Miasta ziemi kłodzkiej

Bardo atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć w Bardzie?

Bardzo atrakcje turystyczne

Bardo to miasto na Dolnym Śląsku, jedna z perełek Ziemi Kłodzkiej. Malowniczo położone w Górach Bardzkich nad przełomem Nysy Kłodzkiej.

Bardo - co warto zwiedzić i zobaczyć?

Przyciąga pielgrzymów oraz turystów. Naprawdę warto odwiedzić tę miejscowość. Powodów jest wiele. Znajdą tu coś dla siebie miłosnicy zabytków, amatorzy pieknych widoków, spokojnego wypoczynku, ale także przygód i adrenaliny.

Zwane jest „miastem cudów”. Jak podają miejscowe legendy, już około 1200 roku szerzył się na tych ziemiach kult maryjny, związany z cudowną figurką Matki Boskiej, która jest po dziś dzień największym skarbem Barda. Czyim jest dziełem i kiedy znalazła się w Bardzie, nie wiadomo. Wieść o cudach wywoływanych przez figurkę sprawiła, że od połowy XIV wieku Bardo zaczęło się mocno rozwijać dzięki przyjeżdżającym tutaj pątnikom oraz korzystnemu położeniu na najstarszych szlakach komunikacyjnych i handlowych łączących stolicę Dolnego Śląska z Pragą i Wiedniem. Uzdrowienia, spełnione modlitwy, prośby oraz objawienie Matki Boskiej… to miasto jest pełne takich historii. Sława Barda Śląskiego jako miejsca kuktu maryjnego przetrwała do dziś. Miasteczko odwiedza wielu pielgrzymów, ale także osób, które chcą poczuć nieco tajemniczy i nostalgiczny klimat tego miejsca.

Miasteczko ciągle się rozwija, nie zapominając o tradycji i historii. Umiejętnie wykorzystuje potencjał istniejących zabytków i malownicze usytuowanie.

baner atrakcje ziemia klodzka

SPIS TREŚCI:

Sanktuarium Maryjne

Centralnie położona barokowa bazylika mniejsza stanowi cel wyjazdów do Barda Śląskiego, a Cudowna Figurka Matki Bożej Bardzkiej Strażniczki Wiary jest najcenniejszym skarbem miasta i kościoła. Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny - Sanktuarium Maryjne w Bardzie od 2008 roku noszące tytuł bazyliki mniejszej, to główna atrakcja turystyczna miasta oraz cel pielgrzymek. Monumentalną, barokową budowlę widać z daleka. Surowe mury kryją jedną z najpiękniejszych barokowych świątyń na Dolnym Śląsku. Późnobarokowe ołtarze z obrazami autorstwa największego malarza śląskiego baroku Michała Willmanna zwanego „śląskim Rembrandtem” z pewnością przypadną do gustu miłośnikom zabytków, podobnie jak rzeźbiona barokowa ambona oraz drugie co do wielkości organy na Dolnym Śląsku.

Pątnicy przyjeżdżają do Barda Śląskiego głownie po to, żeby zobaczyć cudowną figurkę Matki Boskiej Bardzkiej. Ta najstarsza na Dolnym Śląsku rzeźba romańska, tzw. Madonny Tronującej. Znajduje się w centralnej części ołtarza głównego bazyliki, wyeksponowana w szklanej gablocie. O ogromnym znaczeniu figurki mają świadczyć liczne wota, które można obejrzeć w muzeum klasztornym. Rzeźba mierzy 43,3 cm i została wykonana z dwóch kawałków drewna. Z większego wykonano postać Maryi siedzącej na tronie, a z drugiego figurkę Dzieciątka Jezus.

baner ski raft

Cudowna Figurka Matki Bożej jest najcenniejszym zabytkiem Barda. Ta najstarsza na Dolnym Śląsku rzeźba romańska, tzw. Madonny Tronującej, znajduje się w centralnej części ołtarza głównego bazyliki, wyeksponowana w szklanej gablocie. Wykonana jest z lipowego drewna. Przedstawia Maryję z Dzieciątkiem. Matka Boża, siedząca na tronie, trzyma w wyciągniętej prawej ręce królewskie jabłko. Dzieciątko, na jej kolanach, lewą rączką podtrzymuje księgę, a prawą podnosi w geście błogosławieństwa. W części chóralnej bazyliki znajduje się arcydzieło autorstwa mistrza Eberharda, czyli drugie co do wielkości organy na Dolnym Śląsku. Instrument o rozpiętości 50 głosów, liczący 3567 piszczałek posiada bogatą dekorację rokokową wykonaną przez znakomitego snycerza – Hartmana. To jeden z najokazalszych i najwspanialszych instrumentów z epoki schyłkowego baroku na Dolnym Śląsku (drugie co do wielkości). Są instrumentem wyjątkowo cennym, zarówno w skali krajowej, jak i europejskiej. Rokokową, wspaniałą dekorację bardzkich organów wykonał znakomity snycerz H. Hartmann. W bazylice warto zwrócić uwagę także na obrazy Michaela Willmanna. Obraz „Nawiedzenie Najświętszej Marii Panny” w ołtarzu głównym Bazyliki został namalowany przez Willmanna w 1705 roku.

Kaplica Górska z Matką Boską Płaczącą

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny to niejedyne santuarium w „mieście cudów”. Drugim sanktuarium maryjnym jest Górska Kaplica, czyli Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej na Bardzkiej Górze - Kalwarii. Według podań, na jej szczycie, na początku XV wieku miejscowemu młodzieńcowi ukazała się postać Matki Bożej Płaczącej. Wieści o tym wydarzeniu przyciągały do Barda wielu pielgrzymów i ciagle ich przybywało. Dowodem na prawdziwość objawienia miały być ślady dłoni i stóp zostawione przez Maryję na pobliskim głazie.

Kalwaria na górze

Kalwaria w Bardzie to inaczej Góra Bardzka, wznosząca się ponad miastem od strony południowej. Będąc w Bardzie Śląskim trzeba wspiąć się w gorę. Nie tylko dla ducha, ale także dla ciała. Na Kalwarię od wieków prowadziły trzy drogi - niemiecka, czeska i polska, co świadczy o interesującej historii tych ziem i położeniu miasta. Droga Polska wiedzie z pobliskiego Janowca, leży nieco na uboczu i jest rzadko uczęszczana. Droga Czeska biegła przez skraj urwiska, została zamknięta ze względów bezpieczeństwa. Najczęściej uczęszczana jest dziś dawna Droga Niemiecka, to główny szlak wiodący na szczyt Kalwarii, przy którym stoją stacje Drogi Krzyżowej zbudowane w latach 1833-39. To słupy z obrazami przedstawiającymi sceny z Golgoty. Pomiędzy nimi znajduje się 7 murowanych kapliczek z XVIII wieku. Na Górę Bardzką wiedzie Miejska Trasa Turystyczna. Warto o nią spytać i poznać jej przebieg.

Wzgórze Różańcowe

bardo wzgorze rozancowe

W Bardzie w wyniku rosnącego ruchu pielgrzymkowego, zaczęto się zastanawiać, jak jeszcze bardziej urozmaicić pątnikom pobyt w Bardzie. Podjęto decyzję o budowie kaplic, które miały służyć celebrowaniu modlitwy różańcowej. Do dziś Wzgórze Różańcowe jest jednym z najatrakcyjniejszych, najpiękniejszych i najchętniej uczęszczanych przez pielgrzymów miejsc. Niewysokie wzgórze (380 m n. p. m.) znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie miasta, na północ od jego centrum, to dawna Łysa Góra. Dziś jest to Wzgórze Różańcowe. Po objęciu parafii bardzkiej przez redemptorystów, na początku XX w. podjęto decyzję o budowie kaplic, które miały służyć celebrowaniu modlitwy różańcowej. Miejsce chętnie odwiedzane przez pielgrzymów.

baner noclegi ziemia klodzka

Ruchoma Szopka

W Bardzie Śląskim klimat Bożego Narodzenia można poczuć cały rok za sprawą szopki. Ruchoma Szopka to ciekawa atrakcja turystyczna, którą można podziwiać przy bazylice w Bardzie Śląskim w Kotlinie Kłodzkiej od lat 70. XX wieku. Podoba się dzieciom i dorosłym. W miejscu, gdzie dziś mieści się szopka, dawniej znajdowała się krypta. W 1967 roku zbudowano tam szopkę. Nawiązuje ona do dawnej tradycji, figurki mają specjalnie uszyte stroje. Napis w szopce mówi o tym że, została ona zbudowana na upamiętnienie 700-lecia pielgrzymowania do Barda (1270-1970). Zwiedzaniejest bezpłatne, szopkę można oglądać cały rok w wyznaczonych godzinach. Jest to ulubione miejsce najmłodszych turystów, którzy niekoniecznie chcą podziwiać zabytki sakralne. Szopka zadziwia bogactwem kolorów, postaci, ruchem, dbałością o szczegóły. Obok sylwetek z biblijnego Betlejem, pojawiają się postaci współczesne, znane dzisiejszym pielgrzymom i turystom.

Klasztor w stylu barkowym

klasztor bardo

Przy kościele wznosi się pocysterski barokowy klasztor zbudowany w latach 1712-1716. Mieści się w nim Muzeum Sztuki Sakralnej, powstałe z inicjatywy obecnych kustoszy sanktuarium - ojców redemptorystów. W części klasztoru mieści się Muzeum Sztuki Sakralnej. Można w nim obejrzeć kolekcję obrazów, rzeźb, naczyń i szat liturgicznych oraz wydawnictw związanych z kultem Matki Boskiej Bardzkiej. Ekspozycje przedstawiają także historię Barda, można podziwiać obrazy, rzeźby oraz rzemiosło artystyczne. Pośród zgromadzonych eksponatów zwraca uwagę zbiór figurek Matki Bożej Bardzkiej a także kolekcja korpusów ukrzyżowanego Chrystusa. Jednym z piękniejszych zabytków w muzeum jest monstrancja ze złoconego srebra, ufundowana w 1674 roku przez Fryderyka Steinera, opata kamienieckiego.

Piękny kamienny most

bardo most

Bez wątpienia nadaje on niepowtarzalnego uroku temu pięknemu miasteczku. W centrum Barda Śląskiego na Nysie Kłodzkiej podziwiać można piękny, kamienny most. Widać go z daleka. Pierwszy tutejszy most zbudowany został z drewna jeszcze w średniowieczu i stał on przez kilka wieków. Pełnił bardzo ważną rolę, bo Bardo leżało na ważnym szlaku komunikacyjnym z Polski do Czech, korzystali z niego kupcy, królowie i oczywiście pątnicy. Kamienny most zbudowano w 1589 roku, został zniszczony w czasie II wojny światowej, potem odbudowany. Po bokach mostu umieszczono figury Chrystusa oraz Św. Nepomucena. Spacer tym mostem to prawdziwa przyjemność, którą polecamy turystom odwiedzającym Bardo Śląskie.

Poczuj klimat średniowiecznego miasta

bardo

Pierwszy gród obronny założono w Bardzie w X wieku. To miasto pełne historii i zabytków. Tablice informacyjne przypominają o czasach świetności miasta oraz poszczególnych budynków. Niektóre kamienice są pięknie odnowione, inne jeszcze na to czekają. Oczyma wyobraźni można się przenieść w XVIII wiek, gdy w mieście działała sieć zajazdów i gospód, a liczba pątników dochodziła do 200 000 rocznie. Warto też podejść na rynek otoczony kilkoma piętrowymi budynkami. Zwiedzanie Barda Śląskiego to atrakcja turystyczna i przygodna dla ciała i ducha. Cudowne miejce nie tylko ze względu na cuda.

Szlak św. Wojciecha

Międzynarodowy Szlak Świętego Wojciecha to bardzo ciekawe przedsięwzięcie kulturowo-turystyczne. Szlak przebiega przez Polskę i Czechy. Szlak ma swój charakterystyczny znak, na którym jest „Rękawica Św. Wojciecha”. Ona umieszczana jest na tablicach informacyjnych oraz na folderach promujących szlak. Miejscowości na Szlaku w Polsce: Czermna - Lewin Kłodzki - Duszniki-Zdrój - Stary Wielisław - Kłodzko - Bardo - Ząbkowice Śl. - Ziębice – Henryków - Niemcza - Dzierżoniów - Świdnica - Sobótka - Wrocław. TO miejsca pełne zabytków o różnorodnej kulturze. Warto je odwiedzić i zacząć od Barda Śląskiego!

Ski-Raft – spływy pontonowe, których się nie zapomina

spływy pontonowe bardo

Bardo to nie tylko zabytki sakralne i miejsca związane z kultem religijnym. To również miejsce, gdzie można przeżyć przygodę i poczuć piękno i siłę natury. Takich atrakcji dostarczy Ski-Raft, czyli Spływy Pontonowe Przełomem Bardzkim.Wyprawa pięcioma meandrami Nysy Kłodzkiej zaczyna się na przystani pontonowej Ski-Raft, przy ul. Skalnej, pod drogą krajową nr 8, położonej nad samym brzegiem rzeki i pięknie położona w jej zakolu rzeki, w dolinie Przełomu Bardzkiego. Na przystani pontonowej, do dyspozycji gości jest parking, na którym można bezpiecznie pozostawić samochód i przesiąść się do busa Ski-Raft, a następnie wybrać na spływ pontonowy.

spływy pontonowe ski-raft ziemia kłodzka

Warto to zrobić z wielu powodów. Wycieczka Nysą Kłodzką dostarcza wielu przeżyć estetycznych. Pontony płyną bowiem pomiędzy kolorowymi łąkami i wysokimi skałami otulonymi lasem, porastającym zbocza Gór Bardzkich. Widoki są zachwycające. Po drodze można spotkać wiele gatunków ptaków, takich jak czaple czy perkozy. Można będzie dostrzec sarny. To bardzo bezpieczna forma aktywnego wypoczynku, doskonała także dla rodzin z dziećmi. Organizatorzy zadbali o każdy szczegół spływu. Trasa jest rekreacyjna, zapewniającą piękne widoki, doskonałą zabawę oraz bezpieczeństwo. Rzeka w tym miejscu jest płytka, dostępna dla wszystkich i umożliwia łatwe manewrowanie pontonem. Uczestnicy otrzymują nowoczesne kapoki, a przed spływem, uczestniczą w szkoleniu z zakresu pływania pontonami i bezpieczeństwa na rzece. Turyści zostaną także zapoznania z opisem trasy.

spływy pontonowe kłodzko

Na pontonach mogą pływać nawet osoby bez doświadczenia na wodzie. Spływy pontonowe są doskonałą formą spędzenia czasu wolnego. Przełom Bardzki na Nysie Kłodzkiej to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Jest to niewątpliwa atrakcja turystyczna Dolnego Śląska i Ziemi Kłodzkiej. Zasługuje na wyróżnienie i polecenie. W sezonie korzysta z niej kilkadziesiąt tysięcy turystów, chętnych na przeżycie niezapomnianej przygody. Możesz do nich dołączyć!

Górskie wędrówki

bardo góry

Bardo Śląskie oferuje nie tylko zabytki, ale także malownicze pagórki tajemnicze zakątki, uroki przełomu Nysy Kłodzkiej, piękną naturę i ciekawy punkt widokowy. Wędrując zielonym szlakiem turyści napotkają rezerwaty Cisy oraz Cisowa Góra, będące jednym z nielicznych, zachowanych w nienaruszonym stanie fragmentów pierwotnej Puszczy Sudeckiej i jednocześnie największym skupiskiem cisów na Dolnym Śląsku. Szlaki Gór Bardzkich wiodą przez szereg historycznych, tajemniczych i magicznych miejsc, leśne uroczyska, “alpejskie” łąki, punkty widokowe, miejsca kultu, dawne umocnienia fortyfikacyjne, a jednocześnie siedliska rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Kontynuując wędrówkę zielonym szlakiem, dojdzie się do punktu widokowego z białym krzyżem. Znajduje się on na wysokości około 390 m n.p.m., na grzędzie skalnej będącej górną częścią osuwiska powstałego 24 sierpnia 1598 roku.

Po ulewnych deszczy Nysa Kłodzka podmyła podnóże Bardziej Góry i znaczna część zbocza runęła w dół, grodząc koryto rzeki. Miasto zaczynało tonąć. Według legendy zakonnik o imieniu Mateusz z kilkorgiem dzieci zaczęli się modlić w kościele przed figurką Maryi i zdarzył się cud. Nysa Kłodzka utorowała sobie nową drogę, a miasto ocalało. To Obryw Bardzki. Ma około 90 m wysokości, 200 m szerokości i jest największym osuwiskiem zbocza górskiego w Sudetach. Rozpościera się stąd najpiękniejszy widok na miasto, Przełom Bardzki i północną część Grzbietu Zachodniego Gór Bardzkich.

Miejskie trasy turystyczne

W Bardzie Śląskim ze względu na wielość turystów wyznaczono trasy spacerowe o różnym stopniu trudności. Miejska Trasa Turystyczna „Wzgórze Różańcowe” to trasa łatwa, wiedzie przez łagodne wzniesienie i leśną drogę. Po drodze turyści zobaczą: Bazylikę, Muzeum Sztuki Sakralnej, Szopkę i Kaplice Różańcowe. Trasa kończy się na Wzgórzu Różańcowym. Prowadzi na nie lipowo-klonowa aleja w kształcie rozrzuconego różańca. Piękna i ciekawa architektura kaplic doskonale prezentuje się na tle zieleni otaczających je lasów i malowniczych widoków. Miejska Trasa Turystyczna „Kalwaria” ma kilka stromych podejść, ale jest interesująca. Start i zakończenie - pl. Wolności Warto zobaczyć: Bazylikę, Muzeum Sztuki Sakralnej, Ruchomą Szopkę, zabytkowe kamienice, dawne gospody i zajazdy przy ul. Głównej, kamienny most na Nysie Kłodzkiej oraz kapliczki i stacje Drogi Krzyżowej, a także pozostałości po średniowiecznym zamku. Następne są: Źródło Maryi, Piękny Widok, Obryw Skalny, Kaplica Górska Punkty widokowe: Piękny Widok i Obryw Skalny.

Na rowery! Trasy rowerowe Bardo

bardo rowery

W Górach Bardzkich niezwykłe walory krajobrazowe łączą się z bogactwem świata przyrody. Niepowtarzalne widoki, urokliwe łąki i polany, sieć dróg polnych i leśnych przyciągają do Barda amatorów kolarstwa górskiego. Gmina Bardo Śląskie jest rajem dla rowerzystów, w szczególności dla tych którzy są fanami tras typu singletrack lub dla tych, którzy chcą spróbować zupełnie innej jakości ścieżek rowerowych. W Bardzie zlokalizowane są najdłuższe trasy rowerowe typu singletrack na Dolnym Śląsku. Czy mogliście trafić lepiej? Singletracki to ścieżki rowerowe o szerokości do 1,5 metra. Ścieżki tworzą pętle, po których poruszamy się tylko w jednym kierunku. Mają różne stopnie trudności: od familijnego (dla rofzin z dziećmi po średnio trudny). W gminie Bardo mamy 5 pętli. Pętla Hrabiowska z punktem dostępu na parkingu przy Hotelu Bardo to bardzo łatwa trasa polecana rodzinom z małymi dziećmi. Pętla Łaszczowa ma 15,5 km. Jest dość trudna. Punkt dostępu- parking Przełęcz Łaszczowa lub obok Ski Raft. Dość trudna jest także Pętla Wilcza z dostępem na Przełęczy Wilczej lub nad Hotelem Bardo. Wymagająca kondycyjnie choć niedługa. Pętla Wzgórze Różańcowe jest łatwa, ma dugość 3 km, dobra na rodzinne wycieczki. Pętla Kłodzka jest uważana za łatwą, ale ciekawą, punkt dostępu – Przełęcz Łaszczowa lub Przełęcz Kłodzka.

Dlaczego warto odwiedzić Bardo Śląskie?

Bardo to cudowne, malownicze miejsce, które przyciąga turystów i pielgrzymów. Wspaniałe zabytki, piękna okolica, ciekawe szlaki nie tylko górskie, ale i tematyczne, jak szlak cysterski, napoleoński czy bursztynowy. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. W „mieście cudów” można odpocząć, naładować akumulatory, oderwać się od codziennych trosk. Jest tu bowiem niepowtarzalny klimat miasta pełnego historii, urokliwego i intersującego. Dla aktywnych przygotowano też spływ Przełomem Bardzkim na Nysie Kłodzkiej. Przyciąga wielu spragnionych wrażeń turystów.

ulotka ziemia kłodzka 2023

Powiązane artykuły

Miasta ziemi kłodzkiej

kłodzko atrakcje turystyczne, kłodzko co zobaczyć, kłodzko zabytki, miasta dolnego śląska, gdzie na weekend polska, gdzie na weekend góry, wakacje w polsce, wakacje z dziećmi, turystyka w polsce

Kłodzko - Co Warto Zobaczyć? Atrakcje turystyczne 2024

Kłodzko leży w wojewódzkie dolnośląskim, jest największym miastem ziemi kłodzkiej z siedzibą powiatu kłodzkiego. Pierwsze historyczne wspomnienia tego miasta sięgają roku 981.

dolny śląsk, dolny śląsk atrakcje, stronie śląskie, stronie śląskie atrakcje, czarna góra, jaskinia niedźwiedzia, kopalnia uranu kletno

Stronie Śląskie - co warto zobaczyć?

Każdy, kto lubi wypoczywać blisko przyrody ulegnie urokowi Stronia Śląskiego i jego okolic. To raj stworzony dla turystów kochających aktywny wypoczynek!

gmina radków top 10 artakcjiatrakcje radkowaatrakcje dla dzieci gmina radkówwakacje w radkowiewakacje w polsceszczeliniec wielki gdzie na weekend

Gmina Radków - TOP 10 atrakcji turystycznych

Gmina Radków to jedna z najbardziej atrakcyjnych turystycznie gmin w regionie. Odkryjecie tu wspaniałe miejsca, sporą liczbę atrakcji przyrodniczych oraz architektonicznych. Wartymi uwagi są także liczne trasy rowerowe, którymi możecie...

nowa ruda, nowa ruda atrakcje turystyczne, nowa ruda kopalnia, nowa ruda dla dzieci, atrakcje dla dzieci ziemia kłodzka, atrakcje turystyczne dolny śląsk, wakacje w polsce, gdzie na weekend dolny śląsk

Nowa Ruda - miejscowości turystyczne Ziemi Kłodzkiej

Gmina Miejska Nowa Ruda położona jest w północno-zachodniej części powiatu kłodzkiego, w dolinie rzeki Włodzicy i Woliborki, pomiędzy Górami Sowimi, a Wzgórzami Włodzickimi.

Bystrzyca Kłodzka

Bystrzyca Kłodzka - Co Warto Zobaczyć? Atrakcje i Mapa 2024

To gmina, którą warto polecić turystom. Piękne położona w Kotlinie Kłodzkiej, otoczona Górami Bystrzyckimi, pełna atrakcji przyrodniczych, doskonała na górskie spacery i wycieczki.

Ząbkowice Śląskie - atrakcje turystyczne

Ząbkowice Śląskie - atrakcje turystyczne

Ząbkowice Śląskie, nazywane do II wojny światowej “Frankensteinem” to niezbyt wielkie, ale bardzo urocze miasto w południowej części województwa dolnośląskiego, na Przedgórzu Sudeckim, niedaleko Kłodzka.

Kudowa Zdrój - atrakcje turystyczne 2022

Kudowa Zdrój - atrakcje turystyczne 2024

Kudowa-Zdrój leży w południowej części województwa dolnośląskiego, w powiecie kłodzkim. To niewielkie, ale urocze miasto, ważne dla kuracjuszy i turystów, którzy przyjeżdżają tu z całego kraju i z zagranicy, głównie...

Bardzo atrakcje turystyczne

Bardo atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć w Bardzie?

Bardo to miasto na Dolnym Śląsku, jedna z perełek Ziemi Kłodzkiej. Malowniczo położone w Górach Bardzkich nad przełomem Nysy Kłodzkiej.

Polanica-Zdrój atrakcje

13 atrakcji w Polanicy-Zdroju, których nie możesz przegapić

Polanica-Zdrój to uzdrowiskowe miasto leżące na terenie Dolnego Śląska, na Ziemi Kłodzkiej, w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, u podnóża Piekielnej Góry. Jest ciekawe pod względem urbanistycznym, bo nie ma w niej...

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024