Miasta województwa małopolskiego

Białka Tatrzańska - co warto zobaczyć? Atrakcje turystyczne 2024

Białka Tatrzańska - atrakcje

Położona w sercu Tatr Białka Tatrzańska to jeden z największych ośrodków turystycznych regionu. Nazwa miejscowości pochodzi od rzeki Białki, ta z kolei od jasnych kamieni, które można znaleźć na jej dnie. Mimo swojej niedużej wielkości stała się szalenie chętnie odwiedzanym miejscem, szczególnie zimą.

To sprawia, że w okresie zimowym ilość turystów w Białce przewyższa czasami nawet trzykrotnie ilość jej mieszkańców! To miejsce doskonałe do wypoczynku rodzinnego, do szaleństwa we dwoje czy do wypadu z przyjaciółmi. Atrakcji w Białce Tatrzańskiej jest tyle, że bez problemu można spędzić tam kilka dni i jeszcze nie będzie dość! Białka jest świetnym miejscem wypadowym w góry, ale też jednym z najczęściej odwiedzanym ośrodkiem zimowym w Polsce.

Co ciekawe - nie tylko narciarskim, choć nie da się ukryć, że to właśnie ten sport gra tu pierwsze skrzypce. Jakie zatem atrakcje czekają na Was w Białce Tatrzańskiej? Zachęcamy do zapoznania się z naszą listą atrakcji w Białce Tatrzańskiej!

POLECANE ATRAKCJE TURYSTYCZNE W MAŁOPOLSCE

Góral Ponton: Spływy pontonowe i kajakowe Dunajcem

Chcąc poczuć dreszczyk emocji i radosnej zabawy, warto wybrać się na spływy pontonowe i kajakowe Dunajcem z Góral Ponton.

Sromowce Niżne, małopolskie
Wyświetl szczegóły
Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne Brama w Gorce

Brama w Gorce to wyjątkowe Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne, oferujące bliski kontakt z naturą i fascynujące atrakcje dla całej rodziny. Odkryj malowniczą ścieżkę edukacyjną przez karpacką puszczę, spektakularne wieże widokowe, tunel podziemny.

Waksmund , małopolskie
Wyświetl szczegóły
Spływy Dunajcem – flisacy

Czas na jedną z najlepszych przygód w Polsce: spływ Przełomem Dunajca!

Sromowce Niżne, małopolskie
Wyświetl szczegóły
BACHLEDKA Ski & Sun

Odkryj Bachledka Ski & Sun – letnią oazę przygód i relaksu! Czekają na Ciebie: ścieżka w koronach drzew, trójkołowce górskie, największy tor bobslejowy w Tatrach oraz magiczny plac zabaw dla dzieci. Idealne miejsce na rodzinny wypoczynek w sercu gór!

Zakopane, małopolskie
Wyświetl szczegóły

SPIS TREŚCI:     

 

             

Gdzie znajduje się Białka Tatrzańska?

Białka Tatrzańska atrakcje

Białka Tatrzańska to niewielka miejscowość turystyczna położona w Beskidzie Sądeckim w południowej Polsce. Znajduje się ok. 20 km od Zakopanego. Leży na wysokości około 660-1200 m n.p.m. i znajduje się w pobliżu granicy słowackiej. Miejscowość ta słynie z pięknych krajobrazów i doskonałych warunków narciarskich. Białka Tatrzańska jest popularna wśród turystów przez cały rok - zimą znajdziemy tam wiele stoków narciarskich, natomiast latem wiele szlaków turystycznych prowadzi przez pobliskie góry i doliny. W okolicy znajdują się też liczne źródła termalne oraz baseny, dzięki czemu można tam miło spędzić czas także poza sezonem narciarskim.

Białka Tatrzańska co warto zobaczyć? Stacje narciarskie Kotelnica Białczańska i Bania

Białka Tatrzańska atrakcje

Niekwestionowanym numerem jeden jeśli chodzi o atrakcje w Białce Tatrzańskiej jest Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska, które niejednokrotnie według różnych rankingów zdobywało pierwsze miejsca w kategorii ośrodków zimowych w całym kraju! Kotelnicę tworzą dwie stacje narciarskie - Kotelnica i Bania Ski&Fun. To współpracujące ze sobą ośrodki i miejsce nie tylko dla tych, którzy potrafią poruszać się na nartach, ale także, a może nawet przede wszystkim dla tych, którzy dopiero chcą zacząć swoją przygodę z tym sportem i stawiają na śniegu swoje pierwsze kroki.

I nie tylko - bo do Kotelnicy przyjeżdżają także ci, którzy chcą skorzystać z możliwości jazdy na snowboardzie. Dużą przepustowość ośrodka zapewnia aż 5 wyciągów krzesełkowych, choć nie da się ukryć, że w szczycie sezonu mogą pojawić się kolejki. Łącznie na terenie ośrodka działają 22 wyciągi.  Dobrze naśnieżone, regularnie ratrakowane stoki i jeden skipass w obrębie całego kompleksu powodują, że poruszanie się po ośrodku jest wygodne i bezpieczne. Są tu szkółki narciarskie oraz profesjonalne wypożyczalnie sprzętu narciarskiego i snowboardowego, których pracownicy przygotują Cię do komfortowej jazdy po białczańskich stokach, a także karczmy i inne miejsca, gdzie można zjeść coś smacznego i rozgrzać się gorącymi napojami.

Kotelnica to aż 14 kilometrów tras o różnym stopniu zaawansowania, choć zdecydowana większość to trasy niebieskie i zielone, czyli łatwe. Najdłuższa trasa ma niemal 2 km! Tuż przy stokach w Białce znajdują się termy, będące, obok Kotelnicy najważniejszą atrakcją miejscowości.

Mówiąc o Kotelnicy często mamy na myśli jej zimowe walory, jednak należy pamiętać o tym, że Kotelnica to również doskonałe miejsce letniego wypoczynku, kiedy to zamiast narciarzy pojawiają się miłośnicy górskich wędrówek, rowerzyści i tzw. Monsterrollerach, czyli specjalnie przystosowanych do jazdy terenowej hulajnogach. To świetna forma rozrywki dla miłośników adrenaliny i niecodziennych wrażeń! Kolej krzesełkowa czynna jest przez cały rok, więc ci, którzy nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na wspinaczkę na własnych nogach, mogą z niej skorzystać, by dotrzeć na szczyt Kotelnicy, gdzie czekają wspaniałe tatrzańskie widoki.

Podobnie jak zimą, tak i latem Kotelnica nadaje się na pobyt właściwie dla każdego, bo trasy piesze i rowerowe przygotowane są tak, by reprezentować różne poziomy trudności, dzięki czemu zadowoleni wracają z niej zarówno prawdziwi miłośnicy górskich wędrówek, jak i ekipy z małymi dziećmi na pokładzie.

Kaniówka - stacja narciarska

Kaniówka to trzecia stacja narciarska, znajdująca się w górnej części Białki Tatrzańskiej, dysponująca pięcioma wyciągami. Przy dolnych stacjach znajduje się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, szkółka narciarska i dwa punkty gastronomiczne. To miejsce, w którym szczególnie najmłodsi narciarze mają dobrą zabawę.

Terma Bania - relaks i dobra zabawa

terma bania

Ktoś nie słyszał o słynnej Termie Bania? To nowoczesny kompleks basenów termalnych, jeden z największych w Polsce i bez dwóch zdań jeden z najbardziej atrakcyjnych. Wody termalne w Termie Bania pozyskiwane są z głębokości 2 500 metrów, a ich temperatura sięga nawet 80 stopni Celsjusza! Jednak apelujemy, by zachować spokój - nie będziesz kąpał się w tak wysokiej temperaturze. ;)

Kompleks złożony jest z kilku części podzielonych na strefy. Pierwsza z nich to Niezależna Strefa Zabawy. Tworzą ją 5 basenów z wodą termalną o temperaturze około 34 stopni Celsjusza. To strefa, w której najchętniej przebywają rodziny z dziećmi - są tam wewnętrzne i zewnętrzne zjeżdżalnie o łącznej długości ok. 300 metrów, wodne karuzele, kaskady, armatki, sztuczna fala, wodne place zabaw dla najmłodszych dzieci. Właśnie z myślą o nich przygotowano strumyk wodny - rwącą rzekę, parasol wodny (grzybek), jeżyk, jacuzzi z surową wodą siarkową i plac zabaw, na którym nad bezpieczeństwem dzieci czuwają opiekunowie, dzięki czemu rodzice mogą choć przez chwilę odpocząć od swoich pociech i nacieszyć się swobodną zabawą.

Druga strefa to tzw. Strefa Cicha lub strefa Relaks, która ma większy kontakt z naturą i dostęp do wody termalnej o właściwościach zdrowotnych. Rośliny, rosnące na terenie Termy Bania rosną tam naturalnie - to dobra wiadomość dla tych, którzy kochają naturę i chcą być z nią blisko. Wrażenie robi porośnięty górską roślinnością szklany dach kompleksu. Oko cieszyć będą także dwa baseny zewnętrzne z widokiem na Tatry.

W Strefie Relaksu baseny mają funkcję hydromasażu - chyba już czujesz w kościach odprężenie, które czeka na Ciebie w tym miejscu? ;) Kolejna strefa to saunarium z pięcioma saunami, w tym zewnętrzną ruską banią oraz z grotą kamienną, basenem solankowym i tężnią oraz strefa Medical SPA, w którym odbywają się profesjonalne zabiegi odnowy biologicznej.

W Saunarium dodatkowo codziennie odbywają się rytuały saunowe - warto załapać się chociaż na jeden z nich! Łącznie w kompleksie znajduje się 14 basenów, jacuzzi, gejzery i armatki wodne oraz bary i restauracje, serwujące przysmaki, będące uzupełnieniem kalorii po wodnym szaleństwie. Terma Bania będzie więc idealnym miejscem na oderwanie się od rzeczywistości, zaopiekowanie się swoim ciałem i zmysłami, a także dziećmi, na które czeka szaleńcza zabawa w basenach. Terma sprawdzi się zarówno latem, jak i zimą, na przykład jako dodatkowy relaks po dniu spędzonym na pobliskim stoku.

Białka Tatrzańska zabytki - kościół św. Szymona i Judy Tadeusza

Białka Tatrzańska to również zabytki, a właściwie jedne, ale za to zdecydowanie wart odwiedzenia. Chodzi o drewniany kościół pod wezwaniem św. Szymona i Judy Tadeusza z 1700 roku, który znalazł się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Jego barokowy styl przyciągnie każdego miłośnika sztuki i historii. Latem odprawiane są tu msze w języku łacińskim, a przez cały rok w kościele stoi ekspozycja narzędzi rolniczych i przedmiotów codziennego użytku mieszkańców dawnego Podhala.

Informator Turystyczny dla szkół 2024

Białka Tatrzańska dla aktywnych - szlaki turystyczne, rowerem, spływy

Poza oczywistymi aktywnościami jak zimowe zjazdy po stokach Kotelnicy czy przemierzanie białczańskich szlaków turystycznych na pieszo bądź rowerem, Białka stawia przed turystami również inne możliwości spędzenia czasu aktywnie. Rzeka Białka, będąca dopływem Dunajca i jednocześnie bardzo czystą rzeką sprawdza się jako ulubiony szlak dla miłośników ekstremalnych spływów kajakami górskimi lub pontonami. Rwący nurt Białki jest także miejscem idealnym dla wielu wędkarzy. W okolicy jest kilka wypożyczalni sprzętu wędkarskiego, więc jeśli jesteś w Białce bez własnego sprzętu, nie powinien być to problem!

Rezerwat przyrody Przełom Białki jest natomiast świetnym miejscem dla obserwatorów przyrody. Utworzony na fragmencie rzeki między skałkami Kranicą a Obłazową, 8,5-hektarowy obszar to miejsce występowania zabytków archeologicznych i reliktowej naskalnej roślinności.

Nieopodal znajdują się także trasy wspinaczkowe, z których skorzystać może każdy, bez względu na stopień zaawansowania w tym sporcie. To także świetnie miejsce do wyciszenia się i odpoczynku od zgiełku. Liczne szlaki rowerowe, ciągnące się wzdłuż rzeki Białki dają łącznie około sześciu kilometrów tras. Z łatwością pokonają je nawet dzieci. A dla tych, którzy szukają większych wrażeń polecamy udać się do Bukowiny lub Gronia, gdzie czekają nieco trudniejsze trasy. Jeśli przyjeżdżasz do Białki bez własnego roweru to nie ma się o co martwić - jest tu co najmniej kilka działających wypożyczalni rowerów.

Aktywni turyści w Białce mogą również odwiedzić park linowy z umieszczonymi na wysokościach kładkami, pętlami, siatkami i zjazdami, które dostarczą sporej adrenaliny, szczególnie tym, którzy będą robić to pierwszy raz. Do parku linowego często wybierają się dzieci (to właściwie one zwykle są najbardziej odważne!), młodzież i dorośli, chcący pokonać własny lęk lub po prostu mający chęć na niecodzienną zabawę.

Miejscem, w które chętnie zaglądają turyści jest także dom do góry nogami niedaleko dolnej stacji Kotelnicy. Wizyta w takim domku, wydawać by się mogło, nie będzie niczym szczególnym. Jednak dementujemy te słowa - nic bardziej mylnego! Mimo, że domek na głowie jest mały, to wizyta w nim może… wywrócić nam do góry nogami - dosłownie i w przenośni. Kiedy sufit jest podłogą, a podłoga sufitem, błędnik - narząd odpowiedzialny za utrzymanie równowagi - szaleje. Ale wizyta w domku do góry nogami to także dobra okazja do zrobienia śmiesznych zdjęć. No bo jak to tak, stać na głowie?

Niespotykaną atrakcją, z której skorzystać można w Białce Tatrzańskiej jest przejażdżka psimi zaprzęgami. Zaprzęg liczy od dwóch do ośmiu psów ras północnych - Siberian Husky i Łajki Jakuckie, które przyjechały prosto z Rosji. Spotkanie obejmuje instruktaż jazdy na saniach - powożenie samodzielnie psim zaprzęgiem może być świetną przygodą! W jednej przejażdżce (jeden zaprzęg) brać może udział jedna osoba dorosła, dwoje dzieci do 10 lat lub jedna osoba dorosła z dzieckiem do 6 roku życia. Można poczuć się jak na biegunie! Alternatywą dla psich zaprzęgów są skutery śnieżne. W Białce wypożyczalni skuterów jest kilka.

Do dyspozycji jest ponad 100 km tras górskich, dostępnych wyłącznie dla skuterów śnieżnych. Wyprawy wiodą po szczytach Białki, Gliczarowa, Bukowiny i wielu innych okolicznych miejscowości. Latem natomiast ze skuterów śnieżnych przesiąść można się na terenowe quady, które jeżdżą nie tylko w czasie słonecznej pogody, ale także w deszczu (spoiler alert: jazda quadem w deszczu jest fajniejsza niż w pogodny dzień!). Aktywni turyści mogą ponadto skorzystać z lodowiska “Lodowe Miasteczko”. Jazda na łyżwach to świetna przygoda dla całej rodziny - lodowisko posiada nie tylko główne pomieszczenie, ale i małe lodowisko specjalnie dla dzieci.

Latem lodowisko przekształca się w park zabaw dla dzieci typu Małpi Gaj. Podobne atrakcje oferuje Terma Bania, o której pisaliśmy trochę wcześniej.

Wydarzenia w Białce Tatrzańskiej - imprezy i wydarzenia

Białka Tatrzańska to oczywiście przede wszystkim termy, stoki i szlaki turystyczne, ale nie można zapomnieć o wydarzeniach, które dodatkowo podgrzewają atmosferę tego miejsca. Co roku latem już od 25 lat odbywa się tu Festyn Białczański, na którym zjawiają się gwiazdy polskiej sceny rozrywkowej, odbywają się wybory Cepra i Ceperki (którym może zostać każdy turysta, odwiedzający w tym czasie Białkę!) oraz Harnasia Roku.

W programie imprezy są koncerty, Rodzinna Familiada czy Harnasiowe Próby, czyli próba Juhaciska na dojenie owiec, Pucenie Łoscypka, Zbójnicki Dart, czyli celowanie ciupagami do celu czy pokonanie Ceprostrady (toru przeszkód). Okres Festynu Białczańskiego to czas, kiedy wszyscy mieszkańcy i turyści cieszą się, integrują i wygrywają góralskie konkurencje. Ponadto w Białce odbywają się imprezy sportowe jak np. Goniacka, czyli piknik biegowy, w trakcie którego uczestnicy pokonują szczyty Kotelnicy. W biegu mogą brać udział zarówno dorośli, jak i dzieci.

Ekstremalni biegacze chętnie wezmą natomiast udział w Hunt Run, podczas którego uczestnicy pokonują dystanse terenowe - biegi z przeszkodami. Nagrodą jest statuetka Prze-Dzika, więc dla takiego trofeum zdecydowanie warto wziąć udział. ;) Ci, którzy szukają artystycznych wrażeń mogą natomiast odwiedzić wikarówkę, gdzie wystawiane są sztuki teatralne. Nie jest to profesjonalny teatr, ale nie przeszkadza to w budowaniu ogromnej frekwencji podczas występów białczańskiej grupy teatralnej “Coz Teroz Bedzie”.

Z Białki Tatrzańskiej nad Morskie Oko

Morskie oko

Białkę Tatrzańską i Morskie Oko dzieli ok. 20-kilometrowa droga. Do największego i bez dwóch zdań najbardziej znanego tatrzańskiego jeziora nie można dojechać samochodem, więc wędrówka z Białki będzie świetną formą aktywnego relaksu. Dla tych, dla których dystans 20 kilometrów okaże się zbyt duży polecamy dojechać do parkingu, znajdującego się 8 km od Morskiego Oka. Dojechać można samochodem bądź korzystając z busów, które mają specjalne kursy właśnie do miejsca, skąd startują trasy.

Na wycieczkę nad Morskie Oko trzeba przeznaczyć właściwie najlepiej cały dzień. Trasa w obie strony to ponad 16 km - nie jest co prawda trudna, ale może sprawiać kłopoty mniej wprawionym piechurom ze względu na swoją długość. Pamiętajcie jednak, że w sezonie letnim trasa nad Morskie Oko jest bardzo mocno oblegana - codziennie przemierzają ją tysiące turystów, a na zejście nad brzeg jeziora można czekać nawet kilkadziesiąt minut, z tego względu polecamy zaplanować tę wycieczkę poza wysokim sezonem turystycznym. Wówczas widoki, wrażenia i swoboda poruszania po szlaku szybuje mocno w górę!

Białka Tatrzańska gdzie zjeść? Restauracje

W Białce Tatrzańskiej znajdziecie wiele opcji na dobrą kuchnię. Oto kilka restauracji, które z powodzeniem możemy Wam polecić: Karczma Młynisko - to niewielka, tradycyjna karczma serwująca przede wszystkim dania kuchni polskiej. Znajdziesz tam wiele smacznych i sycących potraw, w tym m.in. miejscowe specjały. Karczma u Chochola - to kolejna tradycyjna karczma, która może pochwalić się wyśmienitą kuchnią regionalną. W menu znajdziesz wiele dań mięsnych, wędlin, oscypków i innych lokalnych przysmaków.

Restauracja Janosikowe Rozdroża - to eleganckie miejsce, w którym serwowane są dania kuchni polskiej i międzynarodowej. Restauracja ta oferuje zarówno kolacje romantyczne, jak i przyjęcia okolicznościowe. Restauracja u Piotra - to przytulne miejsce, w którym znajdziesz przede wszystkim domową kuchnię polską - pierogi, kwaśnicę, zupy i wiele innych pysznych dań.

Co robić gdy pada? Białka Tatrzańska

Jeśli pogoda w Białce Tatrzańskiej nie sprzyja na zewnątrz, to mimo to nie zabraknie tam ciekawych atrakcji i aktywności do zrobienia. Oto kilka propozycji, czego można tam zrobić, gdy pada deszcz. Białka Tatrzańska słynie ze źródeł termalnych, dzięki czemu w miejscowości znajduje się Terma Bania. Jest to idealne rozwiązanie na deszczowe dni - można się tam zrelaksować i odpocząć.

Restauracje i kawiarnie - Białka Tatrzańska oferuje wiele ciekawych miejsc, gdzie można zjeść smaczne jedzenie, wypić kawę lub herbatę i odpocząć w przyjemnej atmosferze. Ciekawą opcją jest również rekreacja wewnątrz - wiele hoteli i pensjonatów w Białce Tatrzańskiej oferuje swoim gościom różne formy rekreacji wewnątrz, takie jak baseny, siłownie, sauny itp.

Jak dojechać do Białki Tatrzańskiej?

Do Białki Tatrzańskiej samochodem najwygodniej będzie dojechać od strony Krakowa lub Katowic. Z Krakowa należy wziąć drogę krajową nr 7 w kierunku Zakopanego, a następnie skręcić w prawo na Szaflary i dalej już prosto do Białki Tatrzańskiej. Z Katowic należy jechać drogą krajową nr 28 w kierunku Nowego Targu, a następnie skręcić w lewo na Szaflary i dalej już prosto do Białki Tatrzańskiej.

Warto pamiętać, że podczas sezonu turystycznego drogi do Białki Tatrzańskiej mogą być zatłoczone, dlatego warto zaplanować swoją drogę wcześniej i wziąć pod uwagę możliwe utrudnienia.

Jak dojechać do Białki pociągiem?

Do Białki Tatrzańskiej pociągiem można dojechać z Krakowa lub Zakopanego. Z Krakowa wystarczy wybrać pociąg relacji Kraków - Zakopane i wysiąść na stacji kolejowej Poronin. Z przystanku kolejowego Poronin do Białki Tatrzańskiej można dojechać autobusem lub taksówką - jest to odległość około 6 km. Z Zakopanego natomiast należy wybrać pociąg relacji Zakopane - Kraków i wysiąść na stacji kolejowej w Poroninie.

Z przystanku kolejowego Poronin do Białki Tatrzańskiej można dojechać autobusem lub taksówką - jest to odległość około 6 km. Warto pamiętać, że rozkład jazdy pociągów może ulec zmianie, dlatego warto sprawdzić aktualne połączenia i godziny przyjazdów i odjazdów pociągów.

Co robić w Białce Tatrzańskiej?

Wypoczynek w Białce Tatrzańskiej to ogrom możliwości - zaczynając od zimowego szaleństwa na stokach, wędrowanie po pobliskich szlakach turystycznych, poprzez relaks w gorących źródłach Termy Bania, kończąc na zwiedzaniu zabytków tego urokliwego miejsca. Nie da się ukryć, że Białka to także świetna baza wypadowa do innych atrakcji w okolicy: Bukowiny Tatrzańskiej, Zamku w Niedzicy, atrakcji Zakopanego, na Orlą Perć, Giewont, do uzdrowiskowej Rabki-Zdroju, do Nowego Targu czy nad wspaniałe Jezioro Czorsztyńskie.

Białka Tatrzańska to miejscowość, którą odwiedzić może każdy i każdy wróci z niej zadowolony. A może nawet z myślą powrotu w to miejsce. Jest dużo bardziej cicha, mniej zatłoczona i tańsza niż na przykład pobliskie Zakopane! Dla dzieci, dla lubiących leniwy wypoczynek, dla aktywnych, dla seniorów - dla każdego! Zarówno zimą, kiedy stoki Kotelnicy przykrywa puszysty śnieg, jak i latem, kiedy na turystów czekają atrakcje na świeżym powietrzu.

Wszystko razem sprawia, że Białka Tatrzańska to wymarzone miejsce do odpoczynku, o czym, mamy nadzieję, przekonacie się już wkrótce. Ufamy, że powyższa lista atrakcji Białki Tatrzańskiej przekonała Was ostatecznie co do tego, które miejsca warto tam odwiedzić i że warto zaplanować nawet kilka dni, które będą gwarantem udanego wypoczynku. Zapraszamy w to niezwykłe miejsce i życzymy wspaniałego pobytu w Białce Tatrzańskiej. Do zobaczenia na Podhalu!

Atrakcje w pobliżu

110755771 m

W związku z tym, że Białka Tatrzańska znajduje się zaledwie 20 km od Zakopanego - warto również odwiedzić miasto. Prócz licznych popularnych szklaków turystycznych m.in. na Morskie Oko, Giewon, Gubałówkę lub Kasprowy Wierch, do zobaczenia jest jeszcze wiele niesamowitych atrakcji. Poniżej przedstawimy Wam kilka z nich:

1. Muzeum Tatrzańskie

muzeum tatrzańskie zakopane

Dla fanów muzeów mamy w Zakopanem kilka ciekawych propozycji. Pierwsza z nich to słynne Muzeum Tatrzańskie - jedna z najważniejszych atrakcji Zakopanego, gdzie odkryjecie historię i codzienne życie podhalańskich górali. Jak to się stało, że zwykła góralska wioska stała się centrum zimowego życia Polaków? Jak mieszkali dawni górale? Jakie zwierzęta żyły na Podhalu przed laty? Na te i na inne pytania związane z życiem i kulturą Podhala i Tatr znajdziecie w Muzeum Zakopiańskim. Polecam wszystkim - również tym, którzy niespecjalnie interesują się historią!

2. Be Happy Museum Zakopane

behappy

Kolejne miejsce, chętnie odwiedzane przez turystów w Zakopanem to Be Happy Museum - czyli dosłownie Muzeum Szczęścia. Czy właśnie pomyśleliście o gablotach, w których znajdują się zdjęcia i eksponaty, obrazujące czyjeś szczęście? Nie, nic bardziej mylnego! Tutaj eksponaty to Wy i Wasze wspomnienia, które utrwalicie dzięki zdjęciom, zrobionym w “słodkich” wnętrzach Be Happy.

To liczne scenki i kolorowe aranżacje, jednak ostrzegamy - nastawcie się na dużo różu! W BeHappy Museum dodatkowo znajdują się pokoje iluzji, w których wszystko wywraca się do góry nogami i… już sami zaczynamy wątpić, gdzie kończy się rzeczywistość, a zaczyna iluzja!

3. Krupówki Zakopane

Zakopane krupówki

Krupówek w Zakopanem przedstawiać raczej nie trzeba - po prostu opowiemy Wam kilka słów, dla formalności. To słynny deptak, przy którym znajdują się klimatyczne restauracje, serwujące regionalne przysmaki, miejsca z pamiątkami i atrakcje turystyczne. To ulubiona trasa spacerowa turystów - naszym zdaniem być w Zakopanem i nie być na Krupówkach to jak być w Paryżu i nie widzieć wieży Eiffla! Zakopiańskie chatki są niezwykle klimatyczne, a dodatkowego uroku dodaje oczko wodne i drewniany mostek na Foluszowym Potoku, który znajdziecie na końcu Krupówek.

4. Illusion House - Zakopane

illusion house zakopane

Weźmy pod lupę Illusion House. Nazwa sugeruje, że spodziewać się tu należy iluzji - i tak też jest, bo wyjątkowe obrazy 3D i zwierciadła skutecznie sprawią, że będziemy mieć wątpliwości co do tego, czy faktycznie widzimy to, co widzimy. ;) Pokręcone? No właśnie - taki jest Illusion House! Iluzje optyczne i lustrzane, łamigłówki logiczne lustrzany labirynt, basen, w którym nie dotknie Was ani kropla wody, spotkanie oko w oko z tygrysem - tutaj możliwe jest chyba wszystko!

5. Tatrzańskie mini ZOO - Zakopane

tatrzanskie zoo zakopane

Czy Zakopane ma wszystko, czego szuka każdy polski turysta? Chyba tak - jest tu nawet górskie zoo. Ale nie takie zwykłe -  to ogród ze zwierzętami, które można nawet przytulać i karmić specjalną karmą! W tatrzańskim ogrodzie zoologicznym mieszkają alpaki, muflony, kozy, nutrie, pawie, owce, puchate kury, jeleń, kangury, kozice górskie, muflony, osły, daniele, króliki, mundżaki i inne zwierzaki.

Oglądanie zwierząt przez szybę czy kraty jest ciekawe, ale nie tak ciekawe, jak wchodzenie z nimi w interakcje! Teren zoo zaaranżowany jest tak, że większość zwierząt chodzi wolno - wyjątki to osioł, kozice górskie i nutrie, z którymi spotkanie mogłoby być niebezpieczne. Mieszkańców zoo częstować można marchewkami, kawałkami owoców, ziarnami czy siankiem. Zwierzaki z tatrzańskiego zoo są już nieco rozpieszczone - na widok turystów same przybiegają w nadziei, że dostaną smaczki. I tak się zresztą dzieje! Dodatkowo dzieci w sezonie letnim korzystać mogą ze specjalnie przygotowanego placu zabaw, trampolin i dmuchańców, a w sezonie zimowym ze zjeżdżalni pontonowej.

 

Powiązane artykuły

Małopolska - odkrywaj z nami

małopolska atrakcje, atrakcje turystyczne w małopolsce, co robić malopolska, gdzie na weekend małopolska, atrakcje dla dzieci małopolska, tatry atrakcje, tatry dla dzieci, pieniny atrakcje turystyczne, pieniny szlaki, szlaki tatry, kasprowy wierch, kopalnia soli wieliczka, turystyka, turystyka w polsce, wakacje w polsce, polskie góry

Województwo małopolskie – co warto tu zobaczyć?

Województwo Małopolskie oferuje nam oczywiście zarówno zabytki z różnych okresów historycznych, jak również przepiękne miejsca dla osób pragnących zaznać relaksu na łonie natury.

Tatry i Podhale

Tatry i Podhale – dlaczego warto tu przyjechać?

Dlaczego warto odwiedzić Tatry i Podhale? Poznaj najciekawsze atrakcje turystyczne, szczyty, szlaki piesze i rowerowe.

szlaki turystyczne w Tatrach

Najciekawsze szlaki turystyczne w Tatrach

Zastanawiasz się jakie górskie szlaki czekają na Ciebie w Tatrach? Dowiedz się, jakie miejsca warto odwiedzić. Poznaj ich charakterystykę i skalę trudności.

Inwałd Park czyli 5 parków tematycznych

Inwałd Park czyli 5 parków tematycznych - dlaczego warto odwiedzić?

Szukacie atrakcji turystycznej, która zadowoli całą rodzinę, pozwoli aktywnie, wesoło i interesująco spędzić czas? Chcecie zaoferować dzieciom moc zabawy, a jednocześnie zależy Wam, aby rozrywka była także ciekawa i pouczająca?

Rafting - spływy pontonowe i kajakowe Dunajcem

Rafting Dunajcem Pieniny - spływy pontonowe i kajakowe Dunajcem

W Pieniniach jest moc atrakcji turystycznych. Już samo przebywanie w tych cudownych górach jest wspaniałą formą wypoczynku. Pieniny to jeden z najatrakcyjniejszych turystycznie regionów w Polsce. Oprócz wypraw w góry...

Ferie zimowe w Małopolsce

Pomysły na ferie zimowe w Małopolsce

Czy województwo małopolskie jest dobre na ferie zimowe? Oczywiście, a powodów ku temu jest bardzo wiele. Chociażby ten, ze tu zima zwykle trwa dłużej niż w innych częściach Polski. To...

Zimowe atrakcje Zakopane

Zimowe atrakcje Zakopane - narty, atrakcje turystyczne

Czas ferii zimowych to najlepszy i najbardziej oczekiwany w roku okres dla kochających narty. Gdzie pojechać, aby w pełni cieszyć się przyjemnością szusowania, ale także biegania na nartach? Stolica polskich...

Tatry Wysokie - szczyty górskie

Tatry Wysokie - szczyty górskie

Tatry to najwyższe pasmo górskie w Karpatach Zachodnich, na granicy Polski i Słowacji. Góry piękne, niepowtarzalne i warte zobaczenia. Tatry są wspaniałe o każdej porze roku, o każdej porze roku...

Tatry Zachodnie

Tatry Zachodnie - odkryj najciekawsze szczyty

Tatry to góry zachwycające o każdej porze roku, jedyne w swoim rodzaju, budzą zachwyt i respekt. Majestatyczne, piękne, przyciągają turystów jak magnes. Tatry Zachodnie to najrozleglejsza część całego masywu Tatr.

Miasta małopolski

Zakopane - Atrakcje i Mapa

Zakopane - odkryj atrakcje miasta

Zakopane to zimowa stolica Polski położona na południu kraju, która od lat fascynuje turystów z całego świata.

pieniny; pieniński park narodowy; szlaki górskie pieniny, trzy korony pieniny, szczawnica, niedzica, spływ dunajcem; atrakcje turystyczne pieniny;

Pieniny - atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć w Pieninach?

Pieniny to jeden z najatrakcyjniejszych turystycznie regionów w Polsce. Góry, rzeki, wspaniała przyroda. Widoki po prostu zapierają dech w piersiach.

Zabytki Krakowa

Zabytki Krakowa – poznaj je z nami!

Odwiedzasz Kraków? Poznaj najciekawsze zabytki tego wyjątkowego miasta.

Bukowina Tatrzańska

Bukowina Tatrzańska - atrakcje turystyczne

Bukowina Tatrzańska to podhalańska wieś, położona w województwie małopolskim. Jest to miejsce bardzo bogate w zabytki, do których należą drewniane pensjonaty z okresu dwudziestolecia międzywojennego, w stylu zakopiańskim.

Szczawnica - co warto zobaczyć?

Szczawnica atrakcje - co warto zobaczyć 2024? Atrakcje, noclegi, góry, trasy rowerowe

Szczawnica to popularny małopolski kurort, leżący niedaleko Krościenka nad Dunajcem, około 40 km od Nowego Targu. Jest znaną miejscowością uzdrowiskową.

Oświęcim

Atrakcje Oświęcim - co zwiedzać? Ciekawe miejsca w Oświęcimiu

Oświęcim to miasto w Małopolsce o bogatej, ponad 800-letniej historii, które nierozerwalnie kojarzy się z dramatycznymi wydarzeniami II wojny światowej. Jednak Oświęcim to nie tylko miasto związane z tragiczną przeszłością. 

krynica-zdrójkrynica zdrój atrakcjeatrakcje krynicy zdrójwieża widokowa krynicamuzeum zabawek krynica zdrój

Krynica-Zdrój i jej atrakcje turystyczne - co warto zobaczyć?

Cóż można napisać o Krynicy Zdrój oprócz tego, że jest uroczym miastem i perłą górskich uzdrowisk? Można bardzo wiele.

Czorsztyn atrakcje turystyczne

Czorsztyn - dlaczego warto odwiedzić?

Czorsztyn to interesująca i pięknie położona miejscowość leżąca około 30 km od Nowego Targu, nad samym Jeziorem Czorsztyńskim. Perełka turystyczna Małopolski i Pienin. Wspaniały krajobraz, intersujące miejsca, zachwycająca przyroda. Warto...

Niedzica - atrakcje Pienin

Niedzica w Pieninach - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Niedzicy, które warto odwiedzić

Odwiedzając Małopolskę i podróżując po malowniczych Pieninach, nie można zapomnieć o Niedzicy. Miasto położone jest w pięknej okolicy, gdzie nie brakuje atrakcji turystycznych.

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024