Blog - kategoria ogólna

Podróże po Polsce - jakie atrakcje warto odwiedzić?

Podróże po Polsce - jakie atrakcje warto odwiedzić?

Nasza wycieczka po Polsce może trwać bardzo długo, nawet całe życie. Co wybrać? Gdzie pojechać i jakie miejsca zwiedzać? Możliwości jest bez liku, atrakcji turystycznych mamy mnóstwo w zależności od wybranego kierunku. W tym artykule przedstawimy zaledwie kilka kierunków wyjazdów, bardziej i mniej znanych.

Będzie to zaledwie mała podpowiedź, bo Polska jest naprawdę piękna, zróżnicowana krajobrazowo, kulturowo, przyrodniczo. Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji, ale poznając poszczególne regiony, łatwiej będzie podjąć decyzję co do ewentualnych kierunków podróży. To, dokąd się wybierzemy, zależy tylko od naszej fantazji. A więc, poznajcie najciekawsze kierunki i planujcie podróż!

SPIS TREŚCI:

Dolny Śląsk - co warto zobaczyć?

Dolny Śląsk to część Polski doceniana przez turystów ze względu na walory krajobrazowe, mnogość zabytków - zamków, pałaców, fortyfikacji. Jednym z wielu powodów dla których warto wybrać się na Dolny Śląsk są jego miasta z mnóstwem atrakcji turystycznych.

Wrocław - atrakcje turystyczne

Zacznijmy od stolicy Dolnego Śląska, czyli Wrocławia.  To miasto nowoczesne, rozwijające się, miasto muzeów, parków i mostów, niesamowitych miejsc. Atrakcji turystycznych jest co niemiara.

Polecamy odwiedziny w Centrum Wiedzy o Wodzie „Hydropolis”. Jedno z najbardziej znanych wrocławskich muzeów zachwyca i fascynuje. W muzeum zobaczymy i poznamy inżynierię wodną, współdziałanie człowieka z wodą, życie oceanu, życie w głębinach. To miejsce, w którym multimedia, interaktywne instalacje i technologie ukazują potencjał wody tkwiący w miastach, głębinach, atmosferze, a także w ludzkim ciele.

ZOO Wrocław to kultowe miejsce na mapie miasta, ogromna atrakcja turystyczna, miejsce odpoczynku rodzinnego, relaksu i edukacji. We wrocławskim ZOO żyje ponad 1000 gatunków zwierząt. Ogromnym powodzeniem u zwiedzających cieszy się Afrykarium.

Wrocław zamieszkuje 360 krasnali. Żyją we wszystkich częściach miasta, turyści, zwłaszcza ci młodsi lubią ich szukać, a potem uwieczniać na zdjęciach. Można zwiedzać Wrocław trasą krasnali, ciekawa przygoda dla dzieci i dorosłych. skrzaty są jednym z symboli Wrocławia. Ogród Japoński, Rejsy z Żeglugą Pasażerską po Odrze - to kolejne wrocławskie atrakcje.

Ziemia Kłodzka - atrakcje, które warto zobaczyć

Na Dolnym Śląsku warto odwiedzić Kłodzko, które urzeka wspaniałą architekturą. Nad miastem góruje Twierdza Kłodzka. To w jej podziemia tłumnie zjeżdżają turyści. Jest wyjątkowe i w sposób nierozerwalny związane z burzliwą historią miasta. Czekają tu na turystów niezapomniane przygody, przejścia wąskimi tunelami, opowieści o więźniach i żołnierzach, tajemnice i mroczne zagadki. W wieży widokowej widać wspaniałą panoramę Ziemi Kłodzkiej. Warto przyjrzeć się kamienicom, rzeźbom i innym obiektom w Rynku. Most na Młynówce porównywany jest do Mostu Karola w Pradze.

W Bystrzycy Kłodzkiej, malowniczo położonym mieście zobaczymy fragmenty średniowiecznych fortyfikacji, mury miejskie z Bramą Wodną oraz Basztą Kłodzką, a także Basztą Rycerską, przerobioną na dzwonnicę. Interesującą atrakcją turystyczną, jak przystało na średniowieczne miasto, są bystrzyckie podziemia. Jest to zespół komór i korytarzy w staromiejskiej zabudowie miasta, stanowiących podziemną część wyburzonego więzienia. Warto zwiedzić także Muzeum Filumenistyczne - jedyne w Polsce muzeum poświęcone zbiorom pudełek od zapałek oraz przedmiotom służącym do rozniecania ognia.

Kudowa Zdrój to kolejne miasto na naszej trasie. Słynie z cudownych właściwości szczawiowo-żelazowych wód mineralnych. Ich źródła znajdują się w Parku Zdrojowym oraz u podnóża Góry Parkowej. Piękny park, wielość tras spacerowych, piękne tereny sprzyjają wypoczynkowi i regeneracji sił. W mieście nie brakuje także atrakcji turystycznych i punktów widokowych. Bliskość Czech sprzyja wycieczkom, można tu zjeść smacznego pstrąga i cieszyć się pięknymi widokami. Warto odwiedzić Muzeum Zabawek. To miejsce niezwykłe, kolorowe, wesołe. Powrót do czasów dzieciństwa, wspomnienia i wspaniała zabawa.

Miasto Radków jest nie tylko doskonałą bazą wypadową w Góry Stołowe, to także miejsce, które warto odwiedzić i wybrać się na spacer szlakiem zabytków. Miasteczko ma bogatą, średniowieczną historię. O średniowiecznym rodowodzie miasteczka świadczą mury obronne, pochodzące z przełomu XIV i XV wieku.

Polanica-Zdrój to kolejne znane uzdrowisko na Dolnym Śląsku. Miasto urocze, położone jest prawie 400 m n.p.m., w malowniczej dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej. Na jej niepowtarzalny urok składa się wyjątkowy krajobraz, oryginalna architektura, specyficzny klimat oraz walory lecznicze. Pijalnia Wód oferuje naturalne skarby miejscowości. Wybudowano ją na początku XX wieku. Spacer po Parku Zdrojowym to prawdziwy relaks. Życie miasta tętni także na deptaku, który ciągnie się po obu brzegach przepływającej przez Polanicę-Zdrój, Bystrzycy Dusznickiej stanowiącej lewy dopływ Nysy Kłodzkiej.

W Stroniu Śląskim czekają na turystów cudowne górskie krajobrazy oraz walory przyrodnicze. To jeden z najciekawszych kierunków turystycznych Dolnego Śląska. Najwyższym pasmem górskim po polskiej stronie tej części Sudetów Wschodnich jest Masyw Śnieżnika, najwyższy szczyt stanowi Śnieżnik (1425 m n.p.m.), najczęściej wybierany przez turystów szczyt w okolicy. Turystom z pewnością spodoba się najdłuższa jaskinia w Sudetach i jednocześnie najpiękniejsza w Polsce, czyli Jaskini Niedźwiedzia w Kletnie. Jej odkrycie datowane jest na 1966 rok. Niecodzienne i warte odwiedzenia miejsce to Kopalnia Uranu w Kletnie.

Ząbkowice Śląskie, czyli Frankenstein, to miasto, które może się poszczycić się ciekawymi zabytkami architektury. Znajduje się tu wyjątkowa Krzywa Wieża oraz miejsce tajemnicze i pełne grozy. Jest to Laboratorium dr Frankensteina. Ząbkowice przez wieki nosiły nazwę Frankenstein. Laboratorium nawiązuje do pewnych tajemniczych wydarzeń mających miejsce w XVII wieku. Jakich? Dowiecie się odwiedzając muzeum.

Karkonosze - poznaj region i jego atrakcje

Szklarska Poręba leży u stóp Szrenicy. Miasto cechuje piękne położenie w dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływów. Nic dziwnego, że w połączeniu z pasmami górskimi Karkonoszy i Gór Izerskich, stanowią cel wypraw turystów spragnionych kontaktu z naturą i miłośników górskich wędrówek. Przyroda jest to niepowtarzalna, warto chociażby wspomnieć o skałach, rwących wodospadach, zmieniających się krajobrazach i bujnej roślinności.

Szklarska Poręba ma także swój specyficzny mikroklimat, co sprawia, że Szklarska Poręba jest największym ośrodkiem sportów zimowych w polskich Sudetach. Bez wycieczki nad Wodospad Kamieńczyka, nie ma zwiedzania Szklarskiej Poręby. To najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27 m do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka, który ma 100 m długości, a pionowe, skalne ściany osiągają ponad 25 m wysokości. Za środkową kaskadą wodospadu znajduje się jaskinia, tzw. „Złota Jama” ze skupiskami pegmatytu i ametystów.

Świeradów Zdrój to górska miejscowość wypoczynkowa i uzdrowiskowa, nieopodal granicy z Czechami i Niemcami. Pod koniec XIX-tego stulecia zbudowano Dom Zdrojowy, który turyści mogą podziwiać do dziś. Jego największą atrakcją jest unikatowa Hala Spacerowa - to długa na 80 m przeszkolona, zadaszona hala, o konstrukcji z modrzewia, dekoracyjnie zdobiona, z niedużą sceną. Świeradów Zdrój to także doskonałe miejsce do wycieczek w Góry Izerskie.

Najbliższy wierch to Izerski Stóg, na który dostać się można idąc jednym ze szlaków górskich lub wjechać nowoczesną Koleją Gondolową, której dolna stacja znajduje się w Świeradowie Zdroju. Kolej funkcjonuje cały rok, wwożąc zimą narciarzy, a latem - turystów rowerowych oraz pieszych. Miejsce dobre dla kuracjuszy i turystów, szukających pięknych widoków i ciekawych atrakcji.

Karpacz jest doskonałą bazą wypadową w Karkonosze, zawsze przyciąga turystów, podobnie jak zbudowana bez gwoździ Świątyni Wang, unikalnego zabytku Karpacza. Prowadzi do niego przyjemna trasa, podczas której podziwiamy wspaniałe widoki i pasma górskie. Karpacz to miasto pełne atrakcji. Jedną z nich jest Muzeum Zabawek. Można w nim zobaczyć zabawki, jakimi bawiły się dzieci na przełomie 300 lat, od XVIII -wiecznych figurek, umieszczanych w szopkach, poprzez porcelanowe lalki z XIX wieku, aż po zabawki, które znamy. 

Dolnośląskie szlaki górskie

Dolny Śląsk jest pełen pięknych pasm górskich, górskie szlaki przyciągają turystów z całej Polski. Warto wybrać się na Śnieżkę (1602 m n.p.m), najbardziej charakterystyczny szczyt Karkonoszy. Szrenica (1362 m n.p.m.) to drugi po Śnieżce, najbardziej znany szczyt polskich Karkonoszy. U jego stóp leży duży ośrodek narciarsko-turystyczny - Szklarska Poręba, odwiedzany tłumnie i latem i zimą, mekka turystów. Na Szrenicę można dostać się wyciągiem ze Szklarskiej Poręby.

Ziemia Kłodzka obfituje w szczyty górskie. Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem Gór Stołowych, trzeba odwiedzić koniecznie. Jest zbudowany z piaskowców, o charakterystycznym wyglądzie. Wiedzie na niego kręty szlak stworzony z kilkuset kamiennych. Masyw Śnieżnika to kolejne dolnośląskie pasmo górskie. Proponujemy zatem zdobycie Śnieżnika. Jest to szczyt o wysokości 1425 m n.p.m., najwyższy w Sudetach Wschodnich i najwyższy na Ziemi Kłodzkiej. Szlak na Śnieżnik jest przyjemny, piękny, po drodze można spotkać kozice, odpocząć w schronisku im. Zbigniewa Fastnachta, zwanym „Szwajcarką”.

Góry Bystrzyckie zachwycają pięknem. Polecany wyprawę na Jagodną (977 m n.p.m.). Na Jagodną dojdziemy oznakowanym szlakiem, podziwiając malownicze krajobrazy, na szczycie znajduje się wieża widokowa. Kolejną atrakcją Gór Bystrzyckich jest Torfowisko pod Zieleńcem. Ten unikatowy rezerwat, który przeniesie turystów do świata tundry. Góry Bystrzyckie to także piękne, rozległe łąki, trasy piesze i rowerowe. Turystom polecamy także szlaki w Górach Orlickich, Górach Bialskich, Górach Sowich, Górach Izerskich oraz na Pogórzu Kaczawskim.

Śląsk. Cóż za różnorodność!

Mówiąc Śląsk, najszybciej przychodzi nam na myśl Górny Śląsk z zagłębiem węglowym. Ale Śląsk to nie tylko bardzo zróżnicowana kraina, ale odradzająca się na nowo i przyciągająca coraz większą rzeszę turystów. Śląsk zyskuje nowy wizerunek, stare zakłady są likwidowane, powstają muzea i galerie, tereny po kopalniach zyskują nowe przeznaczenie, także turystyczne. Śląsk jest bardzo zróżnicowany  - od górskich szlaków po przemysłowe miasta, Beskidy i Śląsk Cieszyński to niewątpliwa atrakcja turystyczną Śląska. Najpopularniejsze szczyty Beskidów to Babia Góra, Pilsko, Skrzyczne, Wielka Czantoria, Hrobacza Łąka, Barania Góra, Radziejowa, Wielka Racza, Wielka Rycerzowa, Rysianka, MogielnicaGórnośląsko-Zagłębiowska Metropolia to Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia to 41 miast i gmin., rozległy, zróżnicowany historycznie i geograficznie obszar.

Z takimi miastami jak Katowice, Chorzów, Bytom, Dąbrowa Górnicza, Mysłowice, Sosnowiec, Tarnowskie Góry. Główne atrakcje tego regionu Śląska to przede wszystkim ślady przeszłości industrialnej, pozostałości po przemyśle wydobywczym, zabytki techniki oraz miasta z bogatą historią, unikalnymi zabytkami wpisanymi w kulturę i historię śląską. Trzecim regionem Śląska jest Jura Krakowsko-Częstochowska. Stanowi ona część Wyżyny Śląsko-Krakowskiej tworzy rozległa płyta wapieni, wznosząca się przeciętnie od 300 m n.p.m. w rejonie Częstochowy, do 400–500 m n.p.m. w okolicach Krakowa.

To niezwykle interesujący i malowniczy obszar, z pewnością godny zwiedzenia. Południowo-zachodnia część województwa śląskiego to Kraina Górnej Odry. Jej powierzchnia jest zróżnicowana, są tu pasy nizin, wyżyn i kotlin. Możemy tu wyróżnić następujące krainy geograficzne: Kotlina Raciborska i Płaskowyż Głubczycki (Nizina Śląska), Płaskowyż Rybnicki (Wyżyna Śląska), Kotlina Ostrawska i Kotlina Oświęcimska. To malownicze tereny sprzyjające aktywnemu wypoczynkowi. Miasta Śląska są pełne atrakcji.

Katowice to miasto poindustrialnych zabytków, dawnych osiedl górniczych, takich Nikiszowiec. Uznane za pomnik historii, niezwykłe miejsce, z niepowtarzalnym klimatem. Trzypiętrowe ceglane bloki tworzą czworoboki z wewnętrznymi dziedzińcami, na których mieszkańcy mieli do dyspozycji chlewiki, komórki i piece do wypieku chleba. Osiedle to dziewięć takich budynków, połączonych przewiązkami. Muzeum Śląskie to absolutny top na turystycznej mapie Katowic. Znajduje się na terenie dawnej kopalni „Katowice”, jego koncepcja nawiązuje do przemysłowej historii Śląska. Wystawa przeprowadzi zwiedzających przez historię górnictwa i regionu, a dzieci odkryją wiele pasjonujących historii za pomocą najnowszych technologii. Muzeum wielokrotnie wyróżniane w wielu konkursach.

Dla tych, którzy lubią industrialne klimaty polecamy także odwiedzenie Muzeum Walcownia Cynku, a w nim zabytkowe maszyny, pojazdy i dużo historii. No i wiadomo, koniecznie trzeba zobaczyć Spodek. Kolejne techniczne zabytki, urozmaicone zwiedzaniem podziemi czekają na turystów w Zabrzu. Są to Sztolnia Królowa Luiza oraz Kopalnia Guido. Zjazdy w dół górniczą kolejką, to tylko jedna z wielu atrakcji. Gdy będziecie w Zabrzu, odwiedźcie także cmentarz żydowski. Piękne miejsce, kilkaset zabytkowych nagrobków, bujna roślinność.  Kolejnym miastem, które wykorzystało poindustrialną infrastrukturę do celów turystycznych są Tarnowskie Góry. Na turystów czekają Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga. Atrakcją turystyczną, która zachwyci głównie dzieci jest przejazd kolejką wąskotorową na siedmiokilometrowym odcinku ze Stanicy przez Rudy do stacji Rybnik Stodoły. Na stacji w Rudach utworzono skansen „Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej”, który jest jednym z obiektów Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Będąc na Śląsku warto wybrać się także do Chorzowa. Najbardziej znane atrakcje tego miasta to Planetarium Śląskie i Obserwatorium Astronomiczne oraz Legendia – Śląskie Wesołe Miasteczko. Warto wybrać się także do Muzeum Hutnictwa. Wisła… nie sposób ominąć tego miasta podczas wycieczek po Śląsku. Znane ze skoczni narciarskich, Adama Małysza i zmarłego rok temu pisarza Jerzego Pilcha, który uczynił z tego uroczego i klimatycznego miasta krainę pełną niesamowitych opowieści. Wisła to znane uzdrowisko, miejscowość zamieszkała w znacznej mierze przez ewangelików, przyciąga turystów o każdej porze roku. Wisła leży w Beskidzie Śląskim, wybierzemy się z niej na Wielki Stożek, Trzy Kopce Wiślańskie, Baranią Górę, Wielką Czantorię.

Tatry - kierunek obowiązkowy

Pisząc o podróżach po Polsce nie sposób nie wspomnieć to Tatrach, które są najwyższymi polskimi górami. Góry piękne, niepowtarzalne, wspaniałe o każdej porze roku. Do głównych atrakcji Tatr z pewnością należy Morskie Oko. Jest największym i najpiękniejszym jeziorem w Tatrach, położonym wśród tatrzańskich szczytów. Kolejne miejsce na tatrzańskim szlaku to Dolina Chochołowska, jedna z najpiękniejszych i najdłuższych dolin w Tatrach. Takich widoków się nie zapomina.

Dolina Kościeliska także zachwyci turystów. Jest to jedna z najbardziej znanych i najpiękniejszych dolin w Tatrach Zachodnich, duża malownicza dolina o długości 8 km. Warto zobaczyć również Dolinę Pięciu Stawów, położoną między Morskim Okiem, a Kozim Wierchem (2291 m n.p.m.). Wysoko wyniesiona ponad górną granicę lasu, kryje pięć stawów dających jej nazwę. Są to: Wielki Staw, Przedni Staw, Mały Staw, Czarny Staw i Zadni Staw. Oprócz nich w dolinie znajduje się jeszcze szósty, niewielki staw zwany Wole Oko. Dolinę odwadnia Potok Roztoka, który spadając do Doliny Roztoki tworzy Wielką Siklawę - najpotężniejszy wodospad w Tatrach.

Wyprawa na najwyższy szczyt Tatr, czyli Rysy (2499 m n.p.m.) to przygoda nie dla każdego. Trasa marszu zajmuje około 6,5 godz. Do pokonania jest ponad 1700 metrów w górę, co dla nieprzygotowanych kondycyjnie osób, może stanowić poważne wyzwanie. Warto pamiętać, że w górnej części szlaku, prowadzącej od Czarnego Stawu pod Rysami, znajdują się sztuczne ułatwienia, w postaci łańcuchów na najtrudniejszych fragmentach drogi. Po zdobyciu Rysów oczom szczęśliwych turystów ukazują się przepiękne widoki na pasmo Tatr Wysokich i Bielskich.

Warto zdobyć także inne popularne szczyty - Gubałówkę, Kasprowy Wierch oraz Giewont. Są to najpopularniejsze tatrzańskie atrakcje. Wejście na Czerwone Wierchy od strony pięknej Doliny Kościeliskiej to nasza kolejna propozycja. Miłośnicy górskich szlaków i trudniejszych tras mogą pokusić się o odwiedzenie Szpiglasowej Przełęczy oraz wejście na Orlą Perć. To osławiony i niebezpieczny szczyt dla amatorów, wiedzie do niego najtrudniejszy w Tatrach czerwony szlak prowadzący przez 2-tysięczniki będące wyzwaniem dla wielu turystów. Na szlaku tym znajdują się m.in. Przełęcz Zawrat (2159 m n.p.m.), Granaty (2225-2240 m n.p.m.) czy Kozi Wierch (2291 m n.p.m.) - najwyższa góra w całości leżąca w granicach Polski. Słyszał o nim każdy, bo jest to jeden z popularniejszych szczytów w Tatrach.

Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) - na który prowadzi nowoczesna kolej kabinowa wypełniona po brzegi latem i zimą. Propozycja dla turystów niewprawionych w dalekich górskich wędrówkach. W pobliżu warto też zdobyć widokową Świnicę. Od lat symbolem Tatr jest Giewont (1895 m n.p.m.) - popularny "Śpiący Rycerz", nazywany tak dlatego, gdyż z oddali kształt szczytu górującego nad Zakopanem przywodzi na myśl właśnie leżącego rycerza.

Proponujemy wycieczkę na Gubałówkę, niewysoki szczyt (1123 m n.p.m.), popularny, z piękną panoramą okolicy. Polecamy również wycieczkę na Halę Gąsienicową. Leży na wysokości 1500 m n.p.m. Jest to wysokogórska łąka z cudnymi widokami obejmującymi część Doliny Gąsienicowej. Zresztą, piękne widoki do specjalność Podhala i Tatr, dlatego te niezwykłe miejsca trzeba koniecznie odwiedzić Tatry to niezwykle malownicze góry. Nie tylko cudowne widoki robią wrażenie na turystach. Także wspaniała i unikalna przyroda.

Rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady…

Bieszczady są zupełnie inne od Tatr, krajobrazy urzekają, a kto raz tu przyjechał, będzie wracał. Tarnica to najwyższy szczyt w polskich Bieszczadach (1346 m n.p.m.). Oferuje wspaniałe widoki zarówno na polską, jak i ukraińską część gór. Ze szczytu rozpościera się jedna z najpiękniejszych panoram w Bieszczadach.

Tarnica jest jedynym bieszczadzkim szczytem zaliczanym do Korony Gór Polski, w skład której wchodzi 28 szczytów. Bieszczady to także pięknie połoniny. Połonina Wetlińska z kultowym schroniskiem Chatka Puchatka, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych masywów w Bieszczadach. U jej podnóży znajdują się popularne miejscowości Wetlina oraz Smerek stanowiące doskonałą bazę wypadową do górskich wędrówek.

Prawdziwą ucztą jest spacer grzbietem Połoniny Wetlińskiej. Urozmaicona rzeźba terenu, przepiękne widoki oraz poczucie oszałamiającej przestrzeni robią wrażenie! Smerek (1222 m.n.p.m.), chociaż w praktyce stanowi przedłużenie Połoniny Wetlińskiej na zachód, to jest od niej oddzielony Przełęczą Orłowicza. Na Smerek można się dostać z miejscowości o tej samej nazwie, wybierając szlak czerwony. Dobrym rozwiązaniem jest też rozpoczęcie swojej wędrówki w Wetlinie, wybierając następnie oznaczenia żółte. Polecamy!

Połonina Caryńska to kolejna gwiazda Bieszczad, punkt obowiązkowy dla piechurów. Rozciąga się na długości 4 kilometrów i ma 4 wierzchołki, z których trzy znajdują się na trasie szlaków turystycznych. Z jej szczytu rozpościera się wspaniała panorama na Zachodnie Bieszczady oraz Góry Sanocko-Turczańskie. Podziwiać można m.in. Połoninę Wetlińską, Dwernik-Kamień, dolinę Caryńskiego, pasmo Otrytu, gniazdo Tarnicy oraz Rawki.

Mała i Wielka Rawka to kolejne bieszczadzkie szczyty. Warto zdobyć także Wielką Rawkę (1307 m n.p.m.). Szczyt słynie ze wspaniałej panoramy obejmującej m.in. Połoninę Wetlińską, Połoninę Caryńską w całej długości, gniazdo Tarnicy oraz Bukowe Berdo. Tu też trzeba się wspiąć. Z Bukowego Berda podziwiać można m.in. Lutowiska, Muczne, Ukrainę, Kopę Bukowską, Krzemień, Halicz, Rozsypaniec, Szeroki Wierch i dolinę Terebowca oraz Połoniny i Rawki. Przez wielu szlak ten uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w Bieszczadach.

Pieniny zachwycą każdego

Warto wybrać się w Pieniny. To cudowne góry, a sam region jest bogaty także w zamki, zabytki, atrakcje przyrodnicze, wspaniałe widoki, ciekawe miejscowości, uzdrowiska. Pieniński Park Narodowy przyciąga rzeszę turystów.

Trzy Korony to najwyższy masyw górski w Pieninach Właściwych, posiada pięć wierzchołków, z których najwyższe to: Okrąglica (982 m n.p.m.), Płaska Skała (950 m n.p.m) i Pańska Skała (920 m n.p.m). Trzy Korony to także najpopularniejszy punkt widokowy w Pieninach. Nic dziwnego, skoro z góry można podziwiać piękną panoramę Doliny Dunajca i wspaniały widok na Tatry Słowackie.

Sokolica to kolejny szczyt, który zachwyci turystów, a widoki z niego … bajka! Jest piękny, uroczy i godny polecenia jest również prowadzący na niego szlak. Na szczycie znajduje się schronisko "Groń". Na Palenicę można wjechać kolejką ze Szczawnicy. Jest to szczyt w Małych Pieninach, który dzięki wyciągowi krzesełkowemu poprowadzonemu ze Szczawnicy jest łatwo dostępny i bardzo popularny wśród turystów.

Ze Szczawnicy możemy dotrzeć także na szczyt Trzy Korony. Zajmie to około 3 godzin. Na Trzy Korony wiedzie również przepiękny szlak przez Wąwóz Szopczański. Jest to robiący niesamowite wrażenie wysoki kanion, położony pomiędzy zachodnimi zboczami Trzech Koron i wschodnimi zboczami Podskalniej Góry.

Turyści odwiedzający Pieniny powinni odwiedzić także Wąwóz Homole. Położony w Pieninach Małych, jest uznawany za najpiękniejszy wąwóz w Polsce. W Pieninach znajduje się wiele miejscowości atrakcyjnych turystycznie. Jedną z nich jest Czorsztyn.

Zamek w Czorsztynie to jego największa atrakcja turystyczna. Kolejną miejscowością godną polecenia jest Szczawnica. To znana miejscowość uzdrowiskowa. Ze Szczawnicy prowadzą szlaki na górskie szczyty. Droga Pienińska to kolejna atrakcja Pienin. Liczy około 10 km długości i jest zamknięta dla ruchu samochodowego. Cudowne widoki, możliwość marszu na świeżym powietrzu, relaks i kontakt z przyrodą.

Droga Pienińska to najpiękniejszy i chyba najpopularniejszy spacerowy trakt w Pieninach, idealne miejsce na wycieczkę pieszą i rowerową. Trasa biegnie ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru, wzdłuż Przełomu Dunajca. Spływ Dunajcem to najpopularniejsza z atrakcji pienińskich, znana w całej Polsce, doskonała dla turystów w każdym wieku, uwielbiana przez odwiedzających to pasmo górskie. Trasa spływu wiedzie przez niezwykle malownicze zakątki Pienin, widoki są cudowne, a rzeka meandruje. Tradycja organizowania spływów sięga roku 1831 i jest nadal podtrzymywana. Spływy tratwami flisackimi to legenda.

Kraina Tysiąca Jezior

Czyli Mazury i Warmia. Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to unikatowy zakątek. Największa i najwspanialsza atrakcja turystyczna Polski. Jezior na tym terenie jest ponad 3000! Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, łączący ponad 100-kilometrową drogą wodną leżące na północy Węgorzewo z jeziorem Wiartel niedaleko Piszu.

Na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich spotkamy popularne miejscowości turystyczne z mnóstwem atrakcji, jak i mniej popularne zaciszne miejsca. Warmia i Mazury to także regiony pełne zabytków i wspaniałych miejsc pełnych historii, głównie średniowiecznej. Bez wątpienia takim niezwykłym miastem jest Olsztyn.

Niewielki Frombork także obfituje w atrakcje i zabytki. Turyści odwiedzający Frombork nie zawiodą się. Na Wzgórzu Katedralnym czekają na nich średniowieczne fortyfikacje, nieco dalej bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja, wnętrze której mieści aż 25 ołtarzy, Muzeum Mikołaja Kopernika w dawnym pałacu biskupim, planetarium w dawnej dzwonnicy, a także średniowieczny szpital św. Ducha.

Warto odwiedzić również Lidzbark Warmiński i jego zamek, który jest jednym z niewielu, gdzie w pełni zachowały się oryginalne gotyckie krużganki. Z tego względu zamek ten porównywany jest do Wawelu, a często nawet nazywany jest Wawelem Północy. Kanał Elbląski to nietuzinkowa atrakcja Warmii i Mazur - inżynieryjny cud, który stał się dziełem życia pruskiego architekta Georga Jacoba Steenke. Jest wyposażony w unikalny system pochylni, które przenoszą statki między dużymi różnicami wysokości i pozwalają na... rejs statkiem po trawie. Rejs po pochylniach i śluzach Kanału Elbląskiego to ogromne przeżycie. Co jeszcze warto zobaczyć w tym regionie?

Na pewno Giżycko z jego obrotowym mostem na Kanale Łuczańskim. Zwiedzanie Giżycka może zakończyć się cudownym rejsem po jeziorze Niegocin lub dłuższą wycieczkę po Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Oczywiście Mikołajki, należące do najbardziej znanych miast na Mazurach, oferujące wspaniałe rejsy. Trasy rejsów obejmują: jezioro Śniardwy na trasie Mikołajki - Śniardwy – Mikołajki, jezioro Bełdany i Śniardwy na trasie Mikołajki - Ruciane-Nida - Mikołajki.

Zwiedzanie atrakcji Warmii i Mazur nie może się bowiem obejść bez odwiedzin nad położonymi w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich Śniardwami, które są  największym jeziorem Polski. Wilczy Szaniec - to godne polecenia miejsce. Dawna kwatera Wodza Trzeciej Rzeszy Adolfa Hitlera, znajdująca się w miejscowości Gierłoż. Jest to również miejsce nieudanego zamachu na Hitlera.

Zamki krzyżackie to wyjątkowa atrakcja. Obecność Krzyżaków odcisnęła się dużym piętnem na dziejach miast i ludzi. Są najczęściej budowane z czerwonej cegły, masywne i dostojne, pełniły bowiem funkcję warowni - miały chronić przed najazdami wrogów. Poznajmy te niezwykłe budowle, dzięki którym przeniesiemy się w średniowieczne czasy, pełne wojen i pożóg, ale także rozwoju krzyżackiego imperium na tych terenach. Turystom polecamy Zamek w Kętrzynie, Zamek w Nidzicy, Zamek Ryn, Zamek w Ostródzie, Zamek w Działdowie czy Zamek w Giżycku.

Trójmiasto - moc atrakcji

Poznaliśmy już atrakcje w górach, jeziorach i na Dolnym Śląsku. Czas na wyprawę na północ Polski. Zapraszamy do Trójmiasta - Gdańska, Gdyni i Sopotu. Miasta łączy historia połączona z nowoczesnością i rozwojem oraz moc atrakcji turystycznych. Znajdziemy tu klimatyczne ulice, zabudowania związane z tradycją rybołówstwa, jak i nowoczesne i zachwycające muzea, urocze deptaki i nadmorskie promenady. Piękne rozległe plaże zachwycą turystów. Gdańsk to wspaniałe i godne polecenia miejsce, zachwyca zabytkami i nic dziwnego, skoro ma ponad 1000-letnią historię. Większość zabytków skupionych jest przy najbardziej reprezentacyjnym trakcie Głównego Miasta, czyli Drodze Królewskiej, ale także przy uliczkach do niej przyległych oraz przy deptaku nad Motławą zwanym Długim Pobrzeżem. Sercem miasta i jego niekwestionowanym centrum jest Długi Targ, na którym znajduje się znany z kartek pocztowych symbol Gdańska, czyli Fontanna Neptuna, króla mórz. Tuż obok znajdują się Dwór Artusa, a nieco dalej Złota Kamienica oraz Nowy Dom Ławy. Na spacerowej trasie po gdańskiej starówce znajdują się Zielona Brama, oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku. Następnie Długie Pobrzeże z charakterystyczną sylwetką Żurawia - najstarszego zachowanego dźwigu portowego w Europie. Minąwszy Zieloną Bramę, przekraczamy rzekę Motławę przechodząc przez Zielony Most. Warto zatrzymać się przy przystani Żeglugi Gdańskiej. Zawijają tu statki pływające do Sopotu, Gdyni czy na Hel. Nieco dalej, przy Baszcie Łabędź w czasie wakacji mają tu swój przystanek tramwaje wodne oraz piracki statek wycieczkowy. Kolejna atrakcja turystyczna, która spodoba się także dzieciom - rejs statkiem. W Gdańsku warto też zwiedzić Bazylikę Mariacką, wspaniałą gotycką świątynię z wieżą widokową. Gdańsk to także miejsca ważne dla historii współczesnej i wspaniałe muzea. To wyjątkowe atrakcje, jakich nie znajdziecie nigdzie więcej. Muzeum Poczty Polskiej, Muzeum II Wojny Światowej, Pomnik Poległych Stoczniowców, Stocznia Gdańska, gdzie narodziła się historia wolnej Polski, czy Europejskie Centrum Solidarności - to miejsca, które będąc w Gdańsku trzeba koniecznie zobaczyć. Sopot to niewielkie miasto, ale pełne niepowtarzalnego uroku i bogatych tradycji uzdrowiskowych. Spacer wspaniałym molo to punkt obowiązkowy każdej wycieczki do Sopotu i wielka przyjemność. Ten pomost to wizytówka miasta i jednocześnie najdłuższy taki obiekt w Europie. Wybudowany został na przełomie XIX i XX wieku. Część spacerowa liczy przeszło pół kilometra, z czego część wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej. Molo pochwalić się może również nowoczesną mariną, gdzie cumują luksusowe jachty i łodzie. Centrum kurortu to reprezentacyjny deptak przy ul. Bohaterów Monte Cassino, zwany „Monciakiem”. Znajdują się tu głównie restauracje, kawiarnie, kluby, a także Scena Kameralna Teatru Wybrzeże i charakterystyczny Krzywy Domek. Warto zobaczyć także słynną Operę Leśną, amfiteatr, w którym odbywa się festiwal piosenki. Gdynia, trzecie z miast Trójmiasta także potrafi zachwycić. Morze ukształtowało to tętniące życiem miasto, wszystko toczy się wokół niego. Raj dla miłośników statków i historii oraz pięknych widoków. Sercem miast jest Skwer Kościuszki z cumującymi na pobrzeżu statkami. To także Kamienna Góra z kolejką i widokiem na morze oraz zabytkowe Orłowo z molo i plażą. Atrakcje w Gdyni to także niezliczone restauracje położone w centrum miasta. Okręt-Muzeum ORP „Błyskawica” to miejsce, które w Gdyni trzeba i warto zobaczyć. Cumuje przy Molo Południowym i jest odwiedzany przez rzesze turystów. Pod pokładem, gdzie mieści się wystawa muzealna, oglądać można przyznany jednostce Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari, uzbrojenie artyleryjskie i broń podwodną (na pokładzie) oraz przedziały maszynowo-kotłowe i wystawy historyczne ulokowane wewnątrz okrętu. Śródmieście Gdyni to gratka dla miłośników architektury, a zwłaszcza modernizmu. Miejscowe budownictwo to przykład na to, jak sto lat temu budowano nowoczesne miasta, jak w architekturze łączono to, co klasyczne z tym, co nowoczesne. W Gdyni działa drugi największy port w Polsce specjalizujący się przede wszystkim w przeładunkach. Stąd rejsy rozpoczynają promy pasażerskie do Skandynawii, a w dwudziestoleciu międzywojennym oraz po II wojnie światowej z Gdyni odpływały słynne statki takie jak Batory, pływające na linii Gdynia - USA. Historie podróżujących gdynian, marynarzy i ludności napływowej stały się inspiracją do utworzenia w mieście wyjątkowego Muzeum Emigracji.

Kraków - dawna stolica, siedziba królów

To najbardziej znane turystyczne miasto w Polsce. Wawel to dawna siedziba królów. Uznawany za jedną z najważniejszych atrakcji Krakowa, miejsce z którego niegdyś sprawowali swoje rządy polscy królowie oraz królowe. Na wawelskim wzgórzu mieszczą się Zamek Królewski oraz Katedra. Co zobaczymy w części zamkowej? Przekonamy się jak żyli królowie, odwiedzając ich prywatne apartamenty. Ekspozycja urządzona w salach pierwszego piętra zamku obejmuje prywatne pokoje królewskie oraz komnaty świty dworskiej. Odrębny ciąg pięciu pomieszczeń przy schodach Poselskich stanowił apartament królewski Zygmunta I, a później jego syna, Zygmunta II Augusta. Renesansowe wyposażenie wnętrz obejmuje brukselskie arrasy groteskowe oraz krajobrazowe ze zwierzętami zamówione do wawelskich wnętrz przez Zygmunta II Augusta, a także obrazy włoskie pochodzące daru Karoliny Lanckorońskiej. Skarbiec Koronny i Zbrojownia to kolejna część zamkowych zabytków. Katedra Wawelska to kolejne miejsce, które trzeba odwiedzić w Krakowie. Bez zobaczenia Dzwony Zygmunta i grobów królewskich, wycieczka na Wawel nie będzie kompletna. Pod Wawelem natomiast czeka na turystów, zwłaszcza tych młodszych - Smok Wawelski. Rynek to największy średniowieczny plac w Europie, miejsce tętniące życiem. Tu zaczyna się i kończy każda krakowska przygoda. Rynek Główny znajduje się na liście UNESCO. Dawniej było to najważniejsze centrum administracyjne, prowadziła tędy Droga Królewska prowadząca od Barbakanu aż po Zamek Królewski na Wawelu. Spacerując wokół Rynku turyści podziwiają Ratusz, Sukiennice, pomnik Adama Mickiewicza, Kościół Mariacki oraz Kościół św. Wojciecha. Bazylika Mariacka, z której wiezy grany jest Hejnał Mariacki, to świątynia, którą koniecznie trzeba odwiedzić, chociazby po to, aby zobaczyć Ołtarz Wita Stwosza. Ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny jest jednym z najwybitniejszych dzieł późnogotyckiej sztuki rzeźbiarskiej w Europie. Prace nad nim trwały od 1477 do 1489 roku. Ołtarz został wykonany z trzech rodzajów drewna. Konstrukcja powstała z twardego dębu, tło wykonano z lżejszego, ale równie mocnego modrzewia, a figury wyrzeźbiono w miękkim i elastycznym drewnie lipowym. W centrum Rynku znajdują się Sukiennice. Od początku istnienia nie zmieniły swojej funkcji. Jest to miejsce przeznaczone na handel, górują tu rękodzieło, biżuteria, pamiątki. Turystom udostępniono także trasę podziemnego Krakowa w Sukiennicach. Na górze Sukiennic mieści się oddział Muzeum Narodowego, w którym mieszczą się zbiory polskiego malarstwa i dzieła takich mistrzów jak Józef Chełmoński, Władysław Podkowiński, Jan Matejko, Jacek Malczewski, Maurycy Gotlieb czy Aleksander Gierymski. Muzeum Książąt Czartoryskich posiada najcenniejszą w Polsce i jedną z najcenniejszych kolekcji w Europie. Zobaczymy tu słynną na całym świecie „Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci czy „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta van Rijna. To niejedyne arcydzieła, jakie turyści mogą podziwiac w muzeum -  nie tylko z dziedziny malarstwa, ale także rzeźby, rzemiosła, militariów, sztuki użytkowej. Umieszczone są w 26 salach ekspozycyjnych, na dwóch piętrach wyremontowanego Pałacu Muzeum Książąt Czartoryskich. Wystarczy spacer od Rynku Głównego, a znajdziemy się w zupełnie innym świecie. Krakowska dzielnica Kazimierz jest miejscem szczególnym, ukształtowanym przez wielowiekowe sąsiedztwo chrześcijańsko-żydowskie. Żydzi pojawili się na Kazimierzu w połowie XIV wieku i do początku XIX wieku mieszkali na terenie „żydowskiego miasta", zamkniętego w obrębie dzisiejszych ulic Miodowej, św. Wawrzyńca, Wąskiej, Józefa i Bożego Ciała. Ślady ich pobytu widać do dziś. To miejsce was zachwyci! Na Kazimierzu koncentrowało się też życie religijne krakowskich Żydów. Modlili się oni w sześciu dużych synagogach ortodoksyjnych (Starej, Remu, Wysokiej, Izaaka, Poppera i Kupa) oraz w synagodze Postępowej (Tempel). modlitwy, należących do rozmaitych stowarzyszeń religijnych i osób prywatnych. Teraz możemy podziwiać te cudowne miejsca. Kazimierz jest dziś jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Krakowa. Ta tętniąca życiem kulturalnym i artystycznym dzielnica. Najbardziej oblegane kafejki oraz znane pracownie artystyczne i galerie skoncentrowały się w rejonie ulic: Szerokiej, Izaaka, Miodowej, Józefa, Podbrzezie i wokół placu Nowego. Cmentarz Remu przy ul. Szerokiej jest jednym z najstarszych cmentarzy żydowskich w Europie, założony w 1535 roku. Koniecznie musicie go odwiedzić, bo jest tam pochowanych wielu wybitnych Żydów krakowskich, można teraz podziwiać odrestaurowane zabytkowe macewy i nagrobki. Zwiedzanie terenów byłego krakowskiego getta na Podgórzu zajmuje około 2 godzin. Warto wybrać się na taką wycieczkę. Plac Bohaterów Getta to miejsce, skąd naziści wywozili Żydów do obozów zagłady. Te straszne wydarzenia upamiętnia sugestywny pomnik w postaci metalowych, rozstawionych na placu krzeseł, które mają przypominać o rozrzuconym mieniu (meblach, rzeczach osobistych), które po likwidacji getta pokrywało plac i wszystkie ulice dzielnicy. Na ulicach Limanowskiego i Lwowskiej zachowały się fragmenty murów otaczających getto krakowskie. Na samym placu natomiast jest jeszcze jedno miejsce szczególnie warte zobaczenia - Apteka pod Orłem. Jej właściciel, Polak, Józef Pankiewicz uzyskał od okupacyjnych władz zgodę na prowadzenie apteki na terenie getta. Przez cały okres istnienia zamkniętej dzielnicy wykorzystywał swoją działalność farmaceutyczną jako skuteczny kamuflaż dla niesienia pomocy ludności żydowskiej. Pamiętacie zapewne głośny film Stevena Spielberga „Lista Schindlera”? Holokaust i przesiębiorca, który ratował zydowskie dzieci z krakowskiego getta - to motywy przewodnie. Dlatego będąc w Krakowie warto zwiedzić Muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera.

Obecna stolica. Zobacz Warszawę!

Różnorodność miasta i wielość zabytków może spowodować niejaki kłopot w wyborze tego, co warto zobaczyć. W każdym mieście są takie miejsca, po których jest przyjemnie spacerować. W Warszawie bez żadnych wątpliwości jest nim Krakowskie Przedmieście. To piękna, szeroka arteria, położona pomiędzy gmachem Uniwersytetu Warszawskiego a hotelem „Bristol”. Prawdziwe serce miasta z piękną architekturą, Pałacem Prezydenckim, licznymi restauracjami i kościołami. Idąc Krakowskim Przedmieściem docieramy do Zamku Królewskiego, z daleka widać poprzedzającą go Kolumnę Zygmunta. Warto go zwiedzić, żeby zobaczyć Bibliotekę Królewską, Galerię Lanckorońskich z obrazami Rembrandta, Galerię Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej, Sale Sejmowe, Apartament Wielki i Królewski, Pokoje Królewiczowskie, Galerię Czterech Pór Roku oraz Gabinet Numizmatyczny. I tak dochodzimy do Starego Miasta, wpisanego na listę UNESCO. To zachwycające miejsce tętni życiem o każdej porze roku. Wokół usytuowane są klimatyczne kamieniczki, a w nich znane restauracje. W centrum - pomnik Syrenki, godło i symbol Warszawy. Nasza wędrówka może też zaprowadzić nas na ulicę Nowy Świat, po której spacer wart jest zaproponowania. To również swoistego rodzaju „salon” Warszawy. Pełen kawiarni, restauracji, dobrych sklepów. Dlaczego warto zobaczyć Pałac Kultury i Nauki tuż przy Dworcu Centralnym? Dokładnie nie wiadomo. Fajnie jest za to wjechać na ostatnie piętro tego gmachu, bo panorama miasta jaką można stamtąd oglądać, jest tego warta. Co jeszcze trzeba zobaczyć zwiedzając stolicę? Barbakan - średniowieczną fortyfikację obronną, Pałac w Wilanowie - Muzeum Jana III Sobieskiego wraz z jego pięknymi ogrodami. Łazienki Królewskie to absolutny top na turystycznej mapie Warszawy. Miejsce jak mało które łączy w sobie możliwość obejrzenia cudownych budowli takich jak Pałac na Wodzie, Teatr na Wodzie, Pałac Myśliwiecki, Pomarańczarnia oraz Świątynia Egipska. Potem można odpocząć w cieniu drzew, na przykład obok pomnika Fryderyka Chopina. No i wiewiórki! Są wszędzie i także stanowią o wyjątkowości tego miejsca. Warszawskim hitem turystycznym ostatnich lat jest Centrum Nauki Kopernik. Warszawa szczyci się wspaniałymi muzeami. Oprócz już wcześniej wymienionych koniecznie trzeba zwiedzić Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”. Absolutny hit, wspaniałe multimedialne muzeum, przenoszące nas w świat, którego już nie ma, w krainę, gdzie kwitła kultura żydowska. Historia polskich Żydów na przestrzeni wieków. Muzeum mieści się na ul. Anielewicza. Muzeum Powstania Warszawskiego na ul. Grzybowskiej to kolejne miejsce, które warto zaplanować spędzając weekend czy część wakacji w stolicy. Kolejne niezwykłe miejsce, które podobnie jak „Polin” jest także centrum edukacyjnym i ważnym ośrodkiem na mapie miasta. Inne muzea godne polecenia to m.in.: Muzeum Narodowe, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Więzienia Pawiak, Muzeum Neonów, Muzeum Życia w PRL i wiele innych. Zarezerwujcie dużo czasu!

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad