Miasta województwa pomorskiego

Pomorskie - atrakcje dla aktywnych

Pomorskie - atrakcje dla aktywnych

Wśród niezliczonych zalet wakacji w Pomorskim, jest także taka, że w tym województwie nie brakuje miejsc dla aktywnych.

Dlaczego warto odwiedzić Pomorskie?

Ci, którzy lubią być w ruchu, przebywać na świeżym powietrzu, spacerować, pływać kajakiem, jeździć rowerem, żeglować, biegać - nie będą się nudzić. Atrakcje turystyczne związane z aktywnym wypoczynkiem także stanowią o urokach Pomorskiego, bogatego w trasy rowrowe, szlaki piesze i miejsca innych cikawych rozrywek. Odkryj z nami województwo pomorskie!

POLECANE ATRAKCJE:

Rejsy na foki Mikoszewo

Zapraszamy na rejs na foki na Wiśle! Odkryj piękno ujścia Wisły i zanurz się w świat dzikiej przyrody podczas naszej wyjątkowej, godzinnej przygody. Podczas rejsu będziesz miał okazję do bezpośredniej obserwacji fok i bogatej fauny ptaków wodnych.

Stegna, pomorskie
Wyświetl szczegóły

Na piesze wędrówki

100758111 m

Jednym z miejsc, doskonale nadających się na długie i aktywne spacery jest Słowiński Park Narodowy. To jeden z najpiękniejszych i najciekawszych zakątków Pomorskiego. Znajdziemy tutaj pustynne krajobrazy powstałe dzięki ruchomym wydmom, unikatowe torfowiska i łąki a nawet bory. Na turystów czeka kilkanaście szlaków o różnej trudności i charakterze, o łącznej długości około 150 kilometrów.

To także doskonała propozycja dla lubiących spędzać czas aktywnie. Można bowiem wybrać się na wycieczkę kilkoma z wielu proponowanych turystom szlaków. Proponujemy szlaki niezbyt długie, na które można wybrać się całą rodziną. Pierwszy to Smołdziński Las - Czołpino o długości 3 km, Smołdzino - Słowiński Park Narodowy - 6 km, Gardna Wielka - Słowiński Park Narodowy 5,4 km. Są to główne szlaki w parku, czarne, zwane łącznikowymi. Umożliwiają turystom korzystającym z bazy noclegowej, zlokalizowanej w otulinie Parku, dotarcie do głównych bram wejściowych, a ich przebieg zapewnia również połączenie pomiędzy Szlakiem Północnym i Południowym, co znacznie uatrakcyjnia i sprzyja wędrówkom po pięknym terenie Parku. Szlaki zielone są dłuższe, a ich trasy to Rowy - Dołgie Małe - Rowy - 17 km oraz Łeba - Wydmy - Łeba - 17 km. Pozostałe mają nawet 40 km.

unityline wycieczki promem

Rowerem przez Pomorze

Atrakcje województwa Pomorskiego to również doskonałe trasy rowerowe, z których można podziwiać przyrodę i okoliczne zabytki. Jedną z nich jest trasa rowerowa dookoła Jezior Wdzydzkich. Prowadzi przez malownicze tereny Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, ukazując piękno przyrody Kaszub Południowych i z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom rowerów i malowniczych krajobrazów. Wiedzie dookoła słynnego Krzyża Jezior Wdzydzkich, największego kompleksu jezior na Kaszubach, przez lasy, pola, łąki i wsie. Trasa została wyznaczona tak, by ukazać jak najwięcej walorów krajobrazowych tego obszaru. Prowadzi brzegami rozległych jezior, gruntowymi drogami przez niekończące się bory, odwiedza malownicze wsie i pozwala poznać naturę ziemi kaszubskiej. Po drodze polecamy odwiedzić wieżę widokową we Wdzydzach oraz punkty widokowe w Przytarni i we Wdzydzach Tucholskich. Na szlaku turyści napotkają także pomniki przyrody, zabytki sakralne, tradycyjną architekturę kaszubskiej wsi w Juszkach, rzekę Wda i Kanał Wdy. Łączna długość trasy to 48,5 km. Ścieżka oznakowana za pomocą malowanych zielonych znaków na drzewach i drogowskazach. Warto zatem wsiąść na rower i poznać piękno Kaszub. Ponieważ ten region to także piękne rzeki, można również wybrać się na wycieczkę kajakiem. Spływy kajakowe organizowane są na wielu rzekach, na przykład na rzece Słupii, Kamienicy, Łupawie, Bytowej czy rzekach Wieprz i Nogat. Warto sprawdzić wcześniej stopień trudności i długość trasy, są one bowiem bardzo zróżnicowane.

Chmieleńska Trasa Rowerowa to kolejna atrakcja dla aktywnych. Krótki szlak rowerowy liczący niespełna 7 kilometrów długości, wiodący z Kartuz do Rekowa. Rozpoczyna się w Kartuzach i wiedzie wzdłuż jeziora Karczemnego, okolice miejscowości Kosy, kończąc bieg w miejscowości Rekowo. Dominującą nawierzchnię stanowią drogi asfaltowe. Poza pięknymi krajobrazami, po drodze warto również zobaczyć kolegiatę pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kartuzach, punkt widokowy Ławka Asesora z którego rozpościera się panorama Kartuz oraz Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów w Chmielnie.

Wiślana Trasa Rowerowa/EuroVelo 9 to dopiero przygoda! Oprócz aktywnego wypoczynku poznamy uroki Pomorza i jego atrakcje. Trasa wzdłuż Wisły ma długość prawie 300 km, warto podzielić ją na cztery etapy. Pierwszy - część od Gdańska do Tczewa wiedzie przez Żuławy Gdańskie. Po drodze kontemplujemy żuławski krajobraz. Odcinek kończy się w Tczewie, skąd dalej można pojechać na południe w kierunku Gniewu lub przekroczyć Wisłę i rozpocząć wycieczkę prawobrzeżną stroną. Etap drugi wiedzie przez Tczew-Gniew-Nowe. Po drodze do zwiedzenia średniowieczna warownia w Gniewie oraz Zespół Pocysterski w Pelplinie. Region Kociewie to również bezkresne łąki i pola, liczne lasy i jeziora. Dalsza jazda jest możliwa w kierunku województwa kujawsko-pomorskiego lub przeniesienie się na drugą stronę Wisły i rozpoczęcie zwiedzania Powiśla. Trzeci etap Wiślanej Trasy Rowerowej prowadzi od Grudziądza do Białej Góry. Na początek Twierdza Grudziądz, następnie Zamek w Kwidzynie, a później Zamek w Gniewie. Taka panorama będzie towarzyszyła rowrzystom aż do okolic Białej Góry, gdzie będą mogli odpocząć na miejscu postojowym Biała Góra lub punkcie widokowym na koronie wału wiślanego w Benowie. Czwart odcinek to wypraw przez Żuławy Malborskice i Mierzeję Wiślaną. Warto odwiedzić Malbork i największy na świecie ceglany zamek. Mierzeja Wiślana przygoda z naturą, Zalewem Wiślanym, Deltą Wisły i Wyspą Sobieszewską. Trasa warta polecenia!

Żółty Szlak Kaszubskiej Marszruty jest piękny, otacza Park Narodowy Bory Tucholskie, prowadząc rowerzystów przez lasy Zaborskiego Parku Krajobrazowego na zachodnim brzegu jeziora Charzykowskiego, a dalej lewym brzegiem rzeki Brdy do Rytla i wzdłuż drogi krajowej do Czerska. Ma parwie 70 km i mnóstwo atrakcji po drodze. Zadowoli turystów pragnących nasycić się naturą regionu jak i chcących dowiedzieć się o jego historii. Trasa w całości oznakowana. Na jej przebycie potrzeba ok. 7 godz.

Na koniec propozycje na rowerowe wycieczki z Trójmiasta. Pierwsza - Rowerowe przedmieścia Gdańska - Otomin. Wystrczy 2- 3 godziny, do przejechania jest 22 km uroczymi leśnymi duktami i ścieżkami. Po drodze zabytkowe kościły, rozlewiska, cuda przyroda. Drugi szlak to pętla oliwsko-sopocka, rozpoczynająca się w gdańskiej Oliwie, prowadząca przez Trójmiejski Park Krajobrazowy i kończąca się w Sopocie. Trójmiasto oferuje turystom wiele ścieżek i szlaków rowerowych.

Kajak i żaglówka dla lubiących przygody

Co jeszcze robić w Pomorskim? Ten region to także malownicze rzeki, wiele odcinków świetnie nadaje się na spływy kajakowe. Jedną z takich rzek jest Słupia, którą można przepłynąć aż do morza. Szlak Słupi wynosi 133 km (w tym 12 km przewózki kajaków), potrzebujemy na jego przepłynięcie 7 dni. Rekomendowana trasa spływu to Gowidlino – Ustka. Trasa jest zróznicowana od odcinków trudnych po łatwe. Można też wybrać się na jeden z etapów spływów, wynoszących od 14 do 23 km (Gowidlino – Sulęczyno, Sulęczyno (Kajlandia) – Bylina, Soszyca - Jezioro Głębokie, Gałąźnia Mała - Leśny Dwór, Leśny Dwór - Słupsk, Słupsk – Bydlino oraz Bydlino - Ustka).

Na miłośników żeglowania czeka Jezioro Charzykowskie. Tradycje żeglarskie jeziora i znajdujących się nad nim ośrodków sportów wodnych sięgają okresu międzywojennego,. Piękne miejsce, w którym do dziś mieści się siedziba najstarszego w Polsce klubu żeglarskiego, jakim jest Chojnicki Klub Żeglarsk. Charzykowy to także jeden z najnowocześniejszych portów jachtowych, który ma możliwość przyjęcia ponad 100 jednostek różnych klas jednocześnie. W porcie znajdują się 3 pomosty pływające i 2 stałe, a żeglarze mogą korzystać z bogatego zaplecza techniczno- sanitarnego. Godna polecenia jest także Przystań Żeglarska w Osłonce. To nowoczesna marina Pętli Żuławskiej (drogi wodnej). W tym uroczym miescu na wodniaków czeka rozbudowana infrastruktura ze wszystkim czego będą potrzebowali do uprawiania swojego hobby. W marinie można też wypożyczyć rowery, aby zwiedzić pobliskie okolice, niekoniecznie drogą wodną. Warto wspomnieć tutaj o całej Pętli Żuławskiej. Oprócz szlaków wodnych zgromadzonych wokół delty Wisły i infrastruktury dla turysty wodnego, Pętla Żuławska łączy ze sobą liczne atrakcje związane z dziedzictwem kulturowym Żuław Wiślanych. Na trasie jest wiele zabytków: zamków, charekterystycznych dla tego regionu domów podcieniowych, a także dawnych obiektów hydrotechnicznych, takich jak mosty zwodzone czy śluzy. Obszar Pętli Żuławskiej to bez wątpienia miejsce wypoczynku, aktywnej rekreacji, niezwykłych krajobrazów i fascynującej przyrody. W sam raz na wakacje na Pomorzu.

A może konno?

Modrzewiowa Trasa Konna zaczyna się w Mezowie. Jest to krótki szlak (7,4 km). Bieg rozpoczyna i konczy w „Stajni Mezowo”. Rodzaje nawierzchni na trasie to głównie drogi leśne i asfaltowe. W okolicy nie brakuje atrakcji turystycznych, takich jak: kolegiata pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kartuzach, Muzeum Kaszubskie w Kartuzach, punkt widokowy. Znajduje się tam także rezerwat przyrody Stare Modrzewie. Warto się tam wybrać. W Pomorskim nie brakuje tras do jazdy konnej. Trasa Bychówka to łącznikowa trasa o długości 3,2 km, która umożliwia przejazd z nadmorskich tras Plażowa i Borówkowa do szlaków położonych nad jeziorem Choczewskim oraz dalej do południowych części nadleśnictwa. Szlak Dolina Redy biegnie głównie lasami bukowymi, wzdłuż malowniczej doliny rzeki Redy. Jest to szlak o długości 8,2 km, który łączy szlaki Nadleśnictwa Choczewo z wyznaczonymi trasami w Nadleśnictwie Wejherowo. Najłatwiejszym odcinkiem jest ciągnący się granicą kultur lasu, pól oraz łąk odcinek południowy.

Aktywnie w Pomorskim

Pomorskie zaprasza zatem do aktywnego spędzania wolnego czas, weekendu, wakacji. W miejscach, które przypadną turystom do gustu. Można wybrać się jednym w wielu szlaków rowerowych, spróbować swoich sił płynąc kajakiem, wybrać się w pieszą wędrówkę w piękne rejony parków narodowych. Miłośnicy żagli mają do dyspozycji mariny i cudowne szlaki, na czele z Pętlą Żuławską. Trójmiasto, Kaszuby, Żuławy, Powiśle, Bory Tucholskie i Kociewie to regiony bogate w atrakcyjne miejsca i ciekwe obiekty. Spędzając aktywnie czas, turyści zobaczą mnóstwo wspaniałych zabytków i poznają kulturę Pomorza z całym jej bogactwem.

Powiązane artykuły

Pomorskie - odkrywaj z nami

Poznaj pomorskie!

Poznaj pomorskie!

Województwo pomorskie jest najdalej wysuniętym na północ województwem Polski. 316 km linii brzegowej nad Bałtykiem jest głównym czynnikiem sprawiającym, że pomorskie to jeden z najbardziej atrakcyjnych i najdynamiczniej rozwijających się...

Kaszuby – co warto zobaczyć?

Kaszuby – co warto zobaczyć?

Kaszuby to nie tylko nadmorskie miejscowości i popularne kurorty. To region z własną kulturą i językiem, obfitujący w ciekawe miejsca, piękną przyrodę, zabytki i obiekty sztuki ludowej oraz związane z...

Pomorskie - atrakcje dla dzieci

Pomorskie - atrakcje dla dzieci. Co warto zobaczyć w pomorskim z dziećmi?

Województwo pomorskie to wręcz wymarzone miejsce na urlop z dziećmi. Obecność Bałtyku i piękne, piaszczyste plaże to dopiero początek atrakcji, które chętnie odwiedzane są także z dziećmi.

Pomerania tourist attractions

The Pomeranian Voivodeship is simply an ideal place for a vacation with children. The Baltic Sea and beautiful sandy beaches are just the beginning of the attractions that are also...

Pommern - touristische Attraktionen

Die Woiwodschaft Pommern ist einfach ein idealer Ort für einen Urlaub mit Kindern. Die Ostsee und die schönen Sandstrände sind nur der Anfang der Attraktionen, die auch bei Kindern beliebt...

Miasta

Poznaj Trójmiasto - atrakcje turystyczne

Poznaj Trójmiasto - atrakcje turystyczne

Gdańsk, Gdynia i Sopot to kolejny cel naszej wyprawy na Pomorze. Chociaż, aby zapoznać się z każdym z tych miast, zwiedzić je i poczuć ich klimat, warto zarezerwować sobie sporo...

Poznaj najciekawsze atrakcje rodzinne w Pomorskim

Poznaj najciekawsze atrakcje rodzinne w Pomorskim

Pomorskie to województwo, w którym warto spędzić wakacje. Celem mogą być nadbałtyckie plaże, ale nie tylko.

Pomorskie - atrakcje dla aktywnych

Pomorskie - atrakcje dla aktywnych

Wśród niezliczonych zalet wakacji w Pomorskim, jest także taka, że w tym województwie nie brakuje miejsc dla aktywnych.

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024