Blog - województwo śląskie

Babia Góra - wszystko co musisz wiedzieć - szlak, schronisko, parking

Babia Góra

Babia Góra, zwana również Diablakiem, stanowi jeden z najbardziej imponujących i majestatycznych szczytów w łańcuchu Karpat. Jako najwyższy punkt Beskidu Żywieckiego, z wysokością 1725 metrów n.p.m., dominuje nad okolicznym krajobrazem, oferując zapierające dech w piersiach panoramy.

Babia Góa znajduje się na granicy polsko-słowackiej, będąc klejnotem Korony Gór Polski i częścią Babiogórskiego Parku Narodowego. Góra charakteryzuje się wyjątkową bioróżnorodnością i unikalnymi ekosystemami, które zmieniają się wraz z wysokością. Szczyt należy do biosfery rezerwatu UNESCO, co świadczy o jego globalnym znaczeniu przyrodniczym. Flora i fauna tego obszaru są niezwykle bogate; na stokach góry można znaleźć lasy bukowe, świerkowe, a nawet alpejskie łąki powyżej górnej granicy lasu.

Babia Góra jest również domem dla wielu gatunków zwierząt, w tym dla niedźwiedzia brunatnego, wilka, a także rzadkich gatunków ptaków.

SPIS TREŚCI:

Babia Góra - wszystko co musisz wiedzieć

Ze szczytu Babiej Góry roztacza się spektakularna panorama Tatr, Beskidów w klarowne dni. Widok ten jest niezapomniany i stanowi główną atrakcję dla wielu turystów. Dzięki statusowi rezerwatu biosfery UNESCO, Babia Góra oferuje unikalne doświadczenie bliskości z naturą. Różnorodność ekosystemów dostępna na stosunkowo małej przestrzeni jest rzadkością i stanowi o wyjątkowości tego miejsca.

Na Babią Górę prowadzi kilka szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności, co sprawia, że jest to miejsce dostępne dla szerokiego grona odbiorców – od rodzin z dziećmi po zaawansowanych turystów górskich. Najpopularniejszym szlakiem jest czerwony szlak z Przełęczy Krowiarki, który jest stosunkowo łatwy i oferuje liczne atrakcje przyrodnicze.

Babia Góra posiada bogatą historię i kulturę, będąc obiektem wielu legend i opowieści ludowych. Miejsce to ma szczególny duch, który według wielu można poczuć, wędrując jego ścieżkami.

Zanim wyruszysz na Babią Górę, warto zapoznać się z kilkoma praktycznymi informacjami. Po pierwsze, zawsze sprawdzaj prognozę pogody – warunki na szczycie mogą być bardzo zmienne. Po drugie, pamiętaj o odpowiednim ekwipunku; nawet łatwy szlak może okazać się wyzwaniem w nieodpowiednich butach. Wreszcie, szanuj naturę – Babia Góra jest cennym rezerwatem przyrody, a każdy z nas ma obowiązek dbać o jego ochronę.

Babia Góra nie bez powodu nosi miano Królowej Beskidów. Jej majestatyczność, bogactwo przyrody oraz dostępność czynią ją jednym z najbardziej pożądanych celów wędrowców. Odwiedzając ten szczyt, nie tylko stajemy się świadkami niezwykłej panoramy Karpat, ale również uczestniczymy w ochronie unikalnego ekosystemu. Babia Góra to miejsce, które z pewnością warto odwiedzić, aby na własne oczy zobaczyć i poczuć jego magię.

Szlaki prowadzące na szczyt

Szlaki na szczyt Babiej Góry, zwanego również Diablakiem, przyciągają miłośników gór z całej Polski i nie tylko. Mając 1725 metrów wysokości, Babia Góra jest najwyższym szczytem Beskidu Żywieckiego oraz jednym z najbardziej wymagających i atrakcyjnych celów wędrowek w polskich górach. Oto kilka głównych szlaków, które prowadzą na jej szczyt, każdy z nich oferujący inne doświadczenia i widoki.

Szlak czerwony z Krowiarek

 • Początek: Przełęcz Krowiarki
 • Czas przejścia: około 3,5 h na szczyt
 • Charakterystyka: To najpopularniejszy i najkrótszy szlak na szczyt Babiej Góry. Mimo że jest dość stromy, oferuje wspaniałe widoki, szczególnie gdy wychodzi się ponad linię lasu. Przechodzi przez Markowe Szczawiny, gdzie znajduje się schronisko górskie.

Szlak niebieski z Zawoi Markowej

 • Początek: Zawoja Markowa
 • Czas przejścia: około 4-5 h na szczyt
 • Charakterystyka: Szlak ten jest dłuższy i mniej uczęszczany niż czerwony, co sprawia, że jest doskonałą opcją dla tych, którzy preferują spokojniejsze wędrówki. Przez większość czasu wiedzie przez las, oferując przyjemny cień w cieplejsze dni.

Szlak żółty przez Perć Akademików

 • Początek: Zawoja Centrum (lub dołączenie do niego z innych szlaków)
 • Czas przejścia: około 5-6 h na szczyt
 • Charakterystyka: Jest to jeden z najtrudniejszych szlaków na Babiej Górze, zalecany głównie dla doświadczonych turystów. Przebiega przez bardzo strome tereny i oferuje spektakularne widoki. Perć Akademików jest częścią szlaku żółtego i stanowi wyzwanie z kilkoma trudniejszymi do pokonania odcinkami.

Szlak zielony z Przełęczy Brona

 • Początek: Przełęcz Brona
 • Czas przejścia: około 4 h na szczyt
 • Charakterystyka: Ten szlak jest dobrym wyborem dla tych, którzy szukają mniej uczęszczanych tras. Prowadzi przez piękne, zalesione tereny, oferując w miarę łagodne podejście do samego szczytu.

Szlak czarny z Lipnicy Wielkiej przez Sokolicę

 • Początek: Lipnica Wielka
 • Czas przejścia: około 5-6 h na szczyt
 • Charakterystyka: Szlak ten oferuje unikalną trasę na Babiej Górze, prowadząc przez Sokolicę. Jest to opcja dla tych, którzy chcą uniknąć tłumów i cieszyć się naturą w spokoju.

Wędrując na Babiej Górze, niezależnie od wybranej trasy, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Warunki pogodowe na górze mogą być bardzo zmienne, nawet w letnie dni. Konieczne jest zabranie odpowiedniego ubioru, zapasów wody i jedzenia oraz mapy szlaków. Zawsze warto także sprawdzić prognozę pogody przed wyjściem i, jeśli to możliwe, informować kogoś o planowanej trasie. Babia Góra z jej surowym pięknem i różnorodnością tras może zaoferować niezapomniane wrażenia każdemu, kto decyduje się ją zdobyć.

Droga na szczyt - czas wędrówki

Wspinaczka na szczyt Babiej Góry, nazywanej Królową Beskidów, to jedno z najbardziej pożądanych doświadczeń dla wielu miłośników gór. Nie tylko ze względu na jej najwyższy punkt w Beskidzie Żywieckim, który sięga 1725 metrów n.p.m., ale i dla niezrównanych widoków, które rozpościerają się z jej wierzchołka. Przygotowanie do wyprawy wymaga jednak nie tylko odpowiedniego ekwipunku, ale i świadomości, ile czasu może zająć pokonanie wybranej trasy.

Czas trwania wędrówki zależy od wybranego szlaku i tempa marszu. Dla przeciętnego turysty wspinaczka na szczyt czerwonym szlakiem może zająć od 3 do 5 godzin.

Schronisko PTTK Markowe Szczawiny

Schronisko PTTK Markowe Szczawiny, to nie tylko miejsce odpoczynku dla zmęczonych wędrowców, ale i ważny punkt na mapie polskich szlaków górskich. Położone na wysokości 1188 m n.p.m., jest idealną bazą wypadową do zdobycia Babiej Góry, najwyższego szczytu Beskidu Żywieckiego. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu wyjątkowemu miejscu, które od lat służy jako schronienie przed trudami górskich wędrówek.

Schronisko Markowe Szczawiny ma bogatą historię, sięgającą początku XX wieku. Zostało wybudowane w 1933 roku i od tego czasu nieustannie służy turystom i miłośnikom gór. Przez lata przeszło wiele modernizacji i remontów, ale zawsze zachowało swój górski charakter oraz gościnność, która przyciąga wędrowców z całej Polski i nie tylko.

Schronisko oferuje turystom szeroką gamę udogodnień, w tym noclegi w pokojach wieloosobowych oraz możliwość skorzystania z łazienek i pryszniców. Dostępna jest również jadalnia, w której serwowane są posiłki typowe dla górskiej kuchni, zdolne zaspokoić głód nawet najbardziej wymagających wędrowców. Schronisko dysponuje także salą kominkową, gdzie można ogrzać się w chłodne wieczory, a także tarasem widokowym, z którego rozciągają się malownicze widoki na okoliczne szczyty Beskidów.

Do Schroniska na Markowych Szczawinach można dotrzeć kilkoma szlakami, najpopularniejszym jest czerwony szlak z Przełęczy Krowiarki, który prowadzi bezpośrednio do schroniska. Alternatywnie, można wybrać nieco dłuższe trasy z Zawoi – niebieski czy żółty szlak, które również zapewniają malownicze widoki i niezapomniane wrażenia z wędrówki.

Gdzie zaparkować samochód?

Podczas planowania wycieczki na Babią Górę warto pamiętać o tym, że parkingi w okolicach parku narodowego są ograniczone. Zaleca się korzystanie z oficjalnych miejsc parkingowych i unikanie zostawiania samochodu na poboczach dróg, by nie zakłócać ruchu i chronić przyrodę.

Niech każda wędrówka na Babią Górę będzie pełna niesamowitych wrażeń i bezpieczna. Pamiętajmy, by szanować przyrodę i zostawić po sobie tylko ślady butów na szlakach.

Powiązane artykuły