Blog - województwo śląskie

Śląsk - miasta i miejscowości atrakcyjne turystycznie

Śląsk - miasta i miejscowości atrakcyjne turystycznie

Miasta Śląska są zróżnicowane tak samo, jak cały region. Od dużych ośrodków takich jak Katowice, poprzez urokliwe miejscowości górskie jak Szczyrk czy Wisła.

Śląsk - poznaj miasta i miasteczka atrakcyjne turystycznie

Odwiedzając Śląsk warto poznać miasta i miasteczka, które oferują mnóstwo niesamowitych atrakcji turystycznych. Jest ich tak wiele, że na nudę z pewnością nie znajdziecie czasu.

Bogata historia Katowic

katowice

Katowice to miasto zaskakujące, pełne niespodzianek. Turyści znajdą tu prawdziwe architektoniczne z różnych epok, perełki oraz miejsca różnorodne, o niezwykłej historii i osadzone głęboki w miejscowej tradycji. Poindustrialne zabytki, wspaniała zabytkowa i nowoczesna architektura, dawne osiedla górnicze wspaniale zrewitalizowane, jak magnes przyciągają turystów. Warto wybrać się na spacer zabytkową ulicą Mickiewicza i podziwiać jej wspaniałą architekturę. Na przełomie XIX i XX wieku ulica została zabudowana eklektycznymi i secesyjnymi kamienicami. Naprawdę warto przejść się tamtędy. Katowice są także bogate w zabytkowe świątynie.

mickiewicza katowice

Warto wybrać się do Parku Kościuszki w Katowicach-Brynowie, aby zobaczyć drewniany kościółek pw. św. Michała Archanioła, stojący w najwyższym punkcie parku. Wzniesiony na początku XVI wieku i przeniesiona w to miejsca w 1938 roku z Syryni w powiecie rybnickim. Jest to zarazem najstarszy zabytek architektury na terenie Katowic. Obok kościoła znajduje się wolnostojąca, XVII-wieczna dzwonnica, przeniesiona tu wraz ze świątynią, a całość zespołu otoczona jest stylowym, drewnianym parkanem z trzema bramami. Perełką w skali nie tylko kraju jest byłe górnicze osiedle Nikiszowiec. Uznane za pomnik historii, niezwykłe miejsce, z niepowtarzalnym klimatem. Trzypiętrowe ceglane bloki tworzą czworoboki z wewnętrznymi dziedzińcami, na których mieszkańcy mieli do dyspozycji chlewiki, komórki i piece do wypieku chleba.

osiedle nikiszkowiec katowice

Osiedle to dziewięć takich budynków, połączonych przewiązkami. Uwagę zwracają urozmaicone detale architektoniczne, zdobiące wszystkie gmachy, zdobienia, kwiaty, okiennice. W budynku dawnej publicznej pralni i magla znajduje się obecnie Oddział Muzeum Historii Katowic - Dział Etnologii Miasta. To prawdziwa atrakcja turystyczna Katowic i Śląska, nie można jej pominąć. Drugą dzielnicą wartą odwiedzenia jest Giszowiec, również historyczne osiedle, ale wzorowane na dawnej polskiej wsi. Urocze miejsce.

muzeum slaskie

Muzeum Śląskie to absolutny top na turystycznej mapie Katowic. Znajduje się na terenie dawnej kopalni „Katowice”, jego koncepcja nawiązuje do przemysłowej historii Śląska. Wystawa przeprowadzi zwiedzających przez historię górnictwa i regionu, a dzieci odkryją wiele pasjonujących historii za pomocą najnowszych technologii. Muzeum wielokrotnie wyróżniane w wielu konkursach. Dla tych, którzy lubią industrialne klimaty polecamy także odwiedzenie Muzeum Walcownia Cynku, a w nim zabytkowe maszyny, pojazdy i dużo historii. No i wiadomo, koniecznie trzeba zobaczyć Spodek z jego ciekawą architekturą. Na terenie Katowic wytyczono wiele szlaków turystycznych, między innymi: Katowicki Szlak Spacerowy, Szlak Historii Górnictwa Górnośląskiego, czy Szlak Bohaterów Wieży Spadochronowej. Kilka katowickich obiektów wchodzi w skład popularnego Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, czy Szlaku Śląskiego Bluesa. W Katowicach nie brakuje ścieżek rowerowych. Jak widać atrakcji turystycznych w stolicy Śląska nie brakuje!

Zabrze - poznaj podziemne tajemnice

Kopalnia Guido Zabrze

Kolejne techniczne zabytki, urozmaicone zwiedzaniem podziemi czekają na turystów w Zabrzu. Są to Sztolnia Królowa Luiza oraz Kopalnia Guido. Zjazdy w dół górniczą kolejką, to tylko jedna z wielu atrakcji. Warto zatrzymać się dłużej przy Kopalni Guido. Jest to bowiem unikatowy w skali Europy obiekt turystyczny, w którym można zjechać w podziemia oryginalną szolą, zobaczyć i poczuć, jak wyglądała i wygląda praca górników. Wyjątkowa atrakcja turystyczna Śląska.

Na zwiedzających czeka 5 km tras turystycznych w podziemnych korytarzach. Odwiedzający poznają techniki wydobycia i zabezpieczania kopalń od XIX wieku do czasów współczesnych. Niewątpliwą atrakcją jest pokonanie części trasy elektryczną kolejką podwieszaną. To prawdziwy rarytas i frajda nie tylko dla dzieci. Gdy będziecie w Zabrzu, odwiedźcie także cmentarz żydowski. Piękne miejsce, kilkaset zabytkowych nagrobków, bujna roślinność.

Tarnowskie Góry na Szlaku Zabytków Techniki

Kolejnym miastem, które wykorzystało poindustrialną infrastrukturę do celów turystycznych są Tarnowskie Góry. Na turystów czekają Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga. Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach to miejsce, które koniecznie musi zobaczyć turysta odwiedzający Śląsk. To wyjątkowe miejsce. Na głębokości 40 metrów mieści się podziemne miasto - labirynt korytarzy po dawnej kopalni kruszców srebra, ołowiu i cynku Fryderyk. W podziemiach panują surowe warunki, co pozwala zwiedzającym kopalnię poczuć klimat dawnej pracy górników. Szlak łączy ze sobą trzy dawne szyby górnicze. Turyści zobaczą tu wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe o różnej wysokości i potężne komory powstałe na przełomie XVIII i XIX w. Jedną z największych atrakcji jest przepływ łodziami pomiędzy dwoma szybami górniczymi. Kopalnia jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To wyjątkowa atrakcja turystyczna Śląska.

Tychy - historia piwowarstwa

Na Szlaku Zabytków Techniki znajduje się także Muzeum Tyskich Browarów Książęcych. Historia złotego trunku sięga na tych ziemiach do czasów średniowiecza. Pierwsza wzmianka o istnieniu browaru, należącego do właścicieli Pszczyny, pochodzi z 1629 roku. Piwo, jakie wtedy wytwarzano - wysyłkowe, drożdżowe i stołowe - nie przypominały piw, które pije się dzisiaj. Rewolucja nastąpiła w XIX wieku wraz ze zmianami technologicznymi produkcji piwa. Browary z niewielkich manufaktur stawały się dużymi zakładami przemysłowymi. W 1861 roku książę pszczyński przekształcił browar w Tychach w nowoczesną fabrykę, budując m.in. młyn, słodownię, warzelnię, suszarnię i lodownię. Teraz na miejscu dawnej fabryki mieści się Muzeum Tyskich Browarów Książęcych. Na turystów czeka w nim atrakcji i ciekawostek, w tym projekcja trójwymiarowego filmu. Zainteresowani mogą również wypić szklaneczkę piwa w stylowym pubie. Na przykładzie Muzeum widać przeplatanie się tradycji z nowoczesnością, ponieważ odwiedzający zobaczą na trasie wycieczki zarówno nowoczesną linię produkcyjna, jak również unikatowe zabytki architektury przemysłowej. Muzeum Tyskich Browarów Książęcych to miejsce nagradzane, z ciekawą ofertą turystyczną, interesującą historią i unikalną wystawą. Warto je zwiedzić.

Chorzów - miasto kontrastów

Będąc na Śląsku warto wybrać się także do Chorzowa. Najbardziej znane atrakcje tego miasta to Planetarium Śląskie i Obserwatorium Astronomiczne oraz Legendia - Śląskie Wesołe Miasteczko. To głównie atrakcja dla najmłodszych, ale przecież wśród dorosłych też nie brakuje miłośników tego typu rozrywek. Dlaczego Chorzów jest różnorodny i bywa nazywany miastem kontrastów? Budowle współczesne funkcjonują tu obok architektury XIX-wiecznej, w sąsiedztwie kamienic mieszczańskich piętrzą się bloki, budowle świeckie mieszają się z sakralnymi. Świątyń w mieście nie brakuje, na uwagę zasługują kościoły ewangelickie im. Elżbiety i im. Lutra oraz czy katolickie św. Barbary, św. Jadwigi, Marii Magdaleny, i sanktuarium św. Floriana. Warto zobaczyć modernistyczny ratusz z 1928 roku, dawny hotel „Graf Reden” z początków XX wieku - dziś Teatr Rozrywki oraz charakterystyczny budynek poczty z ażurowym hełmem wieży. Na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego znajduje się obiekt w Chorzowie warty odwiedzenia. To skansen o powierzchni 22 ha, na terenie którego znajduje się ponad 70 zabytkowych budowli. Obiekty zgromadzone w skansenie pochodzą z pięciu górnośląskich podregionów (beskidzkiego, podgórskiego, pszczyńsko-rybnickiego, przemysłowego i lublinieckiego) oraz z Zagłębia. Interesujące miejsce na rodzinną wycieczkę. Można zwiedzić dawne zagrody chłopskie, pomieszczenia gospodarcze, zobaczyć, jak wyglądało życie wsi. Szałasy pasterskie, chatki z gór, wiele ciekawych eksponatów. Historia, walory edukacyjne i rozrywka w jednym. W Chorzowie warto wybrać się także do Muzeum Hutnictwa.

Wisła - malownicza atrakcja Śląska

Wisła… nie sposób ominąć tego miasta podczas wycieczek po Śląsku. Znane ze skoczni narciarskich, Adama Małysza i zmarłego rok temu pisarza Jerzego Pilcha, który uczynił z tego uroczego i klimatycznego miasta krainę pełną niesamowitych opowieści. Gdy czytamy o Granatowych Górach, widzimy pasma górskie widziane właśnie z Wisły. Wisła to znane uzdrowisko, miejscowość zamieszkała w znacznej mierze przez ewangelików, przyciąga turystów o każdej porze roku. Wisła leży w Beskidzie Śląskim, wybierzemy się z niej na Wielki Stożek, Trzy Kopce Wiślańskie, Baranią Górę, Wielką Czantorię. Co jeszcze warto zobaczyć w Wiśle? Skocznia narciarska w Wiśle-Malince to obiekt znany i ważny dla regionu, arena wielu konkursów. Warto się tam wybrać. Spacer po centrum Wisły także przyniesie turystom dużo radości. Plac Bogumiła Hoffa, ulica 1 Maja, Aleja Gwiazd Sportu z tablicą Adama Małysza - to tylko niektóre atrakcje. Warto przyjrzeć się także świątyniom, których w tym niewielkim, ale uroczym mieście jest aż 11. Na szczególną uwagę zasługuje kościół ewangelicko-augsburski Apostołów Piotra i Pawła. Dolina Białej Wisełki to kolejny punkt na mapie turystycznych atrakcji Wisły. Ta Dolina Beskidu Śląskiego znajduje się na szlaku prowadzącym na Baranią Górę. Położona jest nad malowniczym Jeziorem Czerniańskim. Wspaniała wyprawa z przepięknymi krajobrazami w tle. Jezioro Czerniańskie jest znane z cudownych widoków. Niedaleko za nim znajduje się 8-metrowy wodospad.

Inne miasta Śląska

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia to 41 miast i gmin., rozległy, zróżnicowany historycznie i geograficznie obszar. Z takimi miastami jak Katowice, Chorzów, Bytom, Dąbrowa Górnicza, Mysłowice, Sosnowiec, Tarnowskie Góry. Główne atrakcje tego regionu Śląska to przede wszystkim ślady przeszłości industrialnej, pozostałości po przemyśle wydobywczym, zabytki techniki oraz miasta z bogatą historią, unikalnymi zabytkami wpisanymi w kulturę i historię śląską. Ale to także miasta Jury Krakowsko-Częstochowskiej czy Krainy Górnej Odry, takie jak Racibórz czy Rybnik. Warto też zobaczyć wyjątkowe obiekty architektury sakralnej w Częstochowie. To ważna kulturowo miejsce w Polsce i na Śląsku. Kościół na jasnej Górze i Skarbiec Jasnogórski, bastion św. Rocha na Jasnej Górze czy Muzeum 600-lecia Jasnej Góry - to miejsca o bogatej historii.

Powiązane artykuły

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024