Miasta ziemi kłodzkiej

Kudowa-Zdrój - gdzie zjeść? Poznaj najlepsze restauracje w Kudowie-Zdroju

Restauracja Retro Kudowa-Zdrój

Ach, kto nie był w Kudowie, niech szybko naprawi ten błąd! Urokliwe miasto w samym sercu Ziemi Kłodzkiej, u podnóża Gór Stołowych to przede wszystkim uzdrowisko, na które składają się Park Zdrojowy, Pijalnia Wód Mineralnych i dwa sanatoria “Zameczek” i “Polonia”. Największym skarbem tego miejsca są lecznicze wody - szczawy wodorowęglanowo-wapniowo-sodowe, żelaziste i borowe, tryskające z trzech ujęć, bijących w Parku Zdrojowym.

Kudowa to miasto kuracjuszy, ale i tych, którzy kochają aktywny wypoczynek - pobliska Góra Parkowa, nieco dalej szlaki Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego, pobliskie muzea, atrakcje dla dzieci. Wszystko to sprawia, że miasto jest jednym z najbardziej popularnych celów turystycznych w tym regionie. Nie ma się co dziwić - zarówno w samej Kudowie, jak i pobliskich jej miejscowościach naliczyliśmy wiele atrakcji.      

SPIS TREŚCI

  1. Gdzie zjeść będąc w Kudowie-Zdroju? Poznaj najlepsze restauracje
    1. Restauracja Retro    
    2. Restauracja Sjesta     
    3. Wypoczęty Wół Restauracja - Steakhouse        
    4. Restauracja Cafe Domek    
    5. Cudova Bistro          
    6. Restauracja Merkury      
    7. La Nostra - Pizzeria       
  2. Produkty regionalne - smaki regionu
  3. Smażalnie i łowiska ryb w Kudowie-Zdroju      
    1. Smażalnia ryb u Andrzeja           
    2. Sudecka Smażalnia Ryb i Sudeckie Chaty     
    3. Smażalnia pstrąga “Zdrojowa Rybka”      
  4. Najlepsze atrakcje turystyczne w Kudowie-Zdroju       
    1. Park Zdrojowy i Pijalnia Wód Mineralnych
    2. Kaplica Czaszek w Czermnej                               
    3. Zimowa Palmiarnia                          
    4. Droga Stu Zakrętów
    5. Góra Parkowa
    6. Ruchoma Szopka
    7. Muzeum Minerałów i Kamieni Szlachetnych           
    8. Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych
    9. Źródełko Maryi            
  5. Co robić w Kudowie-Zdroju z dziećmi?          
    1. Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Pstrążnej       
    2. Aquapark Wodny Świat          
    3. Muzeum Dawne Rzemiosła     
    4. Rancho Montana           
  6. Atrakcje dla aktywnych w Kudowie-Zdroju           
  7. Ciekawe miejsca w okolicy - do 50 km od Kudowy-Zdroju             
  8. Noclegi Kudowa-Zdrój. Gdzie spać w Kudowie?            
  9. Pogoda w Kudowie-Zdroju. Kiedy najlepiej przyjechać?           

Jeśli planujesz wyjazd do Kudowy, trzeba spędzić tu co najmniej cały dzień. A najlepiej kilka, jeśli tylko istnieje taka możliwość. Ważnym składnikiem i jednocześnie dopełnieniem udanego wyjazdu będzie jedzenie - i tu mamy dobrą wiadomość! W Kudowie istnieje sporo dobrych restauracji, cieszących się nienaganną opinią. W poniższym zestawieniu przygotowaliśmy dla Was propozycje restauracji, które znajdują się w dogodnej lokalizacji, które pojawiają się w licznych rankingach, w których można zjeść w przystępnej cenie, a co najważniejsze - smacznie. Nasze propozycje są na tyle różnorodne, że na pewno któraś z nich wpadnie Wam w oko! Zatem - zaczynajmy!       

Gdzie zjeść będąc w Kudowie-Zdroju? Poznaj najlepsze restauracje

Kudowa-Zdrój jest prawdziwym rajem dla miłośników dobrej kuchni. Kulinarna mapa tego miejsca jest równie różnorodna jak pejzaże, które otaczają to urokliwe miasteczko. Od tradycyjnych smaków kuchni polskiej, przez kuchnię włoską i czeską, aż po dania inspirowane kuchnią międzynarodową - każdy znajdzie tu coś dla siebie. 

Restauracja Retro    

Restauracja Retro Kudowa Zdrój 2

Fot. Restauracja Retro Kudowa-Zdrój

Położona w doskonałym miejscu, u zbiegu ulic 1-go Maja i Warszawskiej, 100 metrów od Parku Zdrojowego Restauracja Retro znajduje się w budynku Willi Dorotka. Serwuje dania kuchni polskiej, a specjalnością tego miejsca jest placek po węgiersku, mega golonka po kudowsku, pierogi i smażony pstrąg z lokalnego potoku. Coś dla siebie znajdą tu stekożercy i fani burgerów, a nawet miłośnicy makaronów włoskich i pizzy! Wegetarianie nie muszą się martwić - mimo, że polska kuchnia stoi mięsem, znajdziemy tu kilka pozycji jarskich, takich jak placki ziemniaczane czy smażony ser.              

Restauracja Sjesta     

Restauracja Sjesta

Fot. Restauracja Sjesta

Przy ulicy Słonecznej znajduje się Restauracja Sjesta, łącząca smaki polskie i międzynarodowe, głównie włoskie (wyborna bruschetta czeka!). Menu zmienia się sezonowo i bazuje na warzywach i owocach, które aktualnie dojrzewają. Zadowoleni będą także ci, którzy nie jedzą glutenu ani mięsa - dla nich wyznaczono osobne potrawy. Nie będziemy się tu rozpisywać na temat menu, bo cały czas się ono zmienia, a czasem bywa i tak, że goście zaskakiwani są nowymi daniami z dnia na dzień. To świadczy nie tylko o inwencji twórczej kucharza, ale i tym, że używa się tu tylko świeżych produktów!   

Wypoczęty Wół Restauracja - Steakhouse        

Wypoczęty Wół Restauracja Steakhouse

Fot. Wypoczęty Wół Steakhouse

Wypoczęty Wół serwuje dania z sezonowanej wołowiny - w tym nawet pizzę i oczywiście burgery! Klasyczny wystrój wnętrza restauracji przywodzi na myśl szlachecki dworek - takiego klimatu w Kudowie nie znajdziecie już nigdzie indziej. Piwosze zapewne docenią szeroki wybór regionalnych piw, dzieci natomiast dostępy dla nich plac zabaw, stojący przy lokalu.        

Restauracja Cafe Domek    

Restauracja Cafe Domek

Fot. Restauracja Cafe Domek

Restauracja Cafe Domek położona jest w centrum Kudowy, przy ulicy Zdrojowej. Łatwo więc tu trafić podczas spaceru po mieście - i dobrze, bo warto, nawet, jeśli to czysty przypadek! W środku zjecie klasyki kuchni polskiej: kwaśnicę, żurek, pierogi ale i regionalne pozycje: “bagiety kudowskie”. golonkę, Kotlet Mamuta, Koryto Liczyrzepy, czyli schab saute z oscypkiem, przysmak kudowski, czyli schab z serem pleśniowym i szynką, a także szereg pizz w różnych konfiguracjach. 

Cudova Bistro          

Cudova Bistro

Fot. Cudova Bistro

Kolejne miejsce w sercu Kudowy i kolejne, raczące swoich gości wyśmienitymi propozycjami! Miejsce chwali się jedyną w regionie pizzą na razowym cieście (ale włoskich placków jest tu zdecydowanie więcej, bo ponad 20 pozycji!). To nie jedyna śródziemnomorska propozycja - na miejscu zjecie też krewetki tygrysie, ręcznie robione makarony czy lekkie sałatki. W menu także regionalny pstrąg z grilla i sycące, konkretne propozycje jak ser smażony, poliki wołowe, schabowy, stek z rostbefu, karkówka z grilla czy polędwiczki w borowikowym sosie.      

Restauracja Merkury      

Restauracja Merkury

Fot. Restauracja Merkury

To miejsce, gdzie ze względu na długie menu chyba każdy znajdzie coś dla siebie. Nowoczesny wystrój, położenie w centrum miasta, piękne naczynia, przemiła obsługa i pyszne jedzenie w modernistycznej wersji - czego chcieć więcej?     

La Nostra - Pizzeria       

La Nostra Pizzeria

Fot. La Nostra - Pizzeria

Nic dziwnego, że w Kudowie mamy sporo miejsc, w których serwowana jest pizza. No bo kto nie lubi pizzy? Jednym z miejsc, gdzie pizza oceniana jest jako najlepsza jest pizzeria La Nostra. Jednak nie samą pizzą żyją właściciele tego miejsca - w menu znajdziecie także klasyczne dania obiadowe, makarony, sałatki i zupy. Jest więc w czym wybierać!               

Produkty regionalne - smaki regionu

Smakiem regionu, a właściwie smakiem Kudowy jest z pewnością lecznicza woda - szczawy wodorowęglanowo - wapniowo - sodowe, borowe i żelaziste to tutejszy skarb. Jednak czy smaczny? Zdania są podzielone. Jedno jest pewne - nawet, jeśli ktoś nie przepada za osobliwą w smaku wodą mineralną, nie da się zaprzeczyć, że to prawdziwe, naturalne remedium na wiele dolegliwości. Wody ujmowane są ze źródeł “Moniuszko”, “Śniadecki” i “Marchlewski”, bijących w kudowskim parku zdrojowym.         

Mamy drugą dobrą wiadomość co do regionalnych produktów. Kłodzki pstrąg to chyba najsłynniejszy produkt i najbardziej pożądany. Na szczęście w Kudowie działa co najmniej kilka świetnych restauracji, które także serwują pstrąga z okolicznych potoków. Pstrągi to już tradycja na Ziemi Kłodzkiej - rwące rzeki sprawiły, że ryby te miały idealne środowisko rozwoju. Jednak popularność tej ryby wzrosła do tego stopnia, że z czasem oprócz rzek, pstrągi zaczęły być hodowane w prywatnych łowiskach, które dzisiaj są nie tylko popularnym celem głodnych turystów, ale też tych, którzy pragną wypocząć z dala od zgiełku turystycznego, w zielonej okolicy, bo zwykle właśnie tak prezentują się łowiska i smażalnie ryb na Ziemi Kłodzkiej.      

Smażalnie i łowiska ryb w Kudowie-Zdroju      

Także w Kudowie działa kilka popularnych i lubianych smażalni i łowisk pstrąga. Oto one:

Smażalnia ryb u Andrzeja           

Pierwsza z nich to nie tylko smażalnia, ale i łowisko. Nie tylko pstrąga, ale i karpia! Wędzone, smażone - takie, jak lubicie najbardziej! Na miejscu jest też plac zabaw dla dzieci. Co ważne - łowisko jest całoroczne! Smażalnia położona jest przy ulicy Okrzei 19 - na pewno będzie Wam po drodze!    

Sudecka Smażalnia Ryb i Sudeckie Chaty     

Zielona ostoja spokoju z centralnie położoną, wspaniałą fontanną, klimatycznymi, drewnianymi wnętrzami i własnoręcznie złowioną rybką, którą można usmażyć na miejscu. Sudecka Smażalnia Ryb znajduje się w samym centrum Kudowy, nieopodal Parku Zdrojowego. W menu nie tylko pstrąg smażony, ale i wędzony lub na parze, a także karp, łosoś, zupa rybna czy żeberka z wiaderka.  

Smażalnia pstrąga “Zdrojowa Rybka”      

Kolejny adres, kolejny pyszny pstrąg! Tym razem na ulicy Głównej 67. Świeża rybka w towarzystwie surówek i chrupiących frytek jest także tutaj numerem jeden!              

Najlepsze atrakcje turystyczne w Kudowie-Zdroju       

kudowa zdrój atrakcje

Zaklinając urok górskiego powietrza i bujnej zieleni, Kudowa-Zdrój na Dolnym Śląsku to oaza spokoju, idealna na wypoczynek i regenerację. Miasto to nie tylko zdrojowe kąpiele i sanatoria, ale również skarbnica atrakcji, które z pewnością zaspokoją apetyt każdego turysty. Kudowa-Zdrój oferuje swoim gościom bogatą ofertę atrakcji, począwszy od naturalnego piękna regionu, poprzez ciekawe obiekty historyczne, po unikalne doświadczenia kulturalne. Przyciąga swoją unikalną architekturą sanatoryjną i zdrowotnym mikroklimatem.

Park Zdrojowy i Pijalnia Wód Mineralnych

Sercem Kudowy-Zdroju jest kompleks uzdrowiskowy, na który składa się Park Zdrojowy z Fontanną i Ogrodem Muzycznym, Pijalnia Wód Mineralnych i dwa sanatoria - “Polonia” i “Zameczek”. To właśnie w Parku Zdrojowym biją źródła leczniczej, kudowskiej wody, która jest główną motywacją dla przybywających tu kuracjuszy, którzy nie tylko ją piją, ale też zażywają leczniczych kąpieli. 17 hektarów parku to ostoja dla cennych gatunków roślin, w tym egzotycznych palm, kaktusów i kilku rzadkich gatunków drzew i krzewów. Na końcu głównej alejki spacerowej znajduje się klimatyczny staw, przy którym warto zatrzymać się na dłużej, by kontemplować piękno sudeckiej przyrody.                                  

To właśnie w głównej części Kudowy znajdują się obiekty uzdrowiskowe - szpitale i sanatoria, gdzie poddać się można zabiegom leczniczym z użyciem wody, takim jak bicze szkockie, kąpiele wirowe, masaże podwodne, kąpiele kwasowęglowe, okłady borowinowe czy masaże, uzdrawiające poszczególne partie ciała.                      

Kaplica Czaszek w Czermnej                               

To jedna z najsłynniejszych atrakcji Kudowy, jej mroczny symbol, który niejednego turystę przyprawił o ciarki, a tych mniej odpornych nawet o mdłości czy zawroty głowy. Kaplica Czaszek została zbudowana z… zaimpregnowanych czaszek! Oraz kości, należących do ofiar wojen śląskich i epidemii cholery z lat 1618-1648. Można więc uznać, że to po prostu zbiorowy, ogromny grobowiec. Fascynującym jest, że czaszki i kości nie tylko budują ściany wewnątrz kaplicy, ale i wypełniają jej fundamenty na wysokość aż dwóch metrów. Wizyta w Kaplicy Czaszek to przeżycie, które zostaje w pamięci na długo - choćby z tego powodu warto tu być.    

Zimowa Palmiarnia                          

Czy wyrosła nam na głowie palma? Nie! Bo palmy rosną w kudowskim Parku Zdrojowym - ale uwaga! Latem rzeczywiście spotkacie je przy uzdrowiskowych alejkach, zimą natomiast egzotyczne rośliny i kaktusy chowane są przed polskimi mrozami w oszklonym budynku, który tworzy zimową palmiarnię. O tym, czy palmiarnia jest dostępna do zwiedzania należy zorientować się przed wyjazdem.          

Droga Stu Zakrętów

Kudowę - Zdrój i Radków - dwie najważniejsze miejscowości Gór Stołowych łączy 23-kilometrowa Szosa Stu Zakrętów, nazywana też Drogą Stu Zakrętów, której pokonanie jest prawie jak jazda na rollercoasterze -  liczne serpentyny, zakręty, zwężenia i urwiska są fascynujące, ale należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza zimą, gdy warunki na drodze są ogromnie niebezpieczne. Wzdłuż niej powstały leśne parkingi, z których można wyruszyć np. na Błędne Skały, Skalne Grzyby czy Radkowskie Skały, czyli formacje skalne Gór Stołowych, które obowiązkowo trzeba zobaczyć podczas wizyty w Kudowie!            

Góra Parkowa

To właśnie u stóp Góry Parkowej położony jest kudowski Park Zdrojowy. To jeden z ważniejszych punktów na mapie miasta. Warto wdrapać się  tu, by móc podziwiać Kudowę z góry. Spacer będzie łatwy i przyjemny, a na szczycie czeka “Altanka Miłości” - to właśnie z niej wszyscy (nie tylko zakochani!) oglądają panoramę miasta. Po drodze na Górę Parkową prawdopodobnie spotkacie osobliwą rzeźbę o równie osobliwej nazwie “Leśny Lud”, która właściwie wrośnięta jest w Górę Parkową. Turyści chętnie się przy niej fotografują, więc całkiem możliwe, że akurat miniecie tam roześmianą grupkę.

Ruchoma Szopka

20 lat pracy i rzeźbienia w lipowym drewnie przez czeskiego twórcę przyniosło rezultaty w postaci 250 figurek, które potrafią ożyć. W stawie nagle zaczynają pływać gęsi, miasteczko się porusza, dzwoneczki dzwonią, a kołyska Jezuska kołysze się. Nawet, jeśli nie jesteście fanami dewocjonaliów, do Ruchomej Szopki warto wstąpić, szczególnie, że wstęp nie jest biletowany!    

Muzeum Minerałów i Kamieni Szlachetnych           

A gdyby tak… znaleźć jajo dinozaura? Albo ogromny meteoryt? Albo największą w Polsce czaszkę z kryształu górskiego? Nie trzeba szukać daleko - wystarczy udać się do kudowskiego Muzeum Minerałów i Kamieni Szlachetnych. Tam właściciel tego miejsca zgromadził zdobywane w przeróżnych miejscach minerały i skamieniałości z terenów Kotliny Kłodzkiej, całych Sudetów, ale i innych części świata.    

Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych

Góry Stołowe zasługują na największe pochwały - nic więc dziwnego, że powstało miejsce, poświęcone walorom przyrodniczym i kulturowym Gór Stołowych. Multimedialna, interaktywna wystawa prezentuje geologiczną przeszłość Gór Stołowych i uzmysławia, dlaczego to tak wyjątkowe miejsce na mapie Polski! W środku czeka Was przejażdżka leśną widną przez piętra lasów, czy też chwilowa zamiana w zwierzęta tak, by móc przez chwilę popatrzeć na świat ich oczami.           

Źródełko Maryi            

Znajdująca się na szlaku między Kudową-Zdrój a Kudową-Brzozowie, w Zielonej Dolinie mała kapliczka jest celem nie tylko pielgrzymów, ale i turystów, ciekawych historii tego miejsca. Bo woda, tryskająca ze Źródełka Maryi ma podobno uzdrawiającą moc! Czy to prawda - warto przekonać się na własnej skórze.    

Co robić w Kudowie-Zdroju z dziećmi?          

Aquapark Wodny Świat kudowa zdrój atrakcje

Fot. Aquapark Wodny Świat

Niech Kudowa nie kojarzy Wam się jedynie z seniorami i kuracjuszami, leczącymi swoje dolegliwości w uzdrowisku! Znajdzie się tu przecież kilka całkiem ciekawych i docenianych atrakcji dla dzieci. Pierwsza z nich to Szlak Ginących Zawodów, gdzie dzieci (ale nie tylko!) mogą odbyć małą podróż w czasie - konkretnie do czasów, gdy na wsiach królowały zawody takie jak piekarz, kowal, garncarz czy tkacz. Na miejscu można nie tylko przyjrzeć się, jak wyglądała ich praca, ale i spróbować pieczonego na miejscu wiejskiego chleba ze smalcem, a nawet złożyć wizytę w zwierzyńcu.  

Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Pstrążnej       

Pstrążna to część Kudowy, gdzie stoi skansen, złożony z siedemnastu zabytkowych obiektów drewnianych. Budynki zostały zwiezione tutaj z różnych miejscowości Pogórza Sudeckiego - i tak oto z Gołaczowa przywieziono tu dzwonnicę, z Nowe Łomnicy - chałupę, a z Jabłowa wiatrak koźlak. Goście skansenu w Pstrążnej uczestniczyć mogą w warsztatach wypieku chleba, poznając jego losy od zebrania zboża po upieczenie pachnącego bochenka.  

Kolejna atrakcja, za którą dzieci przepadają jest Muzeum Zabawek “Bajka” - miejsce, gdzie zebrano setki sztuk zabawek z różnych okresów historii, od starożytności po lata 80. XX wieku. Na 12 wystawach podziwiać można klocki, lalki, zabawki blaszane, a nawet dawną salę szkolną - to, jak wyglądają współczesne zabawki w porównaniu do tych sprzed lat może wprawić w osłupienie nie tylko najmłodszych turystów, podziwiających wystawę w Muzeum “Bajka”, ale i dorosłych, którym czasem nawet może zakręcić się łezka w oku.             

Aquapark Wodny Świat          

Kudowski Aquapark, znajdujący się w centrum uzdrowiska, w sąsiedztwie dwóch największych sanatoriów jest uwielbiany przez rodziny z dziećmi! Niechlorowana woda solankowa to ewenement na skalę regionu - można więc powiedzieć, że Kudowa uzyskała dostęp do morza. ;) Na terenie aquaparku znajduje się duży basen pływacki, brodzik dla dzieci, 92-metrowa zjeżdżalnia, jacuzzi, basen rekreacyjny z gejzerami, sztuczną rzeką i nieckami masującymi. W cenie biletu wejście do sauny!       

Muzeum Dawne Rzemiosła     

Kim był kołodziej? Czym zajmowali się bednarze? Na czym polegała praca kaletnika i rymarza? Jak podkuwa się konie? Jak powstaje obuwie? Na te i na inne pytania odpowiedzi znajdziecie w Muzeum Dawne Rzemiosła - dzieci będą zachwycone!     

Rancho Montana           

Ośrodek jeździecki, w którym można nauczyć się jazdy konnej. Czeka na Was piaszczysta, odkryta ujeżdżalnia z widokiem na czeskie szczyty oraz seria profesjonalnych porad o tym, jak prawidłowo dosiadać konia, czym różni się jazda klasyczna od westernowej czy jak odpowiednio komunikować się z koniem. Dla tych, którzy opanują podstawy pracy z koniem polecamy wyjazd w teren - do zobaczenia są wspaniałe panoramy Gór Stołowych!      

Atrakcje dla aktywnych w Kudowie-Zdroju           

Kudowa to świetna baza wypadowa w góry - o tym już wiemy. Trudno tu nie wspomnieć o Szczelińcu Wielkim - najwyższym ich szczycie, zbudowanym ze stromych skał. Na szczycie Szczelińca, na urwisku skalnym znajduje się kultowe schronisko, w którym przenocujemy po górskim trekkingu. Obudzić się z widokami, które funduje Szczeliniec to prawdziwa rozkosz!

Góry Stołowe to też kultowe Błędne Skały - skalny labirynt jest miejscem szczególnym, o czym świadczy fakt, że to tam kręcone były sceny do filmu “Opowieści z Narnii”.    

Ale nie samymi pieszymi wędrówkami człowiek żyje! Dlatego polecamy zapakować rower i odkryć Singletracki Glacensis - 13-kilometrową sieć ścieżek rowerowych, tworzących cztery pętle o różnym stopniu trudności. Ścieżki startują w dzielnicy Kudowa-Brzozowie i są to: Pętla Źródełko dla początkujących rowerzystów, Pętla Widoczek dla początkujących i średniozaawansowanych, Pętla Everest tylko dla profesjonalistów i Pętla Za Rzeką, najdłuższa z tras, na której podobno można spotkać stado muflonów!

Ciekawe miejsca w okolicy - do 50 km od Kudowy-Zdroju             

szczeliniec wielki  kudowa zdrój atrakcje

Dobra wiadomość brzmi tak, że nie tylko Kudowę warto odwiedzić - w okolicy jest przecież mnóstwo innych atrakcyjnych turystycznie miejsc. Wśród nich oczywiście Góry Stołowe - prawdziwa perełka na skalę kraju, pasmo, którego kształt To, co na pewno trzeba zobaczyć będąc w Górach Stołowych to Szczeliniec Wielki - ich najwyższy szczyt oraz wyjątkowe Schronisko na Szczelińcu, a także Błędne Skały - labirynt, zbudowany ze skał o fantazyjnych i pobudzających wyobraźnię kształtach, którego pokonanie jest dla niektórych nie lada wyzwaniem. Czasem na kolanach, czasem przeciskając się przez naprawdę wąskie szczeliny. Warte uwagi są też inne skalne formacje - Skalne Grzyby, Radkowskie Skały, Białe Skały, Skały Puchacza czy Łężyckie Skałki czy Narożnik. Świetnym punktem widokowym na Góry Stołowe będzie także Fort Karola. Zimową porą natomiast Karłów, leżący u podnóża Gór Stołowych zamienia się w krainę dla biegaczy na nartach - istnieje kilka tras o łącznej długości 50 km, z którymi poradzą sobie nawet niedoświadczeni narciarze! Sąsiadujący z Kudową Radków to także zalew, który funduje nie lada widoki na szczyty Gór Stołowych, schronisko Pasterka, wieża widokowa w Suszynie, taras widokowy na Górze Guzowatej i sieć szlaków rowerowych, zahaczających o pobliskie wioski jak Raszków, Tłumaczów, Ratno Dolne, Ścinawka Średnia i Ścinawka Dolna, gdzie zobaczyć można Zamek Sarny czy Zamek Kapitanowo.    

Kolejne ciekawe miejsce w okolicy Kudowy to Wambierzyce, niektórym znane też jako Śląska Jerozolima. Wszystko za sprawą okazałej bazyliki z 1720 roku. Poza religijnymi, warto zwrócić uwagę na jej architektoniczne walory - do wzorowanej na jerozolimskiej świątyni Salomona bazyliki prowadzi 56 stopni, po pokonaniu których ujrzymy bogato zdobioną elewację z 1400 punktami świetlnymi, tworzącymi niesamowitą iluminację, a w środku - liczne krużganki, ołtarze i rzeźby. W Wambierzycach znajduje się również najstarsza i jedna z najbardziej znanych w Polsce ruchoma szopka. 

Zaledwie 19 km od Kudowy leży Szczytna - niewielka miejscowość, której magnesem dla turystów jest XIX-wieczny zamek o bogatej, ale i nieco kontrowersyjnej historii, wyglądający jak średniowieczne zamczysko, a w rzeczywistości będący rezydencją pałacową z kościołem, ogrodem i piękną panoramą gór. Przewodnicy opowiedzą intrygującą historię Zamku, a jeśli będziecie mieć szczęście to być może traficie na castle party, które odbywają się tutaj w wakacje. W Szczytnej znajduje się też jedyne górskie pole golfowe w okolicy - Golf Spa Szczytna. Idealne dla tych, którzy chcą połączyć aktywność z odpoczynkiem duszy i ciała!

Przejeżdżając 15 kilometrów z Kudowy przez Lewin Kłodzki (zwróćcie uwagę na przepiękny, kamienny wiadukt kolejowy!) do Dusznik-Zdroju będziemy mieć okazję na spacer w dusznickim Parku Zdrojowym, ale i na stworzenie własnej kartki czerpanego papieru w tutejszym Muzeum Papiernictwa. Częścią Dusznik jest Zieleniec - pewnie kojarzycie go ze sportami zimowymi. I słusznie, bo to przecież tam znajduje się Zieleniec Ski Arena - największa na Dolnym Śląsku i jedna z największych w Polsce stacja narciarska. Dalsza wycieczka poza Kudowę niech zawiedzie Was do Polanicy-Zdrój, kolejnego z kłodzkich uzdrowisk, wyjątkowo klimatycznego, idealnego na rodzinny spacer.  

42 kilometry od Kudowy leży Bystrzyca Kłodzka - tam również jest co oglądać! Miasto, którego historia sięga XIII wieku to dziś wyjątkowe budynki, które zdają się być “rozsypane” jak klocki Lego, mury miejskie z takimi obiektami jak Brama Wodna czy Baszta Kłodzka, a także szlak na Jagodną - najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich. Zimą Przełęcz Spalona, z której bezpośrednio można dojść na Jagodną staje się stacją narciarstwa biegowego.                     

Jakieś 37 kilometrów od Kudowy-Zdroju znajduje się Kłodzko - stolica regionu, nad którą góruje fantastyczna, dumna Twierdza Kłodzko. Miasto można oglądać więc z góry - ale nie tylko! Polecamy zwiedzić je “od spodu”, przemierzając Podziemną Trasę Turystyczną, a na koniec wyjść na powierzchnię i udać się na spacer po kłodzkiej starówce, która przecież jest jedną z najpiękniejszych na całym Dolnym Śląsku!                    

Dopełnieniem wycieczki po sąsiedztwie Kudowy będzie Bardo - niewielkie miasteczko z piernikarską tradycją, gdzie główną atrakcją jest, poza monumentalną Bazyliką, rzeka Nysa Kłodzka, na której organizowane są spływy pontonowe i kajakowe. Dolina Nysy Kłodzkiej, a dokładnie Przełom Bardzki, który jest do pokonania w tym miejscu zachwyci Was swoją dziką przyrodą, czystą wodą i wspaniałymi widokami - tego jesteśmy pewni!                

Podpunkt nosił nazwę “Atrakcje 50 km od Kudowy”, więc zamykając już naszą listę dopiszmy do niej Nową Rudę, która rzeczywiście leży 50 km od Kudowy. Miasto z górniczą historią, którą to poznać można podczas zwiedzania Dawnej Kopalni Nowa Ruda - najstarszej na ziemiach polskich udokumentowanej kopalni. W Nowej Rudzie znajduje się także góra Św. Anny, na której szczycie stoi wieża widokowa, a także Góra Wszystkich Świętych. Warto też zobaczyć uroczy rynek z jednym z najpiękniejszych ratuszów na Dolnym Śląsku, Zamek Stillfriedów, zjawiskowy Kościół św. Mikołaja, Domy Tkaczy czy też hałdę KWK “Nowa Ruda” - atrakcji jest więc całkiem sporo!        

Noclegi Kudowa-Zdrój. Gdzie spać w Kudowie?            

Hotel Verde Montana Wellness SPA

Fot. Hotel Verde Montana Wellness & SPA

Kudowa-Zdrój to strategiczne miejsce, jeśli chodzi o planowanie zwiedzania Dolnego Śląska. Sprawdzi się świetnie jako baza wypadowa do dalszego eksplorowania okolicy. Bliskość Gór Stołowych i Parku Narodowego Gór Stołowych, sąsiedztwo z Czechami, niedaleka odległość od Kłodzka, Radkowa, Polanicy, Bystrzycy i innych turystycznych miejscowości regionu sprawia doskonałe warunki do jednodniowych wypadów. Dlatego w Kudowie warto zostać na dłużej - na weekend, na kilka dni czy nawet na cały urlop. Jesteśmy pewni, że nie będziecie się nudzić!     

Poniżej wymieniliśmy kilka najlepszych noclegów w Kudowie-Zdroju. To miejsca sprawdzone, cieszące się świetnymi opiniami, do których goście najczęściej wracają. Jeśli zastanawiacie się, gdzie spać w Kudowie-Zdroju, oto nasza odpowiedź na to pytanie:

  • Parkowy Kudowa
  • Willa Dunajec
  • Willa Nad Potokiem
  • Willa SPA Scaliano
  • Willa Diament
  • Hotel Verde Montana Wellness & SPA
  • Hotel Kudowa Manufaktura Relaksu
  • Pensjonat Akacja

Pogoda w Kudowie-Zdroju. Kiedy najlepiej przyjechać?           

Kudowa jest dobrym kierunkiem właściwie na każdą porę roku. Oczywiście latem spacery po Parku Zdrojowym będą najprzyjemniejsze, jednak nie brak tu też atrakcji zimowych. Sąsiedztwo Gór Stołowych to zarówno wędrowanie przy słonecznej aurze, jak i bieganie na nartach - a wtedy bez śniegu ani rusz. Słowem - w zależności od tego, jaką porę roku wybierzecie, lista atrakcji utworzy się sama. Wiemy też, że nawet w czasie deszczu nie będziecie się tu nudzić - niech powyższa lista atrakcji będzie Waszym planem zdarzeń, którym można dowolnie “żonglować”!

Odwiedź Kudowę-Zdrój!                   

Kudowskie uzdrowisko, mocna więź z regionem, akcenty religijne, ciekawa historia, bliskość jednych z najpiękniejszych polskich gór, wszechobecna zieleń, kilometry tras rowerowych i spacerowych, atrakcje dla najmłodszych - to wszystko sprawia, że Kudowa to wymarzone miejsce do wypoczynku. Nie musisz przecież być kuracjuszem, by korzystać  z jej naturalnych dóbr! Nie musisz też spełniać określonego wieku - w Kudowie każdy, ale to każdy, bez wyjątku znajdzie atrakcje dla siebie. Nawet jeśli nie lubisz aktywności, albo wręcz przeciwnie, jeśli nie lubisz muzealnych klimatów, albo wręcz przeciwnie, jeśli wybierasz się solo, albo wręcz przeciwnie - z rodziną, w grupie znajomych. Jesteśmy pewni, że to urocze miejsce skradnie Wasze serca i stanie się jedną z topowych destynacji w tej części Dolnego Śląska.               

Życzymy wspaniałego wypoczynku i samych smacznych wspomnień kulinarnych, przywiezionych z Kudowy-Zdroju! Do zobaczenia!      

 

ulotka ziemia kłodzka 2023

Powiązane artykuły

Miasta ziemi kłodzkiej

kłodzko atrakcje turystyczne, kłodzko co zobaczyć, kłodzko zabytki, miasta dolnego śląska, gdzie na weekend polska, gdzie na weekend góry, wakacje w polsce, wakacje z dziećmi, turystyka w polsce

Kłodzko - Co Warto Zobaczyć? Atrakcje turystyczne 2024

Kłodzko leży w wojewódzkie dolnośląskim, jest największym miastem ziemi kłodzkiej z siedzibą powiatu kłodzkiego. Pierwsze historyczne wspomnienia tego miasta sięgają roku 981.

dolny śląsk, dolny śląsk atrakcje, stronie śląskie, stronie śląskie atrakcje, czarna góra, jaskinia niedźwiedzia, kopalnia uranu kletno

Stronie Śląskie - co warto zobaczyć?

Każdy, kto lubi wypoczywać blisko przyrody ulegnie urokowi Stronia Śląskiego i jego okolic. To raj stworzony dla turystów kochających aktywny wypoczynek!

gmina radków top 10 artakcjiatrakcje radkowaatrakcje dla dzieci gmina radkówwakacje w radkowiewakacje w polsceszczeliniec wielki gdzie na weekend

Gmina Radków - TOP 10 atrakcji turystycznych

Gmina Radków to jedna z najbardziej atrakcyjnych turystycznie gmin w regionie. Odkryjecie tu wspaniałe miejsca, sporą liczbę atrakcji przyrodniczych oraz architektonicznych. Wartymi uwagi są także liczne trasy rowerowe, którymi możecie...

nowa ruda, nowa ruda atrakcje turystyczne, nowa ruda kopalnia, nowa ruda dla dzieci, atrakcje dla dzieci ziemia kłodzka, atrakcje turystyczne dolny śląsk, wakacje w polsce, gdzie na weekend dolny śląsk

Nowa Ruda - miejscowości turystyczne Ziemi Kłodzkiej

Gmina Miejska Nowa Ruda położona jest w północno-zachodniej części powiatu kłodzkiego, w dolinie rzeki Włodzicy i Woliborki, pomiędzy Górami Sowimi, a Wzgórzami Włodzickimi.

Bystrzyca Kłodzka

Bystrzyca Kłodzka - Co Warto Zobaczyć? Atrakcje i Mapa 2024

To gmina, którą warto polecić turystom. Piękne położona w Kotlinie Kłodzkiej, otoczona Górami Bystrzyckimi, pełna atrakcji przyrodniczych, doskonała na górskie spacery i wycieczki.

Ząbkowice Śląskie - atrakcje turystyczne

Ząbkowice Śląskie - atrakcje turystyczne

Ząbkowice Śląskie, nazywane do II wojny światowej “Frankensteinem” to niezbyt wielkie, ale bardzo urocze miasto w południowej części województwa dolnośląskiego, na Przedgórzu Sudeckim, niedaleko Kłodzka.

Kudowa Zdrój - atrakcje turystyczne 2022

Kudowa Zdrój - atrakcje turystyczne 2024

Kudowa-Zdrój leży w południowej części województwa dolnośląskiego, w powiecie kłodzkim. To niewielkie, ale urocze miasto, ważne dla kuracjuszy i turystów, którzy przyjeżdżają tu z całego kraju i z zagranicy, głównie...

Bardzo atrakcje turystyczne

Bardo atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć w Bardzie?

Bardo to miasto na Dolnym Śląsku, jedna z perełek Ziemi Kłodzkiej. Malowniczo położone w Górach Bardzkich nad przełomem Nysy Kłodzkiej.

Polanica-Zdrój atrakcje

13 atrakcji w Polanicy-Zdroju, których nie możesz przegapić

Polanica-Zdrój to uzdrowiskowe miasto leżące na terenie Dolnego Śląska, na Ziemi Kłodzkiej, w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, u podnóża Piekielnej Góry. Jest ciekawe pod względem urbanistycznym, bo nie ma w niej...

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024