Loading color scheme

Sztolnie Walimskie - atrakcje ziemi wałbrzyskiej

Od 1943 roku w rejonie Gór Sowich Niemcy prowadzili zakrojone na szeroką skalę i z ogromnym rozmachem prace budowlane pod wspólnym kryptonimem „Riese” (Olbrzym).

Odkryj z nami Sztolnie Walimskie

atrakcja dla dzieci naniepogode 

Budowa nie została nigdy ukończona, pozostawiając po sobie szereg niedokończonych podziemnych kompleksów - jednym z nich są Sztolnie Walimskie. W czasie II wojny światowej w północno-zachodniej części Gór Sowich (niem. Eulengebirge) oraz w okolicach Zamku Książ na Pogórzu Wałbrzyskim, rozpoczęto prace górnicze i budowlane na niespotykaną dotąd skalę. Budowę kompleksów: „Rzeczka”, „Jawornik”, „Włodarz”, „Osówka”, „Soboń”, „Gontowa” i „Książ” rozpoczęto w 1943 roku, chociaż prace projektowe mogły być prowadzone już wcześniej. Na początku budowy generalnym wykonawcą była specjalnie utworzona w tym celu spółka Wspólnota Przemysłowa Śląsk (niem. Schlesische Industriegemeinschaft AG), z generalną dyrekcją w Jedlinie-Zdroju (12 km od Walimia). Zanim przystąpiono do prac górniczych, rozpoczęto prace przygotowawcze związane z przygotowaniem terenu i infrastruktury pod budowę kompleksu.

Sztolnie Walimskie

Obecnie Sztolnie Walimskie to jeden z najciekawszych tego typu obiektów w Polsce, gdzie możecie poznać mroczne tajemnice II wojny światowej. Podziemna trasa turystyczna w kompleksie “Rzeczka” jest pozostałością po jednym z najbardziej tajemniczych przedsięwzięć górniczych i budowlanych, prowadzonych w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę w Górach Sowich. Całkowita długość wyrobisk podziemnych wynosi ok. 500 m, powierzchnia 2 500 m², a objętość 14 000 m³.

Ważne informacje

parking Bezpłatny, na miejscu

bilety 18,00 zł/normalny 14,00 zł/ulgowy

 Więcej informacji znajdziesz Tutaj.

Zwiedzanie kompleksu odbywa się tylko z przewodnikiem. Z uwagi na niską temperaturę (5-7°C) i dużą wilgotność wewnątrz obiektu, zaleca się zabranie ciepłej odzieży. Dla osób obcojęzycznych istnieje możliwość zwiedzania podziemi z audio-przewodnikiem. Do wyboru język: angielski, niemiecki i francuski.

przeczytaj także:
ATRAKCJE ZIEMI WAŁRZYSKIEJ - POZNAJ JE Z NAMI
PODZIEMNE MIASTO OSÓWA - ATRAKCJE ZIEMI WAŁBRZYSKIEJ
NAJWIĘKSZE ATRAKCJE WAŁBRZYCHA
ZAMEK GRODNO - ATRAKCJE ZIEMI WAŁBRZYSKIEJ

 

 

miejsce na twoja reklame

miejsce na twoja reklame

Baner aplikacja

hotel stronie

bassau