Miasta ziemi kłodzkiej

Legnica - atrakcje turystyczne

Legnica - atrakcje turystyczne

Dolny Śląsk słynie z atrakcji turystycznych. Zabytki, piękne pasma górskie, pałace i parki. Godne odwiedzenia i urocze są również dolnośląskie miasta. Mają swój urok, ciekawą historię i warto się im przyjrzeć z bliska. Jednym z nich jest Legnica.

Miasto zabytkowe, atrakcyjne pod wieloma względami. Poznajcie jego atrakcje turystyczne! Legnica to piękne, zabytkowe miasto w województwie dolnośląskim, położone nad Kaczawą. Dawniej siedziba województwa. Miasto pełne ciekawych miejsc, z bardzo interesującą historią, także najnowszą, miasto czerpiące ze swojego dziedzictwa, z piękną architekturą i bogatym zyciem kulturalnym.

Bogata historia miasta

Historia tego ośrodka sięga VIII wieku, gdyż pierwsze udokumentowane ślady osadnictwa Słowian na tym terenie pochodzą własnie z tego okresu. Istniał tu wówczas gród obronny, nazwa Legnica natomiast pierwszy raz pojawiła się w 1149 roku, w dokumencie Bolesława Kędzierzawego - księcia Polski. W XIII wieku Legnica znacznie zyskała na znaczeniu, była w tym czasie drugim po Wrocławiu, największym miastem śląskim. Legnica stanowiła ważny przystanek na trasie z Niemiec do Kijowa. Położenie miasta doprowadziło do dynamicznego rozwoju handlu i rzemiosła. Miejscowość się rozwijała i bogaciła, czerpała również duże zyski z wydobycia złota w kopalni w Mikołajowicach. Układ urbanistyczny obecnej Legnicy pochodzi z XIX i XX wieku. Za czasów Zimnej Wojny w Legnicy stacjonowały wojska radzieckie, to ważny fragment najnowszej historii miasta. Nie brakuje tu zabytków, uroczych miejsc i ekscytujących opowieści.

Architektoniczne perełki - Zamek Piastowski

Legnica to raj dla miłośników architektury i historii. Spacerując po tym pięknym mieście warto rozgladać się dookoła. Znajduje się w niej sporo zabytków, a najważniejszym z nich jest Zamek Piastowski, który ma 750 lat. Widać go z daleka, jest piękny. Przez wieki urzędowali tutaj władcy z rodu Piastów, ale także Habsburgów, a także urzędnicy pruscy i niemieccy. Swój obecny wygląd zamek zawdzięcza wielu przebudowom, remontom i renowacjom, którym był poddawany na przestrzeni stuleci. Stanowi zatem eklektyczną mieszankę różnych stylów. Zamek ma wieżę, z której można podziwiać całą okolicę. Zamek w Legnicy to ważne miejsce, a wzgórze zamkowe kryje ślady osadnictwa obronnego. Obiekt rozbudowano w 1190 roku, powstało tu wówczas kilka romańskich budowli ceglanych - palatium, wieże obronne nazwane później imieniem św. Piotra - patrona Legnicy i św. Jadwigi oraz kaplica. Budowle te splecione murem obronnym tworzyły jedną z pierwszych w Polsce murowanych warowni. Polecamy zwiedzanie zamku, to naprawdę ciekawa atrakcja turystyczna. Zamek znajduje się na historycznym Szlaku Romańskim.

Strzelista katedra

Monumentalna i przyciągająca wzrok katedra św. Piotra i Pawła wzniesiona została w XIV wieku, natomiast w XV wieku wzdłuż naw bocznych powstawały kaplice. Poważnej przebudowy świątyni dokonano w wieku XIX - kościół zyskał styl neogotycki. Katedra jest budowlą murowaną z cegły, pseudobazylikową, trzynawową. Z bogatej dekoracji rzeźbiarskiej do dziś zachowały się tylko dwa kamienne portale. Ten zachodni zdobi posąg Madonny z Dzieciątkiem Jezus, zaś portal północny kryje płaskorzeźbę przedstawiającą pokłon Trzech Króli. Warto wejść do wnętrza świątyni, aby zobaczyć barokowy ołtarz główny z 1769 roku, XVI-wieczną, renesansową ambonę kamienną, brązową chrzcielnicę w kształcie kielicha mszalnego z XIII wieku oraz posągi apostołów, liczne epitafia i inne zabytki.

Kościół Mariacki

To piękny zabytek. Kościół Ewangelicki Marii Panny jest najstarszym legnickich kościołem farnym. Jest siedzibą Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Legnicy. Jego początki według historyków niemieckich sięgają drugiej połowy XII wieku, kiedy to Bolesław Wysoki nieopodal zamku wybudował niewielki jednonawowy, prawdopodobnie drewniany, kościółek. W roku 1192 wzniesiono na miejsce starego, który okazał się za mały, nową budowlę z kamienia łamanego-piaskowca. Tyle historii, odwiedzając Legnicę, nie zapominajcie o zwiedzeniu tej świątyni.

Jedno miasto, dwa ratusze

Legnica może pochwalić się dwoma ratuszami - starym i nowym. Stary Ratusz wyglądem przypomina barokowy pałac, jest uznawany za najciekawszy dolnośląski przykład tego typu architektury. Wybudowano go w XVIII wieku. Prezentuje się naprawdę pięknie. Zgrabna bryła Starego Ratusza leży na historycznej osi głównej ulicy miasta - Najświętszej Marii Panny i stanowi część zabudowy śródrynkowej, wraz z tzw. Kamieniczkami Śledziowymi - dawnymi kramami kupieckimi (bardzo urokliwe budowle). Stary Ratusz łączy się z przylegającym do niego od strony północnej budynkiem teatru i obecnie w jego wnętrzach gości administracja Teatru Modrzejewskiej. Siedzibą władz samorządowych jest natomiast Nowy Ratusz, powstały w XX wieku. Budowla stanęła niedaleko Rynku, po południowej stronie legnickiej katedry. Czterokondygnacyjny Ratusz nakryty jest dwuspadowym dachem i reprezentuje styl neorenesansowy z elementami baroku. Elewacje od strony pl. Słowiańskiego, ul. św. Piotra i ul. Witelona odznaczają się bogatymi dekoracjami. Warto zwrócic uwagę na architektoniczne detale. Spacer po legnickim Rynku i starym mieście przyniesie dużo radości. Miasto jest bogate w baszty i inne ciekawe budowle. Niezwykle urocze są tzw. śledziówki czyli kramy śledziowe z podcieniami przyklejone do Starego Ratusza w Rynku. Na uwagę ze względów historycznych na pewno zasługuje piękny barokowy kościół św. Jana, w którym odwiedzić można Mauzoleum Piastów z jego sarkofagami.

Spacer pięknym parkiem

Ulubione miejsce spędzania wolnego czasu przez legniczan i ich gości. Park Miejski zachwyca i przyciąga spragnionych relaksu wśród kojącej zieleni. Park Miejski w Legnicy jest najstarszym terenem tego typu w miescie. Znajduje się w centrum miasta, na granicy dzielnic Stare Miasto i Ochota. Na rozległym terenie zajmującym około 58 ha odwiedzający nie mogą narzekać na nudę i każdy znajdzie atrakcje dla siebie. Lubią tu przychodzić zzrówno dzieci jak i dorosli. Liczne alejki zachęcają do spacerów, w trakcie których możemy podziwiać zabytkowe drzewa, aleję wodną z 60 fontannami, przepiękne dywany kwiatowe, muszlę koncertową, Gaj Muz oraz sadzawkę z 1910 roku. Znajdą tu coś dla siebie także miłośnicy aktywnego wypoczynku. Jest tu boweim górka saneczkowa, boisko, skate park,  dla dzieci ogródek jordanowski, a także scieżka zdrowia ze specjalnymi urządzeniami.

Planujący dłuższą wycieczkę mają możliwość zaplanowania wyprawy slądami czerwonego szlaku PTTK - szlaku bitwy 1241 roku. Szlak przebiega także przez park. Miejsce zachęca do relaksu i odpoczynku. Po zwiedzaniu legnickich zabytków, warto zatrzymać się tam na dłużej. Na terenie obiektu dla zwiedzających udostępniono leżaki, altanki z ławkami, stoły piknikowe, jak również stojaki na rowery. Miejsce jest idealne na wypoczynek rodzin z dziećmi.

Mała Moskwa

Pamiętacie film „Mała Moskwa” o zakazanej miłości polskiego oficera i Rosjanki, żony radzieckiego oficera? To legenda miasta, a grób bohaterki tej opowieści można zobaczyć na legnickim cmentarzu. Legnica przez prawie 50 lat wieku odgrywała znaczącą w rolę w europejskiej przestrzeni politycznej i wojskowej. Wynikało to z faktu stacjonowania w mieście sztabu Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej, dowództwa 4. Armii Lotniczej i jednego z najliczniejszych w Polsce garnizonów, a później Naczelnego Dowództwa Zachodniego Teatru Działań Strategicznych. Za względu na dużą koncentrację w mieście jednostek wojskowych i struktur dowódczych, Legnicę nazywano Mała Moskwą.

- Wojska radzieckie do swojej wyłącznej dyspozycji zajęły około 1200 różnego rodzaju obiektów zlokalizowanych na terenie miasta. Stanowiło to ponad 30 procent jego przedwojennej zabudowy. Najokazalsze obiekty użyteczności publicznej, szkoły, szpitale, sądy, urzędy i obiekty sportowe znalazły się we władaniu Rosjan. Tereny przez nie zajęte, zwane kompleksami, były miejscami wydzielonymi, niedostępnymi dla polskiej ludności. Wejścia do nich strzegli uzbrojeni wartownicy. Największy kompleks, liczący 39 ha, zwany Kwadratem, obejmował teren najbogatszej i najpiękniejszej dzielnicy Legnicy (Tarninowa). Był otoczony dwumetrowym murem. W Kwadracie znajdował się budynek sztabowy i kwatery najwyższych rangą oficerów radzieckich. Generałowie zamieszkali w kilkudziesięciu willach i rezydencjach, wybudowanych na początku XX wieku przez legnickich fabrykantów, lekarzy, adwokatów. Kwadrat był samowystarczalny. Na jego terenie były banki, kina, kawiarnie, sieć dobrze zaopatrzonych sklepów i obiekty reprezentacyjne. Najokazalszym był „Dom Prijoma”, w który przyjmowano najważniejszych oficjalnych gości. Zawodowa kadra oficerska i pracownicy cywilni JAR mieszkali także na terenie miasta, zajmując ponad 2500 mieszkań. Od 1946 roku przebywało w mieście stale kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy radzieckich – czytamy na stronie portal.legnica.eu.

Dziś można wybrać się na wycieczkę szlakiem Małej Moskwy. Pytajcie legniczan, wskażą Wam drogę.

Cmentarz Żydowski

Legnica to miasto wielokulturowe. Przed II wojną światową i tuż po niem miasto zamieszkiwali Ukraińcy, Polacy, Rosjanie, Niemcy, Żydzi. Zawierucha wojenna stworzyła kulturowy tygiel, którego ślady odnajdujemy w Legnicy do dziś. Będąc w mieście warto odwiedzić Cmentarz Żydowski. Mieści się pomiędzy ulicami Cmentarną, Wrocławską i Pątnowską, 1,5 km od Rynku. Cmentarz powstał w latach 30. XIX wieku. Uroczystość jego otwarcia odbyła się 30 listopada 1838 roku. W 1877 r. w południowo-zachodnim narożniku cmentarza zbudowano dom przedpogrzebowy. Powierzchnia cmentarza była stopniowo powiększana. Obiekt stanowił wydzieloną część kompleksu tzw. cmentarza symultanicznego różnych wyznań. Po II wojnie światowej cmentarz zakupiło miasto Legnica. Po wojnie użytkownikiem cmentarza była Kongregacja Wyznania Mojżeszowego w Legnicy, która wykonywała na nim podstawowe prace porządkowe. Cmentarz nadal służył jako miejsce pochówku. Zmarłych chowano w używanej przed wojną tzw. części niemieckiej - przy alei głównej oraz od strony zachodniej. Obiekt należy do najlepiej zachowanych cmentarzy żydowskich na Dolnym Śląsku. Przy wejściu stoi dawny dom przedpogrzebowy - murowany budynek dwukondygnacyjny, wzniesiony w stylu eklektycznym z elementami neorenesansowymi. Nad drzwiami umieszczono sentencje: "Dom spotkania wszystkich żyjących", "Prochem jesteś i w proch się obrócisz", "Skropię was wodą czystą i będziecie oczyszczeni".

Powiązane artykuły

Miasta ziemi kłodzkiej

kłodzko atrakcje turystyczne, kłodzko co zobaczyć, kłodzko zabytki, miasta dolnego śląska, gdzie na weekend polska, gdzie na weekend góry, wakacje w polsce, wakacje z dziećmi, turystyka w polsce

Kłodzko - Co Warto Zobaczyć? Atrakcje turystyczne 2024

Kłodzko leży w wojewódzkie dolnośląskim, jest największym miastem ziemi kłodzkiej z siedzibą powiatu kłodzkiego. Pierwsze historyczne wspomnienia tego miasta sięgają roku 981.

dolny śląsk, dolny śląsk atrakcje, stronie śląskie, stronie śląskie atrakcje, czarna góra, jaskinia niedźwiedzia, kopalnia uranu kletno

Stronie Śląskie - co warto zobaczyć?

Każdy, kto lubi wypoczywać blisko przyrody ulegnie urokowi Stronia Śląskiego i jego okolic. To raj stworzony dla turystów kochających aktywny wypoczynek!

gmina radków top 10 artakcjiatrakcje radkowaatrakcje dla dzieci gmina radkówwakacje w radkowiewakacje w polsceszczeliniec wielki gdzie na weekend

Gmina Radków - TOP 10 atrakcji turystycznych

Gmina Radków to jedna z najbardziej atrakcyjnych turystycznie gmin w regionie. Odkryjecie tu wspaniałe miejsca, sporą liczbę atrakcji przyrodniczych oraz architektonicznych. Wartymi uwagi są także liczne trasy rowerowe, którymi możecie...

nowa ruda, nowa ruda atrakcje turystyczne, nowa ruda kopalnia, nowa ruda dla dzieci, atrakcje dla dzieci ziemia kłodzka, atrakcje turystyczne dolny śląsk, wakacje w polsce, gdzie na weekend dolny śląsk

Nowa Ruda - miejscowości turystyczne Ziemi Kłodzkiej

Gmina Miejska Nowa Ruda położona jest w północno-zachodniej części powiatu kłodzkiego, w dolinie rzeki Włodzicy i Woliborki, pomiędzy Górami Sowimi, a Wzgórzami Włodzickimi.

Bystrzyca Kłodzka

Bystrzyca Kłodzka - Co Warto Zobaczyć? Atrakcje i Mapa 2024

To gmina, którą warto polecić turystom. Piękne położona w Kotlinie Kłodzkiej, otoczona Górami Bystrzyckimi, pełna atrakcji przyrodniczych, doskonała na górskie spacery i wycieczki.

Ząbkowice Śląskie - atrakcje turystyczne

Ząbkowice Śląskie - atrakcje turystyczne

Ząbkowice Śląskie, nazywane do II wojny światowej “Frankensteinem” to niezbyt wielkie, ale bardzo urocze miasto w południowej części województwa dolnośląskiego, na Przedgórzu Sudeckim, niedaleko Kłodzka.

Kudowa Zdrój - atrakcje turystyczne 2022

Kudowa Zdrój - atrakcje turystyczne 2024

Kudowa-Zdrój leży w południowej części województwa dolnośląskiego, w powiecie kłodzkim. To niewielkie, ale urocze miasto, ważne dla kuracjuszy i turystów, którzy przyjeżdżają tu z całego kraju i z zagranicy, głównie...

Bardzo atrakcje turystyczne

Bardo atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć w Bardzie?

Bardo to miasto na Dolnym Śląsku, jedna z perełek Ziemi Kłodzkiej. Malowniczo położone w Górach Bardzkich nad przełomem Nysy Kłodzkiej.

Polanica-Zdrój atrakcje

13 atrakcji w Polanicy-Zdroju, których nie możesz przegapić

Polanica-Zdrój to uzdrowiskowe miasto leżące na terenie Dolnego Śląska, na Ziemi Kłodzkiej, w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, u podnóża Piekielnej Góry. Jest ciekawe pod względem urbanistycznym, bo nie ma w niej...

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024