Blog - kategoria ogólna

Wakacje nad jeziorem - najciekawsze kierunki. Gdzie wybrać się nad jezioro w Polsce?   

Wakacje nad jeziorem w Polsce

Odwieczny dylemat przed zaplanowaniem urlopu brzmi: morze, góry czy jezioro? Tym razem skupimy się na jeziorach - mamy ich w końcu w Polsce całe mnóstwo! Ale gdzie jechać nad jezioro w Polsce? Jakie są najciekawsze kierunki na wakacje nad jeziorem?

Są one przecież porozsiewane po terenie całego kraju - niektóre leżą tuż przy morzu, inne w środku Polski, a jeszcze inne w jej południowej części. Każde z nich ma inne atuty, ale łączy je jedno - idealne warunki do wypoczynku. Bo ochłoda nad wodą wcale nie musi oznaczać słonych wód Bałtyku! Coraz częściej polscy turyści wybierają jeziora, których plaże zwykle są mniej tłoczne niż te nad morzem. Miejscowości położone nad jeziorem często mają też dodatkowe atrakcje, jak zabytki czy atrakcje przyrodnicze. Wolicie bardziej popularne miasta wypoczynkowe czy kameralne wioski, ukryte wśród natury?  

Jeśli szukacie inspiracji o tym, gdzie wybrać się nad jezioro i jakie są najlepsze jeziora do wypoczynku w Polsce - zapraszamy do lektury. Poniżej znajdziecie listę najważniejszych kierunków pod względem jezior w naszym kraju. Na północy, w środkowej części i na południu - poznaj najciekawsze jeziora w Polsce.

baza atrakcje w polsce

SPIS TREŚCI:

Jeziora Śniardwy i Mamry      

mazury

Zacznijmy od klasyków. To w końcu Mazury przychodzą na myśl jako pierwsze po usłyszeniu hasła “jeziora w Polsce”. Na terenie Pojezierza Mazurskiego istnieje około 3 tysięcy jezior, natomiast największe z nich rozciągają się w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Są one połączone kanałami, które ułatwiają żeglarzom swobodne przemieszczanie się między nimi - Szlak Wielkich Jezior Mazurskich liczy ponad 130 kilometrów i wiedzie m.in. przez największe w Polsce jeziora Śniardwy i Mamry.

Oprócz wypoczynku nad wodą, pieszych i rowerowych wycieczek czy rejsów żaglówkami czekają też dodatkowe atrakcje. Na Śniardwach znajduje się osiem wysp - na największej z nich, Szerokim Ostrowiu skorzystać można z wyjątkowego punktu widokowego na okolicę, znajdującego się na klifie. Sąsiedztwo jest też doskonałym miejscem do birdwatchingu. Ciekawą wyspą będzie też Czarci Ostrów, gdzie znajdziecie pozostałości dawnego fortu.

Żeby do niej dotrzeć konieczna będzie wyprawa łódką. Niedaleko jeziora Śniardwy są też atrakcje dla dzieci, które odwiedzić mogą Galindię, czyli park rozrywki, stworzony na wzór historycznej wioski Galindów. W miejscowościach dookoła jeziora Śniardwy takich jak Głodowo, Łuknajno czy Nowe Guty znajdują się liczne agroturystyki, domki, pola namiotowe i campingowe, z których korzystać mogą turyści.

Mazury

Jedną z najpiękniejszych miejscowości nad Jeziorem Śniardwy jest Wierzba, która mimo, że położona kilka kilometrów od słynnych Mikołajek, jest dość kameralnym i spokojnym miejscem z portem, z obecności którego na pewno ucieszą się żeglarze. W Popielnie, położonym w sąsiedztwie Wierzby warto zwrócić uwagę nie tylko na stare, typowo mazurskie domki, ale i hodowlę konika polskiego w Stacji Badawczej PAN. Turyści mogą też obserwować z bliska inne zwierzęta - jelenie, bydło, bobry i konie. Każdy miłośnik zwierząt będzie zachwycony!     

Mamry to drugie pod względem wielkości jezioro w Polsce. Możemy je rozpatrywać jako osobne jezioro lub jako kompleks sześciu jezior - Mamry, Kirsajty, Kisajno, Dąbskiego, Święcajty i Dargin. Wszystkie sześć zbiorników są ze sobą połączone - łącznie to 10 tysięcy hektarów powierzchni idealnej do żeglowania i do uprawiania innych aktywności wodnych. Podobnie jak w przypadku Śniardwy, tak i przy Mamrach istnieje szeroka baza noclegowa.

Mazury

Obłędne widoki można podziwiać nie tylko z wód jeziora, ale i z miejscowości takich jak Giżycko, Węgorzewo, Ryn, wspomniane już Mikołajki, Ruciane Nida czy Pisz. Liczne porty żeglugowe, przystanie i mariny sprawiają, że pobyt tutaj jest idealną okazją do zasmakowania żeglarstwa. Oprócz atrakcji przyrodniczych turyści podziwiać mogą na przykład XIV-wieczny zamek i zabytkowy kościół św. Piotra i Pawła w Węgorzewie, pałac Lehndorffów w Sztynorcie Dużym czy dobrze zachowane bunkry z czasów II wojny światowej w Mamerkach.

Ale Mazury to przecież nie tylko Śniardwy i Mamry - do najpiękniejszych mazurskich jezior należą też Krzywa Kuta, Selmęt Wielki, Gołdap, wspomniane Święcajty, Niegocin, Jezioro Szeląg, Jezioro Nidzkie czy Gołdopiwo, które z uwagi na występujące w sąsiedniej Puszczy Boreckiej żubry znajduje się w strefie ciszy. Każde z nich jest inne, ale łączy je wspaniała natura, wręcz idylliczne krajobrazy, szlaki żeglarskie i kajakowe oraz dzikie zwierzęta, które możemy spotkać przy okazji rejsu, przejażdżki rowerowej czy spaceru.    

Pojezierze Iławskie

Leżące częściowo na terenie Pomorza, a w większej części na terenie województwa warmińsko-mazurskiego Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego obejmuje 31 jezior, w tym najdłuższe jezioro w Polsce - 27,5-kilometrowe Jezioro Jeziorak. Iława to jedno z najchętniej odwiedzanych przez żeglarzy miast w Polsce - tzw. brama Mazur oferuje liczne campingi, bary, ośrodki wypoczynkowe, kąpieliska, wypożyczalnie sprzętu i niemal wszystko, czego dusza zapragnie! To właśnie w Iławie startują rejsy po całym pojezierzu - Jezioro Jeziorak jest połączone z Jeziorem Ewingi, Jeziorem Drwęckim i Zalewem Wiślanym. Oprócz typowo wodnych atrakcji Pojezierze Iławskie to także zbudowany z czerwonej cegły Szymbark, zniszczony już, ale wciąż piękny Pałac Kamieniec i Siemiany, w których znajduje się wieża widokowa z zapierającym dech w piersiach widokiem na Jeziorak.       

W okolicy jest także najczystsze (bo kwaśne!) jezioro Jasne, w którym oczywiście kąpać się nie wolno, ale można oczywiście udać się na spacer ścieżką przyrodniczą. Polecamy też udać się do Jerzwałdu, w którym żył autor Pana Samochodzika i w którym siedzibę swoją ma Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich. Oprócz tego warto pamiętać o Wyspie Wielka Żuława, która jest największą śródlądową wyspą w Europie. W niedalekim sąsiedztwie znajduje się Kanał Elbląski, który uchodzi za jedną z najpiękniejszych dróg wodnych i jedyne miejsce na świecie, gdzie starki pływają po… trawie! Na trasie kanału znajdują się dwie śluzy i pięć pochylni, a cała, ponad 147-kilometrowa trasa to prawdziwa perełka architektury wodnej.

Pojezierze Iławskie to także inne jeziora - Gaudy, Płaskie, Rucewo Wielkie, Bądze czy Jezioro Januszewskie. Zajrzyjcie też do Kisielic i Lubawy - dawne miasto biskupie. W okolicach znajduje się też Pałac w Kamieńcu, który dziś jest już ruiną, jednak w czasach świetności był nazywany Wersalem Królestwa Pruskiego.

Pojezierze Lubuskie   

Jedną z najpiękniej położonych miejscowości na terenie Pojezierza Lubuskiego jest Łagów, ulokowany między dwoma jeziorami, Trześniowskim (Ciecz) i Łagowskim. To prawdziwa perełka okolicy nie tylko z uwagi na jeziora i pobliskie lasy, ale i stojący na przesmyku między jeziorami XIV-wieczny zamek Joannitów, funkcjonujący dziś jako hotel. Z wyższych pięter zamku podziwiać można widoki na okolicę (a są one naprawdę cudowne!). Warte zobaczenia jest również łagowskie stare miasto z gotyckimi bramami. Choć niewielkie, to bardzo urocze.   

Innym miastem Pojezierza Lubuskiego, chętnie odwiedzanym przez turystów, szukających miejsca na wypoczynek nad jeziorem jest Sława, położona nad Jeziorem Sławskim. To jedno z największych jezior w okolicy (ma 11 km długości), do którego licznie zjeżdżają letni turyści. Piaszczyste plaże, kempingi, wypożyczalnie sprzętów wodnych, molo, ośrodki wypoczynkowe i reszta infrastruktury sprawiają, że Sława cieszy się dużą… sławą. ;) Dodatkowo bardzo popularnymi są sławskie wydarzenia jak Dni Sławy, Noc Świętojańska czy Sławska Noc Reggae.    

Pojezierze Lubuskie może pochwalić się także jednymi z najczystszych jezior w Polsce. Takim właśnie jest Jezioro Głębokie, które dodatkowo znajduje się w strefie ciszy, więc będzie idealnym miejscem dla tych, którzy naprawdę pragną tylko spokoju i kontaktu z naturą. Inne lubuskie jeziora warte odwiedzenia to wyjątkowo malowniczo położone Jezioro Lubiąż, idealne do nurkowania Jezioro Lipie, dzikie Jezioro Osiek, Jezioro Dąbie Wielkie, Niesłysz, czy Jezioro Wojnowskie.

Pojezierze Kaszubskie

Kaszuby

Kaszuby warto przemierzyć słynną Drogą Kaszubską, która biegnie między jeziorami, lasami i łąkami. Okaże się wówczas, że Kaszuby są idealnym miejscem na urlop nie tylko ze względu na bliskość morza, ale i ogrom przepięknych jezior, takich jak chociażby jezioro Wdzydze z główną miejscowością Wdzydze Kiszewskie. Wdzydze to nie tylko tzw. “kaszubskie morze”, ale i najstarszy w Polsce skansen - Kaszubski Park Etnograficzny, do którego także polecamy zajrzeć.

Najpopularniejszym kaszubskim jeziorem jest jednak Jezioro Raduńskie, złożone w zasadzie z dwóch jezior Jeziora Raduńskiego Górnego i Dolnego. Przez Jezioro Raduńskie i okoliczne jeziora przebiega Kółko Raduńskie - jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w naszym kraju. Popularną wsią w tej okolicy jest Stężyca i Chmielno, z niewielkim Muzeum Ceramiki.   

KaszubyDobrym kierunkiem nad jezioro na Kaszubach będzie Jezioro Białe, niedaleko miejscowości Ucisko, Grzybno i Masłowo. W sąsiedztwie znajduje się Jezioro Czarne - oba akweny to miejsca z czystą wodą i zagospodarowanym turystycznie terenem. Jeziorem, które przypadnie do gustu miłośnikom sportów wodnych będzie Jezioro Charzykowskie z miejscowością Charzykowy. Największym jeziorem przybrzeżnym jest Jezioro Łebsko, oddzielone od morza Mierzeją Łebską. Popularne miejscowości w okolicy to Rąbka, Kluki, gdzie znajduje się Muzeum Wsi Słowińskiej i Muzeum Wyrzutni Rakiet i Łeba, ze słynnym parkiem dinozaurów, który na pewno spodoba się dzieciom.

Inne jeziora na Kaszubach, które warto odwiedzić to Jezioro Żarnowieckie, będące najczystszym kaszubskim jeziorem i Jezioro Karsińskie z miejscowością Swornegacie, gdzie znajduje się Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego i charakterystyczny, kaszubski kościół z 1916 roku.  

Pojezierze Drawskie               

Fakt, że znaleźliśmy się na Pomorzu nie oznacza, że mamy do dyspozycji tylko Bałtyk! Trudno o wytypowanie najlepszych kierunków na Pojezierzu Drawskim. Na pewno trzeba wymienić tu Czaplinek, położony między Drawskiem a Czaplinem. Drawsko jest jednym z największych polskich jezior i drugim najgłębszym po Hańczy, a dzięki licznym zatokom i wyspom, w tym dziewiczej Bielawie, najchętniej odwiedzane jest przez żeglarzy.

Wokół jeziora spotkacie liczne ośrodki wypoczynkowe, kempingi, plaże, przystanie i punkty widokowe. Z centrum Czaplinka nad Drawsko prowadzi promenada spacerowa - wspaniała o każdej porze roku! W okolicy warto zwiedzić ruiny Zamku Drahim w Starym Drawsku i przemierzyć trasy spacerowe i rowerowe, wytyczone na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego. Zdecydowanie spokojniejszym i mniej zatłoczonym jeziorem na Pojezierzu Drawskim jest Komorze, Lubie i Pile.            

Jezioro Nyskie i Jezioro Otmuchowskie          

nysa jezioronyskie

Także i na Opolszczyźnie znajdzie się kilka ciekawych jezior. Najczęściej odwiedzanymi są Jezioro Nyskie, malowniczo położone u podnóża Gór Opawskich, na granicy Polski i Czech. To zbiornik zaporowy na rzece Nysie Kłodzkiej. Ulubionym miejscem plażowiczów jest Skorochów - tu znajdują się kąpielisko, plaże, domki letniskowe, liczne punkty gastronomiczne, a nawet przystań dla statku, który zabiera turystów na rejs. Nad Jeziorem Nyskim można wypożyczyć jacht, a nawet zrobić patent żeglarski! Po wysokiej na 20 metrów i długiej na 5 km zaporze warto udać się na spacer czy przejażdżkę rowerową. Najbardziej dzika część jeziora to okolice Wójcic - tam w ciszy i spokoju najczęściej przebywają wędkarze albo ci, którzy szczególnie cenią sobie odpoczynek od cywilizacji.

Kilka kilometrów od Jeziora Nyskiego znajduje się nie mniej urocze Jezioro Otmuchowskie. To także zbiornik retencyjny, co nie zmienia faktu, że chętnie odwiedzany przez turystów i okolicznych mieszkańców. To zdecydowanie spokojniejsze i mniej tłoczne miejsce. Na próżno szukać tu wielkich ośrodków wypoczynkowych - jest tu kilka kameralnych miejsc z noclegami, a kąpiele odbywają się na własną odpowiedzialność. Oprócz plaż znajdziemy tu pola namiotowe i przystań żeglarską, a wędkarze będą mogli poświęcić się w spokoju swojej pasji.

Pojezierze Gnieźnieńskie          

25 km od Gniezna w niewielkim Skorzęcinie znajduje się jeden z największych i najbardziej imponujących kompleksów wypoczynkowych w Polsce. Położone w lesie, między jeziorami Białym i Niedzięgiel domki przyciągają co roku tysiące turystów. To wymusiło stworzenie całej, bogatej bazy noclegowo-rozrywkowej z boiskami, plażami, wypożyczalniami sprzętów wodnych, barami i wesołym miasteczkiem. Ciekawsze miejscowości regionu to poza Skorzęcinem Ślesin, Przyjezierze i Przybrodzin.

Choć tak naprawdę wiele agroturystyk znajduje się po prostu w środku lasu, z dala od szlaków i popularnych urlopowych destynacji. Jeśli oprócz wypoczynku na plaży liczycie na przeplatanie się historii, to Pojezierze Gnieźnieńskie będzie idealne - to przecież tu znajduje się słynne Gopło, a tuż obok niego kruszwicki zamek (na pewno kojarzycie legendę o królu Popielu!). Nad Jeziorem Lednica poznacie historię początków państwa polskiego, a nad Jeziorem Powidzkim zapraszamy do nurkowania - woda jest przejrzysta i idealnie się do tego nadaje!              

Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie            

Zmieniamy kierunek na Lubelszczyznę. Spośród prawie 70 jezior Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego trudno wybrać te najlepsze, ale spróbujmy. Na liście ciekawszych znaleźć powinno się Jezioro Rotcze, które ze względu na bagniste brzegi nie sprowadza do siebie zbyt wielu turystów. Dlatego to miejsce dla tych, którzy cenią sobie kameralną atmosferę i brak ludzi - na małej, trawiastej plaży będzie można odpocząć, odcinając się całkowicie od cywilizacji.

Podobny klimat oferuje Jezioro Rogoźno, które z kolei będzie prawdziwym rajem dla wędkarzy. Jezioro Krasne sprawdzi się świetnie jako miejsce rodzinnego wypoczynku, tak samo jak Jezioro Roztocze, które może pochwalić się łowiskiem, ośrodkiem wypoczynkowym z punktami gastronomicznymi, pomostami i miejscem na ognisko.       

Inne ciekawe jeziora Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego to Jezioro Łukcze, Jezioro Bialskie, nad brzegiem którego znajduje się hotel ze SPA, jezioro Gumianek, najgłębsze jezioro regionu - Piaseczno czy też niezwykle malownicze Jezioro Wytyckie. Za najpiękniejszy akwen regionu uchodzi jednak Jezioro Białe i miejscowość Okuninka. Wody jeziora należą do pierwszej klasy czystości wód, więc fakt ten świadczy sam o sobie.

Planując wycieczkę na Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie warto wziąć pod uwagę także inne jego atrakcje - Poleski Park Narodowy, Skansen w Holi, miasto trzech kultur - Włodawę, spływy kajakowe Wieprzem i Bugiem czy też rekonstrukcję średniowiecznego grodziska w Wólce Bieleckiej.       

Jezioro Czorsztyńskie      

Pieniny

Przenieśmy się w Pieniny, bo to kolejny kierunek nie tylko dla fanów górskich wędrówek, ale i dla tych, szukających wypoczynku nad jeziorem. Absolutnym hitem jest tu Jezioro Czorsztyńskie, sztucznie utworzony zbiornik zaporowy na rzece Dunajec. Największą atrakcją akwenu są dwa sąsiadujące ze sobą zamki - Zamek Czorsztyn i Zamek Niedzica, między którymi kursują rejsy statkiem. Łagodne brzegi jeziora sprawiły, że powstały tu przystanie i plaże, służące nie tylko tym, którzy planując “plażingować”, ale i tym, którzy nurkują, pływają i żeglują.        

Fani rowerowych przejażdżek będą zachwyceni widokami z trasy Velo Czorsztyn, a spacerowicze skorzystać mogą z tras, w tym spacerów po zaporze. Dwa zamki będą gratką dla fanów historii i magicznych opowieści, a dodatkową atrakcją w sąsiedztwie Czorsztyna będzie szlak drewnianych świątyń Małopolski, znajdujący się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Będąc nad Jeziorem Czorsztyńskim polecamy wypoczywać na strzeżonej plaży Zamajerz lub dzikich plażach we wsi Falsztyn lub Frydman.

Okolica będzie piękna nie tylko latem - bliskość gór sprawia, że zimą chętnie odwiedzane są okoliczne ośrodki narciarskie, jak ten w Niedzicy, Kluszkowcach czy Szczawnicy. Atrakcji nad Jeziorem Czorsztyńskim nie ma końca, ale niech o decyzji co do odwiedzenia tego akwenu przeważy fakt zapierających dech w piersiach widoków.

Bory Tucholskie                    

Dzikie, zielone Bory Tucholskie to przyjemna otulina dla polodowcowych jezior, które są chętnie odwiedzane przez miłośników spędzania czasu na łonie natury. Do ważniejszych jezior w Borach Tucholskich należą Jezioro Okonińskie, Charzykowskie, Karsińskie, Łąckie, Ostrowite, Płęsno czy Długie. Najchętniej odwiedzaną miejscowością w okolicy są Charzykowy, gdzie wokół Jeziora Charzykowskiego znajdują się wypożyczalnie sprzętów wodnych, kąpielisko, przystań wodna, restauracje, ośrodki wypoczynkowe i kempingi.           

Także tu zaczyna się popularny Szlak Struga Siedmiu Jezior, kończący się w Chojnicach. Tworzą go jeziora Ostrowite, Zielone, Jeleń, Bełczak, Główka, Płęsno i Skrzynka, połączone ze sobą ciekiem wodnych. To jeziora o najwyższej klasie czystości wód, stąd też żyją tu rzadkie gatunki roślin i zwierząt. Szlak można zwiedzać pieszo, rowerem lub kajakiem. Magii jeziorom w Borach Tucholskich dodaje fakt, że agroturystyki i domki często znajdują się w samym sercu lasu. Przez Bory Tucholskie przepływa też rzeka Brda, która jest dodatkową atrakcją i okazją do tego, by zanurzyć się w leśną naturę.   

Jezioro Solińskie - bieszczadzkie morze                  

Bieszczady Solina

Przenieśmy się w równie, a może nawet bardziej dziką część Polski - do województwa podkarpackiego, w Bieszczady. Choć kojarzą się głównie z górskimi krajobrazami i bezkresną zielenią połonin, to niech nie umknie uwadze fakt, że mamy tu jedno z najpiękniejszych polskich jezior - Jezioro Solińskie. Planując wypoczynek nad Jeziorem Solińskim warto rozważyć nocleg w Solinie bądź uzdrowiskowym Polańczyku, który jest najchętniej odwiedzanym ośrodkiem rekreacyjnym w tej okolicy.

Jezioro Solińskie to sztucznie utworzony zbiornik, na którym wybudowana jest najwyższa, prawie 82-metrowa zapora w naszym kraju. Zaporę można zwiedzać zarówno z zewnątrz, spacerując po jej koronie, jak i od środka, poznając tajniki pracy hydroelektrowni. 

Solina Bieszczady Jezioro Solińskie to świetne miejsce do uprawiania kitesurfingu, a na całym akwenie obowiązuje strefa ciszy, co oznacza, że nie mogą znajdować się tu pojazdy z silnikami spalinowymi. Wokół jeziora znajdują się piaszczyste plaże, wyznaczone kąpieliska, a chętni skorzystać mogą z rejsów statkiem. Po drugiej stronie zapory znajduje się Jezioro Myczkowskie, z podobnie pięknymi widokami jak nad Soliną. Narty wodne, kajaki, kule wodne, przejazd na “bananie”, nurkowanie, czy żagle? Opcji nad Jeziorem Solińskim jest tyle, że każdy znajdzie coś dla siebie!                

Zalew Zegrzyński                          

Jezioro, czy też potocznie Zalew Zegrzyński to popularny kierunek Warszawiaków - leżące ok. 35 km od Warszawy jezioro jest w rzeczywistości zbiornikiem retencyjnym na Narwi. To największe jezioro na Mazowszu, które chętnie odwiedzają całe rodziny. Są tu wytyczone kąpieliska, plaże mniej lub bardziej dzikie, baza noclegowa i zaplecze do uprawiania sportów wodnych. Jedną z najbardziej popularnych plaż przy akwenie jest naturalnie ta w Zegrzu, a także w Nieporęcie, w Serocku i w kompleksie Nieporęt-Pilawa.

W poszczególnych ośrodkach istnieje możliwość wypożyczenia rowerów górskich - wokół jeziora wytyczono szlaki rowerowe i piesze. Wypożyczalnie oferują sprzęty do windsurfingu, skutery wodne, łódki, kajaki. Na dzieci czekają skateparki, place zabaw i boiska do gry w piłkę. Są tu punkty gastronomiczne, mola, tarasy widokowe, ośrodki wypoczynkowe - słowem wszystko, co potrzebne będzie na krótszy urlop nad wodą.                         

Jeziora w Augustowie                    

Ostatnie kierunek na naszej liście to podlaski Augustów, otoczony jeziorami z każdej strony. To jeziora takie jak Necko, Rospuda, Sajno, Białe, Studzieniczne, Sajenek i Sajenko oraz około 20 mniejszych jezior, leżących w bliskim sąsiedztwie Augustowa. Większość z nich to jeziora rynnowe, objęte strefą ciszy - jest to więc kolejna okazja do spokojnego wypoczynku. Największym augustowskim jeziorem jest Sajno, a najczystszym Jezioro Studzieniczne.

Jeziora w Augustowie połączone są ze sobą tak, że spokojnie da się przepłynąć kajakiem z jednego do drugiego. Część z nich leży na szlaku Kanału Augustowskiego - jednej z polskich perełek architektury wodnej. Obok przepływa też rzeka Rospuda, na której także odbywają się rejsy statkiem. Każde z augustowskich jezior ma inne atuty, ale łączy je jedno - fakt, że są przepiękne i warte odwiedzenia.

Wakacje nad jeziorem - sprawdzone kierunki               

wakacje nad jeziorem w polsce

I to już koniec naszej listy najciekawszych kierunków nad jezioro w Polsce. Nie jest ona oczywiście kompletna, bo dużych jezior, czyli takich, których powierzchnia jest większa niż 1 hektar, jest w naszym kraju ponad 9 tysięcy. Wszystkie opisać nie sposób, ale mamy nadzieję, że wybierzecie z naszych propozycji te, które staną się Waszymi urlopowymi planami. Tak, jak widać, jeziora znajdują się właściwie w każdym zakątku naszego kraju - od Pomorza, przez Kaszuby, centralną Polskę, aż po jej południowe krańce.

Zależnie od tego, gdzie będzie Wam po drodze, wybierzcie swój kierunek na wypoczynek nad jeziorem. Życzymy zatem udanego urlopu i pięknych wspomnień, przywiezionych znad polskich jezior! Do zobaczenia!            

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad