oprócz pięknie wyposażonych pomieszczeń znajdziesz również duplikaty czeskich klejnotów koronnych i klejnotów koronacyjnych Świętego Cesarstwa Rzymskiego, a także 80-metrową studnię, w której opuszczanie i wyciąganie wody zapewniano za pomocą koła, w którym chodzili niegdyś ludzie. Warto to wszystko zobaczyć.

Odkryj Czechy!

Poznaliśmy już co nieco Czechy. Jak widać, kraj naszych sąsiadów jest pełen niespodzianek. Cudowne atrakcje przyrodnicze, bajkowe miasta i interesująca kultura - to tylko niektóre powody, dla których warto się tu wybrać. Z pewnością zachwyca Praga, ale przecież tylko. Czeskie Karkonosze mogą być miłym urozmaiceniem górskich wycieczek, a krainy pełne wina i piwa z pewnością znajdą swoich miłośników. Uzdrowiska, przepiękne pałace i moc górskich szlaków.

To niewielkie państwo na sporo do zaoferowania także pod względem turystycznym. Mamy nadzieję, że k8ilka wskazówek on nas ułatwi wybór czeskich atrakcji. Poznajcie Czechy z ich tradycjami, kuchnią, cudownym językiem i interesującą kulturą!

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad