Miasta województwa małopolskiego

Szczawnica atrakcje - co warto zobaczyć 2024? Atrakcje, noclegi, góry, trasy rowerowe

Szczawnica - co warto zobaczyć?

Szczawnica to popularny małopolski kurort, leżący niedaleko Krościenka nad Dunajcem, około 40 km od Nowego Targu. Jest znaną miejscowością uzdrowiskową.

Szczawnica, malowniczo położona nad brzegiem rzeki Dunajec, to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Polsce. Ta niewielka miejscowość, położona w regionie Pienin, przyciąga turystów swoim pięknem przyrody, licznymi atrakcjami i możliwościami spędzenia aktywnego wypoczynku. Miejscowość ma uzdrowiskowy charakter, który przyciąga turystów, ale nie tylko to powoduje, że Szczawnica jest popularnym miejscem wypoczynku.

szczawnica miasto

O charakterze leczniczym Szczawnicy decyduje łagodny i ciepły klimat oraz źródła leczniczych wód mineralnych (m.in. Szymon, Helena czy Magdalena). Oprócz bazy leczniczo-sanatoryjnej, świetnie rozwinięta jest tu również infrastruktura turystyczna, a zimą także narciarska. Nie brakuje tu zatem atrakcji turystycznych. Szczawnica jest świetną bazą wypadową w góry, miejscem relaksu i odpoczynku.

Najciekawsze atrakcje turystyczne Szczawnica

Region, w którym znajduje się Szczawnica, słynie z niesamowitej przyrody i rozległych terenów górskich. Położony w Pieninach, stanowi doskonałą bazę wypadową dla miłośników turystyki pieszej i rowerowej. Liczne szlaki turystyczne prowadzą przez urokliwe polany, bujne lasy i skaliste wzniesienia, zapewniając niezapomniane widoki i niezwykłe doznania natury. Zarówno początkujący, jak i doświadczeni turyści znajdą tutaj odpowiednie trasy, które spełnią ich oczekiwania.

Miłośnicy jazdy na rowerze również znajdą wiele atrakcji w Szczawnicy. Miejscowość oferuje bogatą sieć tras rowerowych, które prowadzą przez malownicze zakątki regionu. Wypożyczalnie rowerów są dostępne w różnych miejscach, co ułatwia eksplorację okolicy na dwóch kółkach. Przejażdżka wzdłuż Dunajca lub w górę wzgórz zapewni nie tylko sportowe wyzwanie, ale także niezapomniane krajobrazy i kontakt z przyrodą.

splywy dunajcem

Szczawnica jest również idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi. W miasteczku i jego okolicy znajduje się wiele atrakcji i rozrywek odpowiednich dla najmłodszych. Można odwiedzić parki linowe, gdzie dzieci mogą cieszyć się zabawą na wysokościach, lub spędzić czas na jednym z licznych placów zabaw. Rejs tratwą flisacką po rzece Dunajec to również popularna atrakcja dla całej rodziny, która zapewnia zarówno relaksującą atmosferę, jak i wspaniałe widoki.

Gdy pogoda nie dopisuje i deszcz zaczyna padać, w Szczawnicy nie brakuje opcji na spędzenie czasu w przyjemny sposób. Można odwiedzić liczne muzea, galerie sztuki, czy też skorzystać z oferty lokalnych spa i wellness. Szczawnickie uzdrowiska słyną z bogatych źródeł mineralnych, które są wykorzystywane w lecznictwie i relaksacji.

szczawnica uzdrowisko

Wizyta w Szczawnicy to nie tylko okazja do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu, ale także możliwość wypoczynku i zanurzenia się w naturalnym pięknie tego regionu. Miasteczko oferuje również wiele urokliwych restauracji, gdzie można spróbować regionalnych specjałów i delektować się lokalną kuchnią.

Szczawnica to miejsce, które zachwyci zarówno miłośników przyrody, aktywności fizycznej, jak i poszukiwaczy kulturalnych doznań. To idealne miejsce na wakacje, weekendowy wypad czy rodzinny urlop. Niezależnie od pory roku, Szczawnica zapewnia niezapomniane przeżycia i pozytywne wrażenia dla wszystkich odwiedzających.

malopolska ulotka 2023

SPIS TREŚCI:

Ze Szczawnicy na Sokolicę

sokolica - szczyt Pienin

Miasto jest doskonałą bazą wypadową w Pieniny, które zachwycają turystów o każdej porze roku. Będąc w Szczawnicy warto wybrać się na Sokolicę. Szlak, który na nią prowadzi, nie jest długi, jednak warto pamiętać, że z uwagi na strome podejścia może wymagać więcej czasu, niż spodziewalibyśmy się poświęcić na pokonanie około 2 kilometrów. Zaczyna się od miejsca połączenia Dunajca z Grajcarkiem.

Przy Białej Skale trafiamy na przystań flisacką Nowy Przewóz, później trasa robi się stroma i wiedzie głównie przez las i polany z widokiem na Szczawnicę. Na najbardziej stromych odcinkach zamontowano poręcze, co z pewnością ułatwi wspinanie się pod górę. Na dotarcie pod szczyt potrzebujemy około godziny niezbyt pospiesznej wędrówki. To dobra trasa na rodzinną wyprawę, która dostarczy wiele przyjemności i ładnych widoków.

Palenica do zdobycia

palenica kolejka

Palenica (722 m n.p.m.) to popularny szczyt wśród turystów odwiedzających Małe Pieniny. Można na niego wejść lub wjechać kolejką ze Szczawnicy. Na szczycie znajdują się schronisko "Groń", obiekty gastronomiczne oraz zjeżdżalnia wózkowa. Szczyt ten dzięki wyciągowi krzesełkowemu poprowadzonemu ze Szczawnicy jest łatwo dostępny i bardzo lubiany. Z góry rozciąga się piękny widok na Pieniny i Beskid Sądecki.

Tym, którzy lubią miejsca widokowe, polecamy podejście na sąsiednią Szafranówkę (742 m), z jej szczytu w kierunku północnym i zachodnim zobaczymy piękną panoramę Pienin, Gorców, Beskidu Sądeckiego oraz Mogielicy w Beskidzie Wyspowym. Ze Szczawnicy możemy dotrzeć także na szczyt Trzy Korony - najwyższy masyw górski w Pieninach Właściwych, a także najpopularniejszy punkt widokowy w Pieninach. Wyprawa zajmie około 3 godzin. Na Trzy Korony wiedzie również przepiękny szlak przez Wąwóz Szopczański. Jest to robiący niesamowite wrażenie wysoki kanion, położony pomiędzy zachodnimi zboczami Trzech Koron i wschodnimi zboczami Podskalniej Góry.

Koniec spływu w Szczawnicy

szczawnica przystan

Spływ Dunajcem to legenda Pienin, niezwykła i niepowtarzalna atrakcja turystyczna. Trasy spływu są dwie. Nas interesuje trasa kończąca się w Szczawnicy, która jest przecież celem naszej wycieczki. Ropoczyna się w przystani Sromowce-Kąty lub w Sromowcach Niżnych a kończy w Szczawnicy Niżnej. Spływ trwa ponad 2 godziny. Długość trasy do Szczawnicy wynosi około 18 km. Spływ przełomem Dunajca odbywa się na drewnianych tratwach. Przed nimi trasa piękna, różnica poziomów wynosi 36 metrów, będzie też zatem trochę adrenaliny. Większość trasy prowadzi naturalnym pasmem granicznym jaki stanowi Dunajec.

Po słowackiej stronie widać cypel Upranek, po polskiej, widzimy Macelową Górę. Po drodze widać szczyty Cisowca, Zamczyska, Flakow, Rabsztyna, Macelaka, a tratwa płynie w kierunku południowo- wschodnim. Przez krótki odcinek tratwa wpływa na teren Słowacji. Następnie dwie odnogi Dunajca łączą się, przed turystami malownicza wieś Sromowce Niżne. Na prawym brzegu rzeki rozłożona jest wieś Czerwony Klasztor z zabytkowymi zabudowaniami klasztornymi. Jego nazwa wywodzi się od barwy dachówki, którą jest pokryty. Prowadzi do niego przepiękna ścieżka wzdłuż brzegów Dunajca od strony Szczawnicy.

czerwony klasztor

Poniżej klasztoru znajduje się kolejna przystań słowacka, a naprzeciwko, po drugiej stronie rzeki przystań w Sromowcach Niżnych. Przed turystami roztacza się widok na Trzy Korony, to najwyższy szczyt Pienin, tutaj też rozpoczyna się Przełom Dunajca. Rzeka tworzy w nim 7 pętli płynąc pomiędzy ścianami skalnymi. Emocje rosną, bowiem trudno teraz przewidzieć, w którą stronę Dunajec skręci. Nurt staje się coraz szybszy. Po drodze widać Ostrą Skałę, Grabczychę Wyżną i Niżną.

Następne na tej cudownej trasie jest przewężenie zwane Zbójnickim Skokiem. I znów, jak to w Pieninach, w sukurs przychodzi legenda. Głosi ona, że w tym miejscu Janosik przeskoczył Dunajec, uciekając przed węgierskimi żandarmami. Po lewej stronie górale pokazują na skale odciski kierpców Janosika. Po drodze turyści mijają Świnią Skałę, Trzy Korony zostają w tyle, tratwa opływa Klejową Górę. Wyłania się masyw Golicy.

