Blog - województwo zachodniopomorskie

Województwo zachodniopomorskie - poznaj region

Województwo zachodniopomorskie - poznaj region

Region położony jest na Pobrzeżach Południowobałtyckich - Szczecińskim i Koszalińskim oraz na Pojezierzu Pomorskim. Najważniejszym miastem województwa zachodniopomorskiego jest Szczecin. To obszar zróżnicowany i atrakcyjny turystycznie, część miejscowości ma dostęp do Bałtyku. 

Co robić w zachodniopomorskim? Poznaj region i odkryj ciekawe atrakcje!

Nadmorskie położenie części województwa znacznie zwiększają jego walory i przyciągają odwiedzających z kraju i zagranicy. Nie bez znaczenia jest także bliskość granicy polsko-niemieckiej i korzyści z tego płynące. Jest to obszar bogaty przyrodniczo. Znajdują się tu lasy, rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe, wspaniałe plaże z nadmorską roślinnością. Świnoujście, Koszalin i Kołobrzeg to najbardziej znane miejscowości przyciągające turystów, ale innych interesujących miejsc również w Zachodniopomorskim nie brakuje. Atrakcje przyrodnicze, kulturalne, rozrywki dla dzieci, zabytki, muzea. To wszystko sprawia, że wakacje w zachodniopomorskim mogą być naprawdę interesujące, bo oferta jest bogata i godna polecenia.

Kołobrzeg - latarnia, plaża, zabytki

To bardzo znane nadmorskie uzdrowisko zawdzięcza swój niepowtarzalny klimat wiatrom, wiejącym od morza do lądu i wzdłuż linii brzegowej. Watry są pełne cząsteczek ozonu i jodu, które mają działanie prozdrowotne, podobnie jak kąpiele w solankach i borowinach. Z tego słynie to uzdrowisko. Warto poznać także inne atrakcje turystyczne Kołobrzegu.

Z czego jeszcze słynie to miasto? Znajdują się tu trzy piękne, szerokie plaże. Największa z nich to 400-metrowa Plaża Centralna. Zaczyna się przy wejściu do portu i latarni morskiej, sięga mniej więcej do spacerowego molo. Spacer po kołobrzeskim molo to jeden z obowiązkowych punktów wycieczek. Uprzyjemni go obejrzenie pomników miłości zaprojektowanych przez mieszkańców, umieszczone przy skwerze zieleni. Będąc w pobliżu molo i promenady turyści mogą zajrzeć także do latarni morskiej, wejść na jej szczyt i zobaczyć morze z innej perspektywy. Urokliwa wieża latarni sięga 26 metrów. To cenny zabytek i ciekawa atrakcja województwa zachodniopomorskiego. W latarni mieści się także Muzeum Minerałów.

Zabytki i muzea Kołobrzegu to także mocny punkt miasta i propozycja dla znudzonych spacerowaniem i plażowaniem. Godne zwiedzenia są ratusz o wyglądzie zamku i bazylika konkatedralna. Miasto ma także militarne tradycje. Muzeum Oręża Polskiego to jedno z najbardziej znanych muzeów w kraju. Stała ekspozycja przedstawia ciekawą kolekcję ukazującą historię polskiej wojskowości od okresu średniowiecza do czasów współczesnych. Można tu zobaczyć jedną z najbogatszych kolekcji ubioru i wyposażenia mundurów żołnierzy polskich z okresu I i II wojny światowej. Bogatą kolekcję uzupełniają ordery, broń strzelecka, odznaczenia i odznaki pamiątkowe. To miejsce, jakich mało!

Warty polecenia jest również Kołobrzeski Skansen Morski. Zlokalizowany jest w sąsiedztwie tzw. Reduty Solnej - jednego z wielu dawnych fortów miejscowej twierdzy (kolejny ciekawy zabytek Kołobrzegu). Plenerowa wystawa prezentuje cenne eksponaty i zabytki związane z żeglugą i marynarką wojenną. Do zwiedzania udostępniono okręty, które jeszcze niedawno cumowały w porcie w Kołobrzegu. Dla turystów z dziećmi polecamy także rejsy statkami wycieczkowymi i przygodę na wodach Bałtyku. Okolice Kołobrzegu to także raj dla rowerzystów. Urocze trasy rowerowe zapraszają, rowery można wypożyczyć na miejscu. Dla dzieci polecamy wizytę w kołobrzeskim oceanarium. Obejrzeć można tu m. in. rekina, mureny, płaszczki czy piranie.

ul baner 13000x350px

Poznaj atrakcje turystyczne Szczecina

Miasto nie leży wprawdzie nad morzem, ale walorów turystycznych mi nie brakuje. Są tu naprawdę piękne miejsca. Przez miasto przepływa Odra. Jej piękno najlepiej podziwiać z tarasów Wałów Chrobrego. Stąd też można wyruszyć w rejs. Zwiedzanie Szczecina kręci się dookoła wody. Niebywałą atrakcją Zachodniopomorskiego jest Szczecińska Wenecja. Można do niej dopłynąć korzystając z oferty Miejskich Wycieczek Kajakowych, ale też dotrzeć piechotą mostkiem na wyspę Jaskółczą. Odbijające się w Odrze ceglaste fasady kamienic i XIX-wieczne zabudowania dawnej wytwórni alkoholi i drożdży przywołują skojarzenia z włoskim miastem na wyspach.

Życiem tętni rzeczna wyspa Łasztownia, której nazwa oznacza miejsce, gdzie w miastach portowych wyładowuje się i załadowuje towary na statki lub zrzuca balast. Jej znakiem rozpoznawczym są zabytkowe dźwigi na nabrzeżu Starówka. Turystów, spacerowiczów, biegaczy, rowerzystów oraz wędkarzy przyciągają nowe bulwary z klimatycznymi kafejkami po bokach i stateczkami cumującymi przy wybrzeżu oraz Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Aby lepiej poznać historię miasta, warto przejść się Miejskim Szlakiem Turystycznym. Różanka” - ogród botaniczny z 9 tysiącami róż w 99 odmianach i klinkierową „Ptasią Fontanną” - to propozycja dla miłośników piękna i kwiatów.

Świnoujście – uzdrowisko na wyspach i piękne plaże

To urocze miasto położone jest przy ujściu rzeki Świny do Morza Bałtyckiego, rozlokowane na kilkudziesięciu wysepkach i trzech zamieszkałych większych wyspach - Uznam, Wolin i Karsibór. Odkryj z nami województwo zachodniopomorskie i Świnoujście. To jeden z najwspanialszych kurortów europejskich. Słynie nie tylko z pięknych plaż i ciepłej jak na Bałtyk wody, ale także z klimatu uzdrowiska. Jest on morski, łagodnie bodźcowy z dużym wpływem lasów i parków z naturalnymi wodami mineralnymi i borowiną. To miasto portowe, warto podziwiać jego uroki. Nowoczesny, duży port obejmuje akwen cieśniny Świna od ujścia aż do Basenu Barkowego w Karsiborze oraz tereny i akweny przyległe. Wejścia do portu chronią dwa ogromne falochrony. Romantyzmu miastu dodaje marina w Basenie Północnym.

Niewątpliwą atrakcją Świnoujścia są rejsy statkami białej floty po porcie, po Bałtyku i do pobliskich miejscowości letniskowych - Międzyzdrojów oraz niemieckich - Ahlbecku, Heringsdorfu i Bansinu. Katamaranem można popłynąć na wyspę Rugia, a wodolotem nawet do Szczecina. Niemieckie nadmorskie miasteczka są połączone ze Świnoujściem trasą rowerową, świetna propozycja na rodzinną wycieczkę. W mieście nie brakuje wypożyczalni rowerów. Znakiem rozpoznawczym miasta jest latarnia morska. Wybudowana w XIX wieku, ma wysokość około 65 metrów. Jest najwyższą latarnią nie tylko naszego wybrzeża, ale całego Bałtyku oraz jedną z najwyższych na świecie.

Do górnej galerii prowadzi ponad trzysta krętych schodów. Roztacza się stąd piękny widok na niemieckie kąpieliska nadmorskie, m.in Ahlbeck, na wyspę Rugię oraz na Międzyzdroje. Obok mieści się Muzeum Latarnictwa i Ratownictwa Morskiego, gdzie można oglądać lampy nawigacyjne, elementy wyposażenia statków, stroje nurków, urządzenia oznakowania nawigacyjnego i ratownictwa morskiego.

Warto odwiedzić Koszalin

Koszalin ma liczne atrakcje turystyczne, a turyści lubiący dalsze wycieczki znajdą ciekawe miejsca w jego najbliższym otoczeniu. Góra Chełmska w Koszalinie - miejsce „święte” z metryką sięgającą czasów pogańskich. Można tu zwiedzić Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. Kaplica jest jednym z głównych centrów pielgrzymkowych tej części Pomorza. Na Górze Chełmskiej znajduje się także wieża widokowa. Udostępniona jest turystom spragnionym pięknych widoków. Z góry widać Koszalin, Jezioro Jamno i Bałtyk. W tym kompleksie wytyczono liczne szlaki piesze, o charakterze zbliżonym do górskich. Gdyby ktoś, będąc nad morzem, zapragnął nagle pochodzić sobie po górskich ścieżkach, znajdzie je właśnie w Koszalinie. Zachowało się tu także wiele cennych zabytków.

Do najważniejszych należą: Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP przy Rynku z 1333 r., XIV-wieczna gotycka kamienica, kaplica św. Gertrudy, fragmenty murów obronnych z XIV wieku, malowniczo sąsiadujące z terenami parkowymi, Pałac Młynarza XIX-wieczny budynek, mieszczący Muzeum w Koszalinie (w pobliżu znajdziemy również niewielki skansen), Domek Kata oraz   Kościół Zamkowy (obecnie prawosławna cerkiew) z przełomu XIII/XIV wieku. Godne polecenia są także znajdujące się w pobliżu muzea: Muzeum Włodzimierza Wysockiego, Muzeum Aut Zabytkowych w Mścicach, Muzeum Wody w Koszalinie, Muzeum Sztuki Książki. Ciekawą atrakcją dla rodzin z dziećmi będzie Koszalińska Kolej Wąskotorowa, która  kursuje w wakacje na trasie Koszalin - Rosnowo.

Odkryj uroki Gryfina

Od początków istnienia Gryfino związane było z Odrą. Rzeka stanowiła drogę łączącą miasto z innymi ośrodkami. Pierwotna przystań rybacka z czasem przekształciła się w rzeczny port handlowy i pasażerski. Dziś okolice rzeki i portu należą do malowniczych i godnych odwiedzenia zakątków miasta. Odrzańskie nadbrzeże to miejsce na spacer i relaks. W pobliżu mieści się Centrum Informacji Turystycznej oraz Bosmanat Portu. Nowe nabrzeże jachtowe stało się doskonałym przystankiem dla amatorów żeglowania po Odrze. Warto przyjrzeć się bliżej także miejscowym zabytkom. Jednym z nich są fragmenty murów oraz Brama Bańska.

Zabytek ten datuje się na początek XIV wieku. W 1945 r. w rejonie Bramy Bańskiej toczyły się ciężkie walki. Wskutek ostrzału miasta przez wojska radzieckie spłonęły stojące obok niej zabudowania, ale sama brama ocalała. Most zwodzony nad Odrą to ciekawostka regionu. Pierwszy most był konstrukcją drewnianą z roku 1827, potem był przebudowywany. Most to ciekawe rozwiązanie, gdyż część jezdni w jego środkowym przęśle może być podnoszona dla zwiększenia odległości od lustra wody.

Goleniów poleca się na wycieczkę

Odwiedzając Zachodniopomorskie warto odwiedzić Goleniów, znajdujące się na skraju Puszczy Goleniowskiej, 35 km od Szczecina. Przez miejscowość przepływa rzeka Ina oraz wpadające do niej Wiśniówka oraz Struga Goleniowska. To ważne historycznie miasto tego regionu. Powstało w X wieku i z pewnością zachwyci miłośników zabytków. Warto zobaczyć Bramę Wolińską, mury miejskie z XIV wieku nad rzeką Iną, Spichlerz, kościół św. Katarzyny, neogotycki budynek dawnego browaru, budynek poczty, wieżę ciśnień, wieżę wodną. Inne atrakcje turystyczne miasta to Aleja Legend Goleniowskich - tworzą ją usytuowane na promenadzie, wzdłuż miejskich murów obronnych, granitowe rzeźby przedstawiające bohaterów goleniowskich legend czy Park XXX-lecia.

W czasach niemieckich znajdowały się tu cmentarze: żydowski, protestancki oraz symboliczny Cmentarz Bohaterów poświęcony mieszkańcom poległym w I wojnie światowej. Na terenie parku znajduje się wiele rzeźb, gdyż jest to miejsce odbywających się cyklicznie plenerów rzeźbiarskich. W mieście wytyczono szlaki piesze: Miejski Szlak Turystyczny i Goleniowski Szlak Ceglany. Pierwszy oznakowany jest „niebieskimi stopami”, liczy 3,3 km i biegnie obok najważniejszych zabytków. Drugi oznaczony „czerwonymi stopami”, o kilkaset metrów dłuższy, w dużej mierze pokrywa się z poprzednim.

Stargard Szczeciński – „Klejnot Pomorza”

Miasto nad rzeką Iną. Wraz ze Szczecinem, Świnoujściem, Policami, Goleniowem i Gryfinem, Stargard Szczeciński tworzy aglomerację szczecińską. Co robić w Stargardzie Szczecińskim na wakacjach? Z pewnością podziwiać piękno architektury. Stargard Szczeciński to niezwykle cenne miasto zarówno pod względem historycznym, jak i turystycznym, bowiem ze względu na zachowane tu zabytki Stargard leży na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Wiele obiektów na Starym Mieście zbudowanych jest ze średniowiecznej cegły, nadającej elewacjom charakterystyczną, ciemnoczerwoną barwę. Co warto zobaczyć? W Rynku znajduje się Kolegiata NMP Królowej Świata.

To piękna, monumentalna gotycka świątynia z XIII wieku, jeden z najcenniejszych zabytków Pomorza Zachodniego, ważny element Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Kościół Św. Jana - gotycki kościół z jedną z najwyższych wież na Pomorzu Zachodnim o wysokości 99 metrów, mury obronne, ratusz, mury miejskie, arsenał. Inne atrakcje miasta, to: Park Chrobrego - ciągnie się od Bramy Portowej do Bramy Pyrzyckiej, z amfiteatrem i aleją Słowiczą, stoi tu neogotycki kościół (obecnie cerkiew) i wieża ciśnień, Park Zamkowy – zlokalizowany w sąsiedztwie najstarszej części miasta, gdzie znajdowało się kiedyś grodzisko.

Bogactwo przyrodnicze Zachodniopomorskiego

Pięknych i cennych ze względu na walory przyrodnicze miejsc w Zachodniopomorskim nie brakuje. Oto niektóre z nich. W gminie Ustronie Morskie, w pobliżu miejscowości Bagicz, znajdują się dwa olbrzymie pomniki przyrody - najstarsze dęby w Polsce. Prowadzi do nich Błękitny Szlak Turystyczny. Dąb „Bolesław” ma 800 lat, jest wysoki na 30 m, a jego obwód liczony na wysokości 1,3 m wynosi 691 cm. Średnica jego olbrzymiej korony rozciąga się na 18 metrów. „Warcisław” liczy ponad 640 lat, obwód wynosi 720 cm, a jego najwyższe konary sięgają aż 37 metrów. Innym cennym przyrodniczo miejscem jest Woliński Park Narodowy. Zajmuje powierzchnię prawie 11 tys. hektarów w centralnej części wyspy Wolin, najpiękniejszej krajobrazowo z bogatą florą i fauną oraz wybrzeże nad Bałtykiem i nad Zalewem Szczecińskim.

Warto zobaczyć jeziora polodowcowe Czajcze, Domysławskie, Warnowskie oraz położone w obrębie wzniesień morenowych jeziora sztuczne Turkusowe, Stara Kredownia koło Wapnicy. Piękne lasy, strome brzegi morskie tworzą malowniczy krajobraz. Wśród drzewostanu przeważają buki, sosny, dęby bezszypułkowe, wspaniałe pnącza wiciokrzewu pomorskiego i bluszczu, storczyki i mikołajek nadmorski. Okoliczne miejscowości to Świnoujście i Międzyzdroje. Niezwykłą atrakcją turystyczną nad Bałtykiem jest Szlak Nadmorski, wiodący niemal wzdłuż całego polskiego wybrzeża Bałtyku, od Świnoujścia po Żarnowiec. Długość całkowita szlaku to około 380 km, nasz polski odcinek stanowi fragment Europejskiego Szlaku Dalekobieżnego E9.

Na terenie województwa zachodniopomorskiego szlak nosi nazwę Szlak Nadmorski im. dr. Czesława Piskorskiego, natomiast w województwie pomorskim - Szlak Nadmorski Bałtycki. To ciekawa alternatywa dla tych, którzy kochają morze, ale niekoniecznie widziane jedynie z leżaka. Dzięki niemu można poznać wiele fantastycznych miejscowości i atrakcji, jakie oferuje polskie wybrzeże. Krzywy Las w Gryfinie to niezwykłe miejsce w województwie zachodniopomorskim. Rosną tu specyficzne, krzywe drzewa. Cały teren leśny uznany został za pomnik przyrody. Obejmuje powierzchnię około 1,7 hektara i znajduje się w okolicy wsi Nowe Czarnowo i Elektrowni Dolna Odra. Można tu podziwiać około 100 - 300 zdeformowanych sosen zwyczajnych. Ich znakiem charakterystycznym jest wygięcie pod kątem 90 stopni od około 20 cm nad ziemią, zaś krzywizna dochodzi do 3 metrów nad ziemią.

Odkryj Zachodniopomorskie i spędź tu wakacje!

Wakacje w województwie zachodniopomorskim to obietnica wielu interesujących wyzwań i ciekawych rozrywek. Region jest zróżnicowany pod względem atrakcji turystycznych i propozycji. Dla miłośników kurortów propozycją nie do odrzucenia będą wakacje w Kołobrzegu czy Świnoujściu. Nadmorskie plaże z oryginalną roślinnością z pewnością zachwycą tych, którzy oprócz morskich kąpieli, lubią spokojne spacery. Mnogość atrakcji turystycznych sprawi, że żaden turysta nie będzie się nudził.

Mniej znane miasta, takie jak Gryfino czy Stargard Szczeciński oferują zabytki i historyczne miejsca. Parki narodowe i rezerwaty przyrody pozwolą zachwycić się pięknem natury. Przyjeżdżajcie w Zachodniopomorskie!

PRZECZYTAJ TAKŻE:

POZNAJ NADMORSKIE ATRAKCJE TURYSTYCZNE W ZACHODNIOPOMORSKIM

ODKRYJ PLAŻE I KĄPIELISKA W ZACHODNIOPOMORSKIM

ZACHODNIOPOMORSKIE - MIASTA KTÓRE WARTO ODWIEDZIĆ

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad