Zabrze – atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca
Śląsk to kraina różnorodna pod względem krajobrazowym, bogata w atrakcje turystyczne, z których wiele powstało na bazie dawnych kopalni i industrialnych budynków. Nowoczesne muzea, podziemne trasy turystyczne i inne propozycje czekają na turystów.
Poznajmy Zabrze, miasto o wielu twarzach, interesujące i warte odwiedzenia. Jak rozwijało się miasto? Pierwsza wzmianka o Zabrzu pochodzi z XIII/XIV wieku. Zabrze występuje w nim pod nazwą „Sadbre”, która oznacza miejsce za debrami, czyli porosłymi dołami z płynącym wśród wzgórz strumieniem. Miasto było bowiem położone malowniczo, na pagórkowatym terenie wokół osady rosły bory i dąbrowy. W XVIII wieku w okolicy odkryto bogate złoża węgla kamiennego, co zadecydowało o rozwoju przemysłowym i urbanistycznym tych terenów.
W 1791 roku ruszyło wydobycie węgla w płytkich szybach, które dały początek późniejszej kopalni „Królowa Luiza”. Równie ważne było powstanie dróg komunikacyjnych. Następnie zbudowano Kanał Kłodnicki będący przedłużeniem Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej. Sztolnia ciągnęła się od kopalni „Król” w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów) do kopalni „Królowa Luiza”. W latach 1819 -1830 wybudowano „Kronprinzstrasse”, czyli „Drogę Następcy Tronu”, łączącą Królewską Hutę z Gliwicami. Na odcinku zabrzańskim dała ona początek dzisiejszej ulicy Wolności.
Kolejnym ważnym wydarzeniem było poprowadzenie linii kolejowej z Wrocławia do Mysłowic. I tak rozpoczął się przemysłowy rozwój miasta i regionu. Dziś dawne kopalnie zamieniono w muzea, które cieszą turystów i są wizytówką Zabrza.
POLECANE ATRAKCJE TURYSTYCZNE
Nigdy nie zapomnisz swojej przygody w legendarnych zabrzańskich podziemiach.
Ponad 40 atrakcji do zabawy dla całych rodzin! Przenieś się do świata magicznej zabawy.
Funzeum, wyjątkowe Muzeum Światła i Koloru w Polsce, gdzie zabawa i nauka łączą się w jedno.
Kopalnia Guido to najgłębiej położona trasa turystyczna w górnictwie węglowym w Polsce.
SPIS TREŚCI:
Kopalnia Guido w Zabrzu
Na turystów w Zabrzu czekają zabytki przemysłowe, urozmaicone możliwością zwiedzania podziemi. Są to Kopalnia Guido oraz Sztolnia Luiza. Zjazdy w dół górniczą kolejką, to tylko jedna z wielu atrakcji. Warto zatrzymać się dłużej przy Kopalni Guido. Jest to bowiem unikatowy w skali Europy obiekt turystyczny, w którym można zjechać w podziemia oryginalną szolą, zobaczyć i poczuć, jak wyglądała i wygląda praca górników. Wyjątkowa atrakcja turystyczna Śląska. Na zwiedzających czeka 5 km tras turystycznych w podziemnych korytarzach. Każdy znajdzie coś dla siebie. Można wybrać się do podziemnego królestwa maszyn, na spacer górniczy czy podziemną szychtę.
Moc wrażeń oferuje podziemny spływ sztolnią, albo odkrywanie mroków kopalni. Dzieci mogą wziąć udział w podziemnej grze terenowej. Odwiedzający poznają techniki wydobycia i zabezpieczania kopalń od XIX wieku do czasów współczesnych. Niewątpliwą atrakcją jest pokonanie części trasy elektryczną kolejką podwieszaną. Pod ziemią znajduje się bawet sala koncertowa! To prawdziwy rarytas i frajda nie tylko dla dzieci. Kopalnia znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Śląska i jest jego prawdziwą gwiazdą.
Gdzie nas znajdziesz?
3 Maja 93, 41-800 Zabrze
Więcej informacji: https://kopalniaguido.pl/
Sztolnia Królowa Luiza
Kolejne miejsce stanowiące atrakcję turystyczną Zabrza. Jest to Sztolnia Królowa Luiza - cenny i obszerny kompleks podziemny i naziemny, na który składają się przede wszystkim dawna kopalnia Królowa Luiza oraz Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna, która ją odwadniała. To właściwie pierwsza państwowa kopalnia na Górnym Śląsku, nazywana królową śląskich kopalń. Powstała pod koniec XVIII wieku, a dziś wraz ze Sztolnią tworzą wspaniałą atrakcję, również dla starszych dzieci. Zwiedzanie Sztolni Luiza to niesamowita przygoda, ukryta pod ulicami śląskiego miasta, w XIX-wiecznych, oryginalnych wyrobiskach dawnej Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej i jednocześnie najdłuższa tego typu podziemna trasa w górnictwie węglowym!
Fragment podziemnych wyrobisk przebywa się tu pieszo, a 1100 metrów to unikatowy, podziemny spływ łodziami. Pod ziemią spotkać można legendarnych na Górnym Śląsku Skarbnika lub Utopka. Podziemny spływ łodziami w historycznych wyrobiskach z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń. Podziemna Trasa Rodzinna to propozycja dla rodzin z dziećmi. Dostępna jest dla dzieci od 4. roku życia, jej zwiedzanie trwa około 1,5 godziny. Spacer odbywa się po autentycznych chodnikach Kopalni Królowa Luiza.
Ciekawe są tutaj także maszyny górnicze. Potężne, służyły do drążenia skały w jej dolnej partii, by wywołać opadnięcie górnych mas węglonośnych. Maszyny są na chodzie, a ich uruchomieniu towarzyszy ogromny hałas. Zwiedzanie Podziemnej Trasy Rodzinnej kończy przejażdżka autentyczną kolejką górniczą, którą nazywają tu Karlikiem.
Podziemna Trasa Wodna przeznaczona jest dla dzieci od 6. roku życia, a jej zwiedzanie trwa około 2 godzin. Trasa wiedzie po XIX-wiecznych, oryginalnych wyrobiskach dawnej Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej. Ma około 2 km długości, z czego 900 metrów pokonuje się pieszo, zaś około 1100 metrów spływa się łodziami elektrycznymi. To unikat na skalę europejską i zarazem hit całego kompleksu. Oczywiście turyści uzyskają także mnóstwo informacji na temat górniczej pracy i jej tajników.
Gdzie nas znajdziesz?
Maurycego Mochnackiego 12, 41-800 Zabrze
Więcej informacji: https://www.sztolnialuiza.pl/
Szyb Maciej
Na Szlaku Zabytków Techniki, który jest wart polecenia każdemu turyście odwiedzającemu Śląsk, jest także Szyb Maciej. To zespół zachowanych i pięknie zrewitalizowanych obiektów dawnego zakładu górniczego z początku XX wieku. Z dawnego szybu kopalnianego zrobiono studnię głębinową stanowiącą ujęcie wody. Na miejscu powstała pyszna restauracja leżąca na Szlaku Kulinarnym Śląskie Smaki. Nie brakuje tu atrakcji, miejsce tętni życiem.
Co zobaczymy w tym wyjątkowym miejscu? Budynki dawnego zakładu górniczego z początku XX wieku, panoramę Zabrza i Gliwic z platformy widokowej na wieży wyciągowej, maszynownię z czynną maszyną wyciągową o napędzie elektrycznym oraz pokaz jej pracy. Turyści mogą zejść do szybowego ujęcia wody utworzonego w szybie górniczym.
Przygotowano także tereny rekreacyjne, gdzie można odpocząć. Obiekt łączy historię i nowoczesność, a rozbudowywana wciąż ekspozycja muzealna pozwala przenieść się w czasie i poczuć klimat dawnego technicznego kunsztu, który doprowadził do intensywnego rozwoju tych ziem i wyróżnił Śląsk na tle innych regionów. Miejsce niesamowite, pełne nietypowych połączeń tradycji i przyszłości.
Piękne świątynie, każda inna
W dzielnicy Poręba w Zabrzu zobaczyć można oryginalny drewniany kościół św. Jadwigi. Powstał w XX wieku. Bardzo ciekawa jest jego bryła oraz spore rozmiary. Drewniany kościół w Zabrzu leży na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Ze względu na szkody górnicze występujące w tym regionie, postanowiono zbudować świątynię drewnianą. Kościół reprezentuje styl modernizmu z elementami ekspresjonizmu. Zwraca uwagę ciekawą formą architektoniczną, rzadko spotykaną na Śląsku.
Imponująca jest także jego wielkość. Natomiast w zabrzańskiej dzielnicy Mikulczyce stoi okazały, neogotycki kościół św. Wawrzyńca, murowany z cegły. Parafia Św. Wawrzyńca istniała tutaj już w średniowieczu, początkowo stała tu świątynia drewniana, dzisiejszy kościół powstał w latach 1892-1894. Te zabytki z pewnością warto zobaczyć odwiedzając Zabrze.
Piękne rośliny, niepowtarzalne okazy
Kolorowe i piękne miejsce. Pod względem bogactwa kolekcji roślinnej, zabrzański Ogród Botaniczny to najbogatszy zbiór na Górnym Śląsku. Poza tym ma charakter ekologiczny. Można tu również nabyć rośliny. Na obszarze Ogrodu rośnie 4500 sztuk okazów drzew i krzewów oraz bogata kolekcja roślin pochodzących praktycznie ze wszystkich stref klimatycznych. Ogród dzieli się na część botaniczną nawiązującą do ogrodów w stylu francuskim oraz parkową z placem zabaw i terenami gospodarczymi ze szklarniami. Interesującymi miejscami ogrodu są również palmiarnia i kaktusiarnia.
Dwie szklarnie są udostępnione dla turystów. W królestwie kaktusów zobaczymy sukulenty z różnych rodzin botanicznych. W palmiarni oprócz egzotycznych roślin, np. bananowców, paproci i palm, znajduje się oczko wodne i akwaria z rybkami.
Park Miliona Świateł
To kolejna atrakcja turystyczna, którą proponujemy turystom odwiedzającym Zabrze. Park Miliona Świateł po prostu zachwyca. To oszałamiająca iluminacja, świetlne atrakcje nie tylko najmłodszych. Można przenieść się w świat baśni, fantazji i radości. Park znajduje się na terenie 22-hektarowego Kąpieliska Leśnego w Zabrzu. Na zwiedzających czeka mnóstwo atrakcji. Magiczne iluminacje z pewnością spodobają się wszystkim, którzy tu trafią. Naprawdę warto.
Wyjątkowe osiedla robotnicze
Górny Śląsk to miejsce wyjątkowe także ze względu na architektoniczną różnorodność. Dlatego polecamy odwiedziny w niepowtarzalnym miejscu w Zabrzu. Osiedle Borsig to najstarsze osiedle robotnicze na Śląsku, powstałe jeszcze w latach 1865-89. Zostało ono założone przez przemysłowca Alberta Borsiga, stąd jego nazwa. Osiedle Borsiga powstało dla pracowników fabryk rodzinnych. Wybudowano wówczas ponad 60 budynków, w których mieszkały blisko 3 tysiące ludzi.
Kolonię Borsiga w dzielnicy Biskupice przy ulicy Bytomskiej tworzą domy 4-rodzinne, stojące w uporządkowanym układzie, przy ulicach: Mieczysława I, Głowackiego, Władysława IV, Rodziewiczówny, Pawła Kempki i św. Wojciecha. Do osiedla dochodzą ulice Okrzei i Mikosza. Miejsce osobliwe, klimatyczne i pokazujące kawałek historii tych ziem.
Wycieczka do Zabrza
Okazuje się, że wyjazd na Śląsk, zwłaszcza na tereny związane z wydobywaniem węgla, nie musi być nudny. W Zabrzu z pewnością warto odwiedzić dawne kopalnie zamienione na muzea i skorzystać z możliwości poznania górnośląskiej kultury i kuchni. Ciekawe okazy architektoniczne, industrialne budynki, parki i ogród botaniczny – to kolejne obiekty, na które warto skierować uwagę będąc w Zabrzu.