Blog - województwo wielkopolskie

Weekend w Wielkopolsce - najciekawsze atrakcje na weekend w województwie wielkopolskim

Weekend w Wielkopolsce

Czy drugie największe po mazowieckim województwo Polski ma ciekawe atrakcje na weekend? Oczywiście! To właśnie w Wielkopolsce zaczęła się historia naszego kraju, dlatego część atrakcji związane jest właśnie z prastarą historią państwa polskiego.

Ale nie tylko historyczne miejsca oferuje Wielkopolska! Na pewno będziecie musieli spróbować oryginalnych świętomarcińskich rogali i odwiedzić średniowieczne zamki. A może wolicie spokojny odpoczynek nad jeziorem? Do wyboru jest ich tu sporo! A może wręcz przeciwnie, w dużym mieście? Zapraszamy do Poznania!

Jeśli wolicie zapuścić się w podziemia, to także żaden problem. Jesteście gotowi na weekend w Wielkopolsce? No to chodźcie zaplanować tę wycieczkę z nami! Przedstawiamy najciekawsze atrakcje na weekend w województwie wielkopolskim. Zapraszamy do lektury!

SPIS TREŚCI:

1. Poznań

Zwiedzanie Poznania w weekend może nie być wystarczające - jest tam tyle miejsc i atrakcji, w których po prostu trzeba być, że dwa dni to zdecydowanie za mało. Przedstawimy Wam najważniejsze atrakcje Poznania, więc zobaczmy, co da się zrobić!

Stare Miasto - Rynek i poznańskie koziołki, Fara, Muzeum Powstania Wielkopolskiego, Zamek Królewski

Poznański rynek to oczywiście stukające się głowami koziołki, które pokazują się w okienku w szczytowej części ratusza. Tuż obok poznańskiego ratusza znajdują się kolorowe kamieniczki, nazywane domkami budników. Na rogu Rynku znajduje się pałac Mielżyńskich, skromny jak na tego typu budowlę, ale ciekawy budynek oraz Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Kilka uliczek dalej znajdziecie poznańską Farę, czyli bazylikę kolegiacką, którą warto zobaczyć nie tylko z zewnątrz.

Nieco dalej, w zachodniej części Starego Miasta znajduje się Zamek Królewski, w środku którego swoją siedzibę ma Muzeum Narodowe.

Śródmieście - Zamek Cesarski i Plac Wolności

Absolutnym hitem Poznania jest Zamek Cesarski, który powstał na potrzeby cesarza Wilhelma II. Dziś funkcjonuje jako Centrum Kultury Zamek, a zupełnie za darmo każdy turysta zobaczyć może dziedzińce zamkowe, hole, korytarze.

Przy Placu Wolności stoi Biblioteka Raczyńskich, słynny Bazar, dawny Bank Włościański i gmachy Teatru Polskiego i Teatru Wielkiego. Wszystkie budynki minąć można podczas jednego spaceru po poznańskim śródmieściu.

Park Cytadela   

Kolejnym miejscem na mapie Poznania jest Park Cytadela z Muzeum Armii Poznań i Muzeum Uzbrojenia. To największy poznański park i mimo, że znajduje się dość blisko centrum miasta, spacer po nim wydaje się być podróżą daleko, daleko w naturę. W Parku Cytadela stoi największa plenerowa praca Małgorzaty Abakanowicz - robiące wrażenie postaci ludzkie bez głów.

Ostrów Tumski i Brama Poznania ICHOT

Właściwie pierwszą stacją w zwiedzaniu Ostrowa Tumskiego w Poznaniu jest wizyta w Bramie Poznania, czyli miejsce, opowiadające o historii miasta. Jest tu też taras widokowy z panoramą na Ostrów Tumski i część Poznania. Na Ostrowie Tumskim trzeba natomiast wstąpić do Bazyliki św. Piotra i Pawła, najstarsza polska katedra i jeden z najstarszych kościołów w Polsce. Obok Ostrowa Tumskiego leży Chwaliszewo. To właśnie na tej wyspie została spalona na stosie pierwsza w Polsce kobieta podejrzewana o bycie czarownicą.

Termy Maltańskie

Nieważne, czy przyjeżdżacie do Poznania “dorosłą” grupą czy z dziećmi na pokładzie - Termy Maltańskie to wodny raj, złożony z 16 różnej wielkości basenów. Są tam zjeżdżalnie, zdrowotne baseny solankowe, plaża z leżakami, jacuzzi i statek piracki. Termy położone są nad samym Jeziorem Maltańskim, które z kolei jest świetnym miejscem do uprawiania wodnych sportów. W sezonie letnim nad jezioro kursuje nawet Kolejka Parkowa “Maltanka”.

ZOO Poznań

Zoo w Poznaniu, a właściwie nowe zoo w Poznaniu to jedno z największych ogrodów zoologicznych w Polsce, słynące z jednej z największych kolekcji ptaków drapieżnych i sów. To szczególne miejsce dla małych fanów zwierząt - można obejrzeć tu nosorożce, słonie, wielbłądy, rysie, niedźwiedzie, żubry i mnóstwo innych, również rzadkich gatunków. Do Zoo, podobnie jak do Jeziora Maltańskiego można dojechać kolejka parkową.

Rogalowe Muzeum Poznania

Rogale świętomarcińskie nie tylko warto jeść, ale i poznać ich historię! To największy kulinarny skarb Poznania, a w Muzeum czekają pokazy i warsztaty pod okiem rogalowego mistrza. Jeśli jesteście ciekawi skąd wziął się kształt rogala, jakie tajemnice kryją świętomarcińskie receptury i dlaczego ten słodki wypiek jest tak ważny dla Poznaniaków, zapraszamy do Rogalowego Muzeum Poznania na poznańskim Rynku!

2. Zamek w Kórniku

W centrum Wielkopolski położony jest także Kórnik, do którego warto się udać przez wzgląd na przepiękny Zamek z niesamowicie odtworzonymi wnętrzami. To XIX-wieczny dom Tytusa i Celestyny Działyńskich. I rzeczywiście, można poczuć się tu jak w domu właścicieli - wszystko zaaranżowane jest tak, jak gdyby gospodarze dopiero stąd wyszli. Do zamku przylega zamkowy park, piękny o każdej porze roku!

3. Parowozownia Wolsztyn

Wolsztyńska parowozownia to ostatnia parowozownia w Europie, która obsługuje regularne połączenia pasażerskie. Parowozownia to nie tylko hale lokomotywowni, ale i wieża ciśnień, warsztaty, stacje ładowania węgla i napełniania kotła wodą, obrotnica, tory odstawcze i magazyny. Wszystkie zabytkowe i sprawne do dziś, od ponad 100 lat! To więc - dosłownie - żywe muzeum! Polecamy przejażdżkę wagonami ciągniętymi przez parowóz z Wolsztyna do Poznania lub na odwrót.

4. Park Dzieje Murowana Goślina

Wielkopolska to region wysycony historią, szczególnie tą wczesnośredniowieczną. Nawiązuje do nich Park Dzieje w Murowanej Goślinie - rodzinny park rozrywki, gdzie pokazy, warsztaty i występy nawiązują właśnie do historii. Dzieci mogą własnoręcznie zbudować drewnianą katapultę, wziąć udział w pokazie sokolniczym, pobawić się na rycerskim placu zabaw czy w piaskownicy archeologicznej. Są tu również organizowane wydarzenia specjalne - fabularne widowiska z konnymi grupami rekonstrukcyjnymi, akrobatami, drapieżnymi ptakami czy szczudlarzami. Jeśli wybieracie się na weekend w Wielkopolsce z dziećmi to Park Dzieje będzie świetnym wyborem!

5. Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

Na wyspie Ostrów Lednicki na jeziorze Lendica znajduje się Muzeum Pierwszych Piastów, które również powinno być odwiedzone przez każdego turystę, żądnego historycznej wiedzy o naszym kraju. Znajdują się tu najstarsze i najlepiej zachowane relikty architektury wczesnego średniowiecza - pozostałości grodu pierwszych Piastów: pałacu, kaplicy, kościoła i wałów obronnych. To właśnie Ostrów Lednicki za czasów panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego był jednym z głównych ośrodków obronnych Polski.

Być może to właśnie tu w 966 roku Mieszko I przyjął chrzest. W skład Muzeum Pierwszych Piastów wchodzi wyspa i otulina Jeziora Lednickiego, gród w Gieczu, Grzybowie i Gród na Ostrowie Radzimskim. W Dziekanowicach znajduje się natomiast największa część zbiorów - to w zasadzie zrekonstruowana od podstaw wieś wielkopolska.

6. Gniezno - Katedra Gnieźnieńska

O Gnieźnie jako pierwszej stolicy Polski słyszał już chyba każdy. Ale czy wiecie dlaczego warto tu być? Chociażby dla Katedry Gnieźnieńskiej, stojącej na majestatycznym Wzgórzu Lecha. Najważniejszym zabytkiem są Drzwi Gnieźnieńskie z XII wieku, przedstawiające życie świętego Wojciecha. Sama katedra to miejsce, gdzie przez 300 lat odbywały się koronacji polskich królów.

Wnętrze katedry robi ogromne wrażenie - w środku znajduje się zdobny grobowiec ze szczątkami św. Wojciecha, ciekawe podziemne krypty, które można zwiedzać z przewodnikiem, a także wieże - jedna z nich pełni rolę punktu widokowego na Gniezno i okolice.

7. Gród na Zawodziu

Leżący na Szlaku Piastowskim gród na Zawodziu to dawny Kalisz. O tym dzisiejszym Kaliszu przeczytasz 2 punkty niżej, natomiast już teraz warto wspomnieć o kaliskim grodzie, a właściwie średniowiecznym rezerwacie archeologicznym, w którym można podziwiać rekonstrukcję wału obronnego i wieży, pozostałości grodowego kościoła, a nawet rekonstrukcje domów, w których przed setkami lat, w czasach Piastów mieszkali tutejsi mieszkańcy.

Wśród nich są chaty kowala, garncarza, rycerza, tkaczki, rymarza i komesa. Warto prześledzić też kalendarz imprez w grodzie na Zawodziu - od czasu do czasu organizowane są tu imprezy plenerowe, inspirowane wczesnośredniowiecznym życiem. Gród na Zawodziu znajduje się na Szlaku Piastowskim.

8. Gród Pobiedziska       

Jeśli o Szlaku Piastowskim mowa, warto też złożyć wizytę w grodzie Pobiedziska - także rekonstrukcji wczesnośredniowiecznego grodu. Dookoła niego znajduje się fosa, nad którą przerzucono most, solidna palisada i brama z wieżą obserwacyjną, tak jak na każdy szanujący się gród przystało. Nie ma tam chat czy kościołów, ale jest wystawa średniowiecznych machin oblężniczych - wszystkie są sprawne, a każdy turysta może sam spróbować swoich sił w wystrzeliwaniu z trebusza czy kuszy. Na terenie grodu organizowane są również turnieje łucznicze, a każdej wiosny odbywa się tu Wiec Piastowski, kiedy to oprócz inscenizacji na gości czeka średniowieczna strawa, warzona w wielkim kociołku.

9. Kalisz - Rynek w Kaliszu, Baszta Dorotka          

Kalisz to jedno z najstarszych polskich miast i jedna z dwóch, obok Poznania, historycznych stolic Polski. Najważniejszym reliktem czasów panowania króla Kazimierza Wielkiego jest Baszta Dorotka, jedna z pozostałości fortyfikacji miejskich. Nazwa baszty nawiązuje do Dorotki, córki starosty, zakochanej w biednym szewczyku i uwięzionej w baszcie w ramach kary. Niedaleko podziwiać można fundamenty kaliskiego zamku, a idąc dalej ulicą Zamkową dojdziecie do Głównego Rynku, które jest sercem miasta. Tam zwrócicie uwagę na ratusz - polecamy wejść na wieżę ratusza, skąd podziwiać można widoki na Kalisz i okolice! W Kaliszu warto odwiedzić też katedrę św. Mikołaja, malowniczo położony nad Prosną teatr miejski czy też kaliską cerkiew.

10. Zamek w Gołuchowie

Historia zamku w Gołuchowie liczy ponad 400 lat. Malowniczo położony zamek z charakterystycznymi wieżami. Zmieniając wielokrotnie właścicieli zamek stopniowo popadał w ruinę, aż do 1951 roku, kiedy to został przejęty przez Muzeum Narodowe w Poznaniu. Na zamku odbywają się koncerty, a zamkowe wnętrza posłużyły jako plan zdjęciowy do realizacji filmów. Zamek okala uroczy park, dlatego zapraszamy też na krajobrazowy spacer!

11. Kopalnia Soli Kłodawa

O kopalni w Wieliczce słyszał chyba każdy, ale wiedzieliście, że to kopalnia w Kłodawie jest największą i najgłębszą kopalnią soli w Polsce? To właśnie tam wydobywa się najczystszą sól kamienną na świecie, której złoża pojawiły się tam 250 milionów lat temu. Jest tu nawet jedyne w Europie złoże różowej soli! Trasa turystyczna w Kopalni Soli Kłodawa to najgłębsza trasa turystyczna w Polsce, bo położona na głębokości aż 600 metrów.

Na trasie znajduje się kaplica św. Kingi i spacer wyrobiskami korytarzowymi, również tymi z różową solą. W trakcie 2,5 godzin przewodnik opowie o tym, jak to się stało, że kłodawska sól pojawiła się na tym terenie i na czym polega praca górnika. W dół z prędkością 6 m/s zawiezie Was klatka w prawdziwym szybie górniczym. Przez chwilę będziecie mogli poczuć na skórze zew górniczej przygody!

12. Pałac w Rogalinie

Rogalin to mała wieś, położona 20 km od Poznania. Jej magia tkwi w zabytkowym, XVII-wiecznym pałacu, otoczonym parkiem krajobrazowym ze skupiskiem starych, 700-letnich dębów o wdzięcznych imionach słowiańskich - Lech, Czech i Rus. Pałac powstał jako siedziba rodu Raczyńskich, dlatego też można w nim zauważyć duży wpływ kultury i sztuki.

Dlatego też w murach pałacu powstała pierwsza w Wielkopolsce biblioteka publiczna, wspaniała galeria malarstwa Atanazego Raczyńskiego i galeria rogalińska Edwarda Aleksandra, w której podziwiać można obrazy znanych polskich malarzy jak chociażby Matejko czy Malczewski. Jest tu nawet jeden z największych obrazów mistrza Jana Matejki - “Dziewica Orleańska”, który ma wymiary 484 na 973 cm. Pałac w Rogalinie jest filią Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Oprócz pałacowych pomieszczeń warto obejrzeć ogrody pałacowe, kościół i mauzoleum Raczyńskich, czy wspiąć się na kopiec widokowy. No i prawdziwa perełka - biblioteka z dębowymi szafami i pięknie wyrzeźbionymi w drewnie, krętymi schodami. Takiego widoku się nie zapomina!

13. Wągrowiec - skrzyżowanie rzek

Wągrowiec to niezwykłe miejsce na mapie Wielkopolski. To właśnie tu znajduje się jedyne w Polsce, a nawet w Europie skrzyżowanie rzek - Wełny i Nielby. Wody obu rzek niemal się ze sobą nie mieszają. Takie zjawisko fachowo nazywane jest bifurkacją. Wbrew temu, co głoszą niektórzy informatorzy, zjawisko to nie jest naturalne - skrzyżowanie powstało sztucznie podczas prac melioracyjnych w 1830 roku.

Obie rzeki łączą się ze sobą niedaleko Jeziora Łęgowskiego. Skrzyżowanie rzek w Wągrowcu leży na szlaku kajakowym. Na trasie polecamy też zajrzeć do Łekna - tam uwagę przykuwa średniowieczny układ urbanistyczny i dwa zabytkowe kościoły. Rzeka Wełna przepływa przez aż 12 jezior, dlatego najlepiej samemu zaplanować, który odcinek szlaku chcecie pokonać!

14. Opactwo Benedyktynów Lubiń

Lubińskie opactwo to jeden z obiektów na Szlaku Piastowskim. Wznosi się dumnie na wzgórzu i zaprasza do siebie pielgrzymów i turystów. Obok kościoła znajduje się klasztor, przy którym działa Ośrodek Medytacji Chrześcijańskiej. Benedyktyni, mieszkający w klasztorze produkują ziołowy likier - “Benedyktynkę”. Miłośników takich trunków zachęcamy do spróbowania!

15. Sanktuarium Licheń  

O Sanktuarium w Licheniu prawdopodobnie słyszeliście - to przede wszystkim miejsce pielgrzymek, ale potwierdzamy - nie tylko ci wierzący mogą odwiedzić licheńskie sanktuarium, które zasłynęło swoim wyjątkowym bogactwem i przepychem. To największa i na pewno najbardziej bogata tego typu budowla w Polsce, której koszt wyniósł 200 milionów zł. Nad bazyliką góruje kalwaria, której historia na pewno Cię zaciekawi!

16. Mosińska Kolej Drezynowa   

To prawdziwa gratka dla tych, którzy chcą połączyć dobrą zabawę, aktywny odpoczynek na łonie natury i piękne widoki. Trasa Mosińskiej Kolei Drezynowej przebiega przez obszar Wielkopolskiego Parku Narodowego i mija Jezioro Budzyńskie, Jezioro Kociołek i Studnię Napoleona. Dostaniesz się tam drezyną, napędzaną siłą Twoich mięśni - ręczną lub rowerową. Start kursu - Puszczykowo, koniec - Osowa Góra. Niezmieniony przez człowieka krajobraz zachęca do wycieczek Mosińską Koleją Drezynową.  

17. Jarocin      

Jarocin to polska stolica rocka, miejsce, kojarzące się z wolnością i młodzieżową fantazją. To właśnie tu od lat. 70. XX wieku odbywają się festiwale muzyczne, na upamiętnienie których postawiono tu nawet… pomnik glana! Spacerując po Jarocinie na pewno zwrócicie uwagę na kolorowe murale - duża część z nich związana jest właśnie z jarocińskim festiwalem i subkulturą punkową. Jarocin to jednak nie tylko irokezy, gitary i skórzane kamizelki - to także Pałac Radolińskich i zabytkowy ratusz.  

18. Kraina Stu Jezior i Sierakowski Park Krajobrazowy

Najlepsze zostawiliśmy na koniec - wielkopolskie jeziora! To właśnie Sierakowski Park Krajobrazowy nazywany jest Krainą Stu Jezior. Jak może już się domyślacie - właśnie ze względu na ogromne zagęszczenie jezior. To właśnie dlatego takie miejsca jak Jezioro Jaroszewskie, Chrzypskie czy Śremskie są tak chętnie odwiedzanymi przez turystów miejscami.

Pierwsze jest najbardziej rozwiniętym ośrodkiem sportów wodnych w tej okolicy, drugie ma największą powierzchnię, a trzecie skrywa w sobie kryptodepresję - jego najgłębsze miejsce leży 6 metrów pod poziomem morza! Na terenie parku znajdują się piękne punkty widokowe, ciekawe szlaki piesze, rowerowe i konne, a nawet wydmy.

Inne atrakcje na weekend w Wielkopolsce                           

To najważniejsze, choć jeszcze nadal nie wszystkie atrakcje Wielkopolski, które warto odwiedzić w weekend. Do listy możemy z czystym sumieniem dopisać takie miejsca jak Średzka Kolej Powiatowa, która łączyła niegdyś Poznań z Środą Wielkopolską, Park Makiet Mikroskala w Koninie, prezentujący historię Konina, pozostałych części Wielkopolski, całego kraju i najważniejszych wydarzeń ze świata w - tak, jak wskazuje nazwa - mikroskali.

A skoro przy mikroskali jesteśmy, polecamy też wizytę w Skansenie Miniatur Szlaku Piastowskiego w Pobiedziskach, tuż pod Poznaniem, prezentującym miniaturowe budowle znajdujące się na Szlaku Piastowskim, czyli chociażby Mysią Wieżę, katedry w Gnieźnie i Poznaniu czy rotundę św. Prokopa w Strzelnie oraz pozostałe ratusze, pałace i kościoły. Wart zobaczenia jest też Skansen i Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu, poświęcony historii bartnictwa i pszczelarstwa w Polsce. A wiadomo, że gdyby nie pszczoły, na świecie nie byłoby życia, dlatego na pewno będzie to ciekawa i edukacyjna wycieczka.

Atrakcje weekendowe Wielkopolski - co jeszcze warto zobaczyć?        

Tych, którzy kochają odpoczynek na łonie natury polecamy zajrzeć do parków krajobrazowych, wytyczonych na terenie Wielkopolski. Są to m.in. Lednicki Park Krajobrazowy, Nadwarciański Park Krajobrazowy, wspomniany już wcześniej Sierakowski Park Krajobrazowy czy Nadgoplański Park Tysiąclecia.                     

O tym, że Mickiewicz wielkim poetą był wszyscy wiedzą. Ale może będziecie chcieli poznać z bliska naszego wieszcza? Jeśli tak to zapraszamy do Muzeum Mickiewicz w Śmiełowie. Miłośników dalekich podróży zapraszamy natomiast do Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie - wielkiego polskiego podróżnika i czynnego uczestnika II wojny światowej.

Dzieci na pewno będą się świetnie bawiły w parku rozrywki Deli Park, gdzie czekają na nie prehistoryczne zwierzęta, gigantyczne owady i interaktywne place zabaw, a nawet mini-zoo i park miniatur.       

Mamy nadzieję, że nasze typy co do weekendowych celów w Wielkopolsce spodobają się również i Wam. Wszystkie są tak zróżnicowane, że jesteśmy pewni, że ułożycie swój plan weekendu w Wielkopolsce dokładnie tak, jak sobie to wymarzyliście. Życzymy zatem udanej wycieczki i pięknych wspomnień. Do zobaczenia w Wielkopolsce!          

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad