Blog - kategoria ogólna

TOP 5 - niebanalne muzea warte odwiedzenia

TOP 5 - niebanalne muzea

Podróżując po Polsce mieliśmy okazję natknąć się na wiele ciekawych miejsc, które mocno zapadły w naszą pamięć. Na co dzień rzadko odwiedzamy muzea Mnogość muzeów w naszym kraju sprawia, że ciężko wybrać te najbardziej interesujące. W naszym artykule skupiliśmy się na tych, które przez swoją nietuzinkowość zrobiły na nas największe wrażenie.

Muzeum Sentymentów w Kowarach

Numer 1 na naszej liście. Dlaczego? Ze względu na właściciela, który sprawia, że to miejsce ma duszę! Muzeum Sentymentów to jedyna okazja w Karkonoszach, aby przenieść się kilka dekad w przeszłość i ponownie poczuć oddech PRLu na własnej skórze. To dolnośląskie centrum miłych wspomnień z minionych lat. Przestrzeń została zaaranżowana tak, aby łezka w oku zakręciła się nawet największym twardzielom. Przygotowana ekspozycja ma ponad 200m2 - i robi piorunujące wrażenie!

Muzeum Sentymentów to miejsce nietypowe, które gromadzi nie tylko przedmioty z minionej epoki, ale również eksponaty niematerialne, czyli wspomnienia i sentymenty. Kowarska atrakcja turystyczna wystartowała w czerwcu 2018 roku na terenie dawnej Fabryki Dywanów w Kowarach. Inicjatorem tej wyjątkowej wystawy jest Andrzej Olszewski, który od wielu lat zbiera różnego rodzaju przedmioty, będące kopalnią wspomnień z tamtych czasów. Dodatkowo sentymentalną wystawę wzbogacają m.in. oryginalna trybuna, z której Edward Gierek przemawiał do załogi Fabryki Dywanów „KOWARY” podczas wizytacji zakładu w 1978 roku, a także oryginalne jej laboratorium, w którym powstaje izba pamięci tej kultowej dla regionu, nieistniejącej już fabryki. 1 Maja 2019 roku nastąpiło otwarcie Pokoju Prezesa i sekretariatu, w których to okazjonalnie można się spotkać z sekretarką Dorotą Przybyłą i Panem Prezesem!

W specjalnie zaaranżowanych pokojach odwiedzicie Pokój dziadków, kuchnię babci, salon rodziców, a także tajemniczy pokój ze slajdami i koreksami - ciemnię fotograficzną.

Muzeum Górali i Zbójników w Rabce-Zdrój

To wyjątkowe miejsce, do którego powinien trafić każdy odwiedzający Rabkę-Zdrój i okolice. Ekspozycja dotycząca górali zamieszkujących okoliczne góry i zbójników karpackich zadowoli osoby w każdym wieku. To jedyna nowoczesna, interaktywna i multimedialna wystawa o tej tematyce w Małopolsce! Młodsi będą mogli spróbować góralskiego komfortu i doświadczalnie poznają jak dawniej radzono sobie z codziennymi czynnościami. Wejdą również w świat zbójników, gdzie czekają skarby do odkrycia – wytrwali zdobędą Odznakę Tropiciela Zbójników!

Starsi poczują klimat zabytkowej chałupy góralskiej, zobaczą ekspozycję etnograficzną wzbogaconą o ciekawe multimedia. Poznają też nietuzinkową twórczość Jana Fudali – Jaśka z Gorców. Ponieważ zwiedzanie ma być przygodą i przyjemnością, przemierzą teren idąc szklakiem humoru góralskiego z rysunkami m.in. Zygmunta Pytlika.

Wszystko to w malowniczym miejscu nad brzegiem Raby, w zabytkowej chałupie góralskiej, zamku gdzie słychać zbójnickie ciupagi, kolibie Śleboda, gorczańskim szałasie pasterskim, wciąż pachnącym oscypkami oraz wśród malowniczych kapliczek, przy dzwonniczce i lochach zbójnickich!

Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie

Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie to jeden z najciekawszych punktów na mapie turystycznej Śląska. Obiekt został wzniesiony w 2000 r. przez Piotra Mankiewicza - prywatnego przedsiębiorcę zaopatrującego piekarnie. Jak sam mówi, muzeum powstało z szacunku dla historii i z potrzeby serca. Zgromadzone w nim eksponaty zbierane przez wiele lat, pokazują wszystko, co służyło wytwarzaniu chleba i wszystko, co o szacunku do chleba zaświadcza. I tak przez kolejne lata coś co miało być miejscem spotkań piekarzy odwiedzających sklep, stało się ośrodkiem kultury i edukacji, który uczy, bawi i wychowuje, wzrusza, łączy pokolenia, skupia wokół ważnych idei oraz promuje kulturę Śląska.

Przez te 20 lat muzeum odwiedziało już ponad pół miliona osób, głównie dzieci, w których zaszczepia się potrzebę zwiedzania, oglądania, poznawania historii, szacunku do kultury i tradycji naszego kraju. Dzieci poznają proces powstawania chleba na przestrzeni wieków oraz dowiadują się o wartości i świętości chleba. Największe wrażenie muzeum robi jednak na osobach starszych. W ostatnich latach, gdy coraz większy nacisk kładzie się na politykę senioralną i działania na rzecz osób starszych, muzuem prowadzi akcję: "Łączymy pokolenia. Pamiętaj o rodzicach - zabierz ich do m muzeum, bądą szczęśliwi!". Pragnieniem właściciela jest, aby do muzeów i innych obiektów kultury zabierać nie tylko dzieci, ale także naszych rodziców oraz dziadków. Sprawimy im tym przyjemność - będa mogli spotkać się z ludźmi, porozmawiać i cieszyć się czasem spędzonym w rodzinnym gronie.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Tradycje wyrobu papieru w Dusznikach sięgają połowy XVI wieku. Pierwsza papiernia została zniszczona w 1601 r. przez powódź, jednakże młyn odbudowano i już w 1605 r. wznowiono czerpanie papieru. Arkusze z Dusznik zyskały sławę na całym Śląsku – wykorzystywano je m.in. w urzędach, kancelariach i drukarniach Wrocławia oraz innych miast i miasteczek w całym regionie. W XVIII wieku, po przejęciu Śląska przez Prusy, dusznicki papier zagościł na dworze w Berlinie, a właściciel młyna zyskał miano nadwornego papiernika króla Prus. Dochody ze sprzedaży papieru przez wieki inwestowano w papiernię, która stała się jednym z najciekawszych obiektów przemysłowych w Europie.

Przepięknie odrestaurowany dusznicki młyn papierniczy jest dziś jedną z najcenniejszych pereł architektury regionu. Działające w nim Muzeum Papiernictwa prezentuje chlubne tradycje przemysłowe, ale również pozwala przeżyć niepowtarzalną przygodę. Można tu obejrzeć zabytkowe urządzenia papiernicze, modele maszyn, przykłady banknotów z różnych epok oraz kolekcje arkuszy ze znakami wodnymi. Zwiedzający mogą wykonać własny arkusz papieru, który będzie pamiątką z pobytu w Dusznikach-Zdroju.

Czerpanie arkuszy, będące niegdyś źródłem bogactwa dusznickich papierników, dziś jest doskonałą zabawą, której nie można pominąć podczas podróży po Ziemi Kłodzkiej i Dolnym Śląsku.

Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie

W Centrum Bajki łączą edukację z rozrywką i zabawą. Na dzieci czeka Bajkowy Świat – magiczna kraina, która jest połączeniem niezwykłego muzeum z interaktywną wystawą. Można tam zobaczyć prawdziwe ziarnko grochu, które nie dawało spać księżniczce, piegi z Akademii Pana Kleksa, przejechać się pociągiem, który leci w kosmos, spotkać Małego Księcia, by nagle zanurzyć się w morską głębinę, w której przez okna magicznej kolejki zobaczymy syreny, trytony i przeżyjemy atak morskich potworów.

Po bajkowej podróży zapraszamy do Małego Teatru, w którym widzowie biorą udział w lalkowych spektaklach. Na zakończenie każdego z nich poznają historię teatru i szczegóły techniki gry lalkami. Dorośli i dzieci mogą sprawdzić się w roli aktora-lalkarza. We wszystkich naszych działaniach rozwijamy wyobraźnię i kreatywność dzieci. Sposób opowiadania i prowadzenia widzów przez krainę baśni dostosowujemy do wieku odwiedzających, dlatego na wizycie w Centrum Bajki korzystają nie tylko najmłodsi, ale także rodzice, którym pomagamy wrócić do własnej młodości i odkryć w sobie dziecko.

Powiązane artykuły

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024