Miasta ziemi kłodzkiej

Srebrna Góra - atrakcje, które warto zobaczyć

Srebrna Góra - atrakcje, które warto zobaczyć

Srebrna Góra na Dolnym Śląsku to ładnie położona miejscowość w Kotlinie Kłodzkiej na granicy Gór Sowich i Bardzkich, pomiędzy Nową Rudą i Ząbkowicami Śląskimi. Osada górnicza istniała tutaj już w XIV wieku, a wydobywano tu galen, z którego pozyskiwano srebro. Stąd nazwa.

Najbardziej znana jest ze swojej monumentalnej twierdzy, ale warto poznać również inne atrakcje Srebrnej Góry. Miasteczko z racji swojego położenia doskonale nadaje się na wycieczkę dla miłośników górskich wędrówek i aktywnego wypoczynku. Atrakcje turystyczne czekają jednak nie tylko na górskich szlakach. Okolica jest ciekawa i różnorodna. Poznajcie ją bliżej.

SPIS TREŚCI:

Twierdza Srebrna Góra – trochę historii

Nie sposób nie zacząć opisu atrakcji turystycznych Srebrnej Góry, pomijając Twierdzę. Zwana jest „twierdzą w chmurach” z racji położenia. To unikatowy zabytek, wielka atrakcja Dolnego Ślaska, miejsce niesamowite, pełne tajemnic, historii, niespodzianek. To atrakcja turystyczna dla każdego bez wyjątku! Twierdzę zbudowano w XVIII i należała wtedy do najnowocześniejszych tego typu fortyfikacji w Europie. Największy podziw budził i nadal budzi potężny Donjon, jeden z najciekawszych obiektόw fortyfikacji epoki nowożytnej. Twierdza Srebrna Gόra to zespół wznoszących się nad miasteczkiem fortόw.

Głόwny jej trzon tworzy własnie zespół bastionόw z Donjonem w środku. - Obiekt ten posiadał 151 pomieszczeń fortecznych (kazamat) rozmieszczonych na trzech kondygnacjach. Ogromne magazyny, studnie, zbrojownia, kaplica, więzienie, szpital, piekarnia, browar, warsztaty rzemieślnicze i prochownia czynił fort całkowicie samodzielnym i samowystarczalnym. W jego wnętrzu mieściło się 3,756 żołnierzy, olbrzymie zapasy amunicji, opału i żywności. W obrębie twierdzy wydrążono 9 studni, w tym najgłębsza (ok 80 m) na terenie fortu Ostróg. Po zakończeniu budowy twierdza była dobrze przygotowana do działań bojowych. Swój chrzest bojowy twierdza przeszła w roku 1807, kiedy to do Srebrnej Góry nadciągnęła armia francuska dowodzona przez Hieronima Bonaparte młodszego brata Napoleona – czytamy na stronie www.forty.pl.

Nie tylko dla miłośników historii

Tyle historii samej twierdzy. Teraz obiekt pełni zupełnie odmienną funckję. Atrakcją turystyczną twierdza stała się od poczatku XX wieku, z różnymi przerwami i tak jest do dziś. Srebrnogórską warownia zachwyca turystów i spodoba się nie tylko miłośnikom historii. Jest wyjątkową atrakcją i miejscem sprzyjającym również miłośnikom przyrody, turystyki. Turyści w każdym wieku odnajdą tu interesujące elementy i ciekawie spędzą czas. Zwiedzanie Twierdzy Srebrna Góra odbywa się z przewodnikiem i to jest dodatkowa atrakcja tego miejsca. Oprowadzają gości w historycznych mundurach i prezentujacą dawną broń, a opowieści staja się z minuty na minutę cora zciekawsze. Przed lub po przejściu ekspozycji z przewodnikiem można zwiedzić trasę spacerową, punkt widokowy, wystawę kopalni srebra oraz prac remontowych w Twierdzy. Całość wizyty potrwa ok. 2 godzin. Pod budowę fortyfikacji wybrano dwa górujące nad Przełęczą Srebrną wzniesienia: Forteczną (Warowną) Górę (686 m n.p.m.) oraz Ostróg (627 m n.p.m.). Warto wybrać się również na spacer po okolicy.

Trasy Enduro w okolicach Srebrnej Góry

Singletrack Glacensis to największa sieć singletracków w Europie, więc trudno przypisać ją do którejkolwiek miejscowości. To ponad 200 km tras na Ziemi Kłodzkiej. System Singletrack Glacensis został stworzony dla miłośników jazdy rowerem po niecodziennych trasach. To miejscówki rowerowe wokół kilku miasteczek, a system ścieżek pozwala na zwiedzanie wyjątkowych miejsc na Ziemi Kłodzkiej. Ścieżki zostały zaprojektowane i wykonane tak, aby cieszyły każdego użytkownika. W Srebrnej Górze znajduje się centrum rowerowe, a w nim: plac treningowy, pumptrack, serwis rowerowy, wypożyczalnia rowerów. Z centrum na początek tras zawozi turystów specjalne auto. Trasy Enduro w Srebrnej Górze są znane i doceniane. Do dyspozycji jest 11 tras o różnym stopniu trudności o łącznej długości 32 km. Są podzielone miejscowościami przez które singletrack przebiega bezpośrednio lub w pobliżu. Wyznaczono punkty dostępowe, czyli miejsca w których można zostawić samochód i rozpocząć jazdę. Singletracki składają się z 27 pętli i jednego odcinka dwukierunkowego. Można zaplanować wycieczkę jednodniową lub  kilkudniowe zwiedzanie połączone z jazdą rowerem.

Singletrack Glacensis to również jedyny w swoim rodzaju górski szlak rowerowy. Całość od Srebrnej Góry do Jagodnej to około 260 km razem z łącznikami asfaltowymi lub szutrowymi. Szlaki mają określone poziomy trudności w skali od 1 do 4. Jedynka oznacza trasę familijną dla rodzin z dziećmi, dwójka - trasę bardzo łatwą, trójka - łatwą, a czwórka - trudną. Każdy znajdzie zatem coś dla siebie i swoich potrzeb. Ze Srebrnej Góry do tras Singeltrack Glacensis najłatwiej dotrzeć pomarańczową trasą MTB Sudety, to szutrowy łącznik pomiędzy Przełęczą Srebrną a Przełęczą Wilczą. Trasa Srebrna Góra – Przełęcz Wilcza wynosi 5,8 km, przewyższenie 125 m. Do Przełęczy Srebrnej trzeba jechać 5,7 km, przewyższenie jest niższe i wynosi 75 m. Pętla Wilcza to zadanie dla twardzieli. Poziom trudności trasy oznaczono numerem 4, czyli jest uznana za trudną. Punkty dostępu – parking Przełęcz Wilcza lub parking nad hotelem „Bardo” w Bardzie Śląskim. Trasa wymagająca dobrej kondycji i wytrzymałości, jej długość wynosi 25,9 km, a średnie przewyższenie 733 m.

Pętla Kłodzka jest łatwiejsza, poziom trudności - 3, punkty dostępu znajdują się na parkingach Przełęcz Łaszczowa lub Przełęcz Kłodzka. Trasa średnio wymagająca kondycyjnie i technicznie, szybka. Jedna z ciekawszych pętli, godna polecenia. Trzeba pokonać dystans 17,2 km, przewyższenie - 879 m. Na Przełęczy Jaworowej znajduje się punkt dostępu do trasy Pętla Złota. Ta nadaje się na wycieczki rodzinne, poziom trudności wynosi 2, długość 8,7 km, niewielkie przewyższenie - 263 m. Pętla Orłowiec to singletrack o trudności 3, wymagająca kondycyjnie, ale łatwiejsza technicznie. Jej dystans wynosi 22,9 km, czyli jest dość długa, ma 600 m przewyższenia. Z Międzygórza można wyruszyć trasą zwaną Pętla Międzygórze. Punkt dostępu znajduje się na parkingu przy ul. Sanatoryjnej w Międzygórzu lub na Przełęczy Puchaczówka. Do pokonania jest dystans 29 km, 782 m przewyższenia. Trasa wymagająca kondycyjnie i nieco technicznie, poziom trudności - 4.

Ciekawy Rynek

Rynek w Srebrnej Górze położony jest na pochyłym terenie. Miejsce jest spokojne i urocze. Na Rynku stoi niewielka fontanna, podświetlana wieczorami oraz pomnik napoleońskiego żołnierza. Żołnierz siedzi, ma mundur zgody prawdę historyczną. Pomnik pokazuje, jak mocno Srebrna Góra powiązana jest z górującą ponad miejscowością twierdzą i epoką napoleońską.Warto wybrać się do Rynku tam na spacer i obejrzeć zabytkowe kamieniczki. Są niezwykle klimatyczne i oryginalne. Uroku dodaje im posadowienie na mocno pochyłym terenie. Można tam dojrzeć dawne domy tkaczy i gwarków. Zatem Srebrna Góra to nie tylko słynna twierdza, warto zobaczyć także inne zabytkowe obiekty. Pośród gór i bogatej historii można znaleźć spokojne i malownicze miejsca z dala od tłumów turystów.

Szlaki turystyczne Srebrna Góra

Srebrna Góra i jej położenie dają możliwość pieszych wedrówek. Okolice Srebrnej Góry świetnie nadają się na wycieczki. Bogactwo lasów daje możliwość aktywnego, ale zarazem spokojnego wypoczynku. Z parkingu na Przełęczy Srebrnogórskiej można ruszyć ścieżką dydaktyczną „Zębatą”. Trasa prowadzi nas lasem i wąwozami do wiaduktu Żdanowskiego. Podążając dalej zielonym szlakiem okrążymy Fort Ostróg i dotrzemy z powrotem na parking. To oczywiście jedna z wielu możliwości, trasa nadaje się dla rodzin z dziećmi, będzie to przyjemny spacer. Bardziej wymagający jest za to szlak niebieski z Barda do Srebrnej Góry. Trasa biegnie w całości szlakiem niebieskim, po drodze schodząc do wsi Żdanów, by następnie ostro piąć się pod górę na Ostróg. Orientacyjny czas przejścia wynosi ok. 6 godz. Możemy zdobyć Wilczak (637 m.n.p.m.), szczyt położony w północno-zachodniej części Gór Bardzkich. Trasa: Przełęcz Srebrna - Żdanów - Przełęcz Wilcza - Wilczak - Wielka Cisowa - Pod Mężykiem - Bardo, jej długość wynosi 16 km.

Trasa wiedzie obok fortów Twierdzy Srebrna Góra, potem trzeba trzymać się niebieskiego szlaku. Po drodze można obejrzeć wiadukt, będący pozostałością po dawnej kolei sowiogórskiej. Kolej miała służyć głównie jako atrakcja turystyczna, a także na potrzeby transportu węgla z kopalń w Słupcu i Nowej Rudzie do Dzierżoniowa. Trasa prowadzi lesnymi duktami. W okolicach Żdanowa zmienia się krajobraz - wyłaniają się pierwsze niewielkie panoramy na pobliskie wzgórza. Ze Żdanowa trasa prowadzi coraz wyżej, po drodze widoczny jest szczyt Głownia (573 m.n.p.m). Kolejnym puntem na trasie jest Przełęcz Wilcza. Na przełęczy ciągną się niewielkie śródleśne łąki. Przez przełęcz prowadzi serpentynami lokalna droga z Wojborza przez Żdanów do Srebrnej Góry. Znajduje się tutaj również wiata odpoczynkowa, gdzie można odpocząć. Następnym punktem jest szczyt Wilczak. Od Srebrnej Góry dzieli go 3,6 km. Leśnymi ściezkami niebieski szlak prowadzi do punktu widokowego „Punkt Hrabiowski”, a nastepnie pojawiają się na wschodnią część Gór Bardzkich. Wypraa kończy się w Bardzie Śląskim. Nie brakuje tam zabytków. Miasto jest malowniczo położone i warte zwiedzenia.

Powiązane artykuły

Miasta ziemi kłodzkiej

kłodzko atrakcje turystyczne, kłodzko co zobaczyć, kłodzko zabytki, miasta dolnego śląska, gdzie na weekend polska, gdzie na weekend góry, wakacje w polsce, wakacje z dziećmi, turystyka w polsce

Kłodzko - Co Warto Zobaczyć? Atrakcje turystyczne 2024

Kłodzko leży w wojewódzkie dolnośląskim, jest największym miastem ziemi kłodzkiej z siedzibą powiatu kłodzkiego. Pierwsze historyczne wspomnienia tego miasta sięgają roku 981.

dolny śląsk, dolny śląsk atrakcje, stronie śląskie, stronie śląskie atrakcje, czarna góra, jaskinia niedźwiedzia, kopalnia uranu kletno

Stronie Śląskie - co warto zobaczyć?

Każdy, kto lubi wypoczywać blisko przyrody ulegnie urokowi Stronia Śląskiego i jego okolic. To raj stworzony dla turystów kochających aktywny wypoczynek!

gmina radków top 10 artakcjiatrakcje radkowaatrakcje dla dzieci gmina radkówwakacje w radkowiewakacje w polsceszczeliniec wielki gdzie na weekend

Gmina Radków - TOP 10 atrakcji turystycznych

Gmina Radków to jedna z najbardziej atrakcyjnych turystycznie gmin w regionie. Odkryjecie tu wspaniałe miejsca, sporą liczbę atrakcji przyrodniczych oraz architektonicznych. Wartymi uwagi są także liczne trasy rowerowe, którymi możecie...

nowa ruda, nowa ruda atrakcje turystyczne, nowa ruda kopalnia, nowa ruda dla dzieci, atrakcje dla dzieci ziemia kłodzka, atrakcje turystyczne dolny śląsk, wakacje w polsce, gdzie na weekend dolny śląsk

Nowa Ruda - miejscowości turystyczne Ziemi Kłodzkiej

Gmina Miejska Nowa Ruda położona jest w północno-zachodniej części powiatu kłodzkiego, w dolinie rzeki Włodzicy i Woliborki, pomiędzy Górami Sowimi, a Wzgórzami Włodzickimi.

Bystrzyca Kłodzka

Bystrzyca Kłodzka - Co Warto Zobaczyć? Atrakcje i Mapa 2024

To gmina, którą warto polecić turystom. Piękne położona w Kotlinie Kłodzkiej, otoczona Górami Bystrzyckimi, pełna atrakcji przyrodniczych, doskonała na górskie spacery i wycieczki.

Ząbkowice Śląskie - atrakcje turystyczne

Ząbkowice Śląskie - atrakcje turystyczne

Ząbkowice Śląskie, nazywane do II wojny światowej “Frankensteinem” to niezbyt wielkie, ale bardzo urocze miasto w południowej części województwa dolnośląskiego, na Przedgórzu Sudeckim, niedaleko Kłodzka.

Kudowa Zdrój - atrakcje turystyczne 2022

Kudowa Zdrój - atrakcje turystyczne 2024

Kudowa-Zdrój leży w południowej części województwa dolnośląskiego, w powiecie kłodzkim. To niewielkie, ale urocze miasto, ważne dla kuracjuszy i turystów, którzy przyjeżdżają tu z całego kraju i z zagranicy, głównie...

Bardzo atrakcje turystyczne

Bardo atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć w Bardzie?

Bardo to miasto na Dolnym Śląsku, jedna z perełek Ziemi Kłodzkiej. Malowniczo położone w Górach Bardzkich nad przełomem Nysy Kłodzkiej.

Polanica-Zdrój atrakcje

13 atrakcji w Polanicy-Zdroju, których nie możesz przegapić

Polanica-Zdrój to uzdrowiskowe miasto leżące na terenie Dolnego Śląska, na Ziemi Kłodzkiej, w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, u podnóża Piekielnej Góry. Jest ciekawe pod względem urbanistycznym, bo nie ma w niej...

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024