Blog - województwo małopolskie

Tatry Wysokie - szczyty górskie

Tatry Wysokie - szczyty górskie

Tatry to najwyższe pasmo górskie w Karpatach Zachodnich, na granicy Polski i Słowacji. Góry piękne, niepowtarzalne i warte zobaczenia. Tatry są wspaniałe o każdej porze roku, o każdej porze roku inne i zachwycające.

Tatry Wysokie obejmują najwyższe szczyty tego pasma górskiego, gdzie krajobrazy są piękne, przyroda surowa, a warunki trudne. Wysokie Tatry to prawdziwe wyzwanie!

Tatry to jedno z najwyższych, a jednocześnie najpiękniejszych pasm górskim w Karpatach, które jednocześnie zostało uznane za jedno z najbardziej niezwykłych pasm w Europie. Dlaczego? Stoją za tym niepowtarzalne krajobrazy skalne oraz ich unikatowa rzeźba. Tatry znajdują się pod ścisłą ochroną, na ich obszarze powstały polski Tatrzański Park Narodowy i słowacki Tatrzański Park Narodowy. To, co zobaczymy wędrując po górskich szlakach, zdobywając szczyty, czy obserwując panoramy z wież widokowych, na zawsze pozostaną w pamięci.

Kto raz pojechał w Tatry, będzie chciał tu wracać. Każdy z turystów wędruje po tatrach inaczej. Są wprawieni w górskich ekstremalnych wyprawach, na nich czekają najwyższe szczyty, są zimowi zdobywcy gór. To dla nich są Tatry Wysokie i ich szczyty.

baza turystyczna

SPIS TREŚCI:

Rysy dla wytrwałych

Zacznijmy zatem od najwyższego szczytu po polskiej stronie Tatr. Wyprawa na najwyższy szczyt Tatr, czyli Rysy (2499 m n.p.m.) to przygoda nie dla każdego, a raczej dla niewielu. Trasa marszu zajmuje około 6,5 godz. Do pokonania jest ponad 1700 metrów w górę, co dla nieprzygotowanych kondycyjnie osób, może stanowić poważne wyzwanie. Na szczyt prowadzą dwa obukierunkowe szlaki turystyczne - od strony polskiej oraz od strony słowackiej. Szlak na Rysy od strony polskiej to szlak czerwony od schroniska nad Morskim Okiem wschodnim lub zachodnim brzegiem Morskiego Oka na próg Czarnego Stawu, przez Bulę pod Rysami na wierzchołek Rysów. Warto pamiętać, że w górnej części szlaku, prowadzącej od Czarnego Stawu pod Rysami, znajdują się sztuczne ułatwienia, w postaci łańcuchów na najtrudniejszych fragmentach drogi. Po zdobyciu Rysów oczom szczęśliwych turystów ukazują się przepiękne widoki na pasmo Tatr Wysokich i Bielskich. Panorama jest najrozleglejsza w całych Tatrach. A jaka satysfakcja, że zdobyło się szczyt! Warto wiedzieć, że Rysy posiadają trzy wierzchołki. Najwyższy z nich znajduje się po stronie słowackiej, zaś ten o wysokości 2499 metrów leży na głównej grani Tatr, przez którą przebiega granica państwowa. Rysy są popularne, ale także niebezpieczne dla niewprawionych piechurów.

Mnich - legenda wśród wspinaczy

Na wysokości 2068 metrów dumnie prezentuje się kolejny szczyt Tatr Wysokich, czyli Mnich. To ostra, samotna turnia, wystająca z Doliny Rybiego Potoku w okolicach Morskiego Oka. Szczyt od dawna budzi emocje – jest natchnieniem poetów i mekką wspinaczy. Respekt i pożądanie budzą zwłaszcza jej północno-wschodnia ściana, niemalże pionowo opadająca w dół na głębokość ok. 250 metrów. Góra długo uchodziła za niezdobytą. Pierwszego wejścia na szczyt dokonali Jan Gwalbert Pawlikowski i Maciej Sieczka w 1879 lub 1880 roku. Było to na tyle przełomowe wydarzenie, że wielu znawców uważa je za początek taternictwa. Na Mnicha nie prowadzi żaden znakowany szlak, jednakże panuje tu spory ruch taternicki. Aby stanąć na wąskimi wierzchołku Mnicha i uczynić to legalnie, należy mieć doświadczenie, sprzęt wspinaczkowy i stosować się do zasad uprawiania taternictwa w polskiej części Tatr. To trudna góra, błąd taternika może zakończyć się tragicznie. Na atak szczytowy decydują się jedynie najlepsi.

Zadni Mnich również trudny

Leży w Tatrach Wysokich, na wysokości liczy 2172 metrów. Nazwa pochodzi od szczytu Mnich. To wyjątkowo urwista turnia, swoim kształtem nieco przypominająca Mnicha. Góra położona jest pomiędzy Cubryną a Ciemnosmreczyńską Turnią. Od tego drugiego szczytu oddziela go Ciemnosmreczyńska Przełączka, zaś od Cubryny Przełączka pod Zadnim Mnichem, na którą szczyt opada 30-metrowych uskokiem. Uskok ten uchodzi za najtrudniejszy do przejścia fragment głównej grani Tatr. Podejście prowadzi we fragmencie terenem przewieszonym, to ekstremalnie trudny odcinek.

Szlak Orla Perć

Miłośnicy górskich szlaków i trudniejszych tras mogą pokusić się o odwiedzenie Szpiglasowej Przełęczy oraz wejście na Orlą Perć czy Kozi Wierch, będący jego najwyższym punktem (2291 m n.p.m.). To osławione i niebezpieczne szczyty dla amatorów, wiedzie do nich najtrudniejszy w Tatrach czerwony szlak prowadzący przez 2-tysięczniki będące wyzwaniem dla wielu turystów. Trasa szlaku: Szlak wiedzie przez Halę Gąsienicową, Orlą perć i z powrotem na Halę Gąsienicową. Czas przejścia wynosi ponad 11 godzin, dystans - 13,6 km. Szlak Orla Perć łączy dwie przełęcze - Zawrat i Krzyżne. W wielu miejscach został wyposażony w sztuczne ułatwienia: łańcuchy, klamry, a nawet drabiny.

Ze względu na swój wysokogórski charakter polecany jest doświadczonym turystom, obytym ze skalnym, eksponowanym terenem. Należy liczyć się trudnościami orientacyjnymi przy złej pogodzie. Na szlaku tym znajdują się m.in. Przełęcz Zawrat (2159 m n.p.m.), Granaty (2225 -2240 m n.p.m.) czy Kozi Wierch (2291 m n.p.m.) - najwyższa góra w całości leżąca w granicach Polski. Szpiglasowy Wierch to – wznoszący się na wysokość 2172 metrów - popularny szczyt, położony na głównej grani Tatr i stanowiący kulminacyjny punkt Liptowskich Murów Szpiglasowy Wierch góruje nad dolinami: Pięciu Stawów i Ciemnosmreczyńską.

Kozi Wierch to miejsce legendarne. Swoją nazwę zawdzięcza kozicom, które można tu spotkać stosunkowo często, zwłaszcza na stokach opadających w stronę Doliny Pięciu Stawów. Widok ze szczytu jest wyjątkowo piękny. Istnieje przypuszczenie, że znany był od dawna podhalańskim pasterzom, którzy wchodzili tu ze swoimi podopiecznymi, głównie najłatwiejszym z istniejących podejść. Mowa o terenie, w którym dziś prowadzi czarny szlak znad Wielkiego Stawu. Podejście to jest stosunkowo proste, ale bez górskiego doświadczenia warto zawrócić tą samą drogą. Na Kozi Wierch można wejść także od strony Zawratu i Koziej Przełęczy, to także bardzo trudny odcinek.

Świnica - piękna i majestatyczna

Jej wysokość to 2301 m. Jest to góra niebezpieczna i królująca nad otoczeniem. Widoczna z daleka, wznosi się na głównej grani Tatr, w miejscu jej załamania pod kątem niemal 90 stopni i skrzyżowania z granią Orlej Perci. Jest trzecim wśród dostępnych znakowanym szlakiem najwyższym punktem w Polsce. Góra składa się z dwóch wyraźnie wyodrębnionych wierzchołków. Czerwone znaki prowadzące na Świnicę biegną od Świnickiej Przełęczy lub od Zawratu na wierzchołek główny.

Świnica góruje nad trzema dolinami: Gąsienicową, Cichą i Doliną Pięciu Stawów. Z kilku przyczyn ta piękna góra owiana jest złą sławą. Po pierwsze, bliskość Kasprowego Wierchu, na szczyt którego wyjechać można kolejką, powoduje, iż na Świnicę wybiera się wielu początkujących turystów. Tymczasem droga od Świnickiej Przełęczy nie jest wcale prosta. Góra ma też złą sławę, zwana jest „górą samobójców”, bo niejeden stracił tam życie. Ze szczytu roztacza się cudowny widok na sporą część Tatr. Jeżeli nie chcemy zdobywać Świnicy, możemy dość do Świnickiej Przełęczy (2051 m n.p.m.). Na przełęczy krzyżują się szlaki spod Zielonego Stawu Gąsienicowego oraz graniowy z Kasprowego Wierchu.

Zawrat - jak tu pięknie!

Zawrat (2159 m n.p.m.) to miejsce z pewnością godne polecenia turystom odwiedzającym Tatry Wysokie. Jest to piękna przełęcz, oddzielająca Zawratową Turnię od Małego Koziego Wierchu, punkt początkowy Orlej Perci. Można tam dojść kilkoma sposobami. Piechur idący od Pięciu Stawów nie napotka większych trudności, jednakże wszystkie pozostałe ścieżki prowadzące od Hali Gąsienicowej, Świnicy i w stronę Koziej Przełęczy - to bardzo niebezpieczne odcinki, na których wielokrotnie dochodziło do śmiertelnych wypadków, przez co Zawrat zyskał złą sławę.

Szczególnie niebezpieczny i mocno eksponowany jest szlak na Świnicę. Ale, ale, na szlaku turyści spotkają Matkę Boską Zawratową, która ma czuwać nad ich bezpieczeństwem w górach. Figurka przymocowana jest do skały poniżej przełęczy od strony Doliny Gąsienicowej i jest to najwyżej położony obiekt w Polsce spośród wszystkich powiązanych z kultem maryjnym.

Krzyżne - malownicza przełęcz

Kolejna piękna tatrzańska przełęcz, od lat przyciąga turystów wspaniałymi widokami. Szczególnie malowniczo prezentują się stąd Dolina Roztoki i Dolina Pięciu Stawów. Z drugiej strony leży Dolina Pańszczyca. Nazwa przełęczy związana jest z jej położeniem.  Znajduje się bowiem ona w miejscu, w którym krzyżują się trzy różne grzbiety. Aby dojść do przełęczy, która znajduje się na wysokości 2112 m, trzeba mieć dobrą kondycję, bo szlaki mierzą około 10 kilometrów w jedną stronę.

Najkrótszy szlak na Przełęcz Krzyżne prowadzi z Kuźnic w Zakopanem przez Halę Gąsienicową i Schronisko PTTK Murowaniec. Trasa ma długość 9,9 km, jej początek znajduje się przy dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch w Kuźnicach, Najkrótszy, jeśli chodzi o czas szlak biegnie z Palenicy Białczańskiej przez Dolinę Roztoki i Dolinę Pięciu Stawów. Jest nieco dłuższy, do przejścia potrzeba ok. 5 godzin.

Dolina Pięciu Stawów

Tatry Wysokie to również przepiękne doliny pomiędzy górskimi szczytami jedną z nich jest Dolina Pięciu Stawów. Położona jest między Morskim Okiem a Kozim Wierchem (2291 m n.p.m.). Wysoko wyniesiona ponad górną granicę lasu, kryje pięć stawów dających jej nazwę. Są to: Wielki Staw, Przedni Staw, Mały Staw, Czarny Staw i Zadni Staw. Oprócz nich w dolinie znajduje się jeszcze szósty, niewielki staw zwany Wole Oko.

Dolinę odwadnia Potok Roztoka, który spadając do Doliny Roztoki tworzy Wielką Siklawę - najpotężniejszy wodospad w Tatrach. Ma wysokość około 70 m i spada z progu ściany stawiarskiej, oddzielającej Dolinę Roztoki od Doliny Pięciu Stawów Polskich. To miejsce tajemnicze i warte odwiedzenia. Podobnie jak kolejny tatrzański wodospad - Wodogrzmoty Mickiewicza. Utworzone są przez trzy większe i kilka mniejszych kaskad.

Wodospady powstały na potoku Roztoka, w Dolinie Roztoki, a potok ten wypływa z Doliny Pięciu Stawów Polskich. Rekomendujemy odwiedzenie doliny, duże wrażenie na turystach robi Czarny Staw nad Morskim Okiem - polodowcowe jezioro w Tatrach Wysokich, rozlewające się niezwykle malowniczo w Dolinie Rybiego Potoku, nieco ponad Morskim Okiem, na wysokości 1583 m n.p.m. Warto połączyć wycieczkę nad Morskie Oko z wyprawą do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Od Morskiego Oka do Doliny Pięciu Stawów wiedzie niebieski szlak poprzez Świstówkę Roztocką. To wspaniała wyprawa na cały dzień, z pięknymi widokami.

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad