Blog - województwo małopolskie

Weekend w Zakopanem - najlepsze atrakcje Zakopanego

Weekend w Zakopanem

Zakopane to niekwestionowana stolica Tatr, a zimą - raj dla narciarzy i fanów desek snowboardowych. Z wielu miejsc Polski do Zakopanego kursują pociągi i autobusy, w związku z czym wielu turystów przyjeżdża tam również na krótkie, weekendowe wypady.

Niezależnie, czy wybieramy się do Zakopanego latem czy zimą - o każdej porze jest warte odwiedzenia.  Zakopane kojarzymy jako miasto pełne gwaru i turystów, ale i jako baza wypadowa na górskie szlaki - zdecydowanie spokojniejsze niż centrum miasta. Jesteście ciekawi jakie atrakcje warte są zobaczenia w Zakopanem przez weekend? Poznajcie nasze propozycje!

POLECANE ATRAKCJE TURYSTYCZNE W MAŁOPOLSCE

Brama w Gorce to wyjątkowe Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne, oferujące bliski kontakt z naturą i fascynujące atrakcje dla całej rodziny. Odkryj malowniczą ścieżkę edukacyjną przez karpacką puszczę, spektakularne wieże widokowe, tunel podziemny.

Waksmund , małopolskie
Wyświetl szczegóły

Czas na jedną z najlepszych przygód w Polsce: spływ Przełomem Dunajca!

Sromowce Niżne, małopolskie
Wyświetl szczegóły

Odkryj Bachledka Ski & Sun – letnią oazę przygód i relaksu! Czekają na Ciebie: ścieżka w koronach drzew, trójkołowce górskie, największy tor bobslejowy w Tatrach oraz magiczny plac zabaw dla dzieci. Idealne miejsce na rodzinny wypoczynek w sercu gór!

Zakopane, małopolskie
Wyświetl szczegóły

Przeżyj niezapomnianą przygodę z Wyprawą Balonem Balloon Expedition! Odkryj piękno Polski z perspektywy ptaka, ciesz się spokojem i ciszą podczas lotu oraz profesjonalizmem doświadczonego zespołu. Idealne dla miłośników przyrody i ekstremalnych emocji!

Jelenia Góra, dolnośląskie
Wyświetl szczegóły

SPIS TREŚCI:     

 

             

Weekend w Zakopanem - atrakcje przyrodnicze, szlaki górskie

Zakopane to prawdziwe serce Tatr - to tu rozpoczynają się lub przebiegają ważne górskie szlaki w Tatrach. Każdy prawdziwy miłośnik gór, z pewnością zdobył już jedne z najsławniejszych polskich szczytów - Kasprowy Wierch, Giewont czy Morskie Oko

1. Giewont

Giewont

Giewont (1894 m n.p.m.), czyli popularny "Śpiący Rycerz" to jeden z najbardziej charakterystycznych szczytów Tatr. Na jego szczycie stoi charakterystyczny krzyż, a z uwagi na duży ruch turystyczny na sam szczyt góry prowadzi jednokierunkowa droga z kamiennych schodów, odgrodzona łańcuchami. Pamiętajcie o tym, że wejście na Giewont może być niebezpieczne szczególnie w przypadku deszczu czy śniegu.

Co jakiś czas słyszy się o tragediach w drodze na Giewont podczas burzy - prosimy, abyście pod żadnym pozorem nie planowali wejścia na szczyt, jeśli istnieje takie ryzyko! W przypadku dobrej pogody na górę można wejść niebieskim szlakiem z Kuźnic (to najpopularniejsza trasa), mniej popularnym szlakiem z Gronika czy szlakiem wprost z Zakopanego, z Doliny Strążyskiej.

2. Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch Zakopane atrakcje

Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) to jeden z najpopularniejszych polskich szczytów - można tam dojść pieszo lub skorzystać z kolejki linowej w Kuźnicach, która zawiezie nas na samą górę po 12 minutowej przejażdżce. Problemem w wysokim sezonie turystycznym mogą być kolejki ludzi, czekających na przejazd wyciągiem. Nie będziemy kłamać - to właśnie dzięki niemu Kasprowy Wierch jest najczęściej odwiedzanym szczytem Tatr. Najpopularniejszą i najprostszą trasą pieszą na szczyt Kasprowego Wierchu jest natomiast szlak zielony - spacer na górę potrwa około 3 godzin.

3. Gubałówka

Gubałówka Zakopane

Gubałówka (1123 m n.p.m.) to jedna z najchętniej odwiedzanych destynacji w tej części Tatr. Na szczyt można dojść pieszo niebieskim szlakiem, prowadzącym przez Walową Górę, czarnym szlakiem przez Gładkie lub szlakiem żółtym przez Szymoszkową. Popularną opcją jest także wjazd kolejką górską, a nawet dwiema kolejkami.

Do pierwszej łatwo dojść z Krupówek, a druga znajduje się w okolicy hotelu Mercury na Polanie Szymoszkowej. Inna opcja to wjechanie wyciągiem krzesełkowym na sąsiedni Butorowy Wierch, skąd na szczyt Gubałówki czeka jeszcze krótki spacer. Popularnymi opcjami są też spacery czerwonym szlakiem z Poronina przez Rafaczówki, zielonym z Zakopanego przez Kotelnicę, żółtym z Krzeptówek czy zielonym z Kościeliska. Opcji jest wiele - wybierzcie dogodną dla siebie, uwzględniając Wasze możliwości fizyczne.

4. Morskie Oko

110755771 m

Morskie Oko to bez dwóch zdań jedno z najpiękniejszych krajobrazowo miejsc w Tatrach. Żeby tu dojść polecamy skorzystać z busa, który kursuje z centrum Zakopanego i dojeżdża do Palenicy Białczańskiej. Stamtąd pozostaje już nieco ponad 8-kilometrowy spacer. Nie zachęcamy do tego, by nad Morskie Oko dojeżdżać końmi - umęczone zwierzęta często padają w drodze pod górę, dlatego nie warto wspierać ich krzywdę. Zdecydowanie większą przyjemność sprawi spacer z fantastycznymi widokami - oprócz tego, to przecież także zdecydowanie większa satysfakcja!

5. Dolina Pięciu Stawów Polskich

111332293 m

Podobnie jak w przypadku Morskiego Oka, tak do Doliny Pięciu Stawów Polskich warto wyjść z Palenicy Białczańskiej. To najkrótszy i najłatwiejszy szlak, który zdecydowanie warto pokonać dla tych widoków. Nie bez powodu to jedno z najpopularniejszych miejsc w polskich Tatrach! Do wyboru jest trasa, prowadząca przez Wodospad Siklawa - największy tatrzański wodospad. Pamiętajcie, by sprawdzić warunki trasy przed planowanym wyjściem - zimą bowiem ten odcinek jest zamknięty. Podobnie może być z innymi trasami w Tatrach, które są zamykane ze względów bezpieczeństwa.

6. Przełęcz Krzyżne

To jedna z przełęczy z najpiękniejszymi widokami na Tatry. Aby dojść do Przełęczy Krzyżne, która znajduje się na wysokości 2112 m, musimy wykazać się przyzwoitą kondycją - najkrótszy szlak prowadzi z Kuźnic przez Halę Gąsienicową i Schronisko PTTK Murowaniec. Trasa mierzy niemal 10 km, a jej pokonanie zajmie ponad godzinę. Pamiętajmy jednak, że każdy szacowany czas dojścia zależy od indywidualnych możliwości.

7. Jaszczurówka

Jaszczurówka Zakopane atrakcje

fot. Dawid Slipinski

Jaszczurówka to jedna z dzielnic Zakopanego, która kończy się aż przy Morskim oku. To właśnie tu wybudowano najsłynniejszą dziś zakopiańską kaplicę - Kaplicę na Jaszczurówce. To jeden z budynków w stylu zakopiańskim, które wybudowano według projektu słynnego Witkacego (więcej w tym temacie znajdziecie w punkcie “Muzeum Stylu Zakopiańskiego”). Kaplica na Jaszczurówce to jedna z najpiękniejszych drewnianych kaplic w kraju - malowniczo położona na wzgórzu pięknie wpisuje się w tatrzańskie krajobrazy. Pewnie dlatego jest jednym z chętniej fotografowanych obiektów w Zakopanem.

Muzea w Zakopanem

1. Muzeum Tatrzańskie

muzeum tatrzańskie zakopane

Dla fanów muzeów mamy w Zakopanem kilka ciekawych propozycji. Pierwsza z nich to słynne Muzeum Tatrzańskie - jedna z najważniejszych atrakcji Zakopanego, gdzie odkryjecie historię i codzienne życie podhalańskich górali. Jak to się stało, że zwykła góralska wioska stała się centrum zimowego życia Polaków? Jak mieszkali dawni górale? Jakie zwierzęta żyły na Podhalu przed laty? Na te i na inne pytania związane z życiem i kulturą Podhala i Tatr znajdziecie w Muzeum Zakopiańskim. Polecam wszystkim - również tym, którzy niespecjalnie interesują się historią!

2. Be Happy Museum Zakopane

behappy

Kolejne miejsce, chętnie odwiedzane przez turystów w Zakopanem to Be Happy Museum - czyli dosłownie Muzeum Szczęścia. Czy właśnie pomyśleliście o gablotach, w których znajdują się zdjęcia i eksponaty, obrazujące czyjeś szczęście? Nie, nic bardziej mylnego! Tutaj eksponaty to Wy i Wasze wspomnienia, które utrwalicie dzięki zdjęciom, zrobionym w “słodkich” wnętrzach Be Happy.

To liczne scenki i kolorowe aranżacje, jednak ostrzegamy - nastawcie się na dużo różu! W BeHappy Museum dodatkowo znajdują się pokoje iluzji, w których wszystko wywraca się do góry nogami i… już sami zaczynamy wątpić, gdzie kończy się rzeczywistość, a zaczyna iluzja!

3. Muzeum Oscypka

muzeum oscypka

fot. FB Muzeum Oscypka

Nic nie kojarzy się z Tatrami i Zakopanem tak, jak oscypek. I nic dziwnego, że na jego cześć zostało założone Muzeum Oscypka. Jesteśmy pewni, że oscypki to najchętniej zjadany przysmak regionalny w Tatrach, dlatego wysłuchanie historii na temat najpopularniejszego górskiego sera będzie nie tylko ciekawą lekcją, ale i niezapomnianym spotkaniem z prawdziwym bacą. Ba! W Muzeum Oscypka można nawet samemu zrobić własny ser, a dodatkowo zakupić certyfikowane wyroby góralskie - przywieźcie sobie do domu trochę Zakopanego!

Informator Turystyczny dla szkół i klubów sportowych

4. Muzeum Stylu Zakopiańskiego

muzeum stylu zakopianskiego

fot. FB Muzeum Stylu Zakopiańskiego

Zapewne nie będzie niczym odkrywczym, gdy napiszemy o tym, że góry = góralskie chatki. Zakopane nawet przebija ten trend - tu chatki budowane są w stylu zakopiańskim, czyli specjalnie dedykowanym tylko temu miejscu. Muzeum Stylu Zakopiańskiego mieści się w Willi Koliba - fantastycznym, drewnianym budynku, który zaprojektowany był przez Witkacego, czyli Stanisława Witkiewicza. Typowo zakopiański styl to znaczący aspekt kultury podhalańskiej, dlatego zachęcamy, by się w nią zagłębić i poczuć ją na własnej skórze!

Pozostałe atrakcje Zakopanego - Krupówki, atrakcje dla dzieci 

1. Krupówki Zakopane

Zakopane krupówki

Krupówek w Zakopanem przedstawiać raczej nie trzeba - po prostu opowiemy Wam kilka słów, dla formalności. To słynny deptak, przy którym znajdują się klimatyczne restauracje, serwujące regionalne przysmaki, miejsca z pamiątkami i atrakcje turystyczne. To ulubiona trasa spacerowa turystów - naszym zdaniem być w Zakopanem i nie być na Krupówkach to jak być w Paryżu i nie widzieć wieży Eiffla! Zakopiańskie chatki są niezwykle klimatyczne, a dodatkowego uroku dodaje oczko wodne i drewniany mostek na Foluszowym Potoku, który znajdziecie na końcu Krupówek.

2. Illusion House - Zakopane

illusion house zakopane

Weźmy pod lupę Illusion House. Nazwa sugeruje, że spodziewać się tu należy iluzji - i tak też jest, bo wyjątkowe obrazy 3D i zwierciadła skutecznie sprawią, że będziemy mieć wątpliwości co do tego, czy faktycznie widzimy to, co widzimy. ;) Pokręcone? No właśnie - taki jest Illusion House! Iluzje optyczne i lustrzane, łamigłówki logiczne lustrzany labirynt, basen, w którym nie dotknie Was ani kropla wody, spotkanie oko w oko z tygrysem - tutaj możliwe jest chyba wszystko!

3. Tatrzańskie mini ZOO - Zakopane

tatrzanskie zoo zakopane

Czy Zakopane ma wszystko, czego szuka każdy polski turysta? Chyba tak - jest tu nawet górskie zoo. Ale nie takie zwykłe -  to ogród ze zwierzętami, które można nawet przytulać i karmić specjalną karmą! W tatrzańskim ogrodzie zoologicznym mieszkają alpaki, muflony, kozy, nutrie, pawie, owce, puchate kury, jeleń, kangury, kozice górskie, muflony, osły, daniele, króliki, mundżaki i inne zwierzaki.

Oglądanie zwierząt przez szybę czy kraty jest ciekawe, ale nie tak ciekawe, jak wchodzenie z nimi w interakcje! Teren zoo zaaranżowany jest tak, że większość zwierząt chodzi wolno - wyjątki to osioł, kozice górskie i nutrie, z którymi spotkanie mogłoby być niebezpieczne. Mieszkańców zoo częstować można marchewkami, kawałkami owoców, ziarnami czy siankiem. Zwierzaki z tatrzańskiego zoo są już nieco rozpieszczone - na widok turystów same przybiegają w nadziei, że dostaną smaczki. I tak się zresztą dzieje! Dodatkowo dzieci w sezonie letnim korzystać mogą ze specjalnie przygotowanego placu zabaw, trampolin i dmuchańców, a w sezonie zimowym ze zjeżdżalni pontonowej.

Informator Turystyczny dla firm 3

4. Galeria Figur Stalowych - Zakopane

galeria figur stalowych zakopane

Kolejnym miejscem, które zachwyci zarówno dzieci, jak i dorosłych jest Galeria Figur Stalowych, gromadząca 105 figur, postaci z bajek, samochodów i motorów stworzonych w wyniku recyklingu złomu stalowego: kół zębatych, klocków hamulcowych, łańcuchów, nakrętek czy śrub. Największe wrażenie robi fakt, że wszystkie figury stworzone są ludzkimi rękoma, bez pomocy odlewów czy ciężkich maszyn.

Dzięki temu każda figura jest wyjątkowa i aż trudno uwierzyć, ile czasu, cierpliwości i pracy kosztowała! To wspaniały przykład, pokazujący, jak można przetworzyć śmieci z korzyścią dla planety i innych ludzi - gdzie dziesiątki tysięcy żelaznych odpadów przetworzono na stos uśmiechów turystów! Jesteśmy pewni, że żeby wyjść z Galerii Figur Stalowych będziecie musieli najpierw zebrać z podłogi szczęki, które prawie na pewno opadną z wrażenia. ;)

5. Iluzja Park - Zakopane

Ilusion Park

Iluzja Park poświęcony jest, a jakże - iluzji! W kultowym budynku Dworca Tatrzańskiego na zakopiańskich Krupówkach znajdziemy m.in. kran, z którego ciągle leje się woda, choć nie jest do niczego przymocowany, czarodziejski stolik, tańczące kolorowe cienie, studnię bez dna, latającą piłkę. Na miejscu czeka też pokaz uderzenia pioruna o mocy 2 milionów volt, który ma pokazać jak niebezpieczne może być wspinanie się po górach w czasie burzy.

W Iluzja Parku przygotujcie się też na wichurę - wiatr będzie wiał z prędkością 156 kilometrów na godzinę, na walkę  z niedźwiedziem i na zjazd na snowboardzie pod lecącym helikopterem. Lewitacja, spadanie deszczu do… góry, zagadki i oszukiwanie własnego mózgu - tutaj zdarza się to na porządku dziennym.

6. Dom Do Góry Nogami - Zakopane

dom do gory nogami

Zastanawialiście się kiedyś co by było, gdyby świat nagle odwrócił się o 180 stopni? Można to sprawdzić w Domku Do Góry Nogami w Zakopanem. Meble, przedmioty codziennego użytku i sam domek są postawione do góry nogami właśnie, co sprawia bardzo dziwne wrażenie. Wizyta w odwróconej chatce to próba oszukania grawitacji, jednak uprzedzamy - błędnik może zwariować, przez co utrzymanie równowagi wcale nie będzie łatwym zadaniem!

Tym bardziej, że domek jest nie tylko odwrócony do góry nogami, ale także lekko przechylony. Domek jest świetnym miejscem nie tylko do zmierzenia się z zupełnie nowym doświadczeniem, ale także do zrobienia ciekawych zdjęć czy nagrania nietuzinkowych filmików.

Przeczytaj więcej: Dom do góry nogami w Zakopanem - dlaczego warto odwiedzić?

7. Myszogród Zakopane 

myszogród

Przedstawiamy jeszcze jedno miejsce na weekend w Zakopanem - kraina myszy, czyli Myszogród! W Myszogrodzie mieszka ponad tysiąc różnego rodzaju myszy - w różnych kolorach, rasach, a nawet myszy bez sierści czy długowłose. To taki mini świat, a właściwie norka o powierzchni 200 metrów kwadratowych. Myszy mają tam swoje własne miasto - mysi stok narciarski, statek kosmiczny z mysimi kosmitami, mysią restaurację.

Tutaj można przyjrzeć się z bliska tym niezwykłym gryzoniom i dowiedzieć się, że są niezwykle inteligentnymi zwierzakami. Każdy metr mysiego grodu to możliwość zaobserwowania zachowań tych gryzoni, które przez wielu nadal nie są lubiane, czy nawet wzbudzają strach. Czas odczarować myszy! Czas odwiedzić Myszogród!

8. Kino 7D Zakopane

kino 7d zakopane

Zwykłe kina na nikim nie robią większego wrażenia - ot, wielki ekran wyświetlajacy dany film. Co innego, gdy mówimy o kinie 7D - tu działa już nie tylko wzrok! Seans w technice 7D uruchamia wszystkie zmysły - podczas filmowych seansów nie tylko oglądamy, ale i czujemy zapachy, temperaturę, wibracje, dotyk, powiewy powietrza i zmiany pozycji. To wszystko sprawia, że oglądając film czujemy się, jakbyśmy sami byli ich bohaterami! Przed seansem każdy widz zakłada specjalne okulary - a potem, to już czysta przygoda!

9. Game Planet Zakopane

game planet

Od razu odpowiemy - nie zachęcamy do hazardu! Zapraszamy natomiast do Game Planet, czyli salonu gier, kojarzącym się często z amerykańskimi filmami. W środku na młodzież i dorosłych czekają gry zręcznościowe, symulatory, stoły do gry w bilarda i różnego rodzaju automaty. Granie w gry oprócz czystego relaksu ma wiele zalet - przede wszystkim rozwijamy refleks i uczymy się zdrowej rywalizacji.

10. Podwodny Świat Zakopane

podwodny swiat

Kto powiedział, że ryby to tylko nad morzem? W górach też można je poznać - a dokładniej w Podwodnym Świecie. To ponad 180 tysięcy litrów wody, zgromadzonych w olbrzymich akwariach. Mieszkają w nich przeróżne gatunki ryb słodkowodnych - te, naturalnie żyjące w Polsce, jak i te z całego świata. Są tu nawet ryby starsze od dinozaurów!

Akwarium jeziora Malawi, górski potok z przepływem 100 tysięcy litrów wody na godzinę, w którym pływają pstrągi, Amazonia, meksykańskie jaskinie, Żółwia Wyspa, olbrzymie mrowisko - formikarium - atrakcji jest naprawdę sporo, więc w ramach odpoczynku od wędrowania górskimi szlakami w sam raz!

11. Wielka Krokiew

O Wielkiej Krokwi na pewno nie raz słyszeliście w telewizji - to w końcu największa skocznia narciarska w Polsce! Skakali z niej najlepsi polscy skoczkowie jak Stoch czy Małysz - to tu odbywały się najważniejsze turnieje narciarskie. Co ciekawe, z Wielkiej Krokwi może zjechać… każdy! Nawet ci, co w nartami nic wspólnego nigdy nie mieli. Bez obaw - zjazd odbywa się na pontonie, nie na nartach, więc mamy pewność, że nie stanie się nic złego. No, może niespodziewany i ogromny wyrzut adrenaliny.

Zakopane - narty

Wymienione niżej atrakcje dostępne są właściwie przez cały rok, niezależnie od pogody. Nie da się pominąć jednak tematu nart, na które zimą przyjeżdżają dziesiątki tysięcy turystów z Polski i z zagranicy. Najbardziej znane stacje narciarskie w Zakopanem to Polana Szymoszkowa, Harenda, Gubałówka, Kasprowy Wierch i Nosal. To tak zlokalizowane są ośrodki narciarskie, w których można zjeżdżać na własnym sprzęcie, lub sprzęcie z tutejszych wypożyczalni.

Trasy w poszczególnych ośrodkach są oznaczone ze względu na stopień trudności - właściwie każdy posiada zarówno trasy dla dzieci i początkujących narciarzy, jak i dla osób z większym doświadczeniem. Wiele z tras jest naśnieżanych sztucznie dla większego bezpieczeństwa i frajdy, a także oświetlanych po zmroku.

Zakopane na weekend - dlaczego warto?

zakopane

I to już wszystkie atrakcje, które świetnie nadadzą się na weekendowy wypad do Zakopanego. Nieważne, czy wolicie aktywny wypoczynek na górskich szlakach, czy przyjeżdżacie do Zakopanego z dziećmi i szukacie czegoś mniej wymagającego - jesteśmy pewni, że nasza lista weekendowych atrakcji będzie dużym ułatwieniem! Choć zwiedzić je wszystkie w dwa czy trzy dni weekendu jest raczej niemożliwe. Wybierzcie więc te najlepsze dla siebie i planujcie swój wyjazd do Zakopanego! Życzymy udanego weekendu i pięknego odpoczynku!

Artykuł sponsorowany

MAPA ATRAKCJI ZAKOPANEGO

Przeczytaj także:

TATRY I PODHALE - DLACZEGO WARTO TU PRZYJECHAĆ?

SPŁYWY PONTONOWE I KAJAKOWE GÓRAL PONTON

SPŁYWY PRZEŁOMEM DUNAJCA TRATWAMI FLISACKIMI

Booking.com - jak oszczędzić i zarezerwować nocleg? Poradnik dla turysty 2022

Powiązane artykuły

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024