Blog - województwo śląskie

10 pomysłów na weekend na Śląsku

10 pomysłów na weekend na Śląsku

Ślask to region pełen niespodzianek i atrakcji turystycznych. Interesujące i różnorodne miasta, ciekawe muzea, postindustrialne zabytki oraz miejsca o walorach przyrodniczych i krajobrazowych.

Gdzie wybrać się na wycieczkę, aby ciekawie spędzić czas. Proponujemy 10 miejsc, które warto odwiedzić. Wybierzcie coś dla siebie!

1. Kopalnia Guido

Kopalnia Guido Zabrze

Ponieważ Śląsk słynie z technicznych zabytków, warto zobaczyć przynajmniej niektóre z nich. Zatem czas wybrać się do Zabrza i zwiedzić Kopalnię Guido. Jest to unikatowy w skali Europy obiekt turystyczny, w którym można zjechać w podziemia oryginalną szolą, zobaczyć i poczuć, jak wyglądała i wygląda praca górników. Wyjątkowa atrakcja turystyczna Śląska. Na zwiedzających czeka 5 km tras turystycznych w podziemnych korytarzach.

Odwiedzający poznają techniki wydobycia i zabezpieczania kopalń od XIX wieku do czasów współczesnych. Niewątpliwą atrakcją jest pokonanie części trasy elektryczną kolejką podwieszaną. To prawdziwy rarytas i frajda nie tylko dla dzieci. Zjazd szolą czyli windą, prosto do podziemnego świata - tak zjeżdża się do dziś w czynnych kopalniach to kolejny mocny punkt na trasie wycieczki do Guido. Turyści zobaczą także pokaz pracy potężnych kombajnów górniczych - to widoki i dźwięki, których nie da się zapomnieć. Trasy turystyczne w kopalni Guido są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

2. Sztolnia Królowa Luiza

Sztolnia Królowa Luiza Zabrze

To kolejna kopalnia-muzem w Zabrzu warta polecenia turystom. Obiekt można śmiało polecić dzieciom i dorosłym, w sam raz na rodzinną wyprawę. W częsci podziemnej obejrzymy oblicze górnictwa z lat 70. XX wieku w czterech strefach tematycznych: tradycji, legend i kultury, geostrefie, strefie techniki i strefie działań. Ekspozycja zawiera efekty multimedialne oraz działające maszyny górnicze. Atrakcją części podziemnej, która z pewnością przypadnie do gustu dzieciom, jest przejazd górniczą kolejką szynową typu Karlik. Kolejka porusza się po specjalnie przygotowanej trasie.

Ale to nie koniec atrakcji. Podziemna Trasa Wodna w Sztolni Królowa Luiza to jedna z najbardziej niesamowitych, podziemnych tras turystycznych w Polsce. Fragment podziemnych, historycznych wyrobisk trzeba przejśc pieszo. Ponad 1100 metrów trasy to unikatowy podziemny spływ łodziami. W trakcie zwiedzania spotkacie także legendarne dla Górnego Śląska postaci, Skarbnika i Utopka. Serdecznie polecamy!

3. Muzeum Śląskie

muzeum slaskie

Muzeum Śląskie to absolutny top na turystycznej mapie Katowic. Znajduje się na terenie    dawnej kopalni „Katowice”, jego koncepcja nawiązuje do przemysłowej historii Śląska. Wystawa przeprowadzi zwiedzających przez historię górnictwa i regionu, a dzieci odkryją wiele pasjonujących historii za pomocą najnowszych technologii. Muzeum wielokrotnie wyróżniane w wielu konkursach. Przeszklone bryły harmonizują z zespołem zabytkowych budynków, spośród których duża część została zbudowana jeszcze w XIX wieku.

Wyjątkową atrakcją jest 40-metrowa wieża wyciągowa szybu Warszawa II, do której dobudowano panoramiczną windę, pozwalającą zwiedzającym dotrzeć do górnej platformy, skąd rozciąga się widok na park i miasto.  W Muzeum Śląskim nie brakuje atrakcji dla turystów w każdym wieku. Są to m.in.: Na tropie Tomka” - przestrzeń edukacyjna zainspirowana postacią Tomka Wilmowskiego, bohatera powieści Alfreda Szklarskiego -świetne miejsce dla miłośników przygód, miejsce odkrywania świata za pomocą zmysłów, zabawy i twórczych wyzwań - idealne dla dzieci oraz wystawa „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” - opowieść o Górnym Śląsku od czasów najdawniejszych do przełomu ustrojowego 1989 roku.

Na wystawę składa się ponad 800 oryginalnych eksponatów, materiały audiowizualne i bogata oprawa scenograficzna. To po prostu trzeba zobaczyć i przeżyć! W muzem jest też wiele innych wystaw, a wśród nich na przykład galeria sztuki polskiej, galeria sztuki nieprofesjonalnej czy galeria śląskiej sztuki sakralnej.

4. Legendia - Śląskie Wesołe Miasteczko

legendia

To najbardziej znana atrakcja tego miasta, obok Planetarium Śląskiego i Obserwatorium Astronomiczne. To głównie atrakcja dla najmłodszych, ale przecież wśród dorosłych też nie brakuje miłośników tego typu rozrywek. Rodziny z dziećmi napotkają na szereg ciekawych rozrywek i atrakcji. Coś dla siebie znajdą tutaj miłośnicy spokojnej rodzinnej rozrywki oraz amatorzy mocniejszych doznań pełnych adrenaliny. To rozrywka i edukacja w jednym, polecamy calym rodzinom.

5. Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny”

Kolejnym miejscem godnym zaproponowania na wycieczkę jest skansen jest w Chorzowie. Na jego terenie którego znajduje się ponad 70 zabytkowych budowli. Obiekty zgromadzone w skansenie pochodzą z pięciu górnośląskich podregionów (beskidzkiego, podgórskiego, pszczyńsko-rybnickiego, przemysłowego i lublinieckiego) oraz z Zagłębia. Interesujące miejsce na rodzinną wycieczkę. Można zwiedzić dawne zagrody chłopskie, pomieszczenia gospodarcze, zobaczyć, jak wyglądało życie wsi. Szałasy pasterskie, chatki z gór, wiele ciekawych eksponatów. Historia, walory edukacyjne i rozrywka w jednym. Podobne skanseny i muzea o zbliżonej tematyce, znajdują się również w Pszczynie - Zagroda Wsi Pszczyńskiej, w Milówce – Muzeum Stara Chałupa, Chata Kawuloka w Istebnej.

  1. Tarnowskie Góry i ich podziemia

Kolejnym miastem, które wykorzystało poindustrialną infrastrukturę do celów turystycznych są Tarnowskie Góry. Na turystów czekają Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga. Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach to miejsce, które koniecznie musi zobaczyć turysta odwiedzający Śląsk. To wyjątkowe miejsce. Na głębokości 40 metrów mieści się podziemne miasto - labirynt korytarzy po dawnej kopalni kruszców srebra, ołowiu i cynku Fryderyk. W podziemiach panują surowe warunki, co pozwala zwiedzającym kopalnię poczuć klimat dawnej pracy górników. Szlak łączy ze sobą trzy dawne szyby górnicze. Turyści zobaczą tu wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe o różnej wysokości i potężne komory powstałe na przełomie XVIII i XIX w. Jedną z największych atrakcji jest przepływ łodziami pomiędzy dwoma szybami górniczymi. Kopalnia jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To wyjątkowa atrakcja turystyczna Śląska. W Tarnowskich Górach warto także odwiedzić Sztolnię Czarnego Pstrąga. Jest to unikatowy, 600-metrowy fragment XIX wiecznej sztolni Fryderyk, odwadniającej podziemia tarnogórskie, który pokonuje się łodziami. Sztolnia położona jest na terenie Parku Repeckiego.

  1. House of Air

Kolejne miejsce na wycieczkę po Śląsku to House of Air t- park trampolin w Gliwicach. To miejsce pełne radości i nieskrępowanej zabawy. Znajduje się w Gliwicach, przy ul. Pszczyńskiej 315. Jest otwarty od poniedziałku do soboty w godzinach od 10.00 do 21.00 oraz w niedziele od 10.00 do 20.00. Przestrzeń zaaranżowana jest bardzo ciekawie, to świat, w którym wszystko jest możliwe. Sport łączy się z przygodą i zabawą. Na 3000 metrach kwadratowych mieści się Park Trampolin wraz z parkiem rozrywki. Symbolem i bohaterem House of air jest pingwin geronimo. Ma drzutowy plecak i udowadnia, że każdy może sróbować latania, wystraczy tylko sróbować. Hasłem Parku jest „Przełam barierę grawitacji”. Któż nie chciałby tego spróbować? Kreatywnośc i pozytywna energia – to znaki rozpoznawcze House of Air. To każdy wyszaleje się do woli. Skoki na trampolinach to jedna z niewielu aktywności, których się nie czuje, bo nie ma czasu na myślenie o zmęczeniu. Atrakcji dostępnych w Parku Trampolin jest sporo. Main Court to główna strefa składająca się z aż 50 trampolin, Arena1 & Arena 2 - tu odbywają mecze w zbijaka, The Colosseum do walki wręcz oraz walki z grawitacją. Na gości czekają także: The Airbag - wielka poduszka przeznaczona do ćwiczeń akrobacji czy skoków, Air Ninja - tor przeszkód, Air Dunk - połączenie boiska koszykarskiego, trampoliny i kosza - nie sposób się nudzić! Kids Zone to strefa przeznaczona dla najmłodszych. The Wall - połączenie skoków z chodzeniem po ścianie oraz Walk The Wall! The Tower  zdobądź szczyt przy pomocy ścianki wspinaczkowej.

  1. Polska Sahara

Na Śląsku nie brakuje także atrakcji przyrodniczych. Dlatego na jedną z wycieczek proponujemy wyprawę na Pustynię Błędowską, leżącą na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskie. Rozciąga się ona na pograniczu województwa śląskiego i małopolskiego- od Błędowa (dzielnicy Dąbrowy Górniczej) do Kluczy, to największy w Polsce obszar lotnych piasków. Teren piaszczysty jest zresztą znacznie większy niż sam obszar Pustyni Błędowskiej. Ta „polska Sahara” to także jedna z bardziej interesujących atrakcji Śląska. Turystów zainteresują także malownicze okolice Złotego Potoku, rezerwat „Parkowe” i znajdująca się niedaleko Pustynia Siedlecka … kolejne pustynne miejsce na obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Chcesz odkryć ciekawe miejsce na Śląsku, zobacz pustynię!

  1. Funzeum

Muzeum Światła i Koloru Funzeum w Gliwicach to nasz dziewiąty pomysł na wycieczkę po Śląsku. Na odwiedzających czek 50 instalacji związanych ze światłem i kolorem. To miejsce was zadziwi i zachwyci. Funzeum to prawie 4000 metrów kwadratowych rozrywki i edukacji. To największe tego typu miejsce w Polsce. Niezliczone interaktywne i niepowtarzalne eksponaty czekają na kreatywność zwiedzających. Czekaja na nich wystawy „Kolor” i „Światło”. Zwiedzając wystawę „Kolor”, w pierwszej kolejności gosci czeka audiowizualny wstęp do koloru, nastepnie przygoda z pryzmatem - magiczną bryłą, która nakazuje zmianę myślenia, pokazując z jak wielu barw tak naprawdę składa się białe, „bezbarwne” światło. To tu niemal dosłownie można zanurzyć się w tęczy. Czym jest światło i jak powstaje? We Frunzeum można się o tym przekonać. Tu ujrzymy światło z nowej perspektywy. Po zapoznaniu się z różnymi kolorami, których obserwacja jest możliwa tylko dzięki światłu widzialnemu, stanie przed wami nasza druga stała wystawa, poświęcona mu od zupełnie innej strony. Wyposażeni w specjalne okulary zanurzycie się w naszą strefę fluo, by zapoznać się z sekretami luminescencji. W muzeum turyści mają okazję wejśc do krainy zwierciadeł i luster, aby dowiedzieć się jak to jest znaleźć się wewnątrz kalejdoskopu, w którym każda zmiana koloru i kąta padania światła dramatycznie zmienia cały krajobraz. Frunzeum to naprawdę niezykłe, barwne i zachwycające miejsce na Ślasku.

  1. Wycieczka na Czantorię

To nasza kolejna propozycja. Niedaleko Katowic, na Śląsku, ale poczujemy zupełnie inny klimat. Wycieczka do Wisły, a stamtąd na Czantorię (995 m n.p.m.). To będzie udany dzień. Można podziwiać krajobrazy z wieży widokowej o wysokości 29 metrów (na jej szczyt prowadzi 118 schodów). Na szczyt dojdziemy lub dojedziemy kolejką. Czantoria nazywana bywa również baśniową górą, z uwagi na fakt, że krąży wokół niej wiele legend. Jedną z nich jest podanie o śpiących rycerzach i trzystu koniach, którzy śpią w czeluściach Czantorii. Przybędą, gdy złe czasy nawiedzą Śląsk. Z Wisły wiedzie także szlak na Baranią Górę (1220 m n.p.m). Tu też znajduje się wieża widokowa. Można z niej podziwiać rozległą panoramę gór Polski, Czech i Słowackich. Szczególnie godny polecenia jest niebieski szlak z Wisły Czarne poprowadzony uroczą doliną Białej Wisełki, którym szczyt można zdobyć w ciągu 2,5 godziny. Na polanie Przysłop pod Baranią Górą działa schronisko turystyczne PTTK. Szczytowe partie góry i obszar źródliskowy królowej polskich rzek - Wisły wchodzą w skład rezerwatu przyrody „Barania Góra”. Turystom poleca się także odwiedzenie Doliny Białej Wisełki. To jedno z najpiękniejszych miejsc w Wiśle, można się tu cieszyć spokojem, dziką przyrodą, czystym powietrzem i szumem górskiego strumyka Białej Wisełki, płynącego licznymi kaskadami w kierunku jeziora. Cała dolina ma ponad sześć kilometrów długości, a trasa spacerowa po drodze asfaltowej to około 2,5 kilometra. Dolina Białej Wisełki jest piękna o każdej porze roku. Doliną biegnie niebieski szlak na Baranią Górę (1220 m n.p.m). Po drodze turyści zachwycą się malowniczymi Kaskadami Rodła. Jest to bowiem najpiękniejszy zespół naturalnych progów wodnych na terenie Beskidów.

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad