Kraków atrakcje - co warto zobaczyć w Krakowie?
Kraków to jedno z największych i najpiękniejszych polskich miast i jednocześnie jedno z najchętniej odwiedzanych. Nic dziwnego - licznych turystów z Polski i z zagranicy przyciąga nie tylko jego ponad 1000-letnia historia, ale i niepowtarzalny klimat i wspaniałe atrakcje. Dawna stolica kraju i siedziba polskich królów urzeka wspaniałymi zabytkami z czasów królewskich. Piękne, stare zabytkowe mury, jaskinia smoka kryjąca się na wzgórzu Wawelu, urokliwy rynek z niesamowitym klimatem starych kamieniczek i królujący nad nim Kościół Mariacki - to dopiero fragment tego wspaniałego miasta. Co warto zobaczyć w Krakowie? Poniżej znajdziesz listę i opisy najważniejszych atrakcji tego pięknego polskiego miasta.
SPIS TREŚCI:
- Rynek główny w Krakowie - sukiennice
- Kościół Mariacki w Krakowie
- Smok wawelski i smocza jama - krakowski Zamek na Wawelu
- Barbakan - atrakcje Krakowa
- Krakowski Kazimierz - ciekawe miejsca w Krakowie
- Kopiec Kościuszki i pozostałe krakowskie kopce
- Bulwary Wiślane
- Atrakcje w Krakowie - największe atrakcje Krakowa
- WOMAI Kraków - Centrum Nauki i Zmysłów
- Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema
- Parku Wodny w Krakowie
- Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
- Podziemia Rynku w Krakowie
- Muzeum Inżynierii Miejskiej
- Kraków i okolice- atrakcje w pobliżu Krakowa
- Kopalnia Soli w Wieliczce
- Park Rozrywki Energylandia w Zatorze
- Dlaczego warto odwiedzić Kraków?
Rynek główny w Krakowie - sukiennice
Zwiedzanie zacznijmy od krakowskiego Rynku Głównego - centralnego miejsca w Krakowie, z licznymi zabytkowymi kamieniczkami oraz piękną halą Sukiennic, gdzie wciąż odbywa się handel pamiątkami. To jeden z najpiękniejszych rynków w Polsce. Pamiętajmy jednak, że to nie jedyny rynek w mieście! W pobliżu znajduje się Rynek Mały, a dalej Rynek w Podgórzu i jeszcze kilka mniejszych rynków. Jednak Rynek Główny to zdecydowanie główny punkt na mapie każdego turysty, który odwiedza Kraków. Często odbywają się tu różne imprezy kulturalne, koncerty i wydarzenia, w których chętnie biorą udział nie tylko mieszkańcy, ale i turyści odwiedzający to wspaniałe miasto.
Rynek otoczony jest wieloma restauracjami i kawiarniami, gdzie można w spokoju podziwiać uroki tego miejsca. W jednej z kolorowych kamienic znajduje się Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, a w innej słynna Piwnica Pod Baranami - siedziba popularnego niegdyś kabaretu. Wzrok przykuwają Sukiennice. Co prawda pierwotnie wyglądały one zupełnie inaczej, jednak ich funkcja poniekąd została ta sama. Tak jak i kiedyś, dziś jest to miejsce handlu. Wcześniej znajdowały się tu kramy z suknem - dzisiaj zastąpiły je stoiska z krakowskimi pamiątkami i ludowymi wyrobami.
Kościół Mariacki w Krakowie
Któż nie zna Kościoła Mariackiego! Przepiękna, gotycka budowla ze strzelistymi wieżami z daleka przykuwa uwagę i wzrok przechodniów. Znajduje się ona tuż przy krakowskim rynku i bezdyskusyjnie jest jednym z najpiękniejszych obiektów sakralnych w Polsce. To właśnie tutaj, z wieży Kościoła Mariackiego rozbrzmiewa hejnał mariacki, który jest prawdziwą wizytówką i symbolem Krakowa. Wiąże się z tym opowieść o trębaczu. który grając na trąbce, hejnałem ostrzegł mieszkańców przed niebiezpieczeństwem, które nadciągało nad miastem. Niestety, trębacz zginął od tatarskiej strzały, nie wypuszczając z dłoni swojej trąbki. Pamięć o jego bohaterstwie znana jest w Krakowie do dnia dzisiejszego, dlatego codziennie o godzinie 12:00 z mariackiej wieży rozlega się hejnał na cztery strony świata.
Ogromne wrażenie robi także ołtarz wyrzeźbiony przez słynnego późnogotyckiego rzeźbiarza - Wita Stwosza. Ołtarz powstawał 12 lat - nic zresztą dziwnego, bo gdy przyjrzeć się z bliska postaciom i detalom umieszczonym na drewnianej konstrukcji trudno uwierzyć, że to dzieło ludzkich rąk! To prawdziwa chluba i dziedzictwo nie tylko Krakowa, ale na skalę całego kraju. Bazylikę Mariacką oczywiście można odwiedzić w środku - codziennie otwarty jest ołtarz Wita Stwosza, który zdecydowanie warto zobaczyć na własne oczy.
Turyści mogą zwiedzać prezbiterium i przednią część nawy bazyliki wraz z kaplicami, wchodząc wejściem od strony południowej. Ale polecamy też kontemplację i modlitwę w ciszy - do tej części kościoła można wejść wejściem głównym, prowadzącym od strony Rynku. W monumentalnym gmachu bazyliki osobiste przeżycia są czymś magicznym - warto dać sobie chwilę duchowego ukojenia i wyciszenia.
Smok wawelski i smocza jama - krakowski Zamek na Wawelu
Kolejną atrakcją, bez której Kraków nie byłby Krakowem to Zamek Królewski na Wawelu i wawelski Smok! To renesansowa rezydencja, miejsce panowania polskich królów, dziś wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stanowi jeden z najbardziej znanych zabytków architektury nie tylko w Krakowie, ale również w całej Polsce, także dlatego, że to największy polski zamek. Ale to nie jedyne “NAJ”, jakim może pochwalić się Wawelskie wzgórze. Katedra Wawelska to jeden z najstarszych polskich kościołów. Jest to jednocześnie miejsce pochówku polskich władców i ważnych dla polskiej historii postaci jak Juliusz Słowacki, Adam Mickiewicz, Józef Piłsudski czy prezydent Lech Kaczyński.
W murach zamku natomiast turyści znajdą liczne wystawy i ekspozycje, przedstawiające historię Polski. Najmłodsi mogą zwiedzić Smoczą Jamę, w której - jak głosi legenda - mieszkał dawniej smok wawelski. To miejsce chętnie fotografowane przez turystów, a największą frajdę sprawia ziejący co 10 minut prawdziwym ogniem smok (już - całe szczęście -nie prawdziwy). A skoro mowa o Wawelu warto wspomnieć też o słynnym Dzwonie Zygmunta, który aż do 1999 roku mógł poszczycić się tytułem największego polskiego dzwonu. Według legendy głos dzwonu Zygmunta w Boże Narodzenie, Wielkanoc i noc świętojańską budzi polskich królów, którzy potem zbierają się w jednej z sal na Wawelu.
Barbakan - atrakcje Krakowa
Kolejnym zabytkiem, który kojarzy się z Krakowem i który można, a nawet trzeba odwiedzić będąc w tym mieście jest Barbakan, przez tutejszych nazywany też Rondlem. Barbakan to część fortyfikacji miejskich Krakowa na wrocławskich Plantach. Poznacie go po charakterystycznym, okrągłym kształcie i siedmiu wieżyczkach. Ale wrażenie robi również wnętrze budowli, choć jej zwiedzenie nie zawsze jest możliwe (otwarty tylko w sezonie letnim). Jeśli jednak barbakan jest czynny dla zwiedzających to warto wstąpić do środka, by zdać sobie sprawę, jak silną ochroną był on dla miasta. Obecnie w środku działa jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - organizowane są wystawy, zawody sportowe czy współczesne walki wzorowane na turniejach rycerskich, a nawet mistrzostwa szermierzy. Co ciekawe - barbakan wraz z całym Starym Miastem również został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niech fakt ten mówi sam za siebie!
Krakowski Kazimierz - ciekawe miejsca w Krakowie
Wyjdźmy jednak poza ścisłe Stare Miasto i udajmy się na Kazimierz. Dla wielu jest to jedna z najpiękniejszych dzielnic Krakowa. Kazimierz to miejsce styku kultury żydowskiej i chrześcijańskiej. Żydzi pojawili się tu już prawie 700 lat temu i aż do początku XIX wieku tworzyli swoje “miasto w mieście”, które obejmowało dzisiejsze ulice: Bożego Ciała, Józefa, Wąską, Wawrzyńca i ulicę Miodową. Tutaj, ze względu na wyjątkowy klimat oraz obecność licznych pubów i restauracji, tętni życie wieczorne Krakowa. Także na Kazimierzu znajdziemy liczne pracownie artystyczne i galerie - tutaj prawdziwie czuć ducha krakowskiej bohemy! A może skusicie się na wizytę w tzw. Okrąglaku przy ul. Estery? To tam znajdują się liczne kramy i gastronomiczne stoiska z kultowymi już kazimierzowskimi zapiekankami.
Kopiec Kościuszki i pozostałe krakowskie kopce
Skoro wyszliśmy już ze ścisłego centrum miasta to… udajmy się jeszcze dalej! Kopiec Kościuszki to jeden z pięciu kopców krakowskich. Poświęcony jest postaci Tadeusza Kościuszki. Obok samego kopca znajduje się kilka punktów, nawiązujących do historii Polski. To Bastion V - wystawa poświęcona Tadeuszowi Kościuszce, Kaponiera Południowa, gdzie znajdują się dwie wystawy: Galeria Figur Woskowych “Polaków drogi do wolności” i “Twierdza a Miasto Kraków - 1846-1918” oraz Kurtyna I-V południowa - miejsce wystaw czasowych, wystawa interaktywna zorganizowana wraz z Politechniką Krakowską pod tytułem “Żywe Konstrukcje” oraz wystawa z Muzeum Armii Krajowej.
Tak, jak widać, sam Kopiec i jego najbliższa okolica to ośrodek patriotyzmu i miejsce, gdzie można zagłębić się w tajniki polskiej historii, do czego oczywiście gorąco zachęcamy! Oprócz cennej lekcji historii na turystów czekają też wspaniałe widoki na miasto i okolicę. Kopiec ma ponad 34 metry wysokości, więc krajobrazy są przednie! Do Kopca Kościuszki z centrum Krakowa wygodnie można dojechać autobusem.
Pozostałe kopce to Kopiec Krakusa i Wandy, kopiec Józefa oraz kopiec Jana Pawła II. Kopce te są mniej popularne, ale nie mniej atrakcyjne - być może zwiedzanie Krakowa szlakiem kopców będzie Twoim nowym pomysłem? Jeśli szukasz pięknych panoram i przy okazji lekkiej wspinaczki (ruch mile widziany!) to wędrówka na krakowskie kopce powinna Cię zadowolić.
Bulwary Wiślane
Nie jest tajemnicą, że rzeka w mieście daje +100 punktów do jego atrakcyjności. Tak też jest i w Krakowie. Ulubionym miejscem odpoczynku i spotkań nie tylko turystów, ale i mieszkańców miasta są nadwiślańskie bulwary. Spacer nad rzeką to nie tylko relaks, ale i kolejne krajoznawcze ciekawostki. Przykładowo nad Bulwarem Kurlandzkim, prowadzącym na Kazimierz znajduje się pomnik Psa Dżoka, z którym wiąże się wzruszająca historia. Przez bulwary prowadzi też rekreacyjna Wiślana Trasa Rowerowa. Przy bulwarach Rodła, Czerwieńskim, Inflackim i Wołyńskim znajdują się przystanki tramwaju wodnego.
A skoro już jesteśmy przy temacie wody - zupełnie nowym i ekscytującym doświadczeniem będzie rejs Wisłą. Zwiedzanie Krakowa z poziomu rzeki odkryje zupełnie inną perspektywę i doznania ze zwiedzania. Rejsy odbywają się nie tylko na terenie miasta, ale i np. do podkrakowskiego Tyńca, gdzie znajduje się słynne opactwo benedyktynów. Zawieszona na skale budowla z XI wieku to najstarszy z istniejących klasztorów w Polsce!
Atrakcje w Krakowie - największe atrakcje Krakowa
Będąc w Krakowie z dziećmi nie ma szansy, że będziecie się nudzić. Najmłodszym spodoba się Żywe Muzeum Obwarzanka - miejsce, gdzie według oryginalnej receptury można uwarzyć, upiec i na koniec skosztować własnoręcznie zrobionego obwarzanka. Co prawda w Krakowie na każdym rogu znaleźć można osoby handlujące tym przysmakiem, ale zrobiony przez samego siebie precelek będzie nie tylko smaczniejszy, ale przede wszystkim bardziej satysfakcjonujący. A przy okazji poznacie historię tego wypieku i odpowiecie na pytanie: dlaczego akurat w Krakowie wszyscy tak kochają obwarzanki?
WOMAI Kraków - Centrum Nauki i Zmysłów
Innym miejscem, które spodoba się dzieciom jest WOMAI - Centrum Nauki i Zmysłów. To wystawa, która pokazuje, jak niezwykłe są ludzkie zmysły. W Centrum działają dwie wystawy: “w stronę światła” i “w stronę ciemności”. Na pierwszej z nich poznacie zagadki o świetle - czekają tu na Was iluzje optyczne, magiczne zwierciadła, tajemnicze farby luminescencyjne czy gra na laserowych instrumentach. Druga wystawa “w stronę ciemności” to spacer w zupełnej ciemności. Po wystawie oprowadzają osoby niewidome. W trakcie spaceru możemy przez chwilę doświadczyć tego, jak odbierają świat osoby, które nie widzą w ogóle. To cenna lekcja nie tylko dla maluchów!
Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema
Inną atrakcją, do której warto wybrać się z dzieckiem jest Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema - miejsce, które przypadnie do gustu małym inżynierom. Labirynty, eksperymenty, wybuchy, doświadczenia fizyczne, hydrostatyczna, mechaniczna, akustyczna i sensoryczna umożliwiają połączenie nauki i zabawy. W Ogrodzie czekają też żyroskop, czyli symulator lotów stosowany podczas treningów pilotów samolotów, żołnierzy i kosmonautów, tor saneczkowy oraz planetarium z kinem sferycznym. Jesteśmy pewni, że każde dziecko będzie zachwycone!
Parku Wodny w Krakowie
Jeśli Twoje dziecko uwielbia pluskanie się w wodzie to doskonałym pomysłem będzie wyprawa do krakowskiego Parku Wodnego. Kilka zjeżdżalni - pontonowe dla każdego i ekstremalnie szybkie dla odważnych, rwąca rzeka, ścianki wspinaczkowe, tęczowa ścieżka, kolorowy brodzik z Wyspą Piratów, chlapiącymi zwierzakami, statkiem pirackim z wodnymi armatkami, trzema małymi zjeżdżalniami i Magicznym Grzybkiem dla najmłodszych i cała reszta atrakcji na pewno pozwoli zrelaksować się Twojemu dziecku, dostarczając mu jednocześnie świetnej zabawy.
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Hop, hop! Mamy coś również dla małych miłośników samolotów. Krakowskie Muzeum Lotnictwa Polskiego gromadzi ponad 200 sztuk samolotów, czyniąc go jednocześnie jednym z czołowych tego typu muzeów na świecie. Niektóre eksponaty oglądać można wewnątrz budynku, ale większość jest jednak umieszczona w części zewnętrznej (dlatego podczas zwiedzania przyda się słoneczna pogoda, albo przynajmniej brak deszczu). Niektóre modele samolotów są jedynymi zachowanymi egzemplarzami na świecie! Wśród gablot znaleźć można tę z mundurami pilotów - jest wśród nich również ten, należący do polskiego kosmonauty Mirosława Hermaszewskiego. Są tam też egzemplarze samolotów, które uczestniczyły w I i II wojnie światowej. Niektóre z nich można nawet zwiedzać od środka! Taka możliwość zachęci każdego młodego odkrywcę.
Podziemia Rynku w Krakowie
Ostatnią z krakowskich atrakcji, o której być może nie wiedzieliście, bo… jest schowana pod ziemią ;), jest Podziemny Rynek. To atrakcja i dla dużych i dla małych, w sam raz również na rodzinną wycieczkę. Do podziemi wchodzi się przez Sukiennice. Wracamy więc do jednej z historycznych części Krakowa. Nie inaczej będzie jeśli chodzi o podziemne korytarze - na głębokości kilku metrów ukryty jest prawdziwy historyczny skarbiec. Poziom rynku w Krakowie przez setki lat podnosił się - skutkiem tego było powstanie podziemi, sięgających czasów jeszcze sprzed lokacji miasta, z XIII wieku. W podziemiach znajdziecie na przykład ceglane mury dawnych budowli, oryginalne, uzyskane w wyniku kopalisk przedmioty codziennego użytku dawnych mieszkańców Krakowa, odsłonięte fundamenty chat sprzed nawet dziewięciu stuleci czy też rekonstrukcje średniowiecznych rzemieślniczych warsztatów. Do Podziemi Rynku warto zajrzeć, by jeszcze bardziej zanurzyć się w historię tego niezwykłego miasta - dosłownie i w przenośni.
Muzeum Inżynierii Miejskiej
To wyjątkowe miejsce na mapie atrakcji Krakowa. Muzeum Inżynierii Miejskiej zgromadziło wyjątkowe zbiory z historii przemysłu, rzemiosła oraz inżynierii. Bogata kolekcja liczy ponad 3 tysiące obiektów. Znajdziecie tu wyjątkowe okazy samochodów i motocykli m.in. Polski Fiat 508 czy CWS M111 Sokół z 1935 r. Warto wiedzieć, że Muzuem posiada dwa oddziały. Pierwszy to Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema - to miejsce idealne dla miłośników optyki, akustyki czy mechaniki. Natomiast drugi oddział to Hangar Czyżny. Główną siedzibą muzeum jest kompleks zajezdni przy ulicy świętego Wawrzyńca.
Kraków i okolice- atrakcje w pobliżu Krakowa
Kiedy zwiedzicie już wszystkie atrakcje Krakowa - choć z pewnością zajmie Wam to kilka dni, warto poznać atrakcje, które czekają na Was nieopodal miasta. Będziecie mieli okazję zejść do podziemia, a także poszybować wysoko w chmurach! Jest w czym wybierać, sprawdźcie sami!
Kopalnia Soli w Wieliczce
Sławna w całej Polsce oraz poza granicami Kopalnia Soli w Wieliczce to atrakcja TOPowa w skali europejskiej. Kopalnia Soli „Wieliczka” to miejsce niezwykłe - ukryte przed światem, pełne sekretów i legend. Wybierając się w podziemną podróż Trasą Turystyczną będziesz podziwiać niespotykane na powierzchni krajobrazy: solankowe jeziora i przepiękne podziemne komory, w tym niepowtarzalną Kaplicę św. Kingi. Poznasz dawne narzędzia i maszyny górnicze oraz stosowane w przeszłości metody wydobycia i transportu soli.
Park Rozrywki Energylandia w Zatorze
Odnajdziecie tu kilkadziesiąt atrakcji, które znajdują się na obszarze 35 hektarów, przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych, zarówno dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych.
Park podzielony został na kilka stref tematycznych: Bajkolandię – krainę dziecięcych pragnień, strefę familijną, gdzie znajdują się atrakcje dla całych rodzin, strefę ekstremalną – czyli miejsce dla osób kochających adrenalinę, Water Park czyli prawdziwa tropikalna wyspa z dużą liczbą wodnych atrakcji i wiele innych.
Dlaczego warto odwiedzić Kraków?
I to już wszystkie miejsca, które chcieliśmy Wam polecić tym razem. Pamiętajcie jednak, że to tylko mały wycinek wszystkich atrakcji, jakimi może pochwalić się Kraków. Myśląc o Krakowie wyobrażamy sobie przede wszystkim jego przepiękne zabytkowe obiekty - Sukiennice, Stare Miasto, Zamek na Wawelu czy Kościół Mariacki. Przemierzając Krakowskie Stare Miasto odkryć można prawdziwą skarbnicę dzieł sztuki i architektury.
Kraków tworzy bogata historia i jest to niemal w całości jeden wielki zabytek, który otacza największa rzeka w Polsce - Wisła. Ale zabytki to tylko część atrakcji Krakowa. Liczne parki, miejsca zielone, atrakcje przyrodnicze, bulwary, mosty, atrakcje dla dzieci, a także ogromna ilość restauracji, knajp, kawiarni, barów i miejsc noclegowych sprawiają, że do Krakowa co roku przyjeżdża mnóstwo turystów, zarówno z Polski, jak i właściwie z całego świata.
Dlatego mamy nadzieję, że po lekturze wpadniecie odwiedzić to przepiękne i przebogate miasto. Jeden dzień będzie zdecydowanie niewystarczający - aby zwiedzić Kraków sumiennie trzeba zarezerwować przynajmniej kilka dni.
Życzymy miłego pobytu w Krakowie!
Przeczytaj także:
DOM DO GÓRY NOGAMI W ZAKOPANEM