Gdy Dunajec gwałtownie skręci w lewo, wyrasta ściana Facimiechu, potem rzeka odbija w prawo i wpływamy na tzw. Leniwe Ploso, Tu nurt Dunajca jest spokojniejszy. Powoli mijamy Piecki, Ligarki i Fujarki. Widzimy już Czerwoną Skałę, Czerteź i Czertezik. Tymi szczytami prowadzi szlak turystyczny ze Sokolicy przez Zamkową Górę na Trzy Korony zwany Sokolą Percią. Dalej wpływa do Dunajca ujście Pienińskiego Potoku, który oddziela masyw Trzech Koron od Pieninek.

Nieco wyżej widać Ślimakową Skałę, później Wilczą Skałę, Głowę Cukru i przepiękna Sokolicę. Zostawiamy za sobą Sokolicę i wpływamy na tzw. Bystry Prąd. Przed nami wznosi się skała Sama Jedna, po słowacku Osobita, a żartobliwie nazywana Starą Panną. Wpływamy teraz na Loch - najgłębsze miejsce w Przełomie. Kolejny raz zataczamy łuk, zmieniając kierunek o 180 stopni. Skręcając w prawo mijamy słowacką przystań końcową i w tym miejscu kończy się naturalna granica słowacko - polska jaką stanowi Dunajec. Granica dalej biegnie szczytami gór. Kolejne na trasie są Hukowa Skała i Biała Skała. Tworzą one razem końcowe wrota Przełomu Dunajca.

Spływ zbliża się ku końcowi. Łodzie płyną do Szczawnicy, gdzie kończy się wodna przygoda. Kto płynął, nie będzie żałował! Oprócz tradycyjnego spływu łodziami flisackimi, można go pokonać w inny, aktywny sposób np. pontonem (rafting). To wspaniała rozrywka dla ludzi, którzy dopiero chcą spróbować swoich sił na rzece górskiej albo dla turystów ceniących aktywny wypoczynek z zastrzykiem adrenaliny

Droga Pienińska

droga pieninska

fot. missfiga

Ten malowniczy i bardzo popularny trakt wiedzie przez Przełom Pieniński, wzdłuż Dunajca, ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru i Sromowców Wyżnych. Droga Pienińska liczy około 10 km długości jest zamknięta dla ruchu samochodowego. Prowadzi tu szlak czerwony ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru od którego odchodzą inne szlaki turystyczne piesze i rowerowe. Droga Pienińska to najpiękniejszy i chyba najpopularniejszy spacerowy trakt w Pieninach, idealne miejsce na wycieczkę pieszą i rowerową.

Dużą atrakcją jest bliskość samego Dunajca i widok spływających tratw flisackich. Jesienią i wczesną wiosną, kiedy pozbawione liści drzewa nie przesłaniają widoków. Można zobaczyć pienińskie skały i turnie, w tym m.in. imponującą Sokolicę. Ciekawym uzupełnieniem wycieczki może być zwiedzenie słynnego, znajdującego się po stronie słowackiej Czerwonego Klasztoru.

Przejście całej trasy zajmuje około 2,5 godziny. Po dojściu na miejsce można odpocząć nad Dunajcem. Znajduje się tutaj kilka punktów gastronomicznych, m.in. restauracja w klasztorze. Warto oczywiście zaplanować dodatkowy czas na zwiedzanie całego kompleksu. Wspaniała trasa, godna polecenia. Droga Pienińska to także raj dla rowerzystów. Będą zachwyceni możliwością zwiedzania okolicy, przemierzając tę trasę. Po drodze można zobaczyć tak charakterystyczne dla rejonu punkty, jak m.in. Trzy Korony (najwyższy szczyt Pienin Środkowych), Samą Jedną (ostry szczyt skalny) czy Zbójnicki Skok (zwężenie Dunajca).

Promenada i park zdrojowy

szczawnica promenada

Szczawnica to 150-letnie uzdrowisko, znane z leczniczych właściwości wód mineralnych. Jak w każdym uzdrowisku, nie może tu zabraknąć promenady i parku zdrojowego. Promenada szczawnicka to pięknie zrewitalizowany deptak o długości około 1800 metrów ciągnący się wzdłuż Grajcarka, stoją tu ławeczki, pergole, widać stąd kolejkę na Palenicę. Do Szczawnicy przybywają zarówno kuracjusze szukający w wodach leczniczych sposobów na poprawę kondycji zdrowotnej, jak również piechurzy spragnieni górskich wędrówek i pięknych pejzaży.

Bo przecież pienińskie szlaki należą do tych najbardziej malowniczych w całej Polsce. Miejscowość słynie także z oryginalnej drewnianej architektury, ale również z wielu atrakcji turystycznych. Plac Dietla i Pijalnia to najpiękniejszy zakątek Szczawnicy.

szczawnica promenada

Naprawdę warto odwiedzić to miejsce. W środku placu środku znajduje się niewielkich rozmiarów fontanna wraz z rzeźbą „Kobieta z dzbanem”. Warto przyjrzeć się również budynkom otaczającym niewielki placyk, których styl przeplata motywy alpejskie wraz z domieszką lokalnego folkloru. To charakterystyczne budowle tego miasta. Będąc w miejscowości uzdrowiskowej, nie sposób pominąć Pijalni Wód Mineralnych w „Domu nad Zdrojami”.

Miejsce tętni życiem o każdej porze roku. Okolice placu Dietla są również urocze i warte spaceru. Warto odwiedzić zatem Górny Park. Wystarczy schodkami obok Pijalni wkroczyć na parkowe alejki. Spaceruje się pomiędzy licznymi rzeźbami. Park został założony przez Jana Kutscherę w XIX wieku i następnie rozbudowany przez Józefa Szalay. Nosi imię Adama hrabiego Stadnickiego. Natomiast Dolny Park znajduje się przy głównej ulicy Szczawnicy, tuż obok dworca PKS. Szczawnica to także miejsce, skąd turyści mogą wyruszyć na górskie szlaki. Godne polecenia są - spacer na Bryjarkę oraz do Schroniska pod Bereśnikiem. Z placu Dietla można śmiało wyruszyć na górską wycieczkę.

Szczawnica rowerem - polecane trasy rowerowe

rowery szczawnica

Szczawnica, urokliwa miejscowość położona w sercu Pienin, to prawdziwy raj dla miłośników rowerowych wycieczek. To tutaj znajdziesz liczne trasy rowerowe, które zapewnią Ci zarówno niezapomniane widoki, jak i emocjonujące przygody na dwóch kółkach.

  1. Szlak Green Velo. Jednym z najbardziej popularnych szlaków rowerowych w Szczawnicy jest odcinek Szlaku Green Velo. Ten długodystansowy szlak oznaczony zielonymi znakami to prawdziwa gratka dla rowerzystów. Prowadzi on przez malownicze tereny Pienin i oferuje różnorodne krajobrazy, od górskich szczytów po urokliwe doliny i jeziora. Na trasie można napotkać wiele punktów widokowych, gdzie można zatrzymać się i cieszyć się przepięknymi panoramami.

  2. Trasa Dunajec: Ta trasa to prawdziwa perełka dla miłośników przyrody i kultury. Prowadzi wzdłuż rzeki Dunajec i zapewnia piękne widoki na górskie krajobrazy oraz mieniącą się wodę. Na trasie można również odwiedzić słynne Trzy Korony - charakterystyczne wzniesienie Pienin, które góruje nad doliną. Trasa Dunajec to świetna opcja zarówno dla rowerzystów o umiarkowanej kondycji, jak i dla całych rodzin.

  3. Szlak Rowerowy "Pieniński": Ten szlak to doskonały wybór dla osób poszukujących większego wyzwania. Prowadzi przez różnorodne tereny Pienin, w tym przez malownicze polany, lasy i wzniesienia. Trasa oferuje wiele punktów widokowych, gdzie można podziwiać piękno okolicy. Dodatkowo, można na niej spotkać wiele atrakcji turystycznych, takich jak zamek w Niedzicy czy spływ pontonowy Dunajcem.

  4. Trasa "Beskidzka Przełęcz": Ta trasa to prawdziwe wyzwanie dla zaawansowanych rowerzystów. Prowadzi przez okoliczne góry, w tym przez Beskid Sądecki, i oferuje spektakularne widoki i trudne technicznie odcinki. Jest to idealna opcja dla osób poszukujących adrenaliny i ekstremalnych przeżyć na rowerze.

Nie zapomnij również o wynajęciu roweru, jeśli nie masz swojego własnego. W Szczawnicy istnieje wiele wypożyczalni rowerów, gdzie można znaleźć odpowiedni sprzęt do wycieczek.

Pamiętaj o zachowaniu bezpieczeństwa podczas jazdy rowerem. Zawsze nosić kask ochronny, utrzymywać odpowiednią odległość od innych rowerzystów i pieszych, oraz przestrzegać przepisów drogowych.

Nie ważne, czy jesteś doświadczonym rowerzystą czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z jazdą na rowerze, trasy rowerowe w Szczawnicy zapewnią Ci niezapomniane przeżycia i możliwość odkrycia piękna tego regionu. Przygotuj swój rower, zadbaj o kondycję i wyrusz na wspaniałą przygodę po malowniczych trasach Pienin.

Niezapomniane przygody na Dunajcu: Spływy kajakowe i pontonowe w Szczawnicy

pieniny spływy dunajcem

Spływy Dunajcem są jednym z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w Szczawnicy. Ta malownicza rzeka, wcinająca się w skaliste wąwozy Pienin, oferuje niezapomniane doświadczenia i wspaniałe widoki. Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem przygód wodnych, czy po prostu chcesz cieszyć się spokojnym i relaksującym dniem na łonie natury, spływ Dunajcem z pewnością spełni Twoje oczekiwania.

Spływy kajakowe i pontonowe to popularne opcje dla odwiedzających Szczawnicę. Oto kilka rzeczy, których możesz się spodziewać podczas tego niezwykłego doświadczenia:

  1. Malownicze krajobrazy: Dunajec przepływa przez urokliwe doliny i skaliste wąwozy, tworząc spektakularne widoki. Podczas spływu będziesz podziwiał piękno Pienin, w tym majestatyczne skały, lasy i roślinność. Ta niesamowita sceneria na pewno zostanie z Tobą na długo.

  2. Pływanie pontonem: Jeśli szukasz spokojnej i relaksującej przygody, spływ pontonem jest idealną opcją. Siedząc na wygodnym pontonie, możesz cieszyć się widokiem, słuchać szumu wody i oddać się błogiemu relaksowi. Doświadczysz harmonii z naturą i zanurzysz się w spokojnej atmosferze.

  3. Kajakarstwo: Jeśli jesteś bardziej aktywnym poszukiwaczem przygód, spływ kajakowy na Dunajcu będzie dla Ciebie idealny. Możesz samodzielnie pływać na kajaku, podziwiając piękno rzeki i kontrolując swój własny rytm podróży. To wspaniała okazja do odkrycia górskiego krajobrazu w niezwykle ekscytujący sposób.

  4. Przewodnik: Nie musisz być ekspertem w kajakarstwie ani mieć wcześniejsze doświadczenie, aby wziąć udział w spływie Dunajcem. Przewodnicy będą towarzyszyć Tobie w trakcie trasy, zapewniając niezbędne instrukcje i dbając o Twoje bezpieczeństwo. Będą również dzielić się fascynującymi historiami i ciekawostkami dotyczącymi okolicy.

  5. Atrakcje przyrodnicze: Podczas spływu Dunajcem będziesz miał okazję obcować z bogactwem przyrody. Możesz spotkać różnorodne gatunki ptaków, ryb i roślinności, a także podziwiać unikalne formacje skalne i jaskinie. To wspaniała lekcja biologii w otoczeniu dzikiej natury.

Niezapomniany spływ Dunajcem to nie tylko przygoda wodna, ale także wspaniała okazja do odkrywania piękna Pienin. Przeżyj chwilę bliskości z naturą, ciesz się urokiem rzeki i oddaj się beztroskiej atmosferze tego wyjątkowego miejsca. Niezależnie od tego, czy jesteś w Szczawnicy z rodziną, przyjaciółmi czy samotnie, spływ Dunajcem będzie niezapomnianym doświadczeniem, które pozostawi w Tobie trwałe wspomnienia.

Szlaki i Szczyty Górskie w Szczawnicy: Trzy Korony, Sokolica, Wąwóz Homole

trzy korony

Szczawnica, malowniczo położona nad brzegiem rzeki Dunajec, to doskonałe miejsce dla miłośników górskich wędrówek. Otoczona pięknymi szczytami i malowniczymi szlakami, ta miejscowość w sercu Pienin zachęca do odkrywania natury w pełnej okazałości. Oto kilka niezwykłych szlaków i szczytów, które warto uwzględnić podczas wizyty w Szczawnicy.

  1. Trzy Korony: To jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Pieninach. Wspinaczka na szczyt Trzech Koron jest jednym z najbardziej pamiętnych doświadczeń dla miłośników gór. Szczyt ten oferuje zapierające dech w piersiach widoki na Dunajec, otaczające jeziora i okoliczne szczyty. Trasa wiedzie przez lasy i skaliste wzniesienia, a na szczycie czeka nagroda w postaci niesamowitego widoku.

  2. Wysoka: To drugi co do wysokości szczyt w Pieninach, osiągający 1 050 metrów. Wspinaczka na Wysoką to gratka dla miłośników trudniejszych tras i niezwykłych widoków. Szlak prowadzi przez lasy, wąwozy i skały, oferując niezapomniane wrażenia i piękne krajobrazy.

  3. Sokolica: Ten popularny szczyt, o wysokości 747 metrów, oferuje wspaniałe widoki na Dunajec oraz otaczające góry. Szlak prowadzący na Sokolicę jest stosunkowo łatwy, dlatego jest popularny wśród rodzin z dziećmi i początkujących turystów. Na szczycie znajduje się również punkt widokowy, z którego można podziwiać malownicze zakola rzeki Dunajec.

  4. Homole Ravine: Ta malownicza wąska dolina, położona niedaleko Szczawnicy, oferuje niezwykłe wrażenia przyrodnicze. Przechodząc przez drewniane mostki i ścieżki, można podziwiać piękno natury wokół, w tym strumienie, skały i bujną roślinność. To doskonałe miejsce na spacer i oderwanie się od miejskiego zgiełku.

  5. Szlak Nad Reglami: Ten piękny szlak prowadzi wzdłuż regli, czyli tradycyjnych ogrodzeń pasterskich, które są charakterystyczne dla tego regionu. Trasa oferuje wspaniałe widoki na góry i dolinę Dunajca. Jest to łatwa trasa, idealna dla spacerowiczów, rodzin z dziećmi i miłośników fotografii.

Nie ważne, czy jesteś doświadczonym wędrowcem czy początkującym turystą, Szczawnica ma wiele do zaoferowania. Odkryj szlaki i szczyty górskie, podziwiaj zapierające dech w piersiach widoki i ciesz się bliskością z naturą. Pieniny są pełne niezwykłych miejsc, które czekają na odkrycie, więc zacznij swoją przygodę już dzisiaj!

Gdzie zjeść w Szczawnicy? Polecane restauracje

restaurajce szczawnica

Szczawnica to nie tylko piękne krajobrazy i atrakcje przyrodnicze, ale także rozległa oferta gastronomiczna. Ta malownicza miejscowość Pienińska jest znana z wysokiej jakości restauracji i kawiarni, które serwują smaczne dania lokalnej kuchni i nie tylko. Oto kilka polecanych miejsc, gdzie możesz skosztować wyśmienitych potraw i delektować się niepowtarzalnym klimatem Szczawnicy.

Restauracja Pod Wierchami

Ta urokliwa restauracja znajduje się w samym centrum Szczawnicy i oferuje przytulne wnętrze oraz przepiękne widoki na okoliczne góry. Pod Wierchami specjalizuje się w tradycyjnych daniach regionalnych, takich jak pierogi, kwaśnica czy oscypek. To doskonałe miejsce, aby spróbować autentycznych smaków Pienin.

Restauracja Przy Parku

Położona przy parku Dolina Szczawnika, ta restauracja oferuje wyjątkową atmosferę i różnorodne menu. Możesz tu skosztować zarówno dań kuchni polskiej, jak i międzynarodowej. Restauracja Przy Parku słynie z wyśmienitych steków, ryb i dań wegetariańskich. Doskonałe połączenie smaków i eleganckie wnętrze tworzą niezapomniane doświadczenie kulinarne.

Restauracja U Szpunara

Jeśli szukasz autentycznego smaku włoskiej kuchni, Restauracja U Szpunara będzie trafnym wyborem. Serwuje pyszne dania inspirowane kuchnią włoską, takie jak pizze, makarony i risotto. W przytulnym wnętrzu i przyjaznej atmosferze możesz delektować się smakiem śródziemnomorskim.

Restauracja Czarci Jar

Położona w malowniczej Dolinie Homole, Restauracja Czarci Jar oferuje nie tylko doskonałe jedzenie, ale również wspaniałe widoki na otaczającą przyrodę. Menu opiera się na świeżych i lokalnych składnikach, a dania są przygotowywane z pasją i dbałością o smak. To miejsce, w którym można skosztować zarówno dań mięsnych, jak i wegetariańskich.

Pizzeria Ristorante Milano

Jeśli masz ochotę na prawdziwą włoską pizzę, Pizzeria Ristorante Milano w Szczawnicy z pewnością spełni Twoje oczekiwania. Tu znajdziesz szeroki wybór pysznych pizz na cienkim, chrupiącym cieście, przygotowywanych z wysokiej jakości składników. Przyjemna atmosfera i miła obsługa dodają uroku temu miejscu.

Nie zapominaj także o przytulnych kawiarniach i cukierniach w Szczawnicy, gdzie można delektować się pyszną kawą, domowymi wypiekami i deserami. Warto spróbować lokalnych specjałów, takich jak szarlotka pienińska czy ciasto z serem białym.

Szczawnica to miejsce, gdzie gastronomiczne doznania idą w parze z urokiem przyrody i wspaniałymi widokami. Niezależnie od preferencji kulinaranych, znajdziesz tu coś dla siebie i będziesz mógł delektować się smakami Pienin.

Nocleg w Szczawnicy: hotele, pensjonaty, agroturystyka

noclegi szczawnica

Szczawnica, urokliwa miejscowość położona w sercu Pienin, to doskonałe miejsce na relaksujący wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku. Wraz z malowniczymi krajobrazami, bogactwem atrakcji turystycznych i bliskością natury, Szczawnica oferuje również szeroki wybór komfortowych noclegów. Niezależnie od preferencji i budżetu, znajdziesz tu idealne miejsce na pobyt. Oto kilka propozycji, które warto rozważyć:

  1. Hotele i pensjonaty: Szczawnica oferuje różnorodne hotele i pensjonaty, które zapewniają wysoki standard zakwaterowania. Możesz wybrać spośród luksusowych hoteli z pełnym zakresem usług, takich jak spa, baseny, restauracje i centra wellness, które zapewnią Ci maksymalny komfort i relaks. Alternatywnie, można znaleźć urokliwe pensjonaty, które oferują przytulne pokoje, domową atmosferę i ciepłą gościnność.

  2. Apartamenty i domki letniskowe: Jeśli preferujesz większą niezależność i przestrzeń, wynajem apartamentu lub domku letniskowego może być doskonałym rozwiązaniem. Szczawnica oferuje wiele takich możliwości, gdzie można się poczuć jak w domu, mając jednocześnie dostęp do udogodnień takich jak w pełni wyposażone kuchnie, prywatne tarasy lub ogródki. To idealna opcja dla rodzin czy grup przyjaciół, które chcą mieć więcej przestrzeni i swobody.

  3. Agroturystyka: Dla osób poszukujących autentycznego doświadczenia wiejskiego, agroturystyka w okolicy Szczawnicy może być idealnym wyborem. Można znaleźć urokliwe gospodarstwa agroturystyczne, które oferują komfortowe pokoje, domową kuchnię i możliwość uczestnictwa w codziennych pracach gospodarskich. To doskonała okazja do bliższego poznania lokalnej kultury i tradycji.

  4. Camping: Dla miłośników outdoorowych przygód, Szczawnica oferuje również możliwość kempingu. Można rozbić namiot na jednym z licznych kempingów w okolicy i cieszyć się bliskością przyrody. Niektóre kempingi oferują również wynajem przyczep kempingowych, które zapewniają dodatkowy komfort i wygodę.

Warto również wspomnieć, że większość miejsc noclegowych w Szczawnicy posiada dogodną lokalizację, blisko atrakcji turystycznych i szlaków górskich. Możesz więc łatwo rozpocząć swoje przygody o każdej porze dnia.

Nie ważne, czy preferujesz luksusowy hotel, urokliwy pensjonat czy bliskość natury w kempingu, w Szczawnicy znajdziesz idealne miejsce na relaksujący wypoczynek. Zaplanuj swoją podróż już dziś i ciesz się niezapomnianym pobytem w tej urokliwej miejscowości Pienin.

malopolska ulotka 2023

 

 

Powiązane artykuły

Małopolska - odkrywaj z nami

małopolska atrakcje, atrakcje turystyczne w małopolsce, co robić malopolska, gdzie na weekend małopolska, atrakcje dla dzieci małopolska, tatry atrakcje, tatry dla dzieci, pieniny atrakcje turystyczne, pieniny szlaki, szlaki tatry, kasprowy wierch, kopalnia soli wieliczka, turystyka, turystyka w polsce, wakacje w polsce, polskie góry

Województwo małopolskie – co warto tu zobaczyć?

Województwo Małopolskie oferuje nam oczywiście zarówno zabytki z różnych okresów historycznych, jak również przepiękne miejsca dla osób pragnących zaznać relaksu na łonie natury.

Tatry i Podhale

Tatry i Podhale – dlaczego warto tu przyjechać?

Dlaczego warto odwiedzić Tatry i Podhale? Poznaj najciekawsze atrakcje turystyczne, szczyty, szlaki piesze i rowerowe.

szlaki turystyczne w Tatrach

Najciekawsze szlaki turystyczne w Tatrach

Zastanawiasz się jakie górskie szlaki czekają na Ciebie w Tatrach? Dowiedz się, jakie miejsca warto odwiedzić. Poznaj ich charakterystykę i skalę trudności.

Inwałd Park czyli 5 parków tematycznych

Inwałd Park czyli 5 parków tematycznych - dlaczego warto odwiedzić?

Szukacie atrakcji turystycznej, która zadowoli całą rodzinę, pozwoli aktywnie, wesoło i interesująco spędzić czas? Chcecie zaoferować dzieciom moc zabawy, a jednocześnie zależy Wam, aby rozrywka była także ciekawa i pouczająca?

Rafting - spływy pontonowe i kajakowe Dunajcem

Rafting Dunajcem Pieniny - spływy pontonowe i kajakowe Dunajcem

W Pieniniach jest moc atrakcji turystycznych. Już samo przebywanie w tych cudownych górach jest wspaniałą formą wypoczynku. Pieniny to jeden z najatrakcyjniejszych turystycznie regionów w Polsce. Oprócz wypraw w góry...

Ferie zimowe w Małopolsce

Pomysły na ferie zimowe w Małopolsce

Czy województwo małopolskie jest dobre na ferie zimowe? Oczywiście, a powodów ku temu jest bardzo wiele. Chociażby ten, ze tu zima zwykle trwa dłużej niż w innych częściach Polski. To...

Zimowe atrakcje Zakopane

Zimowe atrakcje Zakopane - narty, atrakcje turystyczne

Czas ferii zimowych to najlepszy i najbardziej oczekiwany w roku okres dla kochających narty. Gdzie pojechać, aby w pełni cieszyć się przyjemnością szusowania, ale także biegania na nartach? Stolica polskich...

Tatry Wysokie - szczyty górskie

Tatry Wysokie - szczyty górskie

Tatry to najwyższe pasmo górskie w Karpatach Zachodnich, na granicy Polski i Słowacji. Góry piękne, niepowtarzalne i warte zobaczenia. Tatry są wspaniałe o każdej porze roku, o każdej porze roku...

Tatry Zachodnie

Tatry Zachodnie - odkryj najciekawsze szczyty

Tatry to góry zachwycające o każdej porze roku, jedyne w swoim rodzaju, budzą zachwyt i respekt. Majestatyczne, piękne, przyciągają turystów jak magnes. Tatry Zachodnie to najrozleglejsza część całego masywu Tatr.

Miasta małopolski

Zakopane - Atrakcje i Mapa

Zakopane - odkryj atrakcje miasta

Zakopane to zimowa stolica Polski położona na południu kraju, która od lat fascynuje turystów z całego świata.

pieniny; pieniński park narodowy; szlaki górskie pieniny, trzy korony pieniny, szczawnica, niedzica, spływ dunajcem; atrakcje turystyczne pieniny;

Pieniny - atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć w Pieninach?

Pieniny to jeden z najatrakcyjniejszych turystycznie regionów w Polsce. Góry, rzeki, wspaniała przyroda. Widoki po prostu zapierają dech w piersiach.

Zabytki Krakowa

Zabytki Krakowa – poznaj je z nami!

Odwiedzasz Kraków? Poznaj najciekawsze zabytki tego wyjątkowego miasta.

Bukowina Tatrzańska

Bukowina Tatrzańska - atrakcje turystyczne

Bukowina Tatrzańska to podhalańska wieś, położona w województwie małopolskim. Jest to miejsce bardzo bogate w zabytki, do których należą drewniane pensjonaty z okresu dwudziestolecia międzywojennego, w stylu zakopiańskim.

Szczawnica - co warto zobaczyć?

Szczawnica atrakcje - co warto zobaczyć 2024? Atrakcje, noclegi, góry, trasy rowerowe

Szczawnica to popularny małopolski kurort, leżący niedaleko Krościenka nad Dunajcem, około 40 km od Nowego Targu. Jest znaną miejscowością uzdrowiskową.

Oświęcim

Atrakcje Oświęcim - co zwiedzać? Ciekawe miejsca w Oświęcimiu

Oświęcim to miasto w Małopolsce o bogatej, ponad 800-letniej historii, które nierozerwalnie kojarzy się z dramatycznymi wydarzeniami II wojny światowej. Jednak Oświęcim to nie tylko miasto związane z tragiczną przeszłością. 

krynica-zdrójkrynica zdrój atrakcjeatrakcje krynicy zdrójwieża widokowa krynicamuzeum zabawek krynica zdrój

Krynica-Zdrój i jej atrakcje turystyczne - co warto zobaczyć?

Cóż można napisać o Krynicy Zdrój oprócz tego, że jest uroczym miastem i perłą górskich uzdrowisk? Można bardzo wiele.

Czorsztyn atrakcje turystyczne

Czorsztyn - dlaczego warto odwiedzić?

Czorsztyn to interesująca i pięknie położona miejscowość leżąca około 30 km od Nowego Targu, nad samym Jeziorem Czorsztyńskim. Perełka turystyczna Małopolski i Pienin. Wspaniały krajobraz, intersujące miejsca, zachwycająca przyroda. Warto...

Niedzica - atrakcje Pienin

Niedzica w Pieninach - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Niedzicy, które warto odwiedzić

Odwiedzając Małopolskę i podróżując po malowniczych Pieninach, nie można zapomnieć o Niedzicy. Miasto położone jest w pięknej okolicy, gdzie nie brakuje atrakcji turystycznych.

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024