Polecane polskie miasta

Ciekawe miejsca w Krakowie - co warto zobaczyć? Atrakcje turystyczne małopolski, zabytki 2023

małopolska atrakcje, kraków atrakcje, atrakcje krakowa, atrakcje dla dzieci kraków, zabytki kraków, kościół mariacki, wawel, weekend w krakowie, gdzie na weekend, małopolska na weekend, wakacje w polsce, turystyka

Kraków atrakcje - co warto zobaczyć w Krakowie?

Kraków to jedno z największych i najpiękniejszych polskich miast i jednocześnie jedno z najchętniej odwiedzanych. Nic dziwnego - licznych turystów z Polski i z zagranicy przyciąga nie tylko jego ponad 1000-letnia historia, ale i niepowtarzalny klimat i wspaniałe atrakcje.

Dawna stolica kraju i siedziba polskich królów urzeka wspaniałymi zabytkami z czasów królewskich. Piękne, stare zabytkowe mury, jaskinia smoka kryjąca się na wzgórzu Wawelu, urokliwy rynek z niesamowitym klimatem starych kamieniczek i królujący nad nim Kościół Mariacki - to dopiero fragment tego wspaniałego miasta.

Co warto zobaczyć w Krakowie? Poniżej znajdziesz listę i opisy najważniejszych atrakcji tego pięknego polskiego miasta.

SPIS TREŚCI:

Polecane atrakcje turystyczne w Krakowie

Przygotowaliśmy dla Was kilka atrakcji turystycznych w Krakowie i okolicach, które koniecznie powinniście odwiedzić przybywając do miasta. Znajdziecie tu rejsy statkiem, wystawę figurek LEGO oraz... przekonajcie się sami!

Womai Kraków

womai krakow

Unikalnym miejscem dla dzieci jest Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI. Działają tu dwie wystawy: “w stronę światła” i “w stronę ciemności”. Na pierwszej z nich poznacie zagadki o świetle, magiczne zwierciadła, zagracie również na laserowej harfie. Druga wystawa to spacer w zupełnej ciemności. Goście oprowadzani są przez niewidomych, którzy chętnie pokazują swoje spojrzenie na świat.

Więcej informacji: https://womai.pl/

Wystawa figurek LEGO®

Wystawa lego Kraków

Największa wystawa figurek LEGO® na świecie Zapraszamy do Bricks & Figs, niepowtarzalnej wystawy klocków i figurek. Dołączcie do nas w niezapomnianej przygodzie, podczas której zaprezentujemy imponującą kolekcję oryginalnych zestawów zbudowanych z klocków LEGO® i Minifigurek™, obejmując zarówno limitowane edycje, jak i szeroko dostępne elementy. Odkryj świat duńskich klocków jak nigdy dotąd, podziwiając kunszt i kreatywność, którymi oczarował fanów w każdym wieku.

Więcej informacji: https://bricksandfigs.pl/

Krakowska Żegluga Pasażerska

krakowska żegluga pasażerska

Witaj w Krakowskiej Żegludze Pasażerskiej – największej firmie organizującej rejsy po Wiśle w Krakowie. Podziwiaj malownicze panoramy Krakowa na pokładzie naszych statków. Nasze rejsy są zaprojektowane tak, aby zapewnić nie tylko spektakularne widoki, ale również wyjątkową atmosferę. Zapraszamy na pokład! Przygotuj się na niezapomniane chwile i poznaj Kraków jakiego jeszcze nie znałeś!

Więcej informacji: https://www.e-statek.pl/

Weekend poza Krakowem - gdzie się wybrać?

Jeśli szukacie niesamowitych atrakcji dla najmłodszych, mamy okazje polecić Wam miejsce położone poza Krakowem, które z pewnością przyniesie Wam i dzieciom mnóstwo dobrej zabawy! 

Park Rozrywki Zatorland

zatorland

Park Rozrywki Zatorland to wyjątkowe miejsce, które pokocha Twoje dziecko! Zróżnicowana lista ponad 60 atrakcji skupionych na 20 hektarach pięknego, zielonego terenu sprawia, że nikt nie będzie się tu nudził. Park podzielony jest na cztery wyjątkowe strefy – Park Ruchomych Dinozaurów, Park Mitologii, Park Owadów i Lunapark. Gotowi na zabawę? Wpadajcie do Zatorlandu!

Więcej informacji: https://zatorland.pl/

malopolska ulotka 2023

Rynek główny w Krakowie - sukiennice

kraków rynek

Zwiedzanie zacznijmy od krakowskiego Rynku Głównego - centralnego miejsca w Krakowie, z licznymi zabytkowymi kamieniczkami oraz piękną halą Sukiennic, gdzie wciąż odbywa się handel pamiątkami. To jeden z najpiękniejszych rynków w Polsce. Pamiętajmy jednak, że to nie jedyny rynek w mieście!

W pobliżu znajduje się Rynek Mały, a dalej Rynek w Podgórzu i jeszcze kilka mniejszych rynków. Jednak Rynek Główny to zdecydowanie główny punkt na mapie każdego turysty, który odwiedza Kraków. Często odbywają się tu różne imprezy kulturalne, koncerty i wydarzenia, w których chętnie biorą udział nie tylko mieszkańcy, ale i turyści odwiedzający to wspaniałe miasto.

Rynek otoczony jest wieloma restauracjami i kawiarniami, gdzie można w spokoju podziwiać uroki tego miejsca. W jednej z kolorowych kamienic znajduje się Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, a w innej słynna Piwnica Pod Baranami - siedziba popularnego niegdyś kabaretu. Wzrok przykuwają Sukiennice. Co prawda pierwotnie wyglądały one zupełnie inaczej, jednak ich funkcja poniekąd została ta sama. Wcześniej znajdowały się tu kramy z suknem - dzisiaj zastąpiły je stoiska z krakowskimi pamiątkami i ludowymi wyrobami.

Kościół Mariacki w Krakowie - Kraków na weekend

Krakow

Któż nie zna Kościoła Mariackiego! Przepiękna, gotycka budowla ze strzelistymi wieżami z daleka przykuwa uwagę i wzrok przechodniów. Znajduje się ona tuż przy krakowskim rynku i bezdyskusyjnie jest jednym z najpiękniejszych obiektów sakralnych w Polsce. To właśnie tutaj, z wieży Kościoła Mariackiego rozbrzmiewa hejnał mariacki, który jest prawdziwą wizytówką i symbolem Krakowa.

Wiąże się z tym opowieść o trębaczu. który grając na trąbce, hejnałem ostrzegł mieszkańców przed niebiezpieczeństwem, które nadciągało nad miastem. Niestety, trębacz zginął od tatarskiej strzały, nie wypuszczając z dłoni swojej trąbki. Pamięć o jego bohaterstwie znana jest w Krakowie do dnia dzisiejszego, dlatego codziennie o godzinie 12:00 z mariackiej wieży rozlega się hejnał na cztery strony świata.

Ogromne wrażenie robi także ołtarz wyrzeźbiony przez słynnego późnogotyckiego rzeźbiarza - Wita Stwosza. Ołtarz powstawał 12 lat - nic zresztą dziwnego, bo gdy przyjrzeć się z bliska postaciom i detalom umieszczonym na drewnianej konstrukcji trudno uwierzyć, że to dzieło ludzkich rąk! To prawdziwa chluba i dziedzictwo nie tylko Krakowa, ale na skalę całego kraju. Bazylikę Mariacką oczywiście można odwiedzić w środku - codziennie otwarty jest ołtarz Wita Stwosza, który zdecydowanie warto zobaczyć na własne oczy.

Turyści mogą zwiedzać prezbiterium i przednią część nawy bazyliki wraz z kaplicami, wchodząc wejściem od strony południowej. Ale polecamy też kontemplację i modlitwę w ciszy - do tej części kościoła można wejść wejściem głównym, prowadzącym od strony Rynku. W monumentalnym gmachu bazyliki osobiste przeżycia są czymś magicznym - warto dać sobie chwilę duchowego ukojenia i wyciszenia.

Smok wawelski i smocza jama - krakowski Zamek na Wawelu

Krakow wawel

Kolejną atrakcją, bez której Kraków nie byłby Krakowem to Zamek Królewski na Wawelu i wawelski Smok! To renesansowa rezydencja, miejsce panowania polskich królów, dziś wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stanowi jeden z najbardziej znanych zabytków architektury nie tylko w Krakowie, ale również w całej Polsce, także dlatego, że to największy polski zamek.

Ale to nie jedyne “NAJ”, jakim może pochwalić się Wawelskie wzgórze. Katedra Wawelska to jeden z najstarszych polskich kościołów. Jest to jednocześnie miejsce pochówku polskich władców i ważnych dla polskiej historii postaci jak Juliusz Słowacki, Adam Mickiewicz, Józef Piłsudski czy prezydent Lech Kaczyński.

W murach zamku natomiast turyści znajdą liczne wystawy i ekspozycje, przedstawiające historię Polski. Najmłodsi mogą zwiedzić Smoczą Jamę, w której - jak głosi legenda - mieszkał dawniej smok wawelski. To miejsce chętnie fotografowane przez turystów, a największą frajdę sprawia ziejący co 10 minut prawdziwym ogniem smok (już - całe szczęście -nie prawdziwy).

A skoro mowa o Wawelu warto wspomnieć też o słynnym Dzwonie Zygmunta, który aż do 1999 roku mógł poszczycić się tytułem największego polskiego dzwonu. Według legendy głos dzwonu Zygmunta w Boże Narodzenie, Wielkanoc i noc świętojańską budzi polskich królów, którzy potem zbierają się w jednej z sal na Wawelu.

Barbakan w Krakowie - atrakcje Krakowa

Kolejnym zabytkiem, który kojarzy się z Krakowem i który można, a nawet trzeba odwiedzić będąc w tym mieście jest Barbakan, przez tutejszych nazywany też Rondlem. Barbakan to część fortyfikacji miejskich Krakowa na wrocławskich Plantach.

Poznacie go po charakterystycznym, okrągłym kształcie i siedmiu wieżyczkach. Ale wrażenie robi również wnętrze budowli, choć jej zwiedzenie nie zawsze jest możliwe (otwarty tylko w sezonie letnim). Jeśli jednak barbakan jest czynny dla zwiedzających to warto wstąpić do środka, by zdać sobie sprawę, jak silną ochroną był on dla miasta.

Obecnie w środku działa jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - organizowane są wystawy, zawody sportowe czy współczesne walki wzorowane na turniejach rycerskich, a nawet mistrzostwa szermierzy. Co ciekawe - barbakan wraz z całym Starym Miastem również został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niech fakt ten mówi sam za siebie!

Kazimierz w Krakowie - ciekawe miejsca w Krakowie

Wyjdźmy jednak poza ścisłe Stare Miasto i udajmy się na Kazimierz. Dla wielu jest to jedna z najpiękniejszych dzielnic Krakowa. Kazimierz to miejsce styku kultury żydowskiej i chrześcijańskiej. Żydzi pojawili się tu już prawie 700 lat temu i aż do początku XIX wieku tworzyli swoje “miasto w mieście”, które obejmowało dzisiejsze ulice: Bożego Ciała, Józefa, Wąską, Wawrzyńca i ulicę Miodową.

Tutaj, ze względu na wyjątkowy klimat oraz obecność licznych pubów i restauracji, tętni życie wieczorne Krakowa. Także na Kazimierzu znajdziemy liczne pracownie artystyczne i galerie - tutaj prawdziwie czuć ducha krakowskiej bohemy! A może skusicie się na wizytę w tzw. Okrąglaku przy ul. Estery? To tam znajdują się liczne kramy i gastronomiczne stoiska z kultowymi już kazimierzowskimi zapiekankami.

Kopiec Kościuszki, Kopiec Krakusa i Kopiec Wandy

Skoro wyszliśmy już ze ścisłego centrum miasta to… udajmy się jeszcze dalej! Kopiec Kościuszki to jeden z pięciu kopców krakowskich. Poświęcony jest postaci Tadeusza Kościuszki. Obok samego kopca znajduje się kilka punktów, nawiązujących do historii Polski. To Bastion V - wystawa poświęcona Tadeuszowi Kościuszce, Kaponiera Południowa, gdzie znajdują się dwie wystawy: Galeria Figur Woskowych “Polaków drogi do wolności” i “Twierdza a Miasto Kraków - 1846-1918” oraz Kurtyna I-V południowa - miejsce wystaw czasowych, wystawa interaktywna zorganizowana wraz z Politechniką Krakowską pod tytułem “Żywe Konstrukcje” oraz wystawa  z Muzeum Armii Krajowej.

Tak, jak widać, sam Kopiec i jego najbliższa okolica to ośrodek patriotyzmu i miejsce, gdzie można zagłębić się w tajniki polskiej historii, do czego oczywiście gorąco zachęcamy! Oprócz cennej lekcji historii na turystów czekają też wspaniałe widoki na miasto i okolicę. Kopiec ma ponad 34 metry wysokości, więc krajobrazy są przednie! Do Kopca Kościuszki z centrum Krakowa wygodnie można dojechać autobusem.

Pozostałe kopce to Kopiec Krakusa i Wandy, kopiec Józefa oraz kopiec Jana Pawła II. Kopce te są mniej popularne, ale nie mniej atrakcyjne - być może zwiedzanie Krakowa szlakiem kopców będzie Twoim nowym pomysłem? Jeśli szukasz pięknych panoram i przy okazji lekkiej wspinaczki (ruch mile widziany!) to wędrówka na krakowskie kopce powinna Cię zadowolić.

Bulwary Wiślane

bulwary wiślane

Nie jest tajemnicą, że rzeka w mieście daje +100 punktów do jego atrakcyjności. Tak też jest i w Krakowie. Ulubionym miejscem odpoczynku i spotkań nie tylko turystów, ale i mieszkańców miasta są nadwiślańskie bulwary. Spacer nad rzeką to nie tylko relaks, ale i kolejne krajoznawcze ciekawostki. Przykładowo nad Bulwarem Kurlandzkim, prowadzącym na Kazimierz znajduje się pomnik Psa Dżoka, z którym wiąże się wzruszająca historia. Przez bulwary prowadzi też rekreacyjna Wiślana Trasa Rowerowa. Przy bulwarach Rodła, Czerwieńskim, Inflackim i Wołyńskim znajdują się przystanki tramwaju wodnego.

A skoro już jesteśmy przy temacie wody - zupełnie nowym i ekscytującym doświadczeniem będzie rejs Wisłą. Zwiedzanie Krakowa z poziomu rzeki odkryje zupełnie inną perspektywę i doznania ze zwiedzania. Rejsy odbywają się nie tylko na terenie miasta, ale i np. do podkrakowskiego Tyńca, gdzie znajduje się słynne opactwo benedyktynów. Zawieszona na skale budowla z XI wieku to najstarszy z istniejących klasztorów w Polsce!

Atrakcje w Krakowie, atrakcje dla dzieci - największe atrakcje Krakowa

kraków atrakcje dla dzieci

Będąc w Krakowie z dziećmi nie ma szansy, że będziecie się nudzić. Najmłodszym spodoba się Żywe Muzeum Obwarzanka - miejsce, gdzie według oryginalnej receptury można uwarzyć, upiec i na koniec skosztować własnoręcznie zrobionego obwarzanka. Co prawda w Krakowie na każdym rogu znaleźć można osoby handlujące tym przysmakiem, ale zrobiony przez samego siebie precelek będzie nie tylko smaczniejszy, ale przede wszystkim bardziej satysfakcjonujący. A przy okazji poznacie historię tego wypieku i odpowiecie na pytanie: dlaczego akurat w Krakowie wszyscy tak kochają obwarzanki?

WOMAI Kraków - Centrum Nauki i Zmysłów

 Innym miejscem, które spodoba się dzieciom jest WOMAI - Centrum Nauki i Zmysłów. To wystawa, która pokazuje, jak niezwykłe są ludzkie zmysły. W Centrum działają dwie wystawy: “w stronę światła” i “w stronę ciemności”. Na pierwszej z nich poznacie zagadki o świetle - czekają tu na Was iluzje optyczne, magiczne zwierciadła, tajemnicze farby luminescencyjne czy gra na laserowych instrumentach. Druga wystawa “w stronę ciemności” to spacer w zupełnej ciemności. Po wystawie oprowadzają osoby niewidome. W trakcie spaceru możemy przez chwilę doświadczyć tego, jak odbierają świat osoby, które nie widzą w ogóle. To cenna lekcja nie tylko dla maluchów!

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema

Inną atrakcją, do której warto wybrać się z dzieckiem jest Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema - miejsce, które przypadnie do gustu małym inżynierom. Labirynty, eksperymenty, wybuchy, doświadczenia fizyczne, hydrostatyczna, mechaniczna, akustyczna i sensoryczna umożliwiają połączenie nauki i zabawy. W Ogrodzie czekają też żyroskop, czyli symulator lotów stosowany podczas treningów pilotów samolotów, żołnierzy i kosmonautów, tor saneczkowy oraz planetarium z kinem sferycznym. Jesteśmy pewni, że każde dziecko będzie zachwycone!

Parku Wodny w Krakowie

Jeśli Twoje dziecko uwielbia pluskanie się w wodzie to doskonałym pomysłem będzie wyprawa do krakowskiego Parku Wodnego. Kilka zjeżdżalni - pontonowe dla każdego i ekstremalnie szybkie dla odważnych, rwąca rzeka, ścianki wspinaczkowe, tęczowa ścieżka, kolorowy brodzik z Wyspą Piratów, chlapiącymi zwierzakami, statkiem pirackim z wodnymi armatkami, trzema małymi zjeżdżalniami i Magicznym Grzybkiem dla najmłodszych i cała reszta atrakcji na pewno pozwoli zrelaksować się Twojemu dziecku, dostarczając mu jednocześnie świetnej zabawy.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Hop, hop! Mamy coś również dla małych miłośników samolotów. Krakowskie Muzeum Lotnictwa Polskiego gromadzi ponad 200 sztuk samolotów, czyniąc go jednocześnie jednym z czołowych tego typu muzeów na świecie. Niektóre eksponaty oglądać można wewnątrz budynku, ale większość jest jednak umieszczona w części zewnętrznej (dlatego podczas zwiedzania przyda się słoneczna pogoda, albo przynajmniej brak deszczu). Niektóre modele samolotów są jedynymi zachowanymi egzemplarzami na świecie! Wśród gablot znaleźć można tę z mundurami pilotów - jest wśród nich również ten, należący do polskiego kosmonauty Mirosława Hermaszewskiego. Są tam też egzemplarze samolotów, które uczestniczyły w I i II wojnie światowej. Niektóre z nich można nawet zwiedzać od środka! Taka możliwość zachęci każdego młodego odkrywcę.

Podziemia Rynku w Krakowie

Ostatnią z krakowskich atrakcji, o której być może nie wiedzieliście, bo… jest schowana pod ziemią ;), jest Podziemny Rynek. To atrakcja i dla dużych i dla małych, w sam raz również na rodzinną wycieczkę. Do podziemi wchodzi się przez Sukiennice. Wracamy więc do jednej z historycznych części Krakowa. Nie inaczej będzie jeśli chodzi o podziemne korytarze - na głębokości kilku metrów ukryty jest prawdziwy historyczny skarbiec. Poziom rynku w Krakowie przez setki lat podnosił się - skutkiem tego było powstanie podziemi, sięgających czasów jeszcze sprzed lokacji miasta, z XIII wieku. W podziemiach znajdziecie na przykład ceglane mury dawnych budowli, oryginalne, uzyskane w wyniku kopalisk przedmioty codziennego użytku dawnych mieszkańców Krakowa, odsłonięte fundamenty chat sprzed nawet dziewięciu stuleci czy też rekonstrukcje średniowiecznych rzemieślniczych warsztatów. Do Podziemi Rynku warto zajrzeć, by jeszcze bardziej zanurzyć się w historię tego niezwykłego miasta - dosłownie i w przenośni.

Muzeum Inżynierii Miejskiej

To wyjątkowe miejsce na mapie atrakcji Krakowa. Muzeum Inżynierii Miejskiej zgromadziło wyjątkowe zbiory z historii przemysłu, rzemiosła oraz inżynierii. Bogata kolekcja liczy ponad 3 tysiące obiektów. Znajdziecie tu wyjątkowe okazy samochodów i motocykli m.in. Polski Fiat 508 czy CWS M111 Sokół z 1935 r.  Warto wiedzieć, że Muzuem posiada dwa oddziały. Pierwszy to Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema - to miejsce idealne dla miłośników optyki, akustyki czy mechaniki. Natomiast drugi oddział to Hangar Czyżny. Główną siedzibą muzeum jest kompleks zajezdni przy ulicy świętego Wawrzyńca.

Kraków i okolice- atrakcje w pobliżu Krakowa

Kiedy zwiedzicie już wszystkie atrakcje Krakowa - choć z pewnością zajmie Wam to kilka dni, warto poznać atrakcje, które czekają na Was nieopodal miasta. Będziecie mieli okazję zejść do podziemia, a także poszybować wysoko w chmurach! Jest w czym wybierać, sprawdźcie sami!

Kopalnia Soli w Wieliczce

Kopalnia Soli Wieliczka

Sławna w całej Polsce oraz poza granicami Kopalnia Soli w Wieliczce to atrakcja TOPowa w skali europejskiej. Kopalnia Soli „Wieliczka” to miejsce niezwykłe - ukryte przed światem, pełne sekretów i legend. Wybierając się w podziemną podróż Trasą Turystyczną będziesz podziwiać niespotykane na powierzchni krajobrazy: solankowe jeziora i przepiękne podziemne komory, w tym niepowtarzalną Kaplicę św. Kingi. Poznasz dawne narzędzia i maszyny górnicze oraz stosowane w przeszłości metody wydobycia i transportu soli.

Park Rozrywki Energylandia w Zatorze

Energylandia w Zatorze park rozrywki

Odnajdziecie tu kilkadziesiąt atrakcji, które znajdują się na obszarze 35 hektarów, przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych, zarówno dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych.

Park podzielony został na kilka stref tematycznych: Bajkolandię – krainę dziecięcych pragnień, strefę familijną, gdzie znajdują się atrakcje dla całych rodzin, strefę ekstremalną – czyli miejsce dla osób kochających adrenalinę, Water Park czyli prawdziwa tropikalna wyspa z dużą liczbą wodnych atrakcji i wiele innych.

Restauracje Kraków - gdzie zjeść w Krakowie?

Kraków, miasto pełne historii, kultury i niesamowitych atrakcji, przyciąga rocznie tysiące turystów z całego świata. Ale to nie wszystko, co miasto ma do zaoferowania - Kraków jest również prawdziwym rajem dla miłośników dobrej kuchni. W licznych restauracjach, kawiarniach i lokalnych stołówkach można odkryć smaki tradycyjnej kuchni polskiej, a także rozkoszować się różnorodnymi daniami kuchni międzynarodowej. Przedstawiamy listę miejsc, gdzie warto zjeść w Krakowie i odkryć kulinarne bogactwo Małopolski.

Restauracja Pod Wawelem

Ta ikoniczna restauracja położona w samym sercu Krakowa oferuje nie tylko wspaniałe dania kuchni polskiej, ale także niezapomniany widok na Zamek Królewski na Wawelu. Można tu spróbować tradycyjnych dań, takich jak pierogi, barszcz czy schabowy, w eleganckiej i przyjemnej atmosferze.

Plac Nowy i Okrąglak

To jedno z najbardziej popularnych miejsc w Krakowie dla miłośników jedzenia na świeżym powietrzu. Na Placu Nowym i w charakterystycznym Okrąglaku znajdują się liczne stragany z jedzeniem, serwujące smakołyki z różnych stron świata. Można tu spróbować m.in. zapiekanki, kiełbasek, hummusu czy pizzy na cienkim cieście.

Restauracja Wierzynek

Jeśli szukasz miejsca z długą historią i niepowtarzalnym klimatem, warto odwiedzić restaurację Wierzynek. To jedno z najstarszych i najbardziej ekskluzywnych miejsc gastronomicznych w Polsce. Restauracja oferuje wykwintne dania kuchni polskiej i międzynarodowej, serwowane w przepięknie urządzonych wnętrzach.

Bar mleczny

Jeśli chcesz spróbować prawdziwego smaku polskiej kuchni w stylu retro, koniecznie odwiedź bar mleczny. To tradycyjne miejsce, gdzie można delektować się tanim, domowym jedzeniem, takim jak pierogi, zupa fasolowa, placki ziemniaczane czy kompot.

Kazimierz - dzielnica żydowska

Kazimierz to nie tylko zabytkowa dzielnica z bogatą historią, ale także prawdziwy raj dla smakoszy. W tej części Krakowa można znaleźć wiele restauracji serwujących dania kuchni żydowskiej, takie jak żurek, gefilte fish czy falafel. Nie można też zapomnieć o słynnych krakowskich lokalach, gdzie można spróbować wyśmienitej klezmerskiej kuchni.

Food trucki na placu Bohaterów Getta

Plac Bohaterów Getta to miejsce, gdzie można spróbować jedzenia serwowanego z food trucków. Można tam znaleźć różnorodne smaki, od dań kuchni azjatyckiej po meksykańską czy amerykańską.

Kawiarnie i cukiernie

Kraków słynie również z pięknych kawiarni i cukierni, gdzie można skosztować wyśmienitych deserów i słodkości. Polecamy odwiedzić takie miejsca jak Café Camelot, Bunkier Cafe czy cukiernię Krakowska Manufaktura Czekolady, gdzie można rozkoszować się pysznymi ciastami, ciasteczkami i czekoladą.

Kraków to miasto, które nie tylko zachwyca swoim pięknem i historią, ale również rozpieszcza podniebienie swoimi kulinarymi atrakcjami. Bez względu na to, czy jesteś fanem kuchni tradycyjnej czy międzynarodowej, Kraków z pewnością spełni Twoje oczekiwania i zaspokoi Twoje podniebienie. Nie wahaj się więc odkrywać tajemnice smaków Małopolski i zanurzyć się w kulinarnych przygodach, jakie oferuje to wspaniałe miasto. Smacznego!

Noclegi w Krakowie

Kraków, jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, przyciąga rocznie miliony turystów swoim bogatym dziedzictwem kulturowym, urokliwymi zabytkami i niezwykłą atmosferą. Podczas podróży do tego magicznego miejsca niezwykle ważne jest wybranie odpowiedniego noclegu, który zapewni komfort, dogodną lokalizację i niezapomniane wrażenia. Przedstawiamy kilka miejsc, które warto rozważyć podczas poszukiwania idealnego noclegu w Krakowie.

Noclegi Stare Miasto

Jeśli pragniesz być blisko głównych atrakcji Krakowa, warto rozważyć nocleg w samym sercu Starego Miasta. To tu znajdują się takie ikony jak Rynek Główny, Sukiennice czy Kościół Mariacki. Wybierając hotel w tej okolicy, będziesz miał łatwy dostęp do wielu restauracji, kawiarni i sklepów, a wieczorne spacery po zabytkowych uliczkach staną się niezapomnianą przygodą.

Hotele w dzielnicy Kazimierz

Kazimierz, historyczna dzielnica żydowska, to miejsce o wyjątkowym uroku i atmosferze. Jeśli pragniesz poczuć puls miasta, zatrzymaj się w jednym z urokliwych hoteli lub apartamentów w tej okolicy. Kazimierz oferuje nie tylko wiele restauracji, barów i klubów, ale również bliskość ważnych zabytków, takich jak Synagoga Stara, Plac Nowy czy Fabryka Schindlera.

Noclegi Nowa Huta

Jeśli chciałbyś doświadczyć zupełnie innego oblicza Krakowa, rozważ nocleg w dzielnicy Nowa Huta. Ta socrealistyczna część miasta przyciąga turystów swoją unikalną atmosferą i architekturą. W tej okolicy można znaleźć zarówno tradycyjne hotele, jak i apartamenty, które oferują wygodę i komfort w niedalekiej odległości od zabytków takich jak Plac Centralny czy Kościół Arka Pana.

Krowodrza i Bronowice - noclegi

Jeśli szukasz spokojniejszej lokalizacji z łatwym dostępem do centrum miasta, warto rozważyć Krowodrzę lub Bronowice. To obszary z dobrze rozwiniętą infrastrukturą, gdzie można znaleźć różnorodne obiekty noclegowe - od przytulnych pensjonatów po nowoczesne hotele. Dzięki dogodnym połączeniom komunikacyjnym będziesz mógł szybko dotrzeć do centrum Krakowa i głównych atrakcji.

Apartamenty w kamienicach

Kraków słynie z pięknych kamienic, które nadal zachowują swoje historyczne piękno. Wynajem apartamentu w jednej z tych kamienic może być niezwykłym doświadczeniem. Ciesz się autentycznym klimatem miasta, korzystając z przestrzeni, wyposażenia kuchennego i prywatności, jaką oferują apartamenty. To doskonały wybór dla osób ceniących niezależność i swobodę.

Warto pamiętać, że Kraków oferuje szeroki wybór noclegów, dopasowanych do różnych preferencji i budżetów. Przed dokonaniem rezerwacji zalecamy sprawdzić opinie innych podróżnych, aby upewnić się, że wybrany obiekt spełni Twoje oczekiwania.

Podsumowując, znalezienie idealnego noclegu w Krakowie może być jednym z kluczowych elementów udanej podróży. Bez względu na to, czy preferujesz luksusowy hotel w samym centrum miasta, przytulny apartament w historycznej kamienicy czy spokojny pensjonat w okolicy, Kraków z pewnością spełni Twoje oczekiwania i zapewni niezapomniane wrażenia. Przygotuj się na niezwykłą podróż i ciesz się wszystkim, co ten wspaniały kulturalny skarb ma do zaoferowania.

Dlaczego warto odwiedzić Kraków?

kraków

I to już wszystkie miejsca, które chcieliśmy Wam polecić tym razem. Pamiętajcie jednak, że to tylko mały wycinek wszystkich atrakcji, jakimi może pochwalić się Kraków. Myśląc o Krakowie wyobrażamy sobie przede wszystkim jego przepiękne zabytkowe obiekty - Sukiennice, Stare Miasto, Zamek na Wawelu czy Kościół Mariacki. Przemierzając Krakowskie Stare Miasto odkryć można prawdziwą skarbnicę dzieł sztuki i architektury.

Kraków tworzy bogata historia i jest to niemal w całości jeden wielki zabytek, który otacza największa rzeka w Polsce - Wisła. Ale zabytki to tylko część atrakcji Krakowa. Liczne parki, miejsca zielone, atrakcje przyrodnicze, bulwary, mosty, atrakcje dla dzieci, a także ogromna ilość restauracji, knajp, kawiarni, barów i miejsc noclegowych sprawiają, że do Krakowa co roku przyjeżdża mnóstwo turystów, zarówno z Polski, jak i właściwie z całego świata.

Dlatego mamy nadzieję, że po lekturze wpadniecie odwiedzić to przepiękne i przebogate miasto. Jeden dzień będzie zdecydowanie niewystarczający - aby zwiedzić Kraków sumiennie trzeba zarezerwować przynajmniej kilka dni.

Życzymy miłego pobytu w Krakowie!

Przeczytaj także:

DOM DO GÓRY NOGAMI W ZAKOPANEM

WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE - CO WARTO TU ZOBACZYĆ?

SPŁYWY KAJAKOWE I PONTONOWE GÓRAL PONTON

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad