Blog - kategoria ogólna

Góry w Polsce - najwyższe szczyty i pasma polskich gór

Góry w Polsce - Tatry, Pieniny, Sudety, Beskidy

Mamy szczęście, że mamy w kraju góry. Pasma górskie w Polsce są niezwykle zróżnicowane, każde inne, piękne i dające moc możliwości aktywnego wypoczynku. 

 Warto wybrać się na południe i wschodnią część Polski, aby przebywać w niezwykłych miejscach, pełnych cudownych widoków. Mnóstwo szczytów do zdobycia, atrakcji turystycznych i przyrodniczych, gęsta sieć szlaków - to tylko niektóre walory wypoczynku w górach. Poznajcie je bliżej!

SPIS TREŚCI:

Beskidy - góry w Polsce

Beskidy są grupą pasm górskich w Karpatach, które ciągną się na dystansie 600 km. Piękne góry, cudowne panoramy. Warto wybrać się na Baranią Górę, skąd wypływa Wisła. Na stokach Baraniej Góry, zwanej „Królową Beskidów” istnieją dwa rezerwaty przyrody Barania Góra oraz Wisła. Bogactwo przyrodnicze to znak rozpoznawczy Beskidów. Warto wybrać się na Baranią Górę, drugi co do wielkości szczyt Beskidu Śląskiego. Hala Rysianka to następny szczyt, który warto zdobyć, bo widoki z góry zachwycają. Na Hali Rysiance jest jedna z najbardziej widokowych polan w Beskidzie Żywieckim. Rozpościera się z niej rozległa panorama na Pilsko i Babią Górę, a także Tatry.

Dolina Wapienicy to kolejny interesujący przyrodniczo obszar należący do Beskidu Śląskiego, niedaleko Bielska-Białej. Polecamy też szlaki w Bieskidzie Żywieckim i na Śląsku Cieszyńskim. Z pewnością warto wybrać się także na Wielką Czantorię, malownicza trasa wychodzi z Wisły. W Beskidach nie brakuje także ciekawych obiektów skalnych. Można je napotkać na trasie górskiej wiodącej na szczyt Malinów w Beskidzie Śląskim i Malinowską Skałę. Na trasie znajdują się liczne wychodnie skalne, jaskinie w tym najdłuższa jaskinia polskiego fliszu karpackiego (Jaskinia Wiślańska) oraz udostępniona do zwiedzania Jaskinia Malinowska oraz Malinowskie zlepieńce skalne. To naprawdę interesujące obiekty przyrodnicze.

Miłośnicy górskich wędrówek będą zachwyceni wędrując na szczyt Wielka Racza w Beskidzie Żywieckim, jest on bowiem pięknie położony, a trasa nad wyraz malownicza. Warto wybrać się również na Skrzyczne w Beskidzie Śląskim i Łopień w Beskidzie Wyspowym. Równica koło Ustronia w Beskidzie Śląskim to kolejny szczyt, który polecamy turystom w Beskidzie Śląskim. Położony jest pomiędzy dolinami Wisły z zachodu oraz Brennicy z drugiej strony, wznosi się na wysokość 885 m n.p.m. Ze szczytu można podziwiać malowniczą panoramę uzdrowiska Ustroń oraz  rubieży Beskidu Śląskiego.

Sudety - polskie góry

sudety - góry

Sudety to łańcuch górski znajdujący się na terenie południowo-zachodniej części Polski. Najwyższym szczytem w Sudetach jest Śnieżka (1603 metrów n.p.m.). Sudety są niezwykle atrakcyjnie turystycznie, ponieważ w ich skład wchodzi wiele pasm górskich i szczytów, bardzo pięknych i zróżnicowanych. Choć Sudety nie imponują wysokością, rejon jest za atrakcyjny krajobrazowo i przyrodniczo.

Karkonosze - Śnieżka, Szrenica, Śnieżne Kotły

Śnieżka - góry w polsce

Wyprawa w Karkonosze, jedno z pasm Sudetów, to przede wszystkim górskie wycieczki, podziwianie piękna natury, która tutaj była wyjątkowo hojna. Szczyty górskie, skały, unikatowa roślinność, ciekawe gatunki ssaków i ptaków. Śnieżka jest symbolem Karkonoszy, góruje nad Karpaczem, który oprócz tego, że jest miastem pełnym atrakcji turystycznych, stał się bazą wypadową w góry. Na Śnieżkę możemy wejść na różne sposoby, w zależności od szlaku który wybierzemy.

Będąc w Karkonoszach, warto też zdobyć Szrenicę (1362 m n.p.m.). To drugi po Śnieżce, najbardziej znany szczyt polskich Karkonoszy. U jego stóp leży Szklarska Poręba, odwiedzana tłumnie i latem i zimą, mekka turystów. Ponad 80% powierzchni miasta stanowią lasy.

Nic dziwnego, że w połączeniu z pasmami górskimi Karkonoszy stanowią cel wypraw turystów spragnionych kontaktu z naturą i miłośników górskich wędrówek. Przyroda jest to niepowtarzalna, warto chociażby wspomnieć o skałach, rwących wodospadach, zmieniających się krajobrazach i bujnej roślinności. Na Szrenicę można dostać się wyciągiem ze Szklarskiej Poręby.

Ze Szrenicy można udać się na wycieczkę do Śnieżnych Kotłów. Na szlakach turyści spotkają atrakcyjne elementy rzeźby Karkonoszy - kotły polodowcowe oraz stawy i jeziorka polodowcowe znajdujące się w Kotle Wielkiego Stawu, Kotle Małego Stawu, Wielkim Śnieżnym Kotle. Podziwiać tu można także ciekawe skałki: Pielgrzymy, Słonecznik, Paciorki, Twarożnik, Trzy Świnki, Końskie Łby czy Śląskie Kamienie.

Góry Izerskie i Góry Stołowe - Wysoka Kopa, Jagodna, Szczeliniec Wielki, Śnieżnik

szczeliniec wielki góry w polsce

Góry Izerskie to kolejne pasmo Sudetów, szlaki nie są oblegane przez turystów tak bardzo jak te w Karkonoszach. Tworzy je szereg grzbietów, takich jak: Grzbiet Kamienicki, Wysoki Grzbiet (Wysoka Kopa). Najwyższym szczytem Gór Izerskich jest Wysoka Kopa mierząca 1126 m n.p.m.

Warto wybrać się na Halę Izerską, odwiedzić schronisko Chatka Górzystów czy wspiąć się na wieżę widokową Sky Walk w Świeradowie-Zdroju. Góry Stołowe, kolejne pasmo Sudetów, to przede wszystkim niesamowite skały.

Wśród najbardziej znanych atrakcji turystycznych znajduje się Szczeliniec Wielki - ich najwyższy szczyt. Dla piechurów przygotowano ponad 100 km szlaków. Są malownicze i niepowtarzalne, dlatego warto chociaż raz wybrać się w to niesamowite miejsce. Szczeliniec Wielki jest zbudowany z piaskowców o charakterystycznym wyglądzie. Wiedzie na niego kręty szlak stworzony z kilkuset kamiennych schodów. Na szczycie czekają piękne widoki oraz Schronisko na Szczelińcu Wielkim.

Na najwyższym punkcie wierzchołka turyści odnajdą tron Liczyrzepy, gdzie przesiaduje Duch Gór. Wierzchołek jest płaski, widoki zachwycają. Będąc w Górach Stołowych trzeba koniecznie zobaczyć wspaniałe skały. Na Szczelińcu oczom ukazuje się słynny Tron Liczyrzepy, zwany również Fotelem Pradziada. Są też Kaczęta Małpolud, Diabelska Kuchnia i Piekiełko, a także Kołyska, Kwoka i wiele innych. Labirynt Skalny to kolejna cudowna atrakcja turystyczna. Wchodząc w Labirynt, przenosimy się w magiczny i niepowtarzalny świat skał.

jagodna - góry w polsce

Wycieczka w Góry Bystrzyckie w masywie Sudetów, to przede wszystkim szczyt Jagodna (977 m n.p.m). Na Jagodną dojdziemy oznakowanym szlakiem, podziwiając malownicze krajobrazy, na szczycie znajduje się wieża widokowa. Po górskich wędrówkach dobrze jest odpocząć, a najlepiej w Schronisku Jagodna na Przełęczy Spalona.

Masyw Śnieżnika to pasmo górskie, na które warto się wybrać i zdobyć jego najwyższy szczyt Śnieżnik (1425 m n.p.m). To interesująca góra, bo z jego wierzchołka rozchodzi się kilka kolejnych grzbietów z takimi szczytami jak Mały Śnieżnik, Puchacz, Trójmorski Wierch. W Masywie Śnieżnika znajduje się gęsta sieć szlaków turystycznych. Odpocząć i nabrać sił można w Schronisku na Śnieżniku. Polecamy odwiedzenie Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, jednej z najdłuższych jaskiń w Polsce.

Pieniny - pasmo górskie

Pieniny - góry w polsce

Pieniny to pasmo górskie ze wspaniałymi szczytami, szlakami i roślinnością. Region jest bogaty także w zamki, różnorodne zabytki, atrakcje przyrodnicze, wspaniałe widoki, ciekawe miejscowości, uzdrowiska. Pieniński Park Narodowy przyciąga rzeszę turystów. To góry bardzo popularne. Pod względem liczby turystów, odwiedzających to pasmo górskie, zajmują po Tatrach, drugie miejsce w Polsce.

Trzy Korony, Sokolica, Wąwóz Homole

Trzy Korony to najwyższy masyw górski w Pieninach Właściwych, posiada pięć wierzchołków, z których najwyższe to: Okrąglica (982 m n.p.m.), Płaska Skała (950 m n.p.m) i Pańska Skała (920 m n.p.m). Trzy Korony to także najpopularniejszy punkt widokowy w Pieninach. Nic dziwnego, skoro z góry można podziwiać piękną panoramę Doliny Dunajca i wspaniały widok na Tatry Słowackie.

Sokolica to kolejny szczyt, który zachwyci turystów, a widoki z niego … bajka! Jest piękny, uroczy i godny polecenia jest również prowadzący na niego szlak. Na szczycie znajduje się schronisko "Groń". Na Palenicę można wjechać kolejką ze Szczawnicy. Jest to szczyt w Małych Pieninach, który dzięki wyciągowi krzesełkowemu poprowadzonemu ze Szczawnicy jest łatwo dostępny i bardzo popularny wśród turystów.

Trzy Korony - góry w polsce

Ze Szczawnicy możemy dotrzeć także na szczyt Trzy Korony. Zajmie to około 3 godzin. Na Trzy Korony wiedzie również przepiękny szlak przez Wąwóz Szopczański. Jest to robiący niesamowite wrażenie wysoki kanion, położony pomiędzy zachodnimi zboczami Trzech Koron i wschodnimi zboczami Podskalniej Góry. Turyści odwiedzający Pieniny powinni odwiedzić także Wąwóz Homole. Położony w Pieninach Małych, jest uznawany za najpiękniejszy wąwóz w Polsce.

W Pieninach znajduje się wiele miejscowości atrakcyjnych turystycznie. Jedną z nich jest Czorsztyn. Zamek w Czorsztynie to jego największa atrakcja turystyczna. Kolejną miejscowością godną polecenia jest Szczawnica. To znana miejscowość uzdrowiskowa. Ze Szczawnicy prowadzą szlaki na górskie szczyty.

Zamek Niedzica Pieniny

Droga Pienińska to kolejna atrakcja Pienin. Liczy około 10 km długości i jest zamknięta dla ruchu samochodowego. Cudowne widoki, możliwość marszu na świeżym powietrzu, relaks i kontakt z przyrodą. Droga Pienińska to najpiękniejszy i chyba najpopularniejszy spacerowy trakt w Pieninach, idealne miejsce na wycieczkę pieszą i rowerową. Trasa biegnie ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru, wzdłuż Przełomu Dunajca.

Spływ Dunajcem tratwami flisackimi

spływy dunajcem flisackie

Spływ Dunajcem to najpopularniejsza z atrakcji pienińskich, znana w całej Polsce, doskonała dla turystów w każdym wieku, uwielbiana przez odwiedzających to pasmo górskie. Trasa spływu wiedzie przez niezwykle malownicze zakątki Pienin, widoki są cudowne, a rzeka meandruje. Tradycja organizowania spływów sięga roku 1831 i jest nadal podtrzymywana. Spływy tratwami flisackimi to legenda.

Tatry - górskie szczyty, najpiękniejsze góry w Polsce

Tatry - góry w polsce

Tatry to najwyższe pasmo górskie w Polsce. Góry piękne, niepowtarzalne i warte zobaczenia. Tatry są wspaniałe o każdej porze roku, o każdej porze roku inne i zachwycające. To, co zobaczymy wędrując po górskich szlakach, zdobywając szczyty, czy obserwując panoramy z wież widokowych, na zawsze pozostaną w pamięci.

Morskie Oko, Rysy, Dolina Chochołowska, Dolina Kościeliska, Kasprowy Wierch

Morskie Oko to miejsce, które przyciąga rzesze turystów. Leży na wysokości 1395 m n.p.m, jest największym i najpiękniejszym jeziorem w Tatrach, położonym wśród tatrzańskich szczytów. Wzdłuż niego przebiega szlak, biegnący w górę nad Czarny Staw, a następnie na najwyższy polski szczyt - Rysy (2499 m n.p.m.). Droga do tego pięknego górskiego jeziora prowadzi przez Tatrzański Park Narodowy.

Kolejne miejsce na tatrzańskim szlaku to Dolina Chochołowska, jedna z najpiękniejszych i najdłuższych dolin w Tatrach. Jej długość to około 10 km, z czego 4 km stanowi głęboki wąwóz z przewężeniami zwanymi bramami. Dolina jest zbudowana także z wapieni i skał krystalicznych. Na Polanie Chochołowskiej znajduje się Schonisko PTTK, które jest główną bazą dla turystów odwiedzających tę część Tatr.

morskie oko - góry w polsce

Dolina Kościeliska także zachwyci turystów. Jest to jedna z najbardziej znanych i najpiękniejszych dolin w Tatrach Zachodnich, duża malownicza dolina o długości 8 km. Kolejna cudna dolina tatrzańska to Dolina Pięciu Stawów. Wysoko wyniesiona ponad górną granicę lasu, kryje pięć stawów dających jej nazwę. Są to: Wielki Staw, Przedni Staw, Mały Staw, Czarny Staw i Zadni Staw. Oprócz nich w dolinie znajduje się jeszcze szósty, niewielki staw zwany Wole Oko. Dolinę odwadnia Potok Roztoka, który spadając do Doliny Roztoki tworzy Wielką Siklawę - najpotężniejszy wodospad w Tatrach. Ma wysokość około 70 m i spada z progu ściany stawiarskiej, oddzielającej Dolinę Roztoki od Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Duże wrażenie na turystach robi Czarny Staw nad Morskim Okiem - polodowcowe jezioro w Tatrach Wysokich, rozlewające się malowniczo w Dolinie Rybiego Potoku, nieco ponad Morskim Okiem, na wysokości 1583 m n.p.m.

Wyprawa na najwyższy szczyt Tatr, czyli Rysy (2499 m n.p.m.) to przygoda nie dla każdego, trasa marszu zajmuje około 6,5 godz. Do pokonania jest ponad 1700 metrów w górę. Po zdobyciu Rysów oczom szczęśliwych turystów ukazują się przepiękne widoki na pasmo Tatr Wysokich i Bielskich. Warto zdobyć także inne popularne szczyty - Gubałówkę, Kasprowy Wierch oraz Giewont.

Góry w Polsce

Miłośnicy górskich szlaków i trudniejszych tras mogą pokusić się o odwiedzenie Szpiglasowej Przełęczy oraz wejście na Orlą Perć. To osławiony i niebezpieczny szczyt dla amatorów, wiedzie do niego najtrudniejszy w Tatrach czerwony szlak prowadzący przez 2-tysięczniki będące wyzwaniem dla wielu turystów. Na szlaku tym znajdują się m.in. Przełęcz Zawrat (2159 m n.p.m.), Granaty (2225-2240 m n.p.m.) czy Kozi Wierch (2291 m n.p.m.) - najwyższa góra w całości leżąca w granicach Polski. Słyszał o nim każdy, bo jest to jeden z popularniejszych szczytów w Tatrach.

Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) - na który prowadzi nowoczesna kolej kabinowa wypełniona po brzegi latem i zimą. Propozycja dla turystów niewprawionych w dalekich górskich wędrówkach. W pobliżu warto też zdobyć widokową Świnicę. Od lat symbolem Tatr jest Giewont (1895 m n.p.m.) - popularny "Śpiący Rycerz", nazywany tak dlatego, gdyż z oddali kształt szczytu górującego nad Zakopanem przywodzi na myśl właśnie leżącego rycerza. To jednak też wyprawa dla wytrwałych.

Rodzinom z dziećmi proponujemy wycieczkę na Gubałówkę, niewysoki szczyt (1123 m n.p.m.), popularny, z piękną panoramą okolicy. Wejść na niego można czarnym szlakiem, albo wjechać kolejką linową, podziwiając widoki na Podhale i Tatry. Wędrując po Tatrzańskim Parku Narodowym i zdobywając kolejne górskie szczyty, warto zwrócić uwagę na unikalną roślinność oraz zamieszkujące go gatunki zwierząt i ptaków.

Tatry są jedynym w Polsce obszarem o charakterze wysokogórskim. To jeden z największych parków narodowych w Polsce, o powierzchni ponad 21 tys. ha, 70 % powierzchni parku zajmują lasy i zarośla kosodrzewiny, reszta to murawy wysokogórskie, skały i wody. Park jest wpisany na listę Rezerwatów Biosfery UNESCO. Roślinność tatrzańska jest wysokogórska, każde piętro Tatr obfituje w charakterystyczne okazy. Jak pięknie na Hali Gąsienicowej! Warto się przekonać. Leży na wysokości 1500 m n.p.m. Jest to piękna i rozległa wysokogórska łąka z cudnymi widokami obejmującymi część Doliny Gąsienicowej. Stoi tu popularne schronisko turystyczne „Murowaniec”, które zna niemal każdy turysta odwiedzający Tatry, a jeżeli nie zna, to jest okazja, aby poznać.

Bieszczady - pasmo górskie w Polsce

Bieszczady - góry w polsce

Bieszczady to cudowne góry. Krajobrazy urzekają, a kto raz tu przyjechał, będzie wracał. Tarnica to najwyższy szczyt w polskich Bieszczadach (1346 m n.p.m.). Oferuje wspaniałe widoki zarówno na polską, jak i ukraińską część gór. Można go zdobyć idąc ścieżką przyrodniczo-historyczną “Orlik krzykliwy”, która rozpoczyna się w Wołosatem. Rozpoczyna się na cerkwisku, kończy na Tarnicy. Trasa jest bardzo urozmaicona, szlak wiedzie przez łąki i lasy. Ze szczytu rozpościera się jedna z najpiękniejszych panoram w Bieszczadach.

Tarnica jest jedynym bieszczadzkim szczytem zaliczanym do Korony Gór Polski, w skład której wchodzi 28 szczytów. Bieszczady to także pięknie połoniny. Połonina Wetlińska z kultowym schroniskiem Chatka Puchatka, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych masywów w Bieszczadach. U jej podnóży znajdują się popularne miejscowości Wetlina oraz Smerek stanowiące doskonałą bazę wypadową do górskich wędrówek. Charakterystyczny układ roślinności z gęstym lasem bukowym na zboczach oraz całkowicie odsłoniętym szczytem sprawia, że wzniesienie łatwo rozpoznać nawet z dużej odległości.

Prawdziwą ucztą jest spacer grzbietem Połoniny Wetlińskiej. Urozmaicona rzeźba terenu, przepiękne widoki oraz poczucie oszałamiającej przestrzeni robią wrażenie! Smerek (1222 m.n.p.m.), chociaż w praktyce stanowi przedłużenie Połoniny Wetlińskiej na zachód, to jest od niej oddzielony Przełęczą Orłowicza. Na Smerek można się dostać z miejscowości o tej samej nazwie, wybierając szlak czerwony. Dobrym rozwiązaniem jest też rozpoczęcie swojej wędrówki w Wetlinie, wybierając następnie oznaczenia żółte. Polecamy! Połonina Caryńska to kolejna gwiazda Bieszczad, punkt obowiązkowy dla piechurów. Rozciąga się na długości 4 kilometrów i ma 4 wierzchołki, z których trzy znajdują się na trasie szlaków turystycznych.

Z jej szczytu rozpościera się wspaniała panorama na Zachodnie Bieszczady oraz Góry Sanocko-Turczańskie. Podziwiać można m.in. Połoninę Wetlińską, Dwernik-Kamień, dolinę Caryńskiego, pasmo Otrytu, gniazdo Tarnicy oraz Rawki. Mała i Wielka Rawka to kolejne bieszczadzkie szczyty.

Będąc na Szczycie Małej Rawki (1267 m n.p.m.) warto podejść 15 minut by zdobyć Wielką Rawkę (1307 m n.p.m.). Wielka Rawka słynie ze wspaniałej panoramy obejmującej m.in. Połoninę Wetlińską, Połoninę Caryńską w całej długości, gniazdo Tarnicy oraz Bukowe Berdo. Tu też trzeba się wspiąć. Z Bukowego Berda podziwiać można m.in. Lutowiska, Muczne, Ukrainę, Kopę Bukowską, Krzemień, Halicz, Rozsypaniec, Szeroki Wierch i dolinę Terebowca oraz Połoniny i Rawki. Przez wielu szlak ten uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w Bieszczadach. Grzbiet posiada trzy wierzchołki, z czego najwyższy wznosi się na 1311 m n.p.m.

Góry Świętokrzyskie pełne tajemnic

Góry Świętokrzyskie to niski łańcuch górski w południowo-wschodniej Polsce. Najwyższe szczyty to Łysica (614 m n.p.m.) oraz Łysa Góra (594 m n.p.m.). Drugie wzniesienie ma dwie inne nazwy: Łysiec i Święty Krzyż. Do tego słynie z legend o sabatach czarownic i ze stojącego na nim od wieków klasztoru. Góry Świętokrzyskie to łagodne wzniesienia i rozległe doliny, to kilometry tras pieszych i rowerowych. To także małe kościółki o wielkiej historii.

Łysica, Łysa Góra

Największą atrakcją Gór Świętokrzyskich są szlaki turystyczne: na Łysicę i Łysą Górę - Święty Krzyż. Łysa Góra (Święty Krzyż) to punkt obowiązkowy świętokrzyskich wędrówek. Znajduje się we wschodniej części Pasma Łysogór, na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Na szczycie znajdują się: gołoborze, rezerwat przyrody, klasztor, Muzeum Parku Narodowego.

Najłatwiej na Łysą Górę wybrać się z Huty Szklanej drogą asfaltową. Wejście na szczyt zajmuje ok. 40 minut. Znajduje się na nim galeria widokowa na gołoborzu, podobno najbardziej rozpoznawalny punkt w Górach Świętokrzyskich. Łysa Góra stanowiła w okresie wczesnego średniowiecza prawdopodobnie ośrodek kultu związanego z religią Słowian. Jego pozostałością jest wał, otaczający partię szczytową wzniesienia.

Opactwo benedyktyńskie zwane Świętym Krzyżem założył w 1006 roku Bolesław Chrobry. Jest to jedno z najważniejszych polskich sanktuariów i cel licznych pielgrzymek. Zespół opactwa obejmuje czworobok budynków klasztornych z XIV-XV wieku wraz z wirydarzem i krużgankiem, kaplicą Oleśnickich oraz kościołem. Niesamowite miejsce.

Łysica to najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich. Jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów. Należy do Korony Gór Polski. Długość pasma to 25 kilometrów. Najpopularniejsza wśród turystów trasa ma 20 kilometrów i prowadzi przez Świętokrzyski Park Narodowy ze Świętej Katarzyny przez Łysicę do Nowej Słupi. Po drodze piękne widoki. Góry Świętokrzyskie słyną także z kilometrów oznakowanych tras rowerowych po drogach i bezdrożach.

Gorce i ich łagodne szczyty

Gorce to karpackie pasmo górskie, leżące w Beskidach Zachodnich, w województwie małopolskim. Najwyższy szczyt to Turbacz (1310 m n.p.m.). Leży on na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego. Gorce od zachodu graniczą z Beskidem Żywieckim, od północnego zachodu z Kotliną Rabczańską, następnie z Beskidem Wyspowym, od wschodu z Beskidem Sądeckim, a od południa z Kotliną Nowotarską i Pieninami. Zatem wokół same góry.

Turbacz - Korona Gór Polskich

Od Turbacza odbiega 7 grzbietów górskich we wszystkich kierunkach. Są to: Pasmo Gorca, Grzbiet Mostownicy i Kudłonia, Grzbiet Turbaczyka, Suchego Gronia, Obidowca, Średniego Wierchu oraz Bukowiny Obidowskiej. Gorczańskie szczyty są łagodne, w sam raz na niespieszne wędrówki. Jest tu sporo dolin, z których aż pięć dociera pod Turbacz. Szczyt jest jednym z 28 wierzchołków zaliczanych do Korony Gór Polski. Na Turbacz prowadzi gęsta sieć szlaków.

Pod szczytem znajduje się Schronisko na Turbaczu z domowym jedzeniem. Gorce to także unikalna przyroda. Na obszarze Gorczańskiego parku Narodowego  znajdują się poza Turbaczem i Lubaniem wszystkie najwyższe szczyty Gorców: Jaworzyna Kamienicka, Kiczora, Kudłoń, Gorc i Czoło Turbacza. Ponadto w Paśmie Lubania funkcjonuje florystyczny rezerwat przyrody Modrzewie. Gorce są znane także z krokusów i malowniczych hal. Szlaki w Gorcach wiodą na przemian widokowymi polanami i leśnymi ścieżkami. Najpiękniejszy Szlak na Turbacz prowadzi przez Lubomierz Rzeki, Polanę Stawieniec, Gorc Troszacki, Kudłoń, Polanę Pustak, Polanę Przysłopek, Przełęcz Borek aż do Hali Turbacz, Schroniska pod Turbaczem, aż wreszcie na Turbacz.

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad