Blog - kategoria ogólna

Majówka z kulturą japońską w sercu Karkonoszy!

Majówka na Dolnym Śląsku

Na skraju Karkonoskiego Parku Narodowego, w połowie drogi między Karpaczem a Szklarską Porębą na Dolnym Śląsku położona jest niepozorna miejscowość - Przesieka. Niewielu też wie, że nie trzeba organizować dalekich podróży, żeby poznać z bliska kulturę Japończyków.

Być może nieco zdziwi Was fakt, że właśnie w Przesiece położone jest miejsce rodem z Japonii. Mała Japonia - Ogród Japoński Siruwia to jedno z najciekawszych miejsc Karkonoszy. W każdym zakątku najwyżej położonego ogrodu japońskiego w Polsce (na wysokości aż 600 metrów n.p.m.!) czekają niezwykłe atrakcje, które po prostu trzeba zobaczyć. Ale to nie wszystko - żeby poczuć się w Małej Japonii jeszcze bardziej jak w Japonii, to z okazji weekendu majowego zorganizowane tam będą specjalne wydarzenia. Jeśli jesteście ciekawi, jakie atrakcje będzie można zobaczyć podczas w najbliższym czasie w Ogrodzie Japońskim Siruwia, koniecznie czytajcie dalej!

Wystawa drzewek bonsai i warsztaty pielęgnacji

drzewka bonsai mała japonia

fot. Klaudia Cieplińska

Siruwia wraca po zimowej przerwie właśnie w weekend majowy. Tegoroczna majówka rozpocznie się już 29 kwietnia, w sobotę. I to właśnie w weekend 29.04. - 30.04 podziwiać będzie można wystawę drzewek bonsai z pokazem cięcia i pielęgnacji. To tym ciekawsze, że moda na bonsai kwitnie - coraz więcej osób chce posiadać w swoim domu drzewka, które nie tylko pięknie wyglądają, ale i niosą ze sobą wyjątkową symbolikę. "Drzewka szczęścia" są jednak dość skomplikowane w hodowli, ale wszystkiego, co związane z odpowiednią pielęgnacją tych roślin dowiecie się podczas warsztatów w Siruwii!

Majówka w rytm kultury Japonii

ogród japoński siruwia

fot. Klaudia Cieplińska

To jednak dopiero początek atrakcji majówkowych w Małej Japonii!

1, 2 i 3 mają będziecie mogli uczestniczyć w wykładzie, prowadzonym przez Sōke, który opowie o historii samurajów - ich zbrojach, mieczach, taktyce walk, ciekawostkach z życia, które z pewnością Was zaskoczą! Oprócz dawki wiedzy teoretycznej będziecie mogli uczestniczyć w pokazie cięcia ryżowych mat japońskich Tameshigiri przy użyciu mieczy samurajskich katana. To jeszcze nie wszystko! W majówkę w Siruwii odbędzie się też prezentacja uczniów szkoły samurajskiej, której oficjalnym patronem jest WSF (World Samurai Federation) z siedzibą w Osace w Japonii.

Uczniowie rzeczonej szkoły nauczani są według XV-wiecznego systemu kształcenia Samurajów - będzie więc okazja do odbycia podwójnej podróży - podróży do Japonii i podróży w czasie! Pomiędzy pokazami będziecie mogli oglądać treningi adeptów japońskiej sztuki walki. Taka okazja nie zdarza się zbyt często, tym bardziej w Karkonoszach! W weekend majowy odbywać się będzie również SAKURA HANAMI, czyli Święto Kwitnących Wiśni.

Sakura Hanami to japońska tradycja oglądania i podziwiania kwitnących wiśni japońskich, licząca kilkaset lat. Podziwianie piękna tych kwiatów łączy się z rodzinnymi spotkaniami, piknikami i radosną atmosferą. Święto Kwitnących Wiśni uatrakcyjni degustacja japońskiej herbaty o smaku wiśni oraz liczne stoiska ze słodyczami i pamiątkami, wśród których znajduje wiele produktów o smaku kwiatów wiśni lub ozdobionych kwiatami wiśni japońskiej - symbolu Japonii.

Kto ma ochotę przedłużyć swoją majówkę o kolejne dni, to 4 i maja zapraszamy na warsztaty origami, czyli japońskiej sztuki składania papieru. Każdy, pod okiem animatora będzie mógł wyczarować z kolorowych arkuszy wyjątkowe figurki. W kolejny weekend, 6 i 7 maja odbędzie się pokaz i warsztaty drzeworytów japońskich. Słowem - będzie się działo!

Festiwal Japońskiej Herbaty    

festiwal herbaty japońskiej

Dodatkową atrakcją podczas całego tygodnia majowego będzie towarzyszący Festiwal Japońskiej Herbaty, w trakcie którego będziecie mogli degustować wyśmienitych japońskich herbat, przywiezionych prosto z Kraju Kwitnącej Wiśni, takich jak sencha, bancha, gyokuro, organiczna matcha czy hojicha. Być może nazwy te niewiele mówią, ale obiecujemy, że będzie pysznie i aromatycznie! Czekać będą na Was przepiękne zestawy ceramiczne do herbaty ozdobione motywami japońskimi, stylowe żeliwne imbryki oraz czarki do herbaty, a także hit - lody z zielonej herbaty! Dodatkową atrakcją Festiwalu Japońskiej Herbaty będą zimne napoje oraz słodycze na bazie zielonej herbaty matcha. Każdy będzie mógł też przywieźć sobie trochę Japonii do domu - będzie możliwość zakupienia japońskich słodyczy i pamiątek!

Festiwal Kwitnących Azalii i Rododendronów

ogród japoński mała japonia

Od 20 maja do 11 czerwca w Siruwii odbywać się będzie 9. już edycja wyjątkowego święta, na które czekamy przez długie miesiące zimowe. W tym niezwykłym czasie festiwalu Ogród mieni się kolorami 3000 różaneczników w ponad 80. odmianach. Feeria barw kwiatów azalii i rododendronów to prawdziwa rozkosz dla oka i jedyna w roku okazja, aby doświadczyć tego zachwycającego zjawiska przyrody!

Japoński Dzień Dziecka

ogród japoński siruwia

fot. Klaudia Cieplińska

3 czerwca w Małej Japonii odbędzie się KODOMO-NO HI, czyli Japoński Dzień Dziecka! Z tej okazji planowane jest oficjalne otwarcie nowej części parku zabaw. Powstanie ogromna wieża widokowa posadowiona na skale karkonoskiej - będzie można podziwiać z niej nie tylko ogród, ale i całą Kotlinę Jeleniogórską! Z wieży widokowej będzie można bezpośrednio na dół zjechać najdłuższą zjeżdżalnią lub przejść na inne atrakcje parku zabaw specjalnymi tunelami.

Dla najmłodszych dzieci od 3 do 6 lat zostanie udostępniona strefa malucha. Dodatkowo dzięki Japoński Dzień Dziecka uświetni występ zaproszonego Zespołu Bębniarzy Eisa “KIHOU”, prosto z Japonii. W dniach 3-5 czerwca gościć będziemy aż 27 bębniarzy, którzy zaprezentują pokaz tańców okinawskich. Żywy i kolorowy taniec znanych ze swojej dlugowiecznosci mieszkańców Okinawy, wykonany przy akompaniamencie m.in bębnów taiko zapewni solidną dawkę pozytywnej energii!

Długi weekend czerwcowy

ogród japoński siruwia

fot. Klaudia Cieplińska

A jeśli żaden z tych terminów nie do końca Was interesował, to może wpadniecie na długi weekend czerwcowy 8.06-11.06? Wtedy to odbędzie się Bitwa Epok - Samurajowie konta Mongołowie. Oparte na faktach historycznych opowieści przeniosą widzów w XIII wiek i pokażą obronę samurajów przed dzikimi

Mongołami. Dramatyczne wydarzenia związane z próbami podbicia Japonii będą kanwą przygotowanych inscenizacji oraz pokazów walk prawdziwych wojowników japońskich. Widowisko wzbogacą dźwiękowe i pirotechniczne efekty specjalne! Dodatkowo w długi weekend 8.06-11.06 czeka nas jedyna okazja, aby w Muzeum Samuraja, znajdującym się na terenie ogrodu podziwiać unikalną ekspozycję japońskich mieczy. Weekendowi czerwcowemu towarzyszyć będzie Festiwal Same Matsuri - niepowtarzalna okazja do degustacji i kupna japońskiego sake!

To jak, widzimy się w Siruwii - Małej Japonii w Przesiece?

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad