Leżąca w Beskidzie Sądeckim, na południu Polski w województwie małopolskim Krynica-Zdrój to miasto, którego uzdrowiskowe aspekty co roku przyciągają tysiące turystów. Nie bez powodu Krynicę-Zdrój określa się mianem “perły polskich uzdrowisk”! Dawniej była nazywana po prostu Krynicą, jednak żeby odróżnić ją wyraźnie od Krynicy leżącej nad Morzem Bałtyckim, do nazwy dodano słowo “Zdrój”.
Tak więc mamy w kraju dwie Krynice - Morską i górską, czyli Zdrój, o której właśnie jest tutaj mowa. Położenie miasta na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, w dolinie potoku Kryniczanka, w otoczeniu wzgórz Góry Parkowej, Jasiennika i Góry Krzyżowej sprawiło, że stało się ono nie tylko ośrodkiem dla kuracjuszy, ale i idealną bazą wypadową dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas. Jak na miejscowość sanatoryjną Krynica może pochwalić się naprawdę wieloma ciekawymi miejscami!
POLECANE ATRAKCJE TURYSTYCZNE W MAŁOPOLSCE
Brama w Gorce to wyjątkowe Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne, oferujące bliski kontakt z naturą i fascynujące atrakcje dla całej rodziny. Odkryj malowniczą ścieżkę edukacyjną przez karpacką puszczę, spektakularne wieże widokowe, tunel podziemny.
Chcąc poczuć dreszczyk emocji i radosnej zabawy, warto wybrać się na spływy pontonowe i kajakowe Dunajcem z Góral Ponton.
Czas na jedną z najlepszych przygód w Polsce: spływ Przełomem Dunajca!
Odkryj Bachledka Ski & Sun – letnią oazę przygód i relaksu! Czekają na Ciebie: ścieżka w koronach drzew, trójkołowce górskie, największy tor bobslejowy w Tatrach oraz magiczny plac zabaw dla dzieci. Idealne miejsce na rodzinny wypoczynek w sercu gór!
SPIS TREŚCI:
- Gdzie spać w Krynicy-Zdroju? Noclegi Krynica-Zdrój
- Hotele Krynica-Zdrój
- Tanie noclegi Krynica-Zdrój
- Pensjonaty Krynica-Zdrój
- Wille Krynica-Zdrój
- Apartamenty Krynica-Zdrój
- Sanatoria Krynica-Zdrój
- Gospodarstwa agroturystyczne Krynica-Zdrój
- Glampingi Krynica-Zdrój
- Schroniska górskie blisko Krynicy-Zdroju
- Noclegi w Krynicy-Zdroju - co warto wiedzieć? Przeczytaj zanim zarezerwujesz nocleg
- Atrakcje turystyczne w Krynicy-Zdroju
- Atrakcje dla aktywnych
- Atrakcje turystyczne niedaleko Krynicy-Zdroju - do 50 km od Krynicy
- Restauracje Krynica-Zdrój - gdzie warto zjeść w Krynicy?
- Krynica - Zdrój - wycieczki rodzinne, imprezy integracyjne, wycieczki szkolne
- Pogoda w Krynicy-Zdroju - kiedy warto przyjechać?
Ale nie da się ich wszystkich obejrzeć w trakcie jednego dnia - przyjeżdżając do Krynicy-Zdroju należy zarezerwować sobie minimum cały weekend, a najlepiej kilka dni, bo wokół Krynicy także jest sporo wartych uwagi atrakcji!
Gdzie spać w Krynicy-Zdroju? Noclegi Krynica-Zdrój
Krynica to wymarzona wręcz baza dla miłośników natury, górskich wędrówek, czy koneserów mineralnej wody. Specjalnie dla Was stworzyliśmy listę miejsc, w których warto zatrzymać się na dłużej w Krynicy-Zdroju. Na naszej liście noclegów znalazły się zarówno hotele, jak i tanie opcje dla osób, planujących budżetowy wyjazd, apartamenty dla tych, co cenią sobie wygodę, a także gospodarstwa agroturystyczne dla tych, którzy szczególnie doceniają kontakt z przyrodą. Miejsca, które wybraliśmy są świetnie oceniane i wybierane przez setki turystów.
W dalszej części artykuły przeczytacie także o przydatnych wskazówkach, których warto przestrzegać przed rezerwacją noclegu, a także spis atrakcji w Krynicy i jej najbliższych okolicach. Mamy nadzieję, że ten artykuł będzie przydatnym przewodnikiem w planowaniu wycieczki i noclegu w Krynicy-Zdroju. Zatem gdzie spać w Krynicy-Zdroju? Sprawdźcie!
Hotele Krynica-Zdrój
Hotele to najbardziej popularne miejsca wypoczynku urlopowego, zwykle duże i poza standardowymi usługami oferujące dodatkowe atrakcje. Krynica-Zdrój, nazywana perłą polskich uzdrowisk, jest nie tylko miejscem spotkań z leczniczą mocą przyrody, ale również doskonałą bazą noclegową dla turystów. Miasto słynie z bogatej oferty hotelowej, dostosowanej do potrzeb najbardziej wymagających gości. Wśród licznych obiektów, kilka z nich zasługuje na szczególną uwagę. Każdy turysta, niezależnie od swoich oczekiwań i potrzeb, z pewnością znajdzie tutaj idealne miejsce na nocleg.
Hotel Jaworzyna Krynicka
Odznaczony trzema gwiazdkami hotel, który będzie dobrą stacją na rodzinny wyjazd. Świetnie zlokalizowany tuż obok kolejki linowej na Jaworzynę Krynicką hotel oferuje 31 pokoi - więc jak na hotel jest mimo to dość kameralnym miejscem. Goście mogą wypocząć w saunie, poddać się hydromasażowi czy skorzystać z masażu manualnego. Dzieci natomiast z pewnością znajdą coś dla siebie w pokoju zabaw z interaktywną matą, piłkarzykami i konsolą x-box. Na miejscu działa restauracja, w której serwowane są śniadania, a popołudniami goście mogą wybrać dania z karty. Cennik jest rozsądny i nie uszczupli zanadto Waszych portfeli!
Hotel Pegaz
Położony nad Czarnym Potokiem hotel z centrum odnowy biologicznej, sauną, łaźnią parową, świetną restauracją, serwującą tradycyjne dania polskie i dania regionalne, góralskie. Goście mogą zrelaksować się w wannie z hydromasażem czy basenie albo oddać w ręce profesjonalistów, którzy zajmą się zmęczonym ciałem. Ceny są stosunkowo wysokie i różnią się w zależności od wybranej opcji (pokoje dwuosobowe superior, standard lub apartamenty). Świetne miejsce na wypoczynek we dwoje.
Tanie noclegi Krynica-Zdrój
Villa Wesoła Krynica Zdrój
Dla tych, którzy poszukują komfortu w przystępnej cenie, Krynica-Zdrój ma do zaoferowania liczne wille. Te urokliwe miejsca oferują tanie z wieloma udogodnieniami takimi jak TV, WiFi czy aneks kuchenny. Lokalizacje w pobliżu ośrodków narciarskich, atrakcji turystycznych czy ścieżek górskich gwarantują niezapomniane przeżycia. Jeśli więc planujesz wizytę w tym malowniczym zakątku Polski, rozważ pobyt w jednej z wielu dostępnych willi, łącząc komfort z atrakcyjną ceną.
Villa Wesoła
W centrum Krynicy przy ul. Piłsudskiego leży Villa Wesoła. Goście mają do dyspozycji czyste, wyremontowane pokoje z prywatnymi łazienkami i dostępem do internetu. Obiekt nie karmi swoich gości, ale każdy może skorzystać ze wspólnej, dobrze wyposażonej kuchni, w której znajdują się nawet takie sprzęty jak blender, toster, czy mikrofalówka. Stosunek ceny do jakości nieproporcjonalny - w tym dobrym znaczeniu!
Willa Miś
Położona przy ulicy Zielonej klimatyczna willa z tarasem, wspólną kuchnią i ogrodem, w którym można urządzić grilla. Tuż obok budynku znajduje się wejście na szlak prowadzący na Jaworzynę Krynicką. Dobra wiadomość dla miłośników piesków - tak, można zabrać czworonoga! Ceny noclegów w Willi Miś zadziwiająco niskie, w sam raz na budżetowy wyjazd do Krynicy!
Pensjonaty Krynica-Zdrój
Pensjonat Kościuszko
Choć wielu z nas kojarzy Krynicę_Zdrój głównie z sanatoriami i uzdrowiskami, to warto pamiętać, że Krynica kryje w sobie jeszcze jedną tajemnicę - liczne pensjonaty oferujące przytulne i rodzinne zakwaterowanie. Te kameralne obiekty stanowią idealne miejsce dla tych, którzy pragną odpocząć od zgiełku dużych hoteli i poczuć się jak w domu. Od pensjonatów w samym centrum miasta, po te położone w cichszych zakątkach - każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dzięki ich różnorodności, każdy turysta, niezależnie od preferencji, znajdzie miejsce, które spełni jego oczekiwania.
Pensjonat Orle
Miejsce wymarzone dla tych, którzy po prostu szukają ucieczki od zgiełku miasta i cenią sobie bezpośredni kontakt z naturą. Na miejscu można skorzystać z ofertu restauracyjnej i barowej, albo urządzić grilla na świeżym powietrzu. Przedział cenowy jak za ten standard jest bardzo rozsądny. Zimą gospodarze organizują kuligi, a na miejscu funkcjonuje wynajem quadów i skuterów śnieżnych. Pensjonat znajduje się na wsi nieopodal Krynicy, w Piorunce, 5 km od centrum Krynicy. Będzie więc dobrą opcja dla zmotoryzowanych gości, na których czeka duży parking.
Pensjonat Kościuszko
Położony jest w zacisznym miejscu, na skraju Parku Zdrojowego, ale jednocześnie blisko do serca miasta, w którym odbywają się dancingi i słychać gwar ludzi, przy ul. Kościuszki. Na miejscu działa wypożyczalnia rowerów, na których można zwiedzać okolicę. Każdego ranka goście mogą skosztować śniadań w angielskim stylu, a po południu urządzić grilla na tyłach pensjonatu.
Wille Krynica-Zdrój
Willa Zdrój
Wśród malowniczych zakątków Krynicy-Zdroju, oprócz licznych sanatoriów i pensjonatów, czekają na nas równie atrakcyjne wille. To miejsca, które łączą w sobie wygodę i bliskość z przyrodą. Wille to nie tylko komfortowe i przestronne apartamenty, ale też zielone zakątki, idealne na chwilę relaksu czy zabawę dla najmłodszych. Otoczenie willi to często przestronne ogrody, gdzie można w pełni cieszyć się świeżym powietrzem i pięknem Beskidów. Wybierając tę formę noclegu, nie musimy rezygnować z żadnych udogodnień. Komfortowe łóżka, w pełni wyposażone kuchnie, a do tego bliskość do głównych atrakcji kurortu, czynią je idealnym wyborem zarówno na krótki weekendowy wyjazd, jak i dłuższe wakacje w górach.
Willa Zdrój
Znajduje się przy ul. Słotwińskiej, nieopodal wieży widokowej i Parku Słotwińskiego. Do dyspozycji są pokoje z balkonem lub bez albo przestronny apartament. Wszyscy goście mają dostęp do kuchni i ogrodu, a całości dobrego wrażenia dopełniają przemili gospodarze.
Willa Władysław
Znajduje się w samym centrum uzdrowiska, w pobliżu wyciągu narciarskiego Henryk. Pokoje wyposażone są w duże, wygodne łóżka, lodówkę i czajnik, niezbędne naczynia i okna z widokiem na panoramę Krynicy. Na miejsce można przyjechać ze zwierzętami, a goście dodatkowo mogą skorzystać z profesjonalnego masażu zdrowotnego lub relaksacyjnego.
Apartamenty Krynica-Zdrój
Apartamenty Renesans Krynica-Zdrój
Krynica-Zdrój, perła polskiego uzdrowiska, nie tylko kusi swoimi mineralnymi źródłami czy malowniczymi krajobrazami, ale także różnorodnością komfortowych miejsc noclegowych. Wśród nich wyróżniają się liczne apartamenty, które cieszą się dużym zainteresowaniem odwiedzających. Idealne dla tych, którzy poszukują nie tylko chwili wytchnienia, ale także niezależności i prywatności, zapewniając jednocześnie wygodę na najwyższym poziomie.
Apartamenty Renesans
Położony w samym centrum miasta, w sąsiedztwie Pijalni Wód i krynickiego deptaku obiekt, w którym goście mogą korzystać z restauracji, drink baru, bistro, a najmłodsi spędzą czas w specjalnym kąciku dla malucha. Apartamenty posiadają udogodnienia dla niepełnosprawnych, a na życzenie gościa można dostawić łóżeczko dziecięce. Goście chwalą sobie pyszne śniadania - podobno warto tu przyjechać nawet tylko dla nich! ;)
Apartamenty Sun & Snow
13 ładnie urządzonych, nowoczesnych, przestronnych apartamentów ze świetnie wyposażonym aneksem kuchennym. Większość z nich dysponuje balkonem z widokiem na miasto. W pobliżu znajdują się dobre restauracje, a po kilkuminutowym spacerze dotrzeć można do Parku Słotwińskiego. Istnieją tu specjalne udogodnienia dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim - będzie to więc miejsce doskonałe dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Sanatoria Krynica-Zdrój
Lwigród Krynica-Zdrój
Krynica-Zdrój, znana jako jedno z najpopularniejszych polskich miast uzdrowiskowych, przyciąga nie tylko dzięki swoim leczniczym wodom mineralnym, ale także dzięki licznym sanatoriom. W sercu Beskidu Sądeckiego, Krynica-Zdrój oferuje różnorodne obiekty sanatoryjne, które łączą w sobie tradycję i nowoczesność, służąc zdrowiu i wypoczynkowi pacjentów. Wybór odpowiedniego sanatorium może zależeć od indywidualnych potrzeb pacjenta, ale jedno jest pewne - Krynica-Zdrój oferuje różnorodność, która sprosta oczekiwaniom każdego.
Lwigród
Gabinety odnowy biologicznej SPA, rehabilitacyjne, sala balowa, sale jadalne, masaże, okłady i kąpiele borowinowe, kąpiele mineralne, perełkowe i wirowe, bicze szkockie, krioterapia, kriosauna, zabiegi ultradźwiękami i magnetoterapia, prądy interferencyjne, sauna fińska, laseroterapia, jonoforeza - to wszystko i jeszcze dużo więcej czeka na zboczu góry Jasiennik, tuż przy Parku Zdrojowym w ośrodku sanatoryjnym Lwigród. Każdy kuracjusz wyjedzie stąd zachwycony!
Sanatorium Leśnik-Drzewiarz
Położone w samym centrum uzdrowiska sanatorium, w którym organizowane są turnusy rehabilitacyjne i sanatoryjne. Goście mogą korzystać z kawiarni, sali rekreacyjnej, restauracji, serwującej zdrowe posiłki,terenów spacerowych, a także - co w tym przypadku najbardziej istotne z szeregu zabiegów wodnych, suchych, fizjoterapeutycznych, krio i fizykoterapeutycznych, wykonywanych przez wykwalifikowaną kadrę.
Gospodarstwa agroturystyczne Krynica-Zdrój
Sarni Stok Krynica Zdrój
Krynica-Zdrój skrywa w sobie kolejny skarb - liczne gospodarstwa agroturystyczne. Gospodarstwa te oferują nie tylko komfortowy nocleg w otoczeniu malowniczych krajobrazów Beskidu Sądeckiego, ale również możliwość kontaktu z tradycją i kulturą regionu. Skądinąd, agroturystyka stała się doskonałą alternatywą dla osób poszukujących autentycznego, bliskiego natury wypoczynku. Czy to górska idylla, tradycyjna kuchnia, czy aktywny wypoczynek - gospodarstwa agroturystyczne w Krynicy-Zdroju mają do zaoferowania coś wyjątkowego dla każdego.
Agroturystyka Sarni Stok
4 kilometry od Krynicy, na zboczu Jaworzynki, w otoczeniu hektarów lasów znajduje się klimatyczny domek z 4 pokojami, salą kominkową, jadalnią i dostępem do górskich szlaków. Niestety do domku nie można zabrać swoich zwierząt - weźcie to pod uwagę, planując wyjazd w to miejsce!
Osada nad Słotwinką
Usytuowany 250 metrów od Parku Słotwińskiego dom z pięknie urządzone, nowoczesne apartamenty. W cenie pobytu basen podgrzewany z brodzikiem dla dzieci, wanna z przeciwprądami i hydromasażem, oranżeria z tężnią solankową, a zimą i jesienią także jacuzzi i sauna wewnątrz budynku.
Glampingi Krynica-Zdrój
Glampingi to nowość, ale zyskująca coraz większą popularność, gdy mówimy o sposobach na spędzanie nocy w trakcie wyjazdu. Glamping to połączenie campingu i luksusu, czyli wygodne, często całoroczne namioty, w których wyposażeniu znajdziemy wygodne łóżka czy drobne meble.
Glamping-Dimbo
Na glampingu goście nocują w postawionym na drewnianym podwyższeniu namiocie z podwójnym łóżkiem, z pościelą i ręcznikami. Sąsiaduje z hotelem, w którym można skorzystać ze śniadania czy basenu. Na terenie jest plac zabaw i sprzęt do grillowania. Glamping zlokalizowany jest tuż pod lasem, z dala od głównej ulicy, dzięki czemu goście mogą cieszyć się ciszą i kontaktem z naturą.
Schroniska górskie blisko Krynicy-Zdroju
W malowniczym otoczeniu Krynicy-Zdroju turyści mogą doświadczyć prawdziwego uroku Beskidów, a co za tym idzie - klimatu górskich schronisk. Schroniska PTTK blisko Krynicy-Zdroju oferują różnorodne opcje zakwaterowania. Skoro jesteśmy w górach, nocleg w takim miejscu staje się nie tylko atrakcją, ale i tradycją przystającą na górskie wędrówki. Czy jest coś lepszego niż zasnąć i obudzić się w sercu górskiego krajobrazu?
Schronisko PTTK Jaworzyna Krynicka im. Józefa Piłsudskiego
Położone poniżej szczytu Jaworzyny Krynickiej, w sąsiedztwie stacji kolejki gondolowej i wyciągów narciarskich. Oferuje 45 miejsc noclegowych w 13 pokojach z łazienkami. Jest tu wydzielone miejsce na ognisko, bufet, a przede wszystkim magiczny klimat prawdziwego, górskiego schroniska.
Schronisko PTTK Bacówka Nad Wierchomlą
Goście mogą korzystać nie tylko z pięknych krajobrazów Beskidów, które widać z okna Bacówki, ale i klimatycznej sali kominkowej, widokowej werandy, a nawet sauny! W środku znajduje się też narciarnia, suszarnia i bufet. W schronisku można nawet wypożyczyć rakiety śnieżne, a ci, którzy przyjeżdżają rowerem i chcą przygotować się do dalszej jazdy mogą skorzystać z małego warsztatu. Idealne miejsce dla tych, którzy cenią sobie przyrodę!
Noclegi w Krynicy-Zdroju - co warto wiedzieć? Przeczytaj zanim zarezerwujesz nocleg
Jednak zanim zarezerwujesz swój nocleg, zapoznaj się z naszym przewodnikiem z praktycznymi wskazówkami, które pomogą uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i niedopatrzeń, które zdarzyć mogą się przecież każdemu. Przed dokonaniem rezerwacji i płatności za nocleg, warto wziąć pod uwagę następujące kwestie:
1. Opinie dotyczące obiektu - podczas przeglądania ofert zwróć uwagę nie tylko na jakość, ale również na ilość opinii. Łatwo je znaleźć w wyszukiwarce internetowej, wpisując nazwę obiektu, lub na portalu Booking.com, który obecnie jest najpopularniejszym narzędziem do wyszukiwania noclegów. Jeśli wiele komentarzy krytykuje konkretny czynnik, który dla ciebie jest istotny, powinno to wzbudzić Twoją uwagę. Pamiętaj, że różne osoby mają różne preferencje, dlatego przemyśl, czy komentarze zawierają coś, co da się zaakceptować. Dla jednych słabe połączenie internetowe będzie odskocznią od codzienności, dla innych karą nie do przeżycia. ;)
2. Filtry wyszukiwania - korzystając z platformy Booking.com, masz do dyspozycji wiele filtrów, które pozwalają precyzyjnie dostosować wyniki wyszukiwania. Od podstawowych, takich jak cena, ilość osób i termin pobytu, po bardziej szczegółowe, takie jak rodzaj obiektu, oceny i odległość od centrum. Wybierz filtry odpowiednie dla ciebie, aby znaleźć idealne miejsce na pobyt. Tak duże możliwości ustawiania filtrów pozwolą nie tylko zaoszczędzić sporo czasu, ale i wyszukać najbardziej zbliżone do Twoich oczekiwań miejsce.
3. Lokalizacja - sprawdź dokładnie na mapie, gdzie znajduje się wybrany obiekt i oceń, czy odpowiada on twoim potrzebom i możliwościom mobilności. Co dla jednych może być atutem (np. spokojna okolica), dla innych może być problemem z uwagi na brak możliwości dotarcia do centrum miasta czy do kluczowych atrakcji, zawartych w Waszym planie wycieczki.
4. Udogodnienia - niektóre udogodnienia nie są widoczne w filtrach, dlatego warto dokładnie przejrzeć ofertę i sprawdzić, czy np. pościel i ręczniki są wliczone w cenę, czy obiekt oferuje podstawowe kosmetyki, atrakcje dla dzieci, akceptuje zwierzęta, zapewnia szybki internet albo czy ma wypożyczalnię rowerów. Przed rezerwacją zastanów się, jakie udogodnienia będą niezbędne podczas twojego pobytu.
Podsumowując, przed dokonaniem rezerwacji noclegu warto skonsultować się z naszym mini poradnikiem, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i upewnić się, że wybrany obiekt spełni wszystkie twoje oczekiwania.
Atrakcje turystyczne w Krynicy-Zdroju
Krynica-Zdrój, perła Beskidu Sądeckiego, słynie nie tylko z bogatej bazy noclegowej, ale także z bogactwa atrakcji, które zachwycają turystów przez cały rok. To miejsce, które łączy tradycje uzdrowiskowe z historią, sportem i kulturą. Miejsca noclegowe w Krynicy-Zdroju nie byłyby tak ważne gdyby nie fakt, że miasto jest pełne atrakcji i można, a nawet trzeba zostać tu na dłużej, żeby zobaczyć je wszystkie.
Park Zdrojowy i Góra Parkowa
Park Zdrojowy znajduje się na zboczach Góry Parkowej i jest ulubionym miejscem spacerowiczów, którzy mogą uskuteczniać spacery wśród, ławeczek, altanek, Stawu Łabędziego czy jeziorkom, zwanym Czaplimi Stawami. Ale to nie wszystko - na szczycie Góry Parkowej znajdują się głównie atrakcje dla dzieci - park linowy, zjeżdżalnie, a także punkt widokowy z panoramą na Góry Leluchowskie. Można się tam dostać najstarszą, bo zbudowaną w 1937 roku kolejką linowo-terenową, albo szlakami pieszymi czy rowerowymi;
Pijalnie Wód Mineralnych
Jest ich tu kilka, a najbardziej obleganą obecnie jest Pijalnia Główna, a starsze i nie mniej popularne to Pijalnia Zuber, Tadeusz, Mieczysław, Jan i Słotwinka.
Deptak
Najtłoczniejszy punkt Krynicy, przy którym znajdują się najbardziej znane obiekty uzdrowiska, jak Stare Łazienki Borowinowe, Stary Dom Zdrojowy, Stare Łazienki Mineralne czy nowoczesna Pijalnia Wód Mineralnych (Pijalnia Główna), będąca punktem centralnym dla krynickich kuracjuszy;
Wieża widokowa “Ścieżka w koronach drzew”
Słynna, pierwsza w Polsce wieża widokowa w koronach drzew, z której można podziwiać widoki z niemal 50 metrów wysokości.
Jaworzyna Krynicka i kolej gondolowa
To właśnie na szczyt Jaworzyny Krynickiej, na wysokość 1114 m n.p.m. można wjechać najdłuższą, bo ponad dwukilometrową kolejką gondolową w kraju. Z góry podziwiać można widoki na Beskid Niski, Góry Leluchowskie, a przy odrobinie szczęścia i braku mgieł także na Bieszczady i Tatry;
Muzeum Nikifora Krynickiego
Nikifor Krynicki to tylko pseudonim Epifaniusza Drowniaka, jednej z najciekawszych postaci regionu, malarza, którego twórczość została doceniona dopiero pod koniec jego biednego życia. W Muzeum, znajdującym się w budynku reprezentacyjnej Willi Romanówka można obejrzeć dzieła artysty i poznać jego życiorys;
Muzeum Zabawek
Zbiór ponad 3 tysięcy zabawek z różnych epok historycznych, od starożytności do współczesności. Niejednemu może zakręcić się łezka w oku, wspominając dzieciństwo. Młodsi natomiast z niedowierzaniem będą patrzeć na to, czym kiedyś bawiły się dzieci;
Krynicki Park Słotwiński
Na jego terenie, w najstarszym budynku uzdrowiskowym w mieście - Pawilonie Chińskim znajduje się wspomniana już Pijalnia Słotwinka. Polecamy też posiedzieć przy tężni i pooddychać leczniczą solanką;
Muzeum Turystyki Górskiej
Znajdziecie je podczas wspinaczki na Jaworzynę, tuż obok schroniska PTTK. W środku poznacie historię turystyki w Beskidzie Sądeckim;
Góra Krzyżowa
Kolejny obok Jaworzyny i Gór Parkowej szczyt w Krynicy, z którego czekają piękne widoki. Tu także można wjechać kolejką albo wejść o własnych siłach - z centrum miasta to jedynie 45-minutowy spacer;
Krynicki Szlak Cerkwi Łemkowskich
To część Szlaku Architektury Drewnianej, przebiegającego przez Małopolskę. Łemkowskie cerkwie w Krynicy-Zdroju szukajcie pod nazwami Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, Cerkiew pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz Cerkiew pw. Św. Równego Apostołom Księcia Włodzimierza Wielkiego;
Atrakcje dla aktywnych
Znana jest nie tylko jako uzdrowisko o bogatej historii, ale także jako mekka dla osób pragnących aktywnie spędzić wolny czas. Wspaniałe krajobrazy zachęcają do pieszych wędrówek, a dobrze utrzymane szlaki turystyczne prowadzą na takie szczyty jak Jaworzyna Krynicka czy Góra Parkowa. Miasto gwarantuje atrakcje przez cały rok. Od wycieczek kajakowych po rzece Poprad, przez ścieżki rowerowe, parki linowe, aż po lodowisko otwarte przez cały rok oraz stoki narciarskie. Wszystko to sprawia, że Krynica-Zdrój to idealne miejsce na aktywny wypoczynek, niezależnie od pory roku.
Przejażdżki rowerowe po Krynicy-Zdroju
Na terenie miasta powstało osiem tras rowerowych, zaczynających się na deptaku. Ich nazwy nawiązują do nazw krynickich pijalni i są to: Kryniczanka, Jan, Józef, Karol, Tadeusz, Słotwinka, Zuber i Mieczysław.
Słotwiny Arena
Ośrodek narciarski z 9 trasami zjazdowymi i 3 wyciągami. Odnajdą się tu zarówno ci, którzy rozpoczynają swoją przygodę z nartami, jak i ci bardziej doświadczeni.
Atrakcje turystyczne niedaleko Krynicy-Zdroju - do 50 km od Krynicy
To jednak nie wszystko - okazuje się bowiem, że Krynica-Zdrój to świetna baza wypadowa do zwiedzania innych atrakcji. Wokół niej znajdują się:
- Tylicz - golgota i dróżki różańcowe, mofety, drewniane kościoły, stacja narciarska TYLICZ.ski, Muzeum Dziejów Tylicza;
- Rytro - Ruiny Zamku Królewskiego, ośrodek narciarski;
- Muszyna - ruiny zamku “Baszta”, punkt widokowy w Ogrodach Sensorycznych, Muzeum Regionalne “Państwa Muszyńskiego”, Centrum Rekreacji i Sportu Zapopradzie, pijalnia wody mineralnej, spływy Popradem, zabytkowa cerkiew św. Jana Jakuba Apostoła, Ogrody Biblijne, Stawy Rekreacyjne, aleja lipowa, zabytkowe domy, źródło wapienne, Park Zdrojowy Baszta,
- Stary Sącz - Enklawa Przyrodnicza “Bobrowisko”, ścieżka w koronach drzew na Miejskiej Górze, ołtarz papieski i Muzeum Jana Pawła II, Źródełko świętej Kingi, Klasztor Sióstr Klarysek;
- Beskid Sądecki - najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego Radziejowa, Koziarz, Bereśnik, Dzwonkówka, Polana Litawcowa, Przełęcz Żłobki, Eliaszówka, Jaworzyna Krynicka, Bacówka PTTK Nad Wierchomlą;
- Piwniczna Zdrój - Bacówki pod Wierchomlą, kąpielisko na Radwanowie, pijalnia wód mineralnych, Park Zdrojowy, amfiteatr, polana Niemcowa, Wodospad Czercz, spływy Doliną Popradu;
- Nowy Sącz - Sądecki Park Etnograficzny, Miasteczko Galicyjskie;
- Wysowa-Zdrój - cerkiew w Blechnarce pw. św. Kosmy i Damiana, park zdrojowy, drewniana cerkiew św. Michała, Uzdrowisko, Dwór Starostów, Święta Góra Jawor;
- Wola Krogulecka - platforma widokowa “Ślimak”.
Restauracje Krynica-Zdrój - gdzie warto zjeść w Krynicy?
Karczma nad Kryniczanką
Tak, w samej Krynicy, jak i wokół niej pełno jest ciekawych miejsc. Wiemy jednak, że zwiedzanie ich będąc głodnymi nie będzie miało najmniejszego sensu. Chyba wszyscy lubimy jeść, a biorąc pod uwagę fakt, że jesteśmy w górach i prawdopodobnie mamy w planach spożytkować swoją energię na górskie wędrówki, istotnym wydaje się lista miejsc, w których można dobrze zjeść.
Fakt - część obiektów, w których prawdopodobnie zatrzymacie się na noc w Krynicy będzie oferowała wyżywienie w którejś z dostępnych form (śniadania, obiadokolacje, pełne wyżywienie), jednak polecamy skosztować dań tutejszej, regionalnej kuchni. W większości w Krynicy działają obiekty typu karczma, gdzie można zamówić dania kuchni polskiej. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji sprawdzonych restauracji w Krynicy-Zdroju, w których warto zjeść:
- Karczma U Walusia
- Karczma Cichy Kącik
- Karczma nad Kryniczanką
- Karczma Łemkowska
- Pod Zieloną Górką
- Bar Za Rogiem
- Smaki Wisły
- Restauracja Domek w Dolinie
Krynica - Zdrój - wycieczki rodzinne, imprezy integracyjne, wycieczki szkolne
Choć na pierwszy rzut oka Krynica to miasto stworzone dla seniorów, przy bliższym poznaniu okaże się, że to nie do końca prawda. Owszem, uzdrowisko i bogata oferta sanatoryjna z pewnością są punktem zainteresowania kuracjuszy, jednak bliskość szlaków, krajobrazy górskie, atrakcje dla dzieci i sąsiednie miejscowości udowadniają, że Krynicę może odwiedzić każdy, niezależnie od preferencji i wieku. Jeśli więc wybierasz się na wycieczkę z rodziną, wycieczkę szkolną, a nawet jeśli chcesz zorganizować tu swój wyjazd integracyjny to potwierdzamy - tak, to dobre miejsce!
Pogoda w Krynicy-Zdroju - kiedy warto przyjechać?
Nawet najbardziej przezorni mogą być zaskoczeni niespodziewanym deszczem. Aby zminimalizować to ryzyko polecamy wybrać się do Krynicy na wakacyjny, letni urlop. Najcieplej będzie tu w lipcu i sierpniu, kiedy to większość Polaków planuje swoje urlopy. Warto jednak dodać, że urlop poza sezonem też ma swoje uroki - w mieście nie będzie tak tłoczno, a i ceny będą zdecydowanie niższe niż w szczycie sezonu.
Pamiętajcie, jednak, że nawet jeśli pogoda nie dopisze w wybranych przez Was terminie w Krynicy-Zdroju są też miejsca pod dachem, które swobodnie można zwiedzać niezależnie od padającego deszczu. W sezonie zimowym natomiast także warto wybrać się, szczególnie, gdy w planach mamy zjeżdżanie po stokach Beskidów. W największych w okolicy ośrodkach narciarskich jak Tylicz czy Krynica - Jaworzyna spodziewajcie się śniegu od połowy grudnia aż do końca lutego. Wcześniej lub później jest to też prawdopodobne, jednak tu polecamy na bieżąco śledzić sytuację pogodową.
Zapraszamy do Krynicy-Zdroju!
Lecznicze, krynickie źródła, urocze parki, wzgórza, trasy piesze i rowerowe, obiekty uzdrowiskowe, architektura, przepływająca rzeka, a nawet kilka ciekawych muzeów to tylko niektóre z argumentów przemawiających za tym, dlaczego warto odwiedzić Krynicę-Zdrój. Nie sposób zobaczyć je w jeden dzień - weekend jest bardziej słuszną opcją, jednak najsłuszniejszą jest spędzenie tu większej ilości czasu.
Kilka dni w Krynicy powinno wystarczyć - wierzymy więc, że nasza lista noclegowych polecajek sprawdzi się doskonale! Proces planowania urlopu czy nawet krótkiego, weekendowego wyjazdu może przysporzyć sporo kłopotów - stosując się jednak do naszych wskazówek możecie być pewni, że wszystko się uda! Życzymy Wam zatem samych pięknych przeżyć i oczywiście wygodnego łóżka w wybranym przez Was miejscu. Do zobaczenia w Krynicy-Zdroju!