Województwo lubelskie

Lubelskie – poznaj atrakcje turystyczne województwa

lubelskie atrakcje, lubelskie na weekend, lubelskie atrakcje przyrodnicze, lubelskie zabytki, lublin atrakcje, lublin atrakcje dla dzieci, lublin na weekend, zabytki lublina, turystyka, turystyka w polsce, polskie miasta, wakacje w polsce

Na terenie tego województwa znajdziemy liczne atrakcje turystyczne, zarówno w formie zabytków historycznych, jak również parków przyrody.

Co warto zobaczyć w Lublinie?

Lublin to największe miasto i stolica województwa lubelskiego. Znajdziemy tu szeroką gamę atrakcji turystycznych. Wiele z nich jest związanych z wieloletnią historią Żydów zamieszkujących te regiony. Lublin ma do zaoferowania zarówno wspaniałe zabytki historyczne, jak również miejsca położone na łonie natury, idealne dla osób lubiących długie spacery. Oto najważniejsze atrakcje, które warto zobaczyć w Lublinie.

Starówka w Lublinie

 

Starówka w Lublinie to bardzo obszerny teren, który zaczyna się deptakiem z Ratuszem we wschodniej części, a kończy Zamkiem Lubelskim na Zachodzie. Atrakcją Starego Miasta są wiekowe kamienice, Brama Krakowska, a także Plac po Farze. To miejsce, w którym znajdziemy wiele przytulnych restauracji, kafejek oraz barów.

Archidiecezja Lubelska 

Archidiecezja Lubelska jest określana mianem perły Baroku na Lubelszczyźnie. Znajduje się w bliskim sąsiedztwie Starego Miasta. Jej wnętrze zrobi ogromne wrażenie na turystach, którzy lubią odwiedzać zabytki sakralne.

Muzeum wsi lubelskiej

Muzeum wsi lubelskiej przez Lublinian określane też jako skansen. W tym miejscu zobaczymy drewniane chaty pokryte strzechą, drewniane kościółki, młyn, a także średniowieczne miasteczko. Na terenie muzeum kręcono niektóre sceny do filmu „Wołyń”. Nieopodal Muzeum wsi lubelskiej znajduje się również park botaniczny.

Plac Litewski 

Plac Litewski znajduje się na wschód od Starego Miasta i przechodzi bezpośrednio w deptak z Ratuszem. Na Placu Litewskim króluje interaktywna fontanna i pomnik Józefa Piłsudskiego.

Co szczególnie ważne, różnorodne atrakcje turystyczne Lublin oferują wiele pięknych miejsc zarówno osobom interesującym się zabytkom historycznym, jak również miejscom przyrody. Aby odwiedzić wszystkie atrakcje tego miasta, warto tu spędzić przynajmniej kilka dni.

Atrakcje turystyczne dla dzieci w Lublinie

Spędzając urlop w Lublinie, warto również poznać najważniejsze atrakcje dla dzieci Lublin. Młodzi podróżnicy z pewnością docenią Muzeum Lubelskiej Wsi z okolicznym Parkiem Botanicznym. Ciekawym miejscem jest również Aquapark Lublin położony przy Alejach Zygmuntowskich. Obok znajduje się stadion żużlowy, na którym mecze domowe objeżdża drużyna Koziołków. W zachodniej części Lublina znajduje się natomiast Zalew Zembrzycki. Znajdziemy tu liczne atrakcje dla Dzieci Lublin: kompleks basenów i zjeżdżalni, narty wodne, a także park linowy. Dookoła zalewu wiedzie również ścieżka rowerowa. To jedno z głównych miejsc rekreacyjnych w stolicy Lubelszczyzny.

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Będąc w Lublinie, warto również odwiedzić okoliczne atrakcje położone w tym województwie. Ok. 30km na północ od Lublina znajduje się Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Pałac został zbudowany w XVIII wieku i należał do rodziny Zamoyskich. Idealnie zachowana rezydencja jest jednym z najważniejszych zabytków Lubelszczyzny. Miejsce to odwiedza także wielu turystów z zagranicy. Do dyspozycji turystów pozostaje pełny Zespół Pałacowo-Parkowy. Na południe od tego miejsca położony jest Kozłowiecki Park Krajobrazowy.

Kazimierz – lubelska perła renesansu

Jedną z głównych atrakcji Lubelszczyzny jest Kazimierz oddalony od Lublina o ok. 40km na zachód. Miasto położone nad Wisłą jest określane lubelską perłą renesansu. Niezwykły klimat tego miejsca sprawia, że do Kazimierza na weekend chętnie przyjeżdżają turyści z różnych zakątków świata. W centrum znajduje się wyłożony brukiem, renesansowy rynek z kościołek farny św. Jana Chrzciciela. Najważniejsze atrakcje turystyczne w Kazimierzu, poza rynkiem, to: Góra Trzech Krzyży, zabytkowy cmentarz w zachodniej części miasta, a także Wąwóz Lessowy, określany Korzeniowym Dołem. Nad miastem dominuje zamek z basztą. Gdy pojawia się pytanie o to, co warto zobaczyć w Lubelskim, Kazimierz jest jedną z pierwszych odpowiedzi.

Nałęczów – miasto dla kuracjuszy

Jadąc z Lublina do Kazimierza warto zatrzymać się na chwilę w Nałęczowie. To największe uzdrowisko na Lubelszczyźnie, a zarazem jedno z najpopularniejszych uzdrowisk w Polsce. Charakterystyczny mikroklimat sprzyja leczeniu dolegliwości kardiologicznych. Główną atrakcją jest duży Park Zdrojowy, na terenie którego położone są następujące zabytki: Pałac Małachowskich, Stare Łazienki, Werandki oraz Domek Gotycki. W Nałęczowie znajduje się także wiele zabytkowych wilii oraz dworków. W mieście znajduje się także źródło i rozlewnia wody mineralnej Nałęczowianka.

Roztoczański Park Narodowy

To jedno z najpiękniejszych miejsc na terenie Lubelszczyzny. Wskazując główne atrakcje przyrodnicze Lubelskie nie sposób nie wymienić Roztoczańskiego Parku Narodowego. To jeden z najbardziej zielonych parków w naszym kraju. Ok. 95% powierzchni zajmują lasy. Na terenie parku przebiega wiele szlaków turystycznych, krajobrazowych oraz dydaktycznych. Warto także wspomnieć o hodowli Konika Polskiego. Stado żyje w naturalnym warunkach przy minimalnej ingerencji ze strony ludzi (zwierzęta są dokarmiane zimą). Stado często można obserwować w pobliżu Stawów Echo położonych na południe od Zwierzyńca.

Poleski Park Narodowy

Omawiając naturalne atrakcje na Lubelszczyźnie, warto wskazać Poleski Park Narodowy położony na Równinie Łęczyńsko-Włodawskiej. Teren obejmuje liczne bagna, torfowiska oraz jeziora krasowe. Po tym miejscu możemy się poruszać jedynie wyznaczonymi szlakami turystycznymi. Poleski Park Narodowy jest chętnie odwiedzany przez osoby interesujące się ornitologią. Na terenie tego parku żyje ponad 200 różnych gatunków ptaków, w tym rzadkie czaple białe oraz czaple nadobne. Ze względu na tereny podmokłe, park jest domem dla wielu gatunków płazów.

Jakie atrakcje turystyczne skrywa Dęblin?

Lubelszczyzna to region, który świetnie nadaje się na relaksujące wakacje w Polsce. Zróżnicowane atrakcje turystyczne sprawiają, że każdy znajdzie tu wyjątkowe miejsce dla siebie. Kilka słów warto poświęcić miastu położonemu na północny-zachód od Lublina. Dęblin może być określony stolicą polskiego lotnictwa. Znajduje się tutaj Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych. Dęblin proponuje nam również ciekawe zabytki historyczne, takie jak chociażby: zespół obiektów fortecznych wchodzących w skład Twierdzy Dęblin czy Pałac Mniszchów. Sympatyków lotnictwa zainteresuje natomiast Muzeum Sił Powietrznych. W Dęblinie często możemy obserwować popisy doświadczonych lotników.

Zamość – jedno z piękniejszych miast w Polsce

Jeśli interesuje Cię aktywna turystyka w Polsce i chcesz odwiedzić najważniejsze miejsca na terenie województwa lubelskiego, koniecznie zajrzyj do Zamościa położonego na południowy wschód od Lublina. Imponujące Stare Miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Głównym punktem miasta jest rynek, na którym możemy podziwiać ormiańskie kamienice oraz barokowy ratusz z ponad 50-metrową wieżą. Najważniejsze atrakcje turystyczne Zamościa to także: Rynek Wodny z fontanną oraz rynek solny. W okresie letnim, na terenie Zamościa organizowany jest szereg imprez kulturalnych przyciągających turystów z różnych zakątków Polski.

Puławy, czyli polskie Ateny

Jednym z ciekawszych miejsc na Lubelszczyźnie są Puławy położone na zachód od Lublina. Miejsce to jest określane polskimi Atenami. Wszystko za sprawą zespołu pałacowo-parkowego Czartoryskich. Wiele obiektów na terenie tego miejsca zostało zbudowanych w inspiracji antyczną Grecją. Najważniejsze atrakcje turystyczne Puław to: Pałacyk Marynki, Świątynia Sybilli, domek Grecki czy Kościół Najświętszej Maryi Panny. Puławy są wspaniałą propozycją dla wszystkich miłośników długich wycieczek rowerowych. Znajduje się tutaj wiele wielokilometrowych szlaków rowerowych. Ważną atrakcją tego miasta jest także Obserwatorium Astronomiczne.

Co warto zobaczyć w lubelskim?

Na terenie Lubelszczyzny, najwięcej czasu spędzimy w stolicy tego regionu. Bogate atrakcje turystyczne Lublin sprostają oczekiwaniom zarówno miłośników zabytków historycznych, jak również parków przyrody. To także centrum, z którego możemy udać się do wielu innych miejsc na Lubelszczyźnie: Na zachód do Puław czy Kazimierza, na północ do Kozłówki, na wschód do Puław i Chełma czy na południe na Roztocze. Liczne atrakcje na Lubelszczyźnie sprawiają, że wakacje w Polsce zaplanowane w tym miejscu to bardzo dobry pomysł. Możemy tu spędzić nawet dwa tygodnie, nie narzekając na nudę.

 

 

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad