Blog - kategoria ogólna

TOP 5 - niebanalne muzea warte odwiedzenia

TOP 5 - niebanalne muzea

Podróżując po Polsce mieliśmy okazję natknąć się na wiele ciekawych miejsc, które mocno zapadły w naszą pamięć. Na co dzień rzadko odwiedzamy muzea Mnogość muzeów w naszym kraju sprawia, że ciężko wybrać te najbardziej interesujące. W naszym artykule skupiliśmy się na tych, które przez swoją nietuzinkowość zrobiły na nas największe wrażenie.

Muzeum Sentymentów w Kowarach

Numer 1 na naszej liście. Dlaczego? Ze względu na właściciela, który sprawia, że to miejsce ma duszę! Muzeum Sentymentów to jedyna okazja w Karkonoszach, aby przenieść się kilka dekad w przeszłość i ponownie poczuć oddech PRLu na własnej skórze. To dolnośląskie centrum miłych wspomnień z minionych lat. Przestrzeń została zaaranżowana tak, aby łezka w oku zakręciła się nawet największym twardzielom. Przygotowana ekspozycja ma ponad 200m2 - i robi piorunujące wrażenie!

Muzeum Sentymentów to miejsce nietypowe, które gromadzi nie tylko przedmioty z minionej epoki, ale również eksponaty niematerialne, czyli wspomnienia i sentymenty. Kowarska atrakcja turystyczna wystartowała w czerwcu 2018 roku na terenie dawnej Fabryki Dywanów w Kowarach. Inicjatorem tej wyjątkowej wystawy jest Andrzej Olszewski, który od wielu lat zbiera różnego rodzaju przedmioty, będące kopalnią wspomnień z tamtych czasów. Dodatkowo sentymentalną wystawę wzbogacają m.in. oryginalna trybuna, z której Edward Gierek przemawiał do załogi Fabryki Dywanów „KOWARY” podczas wizytacji zakładu w 1978 roku, a także oryginalne jej laboratorium, w którym powstaje izba pamięci tej kultowej dla regionu, nieistniejącej już fabryki. 1 Maja 2019 roku nastąpiło otwarcie Pokoju Prezesa i sekretariatu, w których to okazjonalnie można się spotkać z sekretarką Dorotą Przybyłą i Panem Prezesem!

W specjalnie zaaranżowanych pokojach odwiedzicie Pokój dziadków, kuchnię babci, salon rodziców, a także tajemniczy pokój ze slajdami i koreksami - ciemnię fotograficzną.

Muzeum Górali i Zbójników w Rabce-Zdrój

To wyjątkowe miejsce, do którego powinien trafić każdy odwiedzający Rabkę-Zdrój i okolice. Ekspozycja dotycząca górali zamieszkujących okoliczne góry i zbójników karpackich zadowoli osoby w każdym wieku. To jedyna nowoczesna, interaktywna i multimedialna wystawa o tej tematyce w Małopolsce! Młodsi będą mogli spróbować góralskiego komfortu i doświadczalnie poznają jak dawniej radzono sobie z codziennymi czynnościami. Wejdą również w świat zbójników, gdzie czekają skarby do odkrycia – wytrwali zdobędą Odznakę Tropiciela Zbójników!

Starsi poczują klimat zabytkowej chałupy góralskiej, zobaczą ekspozycję etnograficzną wzbogaconą o ciekawe multimedia. Poznają też nietuzinkową twórczość Jana Fudali – Jaśka z Gorców. Ponieważ zwiedzanie ma być przygodą i przyjemnością, przemierzą teren idąc szklakiem humoru góralskiego z rysunkami m.in. Zygmunta Pytlika.

Wszystko to w malowniczym miejscu nad brzegiem Raby, w zabytkowej chałupie góralskiej, zamku gdzie słychać zbójnickie ciupagi, kolibie Śleboda, gorczańskim szałasie pasterskim, wciąż pachnącym oscypkami oraz wśród malowniczych kapliczek, przy dzwonniczce i lochach zbójnickich!

Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie

Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie to jeden z najciekawszych punktów na mapie turystycznej Śląska. Obiekt został wzniesiony w 2000 r. przez Piotra Mankiewicza - prywatnego przedsiębiorcę zaopatrującego piekarnie. Jak sam mówi, muzeum powstało z szacunku dla historii i z potrzeby serca. Zgromadzone w nim eksponaty zbierane przez wiele lat, pokazują wszystko, co służyło wytwarzaniu chleba i wszystko, co o szacunku do chleba zaświadcza. I tak przez kolejne lata coś co miało być miejscem spotkań piekarzy odwiedzających sklep, stało się ośrodkiem kultury i edukacji, który uczy, bawi i wychowuje, wzrusza, łączy pokolenia, skupia wokół ważnych idei oraz promuje kulturę Śląska.

Przez te 20 lat muzeum odwiedziało już ponad pół miliona osób, głównie dzieci, w których zaszczepia się potrzebę zwiedzania, oglądania, poznawania historii, szacunku do kultury i tradycji naszego kraju. Dzieci poznają proces powstawania chleba na przestrzeni wieków oraz dowiadują się o wartości i świętości chleba. Największe wrażenie muzeum robi jednak na osobach starszych. W ostatnich latach, gdy coraz większy nacisk kładzie się na politykę senioralną i działania na rzecz osób starszych, muzuem prowadzi akcję: "Łączymy pokolenia. Pamiętaj o rodzicach - zabierz ich do m muzeum, bądą szczęśliwi!". Pragnieniem właściciela jest, aby do muzeów i innych obiektów kultury zabierać nie tylko dzieci, ale także naszych rodziców oraz dziadków. Sprawimy im tym przyjemność - będa mogli spotkać się z ludźmi, porozmawiać i cieszyć się czasem spędzonym w rodzinnym gronie.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Tradycje wyrobu papieru w Dusznikach sięgają połowy XVI wieku. Pierwsza papiernia została zniszczona w 1601 r. przez powódź, jednakże młyn odbudowano i już w 1605 r. wznowiono czerpanie papieru. Arkusze z Dusznik zyskały sławę na całym Śląsku – wykorzystywano je m.in. w urzędach, kancelariach i drukarniach Wrocławia oraz innych miast i miasteczek w całym regionie. W XVIII wieku, po przejęciu Śląska przez Prusy, dusznicki papier zagościł na dworze w Berlinie, a właściciel młyna zyskał miano nadwornego papiernika króla Prus. Dochody ze sprzedaży papieru przez wieki inwestowano w papiernię, która stała się jednym z najciekawszych obiektów przemysłowych w Europie.

Przepięknie odrestaurowany dusznicki młyn papierniczy jest dziś jedną z najcenniejszych pereł architektury regionu. Działające w nim Muzeum Papiernictwa prezentuje chlubne tradycje przemysłowe, ale również pozwala przeżyć niepowtarzalną przygodę. Można tu obejrzeć zabytkowe urządzenia papiernicze, modele maszyn, przykłady banknotów z różnych epok oraz kolekcje arkuszy ze znakami wodnymi. Zwiedzający mogą wykonać własny arkusz papieru, który będzie pamiątką z pobytu w Dusznikach-Zdroju.

Czerpanie arkuszy, będące niegdyś źródłem bogactwa dusznickich papierników, dziś jest doskonałą zabawą, której nie można pominąć podczas podróży po Ziemi Kłodzkiej i Dolnym Śląsku.

Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie

W Centrum Bajki łączą edukację z rozrywką i zabawą. Na dzieci czeka Bajkowy Świat – magiczna kraina, która jest połączeniem niezwykłego muzeum z interaktywną wystawą. Można tam zobaczyć prawdziwe ziarnko grochu, które nie dawało spać księżniczce, piegi z Akademii Pana Kleksa, przejechać się pociągiem, który leci w kosmos, spotkać Małego Księcia, by nagle zanurzyć się w morską głębinę, w której przez okna magicznej kolejki zobaczymy syreny, trytony i przeżyjemy atak morskich potworów.

Po bajkowej podróży zapraszamy do Małego Teatru, w którym widzowie biorą udział w lalkowych spektaklach. Na zakończenie każdego z nich poznają historię teatru i szczegóły techniki gry lalkami. Dorośli i dzieci mogą sprawdzić się w roli aktora-lalkarza. We wszystkich naszych działaniach rozwijamy wyobraźnię i kreatywność dzieci. Sposób opowiadania i prowadzenia widzów przez krainę baśni dostosowujemy do wieku odwiedzających, dlatego na wizycie w Centrum Bajki korzystają nie tylko najmłodsi, ale także rodzice, którym pomagamy wrócić do własnej młodości i odkryć w sobie dziecko.

Powiązane artykuły

Polecane katalogi

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Kontakt

WSPÓŁPRACA I REKLAMA:
biuro@niesamowitapolska.eu

REDAKCJA:
marketing@niesamowitapolska.eu

Zbigniew Wójcik
tel. 698 613 550

Karolina Sobotkiewicz
tel. 535 360 843

PARTNERZY:

 nawypad